PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIXON WEIGERT BANDEN VRIJ TE GEVEN: 3 DAGVAARDINGEN Stavenisse krijgt een flink recreatieproject: 112 bungalows ïeneraal Jerghuijs eemt ntslag Watergate-commissie en aanklager Cox boos oeing stortte in e Oceaan-78 doden GEKAAPTE JUMBO IN DAMASCUS de krant van zeeland MEER CONTROLE OP SCHIPHOL Met uitvoering wordt binnen enkele weken begonnen De zonden van een generaal Hokken worden longer pagina 3 |]6e jaargang - nummer 172 insdag 24 juli 1973 PZC p m MET HET fMUMCMEUER Van onze parlementaire redactie) 3? HAAG Eén van de felste ganders van luitenant-ge- J Meijnderts, de comman- Eerste Legerkorps, heeft lsl2g gevraagd uit militaire 1st. Het is de 57-jarige luite- Dt-generaal N. Berghuijs, op- mfficier personeel van de Ko- iklijke Landmacht. topgeneraal die een voorstander i de „Haagse" gene- in leven met Meijn- jts, de caef van de parate troepen. S oerseptember al de dienst uit. buis vras al over de „pensioen- ..jó" heen, die onlangs voor gene- ils op 55 jaar werd gesteld. lal Berghuijs vindt het onaan- jr dat op grond van de in het rt van de commissie-Langemeij- g beschreven gebeurtenissen die hij een ernstige aantasting van de ht beschouwt, geen maatrege- 3i getroffen, k is generaal Berghuijs het per- i oneens met de conclusie van issie-Langemeijer dat onder ie kabinetswisseling gewijzig- ïdigheden een herstel van de ie verhoudingen binnen de leiding i de koninklijke landmacht niet mogelijk zou zijn. Op grond van n en ander meent generaal Berg- lYjhuijs niet langer mede verantwoorde- Apkheid voor de gang van zaken bij N|de koninklijke landmacht te kttnnen y aanvaarden MAM PHILLIPS HU KAPITEIN BOSS (RTR) De verloofde van irinses Anne, de 24-jarige l»s, is maandag bevorderd li tot kapitein in het Brit- illlps staat op de nomina tie om instructeur te worden op de '•mie in Sandhurst en ing voor die functie is huwelijk tussen Anne en Mark is tld op 14 november. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Watergate-commissie van de Senaat heeft twee dagvaardingen uitgevaardigd, gericht aan president Nixon, ter opvordering van de geluidsbanden en documenten in het Witte Huis, die betrekking hebben op het schandaal. De unanieme commissie-beslissing werd genomen, onmiddellijk na ontvangst van een brief van de president, waarin hij meedeelt de banden en documen ten niet ter beschikking van de commissie te zullen stellen. De speciale aanklager, Archibald Cox, die een soortgelijke weigering van de president ontving, kondigde aan de kwestie bij de rechtbank aanhangig te maken. Met deze handeling is de confrontatie tussen het Witte Huis enerzijds en het Con gres en het ministerie van justitie anderzijds, tot de climax gebracht die vooral de senatoren hoopten te vermijden. Onder de gevolgde procedure kan. in het gesprek dat Ervin met Nixon het twee tot drie maanden duren had aangevraagd en waarin de presi- voordat een rechtbank zich zal uit spreken over de wettigheid van Nixons weigering. Daarna zou de zaak eventueel nog in beroep kunnen gaan bij het Hooggerechtshof, zodat een uiteindelijke beslissing niet eerder dan volgend jaar te verwachten zou zijn. President Nixon liet senator Sam Ervin, de voorzitter van de Watergate- commissie, verder in een aparte brief weten dat hij geen praktisch nut zag ARCHIBALD COX LIEGRAMP BIJ TAHITI STE (APP) Bij het ?rstórten van een Boeing-707 in de Pan American Airways |fc hetj eiland Tahiti in de Stil- I Oceaan zijn vermoedelijk 78 pöe 79 inzittenden