Castro haalt uit naar niet-gebonden landen 13 Fors nadelig saldo voor ziekenfondsen Outspan-actie mag van rechter doorgaan KISSINGER WIL MET CONGRES SAMENWERKEN Nog geen verhoging beurzen hts'ers binnen- en buitenland Arts schreef teveel verdovende middelen voor Van invloed op premies 1974 OVERHEID MOET GESTRAFTEN MAKKELIJKER IN DIENST NEMEN „AMBTENAREN OVERWEGEN STAKINGSRECHT TE EISEN" Helm verplicht op stuwadoorsterreinen Tandartsen: geen fluor in zout UNIVERSITEIT GRONINGEN ANNULEERT BEZOEK VAN RUSSISCHE lATEROAO 8 SEPTEMBER 1971 PBOVINCIAII ZEIUWSI COURANT Felle aanval op 'contra-revolutionaire' houding ALGIERS (AFP, RTR) Premier Fidel Castro van Cuba heeft vrijdag voor de nodige deining gezorgd op de topconferentie van niet-gebonden landen in Algiers door hen voor contra-revolutionai ren uit te maken die de niet-gebonden landen tegenover de socialis tische landen willen stellen. Voor Castro zijn er alleen maar socialis ten en kapitalisten, imperialisten en uitgebuitte landen. Elk ander onderscheid lijkt hem in de kaart te spelen van het Amerikaanse imperialisme. Zonder de offers van het Russische volk, aldus de Cubaanse premier, zou den vele landen die nu onafhankelijk zijn, niet bestaan. Zijn verklaring lok te een antwoord uit van het afgezette Cambodjaanse staatshoofd, prins Noro dom Silianoek, die direct na Castro het woord vroeg. 'Als de Sowjet-TJnie werkelijk tot het anti-imperialistische kamp behoort', zo riep Sihanoek uit, 'waarom breekt zij dan niet met de regering Lon Nol'. De Libische leider kolonel Gaddafi had al eerder van zijn ontstemming blijk gegeven. Hij was de zaal uitgelopen nog voor Castro zijn rede beëindigd had. Van zijn kant verklaarde de Algerijn se president Boumedienne, voor hij het woord gaf aan Nguyen Hu Tho, de vertegenwoordiger van de voor lopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam, dat 'iedereen hier vrij is te zeggen wat hij wil'. Voor Castro voerde president Habib Bourguiba van Tunesië het woord. Hij zei tegen zijn collega's op de conferen tie dat zij niet weten welke weg zij moeten volgen. Niet-gebondenheid omwille van de niet- gebondenheid heeft geen zin en geen toekomst, aldus Bourguiba, die er ech ter met nadruk op wees dat de bewe ging van de niet-gebonden landen de drijvende kracht achter de vernieuwing zou kunnen worden, mits zij in prak tijk bracht wat zij preekte. Gadaffi Kolonel Gadaffi, de leider van Libië, heeft vrijdag op een persconferentie in Algiers verklaard dat hij er tegen is dat Cuba deel uitmaakt van de groep niet-gebonden landen. 'Ik ben socialist en Castro is nist', aldus Gadaffi. 'Ik behoor geen enkel wereldblok, maar Castro wel'- Gadaffi vroeg zich af waarom men geen andere communistische lan den tot de groep niet-gebonden landen toelaat als men dit wel met Cuba doet. Naar zijn mening zou de Cubaanse re volutie elke zin verliezen als Cuba, dat zich aan de overheersing van de VS ontworsteld heeft, zich nu onder voog dij van een andere wereldmogendheid zou plaatsen. Oliemachten Kolonel Gadaffi had donderdagavond al de ellenlange reeks redevoeringen op de topconferentie van ongebonden landen onderbroken door keihard de aanwezigen te wijzen op wat wellicht het hoofdthema van de conferentie gaat worden: de politieke macht van de olierijkdom. Gadaffi kondigde aan, dat zijn land financiële hulp gaat ver lenen aan alle niet-gebonden landen, die hun diplomatieke en economische betrekkingen met Israël verbreken, een aankondiging die grote opschud ding verwekte bij de rond 80 deelne mers aan de conferentie. Onmiddellijk liet Gadaffi in de zwaar bewaakte conferentie een volgende fi guurlijke bom ontploffen: hij kondig de aan troepen te zullen sturen naar Zambia, om te helpen bij de bevrij dingsoorlogen tegen Zuid-Afrika en het Portugese koloniaal bewind in Guinee Bissau. Ook bij de bevrijding van de Spaanse Sahara zal Libië eer. rol gaan spelen. UTRECHT (ANP) Het gerechtshof in Den