Waterleidingbedrijven: geen twee soorten water leveren Industriebond NVV dreigt met staking „Na negen uur mag alles op televisie" „NOG GEEN BESLUIT OVER CONFECTIE-CAO" op rapport Roken en gezondheid nu" vervolg kantlijn Mitterand wil Mansholt als leider Europese socialisten MEER BOMMEN OP CAMBODJA NS-Vakantie- dagtochten Tweede zomerhelft wisselvalliger dan eerste (ONOWAG 9 AUGUSTUS 19» PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VRAAG AAN MINISTER: OF GEFLUORIDEERD OF ONGEFLUORIDEERD WATER LEVEREN DEN HAAG (ANP) De waterleidingbedrijven hebben minister Vorrink (volksgezondheid en mi-I lieuhygiëne) gevraagd er in de aangekondigde nieuwe wet op de fluoridering van drinkwater, waaraan op het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne wordt gewerkt, vanuit te gaan, dat drinkwater slechts in één kwaliteit kan worden geleverd: gefluorideerd of niet gefluorideerd. Aan een eis tot het leveren van twee kwaliteiten gefluorideerd en ongefluorideerd kan bin nen aanvaardbare grenzen niet worden voldaan. ADVERTENTIE) n. vewin, waarin de watcrleidingbe- Ltn Si» verenigd, baseerl derf op een recent onderzoek Ner de 18 bedrijven die gerluori- Apprd water leveren. Van deze -9 Sedriiren met in totaal 853.95a aan- Sgcn hebben er acht <100.o66 uitsluitingennooit een aanvraag tot trekking van ongefluorideerd wa- ontvangen en zij verstrekken dit bedrijven (228.224 aansluitingen) hrhben een aanvraag tot verstrekking «n ongefluorideerd water ontvangen niar zijn daartoe niet overgegaan. HcT aantal aanwagen bedroeg resp. OTenge6'bedrijven met in totaal 525.165 aansluitingen verstrekken on- «üuoriöeerd water aan hen die daar- ^rin aanmerking willen komen. totaal aantal afnemers per februa ri 1973 wordt geschat op 2200. In de waldijk verstrekken zij op verschil- iende wijze ongefluorideerd water: ooor tanks met ongefluorideerd water m enkele punten in een stad te obatsen door in openbare gebouwen jerrycans met ongefluorideerd water whikbaar te stellen door een tap- taan aan een pompstation aam te Vengen, waaruit ongefluorideerd wa- •er kan worden getapt of door open bare tapkranen in combinatie met Kitfluoridermgsfilters die door het waterleidingbedrijf worden beheerd te plaatsen. Cèikhig Het is duidelijk, aldus de Vewin, dat alle methoden uitermate gebrekkig zijn zowel in technisch als in hygië nisch opzicht, ook voor de afnemers. Zij kunnen moeilijk worden be schouwd als een aanvaardbaar alter natief voor diegenen, die over ongeflu ondeerd water wensen te kunnen be n-hikken. Men kan zelfs stellen, dat deze methoden voor vele mensen, zo als zieken en minder validen, maar in vele gevallen ook voor diegenen die niet over een auto beschikken, on deugdelijk zijn. Hierbij merkt de Ve win nog op dat zelfs deze gebrekkige methoden nog alleen dan uitvoerbaar zijn als het aantal gebruikers ervan gering is. Het zijn namelijk alle, be halve die van de kraan aan het pomp station, in wezen zeer kostbare me thoden. Kosten: 4,5 ton De totale jaarlijkse kosten verbonden PROF. DROGENDIJK: UTRECHT (ANP) De argumenten die tegen het bestaan van een oorza kelijk verband tussen roken en long kanker zijn aan te voeren worden niet genoemd in het rapport 'Roken en gezondheid nu'. Dat is één van de 'kritische kanttekeningen' van prof. dr. A. C. Drogendijk sr. (sociaal-ge neeskundige) bij dit rapport, de on langs verschenen Nederlandse verta ling van 'smoking and health now' V3n de Britse artsenorganisatie. De Nederlandse uitgave is bewerkt door dr. L. Melasma. De oud-minister van volksgezondheid dr. L. B. J. Stuyt schreef er een 'ten geleide' bij. Prof. Drogendijk noemt in "De Zieken- fondsgids' een aantal