PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EHRLICHMAN CONTRA GETUIGENIS VAN DEAN Meerderheid van Nederlanders blijkt voor afsluiting van Oosterschelde „KAPERS GAVEN ONS 5 MINUTEN OM UIT DE JUMBO TE KOMEN" „Leugenachtige verklaringen" Tegenacties van republikeinen de krant van zeeland Spionage op last van Kennedy-medewerker Leone in oktober naar Nederland NATIONALE STEEKPROEF BIJ 805 PERSONEN Met geslolen deuren Westerschelde wat minder fris Pagina 2 216e jaargang - nummer 173 Woensdag 25 juli 1973 JAPANSE GEZAGVOERDER KENJI VAN GEKAAPT TOESTEL: BENGHAZI (UPI, AFP) Vijf minuten voor ik dins dagmorgen met mijn Boeing in Benghazi zou landen, zei de Japanse kaper over het omroepsysteem tegen mijn passagiers dat ze vijf minu ten de tijd zouden krijgen het toestel na de landing te verlaten, waarna het zou worden opgeblazen. Ziedaar de aanhef van een relaas over de kaping van de Jumbojet van de Japanse luchtvaartmaat schappij, van de hand van gezag voerder Konoema Kenji. „De Japanse kaper waarschuwde de passagiers zo snel als ze kon den weg te lopen. Ik gaf een stewardess opdracht voorberei dingen te treffen voor het laten zakken van de glijkokers. Zodra we geland waren zocht iedereen een goed heenkomen. Niemand mocht iets meenemen. Er warén er die zonder schoenen naar be neden gleden. Alleen ik, de boord werktuigkundige en de tweede pi loot wachtten tot het laatste ogenblik, om er zeker van te zijn dat alle passagiers vertrokken waren. Granaten „Het is moeilijk te schatten hoe ver we van het toestel af waren toen de ontploffing plaatshad. Ik geloof dat de kapers kleine wa pens, zoals granaten in de cockpit legden en er benzine overheen goten. Maar de ontploffing was krachtig en alles werd er toren hoog door weggeslingerd.. Ik zou zeggen dat wij ons toen op vijf tot zeshonderd meter afstand be vonden. Omdat er geen wind stond rees de rookkolom recht standig omhoog. Vlak voordat wij Dubai verheten namen we de kist aan boord met de vrouw die bij de kapers was en die werd gedood in een gra naatontploffing. We zetten de kist in het eerste-klassecompartiment. Toen de vlammen na de ontplof fing de lucht inschoten, moest ik er wel aan denken aat dit haar crematie was. Zij verbrandden haar lichaam. De kapers renden weg in de richting van het stati onsgebouw. Ik had het te druk met koppen tellen onder mijn passagiers en zag daarom niet wat met hen gebeurde. Maar ik heb gehoord dat ze gearresteerd zijn. De passagiers hebben het er goed afgebracht. Maar drie wer den met lichte verwondingen naar een ziekenhuis gebracht." Kaping „Ik werd voor bet eerst iets van de kaping gewaar kort nadat we Amsterdam verlaten hadden. Een van de kapers, wiens accent mij dat van een Spanjaard leek, kwam de cockpit binnen en zei tegen me: „Dit is een kaping". Hij droeg een bruin pak eji had een revolver in zijn hand". Op dat ogenblik bleef ik rustig en pakte de situatie aan door eenvoudigweg de instructies op te volgen. De kaper zei eerst tegen met terug te gaan naar Amsterdam. Daarna werd het Duitsland. Zwitserland, Italië, Griekenland, Cyprus, Syrië, Irak, Koeweit en Bahrein. Telkens wanneer we bij een land kwamen nam de kaper contact met de verkeerstoren op. Als ge zagvoerder opende ik de conver satie, waarna hij een verklaring aflegde, die hij telkens bij elke verkeerstoren weer herhaalde. Al le contact tussen de cockpit en de cabine was verbroken. Een Japanse kaper ontfermde zich over het omroepsysteem. Dubai Ik en mijn bemanning waren