PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC BANKROVERS GIJZELEN OUDE VROUW Gs stellen nog dit jaar een proefplan ziekenhuisvoorzieningen Zeeland vast POLITIE ENTERT TRAWLER MET ILLEGALE IMMIGRANTEN Meppelse jongens met hamer bewerkt Nixon blijft nee zeggen Goede en wij ze mannen B WEEKEND MINDER HEET vandaag m A tem: over het AANTAL WIJZIGINGEN IN PLAN NA HOORZITTINGEN NIXON IN OKTOBER NAAR EUROPA II trekt uiet neer pag. 11 jaargangnummer 194 joterdag 18 augustus 1973 DRUKKERIJ DEN BOER DRUKWERK VOOR INDUSTRIE EN HANDEL BELEGERING IN FRANKRIJK BREST (UPI) Scherpschutters van het nieuwe Franse anti-comman- do-eskader hebben vrijdag een huis in Brest omsingeld waarin een 71- jarige vrouw door twee bankrovers met een machinegeweer als gijze laar wordt vastgehouden. SCHEVENINGENVrijdagmorgen in alle vroegte is in de haven van Scheveningen de Britse vissersboot 'April Diamond' binnenge lopen met 27 Pakistani aan boord, die illegaal naar Groot-Brittannië zouden worden ge bracht. Op de foto wordt de kapitein van de 'April Diamond' geboeid door politiemannen weggebracht. 'April Diamond' had 26 mensen aan boord in Scheveningen (Van onze weerkundige medewer ker) Voldeed begin juni Groningen S3n de voorwaarden voor een officiële hittegolf, deze week was hei Brabant met acht opeenvol gende aars met temperaturen ómen de 25 graden, waarvan drie 'met eea tropische temperatuur boren de 30 naden. In het kust- saed begon het vrijdag door de semnd ai wat af te koelen. Een ruk front zal in de ochtend het 5»tste deel van ons land al zijn' jspasseerd, maar kan op enkele putsen een regen- of onweers- taitje veroorzaken. Voor bet weekeinde mag weer .Kd zomerweer worden ver zacht. Van de oceaan bereikt nndasg al weer een hogedrukge- rëd de Britse eilanden. Daarna oreidt het zich uit naar cfe Noordzee en ons land met op-' rimw vrij zonnig weer. De belang- rjkse verandering is de tempe- izteurdaling van ongeveer zeven i mat graden. Zondag zal het ïröc weer tussen 21 en 24 gra te: schommelen. Ombudsvrouw DOLLE MINA heeft een ombuds- roro aangesteld die de belangen raa de werkende vrouw zal gaan toaügen... (pag. 9) Nieuws uit Zeeland op de PSgma's 2, 4, 5, 7, 8 en 9; Binnen-en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 11; Oen Radii en televisie op pagina financieel 25; Blinde nieuws op pagina O-erVf- Beae artikel oezoek mn een te*-?T de raad ™n te sfJJï rederland aan xJWet Onte vertelt dr. SSS**"™*bik s germanen, ligt jn Beieren. 'C°' U riLL,-Hu'Vnan ">t Vlaar- tngen vertrekt mar het wdmgsveld m Zmd-Afn- ^ruöriefc Nader Beke- Poppraet; 'brief nf I' a len<>elru- tuur], euUnair avon- DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de haven van Scheveningen een Britse trawler geënterd, met aan boord 26 Pakistani en Indiërs, die als illegale immigranten op weg waren naar Engeland. Alle 26, als mede twee bemanningsleden van de 'April Diamond' werden tij dens een spectaculaire actie gearresteerd. De groep Indiërs en Pakistani zullen zondag en maandag het land worden uitgezet. De meesten uit de groep zijn tussen de 25 en de 35 jaar oud. De Haagse vreemdelingendienst heeft 12 man gehoord, de andere 14 werden naar Amsterdam gebracht om daar voor de vreemdelingenpolitie te schijnen. Het is de bedoeling da allemaal zondag en maandag op het vliegtuig worden gezet. Wat de schipper en de scheesmaat van de 'April Diamond' betreft, is de Haag se politie, die hen vasthoudt, gebleken dat hun geen strafbare poging tot doodslag ten laste kan worden geelgd om de manier waarou zij hun passa giers vrijdagmorgen overboord