GROEP KATHOLIEKEN WIL REACTIE YATIKAAN V.S. willen in Eeropa 'veiliger' kernwapens M(T t&TRH COLLRBORfiTi WITH FflSCISÏ PORTUCflt Zware bewaking voor Caetano Flinke drukte op Zeeuwse wegen door komen en gaan van vakantiegangers rKUVINUALt L\ Na massamoorden in Mozambique: Vekeerschaos op de Duitse wegen pgr!,. nnniflMPI Al C 71 IT Man uit trein gevallen VLISSINGEN: M MILLIMETER Pagma 2 216e jaargang - nummer 165 Maandag 16 juli 1973 KENNEDY FAVORIETE DEMOCRAAT PRINCETON, NEW JERSEY (AP) Volgens een recent on derzoek van liet Amerikaanse in stituut Gallup, wordt Edward Kennedy de belangrijkste demo craat in de presidentsverkiezin gen van 1976. 40 procent van de ondervraagde democraten had Kennedy als eer ste keus. Op de tweede plaats kwam de gouverneur van Alaba ma George Wallace met 16 pro cent en op de derde plaats sena tor Edmund Muskie met 9 pro cent. De voormalige vice-presi dent Hubert Humphrey en de presidentskandidaat van '72 Geor ge McGovern kregen ieder 8 pro cent. Volgens de uitslagen van hét onderzoek zou Kennedy ook twee mogelijke republikeinse kandida ten verslaan. Hij kreeg 51 pro cent tegen de huidige vice-presi dent Spiro Agnew 38 procent. In een eventuele strijd tegen John Connally zou Kennedy 50 procent krijgen tegen Connally 36 pro cent. Het onderzoek werd gehouden onder 1566 volwassenen. HILVERSUM (ANP) 24 vooraanstaande katholieken van Neder land vragen zich af waarom het Vatikaan niet in het openbaar pro testeert tégen de 'evidente schending van de rechten van de mens' in Mozambique. In een open brief vragen zij aan kardinaal Maurice Roy, president van de pauselijke commissie 'Justitia et pax' de paus te verzoeken 'in het openbaar een concreet getuigenis, over deze zaak af te leggen'. In de brief, die ondermeer werd ondertekend door 6 ministers, oud-premier De Jong, kamerleden en hoogleraren, wordt gesteld dat het achterwege blijven van een openlijk protest gemakkelijk begrepen of uitgelegd kan worden als een stilzwijgende steun „aan deze onrechtvaardige politiek", juist omdat de R-K Kerk een invloed heeft in Portugal en de Portugese gebieden in zuidelijk Afrika. Zonder de positieve invloed van diplo- j mat ie en contacten met plaatselij-1 ke bisschoppen te ontkennen, schrij ven de ondertekenaars dat het onrecht een dergelijk omvang kan aannemen, „dat zwijgen niet meer geoorloofd is". „Zorg voor de veiligheid van personen wordt vaak als motief opgegeven i het achterwege blijven van openlijke kerkelijke protesten. Wij zouden", al dus de open brief, „ons nochtans kun nen voorstellen dat bisschoppen, DRUKTE IN NEDERLAND VIEL MEE FRANKFURT, BONN, DEN HAAG (AFP, DPA, ANP) Eei nieuwe vakantiegolf en wolk breuken hebben dit weekeinde op de Westduitse wegen een chaos veroorzaakt. Uit West-Berlijn, Bremen en Ne- der-Saksen dromden de vakan tiegangers met hun auto's naar het zuiden. Langs wegen met kilometerslange files en met te grote snelheden. Volgens voor lopige cijfers werden zaterdag en zondag op de Westduitse wegen zeker 63 mensen slacht offer van het verkeer. Het verkeer werd zondag nog meer ontwricht door het hevige onweer dat met wolkbreuken vooral over de deel staat Beieren trok. Ook elders in het zuiden van de Bondsrepubliek maakte de regen het rijden moeilijk en moes ten de automobilisten hun geduld de lange files bewaren. In München en Würzburg stonden straten en kel ders door de hevige regens onder wa ter en konden de riolen het hemelwa ter niet meer verwerken. Nederland De verkeersdrukte in Nederland tij dens het weekeinde, veroorzaakt door de terugkeer van vele