om het le ibomen. Mg®1'dat va» Auckland in ■ww«.anct op weg was naar Los r^rchyee" kort nadat het van moderne luchthaven Jaaa bij de Woplaais van Frans Polynesië Par a was opgestegen in de zee die nsaag in ikrarrt in Hulst ioscopen in Hulst draaien •v. men verwacht een -«juridische strijd (pag. 2). lavage ®&len hebben een enorme ra- in een Vlissingse «Herschool (pag. 2). naddafi ihische leider kolonel Gaddi- 9) Zljn ontslag ingetrokken S^jfterraad heeft in uws nieuws op de 4>5,6 en 7 ■en buitenlands ws op pag. 1,3 en 9 °P pag. 10 en U entv°Ppag. 12 nancieel nieuws op pag. 13 daar ongeveer duizend meter diep is. Dit gebeurde maandagochtend vroeg. Volgens een ooggetuige maakte de machine bij het opstijgen plotseling een scherpe bocht naar links. De pi loot zou hebben willen terugkeren voor een noodlanding nadat de voor ruit van zijn cabine was gesprongen. Reddingsboten pikten kort na het geluk een Canadese passagier op die met verwondingen in een ziekenhuis werd opgenomen. Enige uren later werd ook een stewardess gevonden die echter kort nadat zij aan land was gebracht overleed. Temidden van wrakstukken, reddingsvlotten en per soonlijke bezittingen van de inzitten den van de Boeing werden tot dusv vijftien lijken aangetroffen. De autori teiten vrezen dat ook de 62 vermisten allen om het leven zijn gekomen. Volgens het kantoor van Panam in New York waren in Auckland 24 pas sagiers ingestapt. Het waren 10 Nieuw- zeelanders, zes Britten, vier Nederlan ders en vier Amerikanen. Hun namen werden niet bekendgemaakt. dent vöór zijn ziekte had toegestemd. Er/in zei dat hij, gezien Nixons me ning over het gesprek, van een ont moeting afzag. Nixons weigering om de geluidsban den over te leggen werd tegen het middaguur door de commissie ontvan gen. die daarop onmiddellijk eenl spoedzitting belegde. Toen senator Er vin daarna de zaalbetrad waar de getuigen worden gehoord, brak een spontaan applaus los onder het pu bliek, dat al gehoord had dat de commissie de banden en documenten van het Witte Huis zou vorderen. Brief De president; stelde in zijn brief onder meer dat hij een aantal van de geluidsbanden had afgeluisterd, nog voordat zijn voormalige medewerker Alexander Butterfield vorige week openbaar maakte dat alle persoonlijke en telefoongesprekkken in Nixons kantoren werden opgenomen. De pre sident schreef dat hij tot de conclusie was gekomen dat de banden in grote lijnen bevestigden wat hij altijd al had gezegd, namelijk dat hij niets van het Watergate-schandaal of van de doofpot-campagne had afgeweten. Het vrijgeven van deze banden, schreef Nixon, zou het centrale vraagstuk van Watergate niet kunnen oplossen. .Zoals met alle opgenomen informe le gesprekken", schreef de president, „bevatten deze commentaar dat door personen met verschillend perspectief; en motivering onvermijdelijk op ande-! re manieren kan worden uitge legd". Senator Ervin citeerde deze laatste passage en zei: „Het is een opmerke lijke brief, want blijkbaar zijn erj twee verschillende interpretaties van de banden mogelijk. Een, die gunstig is voor president Nixon, en een die dat niet is". Ervin verwees toen naar een bepaling die voorschrijft dat de (Zie slot pagina 3 kolom 1 TWEE JAPANSE PASSAGIERS VRIJGELATEN DAMASCUS, BEIROET, DUBAI (AFP, RTR, UPI) Na een vlucht van drie uur en drie kwartier is de gekaapte Boeing Jumbojet dinsdagmorgen om 01.45 uur onze tijd uit Dubai op de luchthaven van de Syrische hoofdstad Damascus geland. Het was vannacht niet bekend of het