de enigen aan boord die wisten waar we naartoe gingen. Mijn passagiers tastten hierdmtrent in (Zie slot pagina 3 kolom 3) DAMASCUS De Boeing747 van Japan Air Lines gisterochtend vroeg op hel vliegveld van Damas cus. Het vliegtuig is intussen tot ontploffing gebracht op het vlieg veld van Benghazi. (Van onze correspondent) WASHINGTON Terwijl president Nixon met veel ceremoniële fanfare de sjah van Perzië op het Witte Huis verwelkomde, ver klaarde John Ehrlichman met zelfverzekerd aplomb dat hij voor de Watergatecommissie verscheen om 'iedere aantijging van ille gale activiteiten te weerleggen'. Hij beschuldigde John Dean van het afleggen van leugenachtige verklaringen en zei dat president Nixon het veel te druk had gehad met belangrijke regeringszaken om zich met de Watergate-affaire in te laten. Hij verklaarde ten slotte dat hij zelf nauwelijks iets te maken had gehad met de ver kiezingscampagne EHRLICHMANN Ehrlichman begon zijn optreden voor de commissie met het voorlezen van een verklaring van 30 pagina's, waarin hij alle feiten vermeed, maar waarin hij vooral de getuigenis van John Dean onder vuur nam en in het bijzonder Deans beschrijving van hoe president Nixon zich altijd ergerde aan anti-oorlogsdemonstranten die niet uit zijn gezichtsveld waren ver wijderd. Meisje verdronken DRACHTEN (ANP) De 2-jarige Ilo- na de Brouwer uit Drachten is maan dagmiddag in het water langs de Ring weg verdronken. Het kind speelde in dc tuin, die was afgesloten met een hek. Waarschijnlijk is de kleine erin slaagd door de spijltjes naar buiten te klauteren. Ze is toen aan de wandel ge gaan en enkele straten verder te ter geraakt. andaag in m$UÊÈm Zuivering De zuiveringsinstallatie voor af valwater van Shell-Moerdijk naar een punt bij Waarde in de Wester- suheiae krijgt hoge prioriteit (pa gina 2). Staking In het belangrijkste smeltbedrijf van Pechiney in Frankrijk is een staking aan de gang. In Zeeland oeraden de bonden zich of werk hier besmet moet worden ver klaard (pagina 2). Kapers JAPAN wil met Libië onderhande len over de uitlevering van de vhegtuigkapers die gisterochtend de Japanse Boeing 747 opbliezen jh Benghazi, na een leaping die roven Nederland begon (pag. 3). EEG DE EEG-MINISTERS willen dat de associatiepartners van de ge meenschap vandaag hun voorkeur uitspreken over de gewenste vorm van samenwerking in de toekomst (pagina 9). Skylab DE TWEEDE bemanning van Sky- lab, die zaterdagmiddag na één uur van Kaap Kennedy gelanceerd moet worden, bestaat uit een 've teraan' en twee debutanten (pagi na 10). Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 4, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 1,3,9 en 10 Sport op pag. 11 Radio en tv op pag. 12 Financieel nieuws op pag. 13 WASHINGTON (RTR) De voorzit ter van het nationale comité van de Amerikaanse. Republikeinse Partij, George Bush, heeft dinsdag bekendge maakt over beëdigde verklaringen te beschikken, waaruit zou blijken dat het republikeinse comité en partijfunc tionarissen bij de verkiezingscampagne in I960 waarbij Richard Nixon het- on derspit moest delven tegen wijlen John Kennedy, bloot hebben gestaan aan spionage- en afluisterpraktijken. Op een persconferentie in Washington zei Bush dat er sterke aanwijzingen wa ren, dat deze praktijken werden uitge voerd op last van Carmine Bellino, een belangrijke medewerker hij de cam pagne voor Kennedy die nu optreedt als de voornaamste onderzoeker van de senaatscommissie, die de waarheid omtrent het