PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 LIBANON BESCHULDIGT ISRAËL VAN 'PIRATERIJ EN STAATSTERRORISME' Zeegevecht bij Egyptische kust Rode Khmer veroveren Skoun bij Phnom Penh Provinciale Bibliotheek effectueert maatregel van 'beperkte uitlening' VLIEGRAMP EIST 86 DODEN Vliegtuigincident in Veiligheidsraad de krant van zeeland Ufreclifse wijk op ie loer naar 'de leheimzinnige iakenrenner' Bij landing in Spanje neergestort Een man ge- naainil Lriiijii %ji Barcelona... Pagina i 216e jaargang - nummer 190 Dinsdag 14 augustus 1973 UTRECHT In de legerplaats De Wittenberg' in Garderen slie pen maandagnacht 500 a 600 dienstplichtige militairen in de buitenlucht. Dit uit protest tegen de slechte behuizing in deze leger plaats waar een 1500 a 2000 mili tairen van verbindings- en bevoor radingscompagnieën zijn gelegerd. Een woordvoerder van de leger- voorlichtingsdienst verklaarde maandagavond dat de huisvesting inderdaad tekort schiet. Hij voeg de er echter aan toe dat de nieuw- bouwplannen reeds in uitvoering zijn- Op de fotomilitairen met bed en spandoek voor de poort. UTRECHT (ANP) „De ge heimzinnige dakrenner" noemen de bewoners van de Piet Hein- straat in Utrecht de man die 's nachts op de daken klimt, op de ramen honst en door de rui ten glunrt. Dc man jaagt de be woners en Tooral de kinderen - zo de sluipen op'het lijf, dat ze eigen bewakingsploegen hebben gevormd. Al vele nachten lang voert de po- litie extra surveillancediensten Fnr uit in de omgeving van de Piet Mi-'iHcinstraat. Iers OOST.afgelopen weekend is ze ook te, j xveer verschillende keren gealar- T 'meerd door ongeruste buurtbe- om half een kwam de melding bmnen dat. de man over een muur achter een van de woningen was geklommen. Vijf tig bewoners van de Piet Hein straat hadden hem een school aan de Abstederdijk binnen zien vluchten, maar toen de politie de school doorzocht vond zij nie- De politie heeft laten weten dat z« wel begrip heeft voor de maatregelen' van de mensen uit oe Piet Heinstraat, maar dat al te voortvarende activiteiten van de bewakingsploegen niet op Prijs worden gesteld. (Van onze correspondent) BARCELONA Zesentachtig mensen hebben maandagoch tend om tien voor twaalf het le ven verloren bij een vliegramp in La Cornua (Noordwest-Span- je): de zes bemanningsleden, de 79 passagiers en één landarbei der die aan het werk was op de plaats van het ongeluk. Niet één enkele inzittende van het Cara- vellevliegtuig van de charter maatschappij Aviaco, dat een normale lijnvlucht tussen Ma drid en La Coruna uitvoerde, heeft het ongeluk overleefd. Het vliegtuig was reeds met vertra ging uit Madrid vertrokken om tien over negen. Wegens laaghangende mist in La Coruna vloog het toestel bijna een uur lang in cirkels boven de luchthaven van deze stad. Rond 11.50 uur begon de mist op te trekken en de piloot besloot de landing te wagen. Door het slechte zicht schijnt hij met de punt van een van de vleugels een boom te hebben geraakt op de „Altos de Montroge'-heuvels die zich op drie kilometer afstand van het vliegveld bevinden. Over ie kop De vleugel werd afgerukt, het toes tel sloeg over de kop en stond onmid dellijk in lichter laaie. Ten slotte viel het te pletter op een gebouw naast de weg naar de v.ieghaven. Naar schijnt was dit gebouw nog in aanbouw en was daar niemand aanwezig op het moment van de ramp. Aangezien het vliegtuig zich vastboorde in dit bouw sel, liggen de brokstukken dicht bij een. Het was voor brandweer en poli tie, die zeer snel ter plaatse waren, onmogelijk om ook maar iemand te redden. Wel vond men zonder veel moeite de zogenaamde ..zwarte doos" die alle v.uchtgegevens automa tisch vastlegt, zodat men aanneemt dat de vermoedelijke oorzaak van de ramp (de mist) spoedig bevestigd zal worden. Maandagavond maakte de maat schappij de lijst van inzittenden be kend, maar zij beschikte over niets meer dan de achternamen van de slachtoffers. Verdere gegevens, zoals nationaliteit en plaats van herkomst, konden voorlopig nog niet vastgesteld worden. Met uitzondering van zeven