PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMMISSIE-ERVIN OP RECES Personeelsbestand van rijkspolitie in Zeeland niet voor 1980 op sterkte GERZON VRAAGT SURSEANCE AAN 'Doofstomme' was illegale Marokkaan Juridische strijd om geluidsbanden begonnen ONDERZOEK TEGEN AGNEW SLAAT IN ALS EEN BOM BRITSE MINISTER VERDEDIGT RELATIE MET OVERVALLERS MpI de rui) tegen de muur 216e jaargang - nummer 185 Woensdag 8 augustus 1973 (Van onze correspondent WASHINGTON De Watergate-commissie van de Amerikaanse Senaat onder leiding van senator Sam Ervin heeft gisteren de eerste fase van de hoorzittingen afgesloten en is op reces gegaan. De tweede ronde zal plaats vinden' op een nader te bepalen datum na Labor Day op 4 september as Voor de commissie getuigden gisteren ex-minister van justitie Richard Kleindienst en onder minister van justitie Henry Petersen. fen federaal gercchtslidf in Washington begon intussen tie juridische veldslag om de geluidsbanden van het Witte Huls De advocaat van Nixon, Bnzhardt, overhandigde rechter Sirica een verklaring waaruit bleek dat de presiden' chtcr ],e( voorrecht van de uitvoerende macht blijft verschuilen om interne communicatie in het Witte Huis ge Tm Ie houdn. Nixons verdedigers schoven daarmee het argument van Watergate-vervolger Cox opzij als zouden dt d cumenlcn in dit geval wél overgedragen moeten worden aan de rechter, omdat ze betrekking hebben op een misdrijf WASHINGTON De advoc van het Witte Huis J. Fred Buz hard <r> verscheen dinsdag vi de rechtbank om te proberen te- pen te gaan dat de president "ge volg moet geven aan de sommatie ■jan de bijzondere officier van justitie Archibald Coz 'l, om de bandopnamen van telefoonge sprekken van hel Witte Huis die betrekking hebben op de Water gate-affaire ter beschikking stellen. te De senaatscommissie had dinsdag har eigen vordering tegen het Witte Huis zullen instellen, maar zij heelt dit uitgesteld hangende liet antwoord van hd Witte Huis aan Cox. Rechter Siri- van vrie ook liet door Cox rei raagde gerechtelijke hevel was uit- reeaan - bepaalde dat de advocaten ian Nixon en van Cox op 22 augustus hun wak mondeling zullen bepleiten. In de tussentijd heeft Cox tot 13 augustus gelegenheid gekregen te ant woorden op de argumenteringen van Nixons advocaten van dinsdag. Het Witte Huis heeft tot 22 augustus de tijd gekregen te reageren op de argu menten van Cox. Een tweede juridische veldslag zij het van wat kleiner formaat is in z'n eerste rase: vice-president Ag- new, die zich tot nu toe huiten de Watergate-gootstecn heeft weten te- houden, wordt verdacht van het ont duiken van belastingen. Hij zou voorts in zijn voormalige functie van gouverneur van de staat Maryland steekpenningen hebben aangenomen. Deze beschuldigingen zijn niet nieuw. In 1968 al verweet de New York Times Agnew „tegenstrijdigheid belangen". De presidentiële kandidaat Richard Nixon nam het echter voor zijn tweede man op door de krant erop te wijzen dat zij zich schuldig „Alleen gevraagd om inlichtingen" BELFAST (RTR, AFP) De Brtse minister van defensie, lord Carrington, heeft dinsdag de relatie verdedigd die de regering heeft onderhouden met twee bankrovers die vorige week in de Ierse hoofdstad Dublin tot resp. 20 en 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De twee rovers de 32-jarige Kenneth Little- john en zijn 25-jarige broer Keith hadden de Britse autoritei ten aangeboden inlichtingen te verschaffen over de activiteit van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) in Ierland. Lord Carrington noemde het 'volko men gepast' dat de Britse regering had gepoogd dergelijke inlichtingen te krijgen. De dag tevoren had zijn mi nisterie al verzekerd datde Britse autoriteiten niets te maken hadden gehad met de roof van 67.000 pond waarvoor de