PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PALESTlJNEN HOUDEN IN PARIJS NOG VIJFTIEN GIJZELAARS VAST Massale deelname viering jubileum koningin in Zeeuwse steden en dorpen Saoedi-Arabische ambassade bezet - Franse minister gaat niet in op eisen Arabieren wilden El Al-vliegtuig neerschieten KONINGIN IN TILBURG ONSTUIMIG ONTVANGEN de krant van zeeland Jeugd en techniek 216e jaargang - nummer 210 Donderdag 6 september 1973 AMBASSADEUR ONDERHANDELT PARIJS Faisal Saleh Al-Mutawa. de ambassadeur van Koeweit in Parijs, trachtte via een megajoon met de Palestijnse commandole den te onderhandelen. (Van onze correspondent) PARIJS Alle Fransen zaten vanaf woensdagmiddag tot diep in de nacht ademloos aan hun tv-toe- stellen gekluisterd om de live-reportage te volgen over de dramatische bezetting door de Palestijnse terroristen van de Saoedi-Arabische ambassade in Parijs. Vannacht hadden de Palestijnen nog vijftien gijzelaars 5 Fransen, 5 Saoedi-Arablërs, 1 Tunesiër, 1 Joegoslaaf, 1 Egyptenaar, 1 Soedanees en 1 Syriër in hun macht, dievastgebonden bij elkaar zaten in een kamer in de ambas sade. Dit werd verteld door de chef protokol van de ambassade, die aanvankelijk als gijzelaar werd vastgehouden maar gisteravond plotseling door de Palestijnen uit een raam op de tweede verdieping werd gegooid. Hij werd daarbij licht gewond. Rond middernacht besloten de terroristen de ambassadeur van Irak als gijzelaar te aanvaarden. Eerder hadden zij verklaard in ruil daarvoor de gegijzelde vrouwen te zullen vrijlaten. Dit was vannacht om half twee echter nog niet gebeurd. ambassadeur, die echter afwezig was. Zonder veel moeite sloten ze toen. on der bedreiging van hun pistolen, 16 le den van het ambassadepersoneel op. 's Morgens om tien uur waren vijf of zes zwaar gewapende leden van een groep, die zich met de naam "Vergel ding' tooide, het ambassadegebouw in de Parijse diplomatenbuurt binnenge drongen voor een onderhoud met de Na die opsluiting belden ze de Franse Fijf man met Russische raketten bij Rome gearresteerd ROME (RTR, UPI) Vijf Arabieren die woensdagmorgen in Ro me werden aangehouden, hadden met twee in de Sowj et-Unie ge maakte raketwerpers op de luchthaven van Rome een lijnvlieg- tuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al willen ver nietigen, zo heeft de Italiaanse politie woensdag op een perscon ferentie bekendgemaakt. Er waren twee raketwerpers, zodat wanneer bet eerste schot met een luchtdoelraket naast was geweest, meteen een tweede had kunnen worden gelost, aldus de politie. De raketwerpers waren gevonden in een appartement in de badplaats Ostia bij Rome. De luchtdoelraketten die ze afvuren kunnen worden gebruikt tegen dalende of opstijgende vliegtuigen. Volgens de Italiaanse politie had de aanslag enkele uren na de aanhouding van het vijftal gepleegd zullen worden. De gearresteerde Arabieren zijn een Libanees, een Irakees, een Syriër, een Algerijn en een Libiër, allen tussen de 20 en 25 jaar. Agenten van de Italiaanse contraspionage verklaarden dat de raketwerpers zo nieuw waren, dat ze in Italië alleen op papier bekend zijn. De raketten die ze lanceren kunnen een vliegtuig raken dat laag vliegt en binnen een bereik van bijna vijf kilometer is. De Arabieren onthulden hun plan tijdens him ondervraging. minister van binnenlandse zaken op. Hun ultimatum luidde dat ze onmid dellijk een vliegtuig eisten om zich met hun gijzelaars en hun wapens naar Saoedi-Arabië te kunnen begeven. In ruil voor de gijzelaars verlangden ze de vrijlating van de Palestijnse guerrillaleider Aboe Daoed, die in Jor danië gevangen zit. Onmiddellijk staken alle Arabische ambassadeurs in Parijs de hoofden bij elkaar, bij welk overleg ook de zoon van koning Feisal, die toevallig in de Franse hoofdstad vertoefde, werd in geschakeld. Him overleg leidde tot aanvaarding door de ambassadeurs van alle eisen der Palestijnse terroristen. De Franse minister van binnenlandse zaken, die intussen