personen zij het allemaal Spaas klinkende namen. Die uitzonderingen zijn: de heren Reche, Peterso, Benz en Knueve; en de familie Teske (va der. moeder en een kind). Er is tot op dit moment geen enkel gegeven dat zoukunnen aanduiden of zij al dan niet Nederladers zijn. NEW YORK (RTR, AFP, AP)De Veiligheidsraad van de VN is maandagavond bijeengekomen om te spreken over de klacht van Libanon over het feit dat Israël op 10 augustus een Arabisch vlieg tuig met bestemming Bagdad heeft gedwongen in Israël te landen. Israël hoopte de Arabische guer rillastrijder George Habasj te kunnen arresteren, maar deze was niet aan boord. De Libanese af gevaardigde Edouard Ghorra eiste dat de raad de 'piraterij' in krachtige termen zou veroordelen. Hij sprak van 'staatsterrorisme'. De Israeosche vertegenwoordiger Jo sef Tekoah vroeg zich af waarom 'een aartsmisdadiger als Habasj nog op vrije voeten is en de regering van Libanon hem toestaat het leven van onschuldigen te blijven bedreigen. „De Veiligheidsraad", zo zei hij, „is bijeen om te praten over het feit dat een vliegtuig twee uur lang is opgehouden om 'internationale moordenaars uit te roeien', terwijl de raad het zwijgen is opgelegd wat betreft de Arabische terreuracties in Athene. Chartoem, München en Lod. Tekoah kritiseerde het ontbreken van een doeltreffend internationaal optre den tegen de guerrillastrijders, geïllus treerd door het feit dat 70 van de 100 'Arabische terreuragenten' die in di verse landen waren gearresteerd, zon der proces of bestraffing weer waren vrijgelaten. Onder die landen waren ook leden van de Veiligheidsraad. Vassily Stepanowitsj van de Sowjet- Unie sprak zich uit voor doeltreffende maatregelen tegen Israël, sancties in begrepen, „om een eind te maken aan het terrorisme van die militaristische zionistische staat" Jorianiër Volgens de Israëlische. Enge.stalige krant Jerusalem Post van maandag zagen de leider van het volksfront voor de bevrijding van Palestina en andere hoge Palestijnse verzetsleiders af van hun voorgenomen vlucht naar Bagdad op vrijdag van de afgelopen week, omdat de gezagvoerder van het door Irak gecharterde lijnvliegtuig van MidcLe East Airlines een Jorda- niër was. Het betrokken toestel werd door Is raëlische straaljagers onderschept en gedwongen koers te zetten naar een Israëlisch militair vliegveld. Met de gevangenneming van Habasj c.s. had Israël de Palestijnse verzetsbeweging een beslissende slag wil.en toebren gen. Volgens de Jerusalem Post had pre mier Golda Meir het voornemen van de Israëlische veiligheidsdienst de Ca- ravelle van Mea te onderscheppen, goedgekeurd, ook al omdat het zo eenvoudig van opzet leek. Het vo.ksfront voor de bevrijding van Palestina heeft maandag berichten te gengesproken dat Habasj de reis naar Bagdad niet had ondernomen omdat hij op de luchthaven van Beiroet onwel geworden was. Een woordvoerder van het volksfront zei: „Dr. Habasj is niet op het vlieg veld geweest. Hij is niet ziek gewor den. Zijn gezondheid heeft nooit min der te wensen overgelaten". Dr. Habasj lijdt aan een hartkwaal waarvoor hij in het verleden is behan deld. De bond van verkeerspiloten (A.pa) heeft maandag een beroep op de Ver enigde Staten gedaan Israël te vei delen. In een telegram aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Willi Zie slot pagina 3 kolom 4) Israëlische schepen onderschept CAIRO (AFP, RTR) Maandagmiddag is het voor de Egyptische kust tot een treffen gekomen tussen Israëlische en Egyptische oorlogsschepen. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten naderden twee patrouilleboten van de Israëlische marine de kust toen zij ter hoogte van Ras Sudar, in de Golf van Suez, door Egyp tische oorlogsschepen werden onderschept. Tijdens een kort vuurgevecht werden, zo is in Tel Aviv meegedeeld, twee Israëlische matrozen licht gewond. Volgens een in Cairo uitgegeven com muniqué werd de terugtocht van de Israëlische oorlogsbodems gedekt door de luchtmacht. Israël heeft naar aanleiding van het zeegevecht in de Golf van Suez een klacht ingediend bij de commissie van VN-waamemers in Jeruzalem. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv zijn de Egyptische oorlogsbodems het eerst met schieten begonnen. De Israëlische schepen zouden geen enkel moment de schei dingslijn tussen de door Egypte en Israël gecontroleerde gebieden zijn gepas seerd. CONTACT TUSSEN PARTIJEN IN CAMBODJA PHNOM PENH (UPI, AFP, AP) Cambodjaanse regeringstroepen hebben de strategisch belang rijke plaats Skoen, 80 km ten noorden van de Cambodjaanse hoofdstad, ontruimd na een hevige aan val op de stad. Na de ontruiming van Skoen gingen Cambodjaanse regeringsvliegtuigen over tot het bombarderen van de stad. Amerikaanse vliegtuigen hebben hun luchtaanvallen in Cambodja verhevigd, hoewel zij hinder ondervinden van laaghangende wolken en regen. Het semi-officiële Noordkoreaanse persbureau KONA meldde maandag, dat het voormalige verbannen Cam bodjaanse staatshoofd Sihanoek maan dag in Noord-Korea heeft verklaard, dat de overwinning voor zijn troepen in Cambodja 'reeds nagenoeg behaald is'. „Wat Cambodja aangaat, durven de Amerikaanse imperialisten schaamte loos te zeggen, dat zij ook na 15 au gustus het bewind van Lon Nol mili tair zullen bijstaan, maar hoewel de Verenigde Staten en hun marionetten in Saigon ook na 15 augustus het ziel togende regiem van Phom Penh zou den kunnen bijstaan, is een totale en onherroepelijke overwinning van het volksleger in Cambodja reeds prak tisch behaald", aldus Sihanoek aan een afscheidsbanket na afloop van een be zoek aan Noord-Korea. Een woordvoerder van de Cambod jaanse regering heeft maandag ver klaard, dat informele contacten wor den gelegd tussen de regering in Phnom Penh en de opstandige 'Rode Khmer', maar zolang Norod-Vietnam in Cambodja intervenieert, zal de oor log voortduren aldus de woordvoerder der regering in de Cambodjaanse hoofdstad. Soem Tsjoem. minister van voorllch- (Zie slot pagina 3 kolom 4) Loonsverhoging Pp u®2J?5SIt^AD van de bouw- ?ona CNV heeft zich bereid ver dam in het kader van de infla- ian1dmg een gedeelte van de loonsverhoging in 1974 af te staan. aLÜÜn wel enke'e voorwaarden 8K,e,d---- (nas 31 De West 3&1EHLID Van Zeil is terugge- «sra uit Suriname en de Antillen ka Ta P^e' suggesties en kri- riftJS huidlge situatie in de nfcdelen(pag. 9) Nieuws uit Zeeland op de Pagina's 2, 4, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 10 en li. Badio en televisie op Pagina 12. financieel nieuws op pagina 13. PER 1 SEPTEMBER A.S. TAAKVERVULLING DREIGDE IN GEVAAR TE KOMEN MIDDELBURG Met ingang van 1 september a.s. zal de Pro vinciale Bibliotheek van Zee land een systeem van 'beperkte uitlening' gaan volgen, wat bete kent dat men zestien jaar moet zijn om toegang te krijgen tot de bibliotheek en dat geen (Ne derlandse) belletrie meer zal worden uitgeleend, waarbij ove rigens een uitzondering wordt gemaakt voor mensen die Ne derlands of een andere taal stu deren. Achtergrond van deze maatregel is, dat de vervulling van de wetenschap pelijke taak van de bibliotheek in gevaar dreigde te komen door de grote t oevloed van scholieren naar de biblio- otheek. Steeds meer in de kringen van het bibliotheekwezen spreekt men over 'wildgroei' scholieren gingen een beroep doen op de provinciale bibliotheek voor de stof nodig voor het schrijven van scripties. Dit bete kende, dat de p rovinciale bibliotheek een taak ging vervullen, die eigenlijk tot het terrein van de openbae biblio theken behoort. Eigenlijk is er geen sprake van een 'nieuwe maatregel' van beperkte uitle ning, want reeds in 1918 werd de leeftijdsgrens van 16 jaar ingesteld. Er is, om ook de jongere scholieren ter wille te zijn, nooit dc hand aan gehouden. Het gaat dus om de effec tuering van een veel eerder genomen besluit, mede mogelijk nu Zeeland voldoende openbare bibliotheken telt waarop deze scholieren voor hun scripties een beroep kunnen doen en bovendien lie.l peil van deze bibliothe ken de laatste jaren aanzienlijk is vooruitgegaan. In Zeeland zijn thans negen openbare bibliotheken, die eind van dit jaar over 17 