PROVINCIALE ZEEUWSE COUR GEKAAPTE BOEING GELAND IN UB AI AAN PERZISCHE GOLF Begroting 1974 klaar Aantal pleisterplaatsen doorgaande Zeeuwse wegen wordt uitgebreid PZC Widden-Oosten GADAFFI GEEN LEIDER MEER db zwerftocht boven «uropa en dNixon: geruchten ioyer aftreden onzin wdilj-7 a 111 spanje dreigt Humeuren der Toespraak bij verlaten hospitaal peron ziek met stappen tegen londen ingezetenen zowel door het rijk als door de provincie •sfsmmss"""'* k™ in zomer '74 5 picknick plaatsen meer langs rijksweg mi e'„ Pop onaer Pagina 7 de luchters 116e jaorgang - nummer 170 terdog 21 juli 1973 Will EFDP ituur 13T, l?«2Se; »de. u mvsct!, DRUKKERIJ DEN BOER MARKT51 MIDDELBURG TEL01180-7651 DRUKWERK VOOR INDUSTRIE EN HANDEL WASHING-TON (DPA/RTR) 'President Nixon heeft vrijdag al oë geruchten over een terugtre den bestempeld als 'klinkklare LeSav. onzm. een geïmproviseerde toe- 'spraak tot medewerkers van het I Witte Huis ging Nixon vrijdag glKDfkort na zijn ontslag uit het zie- kenhuis, waar hij voor een lich- fe longontsteking werd behan deld, voor het eerst sinds weken fihet openhaar in op het Water- pte-schandaal. Niet zonder lotie verklaarde hij: „laat an- m zich te goed doen aan Wa- wij zullen het werk n waarvoor wij gekozen P F0'®, nadruk en brede gebaren Bn Jpk jdee dat deze president """'agen of het bureau i hij is gekozen is onarissen van het Witte Huis lieten er vrijdag geen twijfel over bestaan dat de president niet van plan is documenten vrij te geven. Hij zal zich dit weekeinde in Camp David bezig houden met het opstellen van een brief aan senator Sam Ervin waarin hij naar verwachting het verzoek van diens senaatscommissie de bandjes beschikbaar te stellen zal afwijzen. Senator Hermann Talmadge, demo cratisch lid van de commissie, zie vrijdag dat Nixons weigering vermoe delijk tot het unanieme besluit van de commissie zal leiden de bandjes en andere documenten onder strafbedrei ging op te eisen. Daar de commissie echter niet de bevoegdheid heeft de documenten met geweld uit het Witte Huis te laten halen zal het conflict in laatste instantie moeten worden uitge vochten voor het Amerikaanse hoog gerechtshof. feeuws nieuws op de pagi- a's 2, 5 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 't op de pagina's 16 en 17. Rndto en tv op pagina 18. Financieel nieuws op pagina En in de John Ehrlichman, oud-medewerner .van het Witte Huis heeft intussen een beroep gedaan op president Nixon om de geluidsbandjes vrij te geven. Mardian De senaatscommissie hield zich vrij dag voor de tweede dag bezig met het getuigenis van Robert Mardian, de plaatsvervanger van John Mitchell als hoofd van Nixons herverkiezangscomi- të. Hij getuigde dat hem kort na de inbraak in Watergate was verteld dat de actie een onderdeel was van een uitgebreide spionage-operatie, in eik- ar gezet en goedgekeurd door presi dent Nixon. Destijds was hem ook (Zie slot pagina 3 kolom 5) WASHINGTON De Amerikaan se president Nixon heeft gister middag het Bethesda-ziekenhuis in Washington verlaten, waar hij werd verpleegd voor een long steking. Foto: Nixon neemt scheid van de verpleegsters. BUENOA AIRES (UPI) Juan Peron, ex-president en naar mag worden aan genomen ook de nieuwe president van Argentinië, is ziek. Volgens de Argentijnse minister van sociale zaken. Jose Lopez Rega, is Pe ron de laatste tijd niet in het open baar verschenen omdat zijn artsen zich daar tegen verzetten. Volgens Re- ga krijgt Peron dagelijks bezoek van een hartspecialist. die acht uur duurde. Verschillende malen zonden de kapers bood- middag hoven ons land werd gekaapt, is rond middernacht geland op een vliegveld in de staat Dubai aan de Perzische Golf. Het toe stel landde daar na een zwerftocht langs een groot aantal landen, die ach uur duurde. Verschillende malen zonden de kapers bood schappen per radio aan vliegvelden. Het doel van de kapers schijnt de vrijlating te zijn van de Japanner Kozo Okamato, een