bezwaren tegen de 'rooktheorie'. Hij vestigt er de aandacht op, dat veel middelmatige en zelfs zware rokers niet aan long kanker sterven. In de tweede plaats is niet overal een samenhang vastgesteld tussen roken en longkanker (bijvoor beeld in Polen, Rusland en Japan Verder somt prof. Drogendijk een aantal feiten op die moeilijk te ver slaren zijn met de theorie dat roken van sigaretten de enige schuldige fac tor is, zoals de verschillen in de sterfte aan longkanker in de Verenig de Staten tussen immigranten uit Noorwegen en uit Engeland (respec tievelijk lager en -hoger dan bij de Amerikanen) ondanks dezelfde rook gewoonten. In Groot-Brittannië is de longkankersterfte onder de arbeidende bevolking groter dan onder de welge- stelden, hoewel het sigarettenverbruik praktisch hetzelfde is. Ook is het prof. Drogendijk opgevallen, dat het rapport de factor luchtveront reiniging bagatelliseert. In dit verband sielt hij, dat verschillende onderzoe- singen hebben uitgewezen dat in de steden twee- tot viermaal zoveel long- pnker voorkomt als op het platte- .ai Ook bij niet-rokers is de sterfte aa longkanker in de steden veel hoger dan op het platteland. Onvoldoende aandacht is volgens prof. Drogendijk ook besteed aan het enor me verschil tussen mannen en vrou wen. Het rapport vermeldt wel, dat «sterfte aan longkanker in Groot- onttanruë bij mannen vijf maal zo sroot is als bij vrouwen, terwijl de ®armen gemiddeld maar tweemaal zo veel sigaretten roken. Abies Tfrf. Drogendijk concludeert, dat het rzpport kritisch moet worden gelezen, yvengens erkent ook hij. dat er in ye.e landen een onmiskenbare relatie ■s tussen het roken van sigaretten net ontstaan van longkanker. De man 5? TOlgens hem moeten beper- -en tot een matig gebruik van sigaar - terwijl de vrouw wel een opsteken (bijvoorbeeld ?r s) 2011 moeten overwe- ■-ÏÏ' .Slgaret te vervangen door de "erne sigaar. aan de verstrekking van ongefluori deerd water door de 16 eerder ge noemde waterleidingbedrijven worden op ca 450.000,- begroot. Deze lasten komen geheel voor rekening van de bedrijven. Het ongefluorideerde water wordt vrijwel steeds kosteloos ver strekt. Alleen een tweede waterleiding, voor ongefluorideerd water, zou een gelijk- in Lt kwestie te weten te komen, tahethewnste gebied wonen en wer- e missionarissen- er is een ™SKhop. Misschien zou de R-K Kerk eens icunnen publiceren wat de offici mpirt-aPP°rten aan Horoe hebben ge- Waalkens gelijk ol PARIJS De secretaris-generaal van de Franse socialistische partij Francois Mitterrand hoopt dr. Sicco Mansholt te kunnen overtuigen de leiding van de jtyreedg of socialistische Internationale 'op "zich te nemen. Na zijn aftreden als voorzitter van de Europese Comfnisise in Brussel heeft Mansholt zich teruggetrokken op zijn boerderij in Overijssel om zich over de toekomst van het socialisme en een verenigd Europa te beraden. Mitterrand, die algemeen be schouwd wordt als de sterkste rivaal die de linkse oppositie in Frankrijk bij de volgende presidentsverkiezingen tegen een Gaullistische kandidaat in het veld kan sturen, heeft zich de laatste maanden veel moeite gegeven om de banden tussen de verschillende socialistische partijen in Frankrijk, Engeland, Italië en zelfs West-Duits- land nauwer aan te hailen. De verkiezing van de strijdvaardige Mansholt, wiens aanzien en papieren sedert zijn optreden in Brussel hoog zijn gestegen, als inspirerend leider van de socialistische Internationale, zou in de ogen van Mitterrand een belangrijke nieuwe stap zijn in de richting van een inniger verbonden heid tussen de diverse uiteenlopende stromingen in het Europese socialis me. Slot van pagina 1 De