PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RIJN EN RIJNMOND PRIORITEITEN MILIEU-BELEID Sasse suikerfabrieken verwachten een langdurige bietencampagne '73 Minister Vorrink: Sober eerbetoon bij start koninklijke jubileumviering Betonnen platen vielen van auto: vier doden de krant van zeeland weinig publieke belangstelling inzameling jubileum geschenk start iisasrrss Veel doden op de Franse wegen Tweeërlei gelukwens TscGcze parlementaire redactie) 3 HAAG—Koningin Juliana en prins Bernhard hebben bij de tart ren alle festiviteiten rond de viering van het zilveren sBbtjjubileum van onze vorstin een militair eerbetoon in ont wast genomen dat weliswaar sober van opzet was, maar toch m uiterst gezellige en vriendschappelijke indruk maakte. Hoogtepunt voor vorstin en militairen was het informele con- iKt met delegaties van de drie krijgsmachtdelen, dat ook verre dde meeste tijd in beslag nam. Uitvoerig sprak het koninklijk tar met militairen van allerlei rangen en standen. btaift weer had slechts enkele Waden belangstellenden naar ktiwrtirrein van het Huis ten Itod pioit. Toen de vorstin op kt boriis verscheen, weerklonken s spontane toejuichingen vanuit kt pabllek. Slechts enkele minuten isarroor was staatssecretaris ïfflowtwg van defensie op de ®'HAAG (ANP) Maandag- is de inzamelingsactie na- die wordt gehou- met het 25-jarig _n van koningin -t. Meer dan ldO.OOO oicn zijn op pad gegaan, --„1 tan een bus met een wik- Opdoe wikkel staat 'Kind in tweemaal het getal 25 at daarboven een kroon. De col- «anten hebben een identiteitsbe- de wikkel blijkt is de a™ opbrengst volgens wens M l"uungin bestemd voor de gehandicapte kinderen peJsrland en daarbuiten, tas werd maandagavond via -tense ingeleid door mr F. J. j: van Thiel, voorzitter van iJmneHngscomitè. Behalve de iaba®ömgeschenk. S men een speciale •*Mepostkantoren geld doen; X, giro st°rten op no. öningM^' We' °P bank' ^ngekomen gelden van de naar mr. Van geelde, zo spoedig mo- wrnen geteld. Het eindbe- golvanavond tijdens een ju- de EAI te Amster- cwrda aangeboden. Van Dienstplichtige Mi litairen, VVDM, Turken en Van der Palm stonden op de achterste zodat de vorstin niet tot ze kon doordringen. Flauwgevallen trappen verschenen, waar zijn poli tieke collega's minister Vredeling en staatssecretaris Stemerdink al met enkele militairen wachtten. Mommersteeg had net op tijd de terugreis van een korte vakantie ii Nice, Zuid-Frankrijk volbracht. De koningin groette eerst een wan zee van vaandels, standaards en vlaggen van Kon. Landmacht, Kon. Marine en Kon. Luchtmacht. Daar na werden de erepelotons van de drie krijgsmachtdelen geinspec- teerd. Onder vrolijke en soms swingende muziek van de Konin klijke Militaire Kapel en spontaan applaus en toejuichingen van het publiek onderhield de vorstin zich daarop met de vertegenwoordigers van de krijgsmacht en groeperin gen van burgers met binding met de krijgsmacht en verenigingen van oud-militairen. Grappen De koningin, die was gekleed In een donkerbruin mantelpak en grote witte hoed, nam uitvoerig de tijd voor de gesprekken. Ze wandelde tussen de rijen militairen door. Prins Bernhard maakte grappen en deelde links en rechts vriendschap pelijke schouderklopjes uit. Na de gesprekken met de ongewapende vertegenwoordigers van de krijgs machtdelen, begroette koningin Ju liana vijf militairen, die precies op haar kroningsdag zijn geboren. Ook schudde het koninklijk paar uit voerig handen met vertegenwoordi gers van onder meer oud-strijders, dragers van de hoogste militaire onderscheiding, de Militaire Wil lemsorde, Bronbekers (oud-KNIL- militairen) en studentenweerbaar heid. De twee aanwezigen van de Vier militairen