PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TSJOE EN-LAI WAARSCHUWT iVOOR DE RUSSEN Meer belangstelling van industrie voor vestiging in Vlissingen-Oost Slg KVP-waarschuwing aan CHU-adres Toestand Zweedse koning bevredigend BRANDBOMMEN ONTDEKT IN LONDENSE WINKELS Basis VS beschoten de krant van zeeland mgm mzl „°i £anag°ulis, die na spoedoperatie dinsdag publiek geevacueerd uit warenhuizen alarmtoestand in duitsland De slem van Rome ONDERHANDELINGEN HAVENSCHAPDIRECTEUR VAN KONIJNENBURG: OVER VESTIGING ROLL-ON-ROLL-OFF-TERMINAL" jlóe jaargang - nummer 197 Woensdag 22 augustus 1973 BEZORGDHEID over ontspanning in europa I iVan onze speciale verslaggever, drs. Jaap van Ginneken) IJEXING—De Chinese Volksrepubliek beschouwt de toenadering tussen Oost- en West-Europa als I e ernstige bedreiging. „West-Europa moet zich politiek en militair versterken, zich losser maken c de Verenigde Staten en zich hoeden voor een eventuele Sowjet-Russische agressie". >t advies dat premier Tsjoe ■Fuifdinsdag gaf in een openhartig I 'ff.i'. met de Nederlandse kamerle- ifc'die op dit moment een bezoek aan China en die dinsdag /de belangrijkste man in China Hao Tse-Toeng, Tsjoe En-Lai, wer- lontvangen. ontvangst van de Nederlandse u*ane door China's drukbezette t<ré minister kwam vrij onver- Tijdens een bezoek dinsdag en een tentoonstelling van atrwwerpen werd meegedeeld ie delegatie om vier uur in de i»is terug moest zijn ten einde zich ien voor een belangrijke rien uur later werd mee- sdee'.d dat de Nederlandse volksver- jaroordigers en begeleidende jour- nils',en in het Volkspaleis werden bok Tsj»En-Lai verscheen onmiddellijk na liüomst van de Nederlandse delega- een vlotte, gevatte man, die men ia keltitd (diep in de 70) geenszins xze Na wat grapjes over de lange stj van sommigen, ging hij voor sa; de ontvangstzaal, waar hij het Kte; inleidde. Tsioe En-Lai sprak fc'xop rnt dat de Nederlanders goed to spreken' omdat ze immers met België saxen de Benelux zitten, feitelijk in de hoop een deel van de mversatie in het Frans (dat hi.i róds zijn studietijd in Parijs vloeiend spreekt) te kunnen voeren. Maar voorzitter Vondeling moest tem teleurstellen, daar de delegatie er voorkeur 3an gaf Engels te spre- k De conversatie verliep vervolgens nan tolk, Tsjoe En-Lai sprak toen ar Chinees. Premier Tsjoe En-Lai j» eerst tegenover zijn gasten een sebreide beschouwing over het Chi- res wt'edec, waarin het land telkens oparn het voorwerp was van bui tenlandse agerssie. „Er zijn veel lan den waar we op dit gebied veel aan te danken nebben", zei Tsjoe En-Lai Ironisch, „omdat zij tot de politieke bewustwording van ons volk hebben bijgedragen. De Britten, die in het midden van de vorige eeuw opium en andere proöukten aan ons opdrongen, ré Japanners, die al lang voor de Tweede Wereldoorlog grote delen van tas ronds eoied bezetten, de Amerika- te: afe cc'n mengden in de burger oorlog ar later conflicten aan onze .■r:sn ui-Jokten en onze noorderbu ur, de Sowjet-Russen, die ons nu met ikociaal-imperialisme" bedrei- Ook sprak hij over de conferentie ra Yalta, waarbij de Amerikanen en fessen al 30 jaar geleden geheime afspraken over de verdeling van Chi- aa ronden hebben gemaakt. Hij voeg er eraan toe: ..Ik geef u uitsluitend te tenen, uitsluitend de harde fei te, '.'raag van de Nederlandse delega te .We 'nebben de laatste tijd veel HMra over het Chinese wantrouwen a opzichte van de Russische bedoe- -8a met betrekking tot de ontspan- rag :n Europa". Premier Tsjoe begrijpt al halverwe-j R waar men heen wil en hij repli- «t onmiddellijk: „Wat is uw me- -5? dan daarover?" Vondeling ant- ytordt niet wat algemeenheden over «warde van de ontspanning, maar '•!M komt dan onmiddellijk met de 'rag.Denkt u dan dat die ontspan- j (Zie slot pagina 3 kolom 5 fusies dit jaar zal ^.