Cambodjaanse politie is begonnen met huiszoekingen. Tot nu toe zijn dertig personen die men ervan ver denkt agenten van de Rode Khmer te zijn. gearresteerd. Een grote hoeveel heid wapens en munitie is in beslag ge nomen. Intussen zijn alle vliegtuigen van ternationale maatschappijen die Phnom Penh vertrekken, tot 15 augus tus volgeboekt. Franse kringen ver klaarden dat Air France overwoog vluchten naar het Cambodjaanse bin nenland stop te zetten vanwege de toenemende onveiligheid en bombar dementen door Amerikaanse vliegtui gen in de buurt van vliegvelden. Ziekenhuizen Een Amerikaanse ex-piloot heeft woensdag ten overstaan van de strijd krachtencommissie van de senaat in Washington verklaard dat bet 'de praktijk' was ziekenhuizen in Cambod ja en Laos waarvan men aannam dat ze van de vijand waren, te bombarde ren. althans toen hij er in de jaren 1969 en 1970 gelegerd was. Ex-kapitein Gerald J. Greven. nu keersvlieger in ."Miami, verklaarde dat hij als vluchtleider bombardements- vluchten dirigeerde. Zo kreeg hij eens de instructie een bombardement te organiseren op een streek waarin een hospitaal van de Vietcong lag. Greven zei dat hij nog 'drie tot zes' zulke geval.en af wist. Die waren geleid door andere vluchtleiders De ex-kapitein verklaarde dat het niet de politiek van de Verenigde Staten was ziekenhuizen te bestoken. „Maar in de praktijk kwam het daar op neer", voegde hij eraan toe. Hij zei dat in de vijfeneenhalf jaar waarin hij in dienst was geweest, nooit ook maar was gesproken van de Geneefse conventie-tegen het bombar deren van hospitalen. Vlak voordat de zitting van de strijd krachtencommissie woensdag begon, kreeg deze een brief van het ministe rie van defensie, waarin tegen Gre- vens te verwachten getuigenissen stel ling werd genomen. waardig alternatief zijn. Dit is uiter-, aard uitgesloten. Water is nu eenmaal een massaprodukt, dat slechts in een kwaliteit kan worden geleverd. Fluori dering van drinkwater is dan ook alleen praktisch uitvoerbaar indien daarbij wordt aanvaard, dat door de waterleidingbedrijven geen alternatief kan worden geboden voor diegenen die bezwaar hebben tegen gefluori deerd leidingwater, aldus de brief van de Vewin. Impasse Daar door het onlangs gewezen arrest van de hoge raad mogelijk een impas se dreigt te ontstaan, acht de Vewin het gewenst dat het in voorbereiding zijnde wetsontwerp zo spoedig moge lijk in de staten-generaal in behande ling komt. 'n Dagje naar Antwerpen of 't Lips Autotron, naar 't Dolfinarium in Harderwijk of naar dc Flevohof, naar Amsterdam/Rijksmuseum of naar Avifauna. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op 't station de brochure j»NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS ALS GESOL MET CSM NIET STOPT (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Industrie bond NW dreigt met een sta king indien bij Gist-Brocades, de Centrale Suiker Maatschap pij en de Meneba de eisen van de bonden niet worden ingewil- Immigranten dominee Jacob Jonker in Australië overleden WOLLONGONG (ANP) In zijn wo ning in Mojnt Ousley nabij Wolion- gom in de Australische staat New South Wales is op 68-jarige leeftijd overleden ds. Jacob 'Jacques' Jonker van de 'Reformed Churches of Australia'. Ds. Jonker, die wegens zijn verdien sten voor de Nederlandse immigran ten enige iaren geleden tot ridder in de orde van Oranje-Nassau werd be noemd, schreef destijds onder de naam Job Sijtsma talrijke boeken. ligd. Het blad van de bond schrijft dat het gesol met de CSM bedenkelijke vormen heeft aangenomen. Bij de voorgeno men fusie van deze drie bedrij ven zijn 12.000 werknemers be trokken. De Suiker Unie heeft vorige week een