PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEEL 'NEEN'-STEMMERS IN DE GRIEKSE STEDEN Jubilerende VVV-Groede: „Dorp mag geen Sint Anna ter Muiden worden" Grote meerderheid Papadopoulos, maar: COMPROMISVOORSTEL AAN PRESIDENT NIXON Dode in vuurzee op Zandvoort Astronauten maken 'Skylab' bewoonbaar LIBIË BERECHT 4 KAPERS ZELF Akkoord in Laos de krant van zeeland vandaag In de tetss! VOORZITTER LUIDT NOODKLOK OVER LEEFBAARHEID GEDENKSTENEN l-II 40 Rl ONTHULD Volgens het Mohammedaanse recht 10 naar 216e jaargang - nummer 177 Maandag 30 juli 1973 Papadopoulos die sinds het uitroepen van de republiek twee maanden gele. den als voorlopig staatshoofd op treedt, heeft verklaard dat ook als de volksstemming in meerderheid 'neen'- ATHENE: Het Griekse referendum. In Athene stonden de men sen al van vroeg in de ochtend in de rij om te kunnen stemmen. LEIDERS WATERGATECOMMISSIE: WASHINGTON (AFP, AP) De senatoren Sam Ervin en Howard Baker, resp. voorzitter en onder voorzitter van de commissie die een onderzoek instelt naar het Watergateschandaal, hebben zondag president Nixon een compromis voorgesteld. Dit is bedoeld om uit de impasse te geraken die is ont staan over de geluidsbanden die het staatshoofd niet wil afstaan en waarover de senaatscommissie nu via de rechter de beschikking probeert te krij gen. ATHENE (RTR, AFP, AP) Het gisteren gehouden referendum in Griekenland zal een flinke overwinning opleveren voor presi dent Papadopoulos. Dat stond vannacht wel vast. Toen de stem men van 2727 stembureaus (van de 11.978) waren geteld waren 591.998 'ja'-stemmen (91,4 procent) en 55.058 'neen'stemmen ge registreerd. Het platteland stemde massaal 'ja', in de grote steden waren er opvallend veel 'neen'-stemmers: Papadopoulos kreeg in Athene niet meer dan 51 procent van de stemmen, terwijl dit in Saloniki 57 procent bedroeg. stemmen zou opleveren, Griekenland een republiek blijft. Zelf staat hij op de nominatie voor zeven jaar presi dent te worden, met generaal Odys seus Anghelis, het hoofd van de strijd krachten, als zijn plaatsvervanger. Toen er nog druk werd geteld, ver scheen minister van binnenlandse za ken Stylianos Pattakos op de televisie om te verstaan te geven dat een overwinnig voor Papadopoulos zeker was. „Het referendum", zo zei hij, „was de vrije en oprechte uitdrukking van de volkswil. Wij hebben een echte democratie" Pattakos noemde het re ferendum „eerlijk en beschaafd" en zei dat het in „volslagen rust en orde" is gehouden en dat de uitslagen „het antwoord van het Griekse volk zijn tegen hen die hebben getracht de indruk te wekken als zouden de Grie ken tegen het regime van Papadopou los zijn gekant". Hij doelde kennelijk op tegenstanders van het regime die al van te voren hadden beweerd dat de volkstemming gemanipuleerd zou worden. De laatste premier van een democratisch Grie kenland, Panayotis Kanellopoulos, heeft het referendum 'fraude' genoemd. In een verklaring na middernacht zei Kanellopoulos: „ik wijs de de geldig heid van de uitslagen af. Er is nie mand ter wereld die bij vrije verkie zingen een zo groot percentage op zich kan verenigen. De uitslagen van het referendum zijn ook in tegen spraak met de werkelijke wil van ons trotse volk." George Mavros, ook een minister van een voormalig democra tisch bewind, zei: „de komedie is voorbij. De uitslagen zijn wat wij hadden verwacht." Kanellopoulos zei dat hij en andere voormalige politieke leiders overwegen de uitslagen van het referendum voor het Griekse op perste gerechtshof aan te