PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOMBARDEMENTEN VS OP CAMBODJA OPGEVOERD Middelburg wil tussen Spijker- en Bellinkbrug aanloop haven watersport PRIJSINDEXCIJFER DAALDE 0,2 PROCENT Agnew verweert zich Door bedreiging Phnom Penh Derde bombardement bij-vergissing in drie dagen tijd AMERIKAAN WIL PER BALLON OVER ATLANTISCHE OCEAAN Door uitverkopen in periode half jisni-half juli Waalkens oi Prinflle 216e jaargang - nummer 186 Donderdag 9 augustus 1973 AANTIJGINGEN 'GEMEEN, kwaadaardig en vals WASHINGTON (RTR, UPI) Vice-president Spiro T. Agnew van de Verenigde Staten heeft ach woensdag op een persconfe rentie verweerd tegen aantijgin gen dat hij in zijn tijd in Mary land corrupt is geweest. Agnew noemde de desbetreffende be richten 'gemeen, kwaadaardig J: laat mij niet op deze manier door h?t slijk halen", zei de vice-president. Ajnew noemde de bewering dat hij eens 1000 dollar per week van aanne mers opstreek, 'verachtelijke leugens'. Maandagavond had Agnew gezegd dat hij zich aan geen strafbare feiten had schuldig gemaakt en er niet meer in het openbaar op zou terugkomen. Woensdag zei hij van gedachten te rijn veranderd naar aanleiding van lekken' aan de pers van de zijde van kringen in nauw contact met fede- 'erzockers. leen zou Agnew volgens de kranteberichten op zeker ogenblik 1.000 dollar per week van aannemers in Maryland gekregen heb ben, hij zou een som ineens van 50.000 dollar hebben gekregen nadat hij vice-president was geworden. letltomn Agnew heeft dinsdag een 'diepgaand gesprek' van een uur en drie kwartier met president Nixon gehad. Agnew zei dat president Nixon ver trouwen in hem had uitgedrukt maar dat hij niet om een desbetreffende verklaring in het openbaar van de president zou vragen. De vice-president zei op de vraag of hij had overwogen af te treden om het vertrouwen van het publiek niet te beschamen: „Ik verwacht niet schuldig te worden gevonden en ik ben daarom niet van plan mij daarin te verdiepen". Hij zei dat de beschuldigingen aan zijn adres afkomstig waren van lieden 'die in grote moeilijkheden verkeren en die flirten met het denkbeeld dat ze immuniteit van strafvervolging krijgen als ze tegen mij beschuldigen Inbrengen". Agnew zei zes dagen geleden een brief van officier van justitie George Beall te hebben gekregen waarin deze schreef dat het onderzoek beschuldi gingen van omkoperij, belastingfrau de, afpersing en misdadig opzet be trof. Beall is een door president Nixon aangestelde republikein. Agnew zei dat hij president Nixons eigen moeilijjhden in verband met Waterga te besefte en dat hij 'volledig vertrou wen' in Nixon had. Aan hem werd gevraagd of de affaire van invloed was op zijn eventuele kandidatuur voor het presidentschap in 1976. Agnew omzeilde de zaak en zei het voor iemand in een positie als - nmervol' wa bevinden. Dertig gevallen paratyfus Huissen HUISSEN (ANP) Het aantal geval len van paratyfus in de Beluwse ge- rwente Huissen is opgelopen tot der- Drie weken geleden werden de eerste geraken geconstateerd Volgens de ge neeskundige en gezondheidsdienst in Arnhem heeft een onderzoek, dat in samenwerking met de keuringsdienst roor waren werd ingesteld, de oor- zaai van de ziekteverschijnselen nog het licht gebracht. Aan voed selvergiftiging op grote schaal denkt men niet. Paratyfus is een erg be- smettelijkfe ziekte, die in Huissen tot ousver een goedaardig verloop vandaag in de krant Dura DE directie van Dura Woning bouw BV acht sluiting van de oouwelementenfabriek in Rotter- ~?..per 1 oktober aanstaande onontkoombaar, (pag. 11). Fluor m Ne- nd