PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RICHARD NIXON: „IK BEN GEHEEL ONSCHULDIG" President beschuldigt de commissie-Ervin VS-hichtmacht neemt afscheid van Cambodja Oproep tot Amerikaanse volk: „stop terugblikken op Watergate" Veiligheidsraad veroordeelt actie van Israël Commissie Oosterschelde: geen beïnvloeding door protesten noch door voortgaan afsluiting de krant van zeeland REDE NIXON VANAVOND OP DE TV Vijftien gewonden in Besancon DERDE FRANSE KERNPROEF VERWACHT INSTALLATIE DOOR MINISTER WESTERTERP Fle bakker en zijn nacht D\, n: een Pagina 3 Jl6e iaargong - nummer 192 [onderdog lóaugust"5 1973 VLIEGBASIS KOAT, THAILAND: Ds 31-jarige Amerikaanse lucht macht-majoor John Hosklns uit PorlsmouIh, Ohio, heeft de ring can em veiligheidspin van een bom can it uinger tijdens een ge sprek met journalisten na terug keer van een bommenvlucht bo ven Cambodja. Hoskins wierp de laatste projectielen af voor de bomstop. Hij kreeg de 'bomme- ring' van een bemanningslid. WASHINGTON REUTER-AFP-AP) President Nixon van de Verenigde Staten heeft afgelopen nacht in een televisietoespraak krachtig ontkend op enigerlei wijze bij het Watergate-schandaal be trokken te zijn geweest. Hij gaf toe dat sommigen van zijn ondergeschikten hebben deelgenomen aan pogingen de zaak in de doofpot te stoppen en betrokken zijn geweest bij andere onjuiste za ken tijdens het verkiezingsjaar 1972. Nixon beschuldigde de senaatscommissie-Ervin van pogingen hem persoonlijk de schuld in de schoenen te schuiven. Nixon deed een beroep op het Ameri kaanse volk om een einde te maken aan de obsessie van het terugblikken op het Watergate-schandaal en voort gang te maken met de dringende aan gelegenheden van het land. Tegelijkertijd beloofde de Amerikaan se president de politieke sfeer te ver beteren opdat dergelijke den niet weer zullen voorkomen. „Ik was niet van tevoren op de hoog te van de Watergate-operatie. Ik nam er niet aan deel en wist ook niets om trent de daarop volgende pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Ik gaf ondergeschikten geen machtiging zich met onwettige of ongepaste cam pagne-activiteiten bezig te houden en moedigde hen daartoe ook niet aan" cl.b.t.v KI WAARSCHUWT OPNIEUW HANOI PHNOM PENH (RTR) Kort voordat president Nixon Hanoi voor de tweede keer waarschuwde tegen het uitbuiten van de situatie hebben de Amerikaanse piloten woensdagochtend officieel hun ge- vechtsrol in Cambodja beëindigd. Dat gebeurde met acrobatische vluchten boven de belegerde stad Phnom Penh kort voordat de bombardementen op bevel van het congres moesten worden stopgezet. Twee Amerikaanse straaljagers scheerden als een gebaar van afscheid over de stad gevolgd door een verkenningsvliegtuig dat twee minuten lang op een hoogte van 450 meter in de lucht tolde en bui telde. Honderden Cambodjanen wuifden en juichten toen de toestellen verdwenen, een spoor van rook achterlatend. m oe !at$!e uren van de bombarde- meni-Ssnode vonden de Amerikaanse Pita slechts weinig doelen die het pnvaiieni waard waren. De rode d-e al We!jen lang grote druk °P de hoofdstad uitoefenen schenen de stad te zijn verdwenen. In de laatste gesprekken met de rambodjaanse grondstations vroeg a Areenkaanse piloot: „Ik zie enke- t ®re,s kneden. Vraag per- ~-i. om een weg te vagen". Het werd niet ingewilligd omdat v.1 met de moeite waard Kra geacht. taiafej grote wees dat de Rode orcmdaelkjk na het stopzetten ■a fle oomoardementen aanvallen «Wen gaan doen op Phnom Penh de stad woensdag rustig. Er ta ook geen berichten van een Wraig van ae strijd in andere gebie- gdent Nuon beeft Noord-Vietnam Sj^Waarschuwd dat Amerika SK®™ m actie zal komen" t-stopzecten van de bom- «Banaten in Cambodja poogt uit ™Kn. In een door het. Witto ti„ic Noodlanding SOODLAMTITMC jUET Atlantic van de "vaartdienst heeft een gemaakt op zee voor -.op de Pagina's 2,4,5,7 en 9; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en U; Sport, op