PROVINCIALE ZEEUWSE COUR T MEER CONTACTEN MET CHINA Explosie bank als PZC Twee gewonden in Britse hoofdstad in belegerde demonstratie Kreekraksluizen straks onder water db Redelijke vergoeding S'iiïgïi SS4"*"*®*"» 6rja|jei WERELDRAAD VAN KERKEN PUBLICEERT ZWARTE LIJST WEER GOED WEEKEINDE COMPLEX VAN 190 MILJOEN Zweedse koning iets beter Mm!: for! S'fe pagina 2 216e jaargang Zaterdag - nummer 200 25 augustus 1973 DRUKKERIJ DEN BOER GESPECIALISEERD IN BROCHURES PARLEMENTAIRE KENNISMAKING LEGT VRUCHTBARE BASIS (Van onze speciale verslaggever drs. Jaap van Ginneken) PEKING Het bezoek van de Nederlandse parlementaire dele gatie aan de Volksrepubliek China, dat zaterdag is geëindigd, is een vruchtbare kennismaking geweest met de in veel opzichten nog onbekende schepping van Mao Tse-Toeng. Tot de directe resultaten van het der dr. Anne Vondeling aan Nederland een week durende bezoek behoren het zal brengen en dat aan het eind van tegenbezoek dat een delegatie van het dit jaar zowel in Peking als in Am- Chinese nationale volkscongres te zij- j sterdam een tentoonstelling van we ner tijd op uitnodiging van delegatielei derzijdse industrieprodukten zal wor- den gehouden. I0MBRIEF ontploft IN GEBOUW LONDEN Politiemannen door zoeken het kantoor op de 22ste verdieping van de Londense effec tenbeurs, waar vrijdag een brief- bom ontplofte. Een secretaresse, die de post opende, werd gewond. LONDENSE BEURS (Van onze correspondent) LONDEN - De eerste slachtoffers van de brief- en brandbom- ir die in Londen heerst, zijn gevallen. Het zijn de secre- raal van de Londense beurs en zijn secretaresse, die is niet ernstig werden gewond door het ontploffen van een briefbom. had de brief r ze zich van del de hoogte had kunnen ging het bommechanisme af. etaiisgeneraal van de beurs,! .enorer zijn secretaresse zat,1 (bram e: met lichte schrammen af.! moest in het zieken- j |üs Kijven, h de jmgelse kranten wordt veel prig gemakt van de briefbom die fecsöagaTond in de ambtswoning rai eerste minister Heath in Dow- 10 werd ontdekt. De bom it in een BBC-boekje over - neer raakt men ervan over top! dat de bommenactie het werk ran de provisionele IRA moet zijn. De traen lijken als twee druppels wa ter cp die welke in Noord-Ierland tarnen gebruikt ROVER HOUDT GIJZELAARS IN STOCKHOLM NOG VAST STOCKHOLM (AFP) In het bankgebouw in Stockholm waar sinds donderdagochtend een jon ge bankrover vier gijzelaars vasthoudt, heeft zich vrijdagavond een explosie voorgedaan. Deze ont ploffing was licht en richtte niet veel schade aan. Zij werd teweeggebracht door de 22-jarige Kay Hansson, die heeft gedreigd het gebouw op te blazen als niet aan zijn eisen wordt voldaan. Hansson wil drie miljoen Zweedse kronen (een kleine twee miljoen gul den) hebhen. alsmede vrije aftocht naar het buitenland samen met de 26- jarige Clark Olofsson, die een levens lange gevangenisstraf uitzit wegens moord op een politieman. Anderhalf miljoen kronen heeft Hansson al ge kregen. De rest van het geëiste bedrag STOCKHOLM De 22-jarige bankrover Kay Robert Hansson die al 24 uur lang vier mensen vasthoudt in een bank in het cen trum van de Zweedse hoofdstad heeft gedreigd de bank te zullen opblazen 'als een laatste redmid del'. Op de foto Hansson tijdens een bankroof in het Zutdzweedse Lund, eerder dzt jaar. De noofdofficier van justitie in te arrondissement Utrecht, mr, W. S- Orerbeek, heeft vrijdag besloten een strafvervolging in te stellen xe- pioe ongeveer 150 studenten, die in wman enkele dagen het academiege- van de rijksuniversiteit in bezetten. Valse dollars DE POLITIE van Temeuzen heeft dstrro met de Ams,:er" rf P0,1'le de hand gelegd op -V ..meri die ln het be- l u m? van KI1 stapel -w dollarbiljetten. (pag. 2) Kituws uit Zeeland: pagi- «14,5,6, 7 en 9. en buitenlands ^uws: pagina's 3 en 11. sP°rt: pagina's 20 en 21. Mo en tv: pagina 