hebben minister Vorrink *fen het tegelijkertijd verstrekken van zowel gefluori- «for i; gefluorideerd drink- Staa!rardtaar k Nieuws uit binnen- en buitenland: pag. 1,3 en 11 Nieuws uit Zeeland: Pag-2,5,7 en 12 Sport: pag. 12 en 13 Radio en tv: pag. 15 Financieel nieuws: pag. 17 WASHINGTON (RTR) De Verenigde Staten hebben hun bom bardementen op Cambodja opgevoerd vanwege de toegenomen bedreiging van de hoofdstad Phnom Penh door de Rode Khmer, zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington woensdag bekendgemaakt. Luitenant-generaal Daniel James, de zegsman van het ministerie, zei dat het huidige bombardementsgemiddelde het hoogste van de afgelopen maand Rode Khmer Generaal James weigerde geta.len te noemen, maar het Pentagon heeft in vluchten van B-52-bommenwerpers en 200 aanvalsvluchten van gevechtsbom menwerpers worden ondernomen. Het Amerikaanse hof van beroep in New York verklaarde woensdag dat de bombardementen op Cambodja door kunnen gaan tot 15 augustus. De zaak was aanhangig gemaakt door het democratische lid Elizabeth Holtzman uit New York en vijf luchtmachtofficie ren. Zij stelden dat de zware bombar dementen op Cambodja in strijd met de grondwet zijn daar zij niet zijn goedgekeurd door het congres. Het hof vernietigde hiermee spraak van een lagere rechtbank die twee weken geleden de Amerikaanse regering beval de bombardementen op Cambodja te staken. De regering wist via het hof van appel in New York echter gedaan tekrijgen dat het bevel niet opgevolgd hoefde te worden en de bombardementen konden doorgaan. Zaterdag vernietigde opperrechter Wil liam Douglas echter dit besluit, advocaten van de regering gingen weer in beroep, dit keer bij de acht collega' van Douglas die diens uitspraak onge daan maakten en de zaak weer verwe zen naar het hof van beroep in New York. De beslissing van dit hof werd geno men met twee stemmen tegen een. Rechter James L. Oakes stemde tegen. In Boston werd door rechter Joseph Tauro een soortgelijk verzoek van de democratische congresafgevaardigde Robert Drinan, een Jezuïet, afgewezen. Tauro zei dat de politieke onenigheid tussen het congres en de president over de bombardementen op Cambod ja was bijgelegd toen laatstgenoemde akkoord ging met de door het con gres aan de bombardementen gestelde uiterste termijn van 15 augustus. Drinan deed kortgeleden van zich spreken toen hij in het congres een kansloze motie indiende Ondanks de Amerikaanse bombarde menten naderen de soldaten van Rode Khmer de hoofdstad steeds dichter. In de stad verschenen vlug schriften waarop aan de inwoners wordt meegedeeld hoe ze moeten han delen wanneer de Rode Khmer bin nenrukt. Woensdagmorgen maakte de Rode, Khmer de telefooncentrale Phnom Penh op dertien kilometer ten westen van de stad onklaar, waardoor de Cambodjaanse hoofdstad geen tele fonisch contact met de buitenwereld meer kan onderhouden. De Rode Khmer werd na drie uur weer uit de centrale verdreven, maar toen had zij 70 procent van de apparatuur ver nield. Men verwachtte dat de storing als gevolg daarvan vier tot zeven dagen zou duren. Zie slot pagina 3 kolom 2 PHNOM PENH (AFP, UPI, RTR) Voor de derde achtereenvol gende dag heeft een Amerikaans militair vliegtuig bij vergissing bommen laten vallen op bewoonde gebieden langs verkeersweg-1 ten zuidoosten van Phnom Penh, zo is woensdag uit welingelichte kringen in de Cambodjaanse hoofdstad vernomen. Maandag doodde een jachtbommenwerper van het type F-lll 137 burgers in de stad Neak Luong op 70 kilometer ten zuiden van Phnom Penh. Twee honderdachtenzestig mensen werden gewond. Een