de ambassade door 100 scherpschutters had laten omsin gelen, bleek van zijn kant geenszins bereid het ultimatum eveneens te ac cepteren. In het ambassadegebouw, een kleine villa van drie etages in de doodlopen de Rue Andre Pascal, steeg de span ning van minuut tot minuut. Drie Ara bische journalisten fungeerden als tus senpersonen bij het overleg tussen de terroristen en de Franse autoriteiten. Laat de Franse regering niet vergeten, zo bezwoeren zij, wat op de dag af een jaar geleden in München is gebeurd toen de Duitse autoriteiten meenden de eisen van een ander Palestijns com mando te kunnen weerstaan. Die wei gering kostte toen tien sportlieden het leven. Om half negen zagen en hoorden de tv- kijkers hoe een vensterruit van de am bassade aan diggelen werd gegooid. Een geweerschot knalde. Even later bleek een gijzelaar uit een raam te zijn gegooid. Gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Andere gijze laars verschenen eveneens voor het venster om het publiek en de politie te smeken bij de Franse regering aan te dringen hun leven te redden. Tot woensdagavond laat bleef de Fran se regering halsLarrig weigeren op de voorwaarden van de Palestijnse terro risten in te gaan. Niettemin was intus sen bekend geworden dat de overval lers tevoren een grote hoeveelheid dy namiet in de kelders van de ambassa de hadden opgeslagen. Enkele minuten na negenen voegden ze dan ook een nieuw dreigement toe aan hun eerste ultimatum. Indien ze geen genoegdoe ning zouden krijgen, zou ook het hele ambassadegebouwd worden opgebla zen. Om half tien liet de commandogroep weten dat zij nog drie uur zou wach ten alvorens over te gaan tot terecht stelling van de gijzelaars. Vannacht wees niets erop, dat dit dreigement was uitgevoerd. Kort na middernacht werden bij de ambassades twee flesjes met medicij nen gebracht. Een van de Palestijnen had hierom aan een Arabische tussen persoon verzocht, waar een van de Saoedi-Arabische gijzelaars ziek zou zijn. De flesjes zijn door een raam naar binnen gegooid. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) veroordeelt de bezetting van de Saoedi-Arabische ambassade. De PLO noemde deze actie 'misdadig' en verklaarde dat geen van de bij de or ganisatie aangesloten guerrillagroepen bij de bezetting is betrokken. Naar schatting 60.000 Brabanders bijeen TILBURG Schrik stond te lezen op het gezicht van koningin Juliana toen zij woensdagmorgen bij haar aankomst bij het Til- burgse paleis-raadhuis plotseling bestormd werd door duizen den Oranjeklanten, die uren lang ordelijk hadden gewacht op de aankomst van de koninklijke gasten. Door de onverwachte wanorde ontstond een ware veldslag rond de vorstin tussen toe schouwers, fotografen en veiligheidsfunctionarissen, waarbij verschillende camera's sneuvelden en enkele mensen licht ge wond raakten. Ook later op de dag raakte de politie verscheidene malen in grote moei lijkheden door het enthousiasme van de naar schatting 60.000 tot 80.000 Brabanders in de straten van de stad. De moeilijkheden ont stonden, omdat men niet gerekend had op een dergelijke grote belang stelling en dranghekken op de meeste punten langs de route en bij het paleis-raadhuis achterwege had gelaten. De koningin was bijzonder verheugd over de enorme belangstelling en sprak daarover verschillende malen haar voldoening uit tegen de men sen in haar omgeving. De toevloed van feestvierenden en nieuwsgieri gen was bijzonder opvallend, om dat de koningin twee maanden ge leden bij een officieel aangekon digd bezoek aan Tilburg slechts enkele honderden mensen de straat op wist te krijgen. tropische temperaturen keek naar demonstraties met radiografisch i bestuurde vliegtuigmodellen, naar j parachutespringers en naar het op- Zie slot pagina 3 kolom 5 Minder verheugd was koningin Julia na over de grote belangstelling van de fotograferende pers uit binnen- en vooral ook uit het buitenland. Zeer verstoord keek zij toen zij bij haar vertrek uit