23. Financiën: pagina 25. En in de ""MS,1Vmid na. SSt" Sao""- m ,ml"e nar. ""T'E V '"'"innil. ïJlT reiT Sn cullnair gebeu- is hem toegezegd als hij alle vier gijzelaars drie meisjes en een man vrijlaat. Olofsson bevindt zich al sinds donderdag bij Hansson in het bankgebouw nadat de autoriteiten hem uit de gevangenis hadden ge haald. De politie wil Hansson onder geen beding een vrijgeleide geven als niet alle gijzelaars worden losgelaten. Hansson wal evenwel tenminste twee gijzelaars meenemen als hij de bank verlaat. Vrijdagnacht werd er nog druk onderhandeld. Om te laten zien dat het hem ernst was, had Hansson aangekondigd dat hij in de avond tussen zeven en acht uur een 'demon stratie van kracht' zou geven. Om half acht deed zich de lichte explosie voor. Eerder had hij al geschoten op poli tiemannen die de bank wilden nade ren. Ook een vriend en zijn broer die hem probeerden te bepraten, nam hij onder vuur, zonder hen overigens te treffen. Olofsson vertelde in een telefonisch interview dat Hansson wanhopig is. „Hij heeft staven dynamiet om het gebouw op te blazen en veel munitie dat hij als laatste toevlucht zal ge bruiken" zei Olofsson. ..Ik ken hem en ik weet dat hij nooit zal opge ven." Hoogtepunt van het bezoek was het anderhalf uur durende gesprek met de Chinese premier Tsjoc-En Lai, wiens I waarschuwingen tegen de Europese ontspanning, ook buiten Nederland grote aandacht hebben getrokken. De| opmerkelijke waarschuwing van Tsjoe dat Europa zijn defensie niet moet verwaarlozen maar moet versterken, werd eerder al kracht bijgezet tijdens een bezoek van de delegatie aan een legerplaats van een divisie van het Rode Leger. als de boeren bezighouden met. land bouw en veeteelt, voornamelijk var kensfokkerij, zodat ze in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. En hoe ze zelf kleren verstelden en schoe nen repareerden. Maar na een goed smakende lunch eveneens door de koks van het Rode Leger toebereid maakte men kennis met de keerzijde van de militaire medail le. De middag werd namelijk gewijd aan een oefening die van het traditio nele stokvechten via scherp schieten met verschillende wapens terecht kwam op mortier- en raketvuur dat er niet om loog, hetgeen plaatsvervan gend delegatievoorzitter Schuijt Eerste-Kamerlid voor de KVP tus sen de explosies door zichtbaar geim- poneerd tegen de commandant-gast heer deed fluisteren „Ik hoop dat het nooit zover komt". Inmiddels maakte een ander deel van de groep kennis met weer een geheel ander aspect van de Chinese samenleving. De volkscommune, andbou wgemeenschappen riervijfde van de bevolking leeft werkt. Van Thijn, PvdA-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer zei daarover enthousiast: „Het is erg indrukwek kend, je ziet hier een reële poging om de socialistische gelijkwaardigheidsge dachte in praktijk te brengen, zowel •.vat betreft de medezeggenschap als de inkomensverdeling. Het doet den ken aan de kibboetsiem in Israel. Maar wat daar slechts een maatschap- (Zie slot pagina 3 kolom 6) fitmtlijn Handel met Zuid-Afrika GENEVE (UPI) De Wereldraad van Kerken in Genève heeft vrijdag een lijst gepubliceerd met namen van ondernemingen die investeren in en handel drijven met Zuid-Afrika en heeft zijn lid maten gevraagd hun aandelen in deze ondernemingen af te stoten. Op de lijst staan firma's uit Australië, België, Canada, Frankrijk, Nieuw-Zee- land, Zweden en West-Duitsland. De raad publiceerde vorig jaar ook al een 'zwarte lijst' met de namen van een 650-tal ondernemingen in Zwitserland, Engeland, Verenigde Staten en Neder land die handel dreven met Zuid-Afrika, Zuidwest-Afrika, Rhodesië, Angola, Mozambique en Guinèe-Bissao. Een woordvoerder van de Wereldraad zei dat deze zijn financiële commissie had opgedragen alle nog bestaande belangen te verkopen en geen verdere in vesteringen te doen in de op de zwarte