Sexcinema's te Hulst vertonen nu toch weer pornofilms Eerste fosfaatschip voor Hoechst in Vlissingen-Oost Vandalen richten ravage aan in kleuterschool Leidingstraat Rotterdam-naar Antwerpen dit jaar gereed Showavonden yVt-i-on een bril Scbr<7$te ALMANAK DADER VAN STEEKPARTIJ IN RENESSE MELDT ZICH Scheldevlucht op 4 augustus Kinderen speelden met projectiel 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 JULI 197} NA INGREEP POLITIE TWEE MAANDEN GELEDEN HULST De seksclubex ploitanten te Hulst gaan vrolijk door met bet verto nen van pornofilms in hun zaken. Slechts enkele dagen hébben zij hun winstgeven de filmactiviteiten gestaakt nadat de rijkspolitie te Hulst twee maanden gele den in opdracht van officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen te Middelburg, processen-verbaal had opge maakt tegen zes beheerders van sekscinema's en tevens de apparatuur in beslag nam waarmee de blote beelden op het scherm werden ge bracht. Alleen het seksthea- ter van Paul Metz bleef onge moeid omdat hij als enige van de seksclubexploitan ten in de Reinaertstad in het bezit is van een bios coopvergunning. Dat geeft het récht om goedgekeurde films te vertonen. De Ingreep van de politie blijkt echter weinig effectief te zijn geweest. De beheerders waren al len in het bezit van reserve-film- camera's die nu rustig snorren en de kassa's doen rinkelen met overwegend Belgische francs. De exploitanten doen bovendien als of er niets aan de hand is en wijzen de bezoekers van Hulst via aanplakborden op de moge lijkheid van een bezoek aan de sexcinema. Het heeft er ook dit maal alle schijn van dat dc strijd tussen justitie en de sexclubcx- ploitanten weer in alle hevigheid ontbrand. Verschillende beheerders, die vaak. worden bijgestaan door er varen advocaten, hebben zich ju ridisch zo goed mogelijk gedekt: de bezoekers mogen tegenwoor dig de pornofilms tegen geld op proef zien voordat ze beslissen of ze de films al dan niet kopen. In vrijwel alle gevallen vergeten de filmliefhebbers evenwel dat het om een 'proefvoorstelling' gaat en blijven de films in het bezit van de sexclubexploitanten. De beheerders zijn overigens zeer weinig spraakzaam over de aard van him activiteiten. Vrijwel ie dereen heeft 'geen commentaar', of moet nodig een 'klant helpen',' Hoewel iedere dag tientallen mensen een kijkje komen nemen'" in de sexcinema 'De Venusbloem' in de Lange Nieuws traat te Hulst, ontkent eigenaar L. van Es uit Biervliet dat er nog mensen naar pornofilms komen kijken. „Iedereen mag toch naar binnen als hij dat wil. Daar heeft nie mand iets mee te maken. Het is mijn huis", meent de heer Van Es, die politiemensen en verslag gevers weigert omdat ze „geen lid van de vereniging kunnen worden". Volgens een woordvoerder van. de fa. Metz (sexshops in Sluis, Terneuzen en Hulst) worden er in de zaak te Hulst geen films meer vertoond. Sinds wanneer dat het geval is kan hij niet vertellen. De aanplakbiljetten' wij zen overigens anders uit. De life-shows in de sexclub 'Pic colo' (zoals bekend heeft het ge meentebestuur van Hidst deze shows verboden) hebben plaats gemaakt voor showavonden waar 'knappe modellen u venvennen met erotische shows, films en dans'. De aankondiging vermeldt verder: 'Het Eldorado waar alles mag en niets hoeft biedt u een intieme bar en sfeervolle zitjes". Ook de filmvoorstellingen