gebroeders Littlejohn waren veroordeeld, Toen deBritten met het tweetal in zee was gegaan, hadden zij hem gewaarschuwd dat zij zich niet aan enig misdrijf mochten jjchuldig maken, Het aan het licht komen van de contacten tussen de regering en de twee broers leidde tot een politieke rel in Engeland, waarbij het aftreden van lord Carrington werd gevraagd. Bemadette Devlin, de militante verte genwoordigster van de r-k minderheid in Noord-Ierland, eiste dat het lager huis van reces zou worden terugge roepen. Volgens haar zouden twee geheimzinnige aanslagen die in decem ber in Dublin aan twee mensen het leven kostte, wellicht het werk zijn van Britse agenten. In Noord-Ierland wordt vandaag een nieuwe wet van kracht die het moge lijk maakt mensen die van terroristi sche activiteit worden beschuldigd door een rechter zonder tussenkomst van een jury te berechten. Voorts krijgen de veiligheidstroepen de be voegdheid woningen binnen te gaan waar moge.ijk mensen in gijzeling worden gehouden of anderszins in le vensgevaar verkeren. Mensen die wei geren antwoord te geven op vragen van de veiligheidsdienst, zullen gerech telijk kunnen worden vervolgd. Minder geweld Ter gelegenheid van het van kracht worden van de nieuwe wet heeft het Britse bestuur cijfers bekendgemaakt waaruit blijkt, dat het aantal geweld daden afneemt. Vorige maand vielen in Noord-Ierland zestien doden en 200 gewonden, tegen 95 doden en 641 gewonden in jud van het vorig jaar. Het aantal schietpartijen daalde van 2778 in juli 1972 tot 283 in de afgelo pen maand. Commissie Tot algemene verrassing in -politieke kringen in Belfast heeft de militante protestantse leider ds. Ian Paisley zich bereid verklaard zitting te nemen in de commissie, die het reglement voor de nieuwe volksvertegenwoordi ging moet opstellen. Zijn medestander William Craig is nu de enige van de negen afgevaardigden die voor het lidmaatschap van de commissie zijn aangezocht, die een plaats heeft ge weigerd. Craig en Paisley zijn de leiders van de 28 leden tellende mili tante protestantse fractie die het werk van de 78 zetels tellende assem blee onmogelijk wil maken. maakte aan „straatgootpolitiek van het laagste soort". Agnew heeft bij monde van zijn perschef laten weten dat hij al het vertrouwen heeft in de Amerikaansi- reehtspraak. Het Witte Huis heeft dinsdag geei commentaar willen geven op de affai- rc-Agnew. Woordvoerder Gerald War ren wilde ook geen antwoord geven op de vraag of de president nog vertrouwen stelt in Agnew. Dit bracht een journalist tot de veronderstelling dat de president zijn handen aftrok van zijn plaatsvervanger. Deze inter pretatie wees Warren echter met klem van de hand. 'Bom' Het bericht van de mogelijke ver wikkeling van Agnew in een schandaal in Maryland sloeg in als een bom. De toch al moeilijke positie van de repu blikeinse regering als gevolg van de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische partij in het Waterga- te-gebouw in juni van het vorig jaar dreigt nog gecompliceerder te wor den. Van een aanklacht is nog geen spra ke. Het gaat om een onderzoek naar de gang van zaken bij het gunnen van bouwcontracten in Maryland in de jaren 1967 en 1968, toen Agnew gou verneur van die staat was. en daarna toen hij in 1969 vice-president van de VS was geworden. Onder leiding van de federale officier van justitie voor Maryland George Beall wordt nage gaan of bouwers, bouwadviseurs en architecten in ruil voor bevoordeling geld hebben betaald aan overheids functionarissen in het gebied van Bal- timore waar Agnew in het begin van de jaren zestig zijn spectaculaire poli tieke opkomst begon. Het onderzoek is ook gericht tegen (Zie slot pagina 3 kolom 2) Directie ziet nog mogelijkheden voor redding UTRECHT (ANP) De directie van Gerzon hoopt de