lijst geplaatste ondernemingen. Ook is er bij alle lidkerken, christelijke instellingen en individuele christenen buiten Zuid-Afrika op aangedrongen firma's te bewegen tot het terugnemen van investeringen in en niet meer handel te drijven met vermelde landen. (Van onze weerkundige medewer ker) Al is het hogedrukgebied boven de Noordzee en omgeving wat afgezwakt, toch zal het weekein de er gunstig door worden be paald met droog weer en flinke zonnige perioden. Warm is het niet, want het kwik komt evenals de afgelopen dagen weinig hoger dan 22 a 24 graden, in de kustge bieden 18 tot 20 graden. Over de Noordzee trekt een zwak frontje naar Duitsland dat mogelijk in het noorden even enkele wolkenvelden kan geven, daarna weer zon- Van Spanje tot de Balkan is het warm maar het viel vrijdagavond op dat de lucht druk er flink daalt, hetgeen in Zuid- en Midden-Europa de kans op het ontstaan van verspreide onweersstoringen doet toene men. Koel is het vooral in Scandina vië waar in Finland het kwik niet hoger dan 10 a 14 graden komt, tegen 32 graden en meer in Mid- den-Spanje. Augustus is al boven het normale aantal uren zon van 190 gekomen en een snelle veran dering doet de weerkaart bij ons niet verwachten. VOOR NIEUWE SCHELDE-RIJN VERBINDING (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In het begin van september zullen de Kreekrak sluizen, voor de nieuwe Schelde- RijnverUinding, in het water worden gezet. Daarmee zal een belangrijke bouwfase worden afgestoten van het sluizencom- plex in de Oosterschelde, dat naar raming 190 miljoen gul den zal kosten. Als de sluizen in het water staan, zal de laatste fase worden afgewerkt: de mon tage van zes hefdeuren en 12 schuiven. Om de sluizen in het water te zetten, zal in de eerste week van september de bronbemaling worden gestopt. Daarna wordt 1,2 miljoen kubieke meter water in de bouwput gepompt en pas daarna wordt bij afgaand tij de ringdijk doorgebag- gerd. De waterstand binnen de bouw put is dan hoger dan de waterstand op de Oosterschelde. Daar door bereikt; men, dat onmiddellijk na het ontstaan van een gat in de ring dijk het water uit de bouwput stroomt. Door dat uitstromende water wordt een gat geslepen dat zo groot is, dat bij de volgende vloeiperiode geen zand meer in de bouwput zal stromen. Met het werk aan de Kreekrakslui zen, die in 1975 gereed moeten zijn, werd in de zomer van 1967 begonnen. Er werd een ringdijk in de Ooster schelde gelegd en de bouwput werd gegraven. Daarna begon men aan de fundering en het verdere betonwerk en nu is het deel van de sluizen dat onder water komt te liggen helemaal klaar. De sluizen hebben een kolk van 320 meter lang en 24 meter breed. Ze behoren tot de grootste binnenvaart sluizen van Europa. De capaciteit be draagt ongeveer 50 miljoen ton laad vermogen per jaar per sluis. Het hele schutproces zal worden bestuurd per computer en het sluizencomplex Zie slot pagina 2 kolom 3 TBWire-ri-! w«#ïer Verenig» se Gemeenten. Ze fc deze week verschenen enkele voorlopige maatregelen voorgesteld ter verbetering, maar wil uiteindelijk de presentiegelden afgeschaft zien om plaats te maken voor een betere voor ziening. De gemeentewet zou zodanig moeten worden gewijzigd dat de raad zijn leden een vaste vergoeding kan toestaan volgens regels, bij a3gemene maatregel van bestuur vastgesteld. De commissie heeft gelijk. Presentiegel den zijn uit de tija, ze stammen uit een periode waarin het lidmaatschap van de raad een baantje was waarvoor maar heel weinig moest worden ze- daan. Een raadslid echter dat in deze tijd zijn werk goed wil doen is naast zijn gewone dagtaak vele uren bezig. Het is redelijk dat daar voor een zinnige vergoeding wordt verstrekt. Het rapport van de commissie gaat in het kort in op de voorgeschie denis van het huidige presentiegeld. Al in 1824 werd het ingevoerd, aan vankelijk ging