PROVINCIALE IEEUWSE GOURP f NIXON WEIGERT RECHTER BANDJES AF TE STAAN „Dialoog enige oplossing voor toestand Portugese gebieden" Commissie -15 man - licht financiële en bestuurlijke situatie RPCZ door Angst in Weesp voor blauwzuurgas Egyptisch-Libisch akkoord over verenigd leiderschap BOMMEN BIJ BIRMINGHAM Zeeland wal nu? PZC ie GEDEPUTEERDE MR. J. P. B0ERSMA WORDT VOORZITTER V' 216e jaargang - nummer 204 a 30 augustus 1973 WITTE HUIS KRIJGT VIJF DAGEN TIJD VOOR HOGER BEROEP SAN CLEMENTE (AFP, RTR, ÜPI) President Nixol zal wei geren het bevel van de federale rechter op te volgen om de band opnamen van de gesprekken in het Witte Huis te overhandigen, zodat de rechter ze persoonlijk zou kunnen inspecteren, zo heeft het westelijke Witte Huis woensdag bekend gemaakt. Rechter John Sirica gaf woensdag president Nixon bevel hem de geluidsbanden ter hand te stellen, waarom de speciale aanklager in de Watergate-zaak, Archibald Cox, heeft gevraagd. Het Witte Huis heeft vijf dagen tijd om tegen dit bevel beroep aan te teke nen. |tó ONTDEKKING OPSLAGTANK flIESP - Pas nu is bekend ge sorden dat twee weken geleden joor de Arbeidsinspectie bij een bedrijf in Weesp, Rubatex BV, een tank is aangetroffen met UMO liter van de zeer gevaarlij- ie stof acrylonitril. Rubatex, fa- frtant van mengsels op basis na latex, heeft de voor vervoer ran acrylonitril geldende wet telijke meldingsplicht gene- wrd en ook andere wettelijke bepalingen met voeten getreden. Bij brand vormt deze stof het '.gevaarlijke blauwzuurgas, 'rij militairen als dodelijk bekend is. 3 a V van Weesp hebben het btdrï){ inmiddels een verbod tot aan roer tan acrylonitril opgelegd en in geneecïraad zijn door twee leden ïïs?ai gesteld, waarin om maatrege- h tegen Rubato icrylocltril is chemisch ingedeeld in 4 (SKKÈlasse 4A en mag niet mier voorkennis van het gemeente- hse trorden opgeslagen. Bij tran- h hoeveelheden groter dan 300 |g ïiöa stringente veiligheidseisen, ktfxiiril is een grondstof voor syn- ffiisdB vezels en wordt verder ge- bij de produktie van kuststof- wta is gevestigd in een oud fa- raaje aan de smalle en bochtige 's- tercjndseweg, die ter plaatse langs «Vecht loopt. Het bedrijf heeft zich verleden niet op het Weesper willen vestigen. op de huid *nd zou ontstaan, kan wolk blauwzuurgas by ongunstige windrichting (zuidoost) ben calamiteit veroorzaken voor het op ongeveer een kilometer afstand gelegen Weesper uitbreidingsplan De Klomp, en moge lijk ook de rest van het 17.000 inwo ners tellende vestingstadje. Transport en opslag van acrylonitril is niet te legaliseren binnen het kader van de hinderwet. Het bedrijf heeft zich op haar hinderwetvergunning roepen, maar de directie weigert der elk commentaar. Legale opslag zal onder stringente veiligheidsman gelen alleen mogelijk zijn met vergunning Ingevolge de wet op de luchtverontreiniging. De ontdekking van acrylonitril bij Rubatex kon ge beuren doordat de inspecteur van Arbeidsinspectie tijdens een routineon- derzoek argwaan kreeg doordat het personeel kon beschikken over midde len ter bescherming van huid en ademhalingswegen. Na zijn ontdek king is de zaak enige tijd in beperkte ambtelijke kring stilgehouden. Het ge beurde werd ten slotte openbaar maakt door de voorzitter van Weesper milieucommissie, de archi tect A. Stork. Brandweerdeskundigen hebben de Weesper milieucommissie verzekerd, dat bij brand In dc fabriek het be schikbare bestrijdingsmaterieel „in de verre omgeving ontoereikend" zal zijn zolang er acrylonitril aanwezig Is. Sirica wil de banden eerst zelf beluis teren om vast te stellen of zij van be lang zijn voor het onderzoek en zo ja, of zij zonder bezwaar geheel of gedeeltelijk ter kennis van de 'grand jury' kunnen worden gebracht. De advocaten van Nixon