Watergateschandaal pro beert te achterhalen. Bush verzekerde dat zijn onthulling niet bedoeld was om het onwettige op treden tegen het democratische hoofd kwartier in het Watergate-gebouw van vorig jaar te rechtvaardigen. Ook zei hij niet zijn hand in het vuur te wil len steken voor de waarheid van de door hem genoemde verklaringen. Wel vond hij de beschuldigingen ernstig genoeg om een openbaar senaatsonder- zoek, zoals nu naar de Watergatezaak gaande is, te rechtvaardigen. Volgens de door Bush overgelegde ver klaringen zou Carmine Bellino destijds een voormalig lid van de Washingtonse politie, Joseph Shimon, hebben laten benaderen om hem te vragen er toe mee te werken dat er afluisterappara tuur zou kunnen worden geplaatst in bepaalde kamers van een hotel dat Nixon tijdens zijn campagne gebruikte. Een particulier detective uit Washing ton, John Leon, zou door Bellino zijn gehuurd om voortdurend Albert Her mann, die een belangrijke rol in het republikeinse comité speelde, in het oog te houden. In een beëdigde ver klaring van Edward Murray Jones, die nu op de Filippijnen woont, werd ten slotte gezegd, dat Bellino hem voor drie of vier maanden in dienst had ge nomen om onder meer de verblijfs- ruimten en de verbindingen van de de mocraten te onderzoeken. Bush verklaarde dat mogelijk ook elek tronische afluisterapparatuur was ge plaatst in de hotelkamer waar Nixon zijn beroemde televisiedebatten met Kennedy voorbereidde. Bellino noemde later de beweringen van Bush belachelijk en volkomen on waar. „Dit is een poging om de aan dacht van het optreden van John Ehr lichman. de voormalige adviseur van president Nixon op het gebied van del binnenlandse politiek, af te leiden", al- F dus Bellino. „De heer Dean begon zijn getuige nis", aldus Ehrlichman, „met. een nog al kunstmatige, maar het publiek be spelende herhaling van het oude ver haaltje over de angst en de paranoia in het Witte Huis. Volgens Dean leden we allemaal aan een soort vergevor derde neurose een of andere vreemde Witte-Huisafwijking. Van per soonlijke waarneming kan ik getuigen dat de president niet paranoiae is, vreemd, psychotisch waar het de de monstranten betreft, of dat hij over gevoelig is voor kritiek". Lesje Ehrlichman leek met zijn verklaring de senatoren een lesje te willen lezen. Hij sprak op de toon van iemand die voor "de zoveelste keer moet uitleggen wat voor hem altijd al had vastge staan, namelijk dat Nixon en zijn staf niets te maken hadden gehad met de Watergate-inbraak, noch met de doof- pctcampagne, en dat dat zich op de een of andere manier had afgespeeld op het niveau van de mindere goden in het Witte Huis die op eigen houtje maar wat aan geklungeld hadden, Maar de senatoren waren niet be reid Ehrlichmans visie voor zoete koek te aanvaarden. Hij werd scherp aan de tand gevoeld over de inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsbegg (die de gehemie Pen- tagon-studie openbaar maakte), en waarvoor Ehrlichman zijn toestem ming had gegeven. Toen het echter in de ondervraging puntje hij paaltje kwam, bleek Ehrlichman een geheel nieuwe interpretatie te hebben van de sluike activiteiten van de Witte-Huisin- brekers. Die waren in de eerste plaats gerechtvaardigd in het belang van nationale veiligheid, zei hij, en in tweede plaats was er niets illegaals aan. Iedereen kon immers documen ten uit een kantoor op de een of andere manier loskrijgen zonder een misdrijf te plegen? Met dit soort ontwijkingen, woord spelletjes, en vaagheden bleef