kort geding aangespannen bij de president van de Amsterdamse recht bank. De Suiker Unie eist bescher mende naatregelen om de fusie met Meneba en Gist-Brocades niet te laten doorgaan, omdat de Suiker Unie zelf CSM wil overnemen. Volgende week woensdag zal de rechter in deze zaak uitspraak doen. „Als dan het loven en bieden weer door zou kunnen gaan moet de vakbeweging de krachtigste maatregelen nemen om haar leden te beschermen", zo meent de Industrie bond NVV. De bond zal niet schromen om alle leden van de bond in de bij de suikeraffaire betrokken concerns te adviseren "het werk neer teleggen. „Wij kunnen niet aanvaarden dat de kapitaalverschaffers doorgaan met het zich verrijken ten koste van het be staan van duizenden werknemersgezin- nen", aldus WIK. De vakbonden wil len, dat de toekomstige structuur van het concern een zaak wordt van over leg met de bonden. TWEE ARTSEN EN DE GGD KWAMEN NIET ONDERZOEK NAAR DOOD FINSE ZEEMAN ROTTERDAM (ANP) De genees kundige inspectie voor de volksge zondheid in Zuid-Holland gaat een onderzoek instellen naar de dood van de 42-jarige Finse zeeman A. K. Rauti- anen. zo is woensdag bekend gewor den. De inspectie wil met name weten hoe hel mogelijk is geweest dat twee huisartsen en de Rotterdamse ge meentelijke geneeskundige dienst wei- eerden de aan een ernstige leverziekte lijdende Fin te onderzoeken, nadat de eigenaar van het hotel waar Rautia- nen verbleef daarom had ge vraagd. In de loop van vorige week kwam Rau- tianen ziek aan in het hotel in de Kortenaerstraat Hij wilde daar wach ten op een schip, waarop hij kon aanmonsteren. Vrijdagavond werd zijn toestand zo ernstig dat de hotel eigenaar besloot de hulp in te roepen van een arts. Twee huisartsen en de gemeentelijke geneeskundige dienst zagen, aldus de hoteleigenaar, geen aanleiding om de Fin te komen onder zoeken. Ook de Rotterdamse politie- art.s is nog gewaarschuwd, maar deze heeft evenmin onmiddellijk hulp kun nen bewerkstelligen. Ten einde raad heeft de hoteleigenaar de zeeman zelf naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Daar kon men niets meer voor de Fin doen. Sectie wees later uit dat hij was overleden aan een leverinfec tie. De twee huisartseir hebben verklaard dat zij niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de dood van Rautianen. Eén van de twee artsen dacht dat de behandeling van zeelie den onder de gemeentelijke genees kundige dienst valt. Bovendien was er. aldus deze arts. sprake van een 'onzui vere' melding. De andere dokter wijst op vrijwel dezelfde gronden eveneens verantwoordelijkheid voor het ren van de hand. Volgens de Rotterdamse GGD had de hoteleigenaar contac moeten opnemen met de Rotterdamse artsen, die zich speciaal bezig houden met hulpverle ning in de haven. „Maar," aldus de GGD, „als er geen dokter komt sturen wij één van o VOORSTEL COMMISSIE: ZIEKENHUIS ONTSLAAT DIRECTIELEDEN ENSCHEDE Het bestuur van de vcreninging liet Koningin Julianazie- kenhuis in Hengelo heeft de econo misch adjunct-directeur H. J. Kevel- ham en de adjunct-directrice mej. E. I'. R. Broekhuijzen ontslag per 1 janu ari 1974 aangezegd. Als voornaamste rede voert het be- stuur aan dat het al geruime tijd niet al te best botert in de directie, be staande uit de beide ontslagenen en geneesheer-directeur C. J. Six Dijkstra en tussen de directie en het personeel. De heer Kevelham en mej. Broekhuij zen zijn het niet eens met de procedu re die het bestuur heeft gevolgd maar willen voorlopig g een commentaar ge ven. Voor hen is met de betrokken vakbondsorganisaties een afvloeiings regeling getroffen. MINISTER BOERSMA ONTVING DELEGATIE VROUWENBEWEGINGEN (Van onze redactie