PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NW IS 'NIET ENTHOUSIAST' OVER SER-RAPPORT Meerderheid in de VS keurt gedrag Nixon af Schade aan landbouwgrond door zout kwelwater uit kanaal Gent-Terneuzen Parijs pensioneert generaal na protest tegen kernproeven de krant van zeeland Protesten 'heel gematigd' genoemd Rijksaccountant bij onderzoek in zaak Eindhovense röntgenologen Het vierde amendement Die liegt ook of 't gedrukt staat..." Pikante mode Pagina 13 216e jaargang - nummer 174 Donderdag 26 juli 1973 NKV en CNV: „NVV wil er niet aan meewerken": UTRECHT (ANP) „Het NW zoekt naar een weg om uitdruk king te geven aan zijn geringe enthousiasme over het concept van het halfjaarlijkse SER-rapport". Dat verklaarde een woordvoer der van het NW woensdagavond naar aanleiding van uitlatin gen van CNV-voorzitter J. Lanser en de waarnemend voorzitter van het NKV de heer W. Spit, over het standpunt dat het NW zou hebben ingenomen met betrekking tot het voorjaarsrapport van de SER. Hij onthield zich van verder commentaar. Het NKV en het CNV gaan er kenne lijk al van uit, dat het NW niet wil meewerken aan de totstandkoming van het rapport en dat het dit duidelijk zal maken op de SER-vergadering van vol- gende week vrijdag. De NW-woordvoerder wilde niet meer zeggen, dan dat opmerkingen in die richting 'geheel voor rekening van de heren Spit en Lanser komen'. De heer Spit verklaarde woensdag in de radio-actualiteitenrubriek "hier en nu' van de NCRV. dat het concept-rap port zo'n vrijblijvend karakter heeft, dat het NKV er geen aanleiding in ziet om in dit stadium een 'dergelijk ver gaande stap' te zetten als het NW. Het NVV tilt volgens hem te zwaar aan de zaak. De heer Spit betreurde het, dat de besluitvorming binnen het PARIJS (UPI) De Franse re gering heeft woensdag een bri gade-generaal met gedwongen pensioen gestuurd omdat hij ter plaatse zijn protest had geuit tegen het nemen van de Fran se kemproeven hij het atol moe- roeroa. Tevens bevestigde de re gering haar vaste wil de reeks controversiële kernproeven voort te zetten en noemde zij Regen en sneeuw in Frankrijk PARIJS (AFP) Frankrijk heeft woensdag een van de koudste zomer dagen uit zijn geschiedenis beleefd. In grole delen van het land werden uitzonderlijk lage temperaturen geme ten, regende het of viel sneeuw. Veel vakantiegangers werden door de regen gedwongen de campings te ontvluchten en elders een droog onderkomen te zoeken. Uit het departement Savoie werd he vig noodweer gemeld. In de Franse Alpen ligt op een hoogte van 2500 me ter een sneeuwlaag van 25 tot 30 cen timeter. Alleen de vakantiegangers aan de Noordzeestranden en aan de Cote du Roussillon, in het zuiden bij Perpignan langs de Middellandse Zee. waar het 28 graden in de schaduw was, hadden woensdag niet over het weer te klagen. vandaag in de krant Storing -mobilofoonverkeer van oe rijkspolitie in Zeeland is door nog onbekende oorzaak ernstig gestoord. PTT zoekt naar de oor zaak (pag. 2) Oosterschelde De actiegroep Oosterschelde is het niet eens met de uitslag van de enquête over de afsluiting hie had andersom moeten zijn (Pag. 2). Wegvervoer MINISTER Westerterp had de negatieve Duitse reactie' op het hecterlandse verzoek om meer ntmachtigingen voor het weg transport 'niet verwacht', (pas. Woningbouw DE AVB cons ateert dat er ern stige onzekerheid bestaat over de uitbreiding van de woningbouw in Nederland tussen nu en 1980. (pag. 13). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,5,7 en 9 Nieuws uit binnen- en buitenland op pag. 1,3 en 13 Sport op pag. 14 en 15 Radio en tv op pag. 17 Financieel nieuws op pag. 19 de gerezen protesten in binnen- en buitenland Tieel gematigd'. De regeringswoordvoerder maakte woensdag na de kabinetsbijeenkomst in het Elysee bekend dat generaal De Boladiëre, held uit de tweede wereld oorlog, met pensioen was gestuurd omdat hij aan boord van het 'jacht Fri binnen het verboden proefgebied rond het atol was gevaren. De Fri werd door de Franse marine geënterd en buiten de 60 mijlszone gesleept. De maatregel heet te zijn genomen als een disciplinaire straf tegen een legerofficier die 'zijn verplichting een gematigde houding aan te nemen heeft prijsgegeven'. De Bolardiëre is een jaar geleden op eigen verzoek van actieve dienst ontheven omdat hij in het openbaar beweerde Franse marte ling had veroordeeld van Algerijnse gevangenen tijdens de oorlog van '54 tot '62. De generaal is enigszins over spannen en wordt momenteel in een Parijs Militair hospitaal behandeld. 