gunstige gang van zaken van het bedrijf door een surseance van betaling te kunnen continueren en daardoor in staat te zijn met enige steun van derden haar crediteuren te bevredigen. Dit blijkt uit een met enige spanning tegemoet geziene verklaring van de Ger- zon-directie. SP1RO AGNEW s'-GRAVEZANDE Een zich doofstom hou dende jongeman, die in de nacht van zon dag op maandag door de rijkspolitie in 's- Gravezande werd aan gehouden, bleek giste ren een illegaal bier verblijvende 14-jarige Marokkaan te zijn, die in dienst was bij een tuindersbedrijf in Hoek van HoUand. Een 34-jarige landge noot van hem. in dienst bij hetzelfde be drijf, is ook aangehou den en overgegeven aan de vreemdelingen dienst in Rotter dam. bij de politie in 's-Gra- vezande voorgewend, dat hij doofstom was nadat hij bij een routi necontrole 's nachts was aangehouden. Naar aanleiding van publikaties in lokale kranten kwam een aantal tips binnen waarna de politie met de jongen een rondrit door het Westland ging maken. Die ein digde in Hoek van Holland op het erf van de bloemkwekerij, waar een caravan stond die bij de jon gen kennelijk tekenen van herkenning opwek te. in de caravan, waar deze na te hebben geconstateerd dat uit een kast een aantal spullen van hem was verdwenen in woe de ontstak en vergat dat hij zijn spraak kwijt was. Hierna was het een pemeschil om de eveneens illegaal hier verblijvende land genoot van de jongen aan te houden. Voorlo pig ziet het er naar uit dat beiden voor uitwij zing in aanmerking ko men. Tegen de tuinder, die de mannen illegaal in dienst had en die dus geen sociale pre mies voor hen betaal de. is ook proces-ver baal opgemaakt. Maandag werd bekend dat de Amster damse textielagenl firma C. van Geuns namens twee textielfabrikanten met een vordering van 50.000 het faillissement van gebr. Gerzon's Mode magazijnen heeft aangevraagd, twee bedrijven die het faillissement van Gerzon hebben aangevraagd zijn de Westduilse tricotagefabrick Baltrik in Bahlingen en het Nederlandse con fectiebedrijf Leeman in Baarle-Nas- De tekst van liet dinsdagmiddag door de Gerzon-directie verstrekte commu niqué luidt als volgt: „Mede tengevol ge van de operaties die Gerzon in het verleden heeft moeten ondergaan, is de financiële positie van het bedrijf sterk uitgehold. Ter financiering het tekort aan lang vermogen w een beroep gedaan op het ministerie van economische zaken voor een lang lopend krediet. Nu op deze aanvrage afwijzend is beschikt, hoopt het be drijf middels een surseance van beta ling de gunstige gang van zaken te continueren en daardoor in staat te zijn mei niet enige steun van derden haar crediteuren te bevredigen". Directeur P. A F. Perk van Gerzon rekent erop dat vandaag beslist zal worden over de aanvrage tot uitstel van betaling van het in ernstige moei lijkheden verkerende bedrijf (360 werknemers). Kwart miljoen De Amsterdamse agent Nan Geuns verklaarde desgevraagd nog niets van de lieer Perk vernomen te hebben. De surseance-aanvrage werd overigens wel verwacht. Dinsdag is het de firma hij een eerste telling van schuldeisers gebleken dat een tiental leveranciers een kwart miljoen gulden te vorderen hebben. De heer Perk zei als toelichting op het bericht dat uitstel van betaling was aangevraagd, dat dinsdagmiddag uitvoerig met de vakorganisaties van gedachten is gewisseld. Concrete af spraken zijn niet gemaakt. Het wach ten is op de benoeming van een bewindvoerder. Het ligt in de bedoe ling de plannen tot opening van twee zogenaamde Gerzonnettes (in Amster dam-oord en in Hilversum) en de uitgifte van personeels-certificaten ge woon door te zetten, aldus de heer Perk. Kredieten In overleg met een te benoemen be- windoverder zal getracht worden van enkele banken nieuwe kredieten te krijgen. Volgens de heer