PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT buitenlandse zaken vs s DR. KISSINGER MINISTER „Watergate is verleden tijd" 'Toeristenkwartje' komt in Zeeland ten goede aan bezoekers én eigen inwoners GIFWOLK IN RIJNMOND KABINET WIJZIGT SELECTIEVE INVESTERINGSREGELING de krant van zeeland zwan STEEKPROEF IN RECREATIE-GEMEENTEN WIJST UIT: Hel hemd en de rode rok D'i 216e nummer 198 23 augustus 1973 WILLIAM ROGERS TERUG NAAR ADVOCATENPRAKTIJK VOO! ks; 0 CLEMENTE (AFP, UPI, RTR) President Richard Nixon heeft woensdag in zijn buitenver blijf in San Clemente, Californië, bekendgemaakt dat minister van buitenlandse zaken William P. Hogers aftreedt en wordt opgevolgd door de speciale adviseur van het Witte Huis voor de natio- jlü veiligheid, Henry Kissinger. WASHINGTON Edwin Gaudet, de voormalige politieman uit New Or leans op wie sinds maandag jacht is gemaakt omdat hij gedreigd zou heb ben president Nixon te vermoorden, heeft zich woensdag in de buurt van een commune in de bergen in het noorden van New Mexico aan agenten van de geheime dienst overgegeven. Vermoedelijk heeft zijn vrouw hem hiertoe weten over te halen. Zij ver klaarde woensdag dat haar man de president niet bedreigd kan hebben, omdat hij toen met haar in de commune was. Zij en haar neef hebben geholpen met het zoeken naar Gaudet. Zij meent dat men hem alleen heeft beschuldigd om sympathie bij het volk voor Nixon te kweken. Op de foto: Zwaargewapende politiemannen op zoek naar Gauddét in de hóW, Nixon maakte de wisseling I zU op een persconferentie die televisie werd uitgezonden. I f jgj da- de afwisseling van de Zr. m het 'state department" op 3 Saaier zal nlaatshebben en dat Treer firmant wordt in zijn l'f^Töcatenkantoor in New Vork. ïo-ferige dr. Kissinger blijft advi- rr ran het Witte Huis voor veilig- tós-angelegenheden, waarmee hij S dubbele functie krijgt als ran financiën George Shultz, jeookeen kantoor in het Witte Huis Netelt Nixon zei hierover dat 'inni- t sjceawerMng" tussen het Witte i- si het ministerie van buiten! and- ZVto noodzakelijk is, en dat op L manier de belangen van de bui- •T-e politiek het beste gediend Slip publiek geheim in Washing- m dit minister Rogers niet erg inge- um was met de geleidelijke usur- KIae door dr. Kissinger van zijn prfTOgatieven op het terrein van de hisnlandse politiek. ïaöer Rogers werd op 20 januari iw in het eerste kabinet-Nixon opge- area. ffij neeit er altijd zorgvuldig ro: sewaakt Dresident Nixon te kriti- pssoonbjk of in het verband a iün&üngen van de president rïia hij het niet eens was. Wel hl Mj op rijn pereconferentie van msaiag opmerkingen over Waterga- =n ce bombardementen op Cam toil waarover hij onkundig zou zijn Mh&uRogers, één van de weinigen ui; de onmiddellijke nabijheid van de préaieni die niet betrokken zijn bij sifaire Watergate, is 60 jaar en het hitSe iabinetslid dat van het begin sl ia met Nixon in de regering is osEC&hi Zoals oud-mimster van jSfelKcnell bepaald niet onbe reid dm Watergate is Rogers es rafe vriend van de president. Een nsnklao me hem maandag niet reminder^ op te merken dat obses sie me! de nationale veiligheid wetso vertredingen niet rechtvaardigt. 'MM' President Nixon zei dat Rogers 'één ra de grote architecten van een zeer geslaagde buitenlandse politiek' is ge- Wlens aftreden had zullen na rijn eerste vier jaar Ls minister omdat dit de afspraak ïss maar die aanbleef. (te de meawe minister op wiens goedige bevestiging door de senaat Seq aandrong zei de president: Xpahaüig gezegd zou ik mij de retiring zonder u niet kunnen voor- föia. Uw wijze raad en sterke steun tenen zeer veel voor mij". Otfe de verrichtingen van Rogers somde de president de verbetering in de betrekkingen met China en de &wjei-Unie op. Midden-Oosten en Zödoost-Azië zijn conflictgebieden ghlevHi, aldus de president, „maar sinister Rogers kan met tevredenheid cp zijn viereneenhalf jaar in "-trinsiienst terugzien". Dr. Kissinger kwam in 1938 als Heinz fsx Kissinger uit Fuerth