vakantiegangers, is de rijkspolitie in Driebergen erg meegevallen. Het was wel druk, ook zondagavond nog. maar stremmingen van betekenis deden zich volgens de verkeerscentrale in Driebergen niet voor. NIET ZO GEVAARLIJK VOOR BEVOLKING WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse regering over weegt de huidige taktische kern wapens in Europa te vervangen door een veiliger en accurater type kernwapen. Die vervan ging, uitgesmeerd over een pe riode van tien jaar, zou onge veer twee miljard dollar gaan kosten. Dit is in april meege deeld aan een subcommissie van het Amerikaanse congres, door generaal-majoor Edward Giller, hoofd van de afdeling nationale veiligheid van de commissie voor atoomenergie. Het con gresverslag is zaterdag vrijgege ven voor publicatie. De typen tactische kernwapens met grotere precisie zouden niet zo ge- raarhjk zijn voor dc bevolking van Peze wapens zouden bctrek- «eu,)k schoon zijn, met aanmerkelijk nvnder gevaar voor radioactieve be- e" zouden daarom aan vaardbaar zijn voor de NAVO-Ianden, aldus generaal-majoor Giller. ti°„m^SSlevoorzitetr Stuart Svming- Ton (democraat) vroeg hem waarom i passagierstrein is zaterdag in stiTS4"^ SpanlB °nt spoord toen hij door een bocht reed. Drie mensen kwamen om het leven en ernstig gewond' van wie twaalf ,s5s krant Nieuws uit binnen- en bui tenland: pagina 1 en 3. Nieuws uit Zeeland: pagina 2 en 5. Radio-tv: pagina 4. Sport: pagina 7, 8, 9, 10, 11 en 12. het ministerie van defensie dergelijke- verbeteringen op lange termijn over weegt, terwijl het niet zeker is dat de Amerikaanse troepen nog tien jaar in Europa gestationeerd zullen bijven. Daarop antwoordde Giller dat hij, sprekend als militair, van mening was dat de Verenigde Staten nog verschei dene decennia in Europa aanwezig kunnen zijn. Senator Symington heeft aan het commissieverslag een verkla ring toegevoegd waarin hij zich scep tisch uitlaat over de taktische kernwa pens, die in Europa zijn gestationeerd. Het is zeer de vraag of sommige NAVO-landen, waar deze wapens lig gen opgeslagen, ooit zullen toestem men in het gebruik ervan, zo schrijft hij. Kraters rilijkhe- den ondervinden bij een plan om een tankinvasie van West-Europa te ver hinderen door kraters die door ker nontploffingen zijn veroorzaakt. Op de hoorzitting van april hadden hoge militairen verklaard dat sommige NA- VO-bondgenoten bezwaar hadden ge maakt tegen het laten graven van gaten langs de NAVO-grens waarin later kernmunitie zou kimnen worden geplaatst ingeval van een dreigende aanval. Generaal Giller zei dat hij niet op de hoogte was van de redenen voor de bezwaren, maar het was ir elk geval 'een emotioneel proble.em' „Ik begrijp dat de autoriteiten in sommige gebieden .aarzelen openlijk toe te staan dat gaten worden gegra ven waarin later kernwapens kunnen worden geplaatst", aldus Giller. Commissie-voorzitter Symington deel de nog mee dat uit het verslag blijkt dat de Verenigde Staten nu in het buitenland, „op onze schepen en in dit land enige tienzuidenden kernwapens hebben met een totaal mazimum-ver- mogen van verscheidene miljarden tonnen tnt - meer dan verscheidenen honderdduizenden malen het vermo gen van de boven Hirosjima losgela ten bommen". priesters en plaatselijke bevolking, i de noodzaak van een snelle reactie ah wanneer zij tot protest komen tegenvanwege de vakantieperiode, vele va een onrechtvaardige politiek, meer be schermd zijn, wanneer zij zich ge steund weten door de hoogste instan tie in hun kerk". Zondag is kardinaal Roy telegrafisch ingelicht over de inhoud van de open