in de SGxclub 'Piccolo' en de sexcinema 'Lotus' (beiden worden beheerd door Theo Vlaanderen die zijn activiteiten in Hulst heeft uitge breid met de exploitatie van een bar-dancing-discotheek 'Sumarai' in de Zoutestraat) gaan gewoon door. De politie in Hulst is niet van plan om het erbij te laten zitten. Het vertonen van films is im mers in strijd met de uitspraak van kantonrechter C. J. M. van Hees uit Terneuzen die in het begin van dit jaar drie sexshops- beheerders uit Hulst veroordeel de tot een boete van 250, ..wegenshet. draaien van films zonder bioscoopvergunning. De „adypcaten van, de .exploitanten meenden daarentegen dat ze het volste recht, hadden om dergelij ke films te vertonen omdat ze in besloten clubs worden vertoond. Tegen, het vonnis van de kanton rechter werd beroep aangetekend. Adjudant Van Hove van de rijk spolitie zegt over de huidige situ atie: „Er zal in de toekomst zeker iets aan gedaan worden. We zullen eerst overleg plegen met de officier van justitie". AVCNöfcn MmÊÊhm^ ri\ZT*>cu: !<- ëiSöt i( mrihvt i?AR r>" h jnmrrtet mmmtm. m 'timS m ONZE GE2EU.iCS *''m *i. pbov. Examens Aan de Vrije Universiteit in Amster dam slaagde voor het kandidaatsexa men wis- en natuurkunde de heer N. T uit Axel. (ADVERTENTIE) Gun uw ogen Sint-Jacobsstraat 1 VLISSINGEN - Telefoon 2389 .eeuwse Citaat Vandaag in dit hoekje een citaat dat leert, dat de macht van een scheidsrechter tot ver huiten het voetbalveld, reikt. Wij haalden het. vit 'De Vikingkrant', het clubblad van de vv De -Noormannen uit Westkapelle, die het op haar beurt heeft geplukt uit het clubblad van een Haagse voetbalvereniging. En die heeft het als hartekreet van een supporter weer overgenomen uit een Engelse krant, 't Moet dus wél de moeite waard zijn. Hier komt hel..Het bleke, ge brilde, magere individu dat beter gedaan had thuis te blijven achter een flinke biefstuk dan hier te ko men en de boel in de war te golv en, moet zo spoedig mogelijk van de scheidsrechierslijst worden ge schrapt. Mijn gal loopt over. wan neer ik denk aan de onbeschaamd heid, waarmee hij een volmaakt zuiver doelpunt ongeldig verklaar de. omdat zijne almachtigheid niet bekend was met de allereerste be ginselen van de spelregels. Als hij zijn voeten nog eens mocht zetten op een voetbalveld moge het don honderden mijlen van hier zijn. Hij heeft mijn zenuwen zo in d$ war geschopt, dat. ilc de volgende dag in de kerk nog vals zong". RENESSE De dader van de steek partij zaterdagavond bij cafetaria De Stuip in Renessc, waarbij de 18-jarige A. G. V. uit Schoonhoven werd neer gestoken, heeft zich maandagmorgen bij de politie gemeld. Het is de 20- jarige dienstplichtig militair A. L. F. uit Barcndrccht, die is gelegerd in dc Elias Beekmankazerne in Ede. F. be kende het slachtoffer twee steken in de huik te hebben toegebracht-. Door zijn bekentenis heeft de politie tevens de gang van zaken rond de steekpartij kunnen ophelderen. Beledi gingen over en weel' waren zaterdag avond bij het cafetaria de aanleiding voor een vechtpartij, waaraan diverse jongeren deelnamen. F. stak plotseling toe en verdween ijlings in het ge drang. Omstanders hadden hem voor de vechtpartij met een mes zien zwaaien, dat hij later in zijn mouw liet verdwijnen. Het onderzoek richtte zich dan ook vooral op F-, van. wie niet alleen een goed signalement bekend was. maar ook