van de gestoken in ceremonieel tenue, hiel den het in de zon niet uit om bijna een uur lang stram In de houding te blijven staan. Ze vielen flauw en werden door de marechaussee on opvallend tussen de rijen vandaan gehaald. Drie van de vier 'flauwval- lers' waren grenadiers, die kenne lijk te veel last hadden gekregen van de zware berenmutsen die ze droegen. Nederlandse bedrijven zou ge sloten moeten worden als de hinderwet overal onverkort zou worden toegepast. Dat verklaar de minister Vorrink van volks gezondheid en milieuhygiëne maandagmiddag in de tweede kamer tijdens een overleg met de vaste kamercommissie voor dit onderwerp. Deze opmerking van de minister werd later in formeel door hoge ambtenaren van haar ministerie tegenge sproken. Minister Vorrink, die volgens de commissieleden een opvallend zwakke indruk maakte, verklaarde verder dat zij niet bereid zou zijn een paar duizend arbeidsplaatsen op te offeren aan een schoon milieu. Hierover maakten vooral de D'66'er Terlouw en de PSP'er Van der Lek zich boos, terwijl de WD'er Tuynman later ver klaarde: ..Zelfs de WD zou voor een schoon milieu nog strenger tegen het bedrijfsleven optreden" Als belangrijkste taken zag de be windsvrouwe voor de komende tijd bet schoonmaken van de Rijn en het schoonmaken van Rijnmond. Na de Indiening van de begroting zal de mi nister komen met een beleidsnota zeg de zij de kamerleden toe. Zij kritiseer de van haar kant de kamerleden, die te makkelijk voorbijgingen aan de on voorstelbare moeilijkheid van de pro blematiek. „Niemand weet precies wat er dient te gebeuren", meende zij opge merkt te hebben. Bevoegdheden Omdat de minister in een onbe waakt moment verklaarde, dat ook de bewindsman voor economische zaken erop moet toezien dat bedrijven schoon werken, drongen verschillende kamerleden erop aan. dat de minister voor volksgezondheid en milieuhygië ne geen bevoegdheden afstaat aan I andere munsters. Mevrouw Vorrink wees er verstoord 'op, dat hiervan geen sprake zou zijn. Filosofie De nieuwe filosofie van de minister za". in de toekomst niet meer zijn „de vervuiler betaalt"maar „pak de ver- PARIJS (AFP) Van 29 augustus middernacht tot 2 september midder nacht de periode waarin de stroom vakantiegangers in Frankrijk naar huis keert zijn er bij 3.926 verkeerson gelukken 204 mensen om het leven ge komen en 5.573 gewond geraakt. Het vorig jaar vielen er in dezelfde periode hij 3.639 verkeersongelukken 169 do den en 5.013 gewonden. vuiling aan bij de bron". Naast belas ting op verontreiniging zal ook stelsel nodig blijven van vergunningen en verboden, meende mevrouw Vor rink. die verder constateerde dat de provincies beter de regionale milieu problematiek kunnen aanpakken dan cie gemeenten, omdat de meeste ge meenten daarvoor niet zouden zijn uitgerust. Verder beloofde de minister een spoedige indiening van het wetsont werp chemische afvalstoffen, een stu die naar de mogelijkheden van milieu- onderricht in het basisonderwijs, een studie naar betere beroepsmogelijkhe den op grond van de hinderwet en coördinatie van wetenschappelijk on derzoek op het terrein van de milieu hygiëne. Ook legde zij er tot veler verbazing bij herhaling de nadruk op. dat „bij alles wat we zullen doen. de werkgelegenheid niet uit het oog ver loren zal worden". Minister Westerterp van verkeer en waterstaat deed een beroep op actie groepen niet te protesteren tegen de speciale heffing van drie-en-een-halve inwonerequivalent, die per woning ge heven zal worden ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewater. „Ze hebben daarmee niet het rijk, niet de, (Zie slot pagina 3 kolom 6) vte- POLITIEMANNEN IN LONDEN DOOR ONTPLOFFING GEWOND LONDEN (DPA, UPI) Maandagavond zijn in het Londense stadsdeel Eastham bij een bomontploffing drie politiemannen gewond. De bom werd in een geparkeerde auto gevonden. Een van de politiemannen is in een ziekenhuis opgenomen. Zondagochtend werd in een straat In Birmingham een bom in een boodschap pentas gevonden. Zij ontplofte echter niet. Er werd geen reden gegeven voor het feit dat de aanslag pas maandag bekend werd gemaakt. Het was sinds woensdag de derde maal dat in Birmingham een bomaanslag werd gepleegd. fiintlijn In Gelderse Vaassen VAASSEN (ANP) In het cen trum van de Gelderse plaats Vaassen is maandagmiddag een personenauto met vier inzitten den vermorzeld onder beton platen, die van een trekker met oplegger vielen. De vier inzitten den kwamen allen om het leven. De politie vermoedt dat de trekker met oplegger van schokbeton I heeft geremd en iets is gaan scharen. De platen vielen opzij van de oplegger op de personenauto. Het was de politie, gisteravond nog niet duidelijk waarom de chauffeur heeft geremd. Ook de identiteit van de 4 slachtoffers was nog niet vrijgegeven. Foto: links steekt een deel van de ver morzelde auto onder de betonplaten uit. De auto rechts werd zwaar be schadigd. HOGE OPBRENGST EN GOED SUIKERGEHALTE '5 U 5,6 en 7 en buitenlands jJ*°PPag.3,lienl5 ••'°?pag.8en9 --fpag. 13 r5® economie pag. 15 SUIKER UNIE STOPTE VIJF MILJOEN IN NIEUWE INSTALLATIE SAS VAN GENT De twee Zeeuwse suikerfabrieken de GSM en de Suiker linie in Sas van Gent maken zich op voor een langdurige bietencampagne. De stijging van het bietenareaal in Nederland van 103.0001 hectare in 1972 naar 117.000 hectare dit jaar zal het uiterste vergen van del suiker-industrie, ook al omdat de kilo-! opbrengst en het suikergehalte naar verwachting hoog zullen zijn. In de komende maanden zullen zo n 550 tot 600 miljoen kilo bieten naar Sas van Gent gebracht worden, waarvan het merendeel uit Zeeuwscli-Vlaanderen zelf. De Suiker Unie neemt ook nog een deel van het Walcherse areaal voor zijn rekening, terwijl men er bij de CSM op rekent een gedeelte van andere (CSM)fabrieken te moeten! overnemen. De bieten uit overig Zee-I land gaan grotendeels naar Brabant (Dinteloord en Zevenbergen). Van het Zeeuws-Vlaamse bietenareaal ongeveer 9000 hectare of 8 procent van het landelijk totaal zal de Suiker Unie 60 procent verwerken, de rest gaat naar de GSM. Geen van beide fabrieken heeft een uitbreiding van de produktiecapaciteit ondergaan. De CSM zal 2500 tot 3000 ton per dag verwerken, bij de Suiker Unie kan men 3400 ton per dag hebben. Prak tisch alle bieten zullen dit jaar per as aangevoerd worden, dat wil zeggen met vrachtwagens en met tractoren met aanhangwagens. De aanvoer per schip voornamelijk uit Breskens en Walsoorden „is helemaal van de baan nu de CSM de "bietenluchtbrug" heeft gesloopt, en ook bij de Suiker Unie alle faciliteiten om schepen te lossen zijn verdwenen. In noodgeval len als er bij andere fabrieken te veel schepen liggen en er in Sas van Gent to weinig bieten zijn kan de CSM nog schepen lossen met een kraan. Het aanvoerpatroon bij de Suiker Unie in Sas van Gent heeft een drasti sche wijziging ondergaan. Men inves j teerde daarin niet minder dan vijf miljoen gulden. Hoe dat geld besteed] is konden maandag leveranciers eni bestuursleden van de Unie met het gemeentebestuur van Sas van Gent bekijken tijdens een 'open dag' van de fabriek. Vooral voor de leveranciers was dat geen overbodige luxe omdat er van het aanvoer- en lossysteem van vorige jaren niets meer heel is. De wagens met bieten ongeveer even veel vrachtwagens als tractoren komen het terrein op bij de nieuwe doorbraak aan het Bolwerk. Op de nieuwe losinstallatie