zetten. De vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie heeft al in de nacht van dinsdag op woensdag op het punt gestaan in te grijpen, toen de 'April Diamond' de haven van Scheveningen verliet. De vreemdelingendienst is er van overtuigd dat de 23 Indiërs en drie Pakistani, die vrijdagochtend vroeg door de Haagse politie in Sche veningen werden opgepikt, dinsdaga vond laat aan boord van de 'April Diamond' zijn gegaan. De Haagse politie kreeg tegen twee uur donderdagnacht een seintje gekomen. Bewijzen dat de 'April Dia mond'. waar de laatste dagen in de Engelse pers en radio al wat over te doen was geweest, onverwacht de Sclieveningse haven was binnengelo pen. De politie reed naar de haven, waar zij constateerde dat de beman ning van de kotter, die was afge meerd achter de 'Sch 16', een aantal Pakistanen op dat schip trachtte over te zetten. Toen de politie in de buurt kwam werden alle Pakistani weer aan boord van de 'April Diamond geno men en ging het scheepje heen en weer varen door de tweede binnenha ven. De politie had inmiddels de se- mafoor gewaarschuwd dat de 'April Diamond' wellicht de haven weer wil de verlaten. De semafoor liet toen op verzoek van de politie de haveningang blokkeren met een sleepboot. Geënterd Enkele politiemannen riepen een ande re sleepboot aan, die juist in de haven voer, sprongen aan boord en zetten koers naar de 'April Diamond'. Toen zij hij de kotter aankwamen en het scheepje enterden, zagen zij dat de bemanning van de 'April Diamond' een dinghy (opblaasbaar rubbervlot) te water had gelaten. De Pakistanen werden op volgens de politie niet al te zachtzinnige wijze overboord gezet. ..Out, out", schreeuwde de bemanning tegen hen. Een van de Pakistanen belandde bij deze actie van de bemanning in het water van de haven. Hij kon echter weer aan boord worden gehesen. Toen de politie eenmaal op de 'April Diamond' was overgestapt werden al le Pakistanen ook weer aan boord van de kotter genomen. Aangehouden werden de twee bemanningsleden, de 36-jarige Engelse schipper J. D. R. Blofield en de 24-jarige scheepsmaat F. M. A. G. die de Engelse nationali teit heeft, maar uit Rhodesië komt. Op de kotter staat vermeld dat die in Lowestoft in Engeland thuishoort. De 26 'immigranten' en de twee be manningsleden werden naar het hoofdbureau van politie in Den Haag gebracht. De Pakistanen konden daar wat op verhaal komen. Het zijn alle maal mannen. Getuigen Volgens inspecteur A. J. A. Steen van de vreemdelingendienst in de hoofd stad hebben getuigen waargenomen dat de groep met busjes en personen auto's bij de 'April Diamond' is aan gekomen. Bewijzen dat de 'april Dia mond' in het verleden al eerder bij de ongeregelde bezoeken aan Schevenin gen Indiërs en Pakistani heeft opge pikt, zijn er niet. Wel bestaat liet vermoeden dat dit gebeurd is, aldus de heer Steen. De Amsterdamse poli tie was volgens hem al via Scotland Yard op de mogelijkheid geattendeerd dat de 'April Diamond' werd ingezet voor het smokkelen van Indiërs en Pakistanen naar Engeland. In de nacht van dinsdag op woensdag was de tijd echter te kort om goede l maatregelen te treffen om de 'April Diamond' aan te houden bij het ver trek uit Scheveningen, aldus inspec- j teur Steen. Ook leek het beter te proberen de organisatoren van deze mensensmok kel aan te pakken. Daarom het de vreemdelingendienst de Engelse colle ga's weten dat de 'April Diamond' was uitgevaren. In het onderzoek is nog niet duidelijk of de in de Scheven- ingse haven afgemeerde Sch 16, die een afgedankte visserschuit zou zijn. speciaal voor de smokkelparfcijen