-chtjnhjk een record vormen, ^ngens ft het Nederlands be lieven ook bijzonder actief --t buitenland(paigna 3). Toeristen 0»*^ is in 19T3 in Amnestie ïft,®»»-0 heeft 350 politieke gevan- hen ml V?eten gesteld. On- wpfes ih °p Papad°- Siuws uit Zeeland: pari. "''"■1.5.7 en 10. inncnlands en buitenlands ws: Papa's 3 en 9. Wrt: Pagina's 10 en 11. !j. tv: pagina 12. "ancien: pagina 13. „ÉÉN LIJN TREKKEN" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CHU dient bij de begrotingsbehandeling in de tweede kamer een zelfde ge dragslijn te volgen als de KVP en de ARP, anders komt de christen-democratische samen werking in gevaar. Dat is de in houd van een boodschap die KVP-voorzitter De Zeeuw na mens het bestuur van zijn partij moet overbrengen aan CHU- voorzitter baron Van Verschuer. Tijdens de KVP-best.uursvergadering van deze week is uitvoerig gesproken over de voortgang van de samenwer- Het actiecomité onderwijs aan de katholieke hogeschool in Tilburg heeft het initiatief genomen tot een boycot van de collegegeldregeling. king tussen de drie confessionele par tijen. Een aantal KVP-bestuurders sprak toen de vrees uit dat de CHU de komende maanden de zijde zal kiezen van de WD, Als de CHU zich inderdaad als oppositiepartij zal gaan gedragen dan vreest men voor de verdere voortgang in de samen' king, met name de KVP-achterban zou dan de CHU liever willen afschud den. De wa; schuwing van het KVP-be- stuur is een zeer politiek getint wel komstwoord aan de nieuwe CHU-frac- tieleider Kruisinga, die Tilanus inmid dels is opgevolgd. Men vreest dat de CHU onder Kruisinga minder hecht zal vasthouden aan vroegere gedrags regels zoals het overleg tussen de drie fractievoorzitters. Algemeen wordt aangenomen dat de CHU onder Krui singa zal afzakken naar rechts. Krui singa zelf heeft echter te kennen gege ven zeer te hechten aan een verdere uitbouw van het christen-democra tisch appel waarover aan het eind van dit jaar door de drie partijen beslist moet worden. STOCKHOLM De Zweedse kroonprins Carel Gustaaf kijkt op zijn horloge als hij met spoed Stockholm verlaat om naar Hei sing borg te vliegen waar zijn grootvaderkoning Gustaaf Adolf, een spoed operatie heeft onder gaan. STOCKHOLM (DPA) In de toestand van de 90-jarige koning Gustaaf Adolf van Zweden is dinsdagavond een lichte verbe tering ingetreden. Dit heeft zijn Van onze correspondent) LONDEN Dinsdag ontplofte in het centrum van Londen opnieuw een bom. In verschillende warenhuizen werden eerder op de dag nog negen brandbommen ontdekt. De geheimzinnige brand stichters concentreerden zich, zoals zij dat van tevoren hadden aangekondigd, rond de winkelstra ten bij Piccadilly Circus. De bommetjes, aangebracht tussen twee pakjes sigaretten, waren verbor gen in kledingstukken. Gunnar Bioerck, lijfarts, prof. meegedeeld. De vorst, die zaterdag in verband met een maagbloeding in het ziekenhuis van Helsingfors werd opgenomen, heeft dinsdagmorgen vroeg een spoed operatie aan de maag ondergaan. Dertien uur na de operatie ontwaakte de koning uit. de narcose en. kort daarna korf de kunstmatige beade ming met een hart-long-machine wor den stopgezet. Dinsdagavond werden de ademhaling en de bloedcirculatie van de konging 'bevredigend' ge noemd. Volgens de lijfarts heeft de vorst in her. begin van de avond enige tijd op de rand van zijn bed mogen