Haag heeft blijkens een publi- katie in 'Medisch Contact' een uit spraak bevestigd van het medisch tuchtcollege in ï>en Haag, waarbij een huisarts de maatregel was opgelegd van schorsing in de uitoefening van de geneeskunst gedurende drie. maan den. Het gerechtshof is het met het college eens, dat de betrokken arts het ver trouwen in de stand der geneeskundi gen heeft ondermijnd door het 'bij- kans ongelimiteerd voorschrijven verdovende middelen en wekaminen. Het hof was het niet eens met het verweer van de huisarts, dat slechts sprake was van een verschil in medische inzichten. Het overwoog daarbij, dat de arts, steeds als het staatstoezicht op de volksgezondheid hem erop wees dat Mj teveel verdo vende middelen voorschreef, telkens toezeggingen deed dat hij zich voor wat dit betreft zou matigen. Daaruit leiidifc het hof af, dat de arts zelf dus ook inzag dat hij te ver ging, maar dat hij desondanks doorging op de 'ingeslagen weg'. UTRECHT (ANP) Uit voor lopige gegevens over 1972 valt af te leiden dat de financiële si tuatie van de verplichte zieken fondsverzekering ongunstiger is dan werd verondersteld toen het advies met betrekking tot de hoogte van de premie in. 1973 werd opgesteld. De tegenvaller heeft volgens het Ge meenschappelijk Overleg van zieken fondsorganisaties (GOZ maar voor een klein deel betrekking op de kosten en in belangrijke mate op de premie ontvangsten. De totale lasten van de verplichte verzekering zijn ongeveer 14 miljoen gulden hoger dan in het premie-advies 1973 was geraamd (een verschil va.n een half procent). Maar de totale ba ten blijven ongeveer 58 miljoen gulden beneden de raming (verschil ongeveer 1.8 procent). De gewone premie-ont vangsten vertonen de belangrijkste af wijking: volgens de voorlopige uitkom sten bedragen die 2872 miljoen gulden terwijl een opbrengst van 2933 miljoen was geraamd. Voor 1972 moet waarschijnlijk op een nadelig saldo van ongeveer 132 miljoen gulden worden gerekend, ruim twee maal zoveel als was geraamd (60 mil joen). Op korte termijn veroorzaakt deze tegenvaller geen moeilijkheden, aangezien er per 31 december 1971 een reserve aanwezig was van 279 miljoen gulden. Maar er moet volgens het GOZ wel rekening mee worden gehouden dat het. tegenvallend nadelig saldo in vloed zal hebben op de hoogte van de ziekenfondspremie in 1974 Over de mogelijke oorzaken van tegenvallende premie-ontvangsten is overleg gaande tussen de Ziekenfonds raad. het Centraal Planbureau, het Centraal Bureau voor de Statistiek en de bedrijfsverenigingen. Daarbij wordt ADMINISTRATEUR BIJ POLITIE HEERENVEEN STREEK BOETES OP HEERENVEEN (ANP) De burger- administrateur van de gemeentepolitie te Heerenveen, L. K. (40) uit Heeren veen, heeft in de afgelopen vier jaar ruim 40.000,- van transactiegelden eigen zak gestoken. Dit is gebleken uit een accountantson derzoek, ingesteld na het ontdekken van onregelmatigheden bij de admini stratieve dienst. De administrateur is chef van deze afdeling. Hij inde de transactiegelden, die de politiemensen aan hem afdroegen, maar droeg dit geld niet; geheel af. Pas na vier jaar kwam de fraude aan het licht. De ad ministrateur werkte al jaren bij het korps. De man die is ingesloten in het huis van bewaring in Leeuwarden moet bin- onder meer aandacht besteed aan het ziekteverzuim. Omdat over ziekengeld geen ziekenfondspremie wordt gehe ven, veroorzaakt een stijging van net ziekteverzuim premie-verlies. Deze fac tor is wellicht de oorzaak van een te genvaller van ongeveer een half pro cent. Voorts is gebleken, dat het aantal ver plicht verzekerde werknemers in 1972 niet een lialf procent is gedaald, ter wijl deze daling in het premie-advies werd geraamd op slechts 0,2 procent. Senaat wil rapport over afluisteren van Kissinger WASHINGTON (RTR) De senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen heeft vrijdag vier uur lang president Nixons kandidaat-minister voor buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, aan de tand gevoeld en gedreigd de bevestiging in zijn ambt op te schorten vanwege het afluiste ren van gesprekken van zijn staf. In het licht van televisielampen in dezelfde zaak van het senaatsgebouw waar de Watergate-commissie haar zittingen houdt, werd Kissinger ge vraagd of hij opdracht had gegeven de telefoongesprekken van dertien re geringsfunctionarissen en vier verslag gevers af te luisteren die ervan ver dacht werden betrokken te zijn bij het uitlekken van geheime inlichtingen van de regering. Kissinger antwoord de dat hij daartoe geen opdracht had gegeven. Leden van de commissie zeiden echter! dat zij, alvorens stappen te kunnen nemen over zijn benoeming een rap port wilden hebben dat nu in het bezit is van het ministerie van justi tie. waarin zou worden ingegaan op de rol van Kissinger bij het afluiste ren. Na de hoorzitting deelde voorzit ter William Fulbright (democraat-Ar- kansas) mee dat de minister van justitie, Elliot Richardson, erin had toegestemd de commissie op een be sloten vergadering op maandagmor gen te ontmoeten om te spreken over de afluisterzaak. Hij zei niet of de minister het rapport zou meenemen. WEL 'NIET NODIGE ZORGVULDIGHEID' ALGIERS De conferentie van niet-gebonden landen. Bonen: De Cubaanse Fidel Castro zorgde voor deining door de vertegen woordigers van de niet-gebonden linden voor contra-revolutionai ren uit te maken. Onder: De Joegoslavische presi dent Tito en de Palestijnse leider Yasser Arafat omarmen elkaar tij dens een privé-ont moeting. „Buitenlandse politiek toegankelijk voor congres" Toegankelijk WASHINGTON (RTR) Nixons adviseur Henry Kissinger heeft vrijdag toegezegd dat hij, na de bekrachtiging van zijn be noeming tot minister van buiten landse zaken, bij de bepaling en behandeling van de buitenlandse politiek van de VS volledig zal samenwerken met het congres. Kissinger deed deze belofte op een hoorzitting van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, spe ciaal belegd in verband met zijn be noeming tot minister van buitenland se zaken. Hij zei ook dat de regering het verbod van het congres om Cam bodja te bombarderen en weer tot mi litaire acties in Indochina over te gaan, niet zal ontduiken. De regering-NLxon, aldus Kissinger, is gekant tegen dit bombardementsver bod, maar zal niet proberen er onder uit te komen. Nixons adviseur ver klaarde voorts dat de regering open hartig en in opbouwende zin zal sa menwerken met zijn bondgenoten in Europa en Japan om een nieuwe im puls te geven aan de bondgenootschap pen die gebaseerd zijn op gemeen schappelijke doelen en idealen. Kissinger beloofde dat het ministerie Proefschrift over gevangenisstraffen: NIJMEGEN De overheid zou voor het bedrijfsleven een voor beeld behoren te zijn en het ge makkelijker dienen te maken personen met een strafblad in dienst te nemen. Hiervoor lijkt tenminste een herziening van de wettelijke regeling inzake de verklaring omtrent het gedrag een noodzakelijke voorwaarde. Dit is een van de tien stellingen, vrijdagmiddag geponeerd door dr. H. P. G. M. Caminada (37) uit Uden bij zijn promotie tot doctor in de sociale wetenschap pen in de aula van de katholieke universiteit te Nijmegen. Pro motor was prof. dr. J. M. F. Jas- pars. Dr. Caminada als wetenschappe-' lijk medewerker te Nijmegen werk zaam heeft in zijn proefschrift de resultaten neergelegd van ean vergelij kend onderzoek naar het. directe ef fect van twee kort- durende vrijheid straffen. Enerzijds is aat het peni tentiaire trainingskamp De Corridor in het Noordbrabantse Zeeland, ander zijds het. muis van bewaring. Is het kamp voornamelijk gericht op resoci alisatie, in het huis van bewaring ligt het accent in hoofdzaak op het straf- aspect. Aanpassing Er is daar bij de jonge mannen, met het verstrijken van cle tijd van detentie, een toenemende criminele aanpassing te verwachten. Kans op ningskamp is prake van detentie, doch daarnaast