tweede F-lll liet dinsdag een bom vallen op het dorp Koh Tachor op 4 kilometer van Neak Luong. Hierdoor kwamen acht burgers om het leven en werden er twaalf gewond. De zegsman van het Amerikaanse ministerie van defensie zei dat de lucht macht nog steeds de bombardementen-bij-vergissing onderzoekt. Het materieel is volgens hem inbeslaggenomen en de bemanningen van de betrokken toestel len worden ondervraagd. Een Pentagonwoordvoerder opperde dinsdag de mogelijkheid dat de oorzaak van de bombardementen-bij-vergissing van maandag en dinsdag het gevolg van een mechanische fout was. TRENTON. MAINE De Ameri kaanse ballonvaarder Bob Sparks geeft hier het teken 'alles los' bij de start van zijn poging om voor de eerste maal per ballon de At lantische Oceaan over te steken. UTRECHT (ANPi De 25 jarige mevrouw A. L. A. Zoon-Kuypers uit Zaandam wordt waarschijn lijk de eerste vrouwelijke conduc teur bij de Nederlandse Spoorwe gen. Bij NS werkzaam als loketlis- te. gaf zij zich enige tijd geleden op voor de conducteursopleidind, vier tot vijf maanden düurt. Volgens een NS-woordvoerder is mevrouw Zoon toegelaten omdat zij aan alle eisen voldoet waaraan ook de mannelijke conducteurs kandidaten dienen te voldoen. 'Yankee Zephyr' na 2 jaar voorbereiding gestart (Van onze redactie economie) DEN HAAG Hét prijsindexcijfer is over de periode half juni- half juli iets gedaald. Uit berekeningen van het CBS blijkt een af neming van 12,8 tot 129,5 punten, ofte wel 0,2 procent. In de zeven maanden na 15 december 1972 stegen de prijzen in totaal met 4,5 procent. Het is een jaar geleden dat zich een daling van het prijs indexcijfer voordeed. In dezelfde periode van 1972 was er een te ruggang van 0,3 procent. Daarvoor was pas een daling te noteren in de zomers van 1969 en 1968. Als men juli 1972 vergelijkt met juli 1973, dan is de stijging 8,4 procent. Vergelijking van de eerste zeven maanden van dit jaar met die van het vorige levert een niveauverschil van 8 procent op. Deskundigen zijn van me ning dat de officiële prognose van 8.5 procent voor de prijsstijgingen in dit jaar gezien de ontwikkeling nu wel wat aan de hoge kant is. Men heeft de indruk dat de stijging binnen de 8 procent kan blijven als er geen bij zondere tegenvallers komen. Dit laat ste wordt vooralsnog in consumen- etnkring betwijfeld. Uitverkoop De nu geconstateerde daling van het prijsindexcijfer is vrijwel geheel het gevolg van de uitverkoopinvloeden. Zo daalde het cijfer voor kleding van 132,6 tot 126,3 punten. Ook in de sector schoeise, was een daling merk baar en verder waren er dalingen voor aardappelen, groenten en eieren. Stijgingen werden genoteerd voor fruit, margarine, huisbrandolie, elek triciteit (de zgn. Kalkar-heffing), zie kenhuistarieven, weekbladen, luister en kijkgelden, benzine. Volgens een reactie uit de kring der consumentenorganisaties is er beslist gen aanleiding om te juichen. De ontwikkeling is nagenoeg gerijk aan die van vorig jaar. In de zomer stijgen de prijzen, mede door seize invloeden, nooit- zo sterk, aldus het Konsumenten Kontakt. Gezien de al met al toch stijgende tendens in de voedselprijzen, mede door het stijgen de invoerprijspeil en de schaarste, is er geen sprake van een gunstiger ontwikkeling. Men moet over de prog nose voor dit jaar niet te optimistisch gaan denken. BAR HARBOR (MAI- NE) (AFP/ANP) De 37-jarige Ameri kaan Bob Sparks is woensdag met zijn bal lon 'Yankee Zephyr' opgestegen van het vliegveld van Bar Har bor in de Amerikaanse staat Maine om te trachten ais eerste met een ballon (le At lantische Oceaan over te steken. Volgende