in Duits- j Amerika aan. Hij was vluchte- hg voor de Nazi's en werd in 1943 Saaturaliseerö en 'Henry A'. Nog al tijd mijdt bij de televisie omdat hij tiet helemaal gelukkig is met zijn 'Mtse accent'. Voor zijn aanstelling door Nixon in 1R8 was hij hoogleraar aan de Har- r-"ti universiteit met twee boeken op rip mam: Nuclear weapons and fo- •>3 Policy' en The necessity for axce', Kissinger is in 1964 na een huwe- oji van vijftien jaar gescheiden en «eer van twee kinderen. In Washing- '•ffl ge'at hij als een charmeur die «müdig met schone vrouwen wordt wwiiflict tussen Israël en de Ara- wen heeft Kissinger altijd aan Ro- Rrs overgelaten, omdat hij als jood rond dat hij bevooroordeeld zou kun- (Zie slot pagina 3 kolom 7) Duinbrand gSff® in Westkapelle gasteren een oppervlakte van Eén lijst Bm»2? !f° CH0- ARP e» «ïsSMïlin tel «Eayjg'.r'iust pagina's JA s, 6, 7 en 9. en buitenlands la's 3 en 11. sport: pagina's 12 en 13. pagina 15. Financiën: pagina 17. nieuws: t EXPLOSIE BIJ AKZO ROTTERDAM (ANP) In de chemische fabriek van AKZO in het Botlekgebied heeft woens dagavond brand gewoed in een chloorgastank, waarbij een hoe veelheid van het uiterste gas is ontsnapt. Voor zover bekend zijn er geen gewonden gevallen. Personeel van Rijnmond is onmiddel lijk na de melding over het ontsnapte gas op onderzoek uitgegaan. De brand brak omstreeks half elf door WILLIAM P ROGERS nog onbekende oorzaak uit. Om tien voor elf was de bedrijfsbrandweer, ge assisteerd door de Rotterdamse haven dienst het vuur meester. Volgens een woordvoerder van Rijn mond is de brand ontstaan, toen er in de buurt van de tank een leiding sprong. Hierin bevonden zich chloor en waterstof. Er volgde een hevige ont ploffing, waarna de zaak begon te branden. Van verschillende kanten werd gemeld dat de situatie niet alarmerend was. Een woordvoerder van AKZO verklaar de om half één dat er een geringe hoe veelheid chloor in de lucht is gekomen. Hij sprak van enkele tientallen kilo's. Volgens de woordvoerder was er voor de bewoners van nabij gelegen woon kernen Heen vliet en Geervliet geen re den tot paniek. NAAST HEFFING OOK VERGUNNINGENSTELSEL NIXON TOT PERS: (Van onze redactie economie) DEN HAAG Ook het kabinet-Den Uyl stapt niet af van het heffingsbeginsel in de ontworpen Se lectieve Investerings Regeling ter afremming van de economische activiteiten in de randstad. Maar naast de heffing komt een vergunningenstelsel op de voorgrond te staan. Alkmaar en omgeving zijn uit het werkingsgebied weggehaald. Dit blijkt uit de woensdag bij de tweede kamer ingediende wijzigingen. Het oorspronkelijk voorgestelde heffingstarief van 40 procent op de investeringen in gehouwen is nu te ruggebracht tot 25 procent. Voor in stallaties in de openlucht is een verla ging van 5 tot 3 procent doorgevoerd. Het eerste kwart miljoen voor gebou wen en de eerste twee miljoen voor de installaties zijn vrijgesteld. Het vergunningenstelsel dat eerst beperkt zou gelden, krijgt nu een algemene werking voor bouwprojecten boven een miljoen en installaties boven vijf miljoen, een en ander uitsluitend in het randstedelijk gebied van de weste lijke provincies. In het vorig jaar oktober voorge stelde ontwerp werd het vergunnin genstelsel tot het Rijnmondgebied be perkt voor alle gebouwen en installa ties en buiten Rijnmond alleen voor kantoren en zeer grote projecten. Zo veel mogelijk zal nu de lagere over heid het vergunningenstelsel uitvoe ren. In Rijnmond kan dit systeem direct ingaan. Alleen over zeer grote projecten voor Rijnmond zal in Den Haag worden beslist. De lagere organen zullen niet na mens de betrokken ministers beslis sen. Zij krijgen een eigen bevoegd heid. maar him beleid moet passen in dat van de ministers. Algemene regels zullen daarbij bindend kunnen wer ken. In bepaalde gevallen kunnen de SAN CLEMENTE (RTR, AFP) President Richard Nixon heeft woensdag op een perscon ferentie in San Clemente, Cali- fornië, die hij was begonnen met de mededeling dat minis ter van