zitten om een gesprek met zijn doch ter. koningin-moeder Ingriö van Dene marken. te voeren. Na de ontdekking van de brand bommen werd het publiek ogenblikke lijk uit alle grote winkels in Oxford en Regent street geëvacueerd. In to taal zijn zes bommen tot ontbranding gekomen. Verder werden maandag op zes verschillende adressen meestal openbare instellingen briefbommen bezorgd. Ook van deze bommen richt te er geen enkele schade aan. Ze waren verborgen in pocketboeken over muziek, waarvan de bladzijden achter het titelblad waren uitge-' hold. Aangezien er in totaal 30 muziek boeken uit een boekwinkel op een station in Londen gestolen zijn, en zes ervan maandag werden teruggevon den, berekende men dinsdag dat er nog 24 briefbommen kunnen worden verwacht. Evenals de brandbommen waren de briefbommen zo klungelig gefabriceerd, dat ze tot nu toe i gevaar hebben opgeleverd. Toch noemde de politie de briefbommen die nu ontdekt zijn een „ernstiger bedreiging" dan die welke dit jaar door de Zwarte September werden verstuurd. „Zij bevatten voldoende ex plosief materiaal om een man bij opening in stukken te rijten". Het personeel van de grote bekende winkelbedrijven in het Londense West- End is voortdurend op zijn hoede. Het merendeel van de brandbomme- tjes werd dan ook gevonden door employés die speciaal op onderzoek waren uitgestuurd, na de waarschu wingen die de politie het afgelopen weekeinde had gegeven, toen reeds brandbommen waren gevonden bij een Londens warenhuis en bij een officiers in Aldershot. Ook in de grote museums wordt naar bommen uitgekeken. Wie maandag en dinsdag de National Gallery op Trafalgar Square wilde bezoeken, moest zijn zakken binnenstebuiten keren. Over de daders tast de politie nog steeds in het duister. Men neemt nu wel aan dat de provisionele IRA er niets mee te maken heeft. Bovendien is de Britse geheime dienst zo goed over de IRA geïnformeerd, dat die wel zou hebben geweten dat de IRA een nieuw offensief had gepland. Som migen denken aan een afsplitsing van het Republikeinse Leger, terwijl er ook een theorie bestaat dat het om een anarchistische groep gaat, zoals de z.g. Angry Brigade, die indertijd door de Special Branch van Scotland Yard kon worden opgerold. BITBURG (Reuter) Onbe kende schutters hebben eind vo rige week de Amerikaanse luchtmachtbasis bij het West- duitse Bitburg beschoten. De aanslag vond reeds vrijdag plaats maar werd pas dinsdag door het op perbevel onthuld- Volgens een Ameri kaanse woordvoerder wordt een speci aal onderzoek ingesteld naar het inci dent. Naar aanleiding van de beschie ting is op alle Amerikaanse lucht machtbases in Europa een alarmtoe stand afgekondigd. De onbekenden losten acht schoten op de bemanning van een F-4 Phantom gevechtsbom menwerper die in een zwaar bewaak te bunker verbleef. De bemanningen van de 65 Phantoms die in Bitburg zijn gestationeerd zijn permanent ge- vechtsparaat voor het geval er een kernoorlog uitbreekt. In zo'n geval moeten zij Oost-Europa en het Midden- Oosten bestrijken. De bunkers en ae startklaar gehouden Phantoms wor den zeer streng bewaakt. Een woord voerder weigerde te bevestigen of te ontkennen dat op de basis kernwa pens zijn opgeslagen. Bij de beschie ting raakte niemand gewond. Het vuur werd door veiligheidsagenten be antwoord. De basis Bitburg onder deel van de luchtverdediging van de NAVO is de grootste in West- Duitsland. Mede door haar ligging in de heuvels van de Eifel wordt ze beschouwd als een belangrijk strate gisch centrum. D'j KANSELB00DSCHAP BIJ REGERINGSJUBILEUM UTRECHT In de gezamenlijke