van de daders van het bloedbad op het vliegveld van Tel Aviv vorig jaar. (Van onze correspondent). MADRID De Spaanse regering heeft vandaag de tekst bekendgemaakt van de officiële nota over Gibraltar die zij woensdag aan de secretaris-generaal van tie VN, Kurt Waldheim. heeft over handigd. Madrid verklaart officieel dat zij de jnderhandeiingen met Engeland af breekt. en eist van Waldheim dat hij Engeland dwingt de VN-resoluties waarin de dekolonisatie van Gibraltar werd geëist, na te leven. Slechts twee opmerkingen in de lange Spaanse nota kunnen Londen terecht i zorgen baren. De ene is dat „Engeland voortgaat om de neutrale zone van de Isthmus, die nooit aan het Verenigd Koninkrijk is afgestaan, onrechtmatig te gebruiken" (hierop ligt namelijk de landingsbaan van het vilegveld van Gibraltar! „en ook met zijn misbruik van Spaans luchtruim en Spaanse ter ritoriale wateren onze veiligheid in ge vaar brengt". De andere opmerking aan het emd van de nota zegL dal de Spaanse regering ..zeer ernstige stap pen overweegt Als men die twee bij elkaar optelt kan men tot de slotsom komen dat Madrid in staat is om het lucht- en zeeverkeer naar Gibraltar praktisch onmogelijk te maken, en daar nu ern stig over nadenkt. Zoon voor Noorse kroonorins OSLO (DPA) Kroonprinses Son ja van Noorwegen heeft vrijdag in Oslo het leven geschonken aan een zoon. Hiermee is de erfopvolging in de man lijke lijn verzekerd. Aan boord bevonden zich volgens Ja pan Airlines 22 bemanningsleden 123 passagiers, waaronder één Nederlan der, de heer .1. H. Koning, directeur van de Mouterijbranderij De Koning uit Schiedam. Wat er met de passa giers is gebeurd na de landing is niet bekend. Ook over het aantal kapers bestond de afgelopen nacht geen ze kerheid. men wist niet of het er t of drie zijn. De rijkspolitie, dienst luchtvaart, op Schiphol heeft twee van hen kunnen identificeren: één kaper maakte zich bekend als El Kassay, de ander als Akbar. De politie heeft beide namen op de passagierslijsten kunnen terug vinden. Tegenover de verkeersleiders op Schip hol verklaarden de kapers lid te zijn van de organisatie 'Zonen van bezet ge bied', later verklaarden zij leden te zijn van het 'Japanse rode leger.' In Beiroet heeft de Palestijnse verzets beweging categorisch ontkend dat een of meerdere leden van El Fatah of van een andere commando-organisatie verantwoordelijk is voor de kaping. Parijs De gekaapte Jumbo was afkomstig uit Parijs. Franse autoriteiten vertelden in Parijs dat onder de 56 passagiers die in de Franse hoofdstad instapten (Zie slot pagina 3 kolom 1 VORIGE WEEK AFGETREDEN CAIRO Kolonel Maommar Gaddafi, voorzitter van de Libi sche revolutionaire raad, is op 11 juli al afgetreden om elk ob stakel op de weg naar een volle dige fusie met Egypte weg te ne men. Dit staat in een telegram dat de Li bische leider heeft gestuurd aan de Egyptische president, Anwar Sadat, zo meldde radio Cairo vrijdagavond. In het telegram zegt Gaddafi in ant woord op Sadats verzoek de mars van Libiërs naar Cairo te beëindigen let terlijk: ,.U weet toch dat ik op 11 juli ben afgetreden. Ik heb dat herhaalde lijk in Cairo en Alexandrië verklaard. Ik heb hiermee de hinderpaal op de DEN UYL: ZAKEN LOGISCH AANGEPAKT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft vrijdagavond om kwart voor zes de begrotings slag voor 1974 beëindigd. Vrij dag al is premier Den Uyl op vakantie gegaan en met hem trekt een groot aantal ministers erop uit. Ontspannen zei Den Uyl direct na af- 1 )op van de slag in het Catshuis: „Ik heb het gevoel, dat we de zaken lo gisch hebben aangepakt. Er is geen onvertogen woord gevallen, wél harde termen. We hebben echt wel eens tegen elkaar gezegd, dat kim je niet maken". voor een stijging van de belastingdruk van 0.6 procent, zo deel de de minister-president mee. Hij kon digde 'enkele' belastingmaatregelen aan, noodzakelijk als dekking voor de beraamde uitgaven. Over de inhoud van