PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT vannacht tv-rede nixon en WITBOEK OVER WATERGATE Late vakantiegangers kunnen nog zeer goed aan hun trekken komen Agnew geeft justitie inzage in boekhouding Libanon zoekt steun voor resolutie in Veiligheidsraad Israëli's dreigen Noren bij VN met vergeldingsactie OVERSTROMING IN INDIA EN PAKISTAN Voordracht bestuur VM VRAAGT VAN VEEN ALS VOORZITTER Pronk en Schakel Hdcerstmt pagina 9 cereegelst 216e jaargang - nummer 191 Woensdag 15 uugustus 1973 WASHINGTON (RTR) President Nixon zal vannacht om 02.00 uur onze tijd zijn langverwachte televisietoespraak over de Watergate-affaire houden. Tegelijk met de televisietoespraak van Nixon zal het Witte Huis een witboek uitgeven, waarin uitvoerig zal worden ingegaan op de beschuldigin gen die in verband met de Watergate-affaire tegen de president zijn ingebracht. De toespraak van Nixon zal 20 tot 30 minuten duren, aldus het Witte Huis. Vice-president Spiro Agnew van de Verenigde Staten is bereid de justitie inzage in zijn boekhouding te geven om te kunnen vaststellen of hij steek penningen heeft aangenomen in de tijd loen hij in de staat Maryland functies bekleedde. In een brief aan officier van justitie George Beall in Baltimore, schrijft Agnew dat de financiële gegevens waarom Beall heeft gevraagd op zijn bureau gereed liggen. Beall of één van zijn assistenten kan ze te allen tijde ■nzien. Agnew zegt niet te weten of de officier van justitie of een grand jury het recht hebben op de gegevens van de vice- president. Hij noemt dat een moeilijk, grondwettelijk vraagstuk, waarover een confrontatie nu niet op zijn plaats Is. Hij wil medewerken aan het onder zoek en zegt 'niets te verbergen te heb ben'. De Amerikaanse vice-president is er onder meer van beschuldigd steekpen ningen te hebben aangenomen van fir ma's en personen die contracten had den afgesloten met Maryland toen Ag new daar eerst een ambtelijke functie bekleedde en later gouverneur was. VS WIL GEEN SANCTIES TEGEN ISRAËL NEW YORK (DPA, RTR, UPI) Libanon heeft dinsdag achter de schermen van de Veiligheidsraad koortsachtig gezocht steun te krijgen voor een resolutie, waarin Israël veroordeeld wordt voor het onderscheppen afgelopen vrijdag van een Caravelle van de Middele East Airlines. Me.- - .erkers van het Witte Huis heb ben laten doorschemeren dat Nixon zijn handen in onschuld zal wassen. De president zal wat 'schuld' betreft niet verder gaan dan toegeven dat hij 'achteraf gezien' beter had moe ten luisteren naar waarschuwingen die hij maanden geleden over het in de doofpot stoppen van de affaire LAHORE/NEW DELHI De aanhou dende moesonregens die op het India se subcontinent tot ernstige overstro mingen hebben geleid hebben reeds aan honderden mensen het leven ge kost. In Pakistan waar men spreekt van de zwaarste overstromingen in de geschiedenis vreest men dat het do dental de 500 ver zal passeren. De tot nu toe beschikbare gegevens van India en Bangla Desj stellen het aantal doden respectievelijk op 171 en 18. In India, en met name in de staten Pendsjaab en Kasjmier, staan duizenden vierkante kilometers bouw land onder water. De regens hebben hier een eind gemaakt aan een kritie ke droogte en de hoop gevestigd op toekomstige oogsten. Maar ze hebben ook naar schatting voor 14 miljoen dollar vernietigd van de oogst voor de komende herfst. De Indiase legerleiding heeft inmid dels overeenstemming bereikt met de Pakistaanse collega's him troepen toestemming te geven mensen in eik aars geïsoleerde gebieden te hulp te( komen. beter in de gaten had moeten houden. De defensiestrategie van Nixon zal het publiceren van een volumineus 'wit boek' omvatten, waann hij puntsge wijs beschuldigingen aan zijn adres omtrent medeplichtigheid aan de ver doezeling zal pogen te weerleggen. Witboek, toespraak en rapport zijn I samengesteld door Nixons twee redevoeringenschrijvers, Ray Price, die geldt als de 'liberaal' onder de medewerkers van het Witte Huis en Patrick J. Buchman. overtuigd conser vatief. Met