Ehrlich man zich te weer stellen, waarhij nog geen van de senatoren hem erop wees dat de inbraak in het kantoor van de psycliiater plaatsvond lang nadat de dagbladen de Pentagon-studie haddes gepubliceerd, dat het nationaal belang dus ver te zoeken was. en dat dei resultaten van die inbraak dan ook! daar niets mee te maken hadden. I maar met het proces dat op dat! ogenblik tegen Ellsberg werd gevoerd, j en dat het Witte Huis op die manier' hoopte te beïnvloeden. Ehrlichman zal op verschillende da gen voor de commissie gehoord wor den, maar onthullingen zijn in zijn getuigenis niet te verwachten. Samen met Bob Haldeman en Charles Colson (ook een van Nixons ex-medewerkers) vormt hij de laatste verdedigingslinie rondom de president Inmiddels heeft president Nixons weigering om de geluidsbanden en Witte-Huisdocumenten te overhandi gen in Washington een crisissfeer te weeggebracht. De opinie van de mees-1 te politici is dat de president zijn positie nog meer heeft verzwakt en dat van leiderschap in het Witte Huis niet langer sprake kan zijn. Juristen verschillen van mening over het resultaat van een confronta-; tie tussen het Witte Huis en de recht-' banken. Een kleine meerderheid schijnt van mening te zijn dat het hoog gerechtshof de juridische gron den waarop Nixon zich met zijn wei gering beroept, niet van toepassing zal verklaren. Confrontatie Zie slot pagina 3 kolom 6) DEN HAAG (ANP) Het Italiaanse staatshoofd, president Giovanni Leone, en zijn echtgenote zullen op uitnodi ging van koningin Juliana en prins Bernhard van 23 tot 26 oktober een staatsbezoek aan Nederland brengen, i Aldus heeft het ministerie van buiten- Iandse zaken meegedeeld. UIT NIPO-ENQUETE BLIJKT: 55 PROCENT VOOR45 PROCENT TEGEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Van de Neder landers die een mening hebben over de Oosterschelde-lcwestie vindt 55 procent dat de Ooster schelde moet worden afgeslo ten en 45 procent is van oordeel dat de afsluitingswerken niet moeten doorgaan. Dat blijkt uit de resultaten van een onder zoek, dat het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie en het Marktonderzoek BV (NIPO) in het begin van juli van dit jaar heeft gedaan. Het NIPO ver richtte een nationale steekproef en stelde aan 805 personen van af 18 jaar een aantal vragen om aan de weet te komen hoe in Nederland over de Oosterschel de-lcwestie gedacht wordt. Over de vraag of de Oosterschelde wel of niet moet worden afgeslo ten heeft zo bleek uit de en quête 73 procent van de on dervraagden boven de 18 jaar wel een mening en 27 procent had geen oordeel. De kernvraag die door de NIPO- enquêteurs gesteld werd. luidde: „Wat vindt u: moet de afsluiting van de Oosterschelde doorgaan zoals bij de Deltawet van 1956 geregeld, of niet?". Vóór het NIPO informeerde naar wat men over het al dan niet afsluiten van de zeearm dacht, werd deze vraag gesteld: „Na de overstromingsramp in Zeeland is in 1956 de Wet op de Deltawerken aangenomen. Sindsdien werkt Rijkswaterstaat aan de afslui ting van de zeegaten en is ook al jaren bezig met voorbereidingen om de Oosterschelde af te sluiten. Actie groepen willen dat dit niet gebeurt. Had u hierover al eens eerder ge hoord of gelezen of iets op televisie gezien?". Overstromingsramp 1913 Duidelijk werd dat 68 procent van de ondervraagden erover gehoord of gelezen had of er iets over op de televisie had gezien. Dat „bekendheids percentage" varieerde weinig onder alle volksgroepen en leeftijdsgroepen. De percentages