het om een klein be drag dat uitsluitend diende ter stimu lering van het bijwonen van de raads vergadering. Dat onderstreept nog eens dat vooral in de vorige eeuw het lidmaatschap van eei als een erebaan werd beschouwd, het bijwonen van de vergaderingen werd kennelijk niet als een onverbidde lijke plicht beschouwd, het moest der halve worden gestimuleerd met een bedragje per vergadering Toen Thor- becke de gemeentewet van 1851 op stapel zette was hij geen voorstander van presentiegeld, het paste niet in zijn filosofie, maar omdat er nogal druk op hem werd uitgeoefend nam hij toch een bepaling in de wet op, die het de raad mogelijk maakte presen tiegeld uit te keren. In 1931 verdween deze term uit de wet: vanaf dat mo ment wordt van een vergoeding ge sproken. maar dit blijft gekoppeld aan het bijwonen van vergaderingen. In feite nog altijd 'presentiegeld'. De commissie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft na gegaan hoeveel een raadslid per uur ontvangt. Een schamel bedrag: in het algemeen zijn de ontvangsten nauwe lijks hoger dan een rijksdaalder per uur, soms blijkt de vergoeding zelfs minder dan een gulden per uur. Pre sentiegeld is ook belastbaar inkomen zodat een vrij groot, deel van de ver goeding terugvloeit in de staatskas. Bovendien eist het lidmaatschap van een raad veel tijd: in grote gemeenten is dertig uur per week geen uitzonde ring. Exclusief de begrotingsbehande ling die vele vergaderingen en soms dagen voorbereiding vergt wordt in vele gemeenten het aantal vergade ringen van raad. commissies en frac ties op gemiddeld vier tot acht avon den per maand geschat. Bij kleinere fracties is dit aantal aanzienlijk groter omdat daar minder mensen zijn om het werk rationeel te verdelen. Nee, het moderne raadslid is niet meer als vroeger een man of vrouw met een erebaantje, die met een presentiegeld naar de raadsvergadering moest wor den gelokt, maar een professioneel be stuurder-in-teamverband. die als zoda nig een baan heeft waarvoor hij hard moet werken. Waarom zou daar geen redelijke vergoeding tegenover staan? Uit de praktijk van ons journalistie ke werk weten we dat lid-zijn van een vertegenwoordigend lichaam vaak een slavenbaan betekent. Er zijn ple zieriger manieren denkbaar om vrije tijd te besteden. Bestuurder-zijn is dikwijls in meer dan één opzicht een neerslachtig bestaan: aan een redelijk gezinsleven wordt niet toegekomen, in het bestuur zelf blijkt de marge voor de besluitvorming vrij beperkt, dikwijls ook zijn de aanvankelijke po litieke idealen ran een raadslid groot ser en boeiender dan het leven van alledag in een gemeenteraad. Vaak is daar het werk ronduit vervelend en allerminst spectaculair. Slechts een enkele maal is er die merkwaardige, tot dankbaarheid stemmende voldoe ning dat men voor de gemeenschap waarin men woont en werkt iets heeft kunnen doen. Zulke momenten zijn echter schaars. Bij de burgerij is de waardering voor een gemeenteraad en zijn leden nogal matig. Sommige burgers vinden het onjuist wanneer raadsle den zeggen dat zij hun vergoeding te laag vinden. Er wordt dan gedaan als of het om een oneerbaar voorstel gaat, alsof raadsleden er op uit zijn zichzelf te bevoordelen Maar dat is helemaal niet het geval, integendeel. Het raadslidmaatschap vergt van die gene die het bekleedt een grote per soonlijke inzeL er moet hard voor worden gewerkt en er wordt vee! tiid aan besteed. Daar behoort een rede lijke vergoeding tegenover te staan. Het voorstel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verdient dan ook in en rond het Binnenhof een grondige overweging. STOCKHOLM (DPA> De toestand van koning Gustaaf Adolf was giste ren iets beter. Er wordt niet meer gesproken van een 'zeer ernstige' toe stand. De koning reageert op zijn omgeving, maar kan nog niet zelf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1