brief, waarvan afschriften zijn gezon den aan mgr. Gremillon, secetratis van 'justitia et pax', aan kardinaal J. Villot hoofd van het staatssecretariaat, als ook aan de nationale 'Justitia et pax'- cömmissiesr Het initiatief tot deze open brief werd genomen door drs. H. A. A. Mourits studiesecretaris van de programma adviesraad van de KRO, die daarbij werd gesteund door de Nederlandse afdeling van de katholieke vredesbe weging 'Pax Christi' Ondertekenaars De ondertekenaars van de brief zijn, in alfabetische volgorde: prof. dr. van Agt, minister van justitie; B. van Amelsfoort, provinciaal van de Witte Paters; mr. P. Brouwer, minister van landbouw en visserij: ir. P. A. M. Cor- nelissen, lid van de tweede kamer; mr. H. van Doorn, minister van crm; mr. H. W. J. Droesen, vice-voorzitter van Pax Christi Nederland; Louis Freqiiin, journalist: mevr. M. Gardeniers-Be- rendsen, lid van de tweede kamer; prof. dr. G. Goddïjn, hoogleraar in Tilburg; prof. dr. B. M. F. van Iersel, hoogleraar in Nijmegen; P. S. J. de Jong, lid van de eerste kamer, oud minister-president: prof. dr. J A. Kemenade, minister van onderwijs en wetenschap; mgr. dr. H. Kuipers, vi caris van het bisdom Haarlem; prof. dr. J. C. B. A. van Laarhoven, hoog leraar in Nijmegen; prof. dr. J. Les- crauwaet, hoogleraar in Tilburg; prof. dr. H. van der Linde, hoogleraar in Nijmegen; Th. Loerakker, voorzitter van de KRO; drs. R. F. M. Lubbers, minister van economische zaken; C. Mertens, lid van de eerste kamer; mgr. dr. H. van Munster, vicaris van het aartsbisdom Utrecht; drs. H. W. M. van Run, journalist; drs. Th. E. Wes terterp, minister van verkeer en wa terstaat; dr. A. de Weijer, provinciaal van de Capucijnen; A. C. M. Wijters, lid van de tweede kamer: dr. ir. D. de Zeeuw, lid van de eerste kamer en voorzitter van de KVP. Initiatiefnemer, drs. Mounts, tekent bij deze lijst aan dat zowel vanwege de aangeschreven personen niet be reikbaar waren. „Aan het feit dat bo venstaande personen en geen anderen de brief hebben ondertekend", aldus drs. Mourits, „mag dus geen andere conclusie worden verbonden dan het feit dat ze niet bereikbaar waren". WEEKEINDE IN HET WATER (Van onze weerkundige medewer ker) Wie zaterdag ondanks bet toen nog mooie weer de voortdurende daling van de barometer volgde, zondag tot een stand rond 750 mm gedaald, zal al weinig goeds van de zondag hebben verwacht. Een uit Frankrijk afkomstig sto- ringsgebied was zondag voor de middag al zeer actief boven ge heel Zuidwest-Nederland en breid de zich later naar het Noorden uit. In Groningen en Leeuwarden begon het eerst aan het einde van de middag te gieten. Om zeven uur zondagavond meldde Eindhoven 42, Volkel 30. Vlissingen 32, Rotterdam 23. Lei den 18 millimeter regen. Later in de avond werd door tal van stati ons nog een stromende regen gemeld zodat hedenochtend enke le cijfers nog belangrijk hoger sullen zijn geworden. Het omvan grijke lage-drukgebied met een centrum bij Oost-Engeland be paalt de eerste dagen het weer want het verplaatst zich maar nauwelijks. Er is een gematigde temperatuur van 18 tot ruim 20 graden maar de kans in dit lage drukgebied op verspreide buien waarvan sommige met onweer blijft voorlopig groot. Zweden zal zijn financiële steun aan het bevrijdingsfront in Mozam bique (Frelimo) verdubbelen van on geveer 1.4 miljoen tot ruim 2,8 mil joen gulden dit jaar. Dit heeft de Zweedse minister van buitenlandse za ken. Krister Wickman, in een vraag gesprek voor de Zweedse radio mee gedeeld. TILBURG Het noodweer dat zondagmiddag boven Zuid-Neder land losbarstte, deed