economie). DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken weet nog niet of hij de confectie-cao verbindend zal verklaren. Het ligt niet .aan hem dat er nog geen schot in deze zaak zit, zo liet hij woensdag middag duidelijk merken in een gesprek met een aantal vrouwen, die actie voeren tegen de ongelijke beloning van, vrouwen ten opzichte van mannen. De cao-partijen hebben nog geen verzoek tot verbindendverklaring ingediend. Het uitblijven van dit ver zoek verbaasd de minister wel. De motieven zijn hem niet bekend, maar hij veronderstelt dat de afslui tende partijen ook „niet geheel hap py" zijn met de kwestie van de onge lijke beloning, waartegen de laatste maanden fel is geageerd. De actie sproot voort uit initiatieven van met name een comité van werkneemsters bij Optilon in Winschoten. Gesteund door afgevaardigden van de organisa ties Man-Vrouw-Maatschappij, Dolle Mina en Rooie Vrouwen boden zij de bewindsman een petitie aan en een doos met 5000 handtekeningen. De bewindsman heeft nu al 10.000 handtekeningen van vrouwen die allen willen dat hij deze cao niet verbin dend verklaart zolang de ongelijkheid in beloning tussen mannen en vrou wen niet wordt opgelost. Vijfduizend handtekeningen stroomden al eerder bij hem binnen, o.a. nadat zijn collega Irene Vorrink van volksgezondheid via de televisie een oproep gedaan had om bij drs. Boersma aan de bel te trekken. De vrouwen tekenden in hun petitie protest aan tegen het feit dat Neder land op dit gebied in gebreke is gebleven v.w.b. internationale beslui ten inzake de gelijke beloning. Daarbij werden genoemd het Verdrag van Ro me. een VN-resolutie uit 1972 en een conventie van de Internationale Ar- beids Organisatie (IAO), die vorig jaar van kracht werd- Zij herinnerden eraan dat het Nederlands Vrouwen Comité, waarbij 22 organisaties met samen een miljoen leden zijn aange sloten, zijn bezorgdheid over deze zaak in een brief aan de minister heeft uitgesproken. Laatste keer De minister speelde duidelijk de zwarte Piet naar de cao-partijen. Hij1 zei: „Ik heb wel gevoelens over de te nemen beslissing, maar daar hebt u niets aan. Eerst moet ik een duidelijk antwoord hebben van de betrokken partijen wat zij ter oplossing van de ongelijkheid willen doen. Welke studie gaan zij ondernemen, op lange of op korte termijn? Ik hoop dat de plan nen gelijk zijn aan die voor de textiel, waar het probleem ook nog bestaat en waar men in fasen naar de oplos sing gaat. Maar ik heb nog steeds geen antwoord op mijn vragen". Komt dat antwoord er en het ver zoek tot verbindendverklaring, dan kan het advies van de Stichting van de Arbeid worden gevraagd. Als dat er ook is zal de minister, zo zegde hij toe. snel handelen. „Want", voegde hij eraan toe. „dit moet de laatste keer zijn dat ik met het probleem wordt geconfronteerd. Het moet nu worden opgelost, want deze kwestie verdriet me ten zeerste". Drs. Boersma raadde dc dames, die er blijk van gaven zich in de steek gelaten te voelen, actie te blijven voeren, de publieke opinie en de vakbonden te mobilise- DEN HAAG Na 21.00 uur 's avonds moet de tv ongestraft erotisch getinte programma's kunnen uitzenden. Wel zou vol doende op het beeldscherm en in de programmabladen aange kondigd moeten worden, dat de uitzending ongeschikt is voor personen beneden de zestien jaar. Dit voorstel doet de com missie zedelijkheidswetgeving in een tweede tussentijds rapport, dat is uitgebracht aan de minis ter van justitie. De commissie, die bestaat uit een groot aantal juristen seksuologen. vooraanstaanden uit de kinderbescher ming en verder mensen uit allerlei disciplines, wil de daden, die nu aan gemerkt worden als