kerken van Nederland zal op zon dag 2 september aanstaande een kanselboodschap worden voorge lezen Ier gelegenheid van het zil veren regeringsjubileum van ko ningin Juliana .Deze boodschap is opgesteld door de Raad van ker ken en zal binnenkort aan de plaatselijke kerkgemeenschappen worden toegezonden. ONTSLAGEN BIJ DE METEOOR DE STEEG - Op grond van de gang van zaken heelt de raad van bestuur van NV De Meteoor in overleg met de raad van commissarissen besloten een aantal reorganisatie-maatregelen te nemen in de vestigingen in De Steeg (Gld) en Tilburg. Ms gevolg hiervan zullen 60 a "0 personeelsle den. uitsluitend in de indirekte sfeer, moeten afvloeien. Het bedrijf over weegt tevens om haar divisie bouwe lementen. gevestigd in Tilburg en Rot terdam over te dragen aan een inter nationaal georiënteerd concern, waar mee momenteel oriënterende bespre kingen worden gevoerd, aldus het be drijf. De reorganisatiemaatregelen zijn mede genomen naar aanleiding van een onderzoek dat werd ingesteld door een extern organisatie-adviesbu reau. Deze wettigen de verwachting dat het bedrijf in de komende jaren weer tot een redelijk rendement kan komen, aldus het bedrijf. De peronistisehe regering heeft de verspreiding van binnenlands nieuws in Argentinië in handen genomen. Bui tenlandse persbureaus hebbe op dracht gekregen hun lokale dienstver lening stop te zetten. In het warenhuis van Marshall and Snelgrove in Oxford Street in Londen werd een bomontsteking gevonden in de zak van een huis jasje. Een bomexpert brengt hier het jasje naar een auto, terwijl het winkelend publiek toekijkt. VLISSINGEN „Er is de laat ste maanden een toenemende belangstelling te constateren voor het haven- en industriege bied Vlissingen-Oost. Meer be drijven dan bijvoorbeeld een paar jaar geleden' komen met vragen en willen worden geïn formeerd over eventuele vesti ging in Vlissingen-Oost". Dit verklaarde dinsdagmiddag de directeur van het Havenschap Vlissingen, de heer J. van Konij nenburg, in het stadhuis van Vlissingen voor een twintigtal vertegenwoordigers van de Ne derlandse pers, die op uitnodi ging van de gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg en het Havenschap Vlissingen een tweedaags bezoek brengen aan Midden-Zeeland in verband met honderd jaar havens, spoor lijn en kanaal. Directeur Van Konijnenburg: noemde één serieuze gegadigde voor Vlissingen- Oost: de Scheveningse groothande laar Remeeus, oprichter en ex-diree- teur van de Norfolkline (een vracht- dienst van Seheveningen op Great Yarmouth in Engeland, die onlangs door Unilever is overgenomen). „Het havenschap is momenteel in onder handeling over de uitgifte van vijf hectare industrieterrein aan Remeeus voor een roll-on-roll-off-ierminal," al dus de heer Van Konijnenburg. Desgevraagd verklaarde hij. dat de heer Remeeus een roro-lijndienst op het Engelse Sheerness wil beginnen. „De heer Remeeus is zeer geïnteres seerd. Hij heeft een positieve belang stelling en hij wil beslist wat gaan doen. Het havenschap heeft goede verwachtingen van de onderhandelin gen," aldus de heer Van Konijnen burg,,, die eraan toevoegde, dat Re meeus wil begmnen op een twee hec tare groot terrein aan de zwaaikom van de Van Cittershaven, later uit te breiden tot vijf hectare. De heer Re meeus kwam ongeveer een jaar gele den in Zeeland in het nieuws, toen hij de pontonbrug te Hoedekenskerke van de kort daarvoor opgeheven veer dienst Terneuzen-Hoedekenskerke van de provincie kocht. „De brug is in i Dordrecht nagezien en gerepareerd.1 Deze brug kan zonder meer in de Sloehaven worden gebruikt