toestel door zou vliegen naar Caïro, dat maandagavond als einddoel van de vlucht werd genoemd. ITALIAANSE POLITIE SCHIET MAN DOOD DIE BEWAKERS GIJZELDE TURIJN (AFP, DPA) Dc Italiaanse politie heeft maandag een 34-jarige ge vangene, Horst Fanlazzini, doodge schoten nadat liij tlrie gevangenisbewa kers met pistoolschoten ernstig bad gewond cn twee andere bewakers had gegijzeld. De man had zich met zijn gijzelaars in het kantoor van de gevan genis van Fossano, Noord-Italië, ver schanst. Hij dreigde de twee bewakers dood te schieten als hij geen auto kreeg om mee te vluchten. De man had maandagochtend om een onderhoud met de gevangenisdirecteur gevraagd. Toen hij over het binnen plein naar het kantoor van de direc teur werd gebracht, trok hij plotseling een revolver en rende naar de uitgang. Toen de bewakers de poort niet wil den openen schoot hij op hen. Twee van hen raakten ernstig gewond. De derde kreeg slechts een schampschot. Daarop vluchtte Fanlazzini in het ge vangeniskantoor. waar hij twee bewa kers gijzelde. Een grote politiemacht omsingelde daarop de gevangenis. Horst Fantazzini is in Duitsland gebo ren, maar woonde in Boiogna. Hij zat een straf van 30 jaar uit, onder meer voor roofovervallen. Op het vliegveld waren hoge Syrische regeringsfunctionarissen en vertegen woordigers van Japan Airlines en Japanse ambassade aanwezig. Nie mand mocht bij het toestel komen. Be luchthavendirectie weigerde inlichtin gen over de gekaapte Boeing te ge- De Jumbo van Jal zou aanvankelijk een landing in Bagdad maken nadat, de gezagvoerder had gemeld een sto ring in de airconditioning te hebben. De Ira.ak.se autoriteiten gaven echter geen toestemming voor een landing. De Boeing vloog daarop door naar Damas- De Libanese autoriteiten sloten uit voorzorg tegen een mogelijke landing van de Boeing de internationale lucht haven van Beiroet. De Jumbo, die sinds zaterdagmorgen op het vliegveld van Dubai aan de Per zische Golf had gestaan, vertrok gister avond om even over negenen Neder landse tijd uit het sjeïkdom. Kort voor het vertrek lieten de kapers twee pas sagiers een bejaard Japans echtpaar uitstappen. In de loop van maandagmiddag had den de kapers geëist dat de brandstof tanks geheel zouden worden gevuld. Er werd daarop voldoende brandstof getankt voor circa 10 uur vliegen. Ook werden kaarten aan boord gebracht van Saoedi-Arabic, het Midden-Oosten in liet algemeen en de gebieden van Cairo. Tripoli en Aden in het bijzon der. Een andere eis van de kapers was dat het gebalsemde overschot van hun metgezellin aan boord zou worden ge bracht, die kort nadat de Boeing van Schiphol was opgestegen voor een vlucht naar Tokio om het leven was gekomen door het voortijdig ontplof fen van een handgranaat. De vrouw was in het bezit van een Ecuadoriaans paspoort op naam van mevrouw Pe- ralta. Ook deze eis van de kapers werd ingewilligd. Het is nog steeds niet duidelijk wat de bedoeling van de kapers is. Zij zeggen te behoren tot een pro-Palestijnse ver- etsgroep genaamd 'Zonen van bezet gebied'. Geen van de bekende Pales tijnse organisaties zegt echter iets met de kaping te maken te hebben. Op een aanbod van Japanse zijde om aan elke SCHIPHOL (ANP) Hooeebooms particuliere bewakingsdienst, die onder verantwoording van de dienst lucht- oefent op vertrekkende passagiers, werkt de laatste tijd dagelijks met acht ploegen van vijf mannen en vrouwen. Nog niet zo heel lang geleden waren dagelijks slechts vijf ploegen in touw. maar geleidelijk aan vroegen steeds meer