'Heel gematigd" Volgens de woordvoerder vertelde nister van buitenlandse zaken Jobert het kabinet dat „de internationale actie over het geheel genomen heel gematigd was", na de eerste kern proef afgelopen zaterdag. De bewinds man betrok in zijn mening echter niet het speciale geval van Peru dat zijn betrekkingen met Parijs verbrak na de kernproef. In Parijs en andere steden van Frank rijk zijn woensdag betogingen gehou den om te protesteren tegen de her vatting van de Franse kernproeven in de Stille Oceaan. In de hoofdstad werd de manifestatie gehouden voor de ambtswoning van president Pompi dou. In een boodschap werd een be roep op de regering gedaan een einde te maken aan de kernproeven ei bewapeningswedloop. De demonstra ties waren georganiseerd door opposi tiepartijen en vakbonden. NVV geen ruimte heeft opengelaten voor een nadere discussie met de an dere vakcentrales. Het NKV blijft be reid tot verder overleg met het NW, maar, aldus de heer Spit, 'dan niet op basis van een fait accompli'. 'Merkwaardig' De heer Lanser noemde het standpunt van het NVV 'merkwaardis'. Dit vooral omdat hij op de laatste vergadering van de commissie ONE (Ontwikkeling Nationale Economie) van de SER na mens alle werknemersleden van de commissie heeft kunnen meedelen, dat de vakcentrales bereid waren, mede werking te verlenen aan het uitbren gen van het rapport en dat ze het ont werp, voorzien van een positief advies, zouden voorleggen aan hun achterban. Volgens hem heeft de verbondsraad van het NW daarna een ander stand punt ingenomen dan het verbondsbe- stuur. 'Geen meningsverschil' De woordvoerder van het NW ver klaarde desgevraagd, dat ook het ge- suggereerde meningsverschil tussen het NVV-bestuur en de verbondsraad (waarin alle aangesloten bonden zijn vertegenwoordigd) 'geheel voor reke ning van de heer Lanser komt'. De CNV-voorzitter merkte nog op, dat de houding van het NW 'de groeien de samenwerking tussen de vakcentra les geen goed doet'. Intensivering van wapencontrole op Schiphol bepleit DEN HAAG (ANP) De eerste-ka- merleden Van Wijk (psp) en Schwarz (d'66) hebben onafhankelijk van elkaar de ministers van justitie en van verkeer gevraagd de wapencontro le op Schiphol te versterken. De heer Van Wijk dringt aan op het verplicht stellen van controle bij elke liinvlucht en op het strafbaar stellen van niet-nakoming van die plicht. Zijn' collega Schwarz vraagt een serieuze in tensivering van de wapencontrole, niet alleen op Schiphol, maar ook op Zes tienhoven. DEN BOSCH (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. H. M. Peynenburg, heeft een rijksaccountant ingeschakeld bij het onderzoek in de zaak van de fou tieve declaraties van de twee Eindho vense röntgenologen uit het St. Joseph ziekenhuis aldaar. De rijksacountant zal maandag met zijn onderzoek be ginnen De beide röntgenologen zouden vol gens een onderzoek van de accoun tantsdienst van de Ziekenfondsraad bij vier Eindhovense ziekenfondsen in 1972 onjuiste en te hoge rekeningen hebben ingediend voor honoraria en kostenvergoedingen voor een totaal be drag van 675.000,-. Nadat de zaak in de publiciteit was gekomen gelast te mr. Peynenburg ambtshalve een justitioneel onderzoek. Hij is van plan daarin ook de voorgaande jaren te be trekken. BENGHAZI Door de gebrek kige verbindingen met Libië zijn pas gisteren de eerste joto's be schikbaar gekomen, die het einde van het kapingsdrama met de Ja panse Jumbojet illustreren. Op de bovenste foto het moment, waar op de eerste door de kapers ge plaatste explosieve ladingen in de cockpit van het toestel tot