ge bruikt werd. Zowel in de nacht van dinsdag op woensdag als in de afgelo pen nacht meerde de 'April Diamond' langszij bij dit schip. Kamerverhuurbedrijf Een aantal van de nu aangehouden Indiërs en Pakistanen heeft een tijd lang gehuisd in een kamerverhuurbe drijf aan de Nieuwendijk in Amster dam, zo zei inspecteur Steen. Zij waren daar eind april al hij een Zie slot pag. 3 kol. 1 De twee mannen hebben zich volgens de Franse politie gebarricadeerd in het huis nadat zij een bank van 60.000 frank hadden beroofd en een 31-jarige politieman. Albert le Cam, hadden doodgeschoten. De rovers vluchtten te voet toen de alarmschei begon te rinkelen en Le Cam wilde hen de weg versperren. Zij schoten hem neer. Het lukte hen niet een auto te kapen en zij vluchtten het huis van mevrouw Daniele le Borgne binnen, die zij gijzelden. De overval gebeurde om tien uur in de ochtend. Om half twaalf begon de politie het huis te belegeren. Gistera vond bevonden de rovers zich daar nog. Zij schoten zo nu en dan op de politie met hun machinegeweer en een pistool. De speciale politiegroep, die door mi nister van binnenlandse zaken, Ray mond Marcellin was gevormd na de overval op de Israëlische olympische ploeg in München, werd aangevoerd in Mysterestraaljagers uit Parijs. Te gen de avond begon de politie zoek lichten rond het huis neer te zetten om de belegering tijdens de nacht te kunnen voortzetten. De rovers eisen vrije aftocht met het geld en de gegijzelde vrouw in een door de politie verschafte auto. Dat heeft mevrouw Le Borgne tegen de politie moeten zeggen terwijl de vers haar onder schot hielden. Dysenterie- vaccin BERLIJN (DPA) Onderzoekers in Oost-Duitsland hebben een entstof gen dysenterie vervaardigd, meldt het Oostduitse persbureau ADN. Het rum wordt thans in een instituut in Moskou beproefd. Beiden verkeren in levensgevaar MEPPEL In het park in het Duitse Emmerik, vlak bij de Ne derlandse grens, zijn twee jon gens uit Meppel in de nacht van donderdag op vrijdag door een onbekende met een hamer be werkt. De jongens, de 18-jarige Siko Nijenhuis en de 19-jarige Johannes Kuurman zijn door de Duitse politie overgebracht naar het Nijmeegse ziekenhuis Sint-Radbout. Ondanks een spoedoperatie verkeren zij in le vensgevaar. De jongens waren in het park in Emmerich gaan slapen om geld uit te sparen op hun laatste vakantiedag. Vrijdag hadden ze weer in Meppel terug moeten keren na een tocht door Europa. Tips moordbrigade van Emmerik heeft van de bevolking tientallen tips binnengekregen over de brute mishan-' deling. Het stadje gonst van veront waardiging over de laffe aanslag. He laas heeft nog geen enkele aanwijzing' de politie dichter bij de oplossing gebracht. De jongens moeten in het holst van de nacht door de onbekende met een tijd buiten bewustzijn geweest. Tegen half vijf werd Johannes Kuurman wakker. Hij merkte dat hij en zijn kameraad onder het bloed zaten. Kuurman wist zich naair een nabij gelegen huis te slepen. Een honderd man sterke politie macht vond alleen de halve kilo we gende hamer waarmee de jongens waren geslagen. Op een persconferen tie vrijdagavond konden verder geen resultaten worden gemeld. ARCHIBALD COX GELUIDSBANDEN WASHINGTON (UPI, AFP, DPA) De advocaten van pre sident Nixon hebben vrijdag voor de openbare aanklager van de Watergate-zaak, Archibald Cox, nog eens herhaald dat de president blijft weigeren de ge luidsbanden van de gesprekken in het Witte Huis over deze kwestie beschikbaar te stellen omdat dit een precedent zou scheppen voor toekomstige pre sidenten. De voorzitter van de senaatscommis