voor de in te richten terminal-" verklaarde ha venschapdirecteur Van Konijnen burg. De deelnemers aan de tweedaagse persdag werden dinsdagmiddag en - avond bepaald overvoerd met- infor matie. In grote lijnen schetsten de burgemeesters van Vlissingen drs. j Th. J. Westerhout en Middelburg drs. P. A. Wolters en haven schapdirecteur Van Konijnenburg de ontwikkeling van Zeeland, met name in de laatste jaren. Zij hadden voor hun praatje niet meer dan tien minu ten nodig. „Verdere en meer gedetail leerde informatie kimt u krijgen van de deskundigen van provincie, ge meenten en diverse provinciale dien sten. die de beide persdagen bijwo nen," aldus burgemeester Westerhout. Teneinde de journalisten een indruk te geven van het gebied, dat zij nu bezochten, werden vanaf het vliegveld Midden-Zeeland groepsgewijze rond vluchten georganiseerd over het ha ven- en industriegebied Vlissingen- Oost. Vlissingen. Middelburg en het recreatiegebied aan het Veerse Meer. Een twintig minuten durend lucht- tochtje dat de journalisten toch wel een bijzonder beeld had gegeven van dit deel van Zeeland. Voor het zover was had burgemeester Westerhout in het Vlissingse stadhuis enige ogenblikken stilgestaan bij de gebeurtenissen van honderd jaar gele den: de ingebruikneming van de spoorlijn, ae havens te Vlissingen en het Kanaal door Walcheren. „Na 1873 is de eerste stoot gegeven aan de ontwikkeling van dit deel van de pro vincie. Tien, vijftien jaar geleden is er opnieuw zo'n impuls geweest," aldus burgemeester Westerhout, daarmee wijzend op de activiteiten in het zee- haven- en industriegebied Vlissingen- Oost. Die impulsen uit de jaren zestig heb ben nieuew armslag gegeven aan "t so ciaal-culturele voorzieningenpakket en in het algemeen is de leefbaarheid er op vooruitgegaan, zo stelde Vlissin- gens burgemeester. Hij gaf toe. dat er vorig T een zekere kentering in de ontwik».ling is gekomen, „maar nu (Zie slot pagina 2 kolom 5 i- i L fiantlijn spanningen binnen het bisdom Roermond \p't<CAj\ groeien langzaam naar een climax en het woord 'scheuring' is daarbij met van de lucht. Er bestaat op dit ogenblik een diepgaand meningsverschil tussen enerzijds de vijfdejaarsstudenten en de leiding van de hogeschool voor theologie en pastoraat de moderne priester opleiding van het bisdom en ander zijds monseigneur Gijssen. Een me ningsverschil dat van grote invloed kan zijn niet alleen op de situatie van de R-K Kerk in bisdom Roermond, maar op die van de hele Nederlandse kerkprovincie. De contacten tussen de bewuste ho geschool en bisschop Gijssen ver lopen al sinds het begin van diens op treden uitermate stroef. Twee opvat tingen over de kerkstructuur botsten vanaf het eerste moment: de studen ten willen een open, pluriforme kerk zonder een al te dwingende relatie met Rome, de bisschop daarentegen ziet zijn kerk nadrukkelijk verbonden én met de paus én met Rome, voor hem is het Vaticaan het middelpunt van kerk en we reld. De verhou ding tussen bis schop en de hoge school werd in de loop van dit jaar nog weer slechter toen de studenten enkele maatregelen van monseigneur Gijssen afwezen. Zo voelden zij niet-: voor diens 'convict voor priesterstu denten', de bisschop op zijn beurt weigerde de diakenwijding aan stu dent Jan Peters omdat deze afwij kende opvattingen huldigde over het hidden van het brevier. In mei jl kwa men de meningsverschillen scherper naar voren door een brief, die acht studenten als stageaire werkend in diverse parochies aan de faculteits raad van hun school schreven. Een felle brief. Zij riepen namelijk op een