Tilburg door kri oelende fotografen nauwelijks de kans kreeg om een twintigtal inva liden in wagentjes de hand te druk ken. Wel gelukkig was zij met de spontane reacties van de mensen langs de route door de stad die herhaaldelijk volksliederen aanhie ven en in spreekkoren de vorstin toeriepen: „Juliana, ay ay, ay. Na haar tumultueuze intocht in het paleis-raadhuis de vroegere resi dentie van koning Willem II waar de koningin een verversing kreeg aangeboden, vertrok het ge zelschap langs een met mensen verstopte route naar een sportcom plex, waar het gezelschap onder WARMSTE SEPTEMBERDAG (Van onze weerkundige medewer ker) Nederland had zich voor de nationale feestdag gisteren geen beter zomerweer kunnen wensen. De temperaturen waren in ons land voor september bijzonder hoog. Voor het eerst na 14 sep tember 1964 werd in Limburg en Oost-Brabant in deze maand de 30 graden overschreden. Den Hel der bracht het tot 26, Rotterdam en Vlissingen tot 29 graden. In de vroege avonduren wer den verspreid in Brabant en Bel gië enkele lichte onweersbuitjes waargenomen, die daarna snel in activiteit afnamen. Vandaag zal het iets minder warm zijn. maar voor de tweede helft van deze week zullen toch de zonnige peri oden met goed nazomerweer het weer bepalen. Depressies van be tekenis zijn niet in aantocht, en alleen in Noord-Scandinavië komt regen en wind van betekenis voor. Nixon PRESIDENT Nixon heeft gister avond tijdens een persconferentie voor de televisie geweigerd, in te gaan op het gesprek dat hij heeft gehad met vice-president Agnew. (pag. 3) Ehrlichman EEN grand jury in Los Angeles heeft Nixons ex-adviseur John Ehrlichman in staat van beschul diging gesteld terzake van poging tot inbraak en meineed (pag. 13) Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 4, 5, 7, 9 en 14 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,13 en 19 Sport op pag. 14 en 15 Radio en tv op pag. 17 Beurs en economie pag. 19 IN DE SFEER VAN EEN 'OUDERWETSE' KONINGINNEDAG Wat een koninginnedag! Want zo kon men, gisteren in Zeeland, de jubileum viering noemen. Een 'ouderwetse' ko ninginnedag. zo dichtbij 31 augustus, een koninginnedag met de allure en het weertype, zoals ouderen het zich van voor de tweede wereldoorlog zul len herinneren. Een warme, eigenlijk ié warme zomerdag, massa's enthousi aste mensen op de been om het feest van de koningin te vieren, activiteiten tot in de kleinste dorpen en dat was ook opvallend veel vlaggen en veel mensen die oranje droegen. Een korte, stijlvolle plechtigheid vol trok zich in Eede, waar commissaris der koningin mr. J. van Aartsen een krans legde bij het monument, dat in 1954 werd onthuld op de plaats, waar koningin Wilhelmina in maart 1945 voor het eerst weer voet- op Neder landse bodem zette. 'Oranje en Zeeland, da's de leus' klonk 's morgens door in de toespra ken, die de burgemeesters bij de over al in de provincie ten gehore gebrach te aubade's in hun gemeenten hielden. Dat thema viel in alle toespraken te beluisteren: de eeuwenoude band met Oranje en het grote respect voor de taakvervulling van de jubilerende ko ningin uit dit huis. Het kwam niet als een onontkoombare frase. Op mark ten en dorpspleinen werd spontaan het 'Leve de koningin' geroepen. Het begin van een lange, warme dag, op geluisterd door onvermoeibaar voort spelende en marcherende muziekkorp sen, de dag ook van de volijverige oranjeeoniité's, die van St-Philipsland tot Retranchement voor aantrekkelij ke feestprogramma's hadden Vlaggen Zeeland heeft het 25-jarig jubileum van koningin Juliana uitbundig ge vierd. Nog wat slaperig van de tot in de nacht uitgelopen 'koninklijke' één van-de-acht tv-present&tie van Mies Bouwman was men aan de dag begon nen. Waar men ook kwam, in de morgenuren bij de vele optochten en aubades, 's middags bij de overal volksspelen of deze uitzending. „Ti Heb de koningin zien roken', vertelde aan de rand van een Thools feestterrein een hoogbe jaarde man, waaraan