sie van onderzoek in de Watergate- zaak, Sam Ervin, heeft donderdag ont kend, dat zijn commissie erop uit is president Nixon te "pakken". Wel be schuldigde Ervin Nixon van obstructie van zijn onderzoek door te weigeren bepaalde geluidsbandjes af te staan. „Ik betreur het zeer. dat. de president van gevoelens is. dat de commissie hem te pakken wil nemen. Dc com missie wil slechts de waarheid. Ik hoop van harte, dat de waarheid zal aantonen, dat de president onschul dig is", aldus Ervin Ervin noemde Nixons weigering om de Watergate-onderzoekers geluidsban den te verschaffen van zijn Watergate- i gesprekken betreurenswaardig en drong er bij de Amerikaanse presi-' dent op aan. de banden vrij te geven opdat het onderhoek afgesloten zou kunnen worden. Nixons verzoek om het onderzoek de Watergate-affaire af te sluiten werd door Ervin van de hand gewe zen. „Hij meer dan wie ook kan voltooiing van dit werk bespoedigen door de geluidsbanden van gesprek ken met zijn vroegere adviseur John Dean ter beschikking ie stellen", besloot Ervin. De leiders van vier kerkgenootschap pen in de VS. de Nationale Raad van Kerken, de Episcopale Kerk. de Pres byteriaanse Kerk en de Verenigde Kerk van Christus, hebben donderdag een verklaring uitgegeven, waarin zij kritiek op president Nixon leveren. Zij verwijten hem, dat hij de protes ten tegen de oorlog in Vietnam en de betogingen voor gelijke burgerrechten op één lijn stelde met de inbraak in Watergate en de pogingen die zaak in de doofpot te stoppen. Uit een eerste opinie-onderzoek na de redevoering van president Nixon over de Watergate-affaire is vrijdag geble ken dat de meeste Amerikanen hun (Zie slot pagina 3 kolom 4 fjantlijn WERKGROEP HANDHAAFT ESSENTIE PLAN VLISSINGEN Er wordt bij de provincie naar gestreefd, dat gedeputeerde staten nog dit jaar het omstreden concept- proefplan voor de ziekenhuis voorzieningen in Zeeland kunnen vaststellen. De werkgroep zie kenhuisvoorzieningen uit de pro vinciale raad voor de volksge zondheid zal in het plan wijzi gingen aanbrengen, zonder dat men daarmee de essentie van de voorstellen samenwerkings verbanden in de regio's will aantasten. In september zullen die wijzigingen gs. bereiken. Zoals bekend bevat het concept-proef- plan ziekenhuisvoorzieningen het voorste! m Midden-Z -. eland twee1 streekziekenhuizen te situeren ;n Goes en op Walcheren waarvan één met een bovenbouwfunctie. Voo. Zie- rikzee wordt gedacht aan een 'flank- ziekenhuis' dat een relatie heeft met het Goese ziekenhuis. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen gaan de gedachten m her concept-proefplan in de richting van één streekziekenhuis in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen f Ter neuzen) en twee 'flankziekenhuizen' in Oostburg en Hulst. Tijdens de hoorzittingen over het concept-proefplan medio ja nuari is er met name uit Zeeuwsch- Vlaanderen felle kritiek gekomen op het hanteren van de begrippen 'fiank- ziekenhuis' en het 'bevriezen' daarvan, men wilde in Oostburg en Hulst 'ge lijlcwaardige' ziekenhuizen. Nu de beschouwingen op de hoorzit tingen in Goes en Axel op schrift zijn vastgelegd tweehonderd vellen hebben g.s. de provinciale raad voor de volksgezondheid gevraagd dit ge heel te bezien om na te gaan of het aanleiding vormt tot aanvulling op of wijzigingen in het concept-proefplan. De nieuwe voorzitter van de werk groep ziekenhuisvoorzieningen de arts L. K. de Haas uit Goes opvolger van dokter G. J. Noome, die uit Zeeland is vertrokken verklaarde desgevraagd, dat men het in de werk groep vrijwel eens is over een aantal