schennis van de (Van onze weerkundige medewerker) De vrij depressierijke eerste au- gustusweek past in het veel wis selvalliger weertype dat deze tweede zomerhelft kenmerkt, ver geleken met de periode tot rond 12 juli. Nu de top van de vakanties in zicht komt kan al wel worden gesteld dat Europa in zijn geheel een mooie en warme zomer heeft gehad. Gebieden waar de 25 gra den vrijwel niet is bereikt en waar ook de meeste regendagen voorkwamen zijn wel Ierland en Schotland geweest. Scandinavië heeft ook een mooie periode ach ter de rug. Geheel Zuid-Europa heeft een opvallend droge warme en zeer zonnige zomer. In de Balkan, Zuid-Italië, Midden-Span- je en Portugal herhaaldelijk maxima tussen 32 en 88 graden. Ook de Alpenlanden hebben geen klagen gehad. De fronten die er af en toe met een bui passeerden waren over het algemeen van korte duur. Door de warmte zelfs tropische start van juli noteerde De Bilt 12 dagen die warmer waren dan normaal. De zon scheen 181 tegen normaal 199 uren. Het regende in De Bilt op 35 normaal 37 uren en er werd in ons land op 13 tegen normaal 17 dagen onweer waar genomen. Gemiddeld over het he le land 80 mm regen normaal 77 mm. Doordat er op enkele plaatsen een paar zware buien vielen soms (Hyppolytushoef) van 88 mm in een etmaal kregen ge noemde plaats met 150 mm, Hen drik Ido Ambacht met 149, Wes- teremden (Gr) 147, en Bolnes (Z- H) 146 mm de grootste hoeveel heden. Droog bleef het in het midden en oosten van het land met in Epe en in Rossum 43 mm. In onze regio werden de volgen de hoeveelheden gemeld: Westka- pelle 122, Axel 110, Vlissingen 105, Middelburg 101, Sint-Maar tensdijk 99, Kapelle 91, Goes 82, Borssele 80, Aagtekerke 73, Wol- phaartsdijk 68, Zierikzee 67, Kats 66 mm. hchti •hter traf eerbaarheid aanzier len. Erotische tv uitzendingen voor 21.00 uur 's avonds zouden wel straf baar moeten zijn. meen*, de commis sie, die verder concludeert, da*, ver toon van films voor volwassenen voortaan zonder keuring vooraf moet kunnen geschieden. Wel zou er een jeugdfilmkeuring moeten komen met ais grenzen 12 en 16 jaar. Sexshow van de WEST-BERLIJN (UPI/DPA) Een onbekend aantal Oostduitsers is on langs via een tunnel uit de DDR naar West-Berlijn gevlucht. Een woordvoer der van de Westberlijnse politie die dit woensdag meedeelde, kon niet zeg gen hoeveel mensen bij deze vlucht betrokken zijn geweest of wanneer en waar het gebeurde. De laatste maal dat een tunnel als vluchtweg diende, was vorig jaar 9 januari toen drie Oostduitsers naar het westen ontkwamen. Een jaar eer der op 25 februari 1971 ontdek ten Oostduitse grenswachten een uit gegraven vluchtgang kort voordat de ze in gebruik zou worden genomen. DEN HAAG In het kader tan acties tegen de ongelijke beloning van vrouwen kreeg minister Boer sma van sociale zaken woensdag een doos met 5000 handtekenin gen. Met de minister in gesprek twee leden van het Optilon-actie- zomité, mevrouio J. Nuismer uit Finsterwclde en mevrouw N. Nap uit Winschoten, en Loes Biene- mann uit Den Haag van Man- Vrouw-Maatschappij. Aanklacht Als de minister tot verbindendver klaring van de confectie-cao mocht overgaan, zullen de vier vrouwenorga nisaties daartegen een aanklacht indie nen bij het Europese hof van justitie' in Luxemburg. ..Dan handelt u tegen de verdragen", zeiden de dames tot de minister, „dat gaat toch niet?". Drs. Boersma bleek daaraan niet zo zwaar te tillen. „Dat kan een kwestie van Sexshows zouden in de commissie-leden niet straf naar moe ten zijn als de toegang tot de beslo ten ruimte waar ze worden gehouden ontzegd :s aan personen beneden 16 jaar. Dat zou ook gelden voor het bedrijven van nudisme op behaalde