worden ze op een helling van 45 graden gezet, waar na de bieten over een reusachtige lopende band naar de nieuwe opslagsi lo getransporteerd worden. In die silo] kan men maar liefst 20.000 ton bieten kwijt, ruimschoots het dubbele van de vroegere opslagcapaciteit van 9000' ton. Een enkele honderden meters lange transportband brengt via een installatie waar ze de eerste schoon-1 maakbeurt ondergaan de bieten inj de fabriek. De bietenwagens, waar langs de lading op een splinternieuwe weegbrug nauwkeurig wordt gewogen, gaan weer via het Bolwerk het terrein af, zodat men de gevaarlijke uitrit bij de weg langs het kanaal kwijt is. Voordelen De nieuwe installatie, waarmee men nu al wat heeft 'drooggezwommen', brengt grote voordelen met zich mee, voor de fabriek en voor de leveran ciers. De Suiker Unie is nu minder kwetsbaar als de aanvoer stagneert (bijvoorbeeld in de weekeinden). De wachttijden voor de leveranciers zijn sterk ingekrompen, terwijl zij per week een veel grotere hoeveelheid kunnen leveren. De verwachting is dat de aanvoer met veel grotere eenheden zal gebeuren dan in voorgaande jaren. Vooral uit het uiterste westen en oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen zul len veel bieten naar Sas van Gent gebracht worden per vrachtauto, om-j dat die afstand voor een tractor be zwaarlijk is. In vorige jaren loste men daar praktisch alles in de havens van Breskens en Walsoorden. Ook voor de werkgelegenheid heeft de verandering bij de Suiker Unie conse quenties. Het personeel dat men al leen voor de campagne van drie maanden aantrekt kan worden inge krompen met 30 man (190 vorig jaar, nu 160). „Door deze moderne installa tie kan de totale loonsom gereduceerd worden hetgeen van groot belang is voor de continuïteit van de onderne ming", zei directeur W. Duitemeyer van de Suiker Unie Sas van Gent maandagmorgen tijdens een bijeen komst met het bestuur van de coöpe ratie en het gemeentebestuur van Sas van Gent. Hij legde er de nadruk op dat de bedoeling van het kostbare project vooral is geweest "het op effectieve wijze meer verlenen van service aan teler en vervoerder". De heer Duitemeyer toonde zich ook erg verheugd met het nieuwe wegenplan van de fabriek waardoor allerlei ver keersproblemen in Sas van Gent uit Zie slot pagina 4 kolom 3j X/andaag begin J V ring van b l/lvCAil ambl£JuoiJ«im van konin- gin Juliana. „Och Ja, hoe gaat dat. het overkomt ZA iedereen die vijfentwintig Jaar lang hetzelfde werk heeft gedaanzei de jubilaresse zater dag met enige zelfspot tijdens het persgesprek in Soc-sldijk. De koningin kan nogal afstand nemen van dit Ju bileum. hoewel ze aan de andere kant het toch wel prettig vindt dat allerlei mensen haar gelukwensen en bedan ken ter gelegenheid van dit feest. Een gelukwens zonder de traditionele dis tantie tussen 'troon' en 'volk'. „Ik ben mijn hele leven lang deel van het Ne derlandse volk geweest" zei ze nadruk kelijk tijdens het gesprek van zater dag In dit opzicht in de verhouding namelijk tussen vorstin en volk zijn er in de afgelopen Jaren duidelijk ver anderingen opgetreden, veranderingen mede bevorderd door koningin Julia na. Bij haar moeder koningin Wil helmina was er. naar de geest van dl* tijd, wél afstand, een afstand die overigens merkwaardig genoeg sa menging met grote verbondenheid. De geschiedenis heeft koningin Wil- helmina tot de personificatie van een bijzonder tijdvak gemaakt. Toen zij haar regering begon had het ko ningschap nog alle glans en majesteit die het uit het verleden meebracht. Na vijftien jaar kwam de eerste we reldoorlog, in vele landen van Europa afgesloten met revolutionaire woelin gen met als gevolg uitroeping van de