wijzigingen. TWEE ELEMENTEN Hoewel hij in dit stadium niet wilde ingaan op de inhoud van de verande ringen in het concept-proefplan, werd duidelijk, dat het met name gaat om twee elementen: dc veel gewraakte begrippen flank- ziekenhuis en bevriezen zullen wor den veranderd, waarbij overigens de achterliggende gedachte aan re gionale samenwerkingsverbanden wel wordt gehandhaafd; de cijfermatige gegevens zullen i voor zover nodig worden aange- past aan de huidige stand van zaken. Voorzitter De Haas: „Hoe ook dc reacties op de hoorzittingen zijn ge weest, iedereen is toch gaan nadenken over de toekomst van het ziekenhuis wezen in Zeeland. Nu voelt iedereen wel, dat er iets moet gebeuren. Dc verdieping van de samenwerking wordt als noodzakelijk ervaren, in Zeeuwsch-Vlaanderen is er toch wel uitgekomen, dat een samenwerkings verband er moet komen. En of je in zo'n opzet nu spreekt van een flank ziekenhuis of niet, doet er niet toe Je moet naar een eenheid, die kan functi oneren. Iedereen heeft nogal moeite gehad met formuleringen als 'bevrie zen' en 'flankziekenhuizen'. We hebben op die punten rekening gehouden me; de reacties tijdens de hoorzittingen. Maar we zijn niet van mening veran derd wat de essentie betreft: je kunt niet een vrijblijvende samenwerking handhaven". PROCEDURE De procedure ten aanzien van de 'herziene' versie van het concept- proefplan voor de ziekenhuisvoorzie ningen in Zeeland is nu zo. dat de provinciale raad voor de volksgezond heid de mutaties in het stuk in sep tember zal bespreken. Vervolgens stuurt men het proefplan aan g.s. terug Dit college stelt het daarna vast Er moet nog bekeken worden hoe de toezegging kan worden inge lost, dat ook provinciale staten het 'tuk kunnen bespreken. De vraag is nog cf dat moet gebeuren voor of nadat g.s. het proefplan definitief heb ben vastgesteld. In ieder geval wil man er naar streven, dat zowel de staten als gs. de behandeling voor het t einde van dit jaar hebben afgerond. Vervolgens gaat het Zeeuwse proef-; plan naar de minister van volksge- zondheid. Deze moet een landelijk plan oor de ziekenhuisvoorzieningen J opstellen aan de hand van de regiona le plannen. Zeeland zal waarschijnlijk tot de eerste provincies behoren, die een proefplan indienen. I jij de installatie van de commissie-OosUrrschelde deze week heeft voorzit- - iSèr'i u?r mr' J" K*aasesz gewezen op de eigen verantwoorde- 1 I lijkheid van dit nieuwe ad- -=5®' viesorgaan. De commissie zal /.ich onafhankelijk opstellen en zich noch door afsluiters noch door met- afsluiters laten voorschrijven wat er in haar advies komt. zo liet mr. Klaasesz weten. We geloven dat deze houding de enig juiste is die de com missie zich kan aanmeten. Zij behoort overeenkomstig haar opdracht de minister van verkeer en waterstaat te rapporteren over alle veiligheids- en milieu aspecten, die bij de Ooster- schelde in het geding zijn. Voorts zal ze moeten aangeven welke oplossing naar haar mening de belangen van veiligheid en milieu het beste dient. Tenslotte behoort ze de minister er over te adviseren of en in hoeverre de deltawet zou moeten worden gewij zigd. Een 'precieze formulering, terug te vinden in de nota-Westerterp. Men zou kunnen zeggen dat de commissie optreedt als een soort 'scheidsgerecht', een functie die een zo groot mogelijke onafhankelijkheid veronderstelt. Toch gaat deze vergelijking niet helemaal op, want de cdmmissie komt niet met een bindende uitspraak, maar uitslui tend met een advies. Uiteraard zal dit advies een zwaar wegende plaats innemen bij de uit eindelijke beslissing, maar dat neemt