gaven woens dag te kennen, dat de Watergate-com- missie van de senaat „een crimineel onderzoek instelt en een proces voert', waarmee ze haar bevoegdheid over schrijdt. Ook de rechter mist de be voegdheid om de president te dwingen da handjes ter beschikking te stellen, menen zij. Senator Sam Ervrn, voor zitter van de Watergate-commissie van de senaat, zei woensdag dat Nixon van het Amerika van George Washing ton het Rome van Caesar maakt door zijn weigering de handen uit handen SOLIHULL (AP) avond zijn twee l Engelse stad Solihull, nabij Birming ham, zo heeft de brandweer bekend De eerste ontploffing deed zich voor bij een bijkantoor van een bank, waarbij een deur werd ingeblazen, zo zei een woordvoerder van de brandweer. De tweede bom beschadigde het kan toor van een hypotheekbank De ruiten van gebouwen in de buurt werden ver meld. Drie personal werden naar een ziekenhuis vervoerd omdat zij aan 'shock' leden. CAIRO: Ontmoeting tussen presi dent Anicar Sadat flinkeen het Libische staatshoofd kolonel Moammer el Gadaffv voor voort gezette besprekingen over de Zgyptisch-Libische eenheidsstaat. Woensdag hebben beide leiders een compromis gesloten, dat voorziet in een 'verenigd politiek leiderschap'. Jimtlijn De onderhandelingen tussen Noord en Zuid-Korea tot verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen zijn woensdag afgebroken, zo heeft de leider van de Zuidkoreaanse onderhan delaars, Lee Hu-Rak COMPROMIS CONCESSIE VAN GADAFFI CAÏRO (DPA) President Anwar Sadat van Egypte en de libische leider, Moeammar Gaddafi, zijn na maandenlang touwtrekken overeengekomen een verenigd politiek leiderschap te vormen die; de verantwoordelijkheid voor de samensmelting van beide staten zal overnemen. Op 1 september zal een grondwetgevende vergadering van 50 Egyptenaren en 50 Libiërs in het leven worden geroe- pen die een constitutie zal opstellen welke later aan een volksstemming in beide landen zal worden onderworpen. Bij dit referendum zal ook wordenbeslist wie de president zal zijn van de Egyptisch- Libische republiek. de Zweedse meisjes die gevangen werden gehou- - o een bankkluis in Stock- 3 «en gevraagd niet te hard Loonsubsidie heeft een nieuwe S^fndgemaakt die het - ^arnemen van oudere werk- - al moeten bevorderen... (Pagina 11) Stockholm iwbJïSfl' Tan VandaaS' dc pzc' oi)lage; een katern van S[ MWia's, waarvan tien '"formatie over het "e voetbal. Aan het woord trainers, spelers en club- van het zaterdag riZ w agToetbal beide 5,1» de le kies Nieuws uit Zeeland op de ««MA 6,7 e: Ufuws op de pagina's 13 «011; ie pagina's 12 en op pagina op pagina KAMERLID SCHAKEL TERUG VAN REIS DOOR ANGOLA EN MOZAMBIQUE SCHIPHOL De bevrijdings bewegingen in Mozambique en ook in Angola zullen de slag tegen Portugal nooit door wapengeweld kunnen winnen. De oplossing zal toch moeten komen door onderhandelingen, door de dialoog. Het is een con clusie van het antirevolutionai re tweede-kamerlid M. W. Scha kel, na een bezoek aan de Por tugese kolonie Mozambique. Hij kwam woensdagavond terug. Hij gelooft overigens dat een op lossing er stellig zal komen: „Portugal zal nooit kunnen vol houden dat het niet wil praten over onafhankelijkheid voor zijn koloniën in Afrika. Het is onmogelijk dat een Europees land regeert in een verwijderd Afrikaans gebied. Aan deze si tuatie moet een einde komen". weet ondertussen niets I over slachtpartijen in Mozambique, zoals de beweerde uitroeiing van het dorp Wiriyamu in de provincie van Tete. „Een onderzoek naar zulk soort gebeurtenissen kan ik alleen ook nooit uitvoeren. Al ben ik er van overtuigd dat ze zijn en worden ge pleegd. Waar gehakt wordt, vallen1 spaanders". En gehakt wordt er, aldus de heer Schakel. Minder in Angola dacht hij, waar de oorlog „moe" aan het wor