de naam. Om herkenning, te voor komen had hij zijn baard laten af scheren en droeg hij ook geen bril, zoals hij normaal wel doet. De mili tair is overgedragen aan de Koninklij ke Marechaussee. De verwondingen van het slachtoffer blijken inmiddels nogal mee te vallen. Mosselverkoop 'Kunst en Eer' ZIERIKZEE De koninklijke harmo nie 'Kunst en Eer' uit Zierikzee gaat zaterdag gekookte mosselen verkopen ten bate van het uniformen- en instru mentenfonds. De liefhebbers van dit zeebanket kunnen vanaf 11.00 uur te recht in de Beurs. Tegen een kleine vergoeding zal men zich daar te goed kunnen doen aan mosselen met brood, terwijl ongetwijfeld ook het schuimend gerstenat rijkelijk zal vloeien. Het hele gebeuren zal muzi kaal omlijst worden door leden van 'Kunst en Eer'. Een grote groep vrij willigers vari de harmonie zal vrijdag middag aan boord van de ZZ3 begin nen om de mosselen, beschikbaar ge steld door de firma gebroeders Schot- De Jonge, te schonen. De broodies krijgen 'Kunst en Eer' van de BB- uakkerij. VLISSINGEN Met tlrie sleepboten is omstreeks vijf uur in dc nacht van zondag op maandag het met 33.000 ton fosfaat geladen schip 'Ilahiien- thor' van dc Schliissclrcderij uit Ham burg de haven Vlissingen-Oost binnen gebracht. De 'Hahnenthor' is het eer ste zeeschip dat fosfaat (afkomstig uit Florida-Verenigde Staten van Ame rika) bij Hoechst-VUssingen aanvoert. Tot nu toe gingen dc schepen naar Rotterdam waar de lading door liet stuwadoorsbedrijf Swarttomv werd overgeladen in lichters die het fosfaat naar Vlissingen brachten. Verwacht wordt dat de 'Hahnenthor' vanavond (dinsdag) zal zijn gelost. Bij Hoeclist-Viissingen wordt het los-t sen van de Hahnenthor nog gedeelte lijk als een proef beschouwd. „De losmstaJlaties en faciliteiten zijn nu rond", vertelde de heer uantheer van Hoechst. „Nu moeten we proberen of er nog het één. en ander kan worden verbeterd. We verwachten dat we over enkele weken normaal kunnen gaan draaien". Het is de .bedoeling dat in de toekomst iedere veertien dagen; een schip naar Vlissingen-Oost komt In Vlissingen wordt ongeveer 40 pro cent. van de voor Hoechst-Holland aangevoerde fosfaat verwerkt. De 'Hahnenthor' wordt met behulp van drie drijvende kranen van Swart- touw en lichters gelost. Het schip ligt aan drie door het Havenschap Vlissin gen aangebrachte boeien. De lichters worden voor de kade bij Hoechst gesleept en daar gelost (op de foto: het. lossen van de Hahnenthor. Foto PZC) (ADVERTENTIE) GOES In het in de PZC zaterdag opgenomen artikel over de komende Scheldevlucht, een vliegrally boven Zeeland, is absusievelijk niet vermeld op welke dag dit evenement wordt gehouden. Dal gebeurt dit jaar op 4 augustus. De start van deze negende Scheldevlucht is om half twaalf vanaf het vliegveld Midden- Zeeland. 's Middags rond half vier wordt de uitslag bekendgemaakt. VLISSINGSE POLITIE: SCHADE BEDRAAGT ZEKER 1000 VLISSINGEN Dc ravage in tic school was verschrikkelijk om aan te zien. Het herinnerde mij aari de oorlogsdagen. I-Ictzelfde beeld zag men toen, als. in de omgeving een bom was ingesla gen". Zo schrijft de heer Joh. P- Ventevogel, voorzitter van dc ver eniging voor christelijk kleuteron derwijs in Vlissingen, de ravage die onbekenden hebben aange richt in dc christelijke Koningin Emma-kleuterschool aan de Mein- dert HobbemaJaan in Vlissingen. Er is daar