niet weg dat die beslissing toch elders moet worden genomen. De re gering immers moet besluiten het is haar verantwoordelijkheid of zij het advies van de commissie zal over nemen en of zij het in de kamer wil of kan verdedigen. Dat lijkt ons noch bij een advies vóór afsluiting noch bij een advies pro-openhouden een ge makkelijk te nemen besluit. Gesteld bijvoorbeeld dat het advies zou luiden de Oqsterschelde open te houden en de regering zou de ze opvatting willen volgen, dan zal zij een kamermeerder heid van haar gelijk dienen te overtui gen: men zal immers met een wets wijziging moeten komen. Omgekeerd, indien de commissiezou voorstellen de afsluitingswerken voort te zetten we noemen nu hier maar twee ui tersten dan is da; voor een kabinet van de huidige signatuur evenmin makkelijk: leden van de progressieve drie hebben in hun verkiezingscam pagne bij herhaling laten merken dat hun mening eigenlijk al vast stond. Hoe de commissie ook rapporteren moge afsluiting, met-afsluiting dan wel tussenliggende mogelijk heden de uiteindelijke beslissing dient in het 'gemeen overleg' tussen regering en pariement te worden ge nomen. In dit verband zouden wij voor een uitgebreide rapportering van óe commissie willen pleiten. In de perio de tussen het bekend worden van het oordeel der commissie en de behande ling van een kabinetsvoorstel in het parlement, zullen namelijk vele ge ïnteresseerden de overwegingen uit het rapport aan eigen inzichten willen toetsen, mede om na te gaan of men het eens is met een daarop volgend regeringsvoorstel inzake deze aangele genheid. Tot die geïnteresseerden be hoort in de publiekrechtelijke sfeer met name het provinciaal bestuur van Zeeland. Terecht heeft onlangs het col lege van gedeputeerde stafen na de verschijning van de noca-Westerterp de minister gevraagd om het advies van de commissie te zijner tijd om bericht en raad te mogen ontvangen. De minister had namelijk in zijn nota meegedeeld daartoe bereid te zijn als althans het rapport hem er aanleiding toe gaf. Gedeputeerden hebben de be windsman al laten weten dat zij in elk geval hun standpunt bekend willen maken. Gelet op de intensieve discus sies in de staten de afgelopen jaren over de Oosterschelae een juiste op vatting. Dij de installatie deze week in Den LJ Haag is nog gewezen op relaties met de deltacommissie van 1953. Elders in deze krant worden in de rubriek Nader bekeken de verschillen tussen beide commissies geanalyseerd. Het komt er in grote lijnen op neer dat een destijds onbekend hoofdstuk nu alsnog wordt bestudeerd, opdat de minister daarover een onafhankelijk advies op zijn tafel krijgt. Maar even als bij de deltacommissie van 1953 ligt ook thans de beslissing in de politieke sfeer, in het overleg tussen regering en parlement. Het rapport van de com- missie-Klaasesz echter zal in dit over leg een belangrijke rol spelen. Daar om moet met zoveel voldoening wor den kennis genomen van mr. Klaasesz' inleiding: er wordt in alle onafhanke lijkheid gerapporteerd. We willen er gaarne aan toevoegen: zoals 'goede en wijze mannen' betaamt. WASHINGTON (DPA/UPI) Presi- dent Nixons aangekondigde grote reis door Europa zal eind oktober en be gin november plaatsvinden, zo hebben functionarissen van het Witte Huis vrijdag gezegd. Voorbereidingen worden getroffen voor een reis van twee weken tijdens welke de Amerikaanse president be zoeken zal brengen aan Frankrijk, bet Verenigd Koninkrijk, de Duitse Bonds republiek, Italië en België en moge lijk nog één of twee Westeuropese landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1