TWEEVIJFDE VAN NATIONALE VLASOOGST IS AFKOMSTIG VAN ZWSCH VLAAMSE BODEM Belgisch horecabedrijf prijst vlas van harte aan Vlasroterij in Koewacht werkt op volle toeren Vlasindustrie terug naar verbruikerstop VLAK OVER DE GRENS BIJ IJZENDIJKE extiA Producten Waterroten Caissons MARKT RICHT ZICH GEHEEL OP BINNENHUISSECTOR Vlatex Propaganda Vlascongres vrijdag 3 augustus 1973 ZEEUWSCH-VLAANDEREH KOEWACHT Jaarlijks wordt er in Nederland op ruim vijf duizend hectare landbouwgrond de vlasteelt uitgeoefend. Van de Zeeuws-Vlaamse bodem wordt het merendeel van de natio nale vlasoogst binnengehaald: tweevijfde van het totale areaal ligt er. De overige vlasgebieden van betekenis zijn in Friesland, Groningen en de IJsselmeerpolders te vinden. Van alle vlaspro- ducerende en -verwerkende landen in Europa heeft ons buur land België, met Kortrijk als wereldcentrum voor de interna tionale vlashandel, een eeuwenoude vlascultuur, die zich voor namelijk langs de rivier Leie ontwikkelde. Over de herkomst van het vlas be staan nog altijd geen vaststaande gegevens. Wel is uit oudhoudkundige vondsten gebleken, dat vroeger be schavingen, zoals de Egyptenaren, tientallen eeuwen voor Christus al de kunst verstonden om uit vlasve zels linnen te maken. Ook in de Germaanse tijd en ten tijde van Karei de Grote was vlasteelt een belangrijke vorm van landbouw. Het vlas werd in die dagen uitsluitend voor eigen gebruik verbouwd. Pas rond de elfde eeuw ontstond de eerste ruilhandel in vlasweefsels. Het vlas werd op den duur zelfs een veelgevraagd exportartikel, hetgeen verschillende families in de Westeu- ropese landen veel welstand bracht. Door ae enorme opgang van de synthetische stoffen is de vlasindus- trie ineens met problemen gecon fronteerd. Maar omdat vlas nu een maal een rijkheid in zich heeft die niet valt te everaren bleef de moge lijkheid bestaan om flinke concur rentie te leveren. De vlasindustrie verkende de koopmarkt en consta teerde, dat er met name in de stoffering en interieurinrichting nieuwe kansen voor haar produkten. Het is bijna onvoorstelbaar, dat er uit het vlas zoveel eindproaukten worden gehaald. In feite komt het er op neer, dat er vrijwel niets van verloren gaat. Bekend is, dat er uit vlas linnen wordt gemaakt, maar van wat er niet naar ae spinnerijen gaat worden ook produkten ge maakt. Uit de gezwingelde vlaslok- ken worden bijvoorbeeld garen en touw gemaakt. Van het vlasafval kan men verschillende papiersoorten vervaardigen en er worden bouw- en meubelplaten van geperst. Na ver schillende bewerkingen kan men uit de zaadbollen van het strovlas '.ijn- olie persen, die verwerkt wordt in verven, lakken, vernissen, zeep. li noleum en kunsthars. In Koewacht staat een grote vlasro terij, waar het vlas uit Zeeuwscli- Vlaanderen en ook veel uit België met water wordt geroot. Bedrijfslei der is René Martinet. Hij vertelt, dat grote vlasprodueerende landen het strovlas volgens het dauwroot- systeem behandelen, maar dat dit in Nederland weinig voorkomt. Dauw- roten is het vlas op de akker uit spreiden: de inwerking van het weer moet er dan verder voor zorgen, dat de lijmachtige stof, die de schors met de vezel verbindt, wordt opge lost. Bacteriën zijn de activisten in dit rottingsproces. Deze manier van roten is nogal langdurig en vergt veel arbeidskracht. René Martinet vertelt, dat in de Nederlandse vlasteelt overwegend het walerrootsysteen wordt toege past. „Dit komt het meeste voor. Het. is wel duurder, maar het is veel minder arbeidsintensief". In feite wordt er op snellere wijze hetzelf de resultaat bereikt, wanneer het vlas in water wordt ondergedom peld. dat tot een temperatuur van dertig graden Celsius wordt ver warmd. Op het Koewaehtse bedrijf slaan dompelcaissons opgesteld. Vooral nu de oogsttijd volop aan de gang is, draait het aan de lopende band. Het vlas wordt er behalve geroot ook gezwingeld. Het zwingelen is de laat ste fase in de oogstbewerking. Op de zwingelmachine worden de vezels als het ware van e.kaar losgeslagen en v/orden de zemen verwijderd. Als dit gebeurd is gaat het vlas op transport naar de spinnerijen. Foto; Laatste fase in de oogstbewer- king van het. vlas is het zwingelen. Vroeger gebeurde dit met een houten rad waaraan twaalf houten messen zaten waarlangs men met de hand bossen vlas er tegenhield. Tegen woordig gaal dit machinaal (Foto PZC) Foto: Mevrouw Boelens-de Clercq toont één van de vele soorten vlas linnen in haar vlaswinkel Vlatex. ge legen in het buurtschap Bentille van St-Jan-in-Eremo. (Foto PZC) Foto: René Martinet, voorzitter rare de Zeeuws-Vlaamse vlassersbond en bedrijfsleider van de vlasroterij rre Koewacht, laat de balen gezwingeld vlas zier-, die klaar staan