luchtvaartmaatschappijen om be waking, zodat het aantal controleploe gen moest worden verhoogd. Na de kaping van de Boeing <47 van Japan Air Lines op vrijdag jl. is men er toe overgegaan alle intercontinentale vluchten te controleren, dus ook van maatschappijen die daar niet om had den gevraagd. Het resultaat is, dat er in deze categorie vluchten wat meer vertraging optreedt dan voorheen. eventuele financiële eis te voldoen wil den de kapers niet ingaan. Zij waren alleen bereid te praten met vertegen woordigers van de Verenigde Arabi sche Emiraten waartoe Dubai behoort. De minister van defensie van deze fe deratie. Sjeik Mohamed Bin Ras.iid, die al verscheidene malen voor vrijla ting van de circa 120 passagiers Hoofdzakelijk van Japanse nationali teit had gepleit, wist tenslotte de kapers te bewegen het oude echtpaar te laten gaan. Bij aankomst in Dubai hadden de kapers de hoofdpurser van het toestel, de 37-jarige Japanner Jos- jihisa Mijasjita, vrijgelaten die lichte verwondingen had opgelopen bij het exploderen van de handgranaat. Het raadsel van een geheimzinnig te legram dat aanvankelijk voor een co- deboodschap voor de kapers werd aan gezien, schijnt intussen opgelost te j zijn. Een Westduitser die onbekend wilde blijven, deelde het Westduitse [1 persbureau DPA in een telefoonge sprek mee dat hij het telegram naar Dubai had verzonden, dat ondertekent' j was met de woorden '13.569 burgers van West-Duitsland'. De Westduitser zei dat het een particulier initiatief van hem zelf was. Hij betreurde he; zeer dat de tekst die hij telefonisch aan het telegraafkantoor had opgege ren. verkeerd was overgekomen. Volgens de in Dubai bekendgemaakte tekst werd er bij de kapers op aangt i rongen de inzittenden van de Boeing direct te doden als dat de bedoeling was. en anders de gijzelaars vrij te laten. De afzender van het telegram had de kapers naar zijn zeggen op het hart willen drukken niet overijld te werk te gaan. DUBAI Yoshishisa Myashita. de 37-jarige steward uit de gekaapte Boeing, vertelde zijn relaas in het ziekenhuis van Dubai. VAGE PLANNEN VOOR WATERSPORTCENTRUM STAVENISSE Binnen enkele weken zullen Blockinvest bv en Blockprojects bv uit Rotterdam aan de rand van Stavenisse starten met de uitvoering van een vrij fors recreatieproject. Even buiten het dorp worden aan de Buurtweg honderdtwaalf bungalows gebouwd. Het wach ten is alleen nog op de officiële bouwvergunning. Verwacht wordt, dat die vergunning nog deze week wordt verleend. Dit park vormt de eerste aanzet van j nog grotere plannen, die Block-' invest en Blockprojects koeste l ren. Het ligt in de bedoeling, dat er over enkele jaren nog eens een paar honderd bungalows bij Stavenisse worden neergezet. Dat is echter nog lang niet rond. Verder bestaan er thans nog va ge plannen, om in de toekomst bij de Zeedijk een watersport- centrum aan te leggen. Hefc bungalowpark aan de Buurtweg wordt ongeveer vijf hectare groot. Er komen speelterreinen, er wordt een behoorlijk zwembad compleet met kinderbad aangelegd, er zal geten nist kunnen worden en er zijn in het plan speelterreinen opgenomen. De nodige groenvoorzieningen zullen niet ontbreken. Op het stuk grond waar de bungalows zullen verrijzen, staat een I boerderij. Deze zal niet worden afge broken. Wat er precies mee gaat ge beuren. is nog niet bekend. De gedach ten gaan uit naar een kinderboerderij, een kampwinkel of een restaurant Voor de bewoners en de bezoekers van het toekomstige recreatiepark zal voldoende parkeergelegenheid