lagen steeds tussen de Het instituut informeerde ook of dej ondervraagden zich nog iets herinner-, den van de overstromingsramp in 1953, dan wel of men er iels van, gezien had of meegemaakt. Van de ondervraagden herinnerde 82 procent zich de overstroming en 20 procent had er iets van gezien of meege maakt. Van degenen die zich de over stroming herinnerden was 56 procent voor en 44 procent tegen afsluiting en bij degenen die er iets van gezien of meegemaakt hadden, was 58 procent voor afsluiting en 42 procent te gen. De onderzoekers maakten een on derverdeling van leeftijdsgroepen en daaruit bleek dat meer jongeren tegen afsluiting zijn en meer ouderen voor. In de groep tussen de 18 en 24 jaar was 52 procent tegen afsluiting en in de groep tussen 25 en 34 jaar 51 procent. In de leeftijdsgroepen boven de 35 jaar kwam het percentage voor standers van afsluiting boven de 50. Van de 35- tot. 44-jarigen was 53 procent voor afsluiting^ van de 45- tot- 54-jarigen 57 procent, van de' 55 bot 64-jarigen 63 procent en van de onder vraagden boven de 65 is 60 procent pro-afsluiting. Het NIPO maakte ook een splitsing naar politieke partijen. Aan de geënquêteerden werd gevraagd op welke partij zij bij de laatste landelij ke verkiezingen hadden gestemd. Het hoogste percentage van tegenstanders van afsluiting werd gehaald door de PPR- en de PvdA-stemmers. De mees te voorstanders van afsluiting bleken ARP-kiezers. Van de ondervraagden, die op de PPR stemden, was 46 procent tegen afsluiting en 54 procent voor en van de ondervraagt" m, die meedeelden dat hun stem naar de PvdA was gegaan, was 45 procent tegen afsluiting en 55 voor. De ondervraagden die op de ARP hadden gestemd, waren voor 69 pro cent voor afsluiting en voor 31 pro cent tegen. Voor de andere partijen lagen de percentages zo: KAT, 60 procent voor en 40 procent tegen Zie slot pagina 7 kolom 2) fjantlijn Er is reden voor opluch ting nu de zinloze ln Amsterdam begonnen vliegtuigkaping geen slacht offers heeft geelst onder de passagiers. Er is echter wei nig voorstellingsvermogen nodig om te begrijpen dat deze mensen in de brandende woestijn door een hel zijn gegaan. Opgesloten in een vlieg tuig zelfs in een Boeing 747 toch al tijd een uiterst beperkte ruimte on der bewaking van willekeurig hande lende kapers, gelaten wachtend op on bekende dingen, mogelijk nog erger dan men op dat moment meemaakt. De situatie doet denken aan het toneel stuk van Sartre 'Huis Clos', in het Nederlands gespeeld onder de titel 'Met gesloten deuren'. Het stuk geeft Sartres voorstelling van de hel: een salon-achtige kamer waarin drie men sen worden binnengebracht, verdoemd om voor altijd bijeen te blijven. Ze kunnen niet om elkaar heen. ieder komt met zijn biecht, de spanningen worden tenslotte zo hevig dat de situa tie onverdraaglijk wordt. Ze bonzen op de deur om weg te kunnen, maar het kan niet: buiten is het niets. En de man van het. drietal de journalist Garcin zegt aan het slot van het stuk met een verbitterde lach: „Dus dit is nu de hel, zwavel, brandstapel, braadrooster, ze zijn niet nodig: de hel, dat zijn de anderen". Iets daar van moeten de passagiers van de Ja panse Boeing de afgelopen dagen heb ben gevoeld. Toen in september 1970 drie gekaap te vliegtuigen in de woestijn van Jordanië werden opgeblazen bevond zich onder de vrijgelaten passagiers een sociaal werkster, getraind in psy chiatrische waarnemingen. Onlangs zijn haar bevindingen over wat zich toen onder de passagiers