hen, en andere medewer kers, heeft Nixon de laatste tijd inten sief overleg gepleegd. Als hij zich a! in zijn 'ovale werkvertrek' vertoonde aan de pers, dan was het om nieuwe wetten met zijn handtekening te be krachtigen. In opmerkingen over Watergate' be perkte de president zich tot aanvallen op tegenstanders en deed hij de affai re af als 'troebel-watervisserij, klein en onbenullig'. Intussen houdt de president de vinger op de pols van de publieke opinie en 'trekt hij kaarten' uit de stapel post die het Witte1 Huis over Watergate krijgt, om een beeld te krijgen van het klimaat waarin hij zijn verdedi ging opent. President Nixon verwacht dat hij het vertrouwen in zijn presidentschap zal herstellen, waartoe hij ook optreden op groter schaal in het openbaar op zijn programma heeft genomen. Maandag begint hij met dit laatste in New Orleans, waar hij een conventie van Amerikaanse oud-strijders die in het buitenland gevochten hebben, zal toespreken. De president heeft ook een persconfe rentie in het vooruitzicht gesteld, maar hij zal die waarschijnlijk niet houden voor hij is aangekomen op zijn buiten in San Clemente, Califor- riië. waarbij de dag van de ar beid zal doorbrengen. De Libanese diplomaten beogen alle rijfden leden van de raad achter zich Ie krijgen. Dit. kunnen ze volgens s in New York alleen be er een ontwerp-résolutie e ook genade in de ogen van de Verenigde Staten en van de grog> niet-gebonden landen kan vinden. De Verenigde Staten zijn bereid hun steun ;e geven aan een resolutie waar in Israel alleen maar 'een standje' krijgt, maar ze zijn tegen elke drei ging met sancpes. Tijdens de debatten van dinsdagmor gen hebben de vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk en Joegoslavië het. optreden van Israël veroordeeld. Sir Donald Maitland (Groot-Bnttannië) verwierp het argu ment van Israël dat getracht is de Palestijnse leider dr. George Habasj in handen te krijgen, van wie men ten onrechte had aangenomen dat hij aan tcord van de Arabische Caravelle *as. De Franse vertegenwoordiger, Jacques Lecompte, zei dat de Veilig- ne.csraad Israël op duidelijke wijze mee: verzoeken zich te onthouden vsn iedere actie van deze soort en de internationale conventies te eerbiedi gen Joegoslavië, leider van de groep der met-gebonden landen in de Verenigde m ne? monde van het plv hoofd van zijn d' iiiuiiuc van ucb piv in delegatie Miljan Kama- De Middelburgse raadscommissie voor nnanciën had veel moeite hogere kosten van de res tauratie van de Kuiperspoori. (pag. 2.) het VERBOND VAN Nederland- se Ondernemingen vreest dat, als ae huidige tendens op de markt acn voortzet, de export niet lan ger aantrekkelijk zal zijn. (Pag. 3 Delta-LIoyd 3® tegenbod van Nationale Ne- ^aen op Delta-LIoyd heeft Ce strijd in de verzeke- in een nieuwe fase Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5 en 7; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 9; Sport op de pagina's 10 en 11; Naoio en televisie op pagina financieel nieuws op pagina 15. tina op tot maatregelen. Hij "legde de raad echter nog niet de resolutie voor die binnen deze groep landen circu leert, maar waaraan nog gevijld moet worden. De Israëlische vertegenwoordiger, Yo- sef Tekoah, vroeg wat men eigenlijk van Israël verwacht nu de Verenigde (Zie slot pag. 3 kol. 1 VISSTERFTE WINTERSWIJK WINTERSWIJK (ANP) In de Ra- tumsebeek bij Winterswijk is dinsdag morgen op grote schaal vissterfte ge constateerd. Volgens het waterschap van de Berkel is vermoedelijk water vervuiling er de oorzaak van. Onderzocht wordt thans hoe die ver vuiling is ontstaan. De Ratumsebeek ligt in een groot recreatiegebied, dat jaarlijks door duizenden natuurlief hebbers wordt bezocht. YIGAL EYAL UITGEWEZEN OSLO (RTR) Het Noorse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dinsdag bevestigd dat de Noorse delegatie bij de Verenig de Naties door een extremisti sche groep is bedreigd met ver geldingsmaatregelen, tenzij twee Israëli's die in de affaire-Lille- hammer werden gearresteerd, worden vrijgelaten. Het