H. L. Frans- sen, secretaris van de NW-bedrijfs- bond Mercurïus, zijn de inventaris en de goederen van Gerzon reeds als onderpand aan de banken gegeven. In het gesprek met de Gerzon-directie hebben de bonden hun ernstige be zorgdheid uitgesproken over de nieu we ontwikkelingen rond Gerzon, aldus de heer Franssen. „Wij zullen de plan- (Zie slot pag. 3 koL 1 Oma Murphy neemt een taxi LONDEN DPAOma Ethel Murphy uit Roffev bij Londen is dinsdag met de taxi-ondernemer Bernard Frances uit het naburige Horsham overeengekomen, dat een auto van Francis haar voor 1.500 pond (circa 10.000 gulden) naar haar dochter in de Australi sche stad Perth zal brengen. De reis zal ongeveer drie maanden duren. „Bij zo'n verre reis zou het dom zijn een straalvliegtuig te nemen en helemaal niets te zien", aldus de ondernemende grootmoeder. Ontwapening DE DEELNEMERS aan de ontwa peningsconferentie in Genëve heb- Kn vrijwel algemeen verwijten ge- adres van Amerika en Rilland over het doorgaan met ondergrondse kernproeven, (pag 3) Spionage EEN Amerikaanse soldaat heeft stukken aan de pers aoor- g«peeld aangaande spionage- en muisterp raktijken door de VS in ue bondsrepubliek, (pag. 9) Nieuws uit binnen- en buitenland: pag. 1,3 en 9 Nieuws uit Zeeland: Pag-2,5,7 en 10 Sport: pag. 10 en 11 Radio-tv: pag. 12 Financieel nieuws: pag. 13 DISTRICTSCOMMANDANT ZEELAND - OVERSTE W. D. LANTING - VERWACHT: fjantlijn GROEPEN MAKEN IN VAKANTIESEIZOEN 'LANGE DAGEN'* MIDDELBURG Het ziet er niet naar uit dat aan de onderbe zetting waarmee de rijkspolitie met name ook in Zeeland heeft te kampen vóór 1980 een einde kan worden gemaakt. Deze ver wachting wordt uitgesproken door de commandant district Zeeland van de rijkspolitie, over ste W. D. Lanting, die daaraan direct toevoegt dat de oorzaak van het nijpende tekort niet op de eerste plaats is gelegen in de mate waarin nieuw personeel wordt aangeworven. „Over werving en opleiding hebben1 we bepaald niet te klagen. Het pro bleem van de onderbezetting zit hem niet in het aantal jonge politieman nen. dat tot het korps toetreedt maar juist in de aantaUen ouderen, die opi grond van hun leeftijd de dienst veria-' ten". De afvloeiing van oudere rijkspolitie mannen voltrekt zich, landelijk gezien,; haast in 'groepen' doordat velen tege-j lijk de leeftijd bereiken waarop ze de uniform aan de kapstok kunnen han gen. Het is een 'gevolg van de oor zaak', dat zij ook met aantallen tege lijk bij de politie in dienst kwamen. De eerste golf dateert van 1940 toen direct na de mobilisatie vele oud militairen een politiefunctie zochten. Een tweede toevloed van nieuw perso neel ontstond in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog. Zij zijn uiterlijk rond 1980 aan -het eind van htm politieloopbaan. Eerst daarna is normaal verloop te venvachten en kan het tekort ook definitief door nieuw personeel worden aangevuld. Voor wat betreft het Zeeuwse district van de rijkspolitie geeft overste Lan-' ting allereerst de huidige situatie aan: de totale toegestane sterkte voor de landgroepen elke groep is een deel] van de provincie toegewezen be-; draagt 241 man. De werkelijke sterkte bedraagt echter slechts 199 man. De toegestane sterkte is gebaseerd op de bevolkingscijfers. Voor een provin cie als Zeeland is dat in feite niet voldoende: in het steeds langer wor dende vakantieseizoen neemt door de tcerisienstroom met name de bevol king in het kustgebied tot een veel voud toe. Tegelijk daarmee groeit ook het aantal taken dat de te weinige politiemannen moeten uitvoeren. Overuren Overste Lanting: „Hoewel wp dus méér mensen nodig hebben, zou ik op dit moment toch al verschrikkelijk gelukkig zijn als we die toegestane sterkte zouden kunnen halen. Vooral ook door het tekort wordt er veel gevergd van onze mensen. Ze maken