vindt er een gerichte groepstraining plaats. Deze wil com pensatie bieden voor het negatieve effect van de criminele aanpassing aat van de detentie wordt ver wacht. Dr. Caminada is tot de slotsom gekomen dat met name het effect van de groepstraining een positieve werking heeft op de kortgestrafte jeugdigen. Daarom is een opvang in een kamp als De Corridor (waar tussen de 200 en 300 jongelieden, leeftijd variërend van 17 tot 25 jaar, een gedwongen verblijf ondergaan dat ligt tussen een en vier maanden) effectiever dan het huis van bewa ring. van buitenlandse zaken, dat vergele ken met het Witte Huis een onderge schikte rol heeft gespeeld bij de be paling en behandeling van de buiten landse politiek, doordrongen zal wor den van een besef van deelneming en roeping. Sport -uu uewcMiiig ui jjeeuwdiueu iuusl uui-i IV nenkort voor de rechtbank verschij- zelfherkenning is nauwelijks nen. wachten. Ook in het penitentiaire trai- Een gunstige uitwerking bij groepstraining gaait uit van de sport beoefening. Daarbij moet niet in prestatie, maar het sociale element centraal staan. Arbeid wordt de eerste vier weken wordt arbeid verricht in de bossen, terwijl men in de eindfase in speciale paviljoens op terugkeer in de maatschappij wordt voorbereid. Van bijzondere betekenis acht dr. Caminada het experiment, waarbij De Corridor-pupillen worden ingeschakeld bij de bouw van speeltuinen. Een ander aspect van de groepstraining is het sociaal-cultureel vormingswerk, tijdens hetwelk voorlichting wordt ge geven over maatschappelijke, politieke en seksuele problemen Alles is erop gericht om de jongeman in positieve zin te wapenen voor terugkeer naai de maatschappij. Dr. Caminada. die het voornemen heeft om bij uit de gevangenis ontsla genen vervolgonderzoek te doen, pleit voor een goede nazorg. Voorts maant hij tol voorzichtigheid bij het opleggen van voorlopige hechte nis. ASSEN (ANP) Ambtenaren over wegen stakingsrecht te eisen als de regering van plan is hun rechtspositie gelijk te trekken met de arbeidsvoor waarden in het vrije bedrijf. Dat heeft vrijdag de voorzitter van de Algemene Bond van Provinciaal Per soneel in Nederland, mr. H. H. Knop- per uit Haarlem, gezegd bij de ope ning van de algemene vergadering in Assen. Hij wees in verband daarmee op uitlatingen van de minister binnenlandse zaken om enkele se daire rechten van de ambtenaren in te trekken, zoals de autovergoedings regeling en het vergoeden van tele foonabonnementen. Als de minister dit als gelijktrekken bedoelt dan zul len ook ambtenaren recht moeten hebben op tantiemes, een dertiende maandsalaris en op staken, aldus mr. Knopper. Met 84 tegen 22 stemmen besloot de vergadering tot samenwerking voor een jaar met de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren. Men hoopt op den duur tot volledige integratie te komen. De bond van provinciaal per soneel telt 14 verenigingen met totaal 2600 leden en de bond van de gemeen te-ambtenaren 12.000. Tijdens de vergadering werd meege deeld dat ook de Algemene Bond van w waterschapspersoneel (300 leden) overweegt in die samenwerking mee te doen. De bedoeling is het mogelijk maken van een meer professionele aanpak van het bondswerk en de positie in het georgniseerd overleg te verstegigen. De drie bonden geven sinds 1971 reeds gezamenlijk een bondsblad uit. ROTTERDAM (ANP) Als gevolg van het toenemend aantal ongevallen waarbij de werknemers op de stuwa doorsterreinen in dc Rotterdamse ba- ven letsel aan het hoofd opliepen, zullen de havenwerkers per 1 oktober a.s. verplicht worden helmen te dra- De geneeskundige dienst heeft gecon stateerd, dat van alle arbeidsongeval len in de haven tweederde betrekking heeft op letsel aan hoofd, hand en voet; Zij heeft daarom aangedrongen op een strenger toezicht op het ge bruik van veiligheidsschoenen en werkhandschoenen UTRECHT (ANP) Publikatïes van AKZO-zoutcheroie over fluoridering van keukenzout als alternatief voor