veel straten onderlopen. In een nieuwbouw wijk even buiten Tilburg stond alles blank. LONDEN In Londen is een protestmars gehouden tegen het komende bezoek van de Portugese premier Caetano. De mars was georganiseerd door de Anti-Apart. heid-Beweging en werd door lal van organisaties gesteund. BIJ BEZOEK AAN LONDEN (Van onze correspondent) LONDEN De Britse hoofdstad bereidt zich voor op de komst van de Portugese eerste minister, dr. Caetano, met protestoptoch ten en, van de zijde van de politie, met het voorbereiden van veilig heidsmaatregelen Zolang Caetano in Londen is, zuilen zich voortdurend 100 agenten onder het publiek begeven om „oproerkraai ers" op te pakken. Het programma van dr. Caetano is niet bekend ge maakt. Men weet alleen dat hij dins dag zal dineren met de koningin. Het Buckingham Palace en andere gebou wen waarin dr. Caetano zich zal op houden worden hermetische afgeslo ten. Zondag trok een stoet van naar schatting 4.000 betogers door Londen, die op weg was naar r> i, Hyde Park en die onderweg de jpCUTtOCllt Portugese ombassade en de ambts-1 woning van premier Heath aan-1 Desondanks zijn cleed. De betoging van de Labour- oppositie en van de kleine liberale partij, die beide alle officiële bijeen komsten met dr. Caetano uit de weg en gaan. De organisatoren van de protestop tocht hadden gerekend op ongeveer 10.000 mensen, maar heftige onweers buien hield hen van de straat. Een deel van de demonstranten blijft in Londen overnachten om aan een hele reeks van protestdemonstraties deel te kunnen nemen. In het Britse zondagsblad „The Ob server" werden meer mededelingen gedaan over dergelijke moordpartijen in Chalowa, eveneens op dezelfde 16de december van afgelopen jaar waarop Wiriyamu van de aardbodem zou zijn. weggevaagd. In feite zou Chalowa di rect na Wiriyamu zijn uitgemoord- Terwijl de bewoners naar de rook van Wiriyamu stonden te kijken, wer den ze zelf omsingeld en uitge moord. LEDERWARENFABRIEK IN RIJEN UITGEBRAND RIJEN (ANP) De lederwarenfa- briek van de heer H. Coremans aan I de Margrietstraat in Rijen (gem. Gilze| en Rijen) is zondagochtend bijna ge-j heel door brand verwoest. De heer Coremans was zondag niet in staat de schade te schatten, maar hij dacht wel dat die in de miljoenen guldens liep. Er werkten ongeveer 40 man perso neel in de fabriek. De fabriek was tegen brandschade verzekerd. De brand is zondagochtend omstreeks half vier uitgebroken. De oorzaak is niet bekend; er was op het tijdstip dat de brand uitbrak, niemand in het gebouw. Het vuur werd ontdekt door overburen. TOPDRUKTE SEIZOEN 1973 VOORBIJ DOOR EINDE VAN BOUWVAKVAKANTIE nog achterdocb- tigen die erop blijven hameren dat na de publikatie van pater Hastings Wiri yamu nog steeds niet op de kaart is gevonden. Een journalist van de .Bun- day Telegraph" is nu al vijf dagen in het gebied waar Wiriyamu zou moe ten liggen, maar hij heeft nog geen spoor van het plaatsje of restanten ervan kunnen vinden. In de omgeving vertellen de mensen hem bovendien dat ze nog nooit van Wiriyamu had den gehoord. Dezelfde correspondent meldde in zijn blad dat één van de belangrijkere bewijsstukken in -de kwestie zou zijn komen te vervallen. Drie geestelijken van de Burgos-orde in Madrid, dezelfde orde waarop pa ter Hastings zich had beroepen, leg den vorige week verklaringen af die erop neerkomen dat de Spaanse bis schop van de provincie Tete, Don Cesar Augusto, het verbrande dorp en de lijken met eigen ogen zou hebben gezien. Hij zou er met een helicopter overheen zijn gevlogen. Nu heeft Don Cesar laten weten dat hij