vechten. Ford van Bonnie en Clyde verkocht voor 175.000 dollar PRINCETON (AFP) De Fordauto ■waarin het Amerikaanse gangsterpaar Bonnie Parker en Clyde Barrow in 1934 door de politie werd doodgescho ten, is vrijdag in Princeton in Massa chusetts geveild voor 175.000 dollar. De nieuwe eigenaar van de wagen is een speelzaalhouder in Las Vegas, Ne vada, Peter Simon. De man die de Ford verkocht, film producent Toddy, heeft gezegd dat de auto hem in de twintig jaar waarin hij hem heeft bezeten, meer dan twee miljoen dollar aan reclame en toonstelling heeft opgeleverd. In een televisie-uitzending stelden de democraat Ervin en de republikein Baker voor, dat het Witte Huis toe staat dat een beperkte groep particu lier kennis neemt van de inhoud van de bewuste banden om te zien of zij iels kunnen bijdragen tot liet vinden van de waarheid over de Watergate- zaak. Volgens de twee senatoren zou den zij dat zelf moeten zijn, alsmede de jurist Archibald Cox die een onaf hankelijk justitieel onderzoek naar de zaak leidt. Op deze wijze zouj een confrontatie met het Witte Iluis kun nen worden voorkomen. Ook senator Hugh Scott, de leider van de republikeinse minderheid in de senaat, heeft voorgesteld een „onaf hankelijke en onpartijdige" commissie van twee of drie leden in te stellen om de geluidsbanden te onderzoeken. Senaat De Amerikaanse Senaat heeft zater- oag een resolutie aangenomen en naarhet Huis van Afgevaardigden aoorgestuurd waarin de leiders van hei congres de bevoegdheid krijgen om het congres bijeen te roepen tij- oens net een maand durende reces om aanstaande vrijdag zal beginnen, üeze nog niet eerder voorgekomen maatregel komt voort uil ue woede van het congres over de zware bom-' oardementen op Noord-Vietnam afge lopen december, toen het congres op W en alleen president Nixon het bijeen kon roepen. Volgens de nieuwe maatregel kan het congres oijeen worden geroepen door de voor zitter van het huis van afgevaardigden ae senaat en door de fractieleiders m öeide huizen. In Washington hebben 21 republikein se senatoren zaterdag de senaatscom missie aie het Watergate-scnandaal onderzoekt, gevraagd een leidende me- aewerker van de commissie. Carmen ■oeiiino te schorsen. De commissie zou een onderzoek in moeten stellen naar Beschuldigingen dat Bellino in hoge mate betrokken was bij afluisterprak- njken van de democratische partij njdmis de campagne voor de presi dentsverkiezingen van 1960, toen Nixon werd verslagen. BelLino heeft de beschuldigingen, die eerder deze week door de republikein- j Nieuws uit Zeeland op pag. 2 en 5; Nieuws uit binnen- en bui tenland op pag. 1 en 3; Sport op pag. 9, 10, 11, 12, 13 en 14; Radio en tv op pag. 7. se partijvoorzitter George Bush geuit waren, tegengesproken. De 21 senato ren vinden dat de commissie-Ervin het vertrouwen in haar werk moet herstellen en moet voorkomen dat er smetten op haar onderzoek worden geworpen, door Bellino hangende het onderzoek naar de beschuldigingen te schorsen. Ze schrijven dit in een brief aan commissievoorzitter Sam Ervin. Klachten Van de zijde van de oppositie zijn vele klachten geuit over de gang v zaken bij de stemming. Zo zouden in vele stembureaus alleen op verzoek van de kiezers 'neen'-biljetten zijn uit gereikt. terwijl ook de gordijntjes voor de stemhokjes in veel gevallen waren weggelaten, waardoor er van het geheime karakter van de stem ming niet veel meer was overgeble ven. ZANDVOORT: het dodelijke ongeluk Britse renner David Purley helpt mee Roger Williamson in zijn STP March in de Grote