voor trans port naar de spinnerijen, (jota PZCf ST-JAN-IN-EREMO (B) In het Belgische buurtschap Ben tille van het plaatsje St-Jan-in- Eremo, enkele kilometers over de grens bij IJzendijke, treft men drie verschillende voor beelden van vlaspromotie aan. Aan de hoofdweg Watervliet- Eeklo ligt een bar- en restau rantbedrijf dat door het echt paar Francois Boelens-de Clercq wordt gedreven. Het bij zondere hier is, dat alle inte rieurstoffering, van wandbe- kleding tot en met stoelbekle- ding, uit verschillende soor ten vlaslinnen bestaat. Op ae eerste verdieping van het Vlasschuurken' is onder de dakspon- ningen een permanente expositie met allerhande gebruiksartikelen van vlaslinnen ingericht. Vanuit het hoofdpromotiecentrum voor de vlas teelt in-Brussel worden de activitei ten van het echtpaar Boelens met graagte gestimuleerd, want er zijn geen bedrijven in de wijde omtrek van het Vlaamse land die zich op deze wijze aohter de vlasindustrie Aan een zijweggetje van de hoofd weg door Benti.le hebben de heer en mevrouw Boelens het tweede pand in het kader van de vlaspromotiie staan, de Vlatex genaamd. Deze ruimte was eens de oudste vlashan gar van de streek. Nu hangen, liggen en staan er op overzichtelijke wijze rollen vlastextiel voor al.er- hande toepassingen, zoals voor muurbekleding, gordijnen en kleding. Mensen die zich over vlaslinnen in het algemeen deskundig wil.en laten voorlichten, kunnen bij mevrouw Boelens terecht, want zij is met het vlas grootgebracht. Van a tot z weet zij de voor- en nadelen van het vlaslinnen bij bepaald gebruik op te sommen. In het streekmuseum van IJzendijke kan men ook het een en ander over de vlasteelt en -verwerking te weten komen. Een permanente expositie in bee.d en woord is daar inge richt. De van oudsher bestaande vlas industrie baant zich, met aan toonbaar succes, in de heden daagse plastic- en kunstvezel cultuur toch weer een weg naar de verbruikers-top. Zo'n tien jaar terug leek het er sterk op, dat het vlaslinnen er" 'uit' raakte en onvermijdelijk door synthetische stoffen systema tisch zou worden verdrongen. De fabrikanten van kunstve zels kregen steeds meer greep op de technische en huishoude lijke markt. „Alle afzet aan technische vezels, bijvoorbeeld voor brandslangen en dekzeilen, viel hierdoor weg. Het vlas werd in deze technische bran ches allemaal vervangen door syn thetisch spul", vertelt René Martinet, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse vlassersbond. In Zeeuwsch-Vlaande- ren staat hij bekend als een fervent promotor van het vlas. „Dat begint al bij me thuis, want bij mij komt er alleen maar puur natuur in huis". Langzaam maar zeker zijn de ver bouwers en verwerkers de vlascrisis echter te boven aan het komen, want de vlasindustrie heeft, een nieuwe koers bepaald: zij heeft zich volledig op de binnenhuissector gericht. „Dit is onze nieuwe markt en die loopt uitstekend", stelt René Martinet met genoegen vast. „Eigenlijk is het een oude markt. Maar er was nooit iets nieuws on der de zon: men heeft het linnen veel te lang in de ouderwetse kleu ren, alles wit, gehouden. Nu is daar een totale ommezwaai in gekomen. Vooral de gordijnen en wandbekle- dingen van vlaslinnen schijnen ee steeds groter succes te worden". Op alle mogelijke manieren wordt er. met name vanuit het vlasland bij uitstek België, veel aan promotie voor het vlaslinnen gedaan. René Martinet vertelt, dat deze pro paganda ook zijn vruchten afwerpt. ..Massa's Belgen kopen linnen. In Nederland is de belangstelling voor het vlaslinnen nog niet overweldi gend te noemen, maar er zit wel schot in". Het Belgische promobiecentrum geeft haar informatiemapjes en fol ders uit om de schoonheid van het natuurprodukt vlaslinnen aan te to nen. Er worden slogans gelanceerd, die de kopers in spé er op attent maken welke verborgen kwaliteiten Foio: Op de vliering van het bar- en restaurantbedrijf 't Vlasschuurken is een expositieruimte met allerhande gebruiksartikelen van vlaslinnen ui- gericht. (Foto PZC) er in vlas.innen schuilen. Om er een paar te noemen: 'Vlas. pracht op tafel' en 'Vlas geeft, u standing'. In Amsterdam is sinds enige tijd ook een promotiecentrum voor de vlasindustrïe gehuisvest. Amsterdam is dit jaar ook uitgekozen voor het internationale vlascongres, dat op maandag 1 oktober in het Okura- hotel begint. Op de vraag of de vlastelers blij zijn met a. deze reclametechnische activiteiten geeft René Martinet- een wat verbluffend antwoord: „Ze heb ben pas centen voor promotie over als het slecht gaat in het vlas. Gaat het weer goed, zoals nu het geval is, nou dan gaat het goed en hebben ze er weinig voor over".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 23