delen van het strand. De straf op overtreding zou verlaagd moeten wor den van twee jaar naar drie maan den. Geschreven teksten dienen met meer als pornografie aangemerkt te worden, stelt de commissie. Afbeeldin gen en voorwerpen daarentegen wel Het openlijk aanbieden of vertonen langs de openbare weg van deze af beeldingen en voorwerpen zou «taf- baar moeten blijven. Gebruik in beslo ten kring zou echter buiten de straf wet moeten vallen. Het ongevraagd toezenden van pornografie blijft ook strafbaar. De straf op overtreding zou verlaagd moeten worden van één jaar gevangenisstraf naar één. resp. twee maanden. Ook hier geldt de grens voor personen van 16 jaar. Ingevolge internationale afspraken zou Nederland het uit- en doorvoeren van pornografie strafbaar dienen te houden, meent de commissie. Plaatse lijke overheden zouden ten aanzien van de pornografie niet zelfstandig strengere bepalingen moeten kunnen maken. Wel zouden deze overheden het recht kunnen houden om daar waar ze invloed hebben de toegang aan zestienjarigen te ontzeggen. AFREKENING SALARIS VERHOGING AMBTENAREN IN AUGUSTUS DEN HAAG (ANP) In de salarisbe talingen van het burgerlijk overheids personeel over de maand augustus wordt voor de eerste maal de, met ingang van 1 januari 1973 ingevoerde, salarisverhoging (l'z procent plu* 25.- per maand) verwerkt. De afreke ning hiervan over de eerste 7 maan den van dit jaar zal naar dezelfde verdeling plaatsvinden in september aanstaande. De afrekening over de periode van 1 januari tot 1 augustus 1973 en de nacalculatie voor het burgelijk over heidspersoneel is aan de orde geweest in de vergadering van het centraal georganiseerd overleg in de ambtena renzaken die op vrijdag jl. is gehou den onder voorzitterschap van de mi nister van binnenlandse zaken, mr. De Gaay Fortman. Het beraad over de techniek van de verrekening is nu eerst afgesloten. De uitkering zal voor de gepensioneer den op overeenkomstigewijze zo spoedig mogelijk worden verwerkt. Ook het gewijzigde pensioenbijdrage- verhaal komt voor het eerst in de slarisbetaling over augustus tot uiting. Datgene, wat op het salaris van de ambtenaren over de periode van 1 januari tot 1 augustus 1973 teveel is gehouden, zal eveneens in september aanstaande worden terugbetaald. Afgesproken werd. dat ook de zoge naamde, nacalculatie-1973 van globaal 1 procent in de maand september zal worden uitgekeerd. De gepensioneer den zullen deze uitkering eveneens zo spoedig mogelijk ontvangen. Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. von der Maai BUREAUS: 56-60, fel. (01184) Vlissingen: Wolstraat 5144. Middelburg: Markt 51. fel. (01180) 7651. Grote" Markt 2, tel. (01100) 6140. Terneuzen: Nïeuwsfraat 22, tel (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondcg t/m vrijdag vanof 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kon tooruren Redactie: (01784) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 584. 's Zaterdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging opzo- ferdoa: ce plaatselijke kontoren van 9.00-11.3G uur: Expeditie: ,'01184) 2751. Overl. odv. ook zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Maan dag- t/m vrijdcaovond van 20.30 tof 22.00 uur. (01184) 5144. Abonnementsprijzen per kwartaal ƒ27,35; franco per post 29,75; per maand ƒ9,25; losse nummers 0,40 'inclusief 4% btw). Advertentietarieven 52 cent per mm; minimumprijs per advertentie ƒ7,80; ingezon den mededelingen 27: x tarief. Brieven bureau van dit blad 1A0 meer. Volledige torieven met contract prijzen op oonvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provindole Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 3