pagina 13; H&iio en televisie op pagina Financieel nieuws op pagina vrijgegeven verklaring zegt hij: „De leiders van Noord-Vietnam zouden een zeer gevaarlijke vergissing maken als zij het beëindigen van de Ameri kaanse gevechtsactiviteit zouden mis bruiken om een politiek van agressie in Zuidoost-Azië voort te zetten. De in krachtige bewoordingen gestel de verklaring kwam in grote lijnen overeen met de brief die Nixon op 2 augustus naar het congres stuurde ^en waarin hij wees op de mogelijke gevolgen van de stopzetting van de Amerikaanse bombardementen. Nixon hield ook nu zijn ernstige reserves over de vraag of het verstandig was om de bommensteun aan de Cambod jaanse regering stil te zetten. De Cambodjaanse koninklijke rege ring van nationale unie (grunk) heeft woensdag in Peking een verklaring waarin het heet, Grunk vastbesloten is Phnom Penh te veroveren en in Cambodja een bewind van de "Rode Khmer' te vestl zonder de macht met wie dan ook te delen en zonder hoegenaamd enig compromis. De verklaring van de Grunk, die op een persconferentie door haar ee minister, Penn Noeth, werd voorgele zen. kenschetst het staken van de Amerikaanse luchtbombardementen op Cambodja als 'een grote overwin ning', die niettemin slechts een fase Laos (Zie slot pag. 3 kol. 1 Hij vraagt het volk hem te helpen tegen- "hen die Watergate zouden wil len uitbuiten' om hem te beletten de taak uit te voeren waarvoor hij geko zen is. Hij acht het ogenblik aangebroken dat het gerecht zich maar met Water gate moet bezig houden opdat 'de rest AMERIKAANS ONTWERP VOOR EEN NIEUW ATLANTISCH HANDVEST KOPENHAGEN (UPI) Het Deense blad 'Politiken' meldt, dat de Verenig de Staten een ontwerp-voorstel voor een nieuw Atlantisch handvest aan him bondgenotn in de Noord Atlan tische Verdrags Organisatie (NAVO) hebben Verwacht wordt, dat het document besproken zal worden op een in sep tember te houden bijeenkomst in Ko penhagen van EEG-ministers van bui tenlandse zaken en vóór het voorgeno men bezoek van president Nixon in het najaar aan Europa. "Politiken' heeft verder uit diplomatie ke bronnen vernomen, dat het ont werp oorspronkelijk was opgesteld door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Later werd het eenter in het Witte Huis herschreven door de staf van president Nixons adviseur voor buitenlandse zaken, Henry Kissinger. In apri". gaf Kissinger uiting aan het Amerikaanse verlangen naar een nieuw Atlantisch handvest als grond slag voor een billijker verdeling van militaire en politieke verantwoorde lijkheid tussen Europa en de VS bin nen het bestek van het bestaande NAVO-bondgenootschap. DEN HAAG De NOS-telev!sle zendt vanavond na het tweede journaal op Nederland 1 de rede van president Nixon over de Wa tergate-affaire integraal en voor zien van ondertitels uit. Nixon sprak afgelopen nacht om twee uur Nederlandse tijd via de televisie het Amerikaanse volk toe. De NOS-radio zal aan de gebeurtenis geen aandacht beste van ons zich kan bezig houden met de dringende zaken van het land'. Al de miljoenen woorden die in de PARIJS DP A. UPI, AFP) De pre fectuur van politie in Besancon heeft woensdag bekendgemaakt dat de ge welddadigheden die dinsdag In de stad plaatshadden als gevolg van de ontrui ming door de politie van de horloge fabriek van Lip, vijftien slachtoffers hebben geëist. Aan de zijde van de betogers vielen acht en aan de kant van de politie zeven gewonden. Op een algemene vergadering besloten de arbeiders van Lip die uit de fa briek verdreven waren, de horlogepro- duktie op eigen gelegenheid in een sportlokaal voort te zetten. Bovendien willen ze de "wilde' verkoop van hor loges voortzetten in verband met hun aanspraken en voor het behoud van het bedrijf. senaatscommissie zijn gesproken be vatten niet 'de geringste veronderstel ling dat ik ook maar enige kennis had van de plannen voor de inbraak in het Watergate-gebouw'. Van de 35 getuigen die voor de com missie zijn