vestigingen zullen beschikken: voorts zullen eind dit jaar bibliobussen door het gewest rij den. Belangrijkste overweging was dat de stijgende toeloop van scholieren zo veel werk meebracht, dat de categorie bezoekers die zich voor wetenschappe lijk onderzoek tot de provinciale bibli otheek wendde in de verdrukking dreigde te komen. Reeds in het jaar verslag 1970 van de Zeeuwse biblio theken schreef bibliothecaris mr. W. D. de Bruine van de Provinciale Bibli otheek, dat analysering van de uitleen cijfers aantoonde, dat 28 procent van de uitgeleende boeken door scholieren werden geleend terwijl 43 procent van deze boeken behoorde tot de catego rie Nederlandse letterkundige werken. Het waren bij uitstek de rubrieken, die verplichte eindexamenliteratuur opleveren of stof verschaffen voor scripties (Nederlands, sociale weten schappen, psychologie), die een sterke toename vertoonden. „Deze wild groei", zo constateerde de bibliotheca ris. „die overigens ook bij soortgelijke bibliotheken in den lande voorkomt, vervult mij met zorg. Ik ben van mening dat zij op den duur een bedreiging zal vormen voor de weten schappelijke taak, die de bibliotheek te vervullen heeft. Aan de eisen, die het onderwijs aan lectuurvoorziening en informatie stelt, dienen in de eer ste plaats de openbare bibliotheken te voldoen. Momenteel echter fungeert de Provinciale Bibliotheek maar al te vaak als een vervangende of aanvul lende openbare bibliotheek. Het zou mij iiever zijn, dat de bibliotheek zich zou kunnen concentreren op haar functie, centrum te zijn van litera tuurvoorziening, informatie en com municatie voor wetenschappelijke werkers, inclusief de oudere studenten van pedagogische academies en bij het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs". Statistiek Die functie is de laatste jaren, mede door 'poyularisering' van de Provinci- door 'popularisering' van de Provinci-1 Men weet de gewestelijke boekerij in de Abdijgebouwen te vinden; het is al! jaren niet meer het nog met een well wat feodale sfeer omgeven instituut, er zijn verbouwingen en moderniserin gen geweest, de drempel is weggeno men. Dat blijkt vooral uit de aantal len bezoekers en uitleningen, die sinds 1960 zijn verdubbeld. De statistiek ziet er als volgt uit: Bezoekers Uitleningen 1960 14.231 10.310 1961 15.904 15.816 1962 13.757 20.540 1963 15.643 25.513 1964 18.359 30.493 1965 17.950 30.906 1966 15.159 28.695 1967 18.027 27.216 1968 15.056 27.078 1969 16.323 29.216 1970 20.559 34.407 1971 23.403 35.306 1972 25.412 40.916 Over ongeveer dezelfde periode steeg het jsersoneelsbestand van vier tot' een staf van dertig mensen: het boe kenbezit groeide uit tot 300.000 ban den. De 'popularisering' van de Pro vinciale Bibliotheek werd vooral be-i (Zie slot pagina 7 kolom 6) H" Hantlijn ;t moderne voetbal heeft veel weg van het Holly- wood uit de nu al weer voorbije Jaren. In die tijd jX-seJ ^pj-ajj men jn opgepepte ter- - j men over diegenen die ln films optraden: 'koninginnen van het witte doek' was bijvoorbeeld een uitdrukking die het goed deed. Er werd mee aangegeven dat lilmfigurc-n niet tol de gewone stervelingen konden worden beschouwd, maar ln een bij zondere categorie vielen. Alles wat deze lieden deden werd automatisch tot 'nieuws' verheven: hun trouwpartijen, hun echtscheidingen, hun inkomsten, de inrichting van hun huizen. Zij vorm den een nieuwe groep goden op de Olympus van de twintigste eeuw. De laatste jaren is de belangstelling voor de Hollywood figuren wat afgeëbd. een verschijnsel dat vermoedelijk mede heeft te maken met een verbreding van de vermaaksindustrie. Toen er nog geen televisie was had de film een mo nopolie: een nieuwe vorm van ver maak. die vele duizenden wist te boei en. Sinds de tv echter een algemeen verschijnsel is geworden, is de Olym pus veel intensiever bezet. Er zijn aller lei zingende meisjes gekomen, song festivals zijn in de mode geraakt en er is een grammofoonplatenindustrie, die op haar beurt de aandacht vraagt voor haar figuren op de langzamerhand overbevolkte Olympus. Op