dit eiland zo rijk is, ,,'k Steek er nog maar eentje op'. Een dame van middelbare leeftijd in IJzendijke had zich geërgerd aan premier Den Uyls terughoudendheid bij het uitsteken van de vlag: „Al jaren lag ie op zolder, maar nu heb ik 'm uitgestoken". Een te voorbarige conclusie is uiter aard, dat het feest in Zeeland werd gekarakteriseerd door meer sigaren en meer vlaggen. Typerend was voor ai de grote passieve en actieve deelname aan allerlei volksspelen. Er was geen dorp of de bewoners kon den zich wel meten in kruiwagenra- ces, zaklopen of het volksspel in moderner aanpak oriëntatieritten of evenementen in de zeskamp-sfeer. En daar was, ondanks de soms druk kende hitte, enorme belangstelling voor. Feestend Zeeland was in dit opzicht een voorbeeldgewest en da- drong in de avonduren ook op de beeldbuis door, toen men de opnamen kon zien van de klaroenblazers in het ontwakend Hulst. Veere. waar het Radio Philharmonisch Orkest met het Groot Omroep Koor concerteerde kreeg eveneens ruime aandacht van de NOS-tv, evenals Bruinisse. waar aandacht werd besteed aan kinderspe len. Met volksdansers en West- kappels dameskoor was er ook hier een ruime Zeeuwse-inbreng. Jool Kunstzin naar buiten, maar het gros van Zeeland hield het op jool, hilari teit en het fraai versieren van het dorp, in welk opzicht Wemeldinge een voorbeeld was. De gehele dorpsstraat was versierd, zelfs de karakteristieke .eidingen droegen een oranje sjerp. Elders in het dorp zag men andere versieringen zoals erepoorten en bij Je zogenaamde 'ijsbaan' voor dit i doel onder water gezet stroomden I de dorpelingen samen voor een piekl in jool en hilariteit, de 'waterspelen', I met onder meer wielerwedstrijden int het bijna vijftig centimeter diepe "bas sin'. Zo waren er overal in Zeeland volksspelen. De inwoners van 's-Heer Hendrikskinderen maten hun krachten in kruiwagenraces en op oude rijwie len en het plaatselijke comité had hier voor een spectaculair evenement gezorgd in de vorm van een vliegtuig- dropping van een groot aantal deels prijswinnende rolletjes. De jeugd van 's-Heer Hendrikskinderen beklom de huizen om de rolletjes van de daken te halen. Duiven gingen in massa de lucht in te Oud-Vossemeer en Hoofdplaat, in Ovezande mochten de kinderen de stoepen van het be jaardencentrum overdekken met teke ningen. in Kloetinge voetbalde een I damesteam tegen een elftal van ele gant spelende heren, in Dreischor zag men behendigheidswedstrijden voor bromfietsen. Zonnemaire kende bij zonder enerverende kussengevechten en in bet kleine Sirjansland op Schou- wen-Duiveland werd de Dorpsstraat i opgesierd met een draaiorgel en kraampjes van een Oranjemarkt. Ballonnen En dan waren er uiteraard de ballon nen. die als regel 's morgens, bij de aubade voor het gemeentehuis de lucht ingingen. Zo'n ballonoplating kende men in Kruiningen, waar 's morgens tegen negen uur burgemees ter Pijl Hogeweg per open koets bij (Zie slot pagina 14 kolom 1 Wt D', i_ te staan, zei deze week pro- V-S*£\ lessor Vossers. rector mag- LA-fetkVj niflcus van de technische •j hogeschool in Eindhoven. K—Hij vermoedde dat er ver band bestaat tu.sv.-n hel lage aantal inschrijvingen eerstejaars aan de Ne derlandse technische hogescholen en de verminderde populariteit van de techniek. „De verering van de onuit puttelijke mogelijkheden van de tech niek is voorbij, ze is zelfs omgeslagen in afkeer", constateerde hij. Als deze verklaring de jonge generatie keert zich van de techniek af juist zou zijn dient men zich af te vragen of deze houding niet vooral door emotie is ingegeven in plaats van door rede lijke overweging. Bij nader inzien le vert namelijk de moderne techniek een van de boeiendste uitdagingen, die deze wereld op dit ogenblik kent, een uitdaging die eerder tot voorkeur dan tot afkeer van de techniek zou moe ten leiden. De problematiek door professor Vossers aan de orde gesteld is ln Nederland in het verleden vele malen besproken door de