zijn. De bungalows, die vrij ruim zijn, worden in blokjes van vier gebouwd. Er wordt naar gestreefd, om het recrea tiepark over een jaar klaar te hebben. De kosten van dit project schomme len rond de vier miljoen gulden. Het bungalowpark wordt een van de grootste op het hele eiland Tholen. Directeur M. Blokland vertelt, dat ge-1 mikt wordt op die categorie toeristen 1 die op Tholen 'de rust. de natuur en de wandelingen zoekt'. De ervaringen 1 met het park zullen moeten uitmaker. of Blockinvest en Blockprojects nog meer geld in recreatieprojecten bij Stavenisse willen stoppen. „Is het voor ons niet rendabel, dan gaat dat I aldus de heer Directeur Blokland kan nog bijzonder weinig vertellen over de andere moge lijke plannen. ,X>aar staat nog niets van vast. Er zal eerst met diverse mensen en instanties overleg gepleegd moeten worden Ook over de aanleg van een watersportcentrum bij de Zeedijk :s nog weinig concreets te zeggen. Maar ais er bij Stavenisse een watersportcentrum zou komen, dan gebeurt dat toch zeker niet voor 1978. Voor directeur Blokland is het name lijk een eerste vereiste, dat de afslui ting van de Oosterschelde doorgaat. „Als de Oosterschelde open blijft, dan peinzen we er eenvoudig niet over. om daar iets te gaan doen. Dat vin den wij niet verantwoord- De stro ming is er ontzettend sterk en dat is veel te gevaarlijk". Indien er over enkele jaren bij Stavenisse aan een watersportcentrum zou worden ge werkt dan wordt dat in eik geval wel groots opgezet- „We denken dan aan een jachthaven met minimaal een paar honderd ligplaatsen", aldus direc- j teur Blokland. Jjant/ifi In Nederland zijn moeili. k- I heden met generaals zeld zame verschijnselen. Er zijn uit deze eeuw twee be- roemd-geworden gevallen bekend; de zaak-Snijders en de zaak-Reynders. Dc eerste speelde in 1918. toen het kablnet-Cort van der Linden aan de toenmalige op perbevelhebber generaal Snijders ont- vlag wilde geven omdat deze de minis ter van oorlog onverbloemd te kennen had gegeven dat hij de verdediging van het land in de toenmalige situatie 'doel- oos' vond. Het kabinet als geheel was net met uitzondering van de minis ter-president met het ontslag eens, maar toch ging het niet door. Konin gin Wilhelmina weigerde er namelijk aan mee te werken, een houding die de -taatsrechtsdeskundigt dr. E. van Raalte eens heeft aangeduid ais 'op de rand van het inconstitutionele'. En hij voegde er aan toe: „Zacht uitgedrukt". Het tweede geval speelde kort voor de Duitse inval in 1940 en betrof een meningsverschil tussen hel kabi net-De Geer en de opperbevelhebber generaal Reynders over de te volgen strategie bij een eventuele inval. Ge volg; de generaal werd in februari 1940 ontslagen en opge volgd door generaal Winkelman. In bei de gevallen ging het om een conflict tus sen een poiitiek ver antwoordelijk kabinet en een militaire leiding, waarbij de generaals het is van belang daarop te wijzen in 'krijgstuchtelijk opzicht niets kon wor- ,den verweten. De afgelopen maanden evenwel heeft Nederland met. een ge- neraalsconflïct te maken gekregen waarbij wel krijgsluchtelijke zaken in het geding waren, namelijk de affaires Meijnderts. Juist deze kant van de zaak vraagt thans de aandacht. Centrale figuur in de recente kwestie is de legerkorpscommandant luite nant-generaal Meijnderts, een opper- officier die grote moeilijkheden had over de defensielijn niet alleen met een aantal collega's, maar ook met de toen malige minister van defensie. Dat leid de er toe dat vier