ont ploffing komen. Op de foto daar onder zijn ook de overige ladin gen geëxplodeerdhet toestel is totaal verloren. (Zie ook pagina 3j B" fimtlijn OPINIEPEILINGEN TONEN AAN: WASHINGTON (RTR, UPI) Met een meerderheid van 51 te gen 37 procent zijn de Ameri kaanse kiezers van mening dat president Nixon er verkeerd aan heeft gedaan te weigeren persoonlijk voor de senaatscom missie van Sam Ervin te komen getuigen. Dit hlijkt uit een opi niepeiling die woensdag in de Washington Post werd gepubli ceerd. De peiling was gebaseerd op een onderzoek bij 1485 ge zinnen dat tussen 18 en 22 juli werd gedaan nog voordat Nixon dus formeel aankondigde dat hij weigert de omstreden geluidsbandjes en andere pre sidentiële documenten die met de Watergate-zaak verhand hou den vrij te geven. Uit het onderzoek blijkt dat slechts 17 procent van de Amerikanen meent dat Nixon de Watergate-affaire goed aan pakt maar daar staat 70 procent tegen over die zijn optreden slechts redelijk of armzalig vindt. Met een meerder heid van 59 tegen 24 procent gelooft het Amerikaanse volk dat de president betrokken is bij het verdoezelen van Watergate, terwijl 42 procent ervan overtuigd is dat hij ook afwist van de inbraak in het democratisoh hoofd kwartier. Volgens een enquête van het Louis Harris-instituut voor de Chicago Tri bune, gelooft 50 tegen 30 procent der Amerikanen met 20 procent zonder mening wat John Dean ten nadele van president Nixon heeft gezegd, 51 tegen 37 procent vindt dat Nixon er verkeerd aan heeft gedaan niet voor de Watergatecommissie van de senaat te willen verschijnen en 60 tegen 30 procent meent dat de president veel eer onjuist dan juist handelde toen hij weigerde in het Witte Huis berustende documenten ter beschikking te stellen. John Ehrlichman, voormalig adviseur voor binnenlandse aangelegenhe van president Nixon, heeft woensdag Zie slot pagina 3 kolom 5) WASHINGTON DP AEen niet uitgeschakelde microfoon onthulde woensdag hoe senator Daniel Inouye van Hawaii, lid van de senaatscom missie voor Watergate, denkt over John Ehrlichman. de ex-adviseur van president Nixon die momenteel zijn verhaal vertelt. 'Die liegt ook of 't gedrukt staat', fluisterde Inouye nadat hij aan Ehrlich man zijn vragen had gesteld en in de mening verkeerde dat hij zijn mi crofoon had uitgeschakeld. De senator redde zich er later uit door te zeggen: 'ik neem aan dat ik m mezelf praatte'. VERZILTING BEGINT ERNSTIGE VORMEN AAN TE NEMEN DELTADIENST IN DEN HAAG BEZIG MET ONDERZOEK WESTDORPE „Met deze grond is niets meer te doen. Ze is waardeloos geworden. Ik heb er duizenden guldens schade door". Mistroostig wijst land bouwer P. D. M. van Waes in de Autrichepolder bij Westdorpe (gemeente Sas van Gent) naar een 2,5 hectare grote gerstakker die er geteisterd uitziet. De grond ligt langs de oostkant van het kanaal Gent-Terneuzen. Vol gens de heer Van Waes is het ka-' naai de boosdoener. „Het zoute kwelwater maakt de grond hier kapot. Vijf jaar geleden, na de verbreding en verdieping van het ka naal, is het begonnen. Geen gewas doet het goed, behalve misschien gras. Maar ik ben nu eenmaal akkerboer. De gerst die er nu op staat heeft geen opbrengst. Ik zal er misschien net de kosten van het oogsten mee kunnen betalen". De gerstakker van Van Waes ziet er inderdaad slecht uit. Aan de randen waar de grond het hoogst ligt is het gewas redelijk, maar meer naar bin nen toe staan petieterige halmen in uitgestrekte onkruidvelden. Het ver schijnsel dat zich ook heeft voorge daan bij het veel sterkere gewas lu cerne, is niet van gisteren. Al in 1969 deponeerden enkele landbouwers (be halve P. D. M. van Waes nog: A. Verhaegen en gebr. Goethals te West dorpe en D. Scheele te Temeuz-en) klachten over slechte grondopbreng- sten bij het Landbouwschap in. De vermoedelijke oorzaak: de kwel uit het kanaal Gent-Terneuzen. Onderzoek Boer Van Waes had bijvoorbeeld een stukje land van een paar are wat wat te lijden had van het kanaalwater. Er is toen nooit een onderzoek ingesteld omdat het niet de moeite was. Dat stukje land