Prijs van Zandvoort. De een doek over de verbrande landgenoot 731. te gooien, de race gaat door. ZANDVOORT De Engelse coureur Roger Williamson Is tij dens de zevende ronde van de Grand Prix van Nederland veron gelukt. De 25-jarige Williamson raakte volgens collega-coureur Da vid Purley van de baan toen hij met een snelheid van 210 kilome ter de bocht voor tunnel-Oost in ging. Zijn Mrach kwam tegen de vangrail, ketste terug, sloeg over de kop, vloog in brand, sloeg nog maals over de kop en kwam tenslotte tot stilstand in het zand. Purley stopte onmiddellijk en probeerde de gekantelde boli de om te keren. Zijn pogingen waren echter tevergeefs. Ook een brandweer- en eerste-liulpman ar riveerden te Iaat om nog hulp te bieden. De vlammen hadden toen al zo om zich been gegrepen dat een brandblussertje tenslotte ver re van afdoende bleek. Tv-kijkend Nederland was ge tuige van dit drama; het NOS- zondagmiddagprogramma bracht via een snelle schakeling meer dere uitzendingen waren al ge pland op de buis. Een Engelse journalist maakte de wedstrijdleiding na afloop tij dens een persconferentie duide lijk dat de radeloze Purley tegen hem had verklaard dat de brand weer- en eerste-hulpman in eerste instantie uit vrees voor ae vlam men niet eens bereid waren om hem te helpen de wagen om te keren en in ernstige gebreke wa ren gebleven. De beknelde Williamson, wiens asbest-coureurspak hoogstens 30 seconden tegen de vlammen be stand was. was echter volkomen kansloos. Hij moet verbrand zijn in de wrakstukken van zijn wa gen. Williamson maakte tijdens de Grote Prijs van Nederland min of meer zijn debuut als Formule I rijder. Hij was weliswaar vori ge week gestart op Silverstone tijdens de Grand Prix van Enge land maar was toen bij het onge luk betrokken waardoor de race gestaakt werd. Het stoffelijk overschot van Williamson is later naar Bloe- mendaal vervoerd vanwaar het vandaag naar Engeland zal wor den gebracht. Winnaar van de Grote Prijs van Nederland, Jac kie Stewart, zag af van een ere- ronde. Bovendien werd de laatste ronde van de middag, een wed strijd voor Groep I geannuleerd. (Zie ook sportpagina 9). Man kwam om bij brand op jacht ZUTPHEN (ANP) De 2G-jarige G. J. Karsenmakers uit Deventer is zon dagmiddag omgekomen bij een brand aan boord van een motorjacht, dat aan de kade van de IJssel te Zutphen lag gemeerd. De oorzaak van de brand zoekt de po litie in het vlam vatten van de ben zinedamp ontstaan bij het vullen van een tank. terwijl een gasstel brandde^ Zr 23-jarige broer liep brandwonden op en sprong daarna overboord. Na behandeling in een ziekenhuis kon hij naar huis gaan. Twee andere broers waren tijdens het uitbreken van de brand al op de kade. ALLE DRIE LAST VAN DE 'BEWEGl NGSZIEKTE' (Van onze ruimtevaart medewerker). DEN HAAG „Er schijnt niemand thuis te zijn", grap te astronaut Lousma zater dagavond toen hij, kijkend uit een van de raampjes van de Apollo langszij Skylab, in het ruimtevaartlaboratori um naar binnen kon kijken. De drie Amerikaanse astro nauten Bean, Garriott en Lousma hadden er toen pas acht uur van him record- ruimtevlucht van 59 dagen opzitten. Deze vlucht was za terdag om 12.11 uur onze tijd begonnen met een vlek keloze lancering van Kaap Kennedy. Op enkele onbe langrijke probleempjes na is de vlucht tot dusver uitste kend verlopen. Ongeveer twee minuten voor de lancering was op ongeveer 500 km hoogte Skylab over Kaap Kennedy getrokken. Toen een kwartier later de Apollo door de Saturnus in een veel lagere baan om de aarde was