week maandag hoopt hij op de Parijse lucht haven Le Bourget te landen. Sparks maakt zijn, volgens insiders zeer gewaagde vlucht met een enigszins gewijzig de type hete-luchtbal- Ion. waarbij gebruik wordt gemaakt van verwarmd helium en hete lucht. Hij wil trachten op een hoogte van minimaal 5500 me ter te varen om op deze wijze het meeste nut te hebben van de luchtstromingen. Als hij met de "Yankee Zephyr' niet al te veel afdrijft, zal hij toch nog minstens 5100 ki- lometer moeten afleg gen om in Parijs te komen. Hij denkt dit in vijf dagen te kun nen doen. Met zijn 120 vaaruren zou hij dan tevens het wereldre cord hebben gebroken d3t de Duitser Berli ner in 1914 vestigde door 84 uur onafgebro ken in de lucht te blij ven. De Amerikaanse lucht vaarder, die in Europa als balloncommandant minder bekend is dan in eigen land, maakt de tocht in de scheep- vormige gondel onder de met 2060 kubieke nieter helium gevulde ballon alleen. Volgens deskundigen op het ge bied van de ballon vaart Is dit het ge waagde van zijn vlucht. Voor een der gelijke moeilijke vaart is een bemanning van zeker drie ervaren bal- lonvaarders nodig. Voorbereid Sparks, een oud-jockey en thans hoofd van de hobby-afdeling in een vakantiecentrum, heeft ruim twee jaar aan de voorbereidingen van zijn Atlantische reis gewerkt. Een groep za kenlieden uit Pennsyi- vanië financiert met 160.000 dollar Sparks eenzame tocht over liet water. 'Free life' Bijna drie jaar geleden op 20 september 1970 vertrokken van Long Island in de staat New York drie bailonvaarders met de 'Free Life' om de At lantische oversteek naar Frankrijk te ma ken. Zij kwamen nooit 3an. De dag na hun opstijging moesten zij over hun radio melden dat zij hoogte verloren en op zee moesten da len. Een week later spoelde het wrak van de gondel van de Tree Life' aan op de kust van New Foundland. Ondanks uitgebreide nasporingen zijn de stoffelijke resten van de Brit Malcolm Brighton, de Ameri kaan Rodney Anderson en zijn vrouw Pamela nooit gevonden. Grote vissterfte in Roosendaal ROOSENDAAL (ANP) In een vij ver in het Brabantse Roosendaal is de laatste dagen op grote schaal vissterf te geconstateerd. Er wordt rekening gehouden dat illegaal een giftige stof in het water is gegooid. Vooral voorntjes, brasems en karpers zijn bij tientallen gedood. De gemeentelijke plantsoenendienst stelt een onderzoek Hv Jiantlijn BAAN VOOR BIESHEUVEL BIJ UNILEVER ROTTERDAM- Oud-minister-president Mr. B.W. Biesheuvel is met ingang van 8 augustus benoemd tot advise rend lid van de raad van bestuur van Unilever NV. zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. MOGELIJK VOLGEND JAAR REEDS JACHTJES AAN KINDERDIJK 'DE ARNE' WIL 17e EEUWS PAKHUIS ALS CLUBGEBOUW MIDDELBURG Burgemees-1 ter en wethouders van Middel burg hebben vergevorderde plannen om in een van de oude kaaien het gedeelte tussen Bellinkbrug en Spijkerbrug een aanloophaven in te richten voor de watersport. Het college mikt erop dat deze voorziening reeds het volgend jaar gereali-1 seerd kan worden. Het plan dat uitgewerkt is in samen-1 werking met onder meer de rijks dienst voor de monumentenzorg, de recreatie-afdeling van erm en de wa tersportvereniging De Arne' voorziet in ligplaatsruimte voor een kleine vijf- j tig jachten. Globaal zijn de'kosten op: zo'n 100.000 gulden geraamd. Wethouder W. P. J. Baars deelde inl een vraaggesprek over dit plan mee dat de aanloophaven vooral bedoeld is voor passanten van en naar het Veerse Meer en gasten van de water-; sportvereniging "De Arne,' die tot nu' toe voor een tijdelijke ligplaats alleen