zeker voor f 1-000 schade aangericht. Ook de Viis- singse politie spreekt van een flinke schade. Hier kwalificeert men die zelfs „als een enorme ravage, die alle records breekt". De daders zijn kwajongens, die aan de achterkant van het ge bouwtje ongehinderd hun gang konden gaan. Volgens voorzitter Ventevogel zijn er 15 ruiten, waaronder enkele grote spiegel ruiten en een lichtkoepel op het dak vermeld en zijn de afvoerpij pen van het dak volgepropt met klei en stenen. De schilder was nog niet klaar met het herstellen van eerder aangebrachte vernie lingen. „Gelukkig maar", zegt de heer Ventevogel, „want nu is er een nog niet geplaatste grote spiegel ruit gespaard gebleven". De ver nielingen. moeten zijn. aange bracht tussen donderdag 19 en maandag 23 juli. Zowel politie als schoolbestuur menen, dat in dien omwonenden van de school een oogje in liet zeil houden en de politie tijdig alarmeren, het speurwerk naar de daders aan merkelijk kan worden vereenvou digd. „Ik wil echt een beroep doen op de bewoners van de huizen in de omgeving van de school, om als de aanwijzingen hebben betref fende de daders van deze ergerlij. ke baldadigheid contact met mij op te nemen. Het gaat hier niet meer om een kwajongensstreek met een per ongeluk kapotgegooi- de ruit, maar om ergerlijk vanda lisme", aldus de heer Ventevogel, De voorzitter van het schoolbe stuur meent, dat cle politie het opsporen van de daders niet al leen kan: „Ieder weet. dat ons politie-apparaat daarvoor niet voldoende mankracht beschik baar heeft". Bovendien is de zaak met het verrichten van de her stelwerkzaamheden niet afgeslo ten: „Ondanks een grondige schoonmaakbeurt blijft het risico bestaan, dat glasscherven tussen het speelgoed blijven zitten, waardoor verwondingen van onze kleuters zouden kunnen plaatsvin den. Bovendien kunnen de 1.000 die nodig zijn voor de herstelkos- ten nu niet gebruikt worden voor de kleuters", zo zegt de heer Ventevogel. RUIMTE VOOR 40 BUISLEIDINGEN IN BRABANT NOG MAAR 4 LEIDINGEN dit jaar zal. de hu islei dings traat tussen Rotterdam en Antwerpen yrijwel klaar zijn. Dat wil niet zeggen, dat het dan afgelopen is met het graafwerk over het 65 kilometer lange trecé. In de ko mende jaren zal, als het bedrijfs leven dat wenst, de straat gere- geld worden open gegraven voor de aanleg van nieuwe pijpleidin gen. De honderd meter brede straat is berekend op circa veer tig leidingen en op Brabants ge bied liggen er nu nog maar vier in. Volgens de prognoses zal de .straat in de komende twintig jaar 'vollopen'. Op dij. moment zijn er vier pijplei dingen,. die op West-Brabants terrein de hele straat volgen. Dat zijn: Een zuurstofpijplëidlng van '1 Air Liquide, die van Antwerpen r Moerdijk loopt ter voorziening Shell Moerdijk. Een propyleenleiding van Anti... pen naar Pernis van Shell Nederland Chemie Een olieleiding, van Pernis 'naar het Sloegebied voor Total. Die leiding is momenteel in West-Brabant in aan log. Verder liggen er pijpleidingen, clie de straat niet volledig maar over bepaalde gedeelten van het tracé vol gen, Dat zijn een leiding van de Afvalwaterleiding Noord-Brabant, een DSM-leiding voor nafta, een ethyleen- leiding van Dow in Terneuzen, een waterleiding van de Brabantse Wh ter- ma atschappi.j en een aardgasleiding van de Nederlandse Gasunie. Plannen zijn er voor een ethyleen- leiding, die