buitenlandse zaken Wil liam Rogers op zijn verzoek af treedt en wordt vervangen door dr. Henry Kissinger, in ant woord op vragen van journalis ten verklaard dat hij niet aan aftreden denkt als gevolg van 'Watergate', en dat deze zaak trouwens 'een zaak van het ver leden' is. Hij verklaarde nogmaals dat hij de omstreden bandopnamen over Water gate in zijn bezit en over de over dracht waarvan momenteel in Wash ington een juridische strijd aan de gang is, niet zal publiceren. Hij zei dat dit het vertrouwen in het presi- (Zie slot pagina 3 kolom 3) bewindslieden bindende aanwijzingen aan de lagere overheid gever- De mogelijkheid dat de minister» het werkingsgebied van de wet uit breiden als in randgebieden ook af remming noodzakelijk blijkt, is geo pend. Deze bepaling stond ook in het voorontwerp, maar verdween weer bij de eerste wijziging. De Tweede Kamer kan dan achteraf goedkeuring geven. Reeds nu is, o.a. op aandrang van de Tweede Kamer, hel werkingsgebied ingekrompen: Alkmaar, Langedijk, Sint-Pancras en Heerhugowaard zijn evenals de rest van de Kop van Noord- Speciale regelingen De ministers van ruimtelijke orde ning en economische zaken zullen spe ciale regelingen trXfen voor sane- rings- of reconstructiegebieden in be paalde steden. Die kunnen dan voor een bepaalde termijn van de heffing worden uitgezonderd. Een aantal ge meenten zal als groeikernen worden aangewezen. Daar geldt dan een gehal veerd tarief. Half tarief zal ook gelden voor kantoren en veilingcomplexen, gebou wen voor opslag en overslag, overdek kingen van scheepshellingen en dok ken, gebouwen van dagbladbedrijven, showrooms, toonzalen, beursgebou wen. Dienstgebouwen voor de lagere overheid en agrarische gebouwen wa ren al vrijgesteld. Daaraan worden toegevoegd: gebouwen van de centrale overheid met een regionale functie, gebouwen voor het openbaar vervoer, hotels, cafés, restaurants. Bepaald is dat vrijstelling geldt in geval van herbouw na verwoesting of na ontruiming wegens sanering en dergelijke. Bij algemene maatregel van bestuur kunnen vrijstellingen worden gegeven voor gebouwen als (Zie slot pag. 3 kol. 1 NOG GEEN VOORSTEL TOT VERHOGING MIDDELBURG De Zeeuwse recreatiegemeenten die in 1971 en 1972 de toeristenbelasting in voerden hebben sindsdien dank zij dit kwartje-per-hoofd-per- nacht meer kunnen doen voor de toeristen én voor de eigen be volking. Een steekproef in enkele van de tien gemeenten in de provincie waar de 'Kurtax' wordt geheven, toonde tevens aan dat deze be lasting inmiddels-bij inwoners en bezoekers als wenselijk noodzakelijk is geaccepteerd. De inwoners zien als belangrijkste winstpunt dat nu niet meer alleen zij via riool- en straatbelasting enz,, moe ten 'opdraaien' voor voorzieningen in de gemeente die mede of zelfs uitslui tend voor de toeristen tot stand wer den gebracht. Het ongenoegen over deze gang van zaken vóór de invoering van toeristenbelasting werd bij vele inwoners nog groter doordat als gevolg van de uitgaven j voor de recreatie andere zaken niet of nauwelijks aan de orde kwamen, een voudig omdat de 'algemene middelen' niet toereikend bleken. De gemeentekas wordt door het toe ristenkwartje bepaald niet gespekt maar toch ontstaat nu de mogelijk heid om bepaalde achterstanden op infrastructureel gebied, zoals aanleg en verbetering van wegen, openbare verlichting enz. in te halen en in een aantal gevallen zelfs nieuwe projecten aan te vatten. De toerist oppert in het algemeen geen bezwaar tegen het betalen van deze plaatselijke belasting, vooral als hij ziet dat in de gemeente waar hij j verblijft het nodige ook voor zijn: gerief wordt gedaan aan strand, straat enzovoorts. Intussen heeft de voortgaande inflatie de waarde van het kwartje niet on aangetast gelaten. Twee jaar geleden kon met eenzelfde opbrengst aan toe ristenbelasting nog heel wat meer worden ondernomen dan thans haal baar blijkt. In het college van burgemeester en wethouders van verschillende recrea tiegemeenten wordt een verhoging van