verschenen, is er maar één (Dean) die mijn verklaring heeft aan gevochten dat ik niet op de hoogte was van de pogingen de zaak in de doofpot te stoppen, zo zegt Nixon. Nixon ging in zijn rede niet in op 1 scheidene belangrijke vragen die zijn gerezen tijdens de hoorzittingen van de senaatcommissie. Zo zei hij niet.s over het feit dat hij zijn voormalige medewerker Haldeman de bandopna men had laten beluisteren die hij aar. de senaatscommissie en aan de bijzon dere officier van justitie Cox weigen. De president zei de volle verantwoor delijkheid op zich te nemen voor de fouten die zijn gemaakt en ze te be treuren. ..Maar", zo voegde hij hier aan toe, „het is mijn grondwettelijke verantwoordelijkheid de integriteit van dit grote ambt te verdedigen te gen valse beschuldigingen". PAPEETE, WASHINGTON (UPI)/DPA) Vier Franse marineschepen zijn dins dag vertrokken naar het kernproefge bied bij het atol Moeroeroa. Volgens politieke kringen betekent dit dat de derde Franse kernproef spoedig kan worden verwacht. De Sowjet-Unie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag ln een gebied ten noordwesten van Tasjkent de ver moedelijk vijfde ondergrondse kem proef van het jaar genomen. FRANS-BRITSE RESOLUTIE NEW YORK (AFP( AP) De Veiligheidsraad van de VN heeft woensdag eenstemmig een Frans-Britse resolutie aangenomen, waarin Israël wordt veroordeeld voor het kapen van een Libanees vliegtuig op 10 augustus en aan Israël de waarschuwing wordt ge geven dat de raad bij herhaling maatregelen zal overwegen om zijn resoluties te doen uitvoeren. De Israëlisch regering heeft al duide lijk gemaakt dat zij zich door een veroordeling van de kant van de Vei ligheidsraad niet zal laten belemme ren in wat zij haar 'preventieve ac ties' tegen de Palestijnse guerrillastrij ders noemt. De Veiligheidsraad, die de zaak behan delt op een klacht van Libanon, doet in de resolutie een beroep op Israël 'zich te onthouden van handelingen die de soevereiniteit en de territoriale integriteit van Libanon schenden en de veiligheid van de burgerluchtvaart in gevaar brengen". De raad verzoekt de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart met de Inhoud van de resolutie reke ning te houden bij het overwegen van maatregelen ter beveiliging van het luchtverkeer. In Beiroet werd woensdag gezegd dat premier Takieddin el-Sol van Libanon de eer voor zich heeft opgeëist de Palestijnse guerrillaleider dr. George Habasj te hebben ingelicht over de Israëlische poging hem te ontvoeren. Woensdagochtend hebben vier Israëli sche vliegtuigen boven het zuiden van Libanon gevlogen. ZU vlogen o.m. over Tyr en Saida. Boven Saida werd acht maal een knal gehoord bij het doorbreken van de geluidsmuur. „WEINIG GELUKKIG MET VOORTZETTING WERKZAAMHEDEN" DEN HAAG De kort geleden samengestelde Commissie Oos terschelde is aan de slag gegaan. Minister Westerterp heeft de zeven man sterke ploeg woens dagmiddag op zijn departement officieel geïnstalleerd. Bij de start van de werkzaamheden heeft commissie-voorzitter mr. J. Klaasesz, oud-commissaris der koningin in Zuid-Holland, aangekondigd dat de Ooster- schelde-onderzoekers hun taak graag zo objectief mogelijk zul len volbrengen, alle argumenten pro en contra de afsluiting te gen elkaar zullen afwegen en zich niet zullen laten beïnvloe den door activiteiten van wie dan ook. En onder dat laatste verstaat de commissie dan zo wel de felle protesten vanuit Yerseke als de voortzetting van de werkzaamheden in de mon ding van de Oosterschelde. Mr. Klaasesz was zoals hij in antwoord op een toespraak van de minister zei „weinig gelukkig" met de voortzetting van die werkzaamhe den in de komende studieperiode van de Commissie Oosterschelde. „Men zit aan bepaalde contracten vast, dat is duidelijk. We zouden er vrede mee kunnen hebben als bijvoorbeeld de levering van basaltblokken zou door gaan. De regering heeft besloten om de kwestie van de afsluiting van de