die maatregelen liet hij zich inet uit Wel liet de premier blijken, dat er sprake zal zijn van een drukverzwa- ring, te leggen bij de hogere inkomens groepen. Het streven is erop gericht ge weest de lagere inkomensgroepen zo veel mogelijk te ontzien. De minister president zei niet te kunnen zeggen waar het 'draaipunt' tussen deze groe pering .n komt te liggen. Bij de bespre kingen over de begrotingen is, aldus de premier, een zekere voorrang gege- vet -i cultuur, recreatie en maat schappelijk werk (welzijnsvoorzienin gen), aan volkshuisvesting, milieuzorg en aan ontwikkelingssamenwerking. Het kabinet heeft vrijdag ook nog een 'gewone' agenda afgehandeld. De voor drachten voor de nieuwe leden van de Raad van State en de vice-voorzitter van dit college zijn niet bekendge maakt. Ook de voordrachten voor com missarissen der koningin in de provin cies Gelderland en Noord-Brabant zou- Ji_.- nog niet bekend worden gemaakt. De namen van alle kandidaten zijn echter al bekend (onder andere de aanwijzing van dr. Ruppert, ARP, tot vice-voorzitter van de Raad van State), maar men wil het benoemingsrecht van de koningin niet aantasten. De princi pe-beslissing over deze belangrijke be noemingen is wel genomen, want ruim de helft van de ministerraad zal dit weekeinde op vakantie gaan. weg naar vereniging van Libië met Egypte weg willen nemen. De eerste hinderpaal was natuurlijk mijn func tie". Gaddafi zegt verder dat hij pas van de radio over de mars naar Cairo had vernomen en dat hij er net zo door verrast was als Sadat. Volgens hem was het initiatief van de betogers door edele motieven ingegeven. Hij was ech ter bereid een beroep op dé betogers tê doen de belangen van Egypte te be schermen. Cairo wordt niet door de Arabische massa bedreigd maar door zijn vijanden, aldus Gaddafi. Tegenhouden Intussen zijn de Egyptenaren druk in de weer om te proberen de veertigdui zend Libiërs, die in allerlei voertuigen op weg zijn naar Cairo, tegen te hou den. Vrijdag passeerde de stoet de grens, waarbij enkele douanehuisjes met een grondschuiver werden ver nield. De Libiërs werden buiten Mersa Matroeh tegengehouden doordat Egyp tische oproerpolitie de hoofdweg had geblokkeerd door er een trein dwars over te zetten. Dat gebeurde bij Foeka. waar een spoorlijn tussen Alexandria en Libië de hoofdweg passeert. Egyp- Zie slot pagina 3 kolom 5 zaterdagkrant trens13},»11lvEssen- even over de SPF Roosendaal is in 'De ÉffinïïS!™" ope»- E '"><a ter- grootmoeders lijd' Inae- fï""™" ie kerken. fed me< briaoehZ'not bommen, Pag i5 en mazel. fJazz-popp/onet MIDDELBURG/GOES De be langrijke doorgaande Zeeuwse wegen van zowel rijk als provin cie zullen in de (nabije) toe komst worden voorzien van meer en uitgebreider accommo datie. Het ziet er naar uit, dat binnen een jaar met name meer pick-nickplaatsen zullen komen langs de dubbelbaansautoweg rijksweg 58 tussen Vlissingen en Korteven. Bij die accommodatie zal dan in de meeste gevallen óók een benzinestation met I toilet zijn opgenomen. Belangrijkste pleisterplaatsen voor automobilisten langs de nieuwe rijks weg 58 zijn nu gesitueerd aan de noord zijde van de weg bij Arnemuiden en ter hoogte van Lewedorp (de 'bomen- weide', met het benzinestation). Deze laatste pick-nickplaats nu kan men zien als het 'voorbeeld' dat rijkswaterstaat voor ogen staat bij de inrichting van vijf nieuwe verpozingspunten, die men vóór volgend jaar zomer ingericht wil hebben: één pleisterplaats wordt gesitueerd aan de zuidzijde van rijksweg 58, bij Baarsdorp; daar komt ook een ben zinestation met een volledige toilet accommodatie, die ook door invali den te gebruiken is. De verwachting bij de dienstkring Goes van rijkswa terstaat is, dat de aanleg in novem ber kan beginnen en dat het geheel komend voorjaar gereed zal zijn: twee pick-nickplaatsen worden aan-i gelegd bij Krabbendijke, aan weers zijden van de weg één. Bij beide pleisterpunten zal een benzinesta- tion