deze heffing op het verblijfstoe- risme op korte of wat langere ter mijn dan ook niet onwaarschijnlijk genoemd. Voor een gemeentebestuurder, wet houder A. Don van Domburg, staat de noodzaak van verhoging al buiten kijf. Zouden de overige leden van het college en de raad met zijn plannen meegaan, dan zou in Domburg de toeristenbelasting op veertig cent ko- Het is er de wethouder niet om begonnen om de toeristen 'zo maar" zwaardere lasten op te leggen. Hij heeft voor deze extra inkomsten, die op basis van het huidige aantal over nachtingen, kunnen worden geraamd op een bedrag van rond de 110.000 gulden, een bijzondere bestemming. j De heer Don is er namelijk van; overtuigd dat met dit geld en de, inkomsten uit een verhoging van de woonforensenbelasting nog eens| 30.000 gulden per jaar de bouw' van een overdekt zwembad voor bij voorbeeld een bedrag van rond de anderhalf miljoen gulden kunnen wor den gebouwd, dan zou het exploitatie tekort zeker uit deze toeristen- en forensenheffingen kunnen worden be taald. Zo rekent de Domburgse wet-, houder voor. Hij is er volstrekt niet- bevreesd voor dat de vijftien cent meer bij de" toeristen in camping, hotel, pension, zomerhuisje enz. op weerstand zou stuiten. „Neem een gezin van vier personen. Voor een periode van veertien dagen zou in totaal 8,40 gulden meer aan belasting moéten worden betaald. Ook voor een smalle beurs betekent dat geen aderlating van het vakantiebud get. Bovendien wordt de toerist voor deze vijftien cent met het zwembad een uitstekende slecht weer accommo datie geboden". Wethouder Don wijst er voorts op, dat- de overdekte zwemgelegenheid ui teraard ook ter beschikking zou staan van de plaatselijke bevolking de: leerlingen van de lagere scholen zou den het gehele jaar door zwemles kunnen krijgen terwijl het bad tenslotte ook een belangrijke streek- functie, voor de bevolking en toeris ten uit de omliggende gemeenten, zou hebben. De Domburgse burgemeester F. Sprenger over de gedachten van zijn wethouder: „Er is binnen het college nog geen sprake van zelfs maar een voorbereiding tot een raadsvoorstel, noch voor verhoging van de toeristen belasting, noch voor de bouw van een overdekt zwembad. Dat betekent niet dat wij de suggestie hebben afgewe zen. Wel hebben wij de heer Don gevraagd met een nauwkeuriger kos tenberekening, bezoekersprognose, enz. te komen. Indien deze uitkomsten bemoedigend genoeg zijn, dan zouden voorbereidende plannen zeker nadere uitwerking verdienen". De heer Spren ger voegt aan deze reactie nog, dat de vaste lasten van een overdekt zwem bad bij een bouwprijs van bijvoor beeld vier miljoen op vier ton per jaar zouden komen. „In dat geval is een zwembadplan voor onze gemeente met zijn 3500 inwoners een utopie". Zo zegt onomwonden burgemeester Sprenger. Ook de nog niet verhoogde toeristen- (Zie dot pagina 2 kolom 6X TLintlijn Chinese premier Tsjoe En-Lai heeft deze week 3e delegatie uit ae Neder- r£^?ri tendse tweede kamer op bezoek in Peking it":! hartelijk vermaand. Toe- nadering tussen Oost- en West-Europa is naar het oordeel van de Chinezen eerder bedreiging van de wereldvrede dan ontspanning. „West- Europa moet zich politiek en militair versterken, het dient zich los te ma ken van de Verenigde Staten en zich te hoeden voor eventuele agressie van Sowjet-Rusland", aldus de Chine se premier. Een ironische situatie: de communist Tsjoe En-Lai. ae mede strijder van voorzitter Mao. marxist van het zuiverste water, bepleit bij volksvertegenwoordigers uit het ka pitalistische Nederland verhoging van de defensiebegroting. Als de Chinese premier in dit land zou wonen en de Nederlandse nationaliteit had zou hij niet op een van de linkse partijen kunnen stemmen, want zij willen het defensie-budget verlagen. We beleven merkwaardige tijden: links-China en rechts-Nederland zijn het eens op het stuk van de defensie-inspanning. Zo merkwaardig is dat overigens ook weer niet. Altijd weer op nieuw blijkt dat de internationale po litiek niet