republiek. In Nederland bleef echter de monarchie in tact, ze werd zelfs hechter in de perio de tussen beide we reldoorlogen. In de dreigende en span nende tijd van de jaren dertig bleven slechts twee leden van het koninklijk huis over nadat prins Hendrik en ko ningin-moeder Emma waren overle den: de koningin en haar dochter. In die tijd was sprake van een sterke emotionele binding tussen vorstenhuis en grote delen van het Nederlandse volk, alsof het broze bestaan in een wereld vol oorlogsdreiging in het bij zonder werd gesymboliseerd door de ze twee eenzame vrouwen in het Haag se paleis Noor deinde. jNe omstandigheden van die jaren Ly verklaren iets van de grote vreug de rond verloving en huwelijk van prinses Juliana. Eenzelfde reactie was merkbaar bij de geboorte van de prin sessen Beatrix en Irene. In de oorlogs jaren werd de symbool-functie van het koningschap zo mogelijk nog belang rijker: koningin Wilhelmina werd de personificatie van de strijd tegen de nazi's en van de hoop op bevrijding. Onder haar leiding werd in 1945 be gonnen met het herstel en werd ge poogd de vernieuwing aan te vatten. Korte tijd later trad zij terug om haar taak over te dragen aan koningin Ju liana. En daarmee kwam tevens een einde aan een lange periode van emo tionele verbondenheid, van vereenzel viging van de natie met het koning schap. Daarmee kreeg de taak van de jonge koningin een nieuwe dimensie: onder geheel gewijzigde omstandighe den in een tijd bovendien waarin de monarchale staatsvorm nogal wat skepsis opriep vorm geven aan het koningschap. Die vormgeving staat op dit ogen blik mede in de belangstelling nu de koningin haar zilveren jubileum viert. En men moet erkennen dat de huidige draagster van de kroon vooral ook in dit opzicht haar werk als staats hoofd voortreffelijk heeft uitgevoerd. Zoals menigeen in een functie groeit, zo is ook koningin Juliana in haar ambt groter geworden. Menigeen her innert zich uit de beginjaren hoe zij met grote schroom optrad het 'wie ben ik dat ik dit doen mag" was in haar optreden zichtbaar. Langzamer hand is er een grotere mate van zelf bewustheid gekomen: men heef: haar in die afgelopen jaren zien ontwikke len tot een staatshoofd, die het hoge ambt uitmuntend beheerst. Ze kent er de zware verantwoordelijkheden van en gaat die niet uit de weg, ze is zich echter tevens bewust van de betrek kelijkheden die ditzelfde ambt in deze tijd heeft. Zij heeft door haar houding en optreden meegewerkt aan een ge slaagde ontmythologisering van het koningschap in Nederland. Betekent dat een verzwakking van dit koningschap? We geloven dat eerder het tegendeel het geval is. Ko ningin Juliana heeft voornamelijk door zichzelf te zijn mens onder de mensen, Nederlandse onder de Neder landers de monarchie eerder ver sterkt dan verzwakt. Tegen die achter grond past een dubbele gelukwens: één in de persoonlijke sfeer, zoals men een ieder gelukwenst die zijn zilveren jubileum viert, één in wat men de 'ambtelijke sfeer' zou kunnen noemen, de sfeer van ons staatsbestel. Een fe licitatie namelijk aan de draagster van de kroon omdat zij op een zo eigen wijze de continuïteit van de Neder landse staat heeft bevorderd. BABY'S IN BED GESTIKT AMSTERDAM (ANP) In het week einde zijn in Weesp en Wormer twee baby's in hun bedjes door verstikking omgekomen. Het zeven weken oude dochtertje van de familie Van de- Linden uit Heem stede. op bezoek in Weesp. raakte za terdag verward in het beödegoed van naar reiswiegje. Zondag verstrengelde zich het 17 maanden oude dochtertje van de familie Pattenier uit Rotterdam in haar trappelzak en tuigje tijdens een visite in Wormer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1