Gulf van Pernis naar Ant werpen wil leggen de concessie daarvoor is aangevraagd en voor waterpijpleidingen, die de Watermaat schappij Zeeland lussen het pompsta tion Huijbergen en de Biesbosch wil leggen. Ook de Afvalwaterleiding heeft aanvankelijk nog twee nieuwe pijplei dingen gepland, maar het is niet zeker of die er zullen komen. De beslissing daarover moet nog vallen. Sinds het projectbureau leiding straat, waarin rijkswaterstaat en de cultuurtechnische dienst samenwer ken. in april van het vorig jaar aan de leidingstraat begon, is een belang rijk aantal kunstwerken gemaakt. De grootste was de kruising van het Hollandsch Diep met een tunnel, waarin de buizen in rekken worden opgestapeld en verder werden belan grijke kruisingen met rijkswegen, pro vinciale wegen, waterwegen en water keringen gemaakt, er werden gemalen gebouwd, watergangen en drainages aangepast en spoorlijnen onder meer bij" Roosèndaal moesten wor den gekruist. Combineren Enkele werken staan nog op het programma: er moet nog een kruising worden gemaakt met de nieuw aan te leggen provinciale weg van Oud-Gastel naar Roosendaal en in de rondweg bij Bergen op Zoom moet een kleine tflnnel nog worden uitgebreid met een viaduct. Dat dat nog niet, klaar is houdt verband met het feit, dat, het projectbureau ernaar streeft werken te combineren. Men vindt het niet zinvol om nu een kruising-te maken bij Oud-Gastel, terwijl binnen afzien bare tijd cle nieuwe provinciale weg wordt aangelegd. Die combinatie van werken wordt ook wordt aangelegd. Die combinatie van werken wordt ook in Zeeland t oegepast Er wordt op het. ogenblik gewerkt aan een kruising van een pijpleidingstraat met, het "Schelde-Rijnkanaal. Of daar in de toekomst gebruik van gemaakt zal- worden en door wie, staat nog niet vast. Het ligt echter in cle lijn, da.t vanaf de leidingst.raat Rotterdam- Antwerpen aftakkingen gemaakt zul len worden naar het Sloegebied en het zou bijzonder kostbaar en inge wikkeld zijn een kruising te maken met het Schelde-Rijnkanaal als dat klaar is De pijpleidingen in de straat liggen of komen te liggen op een diepte van ongeveer één meter. De afstand tus sen de buizen, ligt tussen de 1.15 meter en de 2.50 meter, afhankelijk van de diameter van cle leidingen, Voor met cie aanleg van de leiding straat is begonnen zijn op de Maas vlakte proeven genomen om na te gaan wat bet effect is, als onder de grond een bui-s explodeert. De heer F. F. van den Broek, medewerker van het projectbureau leidingstraten in Oud-Gastel: „De proeven hebben aan getoond, dat als er met één pijp iets gebeurt, dat geen kettingreactie ople vert. Dat betekent, dat je dus ook geen mengsel van verschillende stof fen in de grond krijgt. Voor we begonnen zijn we ervan uitgegaan, dat de buizen zo dicht mogelijk bij elkaar moeten liggen om zo weinig mogelijk ruimte te gebruiken. Aan de band van de proeven op de Maasvlakte, die rloor TNO werden begeleid, hebben we kunnen vaststellen, dat de ruimte van 1.20 tot 2.50 tassen de pijpen veilig is, ook als er met één pijp iets zou mislopen. Dat is niet 'te verwach ten. De leidingen zijn veilig zonder meer Maar je kimt nooit garanderen, cla.t, er nooit iets mee zou kunnen Over cle mogelijkheid van sabola zegt de heer Van den Broek: „Als mensen de leidingen kapot willen fel hen, clan krijgen ze ze kapot. Jfe" het is niet