Oosterschelde grondig te bekijken. Voor de buitenwacht is het moeilijk te begrijpen, waarom in die tussentijd de oprichting van pylonen voor kabel banen in de sluitgaten wordt opgedra gen. Onze commissie zal geen reke ning houden met de miljoenen, die nog worden uitgegeven", aldus heer Klaasesz. Even tevoren had hij om de objectieve opstelling van de commis sie nog eens te onderstrepen ook laten weten dat de commissie niet onder de indruk komt „van een al te wild optreden van actiecomités, die fel ingaan tegen de rijkswaterstaat. Wij sluiten onze oren voor deze za ken". Openheid Overigens zal de Commissie Ooster schelde zich bij haar informatie over de oriëntatie op de hele problematiek niet bezig houden met geheimzinnig doenerij. Mr. Klaasesz: „Over de kwestie van de geslotenheid van de Oosterschelde moet in grote openheid kunnen worden gesproken". Hij be reidde alle „belanghebbenden" bij de zaak er dan ook op voor dat de commissie niet alleen op schriftelijk materiaal zal afgaan, maar er op bepaalde momenten zeker behoefte aan zal hebben om bijeenkomsten (bijvoorbeeld in Zeeland en in weste lijk Brabant) te organiseren, waar in het openbaar „laatste punten op de i kunnen worden gezet". Volgens mr. Klaasesz is het van het grootste belang dat de onafhankelijk optredende commissie van alle gege vens over de problematiek op de hoogte wordt gehouden. Hij had be grepen dat allerlei groeperingen nog van plan zijn om bijeenkomsten te organiseren en rapporten samen te stellen. De commissie zal de inhoud daarvan op waarde toetsen, zoals mr.' Klaasesz het ook van het grootste belang noemde dat de commissie bij de vordering van haar werkzaamhe den op de hoogte wordt gebracht van de visie van rijkswaterstaat op vragen als „Wel of geen opening in een dam?", Hoe wordt het plan voor een stormstuw (Delftse studiegroep Zeeuws Meer) beoordeeld? Hoe het plan voor een dam door het Keeten? Wat zijn de visies op de comparti menteringsmodellen voor een afgeslo ten Oosterschelde? Welke zijn meest recente gegevens over de kwali teit van het Rijnwater?". Race met ie tijd In zijn installatietoespraak noemde minister Westerterp het advies dat van de Commissie Oosterschelde wordt verwacht „van groot belang voor de toekomst van velen en voor bet toekomstig gezicht van het zuid westen van ons land". De bewindsman besefte, zo zei hij, dat de opdracht om een advies te geven in een zo omstreden en met emoties geladen zaak bijzonder zwaar is- Daar komt dan nog bij dat het advies binnen zes maanden op tafel wordt verwacht. Deze „race met de tijd" is vooral bedoeld om de onzekerheid die ontstaan over het toekomstig rege ringsbeleid zo kort mogelijk te laten (Zie slot pagina 4 kolom 3) pjantlijn commissie arbeidswet- Économische Raad heeft minss'.t-r Boersma geadvi- seerd de bakken paragraaf I J uit de arbeidswet 1919 te verwijderen. Werkgevers en werknemers ln het bakkersbedrijf zijn het met dit advies eens: ze vinden dat in hun bedrijfstak de produktiemetho- den alsook de sociale inzichten zoda nig zijn veranderd dat aan de bewuste bepalingen van de arbeidswet geen be hoefte meer bestaat. Voor de consu ment zal dat er op neerkomen dat vers brood weer 's morgens vroeg te koop zal zijn zonder dat de bakker de wet oven reedt. Geen schokkend of adem benemend nieuws, maar deze zaak is toch wat minder prozaïsch dan zo op het eerste gezicht lijkt. In vroeger ja ren werd altijd wat ironisch gesproken over de 'strijd om het verse kadetje', in feite echter ging het om een vele jaren durend gevecht van zowel bak kerspatroons als bakkersgezellen om een redelijk sociaal bestaan. Zo rond de eeuwwisseling waren vele bakkerijen in Nederland margi nale bedrijven: de patroon en één of meer knechts hadden het niet breed, terwijl de concurrentie moordend was. Dat bepaalde de arbeidsverhoudingen: er moest dag en nacht langdurig wor- den gewerkt. Vooral aan de nacht arbeid wilde men een eind maken. Vandaar dal