gebracht, be droeg de afstand tussen beide ruimteschepen ongeveer 4.500 ki lometer. De eerste uren daarna besteedde het ruimtetrio aan het laveren van hun kleine ruimte schip naar het 85 ton wegende ruimtelaboratorium. Daarbij o.aek aai een van de brandstof leidingen van een stuurraketje een beetje lekte. Het raket je werd verder uitgeschakeld maar Tegen acht uur in de avond was Skylab bereikt en kon een korte inspectievlucht om het ruimtelaboratorium beginnen. Die werd verkort toen bleek dat de uitlaatgassen van de stuurraket- jes het geïmproviseerde door de vorige bemanning aangebrachte zonnescherm wat meer deden klapperen dan was verwacht. Om het zonnescherm niet in gevaar te brengen werd de inspectie daarna stopgezet. De koppeling (Zie slot pagina 3 kolom 5) GROEDE „Groede ligt op sterven. Als we niet uitkijken wordt het een dood dorp met een hoop vakantiewo ningen. Een renovatieplan voor de dorpskern? Best, maar valt er nog veel te renoveren, zijn we al niet te En Groede mag geen Smt-Anna ter Muiden worden. In die gerenov de woningen moeten jonge mensen kunnen on willen wonen". Voorzitter J- Schippers van de 40- jarige VVV van Groede heeft zater dagmorgen op een jubileumbijeen komst de noodklok geluid over de toekomst van het dorp en de toeristi sche ontwikkeling. Deze kern van de gemeente Oostburg dreigt naar zijn mening de boot te missen, als er niet snel wordt ingegrepen. De heer Schip pers: „Ik zou alle politieke partijen willen oproepen: doe iets, zorg voor faciliteiten die ons in staat stellen een minimum aan leefbaarheid te handha ven. Niet alleen de inwoners maar ook de toeristen hebben niets aan een dood dorp". Op een feestvergadering in "De Drie Koningen' (waar genodigden werden getrakteerd op een originele 'Hroese japtoarte') vertelde de VVV-voorzit- cer wel eens de indruk te hebben dat iet Groede 'ondanks de VW is gelukt toeristen aan te trekken'. „Het dorp bleef achter in vergelijking met de rest van de kust, het komt niet mee met de snelle ontwikkelingen elders en ik vraag me af of het oude gemeentebestuur indertijd wel genoeg aan de leefbaarheid heeft gedaan. De VW is steeds een liefhebberij ge weest van mensen die bij alles wat deden htm goede humeur hielden, maar ik weet niet of dat hobby-isme nu wel zulke grootse dingen tot stand heeft gebracht". De heer Schippers tevens voorzit ter van de streek VW West-Zeeuwsch- Vlar.nderen signaleerde een radica le verandering in het VYV-werk. ,Het gemoedelijke karakter gaat over, de wereld wordt harder en er zal steeds meer gedaan moeten worden om iets te bereiken". Die ontwikkeling mag echter niet leiden tot het ontstaan van een toeristenindustrie. De heer Schippers: „Langs de kust moeten geen flats komen en het strand moet fris blijven ruiken en niet naar teveel mensen". Renovatie Loco-burgemeester J. Barendregt Oostburg riep particulieren op me werken aan de renovatieplannen die Oostburg voor Groede in portefeuille heeft. „Het is ook een zaak van de inwoners zelf om iets aan de leefbaar heid van Groede te doen. Ik kan wel zeggen dat liet dorp onze speciale aandacht heeft. Wij zouden van de dorpskern graag een bezienswaardig heid willen maken, maar zijn daar voor sterk afhankelijk van de mede werking van de mensen". Volgens de wethouder komt de pro vinciale planologische commissie te rug van haar standpunt dat recreatie bebouwing moet worden geconcen treerd rond de dorpskernen en niet langs de kust. Het realiseren van een oud (schets)plan van de voormalige gemeente Groede voor weekendhuizen in