i aan de Loskade terecht kunnen. Vooruitlopend op deze nieuwe situatie heeft "De Arne' reeds een van de historische 17e eeuwse pakhuizen aan de Kinderdijk waar eens de Oostin- dische Compagnie de handelswaar opsloeg aangekocht. Hierin zal dan de benodigde toilet-accommodatie, was- en douchegelegenheid worden in gericht. terwijl T>e Arne' het monu mentale pand "De Olifant' dan ook wil gaan gebruiken als clubgebouw. Spijkerbrug In nauw verband met de aanleg van de aanloophaven staat ook het herstel van de Spijkerbrug, die onlangs, zien de slechte staat waarin deze verkeerde, voor het verkeer werd af gesloten. Het voorlopig herstel wordt nog deze maand afgerond. Het hoofd van de afdeling weg- en waterbouw van de dienst gemeente werken, ing. H. Minderhoud hierover; „Het is geen monument maar we wensen het wel als zodanig te behan delen. De verdere aanpak heeft dan ook het karakter van een restauratie-1 beurt." Daarbij zal het bewegingsmechanisme van de meer dan 100 jaar oude op- klapbrug elektrisch gemaakt worden. In een commissievergadering deelde wethouder Baars mee dat de kansen voor een rijksbijdrage in dit herstel niet ongunstig zijn. Wethouder Baars benadrukte dat het herstel van de Spijkerbrug met het behoud van de antenticiteit en het plan voor de aanleg van de aanloop haven heel erg duidelijk passen in het geheel van de stadsvernieuwing. Hij is dan ook zeer verheugd met de moge lijkheid om het 'oude zeilgebeuren' in een van de oude kaaien te laten herleven. „Wij zijn erg blij met deze ontwikkeling." Hij noemt de Kinderdijk-Korendijk een van de mooiste wanden die is overgebleven aan de tijd van handel en koopvaart. ..Bij de rijksdienst voor de monumentenzorg hebben we voor dit plan een laaiend enthousiasme ont moet," aldus de heer Baars. rlandse kameiHd is van de VVD en Journalist Peter Pringle van de Sunday Times Zijn het er niet met elkaar J over eens of in Mozambique een massamoord op de bevol king van het dorp Wiriyamu mogelijk Ls geweest. Pringle heelt zondag in zijn krant een verhaal gepubliceerd over een jongetje dat (te massamoord zou hebben meegemaakt. Waalkens daaren tegen zojuist terug van een reis door de Portugese kolonie heeft zijn twij fels over dit drama uitgesproken: hem is niets van een massamoord gebleken. Eén zin uit de verklaring van het ka merlid trok in het bijzonder de aan dacht: .„Militairen van het Portugese ieger die getrouwd of verloofd zijn moeten niet tot dergelijke wreedheden m staat worden hij. „Het gaat me te ver dat r afkorfistig uit een beschaafde wereld zich met dergelijke praktijken bezig houden". Een opmerking die voor Waalkens pleit: ze duidt er op dat hij er niet in gelooft dat geciviliseerde mensen gruweldaden bedrijven. Helaas is er echter weinig reden om deze stel ling in haar algemeenheid bij te val- Was Duitsland niet een beschaafde staat? Hebben niet desondanks Duitse militairen getrouwd of ver loofd misdrijven tegen de mensheid gepleegd? Dat gebeurde soms door eru diete figuren, die alles afwisten van Bach, Beethoven en Goethe. Bestaat er niet een omvangrijke en weinig aan trekkelijke documentatie over het Franse optreden tijdens de Algerijnse oorlog? En recentelijk: is er in Viet nam niet het drama geweest van My Lai? De Amerikaanse soldaten die daar bij betrokken waren, bleken 'gewone' militairen, helemaal geen SS-typen. Eén van hen ver- klaartie zich geen zorgen te hebben ge maakt over My Lai zolang hij in uni form was, maar toen hij uit dienst kwam veranderde dat: „Nu denk ik weer als burger en zie ik het allemaal anders". Over al deze dingen bestaat een