komen te staan. Het groen j bomen is dit jaar ingeplant, de be- doeling is dat ook deze accommoda tie komend voorjaar gereed is; twee pick-nickplaatsen zullen in uit voering worden genomen bij de Zeeuws-Brabantse grens, gelijktijdig met de aanleg van een nieuwe baan in dit deel van de verbinding, die eveneens in de zomer volgend jaar klaar moet zijn. Hier komt één ben zinestation aan de zuidzijde van de weg omdat rijkswaterstaat een tweede aan de noordkant niet j nodig acht in verband met de aan wezigheid van benzinestations bij Korteven. Sloeweg Behalve rijkswaterstaat schenkt ook provinciale waterstaat in Zeeland aan dacht aan pleisterplaatsen voor auto mobilisten langs de belangrijke provin ciale wegen, met banken, tafels en af valzakken. Bij beide diensten ziet men nog niet zo snel een ontwikkeling ont staan als in het buitenland, waar hier en daar langs de belangrijke wegen op verpozingspunten ook trimapparatuur is aangebracht. Wel is provinciale wa terstaat bezig om bijvoorbeeld de beide verpozingsruimten langs de Sloeweg. tussen 's-Heerenhoek en 's-Heer-Arends- kerke te 'vervolmaken': daar wordt de laatste hand gelegd aan twee toiletge bouwtjes. „Een moeilijkheid met dergelijke voor zieningen is het risico van beschadi ging. Daarom hebben we de gebouwtjes zoveel mogelijk opgetrokken uit steen en beton en materiaal gebruikt, dat niet j zo makkelijk kapot te krijgen is", zo 1 zei men bij provinciale waterstaat in Middelburg desgevraagd. „Een toilet voorziening hoort er nu eenmaal bij". Op de pleisterplaatsen langs de Sloe weg is recentelijk ook de verlichting aangebracht. De bedoeling is. dat men bij de pro vincie in de toekomst meer dan in het verleden bij de aanleg van belangrijke doorgaande en ook wel tertiaire wegen rekening houdt met de mogelijkheden van dergelijke pleisterplaatsen: dat is onder meer gebeurd bij de aanleg van de derde fase van de provinciale wegj op Noord-Beveland gebeurd; óf cr een j of meer pleisterplaatsen langs komen moet overigens nog worden beslist, maar ruimte is ervoor gereserveerd. Men wees er bij provinciale waterstaat op. dat langs de tertiaire weg bij Nisse op een aantrekkelijk landschappelijk punt eveneens een eenvoudige piek- nickplaats is gemaakt, een ontwikke ling, die de dienst op meerdere plaat sen mogelijk wil maken. Verschillen De pleisterplaatsen langs de Sloeweg en de rijksweg 58 verschillen op twee punten van elkaar. De provincie heeft gekozen voor een beplanting met op gaand struikgewas en de vestiging van toiletgebouwtjes, het rijk opteert langs de rijksweg 58 voor de combinatie van Zie slot pagina 7 kolom 3 nogal eens kamervragen rifTcT?] gesteld aan dc revering {■"■(zJfrl iets weg hebben %-an I Uit het ont- woord kan namelijk worden afgeleid of dit kabinet wel of niet zuiver in de (progressieve) leer is. Zo zijn er onlangs in de eerste kamer vragen gesteld over de deelneming van de krijgsmacht aan parades ter gele genheid van het zilveren regeringsju bileum van koningin Juliana. Aldus kan de gezindheid van een regering fraai worden getoetst: zouden er grote parades worden gehouden met veel vertoon, dan zou de linkerzijde ernsii ge twijfels hebben over de progressivi teit. van het kabinet, .erwijl de rechter zijde daarentegen goedkeurend zou be togen dat het toch wel meeviel met Den Uyl en de zijnen. Minis-er Vrede- ling heeft deze week echter de linker zijde gerustgesteld: er komt c-n v»be- re parade. In totaal zal vijfhonderd man van de krijgsmacht voor Hui* ten Bosch paraderen, maar de vloot- schouw met marineschepen en vlieg tuigen voor de kust van Schevenihgen gaat niet door. Ook de manifestatie van legervoertuigen op de Vlasakker bij Amersfoort is afgelast. Het lijkt ons een besluit waarmee elk kabinet van welke signatuur dan ook goed voor de dag had kunnen komen. Leger, vloot en luchtma- ht ho ren zonder enige twijfel bij de viering van het onderhavige jubileum te wor den ingeschakeld, ze