minis terie heeft niet verder willen gaan dan de bevestiging. Volgens de in Oslo verschijnende j krant Dagbladet zijn de bedreigingen' afkomstig van een groep die 'joodse connecties' zegt te hebben. Als gevolg van de bedreigingen is de VN-poIitie vorige week donderdag in paraatheid gebracht, aldus Dagbladet. De twee Israëli's werden gearresteerd na de moord op 21 juii in Lilleham- mer ten noorden van Oslo op een Marokkaan die agent van de Zwarte (Zie slot pag. 3 kol. 1 DEN HAAG Het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandse On dernemingen heeft dinsdagmiddag het voorstel van het dagelijks bestuur van dit verbond aanvaard, mr. C. van Veen te vragen het voorzitterschap van het verbond op zich te nemen. Air. Van Veen is bereid deze functie te aanvaarden. Het algemeen bestuur van de Vereni ging van Nederlandse Ondernemingen is er van overtuigd dat men in de ex- minister van onderwijs en weten schappen in het kabinet-Biesheuvel een voorzitter heeft gevonden die te vergelijken is met het bekende schaap met de vijf poten. „Eigenlijk hadden wij gezocht naar een schaap met zes poten. Het enige punt uit het door ons opgestelde profiel waaraan mr. Van Veen niet voldoet is. dat hij niet uit ondernemingskringen komt", aldus tijdelijk voorzitter ar. J. Bartels. Het algemeen bestuur zal de heer Van Veen dan ook op 23 augustus met enthousiasme aan de ledenvergadering voordragen. Gehonoreerd Volgens de nieuwe opvatting van het VNO-best-uur met. betrekking tot het voorzitterschap wordt deze func tie gehonoreerd en omvat zij de volle dige beschikbaarheid voor belangrijke vertegenwoordigende raken, met daar- (Zie slot pagina 3 kolom 2) GISTEREN DE WARMSTE DAG VAN DIT JAAR VLISSINGEN De leerlingen van de basisscholen treffen het bijzonder slecht. Net nu ze deze week naar school moesten, ligt Nederland weer te zuchten on der een soort hittegolf. Bijna 28 graden Celsius wees de thermo meter gisteren in Vlissingen aan, een 'temperatuur waarbij men haast weer aan tropenroos ters zou gaan denken. Voor zo ver de mensen van het KNMI in Vlissingen dat gisteren even snel konden nagaan is het dit jaar nog niet zo warm geweest. Gisteren kwam het kwik tot precies 27.9 graden en maandag was het ongeveer 26.5 graden Celsius. Het ziet er naar uit dat het vandaag weer zo warm zal worden. Op de Zeeuwse stranden is het de laat ste dagen bijzonder druk. Velen trachtten bij het water nog enige ver koeling te zoeken. Voor diegenen, die met het mooie weer van dit voorjaar geen vakantie konden nemen omdat toen him collega's met schoolgaande kinderen voorrang hadden, moet het mooie weer van de laatste dagen een hele geruststelling zijn. Het blijkt dat ook late vakantiegangers mooi weer schillende Zeeuwse stranden gemakke-i lijk te constateren: met name het' Duits wordt er nog veelvuldig gespro-1 ken. Hoe druk het is blijkt wel uit de-| M*I fiantlijri inister Pronk en kamer lid Schakel hebben een opvallend meningsver- 06 ntfnistcr heeft na- I melijk geweigerd het kamer- j lid inlichtingen te geren over -bevrijde gebieden in Mozam bique en Angola. Inlichtingen waar Schakel om had gevraagd toen hij een uitnodiging kreeg van de Portugese regering om de Afrikaanse koloniën van dat land te bezoeken. De bedoeling van het kamerlid was te pogen bij die gelegenheid naar de gebieden te gaan die onder controle van de bevrijdings bewegingen staan: hij had daar willen onderzoeken hoe eventueel Nederland se regeringsgelden zullen worden be steed. Zoals men weet wil het kabinet- Den üyl via internationale organisaties steun verlenen aan bevrijdingsbewe gingen in koloniale gebieden. De be windsman echter heeft nu die inlich tingen vierkant geweigerd, waarop Schakel een boze brief heeft terugge stuurd met de mededeling dat hij deze weigering in de kamer aan de orde zal stellen. Een opvallend meningsverschil, dat van diverse kanten kan worden benaderd. Politiek gezien heeft deze kwestie kennelijk te maken met de totaal verschillende inzichten bij ter ene zijde de minister en ter andere