in de eerste plaats door ideologieën wordt beheerst, maar door machtsdenken. Nu moet dit woord overigens met enige voorzich tigheid worden ge hanteerd. het kan aanleiding geven tot misverstanden zodra men er aller lei morele opvat tingen aan verbindt. Over het alge meen roept 'macht' negatieve reacties op, het wordt beschouwd als een kwaad. Dat hoeft echter helemaal niet het geval te zijn. Macht is niet altijd doel op zichzelf, maar een mid del waarmee een redelijk of onre delijk) doel kan worden nagestreefd of bereikt. Naar dat doel dient in de eerste plaats te worden gevraagd: in het onderhavige geval ia derhalve de vraag van belang welk doel het hui dige Chinese machtsstreven beoogt. Sinds deze volksrepubliek uit het isolement is getreden is het patroon van haar buitenlandse poli tiek "ITDIdelijfcer' geworden dan voor heen: er zijn meer mogelijkheden om op grond van publikaties en uitspra ken tot een bepaalde conclusie te ko men dan vroeger het geval was. Met name ten opzichte van Europa is er de laatste tijd vrij veel naar buiten gekomen. Er was een directe aanlei ding, namelijk de vergroting van de EEG. Zowel in Rusland als in China is daaraan vrij uitvoerig aandacht be steed en daarbij bleek dat de beide communistische grootmachten over deze zaak volstrekt verschillend dach ten en denken. En zoals te doen ge bruikelijk in communistische landen worden deze verschillen onmiddellijk weer tegen elkaar uitgespeeld in ideo logische zin: aan beide kanten be stempelt men de houding van de an der als in strijd met de marxistische leer. China is globaal genomen on der bepaalde voorwaarden pro- EEG, Rusland daarentegen is even eens grof aangegeven tegen de ge meenschappelijke markt. Toen in 1972 Engeland. Denemarken, Ierland en aanvankelijk ook Noorwegen met de EEG tot overeenstemming kwa men over toetreding kwam er een po sitieve reactie uit Peking, zij het met een politieke indicatie: „Het gaat hier om een nieuwe stap van de West- europese landen om zich tegen ae he gemonie van de supermachten te ver weren", schreef het Chinese persbu reau. En het interpreteerde de toe treding voorts als een 'slag voor de Sowj et-Unie'. In Rusland bleef men niet achter met een antwoord: „De maoïsten gaan akkoord met het te gen het volk gerichte verdrag, dat de monopolisten van de Westeuropesa landen hebben gesloten", zo scham perde men. Nog een fraai citaat: Tn de strijd tussen arbeid en kapitaal steunt Peking het laatste, daarmee verraad plegend aan Den ins belang rijkste leerstuk'. Zo ging het over en weer een tijd door, zo gaat het nog altijd, zelfs bij een bezoek van Ne derlandse kamerleden aan Peking. TNe recente opmerkingen van Tsjoe EJ En-Lai passen namelijk geheel in dit beeld en maken bovendien bet patroon van China's buitenlandse po litiek nog weer duidelijker. In Peking denkt men kennelijk in machtsblok ken, die elkaar zo goed en zo kwaad het gaat in evenwicht houden: de Verenigde Staten, Sowjet-Rusland, China en West-Europa. Peking ziet in dit stelsel West-Europa het liefst als een 'niet-gebonden' groep, als een vrij sterke, maar wel neutrale macht. Dat bepaalt China's houding jegens de EEG. Het lijkt er haast op alsof de geest van De Gaulle in Peking rond waart: de opmerkingen onlangs van de Franse minister van landbouw over de Oosteuropese politiek van Benn, die anti-EEG zou zijn, hadden door Tsjoe En-Lai gemaakt kunnen zijn. In diezelfde geest zijn nu Neder landse kamerleden vermaand om hun defensie-inspanning niet te verwaar lozen. Ook voor China is het hemd van de praktische machtspolitiek ken nelijk nader dan de rode rok van de ideologie. „Communisten ondersteu nen overal iedere revolutionaire be weging tegen de bestaande maat schappelijke en politieke toestanden", schreef Karl Marx in 1848. „Neder land, let op uw zaak", zegt nu Tsjoe En-Lai in 1973, „hoedt u voor de Sow- Jet-Russische agressie". Ook marxis ten kennen spanningen tussen leer en leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1