duidelijk 'neen' uit te spreken ten op zichte van "het kerkelijk systeem waarvan Gijssen de vertegenwoordi ger is'. Op dat ogenblik was het conflict nog 'beperkt,': het. ging tussen de bisschop en de school. De studenten zorgden er echter voor dat de zaak op een breder vlak kwam: ze vroegen namelijk de conferentie van dekens in het bisdom schriftelijk om steun voor hun opvatting. Kort daarop wendde ook de schoolleiding zich tot de dekens met een brief, waarin om een uitspraak in het conflict werd ge vraagd. De schoolleiding riep de de kens op 'het stuk van de studenten niet mis te verstaan', het was een ver zoek 'om support', dat de school al len zou kunnen beantwoorden 'wan neer het pastorale veld in die sup port zou meespelen'. Een afschuwe lijk Nederlands. Het komt er op neer. dat aan leidinggevende priesters wordt gevraagd vanuit hun pastorale bewogenheid de studenten te steunen in hun strijd tegen de bisschop. Het is een eigenaardig, zo niet revolutio nair verzoek: op die manier wordt ae vergadering van dekens de functie van rechter opgedrongen in een geschil tussen priesterstudenten en een bis schop. Vorige week steeg de spanning. Een Limburgse krant wist namelijk te melden dat de meeste dekens het eens waren met ae studenten en dat schoot bij de bisschop in het verkeerde keel gat. De afgelopen maandag liet hij een communiqué verschijnen waarin hij het persbericht 'een suggestieve en uiterst premature bewering' noem de, waartegen hij 'de gezamenlijke dekens in bescherming wenste te ne men'. Vooral die laatste zin is opval lend, de bisschop heeft er zijn gezag in vastgelegd: hij neemt de dekens 'in bescherming' en geeft daarmee duidelijk aan dat ze zijn onderge schikten zijn. Overigens heeft de bis schop hen op een andere manier ook de pen op de neus gezet: hij heeft na melijk de conferentie van dekens een brief geschreven met de vraag welke houding zij jegens de studenten aan nemen. daaraan opnieuw een opval lende zin toevoegend: hij wil over al lerlei zaken open overleg met de de kens, maar alleen dan indien zij op fundamentele vragen 'een duidelijk antwoord in positieve zin' geven. Hier eveneens het machtswoord van de bisschop: hij houdt zijn directe onder geschikten voor dat hij weliswaar met hen wil praten, maar dan moeten ze meewerken. Hij ae bisschop beslist. De vierentwintig Limburgse dekens ze vergaderen 30 augustus hebben aldus een gepeperde agen da gekregen. Ze zitten tussen twee vuren. Uit dit alles valt al te leiden dat bisschop Gijssen naar men mag aannemen: in voortdurend over leg met Rome een scherpere hou ding gaat aannemen. Deze week ver klaarde hij in een interview met het Limburgs Dagblad dat het moment is aangebroken om duidelijke taal te spreken: „Ik moet duidelijke vragen stellen en duidelijke antwoorden krij gen, Het gaat om deze vraag: zijn de priesters dienaren van de R-K Kerk of van een Nederlands-Katholieke Kerk". Binnen de R-K Kerk ziet de bisschop geen plaats voor een Neder lands-Katholieke Kerk: „Dan moet hef maar tot een scheuring komen, hoe diep mij dat ook spijt". P)e tijd van het compromis is in A-' Roermond kennelijk definitief be ëindigd: Rome heeft gesproken, de zaak is afgedaan. Bisschop Gijssen spreekt in Nederland het blijkt ui'. alles met de stem van Rome. In de andere Nederlandse bisdommen wordt de ontwikkeling in Limburg met zorg gadegeslagen. „Heden ik. morgen gij", zei ons gisteren met eni ge galgenhumor een functionaris uit een ander bisdom. De Nederlandse kerkprovincie gaat spannende tijden tegemoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1