drinkwaterfluoridering. hebben een ne gatieve reactie van de maatschappij tandheelkunde uitgelokt. De heer G. J. Sollewijn Gelpke van de maatschappij zei verder, dat de tand artsen de AKZO-publikatie zeer be treuren, omdat er een vee' te roos kleurige voorstelling van zaken in wordt gegeven. De heer Sollewijn Gelpke zei, dat gefluorideerd keukenzout niet in het belang van de volksgezondheid is De veiligheid is volgens hem onvoldoende onderzocht. Hij was het er mee eens dat het tijd stip ls aangebroken voor een nauwe samenwerking tussen de uitvoerende en wetgevende macht en zei dat pre sident Nixon er nu naar streeft de po litiek meer toegankelijk te maken voor het kritische onderzoek van het con gres. Het congres heeft zich zeer kritisch uitgelaten over de geheime diplomatie die Nixon en Kissinger hebben ge voerd nadat de regering-Nixon in 1969 aan het bewind kwam. Ook na de bekrachtiging van zijn be noeming tot minister van buitenland se zaken zal Kissinger adviseur van Nixon blijven voor veiligheidszaken. In deze functie heeft hij tot nu toe geweigerd officieel te getuigen voor congrescommissies, omdat dit naar zijn zeggen zijn vertrouwelijke relatie met Nixon zou aantasten. ROTTERDAM De Boycot Outspan-actie (BOA) mag actie voeren tegen het A en O-con cern met haar 850 aangesloten winkeliers. De rechtbankpresi dent in Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder, zette in het kort geding dat de winkeliersvereniging had aangespannen tegen de BOA.' uiteen dat hij een actie van te voren kon verhinderen wanneer deze met de nodige zorgvuldig heid ten aanzien van het maat schappelijk verkeer was opge zet. Hij waarschuwde daarmee de BOA op haar tellen te pas sen. Tegelijk vond hij dat de gevolgde procedure door A en O rue: scherp gericht was. De eisen van A en O's mr. N. W. A. Brink- namelijk he'. verbieden van elke actie, omschreef mr. Reuder als volgt: ..Als u hoofd pijn heeft gaat u dan likdoomzalf op uw hoofd smeren? U had veel effec tiever kunnen werken, maar ik ga u niet zitten voorzeggen". A en O had aangevoerd dat wat dei BOA wil, op winkel- en straatterreur lijkt. Mr. Brink: „In Heerlen is al eens een supermarkt vol mee stickers geplakt- in Gouda zijn marktkooplie den belemmerd sinaasappels te verko pen. Men wil Zuid-Afrika treffen, maar raakt de winkeliers. Zuid-Afrika heeft immers al de sinaasappels ver kocht, de winkeliers blijven er mee zitten. Dit is een chantagemethode en de winkeliers worden in hun vrijheid van handelen belemmerd". Hij noem de de schade van de winkeliers in geen verhouding staan met het belang van de actie. Iets wat mr. A. F. Bakker fel be streed. „In de toekomst za! A en O een ander inkoopbeleid moeten voe ren wanneer deze actie slaagt". Hij noemde de opmerking van mr. Brink- dat A en O-winkeliers nu met de strop van onverkochte vruchten zitten niet juist, aangezien A en O vorig jaar november al door BOA was gewezen op eventuele acties wanneer men toch Zuidafrikaanse sinaasappelen zou ko pen. „Het belang van de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika schat ik veel en veel hoger dan de geringe schade die de winkeliers eventueel zullen oplopen" Mr. Reuder vond vooral van belang dat BOA geen zeggenschap over zijn actiegroepen heeft. En tevens da: de politie in de verschillende Nederland- se steden waar actie wordt gevoerd- altijd vergunning geeft. Hij verweet A en 0 „met een kanon vliegen te willen vangen" door 100.000 guldm schads per dag te eisen. Zijn conciutue: _BOA begin maar. ga je gang maar. Loopt het uit de hand. clan brengt A en O de zaak hier onmiddellijk weer voor de rechtbank. Een boycot is een griezeli ge materie. Hot ls wel een beetje met vuur spelen. Hou dus de zaak zuiver" Waarmee hij de partijen in oen kort geding weer eens bij elkaar bracht door de zaak ..onbepaald af te hou den". GRONINGEN (ANP) H«-t orga nise h-chemtsch laboratorium van de rijksuniversiteit te Groningen heeft