het Zwarte Gat is echter weer volledig afhankelijk van particuliere grondverkopen. De wethouder: „Ik kan alleen maar zeggen dat u, als u wilt dat er iets gebeurt, uw grond moet verkopen aan mensen met inte resse voor zo'n project. Als gemeente Oostburg zijn we graag bereid mede werking te verlenen, maar we kunnen de terreinen nu eenmaal niet onteige nen". Het gemeentebestuur peinst er niet BEIROET (RTR) Libië beeft besloten de vier kapers die vorige week dinsdag een Boeing-747 van de Japanse luchtvaartmaatschap pij JAL op de luchthaven van Benghazi hebben opgeblazen, voor het gerecht te brengen. De mannen drie Arabieren en een Japanner zullen terechtstaan volgens het in Libië geldende Mohammedaanse recht, aldus maakte de minister van voorlichting. Aboe Zeia Doerdah, zondag in Tripoli bekend. Het Mohamme daanse strafrecht voorziet o.m. in het afhakken van ledematen in geval van diefstal. De Libische minister noemde de kaping een 'immorele en onmenselijke daad'. De kapers maakten zich op 20 juli van de Japanse Jumbojet meester, kort na dat het toestel van Schiphol was opgestegen voor een vlucht naar Tokio via de Noordpool. VIENTIANE (RTR, AFP) Tussen de Laotiaanse regering in Vientiane en de communistische opstandige beweging Neo Lao Haksat is in grote Iqnen een ak koord bereikt over alle politieke en militaire vraagstukken, zo is zondagavond van de zijde van de Neo Lao Haksat bevestigd. Beide partijen zijn hei eens geworden over de verdeling van de ministerpor tefeuilles, de instelling van twee Tice premierschappen en de samenstelling van een raadgevend politiek lichaam. Wat de militaire vraagstukken betreft is men de neutralisering van de ste den en de koninklijke residentie Loe- ang Prabang overeengekomen en de afbakening van de streken waar de legers van regering en Neo Lao Hak sat gevaarlijk dicht bij elkaar liggen. over zo verzekerde de heer Baren-, dregt om langs de kust flatbouw te bevorderen. Provinciaal WV-directeur J. de Regt zag voor plaatselijke VVV's als die van Groede met name taken legd in de sectoren ontvangst van toeristen en voorlichting. „Ik vind het een goed uitgangspunt van uw organi satie om in de eerste plaats op kwali teit te letten. U wilt de vakantiegan gers goed ontvangen en bent er niet op uit om zoveel mogelijk mensen aan te trekken. Je zou dat 'proaukt- verbetering" kunnen noemen en dat streven gaat in de toekomst een steeds voornamer rol spelen. Ander zijds moeten er natuurlijk voldoende gasten zijn om de toeristische machi-' Regering De toekomstige voorlopige regering van nationale eenheid zal worden voorgezeten door een premier en twee vice-premiers. De functie van eerste vice-premier gaat automatisch naar iemand van de Neo Lao Haksat als de premier uit Vientiane komt. Drie sleutelministeries op vier worden aan Vientiane toevertrouwd: binnen landse zaken, financiën en defensie, het vierde, buitenlandse zaken, aan iemand van Neo Lao Haksat. De voor zitter van de consultatieve politieke raad zal een exponent van de Neo gaaien zijn urn ue luuuiuuie uitu-m-i ,T m te laten draaien". Gelukwensen1 .Haksat zun. bijgstaan door een kwamen er verder van de eerste voor-i partijgenoot a.s vice-voorziner en se- zitter van de VVV-Groede, de heer M. cretans-generaal en een exponent van W. Jongsma, die de sombere teneur 315 tweeae nee-voorzit ter. De leden van ae raad zullen voor st I cl 7 i de helft van Vientiane en voor de helft Zie slot pagina 5 kolom 1j van q6 jfeo Lao Haksat zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1