zijde he* kamerlid over bevrijdings bewegingen in koloniën. Schakel moet niet zoveel van bevrijdingsbewegingen hebben: zij richten zich In zijn ge- dachtengang tegen de wettige over heid, in dit specifieke geval een gouver nement waarmee Nederland internatio nale verdragen en afspraken heeft. Het gaai. niet aan nog altijd volgens het standpunt dat aan Schakel moet wor den toegedacht dergelijke opstandi ge bewegingen te steunen. Hetzelfde thema beheerste destijds onder Luns de debatten rond de befaamde ton voor het Defence and Aid Fund, de ton die de scherpe afkeuring kreeg van de Zuidafrikaanse regering. De discussies rond de hulp aan bevrijdingsbewegin gen door de Wereldraad van kerken bewegen zich in hetzelfde vlak. In dit opzicht, heeft het. kamerlid Schakel in derdaad een totaal ander standpunt dan minister Pronk. De bewindsman is een groot voor stander van steun via de geëigend® kanalen aan bevrijdingsbewegin gen. Van zijn standpunt uit bekeken kunnen er nu ten minste twee belang rijke redenen zijn om geen medewer king te verlenen aan het verzoek van "net kamerlid. Ten eerste kan het voor hem politiek onverstandig lijken in lichtingen te verschaffen die te zijner tijd in een kamerdebat tegen hem kun nen worden gebruikt en wel in een geheel ander verband dan waarin ze zijn verschaft. Schakel zou namelijk kunnen betogen dat hij de informaties ter plaatse heef: geverifieerd, zonder dat de minister over de mogelijkheid beschikt deze verificatie te controleren en eventueel te bestrijden. Zo gezien heeft de weigering van de minister te maken met een binnenlands-politieke overweging: een tegenstander in de ka mer moet 'extra kruit' worden ont houden. In de tweede plaats is het mo gelijk dat de minister bevreesd is dat een eventuele informatie in naar zijn opvatting verkeerde handen terecht komt. Het kamerlid Schakel bezoekt immers Mozambique op uitnodiging van de Portugese regering en is daar de gast van die regering. Specifieke kennis. :er kennis gebracht aan de Ne derlandse regering, zou aldus op een overigens volkomen redelijke en legale wijze ter kennis kunnen komen van de Portugezen. Ziehier twee redenen, die mogelijkerwijs in de overwegingen van de bewindsman een rol hebben ge speeld. Tot nu toe is daarvan echter niets naar buiten gekomen. Bekend is slechts dat de minister zijn hou ding aan Schakel heeft gemotiveerd met de mededeling dat het voor het kamerlid 'feitelijk onmogelijk' zal zijn de door hem bedoelde gebieden te be zoeken. Met andere woorden- informa tie kan geen effect hebben, men kan er ter plaatse niets mee doen. Schakel heeft inmiddels scherper geschut in stelling gebracht: hij heeft de hele zaak gereduceerd tot de staatsrechtelijke verhouding minister - volksvertegen woordiging. De ministeriële verant woordelijkheid brengt immers met zich mee aai een minister inlichtingen moet verschaffen aan de staten-gene- raaL Zo is er het recht van interpella tie, er worden vele mondelinge en schriftelijke vragen gesteld, daarnaast is er de gedachten wisseling bij wets ontwerpen en begrotingshoofdstukken. In al deze gevallen kan een minister zich niet aan een beantwoording ont trekken: hier is zijn ministeriële ver antwoordelijkheid jegens het parle ment in het geding. Daarop nu heeft Schakel in zijn laatste brief gedoeld. Hij heeft tevens aangekondigd op de weigering van de minister terug te ko men. overigens zonder aanduiding van de manier waarop. Het is te hopen dat deze kwestie in de kamer inderdaad ten principale zal worden behandeld. Zo op het eerste gezicht moge het politiek ver klaarbaar zijn dat de minister onder de hier geschetste omstandigheden geen inlichtingen wil geven, vanuit de staatsrechtelijke gezichtshoek evenwel behoort deze zaak grondig te worden uitgesproken. In de VB. kan men op dit ogenblik zien hoe de uitvoerende macht constitutionele verhoudingen aan de kant heeft geschoven met een beroep op een niet nader omschreven 'nationale veiligheid'. Als nu in Neder- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1