vrijdag een telegram aan de Ruvdcfaa ambassade in Den Haag gestuurd, waarin een tweede bezoek van dr. Va- lentina Sevostjanova uit Rusland naar Groningen wordt geanulcerd. Het telegram is naar de ambassade gestuurd met het verzoek om direct* doorzending aan de academie van we tenschappen ls Moskou. Dc beweegre den van deze annulering ligt :n het feit dat het laboratorium bij monde van do hoogleraar-directeur prof. dr- H. Wijn berg. diep geschokt is door de recento onmenselijke en on-X-rechte bedreigin gen en behandeling tegenover Sacha- row. Amalrik en anderen. Dr. Valentl- na Sevostjanova heeft in het kader van het culturele uitwisselingsverdrag tus sen Nederland en Rusland vorig Jaar al een bezoek aan de universiteit in Groningen gebracht. In het telegram vraagt prof. Wijnberg om uitstel van het gebruiken van dit verdrag tot zijn collega's wetenschap»- beoefenaar' en kunstenaars weer als mensen behandeld worden in Rusland. Telegram Bereid Vrijdag verklaarde Kissinger dat hij bereid is getuigenis af te leggen over al zijn activiteit als minister van bui tenlandse zaken en assistent van de president, met uitzondering dan van zijn gesprekken onder vier ogen met Nixon en het overleg van de veilig heidsraad op het Witte Huis. MAATREGELEN TEGEN ZWENDEL AUTOBANDEN DEN HAAG Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) hoopt spoe dig een einde te kunnen maken aan de levensgevaarlijke zwendel met au tobanden in de Nederlands-Duitse grensgebieden. Daar is geconstateerd dat maiafiede handelaren sommige banden die eigen lijk bestemd zijn voor caravans en dergelijke (zij kunnen geen snelheden van boven de 100 km-uur doorstaan) verkopen als volwaardige autobanden. De verkopers slijpen speciaal voor cut doel de gebruiksbeperkende codering op de zijkant van de band weg. Op vragen van het tweede-kamerlid Heijmans (KVP> antwoordt de minis ter dat op Europees niveau nieuwe voorschriften bijna gereed zijn. Deze regels zullen zo spoedig mogelijk in Nederland worden ingevoerd. „Hier door zal in de toekomst de gebruiker aan de hand van een op de band aangebracht keurmerk kunnen nagaan of een band voldoet aan de eisen die in verband met de verkeersveiligheid worden gesteld", aldus de minis- Een groep vooraanstaande Nederlan ders heeft telegrafisch bij secretaris generaal Leonid Brezjnew van het cen traal comité der communistische par tij in de Sowjet-Unie protest aangete kend tegen de toenemende druk, welke wordt uitgeoefend op Sacharow en anderen, die gelden als symbool voor vrije meningsuiting en de bescherming van de rechten van de mens. „Als Nederlanders die de ingetreden ontspanning in Europa uitdrukkelijk begroeten, delen wij u mede met grote verontrusting te hebben k ennis geno men van de toenemende druk welke in uw land wordt uitgeoefend op Andrej Sacharow en anderen die tot ver bui - ten de grenzen van de Sowjet-Unie gel den als symbool voor vrije menings uiting en de bescherming van de rech ten van de mens. Wij menen dat deze ontwikkelingen niet alleen de voort» gaande ontspanning In Europa, maar ook de kwaliteit van deze ontspanning ernstig in gevaar brengen". Het telegram ls ondertekend door de heer C. ter Maat, secretaris van de Ne derlandse afdeling van de internatio nale vredesbeweging Pax ChristL Zulks wegens afwezigheid van kardi naal Alfrink. die met vakantie is. An dere ondertekenaars zijn: Mr. W. Aantjes. Utrecht; prof. dr. H. Berkhof. Oegstgeest; dr. H. A. M. Fio- let, Bilthoven; dr. mr. M. de Gaay Fortman. Ermelo; prof. dr. J. de Graaf De Bilt; dr, A. van den Heuvel, Den Haag; mej. dr. M. A. M. Klompé. Den Haag; dr. H M- de Lange, Rotterdam; nrof. A. F. Manning. Nijmegen; prof. dr. E. C. F. A. Schillebeeckz, Nijme gen; prof. dr. J. Th. Snijders, Gronin gen; prof. dr. J. A. G- Tans, Gronin gen; prof. dr. J. Tinbergen, Den Haag; prof. mr. S. F. L. Baron van Wijnber gen. Nijmegen; d r. D. de Zeeuw. Ben- nekom. Staatssecretaris Klein wijst