den is, als wel in het noordwesten van Mozambique waar bevrijdingsbe wegingen in de afgelopen tijd zo'n vier- vijfhonderd kilometer zijn opge drongen. „In Tete voel je je aan het Schakel meent dat Nederland voor-| zichtig moet zijn met zijn steun aan: de bevrijdingsbewegingen. „We moe-j ten trouwens eerst nog eens gaan i praten in Nederland over het begrip „bevrijd gebied". Vergelijken we de situatie met de toestand in Nederland in 1944, dan kunnen we onder „be vrijd gebied" bepaald niet de situatie verstaan zoals die toentertijd in het Nederland beneden de grote rivieren was. Dan zouden we eerder moeten vergelijken met het noordelijke Ne- (Zie slot pagina 3 kolom 4) In een gezamenlijke bekendmaking werd gezegd dat de 'geboorte van ee,: nieuwe staat' noodzakelijk is om te le ven en in leven te hliiven in een tijd perk dat kleine entiteiten ten onder gaan in een confrontatie met de grote landen-blokken. ,De unie is een stap naar de bevrij- ding van Arabisch gebied, het herwin- nen van Palestina en de economische ontwikkeling en opbouw van een mo derne Arabische staat. Het is ook eer. uiterst belangrijke stap cp de weg naar economische integratie tussen de delen van Arabischs natie." Het compromis werd bereikt slechts enkele dagen voor de eerste septem ber. de datum die aanvankelijk was; vastgesteld voor het houden van een referendum over de samensmelting. De formule die nu is gevonden, wordt beschouwd als een aanzienlijke con- cessie van de kant van de Libische leider die er steeds op stond dat er j onmiddellijk een volledige samensmel- ting zou zijn. De Egyptische president had zich daartegen verzet en had aan- i gedrongen op een samengaan van bei de landen in fasen. Beide leiders kwamen overeen een plan-raad te vormen waarin de pre miers van beide landen zitting heb ben. Voor de nieuwe staat zal een (Zie slot pagina 3 kolom 7 GEMEENTEN WILLEN MEDEZEGGENSCHAP IN HET BELEID (Van onze onderwijsmeaewerkster) MIDDELBURG Op korte termijn zal onder voorzitterschap van gedepu teerde mr. J. P. Boersma een commis sie worden ingesteld, die tot taak krijgt een gezonde financiële basis te geven aan het Regionaal Pedagogiscii Centrum Zeeland en die tevens advie zen zal moeten uitbrengen om tot structuurwijziging van de huidige be stuursvorm van het centrum te men. Dit besluit is genomen tijdens een woensdagochtend gehouden (besloten) bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Zeeuwse gemeenten met het bestuur van het RPCZ de rijksinspec tie voor kleuter- en basisonderwijs in Zeeland en een vertegenwoordiger het ministerie van onderwijs. De bij eenkomst was uitgeschreven door ge deputeerde staten van Zeeland en stond onder leiding van gedeputeerde Boersma. Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland neemt sinds begin 1970 het schoolbegeleidingswerk en thans ook het schooladvieswerk in Zeeland voor zijn rekening. Het centrum, dat aan vankelijk met één pedagogisch-didac- tisch medewerker is begonnen, is thans uitgegroeid tot een schoolbege leidingsinstituut met ongeveer twintig medewerkers. Aanleiding tot de bijeenkomst van woensdag was het feit, dat het RPCZ, dat vorig boekjaar reeds met een nadelig saldo van ƒ40.000 moest af sluiten, dit jaar een tekort dreigt te krijgen van ƒ240.000. Een en ander is een gevolg van het uitblijven van voldoende subsidie van de Zeeuwse gemeenten (hetgeen een tekort ople vert van ƒ60.000) en de maatregel van het ministerie van onderwijs op het tekort een evenredige korting I toe te passen. Het rijk subsidieert dit. jaar 75 procent, de gemeenten 25 procent. Nu de Zeeuwse gemeenten hun aandeel van 25 procent niet ten volle zullen opbrengen, betekent dit, dat het rijk een korting van 180.000 zal toepassen. Dit bedrag is gebaseerd op het tekort