van een paar are dat wat lijkingsmateriaal had kunnen opleve ren, is met de kanaalwerken verloren gegaan. Omdat de schade na de ver breding en verdieping nogal grote vor men ging aannemen, hebben de gedu peerde landbouwers het Landbouw schap ingeschakeld. Hierop is de Com missie Waterbeheersing en Ontzilting van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsongtwikkeling in Zeeland be gonnen met een onderzoek. Het onderzoek van de commissie richtte zich op twee plaatsen: in de Autrichepolder bij Westdorpe en in de noordelijker gelegen Sluispolder. De conclusies die uit het onderzoek wer den getrokken wezen uit dat de af stroming van water uit het kanaal verantwoordelijk is voor de ook nog in de zomer voorkomende hoge grondwaterstanden- Met. name was dit het geval in de Sluispolder, waar het water bovendien een zo hoog zoutge halte bevatte dat de bovengrond op de plaats van het onderzoek geheel verzilt was. Toen in 1969 met de metingen werd begonnen, constateer de men tevens een scherpe overgang van een goede naar een slechte gewas stand. In 1969 werden nl. de kanaal- werken afgesloten. In de Autrichepol der werd een minder sterke kwel ge meten. De oorzaak van dit verschil moet volgens de commissie worden toegeschreven aan de plaatselijke ver schillende gesteldheid van de kanaal bodem. Schade Volgens het Landbouwschap (gewes telijke raad voor Zeeland) heeft het rapport van de commissie duidelijk aangetoond dat de verbreding van het kanaal de zoute kwel heeft doen toe nemen. met de nadelige gevolgen voor de betrokken grondgebruikers van dien. Het steeds verder opdringende kwel water heeft, zo heeft het Landbouw schap geschreven in een brief aan Rijkswaterstaat, in verhouding tot de periode voor de kanaalverbreding aan een veel grotera oppervlakte land bouwgrond schade toegebracht. Zo had de heer D. Scheele voor de ver breding geen schade en erna schade op 1 ha., de gebr. Goethals eerst op 1 ha. en later op 2,5 ha., en de heer P. D. N. van Waes eerst op 0.15 ha. en later op 2.5 ha. De schade werd toegebracht aan de gewassen lucerne, tarwe, gerst, aardappelen en suikerbie ten. Het Landbouwschap is van mening dat de belanghebbenden al het moge lijke hebben gedaan om de schade te voorkomen. Er zijn nieuwe sloten ge graven en er is extra-drainage gelegd. Hiermee waren fikse bedragen ge moeid, maar resultaten bleven uit. Een normale vruchtwisseling bleek niet mogelijk. In bepaalde gevallen is zelfs bouwland als weiland aangelegd, zoals bij de heer A. Verhaegen in de Autri chepolder. De weilanden liggen er nu redelijk bij. Volgens het Landbouw schap hebben de belanghebbenden kosten noch moeite gespaard om re delijke opbrengsten te krijgen. De uit komsten zijn totnutoe steeds negatief gebleven. Landbouwer Van Waes: „Die 2,5 ha. zijn waardeloos voor de land- (Zie slot pagina 9 kolom 2) iij de Watergate-verhoren in de Verenigde Staten speelt deze week een voor de individuele burger be langrijk punt. namelijk de -.Taag in hoeverre een be- roep kan worden gedaan op de nationale veiligheid ter verdedi ging van onwettige praktijken. De zaak waarom het hier gaat is de inbraak onder goedkeuring van het Witte Huls gepleegd bij de medicus, die Daniel Ellsberg onder behandeling had. Ells- berg was de ambtenaar die destijds de striktgeheime Pentagonpapers liet uit lekken. zeer tot ongenoegen van de president. In het Witte Huis werd daar op besloten dat bij Ellsbergs psychia ter zou worden ingebroken om na te gaan of het dossier van deze arts nog gegevens bevatte, die tegen Ellsberg konden worden gebruikj. Nu heeft gis teren de advocaat van Nixons oud assistent Ehrlichman betoogd, dat de uitvoerende macht de president het reent heeft om zo nodig onwettige praktijken te bedrijven als het er om gaat de nationale veiligheid te verze keren. De grondwet zou zich daar niet tegen verzetten, aldus deze jurist. En hij stelde dat de inbraak bij de bewus te medicus onder deze veiligheidscate- gorie viel. Deze opvatting werd echter fel bestreden door de voorzitter van de