chemicus dr. C. J. Dippel, destijds wetenschap pelijk medewerker aan het natuurwe tenschappelijk laboratorium van Phi lips. Iri woord en geschrift heeft hij zich diepgaand bezucehouden met de ens, samenleving Ifcantlijn verhouding t». en techniek. Na zijn overlijden in 1971 werden diverse ver spreide artikelen van zijn hand ge bundeld CDe omge keerde wereld'), een reeks boeiende, goed geschreven beschouwingen waar van sommige zelfs een profetische toon hebben. Zo heeft hij de relatie tussen natuurwetenschap en techniek eens aangeduid als de 'onbegrepen kansen voor de mensheid'. Daarmee is min of meer tevens de situatie geken schetst die professor Vossers deze week signaleerde, de afkeer namelijk van de jonge generatie van de tech niek: ze begrijpen de kansen van de techniek niet. FNippel ging er van uit dat in deze wereld de techniek een autonoom bestaan is gaan leiden. Daardoor sterft in onze cultuur het besef af 'van onze afhankelijkheid van en onze misère in een onbarmhartige natuur, we doen alsof we de natuur hebben overwon nen'. Die pretentieuze houding jegens de natuur duidt er echter op dat de techniek verkeerd wordt begrepen en op een onjuiste manier wordt ge bruikt. In werkelijkheid echter zou de techniek ons mogelijkheden moe ten geven 'menselijker met elkaar te leven'. Techniek kan ons namelijk een beter inzicht geven in cnze werkelijke afhankelijkheid van de natuur, zo meende deze chemicus. Zij geeft mo gelijkheden om verspilling en overbo digheid tegen te gaan en levert winst aan tijd en rust om werkelijk met elkaar te leven. Met techniek kan men doeltreffend allerei materiële doelein den bereiken, die voor dit echmense lijk samenleven nodig zijn. de tech niek kan de mens bevrijden van over maat aan materiële arbeid. Tenslotte kan zij inzicht verschaffen in ae ge meenschappelijke afhankelijkheid van het gemeenschappelijk bezit aan ener gie, grond, grondstoffen, wetenschap, techniek, produktiemiddelen en talent. Het bovenstaande aan Dippel ont leende betoog maakt duidelijk dat de afweerhouding bij de jongeren jegens de techniek van een verkeerd uitgangspunt uitgaat. De jonge gene ratie meent kennelijk, dat er in de wereld van de techniek geen plaats meer is voor de vrije mens. Techniek roept onlustgevoelens op, ze wordt als symbool gezien voor vervuiling, voor machtsmisbruik, overheersing door de machine van de mens en wat niet al. En als het dan op beroepskeu ze aankomt, dan wil men een oplei ding voor een vak, waarin men meent wél volledig mens te kunnen zijn. De rector-magnificus in Twente die over dezelfde problemen sprak wees er in dit verband op dat er voor de ingenieurs in deze tijd een belang rijke taak ligt. In dit verband bepleit te hij aanpassing van het studiepak ket aan de anders gerichte eisen van de maatschappij. Zou echter die aan passing niet al eerder moeten gebeu ren? Men zou bij het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs de jonge ren al op allerlei hedendaagse uitda gingen kunnen wijzen. Men zou hun kunnen voorhouden, dat de tijd van de verabsolutering der techniek voor bij is. Maar dan zou er tevens op moeten worden gewezen, dat het aller minst nodig is zich van de techniek af te keren, integendeel. Dippel heeft eens, met het oog op deze nieuwe uit daging, opgeroepen tot creativiteit. Dat is wat anders dan "klodderen met verf op vormingsdagen'. Het is: 'deel nemen aan de geschiedenis, zoekend, luisterend, wakker en wekkend. Nie mand is uitgesloten'. In dit proces zou de techniek vooraan moeten staan: zo beschouwd zouden de technische hoge scholen overbevolkt moeten wezen. Boer verdronken ASSEN" (ANP) De 29-jarige land bouwer K. Ottinga uit Eeksterveen (gem Andel) is woensdag verdronken. Toen hij met een tractor op het land aan het werken was, is hij vermoede lijk door slaap overmand. De trekker is toen in een sloot gekanteld. De be- stuurder kwam onder te voertuig te recht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1