eis HTS-Unie af DEN HAAG Staatssecretaris Klein onderwijs en wetenschap pen) acht het eenvoudig onmogelijk de studiebeurzen voor HTS' ers nog dit jaar te verhogen. Daarmee heeft hij de eis van de HTS- Unie, de landelijke organisatie van HTS-studenten, van de hand gewezen. Deze had geëist dat nog voor het studiejaar 1973-"74 de beurzen voor HTS'ers even hoog moesten zijn als voor studenten aan universiteiten en hogescholen. FDP "De campagne in Moskou tegen Rus sische intellectuelen die zich tegen het beleid verzetten, brengt het risico met zich mee dat de conferentie inzake veiligheid en samenwerking in Europa in gevaar wordt gebracht'. Dit heeft een woordvoerder van de Westdultse liberale partij FDP verklaard. De FDP is van mening dat deze con ferentie zich moet inspannen de poli tiek van ontspanning te 'concretiseren', me: name door voortdurende vorde ringen op het gebied van de uitwisse ling van inlichtingen en meningen. De gebeurtenissen die zich thans in Mos kou voordoen, aldus de woordvoerder, gaan rechtstreeks tegen deze oogmer ken in. De staatssecretaris uil verder geen wet indienen voor de democratisering aan de HTS'en. Een standpunt dat hem door de HTS-Unie zeer kwalijk wordt genomen. Dit blijkt uit een gesprek dat de HTS-Unie vrijdagmor gen met de bewindsman had. De heer Klein streeft ernaar de beurzen met ingang van het studie- riPPPIPlaWP jaar 1974-1975 gelijk te trekken. De; hoogte van de studiebeurzen is bij het gesprek buiten beschouwing gebleven. Hij verwacht niet dat er een groter! deel uit de -algemene middelen be-j schikbaar zal komen voor beurzen en studentenvoorzieningen. Dat betekent j een eventuele verlaging van de beur- men van de HTS'ers in het stage-jaar, f 4800. ligt ver beneden het bestaans minimum. Zij zijn in feite goedkope; arbeidskrachten. Klein hoopt in over leg met de hoofdafdeling studietoela gen van het ministerie in deze situatie verbetering te brengen. Een ander probleem bij de stage is de onderwijskundige begeleiding die de stagiaire krijgt. Volgens de HTS- Unie heeft een HTS'er niet zoveel aan zijn stage. Om de stage wat meer inhoud te geven, pleit zij voor de erkenning van wat zij noemt de soci studenten °aan universiteiten j aal-organisatorische stage. zen voor en hogescholen- Hetzelfde geldt voor de studentenvoorzieningen, zoals huis vesting. gezondheidszorg, mensa's, sportvoorzaeningen e.d. Klein acht het onjuist dat de universitaire studenten hierin een bevoorrechte positie inne men. Hij heeft de HTS-Unie beloofd de zaak kritisch te ^aan bekijken. Bestaansminimum De situatie van de HTS'ers in het praktijkjaar is volgens de Unie rond-' uit abominabel. Zij maken op de eerste plaats niet alleen meer werkda gen dan in een normaal cursusjaar, maar worden daarvoor dan ook nog slecht betaald. Het aantal werkdagen, dat nu schommelt tussen de 180 en 50, wil de Unie teruggebracht zien, Dit kan bijvoorbeeld een stage zijr. bij een vakbond, een sociale academie of een buuftcomité. Dit zou teven- een oplossing bieden voor net tekort aan stage-piaaisen bij werktuigbouw kunde, elektrotechniek en chemie. Klein zal geen standpunt in deze zaal-: bepalen, voordat het resultaat van een studiecommissie, onder leiding van prof. Warries, bekend is. Deze com missie bestudeert de plaats van he: praktijkjaar in de HTS-opleiding. Doorstroming Wat betreft de doorstroming van MAVO en MTS naar de HTS hand haaft de heer Klein het plan van ex- minister Van Veen het voorbereidend jaar aan de HTS af te schaffen. tot ongeveer 200. De staatssecretaris, HTS-Unie acht ai: r.ie: verantwoord, is het hiermee eens. Het totale inko-l voordat een goede doorstroming ge- HAMBERG Volgens het West- duitse blad Bild heeft de Russi sche kernfysicus Andrei Sacharow zich vrijdag uitgesproken voor een stellingname van bondskanse lier Brandt inzake de huidige aan vallen op intellectuelen in de Sow jet-Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 13