senaatscommissie, senator Sam J. Ervin, waardoor een boeiend debat ontstond over het vierde amendement van de Amerikaanse grondwet, een pij ler van de burgerrechten in de Ver enigde Staten. Om deze zaak in de juiste niet ge ringe verhoudingen te zien moet worden teruggegaan tot 1787, het jaar waarin de Amerikaanse constitutie werd ontworpen. Aanvankelijk werd daarin vrij weinig aandacht geschon ken aan de rechten van de individuele burger. De samenstellers gingen er na melijk van uit, dat het federale gou vernement een be perkte macht zou hebben en dat ten aanzien van de bur gerlijke vrijheden de regeringen van de individuele staten veel belangrijker zouden zijn. De grote Tnomas Jeffer son voor zijn land zich in Parijs be vindend was door deze gang van zaken bitter teleurgesteld. Hij schreef - er over naar zijn vriend Madison, die mede de grondwet had samengesteld, en betoogde dat er een "Bill of rights' nodig was, een verklaring van de rech ten van de burger: ,De vrijheid van het individu moet zijn gewaarborgd zowel tegen mogelijke tirannie van de wetgevende macht als tegen die van de uitvoerende macht'"*. Een profetisch woord wanneer men thans de Water gate-affaire in beschouwing neemt. Me de dank zij het ingrijpen van Jefferson kwamen in 1789 tien amendementen op de grondwet tot stand, waarin de burgerrechten nadrukkelijk werden vastgelegd. Zij werden in 1791 van kracht en spelen op dit ogqnblik on verkort hun rol in de Amerikaanse ge beurtenissen. Het vierde van de tien amendemen ten beschermt de burger tegen 'unreasonable searches and seizures', onredelijke huiszoekingen en beslag leggingen. Een formulering met een belangrijke beperking: niet alle onder zoekingen en inbeslagnemingen zijn ongrondwettig, alleen die welke als 'onredelijk' zijn aan te merken. Giste ren kwam het betoog van Ehrlichmans advocaat er op neer, dat Ellsberg wiens medisch dossier was ontvreemd onder de nationale veiligheid viel: men verdacht hem er namelijk van de Pentagonpapers te hebben doorge speeld aan de Russische ambassade. Derhalve zou hier geen sprake zijn ge weest van 'onredelijkheid', integendeel. Maar senator Ervin wees de advocaat er op, dat de inbraak zich niet bij de onder verdenking staande Ellsberg had afgespeeld, maar bij een arts. En deze man had slechts een patiënt onder be handeling en verder geen enkele rela tie met vreemde mogendheden, natio nale veiligheid of soortgelijke zaken. Met andere woorden: de staf van het Witte Huis had wel degelijk opdracht gegeven tot onredelijke dat wil in dit geval zeggen: ongrondwettelijke huiszoekingenHandelingen die dwars ingaan tegen het vierde amendement van de grondwet. Ellsberg-zaak nog belangrijker dan de Watergate- affaire. De Watergate-inbraak was for meel een zaak van het comité tot her verkiezing van president Nixon, zij het dat er allerlei mensen van de presiden tiële staf bij waren betrokken. De Ells- berg-inbraak echter werd verricht in rechtstreekse opdracht van het Witte Huis, dat wil zeegen onder directe ver antwoordelijkheid van de president. En dat is nogal wat wanneer men in aanmerking neemt dat deze 'oij de aanvaarding van zijn ambt heeft ge zworen de 'constitutie van de Verenig de Staten te zullen handhaven, be schermen en verdedigen'. Een consti tutie, waarin voorts nog staat dat de president moet zorgdragen voor 'de getrouwe uitvoering der wetten'. De afgelopen dagen is komen vast te staan dat in het Witte Huis tegen de grond wet is gezondigd, de directe medewer kers van de president zagen er geen been in om ce grondwet te negeren en te overtreden. Aldus werden de grondrechten van de Amerikaanse bur ger geschonden in naam van wat men 'nationale veiligheid' noemde. Langza merhand begint zich af te tekenen hoe immens groot thans de huidige con stitutionele crisis is -n dit als 'vader land der vrijheid' aangeduide Amerika. Men kan slechts hopen dat de gewel dige uitdaging die daar het gevolg van is er het juiste antwoord zal krijgen. pigeniijk i l-j belangr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1