werkgevers en werkne mers in deze bedrijfstak in het begin van deze eeuw toen de eerste so ciale wetten voorzichtig tot stand kwamen gezamenlijk optrokken beide groepen wa ren voor een rege ling van nacht- en zondagsarbeid op dat deze factor in de concurrentiestrij a althans zou worden opgeheven. Dat leidde tot merkwaardige tegenstellin gen in confessionele kring, met name rond de figuur van ar. A. Kuyper. De leider van de antirevolutionairen was fel tegen nachtarbeid voor bakkers, maar dat gold uitsluitend de werkne mers. De patroons moesten het zelf weten, vond hij: het was hun "huis recht'. Er ontstond een felle discussie in net begin van deze eeuw tussen Kuyper en een aantal zijner vol gelingen onder de bakkerspatroons. De grote 'klokkeluider der kleine luy- den' die zich destijds als minister in een ontwerp-arbeïöswe: al met deze kwestie had beziggehouden, wijdde er menige beschouwing aan in De Stan daard, hij werd er zelfs kribbig onder. Altoos weer dezelfde opmerking, zo verweet hij zijn geeestverwanten on der de bakkerspatroons: zij willen de overheid gebruiken om de concurren tie te bemoeilijken. Maar dat kan nooit een vrijbrief voor de overheid zijn „de persoonlijke zelfstandigheid van den patroon aan te tasten". Wan neer dat zou gebeuren zou „alle be ginsel over boord worden geworpen". Er werden in dit debat stevige argu menten gebruikt, onder meer ontleend aan het Oude Testament, namelijk een tekst uit Hosea: 'Hunlieder bakker slaapt de ganse nacht'. De theoloog politicus Kuyper had daar geen moeite mee: hij vond dat een beeldspraak die niets zei, er kon slechts uit worden afgeleid „dat te Jeruzalem 's nachts niet werd gewerkt, maar uit dit bloote feit is geen enkele consequentie te trekken voor het bakkersbedrijf in het gemeen", meldde Kuyper in 1907 aan de bakkers onder zijn kiezers. Een paar jaar later kwam er een ont- werp-bakkerswet, ingediend door eveneens een antirevolutionair, namelijk Talma. Er was veel gekra keel om dit ontwerp, de sociaal-demo craten waren er tegen omdat wel de bakkersnac'ntarbeid werd geregeld, maar de arbeidsduur niet werd be perkt. De zaak werd daardoor uitge steld tot 1912. Talma schoof overigens de principes van Kujper over de "vrije patroon' opzij en stelde regels voor die zowel voor patroons als voor knechts golden, De oude leider gromde nijdig in De Standaard: „De patronale vrijheid wordt ten offer gebracht aan v/at men voor de gezellen begeert in te voeren". Hij kreeg gelijk van de twee de kamer, zij het op andere gronden: met 49 tegen 42 stemmen werd in juni 1912 het ontwerp-Talma verworpen. De regeling van bakkersarbeid werd op die manier een lange-baan-zaak twintig jaar werd er allerwege harts tochtelijk voor gepleit, maar door al lerlei vaak kleinzielige reden kwam er niets van. Zeven jaar later kwam de zaak alsnog voor elkaar, na melijk bij de aanvaarding van de ar- beidswet-Aalberse. De revolutionaire woelingen van die dagen waren er mede de oorzaak van dat de kamer zonder veel tegenstand deze wet ac cepteerde. De wet met de bakkerspa ragraaf. Tegen deze achtergronden beschouwd is het nieuwe advies van de SER- commïssie een toch wel opvallend element in de geschiedenis van de so ciale wetgeving in Nederland. De om standigheden zijn wel erg veranderd sinds dr. Kuyper met de bakkers on der zijn kiezers over Hosea twistte. In die tijd werd nog gesproken over 'de broodkarren die in het holst van de nacht de straat opgingen'. Ze zijn vrij wel verdwenen, het bakkersbedrijf is geïndustrialiseerd en de nog zelf pro ducerende bakkers hebben een andere titulatuur gekregen: 'warme bakkers'. Nu komt na ruim vijftig jaar het ver bannen verse kadetje weer legaai aan de ontbijttafel, bakkers en bakkers gezellen zijn het er zelfs mee eens. Weinigen zullen dat in het begin deze- eeuw hebben voorzien. "Hunlieder bak ker" heeft heel wat betere omstandig heden gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1