heeft, afge speeld gepubliceerd en daaruit blijkt dat menige passagier inderdaad een soort "Huis clos'-ervaring had. Er de den zich intense con flicten voor over za ken, waarover men zich als regel nooit druk maakt. Zo wa ren er passagiers die over twee paspoorten beschikten, een Israëlisch en een Amerikaans, maar sommigen hunner waren niet bereid die zoals de kapers hadden bevolen af te geven. Waarop ze van hun me- depssagiers het verwijt kregen te ho ren. dat ze de algemene veiligheid in gevaar brachten. Toen voedsel moest worden gerantsoeneerd ontstonden hamster-verschijnselen, evenals bij de verstrekking van water. Kinderen wer den een bron van irritatie en dat weer bracht de moeders dichter bij elkaar. De nationaliteiten begonnen een rol te spelen: mensen met een andere natio naliteit begon men als vijanden te zien, men begori er scherp op te letten dat ze niet werden voorgetrokken. Na drie vier dagen werd ook de li chamelijke toestand slecht: som mige passagiers kregen huilbuien en begonnen te braken. Twee categorieën kregen het bijzonder moeilijk, namelijk kinderen en mannen in wat wordt ge noemd 'de militaire leeftijd', de laat- sten omdat ze gedwongen waren werk loos toe te zien. Er ontstond ook een geheel andere verhouding tot het boordpersoneel: de stewards en ste wardessen kregen een andere verant woordelijkheid. ze waren niet langer meer personen die maaltijden serveer den, maar moesten bewust als organi satoren optreden. Zij behoorden er voor te zorgen dat het voedsel recht vaardig werd verdeeld, zij moesten in die kleine opgesloten maatschappij er op letten dat. er niet werd gehamsterd en vooral ook dat iedereen goed werd voorgelicht. Wat dat laatste betreft: het bleek bijzonder belangrijk dat voor algemene mededelingen uitsluitend de boordtelefoon werd gebruikt. Wanneer men dat niet deed. .naar zich recht streeks tot een of meer passagiers wendde, ontstond een complete 'ge ruchten-fabriek Een dergelijk rapport doet in de ver te denken aan soortgelijke verhan delingen die na februari 1953 versche nen over situaties in het watersnood- gebied in Zuidwest-Nederland. Daar deed zich dat alles in het groot voor: een samenleving die plotseling niet meer volgens de vaste lijnen kon func tioneren. geruchtenvorming, groepsvor ming. volgens nieuwe patronen, ge- zagscrises. Dat alles gebeurt wanneer deuren worden gesloten en mensen worden afgesneden van hun normale relaties. Zo gezien bedienen kapers zich van een bijzonder wapen, name lijk van de onmenselijkheid: de 'ande ren' worden tot een hel. Dat is erger dan een machine opblazen: een vlieg tuig kan vervangen worden, maar he*, verblijf 'achter gesloten deuren' kan de menselijke geest beschadigen. Som mige passagiers van de gekaapte Boeing 747 zullen dat in de toekomst onvermijdeïjk moeten vaststellen. NEGEN DODEN BIJ HOTELBRAND IN SCHOTLAND LONDEN DP.AEen feUe hotel brand in de Schotse kustplaats Oban zijn dinsdag negen mense.. omgeko men. Tweeëntwintig mensen, die brandwonden of bij een sprong uit de ramen deels zware verwondingen heb ben opgelopen, moesten in ziekenhui zen worden opgenomen. Het vuur was door tot nu toe onbe kende oorzaak om 04,00 uur in de vroege ochtend op de parterre uitge broken en had zich met grote snel heid in het zes verdiepingen tell ene e hotel uitgebreid. Sterke verwijten zijn inmiddels de 38-jarige hoteleigenaar gemaakt wegens de volkomen ontoe reikende veiligheidsmaatregelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1