zijn een deel van de Nederlandse samenleving en voor een groot deel samengesteld uit Jonge mannen. die hun dienstplicht vervul len. Er is geen enkele reden om te doen alsof de krijgsmacht in Nederland een soort illegale zaak is. waarover beter niet kan worden ge sproken. Integen deel. In sommige kringen evenwel be staat de neiging om bij evenementen als hier bedoeld leger, vloot en lucht macht op omvangrijke en uiterst spec taculaire wijze in te schakelen. En dat nu lijkt ons een uiterste dat niet hele maal in overeenstemming is met. de aard van het evenement t piantlijn hier gaat: het zilveren jubileum van de koningin. r Parades in grootse stijl hadden in het verleden een belangrijke functie: ze dienden om eventuele vijanden af te schrikken. Vooral vóór de eerste wereldoorlog werden dit soort para des gehouden, evenals manoeuvres ze vormden belangrijk materiaal voor de militaire attachés van andere landen, die naar nieuwigheden speurden en dat haastig aan hun regeringen rapporteer den. De ëén-mei-viering in Moskou v.-as tot voor kort nog van een dergelijk kaliber: aan de wereld werd getoond hoe machtig het communistische Rus land toch wel is, de parade toonde mo del-marcherende con-entionele troe pen. moderne tanks en allerlei soor ten raketten. Voor de Russen zelf blijkbaar een fraai en kennelijk ster kend schouwspel: de kracht van eigen land werd nadrukkelijk gedemon streerd. Nog een voorbeeld uit deze tijd: de parade in Israël ter viering van het zilveren jubileum van deze staat. In de situatie waarin dit land verkeert, heeft een dergelijke demonstratie eer. zekere functie: ze werkt inderdaad als afschrikking van de vijand en toont de eigen bevolking dat ze niet bevreesd hoeft te zijn. Overigens bleek ook in Israël deze parade een omstreden zaak: sommige Israëli's vonden haar niet passend in een land, waar men elkaar het woord 'vrede' als groet toeroept. ENeeineming aan de huldiging van L-7 de koningin der Nederlanden door de krijgsmacht heeft niets te ma ken met afschrikking, noch met het demonstreren van grote paraatheid, het gaat hier uitsluitend om een pas sende huldeblijk van diegenen die be last zijn met de verdediging van het land. Oud-generaa! Van Eisen thans KVP-kamerlid is kennelijk een an dere mening toegedaan. Hij verklaar de deze week. dat de maatregel van de regering suggereert „dat deelneming aan de gewapende strijdmacht een soort tweederangs activiteit zou zijn". We geloven er niets van. Het ziet er naar uit pat de generaal van een on juist standpunt uitgaat: hij betoogde namelijk tevens dat er zo nu en dan gelegenheid moet zijn voor de bevol king om .OP verantwoorde wijze ken nis te nemen van wat er in de strijd krachten gebeurt". Dat is juist. Maar het ambtsjubileum van de koningin is moeilijk als een dergelijke gelegenheid aan te merken: bij dit jubileum gaat het om een gebaar van gelukwens en saamhorigheid. De strijdmacht heeft heel andere mogelijkheden om in con tact met de bevolking te komen: open dagen, ouderdagen enz. Oud-ger.eraa! Van Eisen vergeet kennelijk dat bij deze gelegenheid de koningin en zij alleen het middelpunt is. We hebben in dit verband nog eens de inhulöigingsrede van zes sep tember 1948 nagelezen. Na vijf entwintig jaar blijkt dit stuk nog wei nig van zijn actualiteit te hebben inge boet en dat pleit voor de koningin. De jeugd moet worden opgevoed zo zei zij toen „tot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verantwoordelijkheidsgevoel voor de medemens, me; eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor een anders diepste overtuiging". En zij stelde vast dat „ons volk zeer onderscheiden is naar godsdienst en wereldbeschouwing. De staten-generaal geven daarvan de weerspiegeling en kennen om met Wil lem van Oranje te spreken 'die gele- genheijt des lands ende humeuren -.-an de ingesetenen het best'. Het is daar- (Voot vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1