dat bergje nemen de voetballers een heel eigen plaats in. Vooral als het om topvoetbal Iers gaat lijkt het er op alsof de oude Holly- wood-dagen in alle glorie terug komen. Nederland heeft wat dat be treft zijn eigen prins, een man genaamd Cruijff. De laatste weken is er een haast dramatische informatiestroom rond deze figuur op gang gekomen. Hij zou naar Barcelona gaan en dat bete kende als we 'net goed hebben be grepen dat Nederland de adem moest inhouden. Er werden bedragen genoemd, zo hoog dat de directeur van de staatsloterij zich er niet voor zou hoeven te schamen. De onvermijdelijke Jaap van Praag zat in Spanje en legde per telefoon aan het Nederlandse volk be wogen verklaringen af via Kuiphof van de NOS: 'Johan zal zich aan zijn con tract houden'. Maar ei bleek meer ach ter te zitten: familiebanden zouden Cruijff aan Nederland binden en dat was met geen miljoen ongedaan te ma ken. Zo kwam een nieuw Hollywood achtig element van Nederlandse bodem in het geding: de schoonmoeder van de voetballer. Zij wenste het gezin Cruijff in haar onmiddellijke omgeving en daarom zou er niet aan worden ge dacht naar Barcelona te vertrekken. 'Welke voetballer heeft dat voor zijn schoonmoeder over?' moet de dame in kwestie bewogen hebben uitgeroe pen. De ene helft van Nederland snikte even bewogen mee. de andere helft vroeg zich ongerust af of Johan niet te veel onder de plak zat. Enfin, de man bleef in dit land. Ne derland kon rustig gaan slapen. Maar ziet. nu begint het lieve leven weer opnieuw: de man genaamd Cruijff gaat nu wel naar Barcelona. Inderdaad, een fijne ouderwetse Hollywood-Stijl: Liz gaat scheiden, nee Liz gaat niet scheiden, Liz verzoent zich. Achteraf loopt Liz dan toch weer van haar man weg. Vroeger waren voetballers ge woon aardige mensen, die één keer in de week een balletje trapten, maar sinds het betaald voetbal en de tv heb ben ze hun speciale afdeling op de Olympus gekregen. De vergelijking gaat in vrijwel elk opzicht op. In de Hollywood-dagen zagen bijvoorbeeld de consumenten van het filmsterren- nieuws meestal over het hoofd dat ach ter de imposant lijkende facade een spijkerhard bedrijf schuil ging, een be drijf waar alleen de dollar een beslis sende factor was. In het moderne voet bal is het niet anders: een hard zakelijk bedrijf, in dit geval rond een voetbal ster die voor de vermaaksindustrie die profvoetbal heet. een aanzienlijke marktwaarde vertegenwoordigt Ajax is geen voetbalclub in de ouder wetse zin van het woord, maar een goed-geleide onderneming in de af deling 'show-business'. De prestaties van de spelers zijn door rationele trainingsmethoden en door het aantrekken van 'technici' spe lers van elders. tot grote hoogte gebracht. Er is sprake van een goed produkt: in de afgelopen jaren zijn voortreffelijke voorstellingen gege ven voor een dank zij de tv mil joenenpubliek. Daardoor rinkelde de kassa, daardoor nam de marktwaarde van de Ajax-spelers toe. In dit opzicht zou Ajax best een plaats mogen hebben op de toplijst van de 'multinationals', de grote internationale ondernemingen. Het wordt dan ook geleid als een mo dern bedrijf: gedisciplineerd, met hoge prestatietoeslagen voor de werkne mers. Ajax heeft in het buitenland op zijn eigen specifieke gebied een repu tatie die zeker niet onderdoet voor bijvoorbeeld die van Unilever. Men doet nu alsof er rond Johan Cruijff allerlei menselijke overwegingen in het spel zijn en daarop wordt steeds weer de aandacht gevestigd. Camouflage. De heer Cruijff voornoemd is een spijker hard zakenjongetje, zoals hij al eerder heeft getoond. Facadeverhalen met brokken in de keel dient men te verge ten. Tranen in dat geval zijn krokodil- letranen, zelfs al komen ze van een schoonmoeder. Cox contra Nixon '.VASliINGTON' (AP) De speciale aanklager in de Waterpa te-zaak Ar chibald Cox heeft maandag een kort geding tegen president Nixon aange spannen omdat de president volgens hem 'wettelijk verplicht is bewijsma teriaal aan de grand jury te verstrek ken'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1