van de gemeenten van 60.000 en de subsidie-verhouding drie tegen één. De positie van het RPCZ is daardoor zeer wankel geworden. Directeur drs. C. J. P. M. van Etten van het RPCZ gaf in de bijeenkomst van woensdag gehouden in het gebouw van het centrum in St-Lau- rens een toelichting op de activitei ten van het centrum. Hij deelde om. mede, dat het aantal deelnemende scholen in het afgelopen jaar een verdubbeling heeft ondergaan. Volgens de heer Van Etten mag daaruit de conclusie worden getrokken, dat het schoolbegeleidings- en advieswerk in deze provincie niet meer is weg te denken. Bij afwezigheid van RPCZ- voorzitter M. A. L. Hubregtse gaf penningmeester C. Joziasse een uiteen-; zetting over de financiële situatie. Over het algemeen waren de vertegen woordigers van de Zeeuwse gemeente besturen van oordeel, dat het voortbe staan van het centrum dient te wor den gewaarborgd. Zij bleken er even wel weinig voor te voelen bij voortdu ring geld te stoppen in het centrum, zonder dat zij in enigerlei vorm mede zeggenschap hebben in het beleid. Dit laatste is voor een aantal bestuursle den van het RPCZ een vrij moeilijke zaak, omdat zij over het algemeen tegen een te grote overheidsbemoeiing zijn. Toch heeft het RPCZ-bestuur zich be reid verklaard over een eventuele structuurwijziging te willen praten. Concreet resultaat van de vergadering van gisteren: er zal een ongeveer vijftien man sterke commissie regi onaal gespreid in het leven worden geroepen. Voor deze commissie wordt met name een Inbreng van de vier; grootste gemeenten V lissin gen, i Middelburg, Temeuzen en Goes verwacht. Het voorzitterschap komt in handen van gedeputeerde Boersma. Desgevraagd verklaarde de heer Boersma dat hij goede verwachtingen heeft van het werk van de commissie De heer Boersma heeft de afgelopen, maanden de gemeenten benaderd over de financiële problemen van het cen-j trum. Hij zei blij te zijn met het standpunt van het centrum, namelijk! dat het bereid is om over een struc-| tuurwijziging van de bestuursvorm te praten. ,Dat maakt de zaken voor de gemeenten er wat gemakkelijker op". De heer Boersma zei verder de indruk te hebben, dat het ministerie het cen trum de tijd zal geven de financiële zaken tot een oplossing te brengen, nu daarvoor een speciale commissie in het leven is geroepen. Het betekent dat het rijk niet meteen j per 31 december as. de kortingsgel-' den zal toepassen, maar het RPCZ ook de eerste maanden van 1974 nog "I oiige week heeft minister V Gray tere aan de tweede kamer de bevolkings prognoses overgelegd, die het Centraal bureau voor de sta tistiek heeft berekend voos de Nederlandse provincie». Interessante cijfers. Ze zijn gebaseerd op de twee nationale ramingen die het CBS in mei jongstleden bekendmaak te en die uitkwamen op een natuur lijke aanwas afgezien van de bui tenlandse migratie tot IC dan wei 15,4 miljoen inwoners voor het jaar 2000. Voor Zeeland is nu berekend dat er in dat jaar hier 400- tot 417- duizend mensen zullen wonen, waarbij dan nog de buitenlandse migratie moet worden geteld. Die wordt voor dit gewest nic-t hoog geschat tussen de drie- en vierduizend zodat de totale bevolking in het Jaar 2000 kan variëren tussen de 403- en de 421-dul- zend Inwoners, althans bij een onge wijzigd beleid. Minister Gruyters heeft er namelijk nadrukkelijk op gewezen dat deze prognoses niet meer dan 'vooruitberekeningen' zijn van be staande tendenties. Allerlei consequen ties van eventueel nieuwe beleidsmaat regelen zijn er niet in verwerkt en evenmin bevatten de prognoses taak stellende elementen. De werkelijkheid zal er dus zonder twijfel anders uit zien dan hier is be rekend: ze hangt mede af van de ont wikkeling in Zee land zelf, waarbij het er met name om zal gaan of de