zeer lange dagen met veel overuren. Noodgedwongen moeten we. om het werk af te krijgen, dikwijls vrije dagen intrekken". Het probleem van de onderbezetting wordt nog verergerd doordat de al sinds vele jaren toegepaste noodgreep, het in het vakantieseizoen tijdelijk overplaatsen van personeel uit het Zeeuwse binnenland' naar de kustge bieden. steeds moeilijker wordt. De oorzaak daarvan is eenvoudig dat het toerisme zich steeds verder landin waarts uitstrekt. Bovendien trekken plaatsen als Hulst. Axel, Sas van Gent enz steeds grotere stromen kooptoe- ristèn. Om alles in goede banen te kunnen blijven leiden mag de sterkte van de groepen in "net oostelijk deel van de provincie niet beneden een bepaald minimum dalen. De districtscommandant wil wel graag kwijt, dat hij grote bewonde ring heeft- voor de wijze waarop met name het oudere personeel van de landgroepen hun zware dienst verrich ten. „Onze mensen hebben zich aan de veranderende omstandigheden, vooral door de snelle groei van het toerisme, goed aangepast. Ik ben er trouwens van overtuigd dat de politiemannen in de verschillende groepen door htm tactisch optreden vele moeilijkheden, die zich op overvolle campings, dor pen aan de kust en in en rond het! verkeer maar al te gemakkelijk voor-j doen, juist weten te voorkomen". I Overste Lanting wijst er vervolgens op. dat ofschoon gebieden als ooste lijk Schouwen-Duiveland. Thoien, de Bevelanden en het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, steeds meer aandacht nodig hebben, het accent in het politiewerk in het zomerseizoen toch op de kustgebieden rost. Daarom krijgen de groepen Veere, Wester- schouwen, Westkapelle, Kortgene. Oostburg en Aardenburg. zo nodig dagelijks assistentie van ue verkeers- groep van de rijkspolitie in Middel burg. Die assistentie wordt geleverd door een politieman die met een auto of een motor een deel van de surveil-| lance op zich neemt. Verkeersdoden Die assistentie is des te meer welkom omdat het werk op vrijwel elk ter rein. zoals verkeer, criminaliteit en algemene dienst, waaronder onder meer wordt verstaan het 'handhaven van de openbare orde' in sterke mate :oeneemt. Het verkeer baart steeds grotere zor gen. De verkeersgroep in Middelburg Zie slot pagina 10 kolom 6) k ls het in Zeeland gaat .'bindingen over I tyvAA'ater en cial gebeurt nog al eens dan i:aai onvermij- delijk ergons een bestuurder j of een politicus op. die rve*. klassieke woord uitspreekt: „We staan met de mg tegen de muur". Deze week was het weer zover. De .ta rieven voor de Zeelandbrug moeten omhoog, evenals de financiële bijdra ge aan de Brugmaatschappij van de- provincie en jawel: ..We staan met <it rug tegen de muur In 1958 gonsde dezelfde uitdrukking door de debatten over de veertarieven op de Westerschei de. De toenmalige minister van ver keer en waterstaat begreep in die cbi- gen weinig hij zei althans er weinig van te begrijpen van de Zeeuwse agitatie tegen de invoering van veer tarieven. want gedeputeerde staten zelf hadden in een brief toegegeven dat de vrijdom niet kon worden gehandhaafd Een nogal flauw argument: gedeputeer den hadden hun brief geschreven om dat de minister weigerde de outillage van de Westerscheldeveren te verbete ren met als gevolg nogal chaotische .vachttijden. „Onder de druk der om standigheden" schreven gedeputeerden toen. .heeft zich de gedachte baan ge broken dat de naar eerlijke mening rechtvaardige strijd voor het ver kregen recht der vrije veren moet wor den gestaakt indien deze strijd zou leiden tot een tenslotte onoverzienbare schade aan een nog ingrijpender, be lang". Deze zin werd toen gemaks- en kortheidshalve vertaald als „we staan met de rug tegen de muur". Er wordt nu weer tegen de muur gestaan, maar ditmaal niet. tenge volge van een minister. Laten