eenvoudig en ook niet. vo de hand liggend, want een breuk een leiding is eenvoudig te repareis Als je denkt aan sabotage, dan zijn veel kwetsbaarder objecten". Naar het oordeel van de heer Vs den Broek vormt de pijpleidingslK geen zware aanslag op het milfc „Het was van belang, dat de aaiij van de leidingen geordend zou gele ren, clat er niet overal dooi' het fe' leidingen zouden worden aangek We hebben nu een straat zonder t stakels. De grond is, waar dat noil was aangekocht van de eigenaren- dat is overal in der minne gegaan- en je hoeft nu maar op één trace werken. Er is zeer zeker rekeÈI gehouden mei. milieuaspecten. De lossing, clie we voor de kruising het Hollandsch Diep hebben gékos tunnelbouw dus, is daarvan een beeld. Een ander punt. Total nSi vanuit het Sloegebied in een lijn naar Pernis een pijpleiding leggen Er zouden dan heel wat vair wegen moeten worden gekruist, W gaat nu niet door. De olieleiding ja nu via cle leidingstraat". Eert ander aspect, waar de h« Van den Broek op wijst: de aail van de pijpleidingen betekent, dal minder vervoer over de weg en ore het water hoeft plaats te vinden, ft heer Van den Broek: „Tankauto': gevaarlijke stoffen zijn gewooi dende bommen". HET WEER IN EUROPA Aberdeen, onpowolkt L8 pi Athene, onbewolkt- ,33 jn Barcelona, onbewolkt 27 gn Berlijn, regenbui 20 ga Bordeaux, regen 20 ga Brussel, zwaar bewolkt .lil sa Prankfurlregen JOjn Genera, regenbui 20 pi Helsinki, licht bewolkt 2L gn Innsbrtlck, regenbui 19 pi Kopenhagen, licht hewolkl13 gn Lissabon, onbewolkt 27 pi Locarno, half bewolkt2-i pi Londen, zwaar bewolkt 15 ga Luxemburg, regen h en ladrld, c Malaga, o Nico, zv Oslo. zv .'arijs, h iwolkt ggwtWflUE Overigens zijn er maatregelen geno men voor het geval een leiding in cle straat zou harsten. Het transport door de pijpleiding wordt dan onmid dellijk stopgezet en de afsluiters, die op een aantal punten in cle leiding zijn gemaakt, gaan dicht. Bijzondere maatregelen zijn er getroffen op dat stuk van de pi.jpleidingstraat, dat door het waterwingebied bij Bergen op Zoom loopt. De buizen zijn daar „verpakt" in plastic. BURGHSLUIS De politie heeft zich in de haven van Burghsluis ontfermd over een Duits projectiel uit de twee de wereldoorlog. Kanderen waren met cle granaat aan het spelen. De moge lijkheid van ontploffen bleek nog steeds aanwezig. De mijnopruimings- dienst is gewaarschuwd. Spilt, onbewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Wenen, licht bewolkt ZUrich, rogen -* Blanca, half bewolkt Is'.rnboel, onbewolkt Tunis, onbewolkl ENKELE BUIEN Opklaringen, maar ook plaatselijk «a bui. Zwakke tot matige westelijk! wind. Max. temperaturen omstreeks II graden. 'Vrij koel met tijdelijk regen of ente le buiten. Ook perioden met zon'. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: tot 10; min. temp: 0 tot. 4 graós oncler normaal; max. temp: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op ee droge periode van minstens 12 uur. 80 procent; kans op een geheel drooï etmaal: 50 procent. Voor donderdag: aantal uren zon tot 11; min. temp: 0' tot 4 grades onder normaal; max. temp: 0 tot i graden onder normaal; kans op ea clroge periode van minstens 12 uur; 80 procent; kans op een geheel drooi etmaal: 60 procent. ZON EN MAAN 25 juli 1973 zon zon maan maan 04.51 20.41 16.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2