binnenlandse mi gratie zal toenemen. Is dit gewest een overloop-gebied voor de randstad, moet het mede dienen om congesties daar te voorkomen of zal dat niet ge beuren Afgezien van deze vragen is het ook onzeker of de nationale prog noses van het CBS wel zullen uitko men. het bureau zelf zegt dat op dit ogenblik stellige uitspraken over de bevolkingspolitiek onmogelijk zijn: er zijn te veel onzekere factoren in het geding. Toch is het boeiend de nieuwe cij fers naast die van het provinciaal bestuur te leggen. In de Ontwik- kelingsschets 1971 van gedeputeerde staten werden drie modellen uitge werkt, zowel mét als zonder buiten landse arbeidskrachten. Model I kwam met 470-duizend inwoners, met de bui tenlanders mee op 480-duizend; model II was heger, namelijk 520-duizena zonder en 540-duizend met buitenland se arbeiders; model III tenslotte kwam op 570-duïzend zonder buiten landers en op 620-duizend met deze categorie. De nieuwe CBS-cijfers ko men het dichtst bij de laagste progno se van Zeeland, maar ze blijven er altijd nog een zestigduizend onder. In de Ontwikkelingsschets zijn deze bevoikingsmodellen uitgewerkt in voorstellen voor een economische ont wikkelingspolitiek- aanwijzing van zeehavenindustxieterreinen. In dit op zicht werd in de schets een opvallende opmerking gemaakt, namelijk dat 'model I verdere plannen voor zeeha- venindustrieterrainen althans tot 1985 overbodig zou maken, de acquisitie zou nauwelijks meer speel ruimte hebben voor het aantrekken van nieuwe bedrijven'. Als nu de CBS- cijfers aanzienlijk lager dan model I in Zeeland zelf als ideaal zouden worden beschouwd, dan zou dat be tekenen dat het economische ontwik kelingsbeleid onmiddellijk toe nul moet worden gereduceerd. In feite stellen de nieuwe CBS-cijfers derhalve aan Zeeland de vraag: wat wil men Indien men alleen de na tuurlijke bevolkingsgroei wenst, dan weet men nu op hoeveel mensen in het jaar 2000 ongeveer kan worden gerekend, namelijk een honderddui zend meer dan er nu wonen. Wil men dat gegeven echter niet accepteren, dan zal op de een of andere wijze de ontwikkelingspolitiek van de jaren zestig moeten worden voortgezet. Die vraag gaat overigens niet alléén Zee land aan: ze dient vooral ódk in na tionaal verband te worden beant woord. De regering immers moet uit maken of aan deze provincie enige taakstelling behoort te worden opge dragen met het oog op bevolkings spreiding en eventueel gewenste eco nomische groei. Dit nationale ant woord zal naar men mag hopen te vinden zijn in de nieuwe (derde) nota ruimtelijke ordening, die al enige malen is aangekondigd. Voor de regering zal het niet eenvou dig zijn die taakstelling helder en duidelijk te formuleren. Zij moet komen met wat tegenwoordig heet 'een geïntegreerd ruimtelijk beleid'. Dat wil zeggen: een beleid dat er op is gericht een zo hoog mogelijk wel- zijnsniveau te bereiken door het af wegen van allerlei verschillende en vaak tegenstrijdige belangen. Geen makkrkjke zaak. Een eerste poging bleek het bekende 'paarse boek' 'De ontwikkeling van Zuidwest-Ne n c- r- lanö), maar meer dan een poging was dat nie:. Onlangs heeft de Sociaal- economische raad er terecht op gewe zen, dat een 'geïntegreerd mode!' waarin de relaties tussen economi sche. sociaal-culturele en milieufacto ren zijn aangegeven en afgewogen nog steeds niet beschikbaar is. Toch is dat voor het toekomstig beleid aria- gend nodig, voor Zeeland met name om te weten welke nationale taak in de ruimtelijke ordening hier behoort te worden vervuld, opdat ook binnen de provincie allerlei factoren tegen over elkaar kunnen worden afgewo- 'oor het Zeeuwse beleid is derhalve kennis van de nationale taakstel ling een eerste vereiste. Maar dat (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1