we eer lijk wezen: Zeeland zelf is er schuld aan. als men althans dat woord wil gebruiken. Destijds is met veel vuur en verve gepleit voor de Zeelandbrug, er werden berekeningen gemaakt en prognoses opgesteld en vrijwel ieder een in deze provincie betoogde dat het een grandioos plan was. In die dagen was er hier een stemming in de geest van: waarin-een-klein-land-groot-kan- zijn. En waarom ook niet? Het w&s een grandioos plan. Toen het voor het eerst naar buiten kwam haalde menig een zelfs ongelovig de schouders op: eerst zien en dan geloven. Elders in het land was men wat kritischer, rijks- wrterstaat deed niet erg enthousiast over de prognoses, maar dank zij het on vermoeide v/erken van enkele Zeeuwen in bestuur en in techniek werd ten slotte toestemming gegeven. Als Zee land zo graag die brug wilde hebben vond de regering dan moest dat maar, doch het rijk wilde er in finan cieel opzicht niets mee te maken heb ben: het was een exclusief Zeeuwse zaak. Zo is de brug er gekomen. De koningin kwam er voor over óm de lange betonnen weg over de Oosterschelde te openen, de kranten stonden er vol van. de tv maakte er een speciale daguitzending van. En nu blijkt dan dat het met de financiering niet helemaal klopt, althans de progno ses waarop die financiering destijds is gebaseerd, zijn niet uitgekomen en dat betekent dat de tarieven wat om hoog zullen moeten en dat nog heel lang tol moet worden betaald. He: is allemaal terug te brengen tot een een voudig cijfersommetje. een sommetje dat de overheid in dit geval provin ciale staten inderdaad met de rug tegen de muur zet. Men kan daar nu wel tegen proteste ren, maar dat is vrij zinloos. De rekening moet kloppen en ze moet bo vendien worden betaald. Misschien wordt deze zaak wat lichter verteer baar als men nog eens terugdenk: aan wat het alternatief had kunnen zijn. Namelijk: een veerdienst. Het is wel licht goed er aan te herinneren dat de directe aanleiding tot de bouw van de brug juist de exploitatie van de veer dienst was. Aanvankelijk ging die van Katse Veer naar het Luitje in Zierik- zee, een fraaie tocht die echter voor menigeen een groot tijdverlies oplever de Toen kwam het traject Kats-De Val, weliswaar een grote verbetering, maar nog steeds niet aangepast aan de eisen van het moderne verkeer: er werd met boten met zijlading gevaren. Inmiddels waren plannen uitgewerkt kostbare plannen voor omscha keling op ferryboten en zij zouden een zware last hebben betekend zowel voor de provincie als voor de gebruiker. Toen kwam ir. Snip met zijn voorstel een brug :e bouwen, een voorste! dat uiteindelijk werd gerealiseerd. Dat be tekent dat er nu een brug ligt, waar door in ieder geval tijdverlies is uitge schakeld terwijl het tarief voor èen veerboot vermoedelijk hoger had moe ten zijn dan de huidige tol, een brug bovendien, die in het inter-Zeeuwse verkeer een belangrijke functie heelt en niet meer is weg te denken. De oplossing die nu is gekozen is redelijk: de frequente gebruikers kunnen de tienrittenkaarten blijven ko pen tegen dezelfde prijs. Met. andere woorden: de mensen die incidenteel van de brug gebruik maken betalen meer. twee kwartjes per keer. We ge loven niet dat een dergelijke verhoging aanleiding tot grote moeilijkheden geeft. De vraag is wel of de verlenging van de afschrijvingstijd in feite een verlenging van de tolperioae niet van invloed zal zijn op het gebruik na 1978. Maar daarover valt op dit ogen blik niets zinnigs te zeggen. Te zijner tijd zal wel blijken of he: bestaan van tolvrije wegen eventuele Zoomse weg en dammenweg het verkeer over de tolbrug zal doen afnemen. Nie mand weet trouwens of ongelimiteerd verkeer in dit land mogelijk zal blij ven: tol behoeft niet de enige beper- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1