uitgebreide li teratuur, waarin niet alleen feiten wor den vermeld, maar ook wordt gepoogd die feiten te verklaren. Zo is er over het Duitse gedrag een indringende en diepgravende studie gepubliceerd van Alexander en Margarete Mitscherlich (Het onvermogen om te rouwen), een studie die op elk volk van toepassing kan zijn, ook op het Portugese. Mitscherlich wijst er bijvoorbeeld op dat de mens niet over een 'aange boren rem' beschikt, die de absolute zekerheid geeft dat hij niet zal doden: er bestaat alleen een rem van moreel verworven aard. Er kunnen zien echter allerlei situaties voordoen waarbij deze verworven rem buiten werking wordt gesteld: in plaats van een rem ontstaat er 'een noodzaak om te do den'. In dergelijke gevallen worden al lerlei vooroordelen in een daad omge zet: één van de My Lai-soldaten ver klaarde bijvoorbeeld 'de Vietnamezen te haten'. Na ae schietpartij dacht hij: „Goed zo, die Vietnamezen kunnen me niks schelen". Zou het met Portugezen anders zijn? Men mag aannemen dat deze soldaten ook psychologisch wor den getraind: de bevrijdingsbeweging in Mozambique wordt hun voorgehou den als de vijand, ze beschouwen deze beweging als een communistische re volutionaire infiltratie, waarmee korte metten moet worden gemaakt, anders gaan zij er zelf aan. Bij de inheemse soldaten spelen vermoedelijk nog weer andere overwegingen een rol, voor de westerse mens moeilijk te doorgron den. Nogmaals, het pleit voor het ka merlid Waalkens dat hij wandaden in een beschaafde wereld onmogelijk acht, maar het is moeilijk hem in dit geloof bij te vallen. Heeft dan de Britse journalist Pringle gelijk? Na lezing van zijn verhaal moet men concluderen dat het geen sluitend bewijs levert voor de massa moord. Het beschikt over slechts twee inheemse getuigenverklaringen: het jongetje Antonio en een oude man uit een dorp, ongeveer vijf kilometer van het omstreden Wiriyamu. Beiden ga ven onafhankelijk van elkaar hem namen op van slachtoffers, namen die bleken te kloppen met die op de lijst van de Spaanse priesters. De Portuge zen ontkennen overigens dat er een plaats Wiriyamu bestaat, maar Pringle trof in het archief van een zendings- post correspondentie aan over de stich ting van een school in Wiriyamu. Pringle schreef zijn stuk in een droge, zakelijke stijl, die vrij is van elke sen satie. Hij geef: zelf de zwakke punten in zijn verhaal aan, tevens conclude rend dat hij niet het bewijs kan leve ren voor een massale executie. De po litie in Mozambique nam bovendien materiaal van hem in beslag oa. bandopnamen onder het mom dat hij belangstelling zou hebben getoond voor militaire installaties. De journa list erkent dat zijn getuigen daardoor gevaar lopen: vandaar dat ce Sunday- Times hun namen heeft doorgegeven aan allerlei internationale instanties, onaer meer aan het Vaticaan. Inmid dels heeft Pringle voor hetzelfde doel ook een bezoek aan kardinaal Alfrink Impuls ,Je geeft dit gebied als het ware een hernieuwde, oude impuls," aldus de wethouder, die het niet onwaarschijn lijk acht dat met de komst van de watersporters van andere bij de wa- (Zie slot pagina 7 kolom 4) TNeze journalist heeft zoals zovelen •L-' aangedrongen op een internatio naal onderzoek. Zouden zijn bevindin gen en veronderstellingen echter juist zijn, dan zal er vermoedelijk weinig meer te onderzoeken zijn overgeble ven: de sporen zullen wel zijn uitge wist. Dat vestigt opnieuw de aandacht op het Vaticaan, de R-K Kerk is im mers in feite de enige organisatie die over de middelen beschikt om meer Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1