generaals van de Haagse staf in april van dit jaar de minister vroegen Meijnderts heen te zenden. Zou dat niet gebeuren dan zou den zij zelf heengaan. De demissionai re minister-president steide vervolgens een commissie in de commissie- Langemeijer om deze netelige zaak te onderzoeken, welke commissie vori ge week rapport heeft uitgebracht. Zij heeft de minister geadviseerd de gene raal niet; te ontslaan, een advies dat inmiddels is opgevolgd. Op zichzelf I lijkt dat allemaal normaal, maar bij nadere bestudering van het rapport blijkt toch dat hier een uiterst vreem de schaats is gereden. Het rappor: is namelijk zéér on vriendelijk we zeggen nu ook maar: zacht uitgedrukt over de ge neraal Meijnderts. Indien over een mi litair van lagere rang zó zou worden gerapporteerd als hier is gebeurd, dan zou deze man maar beter een ander baantje kunnen zoeken. De commissie zegt namelijk, dat verschillende ge dragingen van de generaal "bedenkelijk' waren: hij heeft met opzet zijn ge heimhoudingsplicht verbroken en doel bewuste indiscreties gepleegd, tussen hem en de minister ontbrak iedere grond van vertrouwen en op zichzelf zou een ontslagverlening juist zijn, zo meldt het rapport Toch wordt daartoe niet geadviseerd. Waarom niet? Omdat er inmiddels een nieuwe minister is gekomen, waardoor herstel van de ver trouwensbasis niet is uitgesloten, zegt de commissie. De generaal heeft boven dien erkend, dat de bezwaren tegen zijn optreden gegrond waren en hij heeft de verzekering gegeven da* hij herhaling zal voorkomen. Alles bijeen komt dat er op neer. dat de generaal weliswaar allerlei krijgstuchtelijke zon den op zijn lever heeft, maar dat hij toch mag blijven omdat hij én beter schap heeft beloofd én er een nieuw kabinet is. En dat nu is een vreemde affaire. Hier wordt namelijk een uiterst on Nederlandse situatie gecreëerd: politieke opportuniteit wordt gecom bineerd met net loslaten ran krijgs tuchtelijke maatregelen. Er zou nog niets aan de hand zijn wanneer de be wuste generaal zich oorrect zou heb ben gedragen, wanneer zijn enige fout zou zijn geweest dat hij het met het beleid van 'de vorige minister niet eens was. In dat geval zou de recente wij ziging van het beleid een rechtvaardi ging zijn voor aanblijven: als in 1940 de generaal Reynders een kabinet had zien komen dat het met hem eens was. dan zou zijn vertrek niet nodig geweest zijn. Het kwalijke in dit ge val evenwel is, dat op het moment waarop de politieke lijn voor de gene raal Meijnderts niet gunstig was. hij het politieke primaat niet accepteerde maar door ontoelaatbare handelingen zijn zin probeerde door te zetten. Hij deed uiterst laakbare dingen, ze wer den door de commissie Langemeijer gesignaleerd, maar ze worden nu vriendelijk weggepoetst omdat er een nieuwe politieke lijn is gekomen. Op die manier wordt de legertop verpoli tiekt. En da; is een tot dusver m Nederland onbekend beleid. Eén generaal heef: inmiddels op deze gang van zaken gereageerd met het aanbieden van ontslag. Zelfs ais zou hij militair-technisch verre de mindere zijn van de thans gespaarde generaal Meijnderts dan nog heeft hij militair-ambtelijk gezien het grootste gelijk van de wereld. De minister van defensie heeft immers op advies van een respectabele commissie de niet ge ringe zonden van een generaal zon den die bij ieder ander zouden hebben geleid tot onmiddellijk ontslag ge nadiglijk vergeven De generaal heeft beterschap beloofd: presenteert het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1