helemaal niets heeft gezien en dat hij ook niet over het dorp heeft gevlogen, om de simpele reden dar. hij in december met in de provincie Tete was. Bisschop Cesar Augusto vertelde er ook nog bij dat hij niet in het drama van Wiriyamu gelooft. Nu sprak de bisschop niet rechtstreeks met de journalist, van het Britse blad, maar met een man die hij had gemachtigd om het bericht aan de journalist over te brengen. Men dient natuurlijk ook rekening te houden met de mogelijk heid dat de bisschop van alles pro beert: om het. gevaar te vermijden dat. hij met zijn hele orde uit Mozambi que wordt gezet en hij dus de Portu gese autoriteiten te vriend wil hou den. POLITIE KON VERKEERSSTROOM GEMAKKELIJK AAN VLISSINGEN Het is in Zeeland in het afgelopen weekeinde een komen en gaan geweest van vakantiegangers. De op vakantie zijnde bouwvakarbei ders werden 'afgelost' door hun colle ga's uit de metaalsector, hetgeen op de Zeeuwse doorgaande wegen tot een flinke drukte heeft geleicl en op cam pings, in hotels en in pensions vaak een geheel nieuwe 'bezetting' te zien gaf. Ondanks de flinke drukte heeft de rijkspolitie het verkeer vrij vlot kunnen verwerken. Bij liet binnenko- de verkeer ontstonden zaterdag bij Kovteven flinke files met een lengte van ruim drie kilometer, maar zon dagavond laat was er volgens de meld kamer van de rijkspolitie in Middel burg vrijwel geen sprake van drukte op de wegen. Hoewel het verkeer vooral zondag de politie niet veel overlast heeft bezorgd, zijn er in het weekeinde op de Zeeuw se wegen toch zeker 12 gewonden ge vallen. (Daarover meer op pagina 2). Er deed zich een flink aantal aanrijdin gen voor, waarbij naast gewonden ook vaak sprake was van aanzienlijke scha de. In de steden was er wel sprake van enige drukte, maar files ontston den daar nergens en er was over het algemeen ook voldoende parkeergele genheid om de bezoekers te kunnen opvangen, „Het is nu betrekkelijk rustig gewor den, nu de bouwvakvakantie er op zit."., omschrijft directeur J. P. de Regt van de provinciale VW de ontwikkelingen in het vakantieverkeer. „De bouwvak- vakantie is de drukste tijd en dat kun nen we goed merken. Vooral in Oost- burg, in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en ook nog op Walcheren Middelburg is er nog wel logiesruimte over. Wie in Zeeland zijn vakantie wil door-1 brengen, kan nu over het algemeen gesproken langs de hele kust terecht. Het dagbezoek is door de regen zondag natuurlijk wel minder geweest", aldus de heer De Regt. File De 'nieuwe' vakantiegangers stonden zaterdagochtend twee rijen dik over een lengte van drie kilometer in een file bij Korteven. Op de kampeerter- reinen aan de kust ontstond een enor- me bedrijvigheid, omdat tenten moes-1 ben worden afgebroken en een nieuwe I Veerdiensten groep kampeerders zich aanmeldde, men in de meldkamer overigens wel I Over de vierbaansstroken verliep het berekend, verkeer over het algemeen vlot, maar het beruchte stukje rijksweg bij Korte ven speelde de vakantiegangers parten. Een automobilist uit Valkenswaard: „Ik ga al zo'n vijf jaar op vakantie naar Zeeland. Iedere keer is het 't zelf de liedje, 't Wordt tijd dat er eens een goeie weg komt". Een ander meende: „Het valt lekker mee deze keer. We hebben twee weken goed weer gehad Eenzelfde vlot verloop had het verkeer op de veerdiensten in Zeeland. De 1 verkeersstroom via het veer Kruinin- gen-Perkpolder kon zoals gewoonlijk vrij gemakkelijk worden verwerkt en op de dienst Vlissinsen-Breskens wa ren er eveneens weinig problemen. Hier werd met drie veerboten gevaren en nu kon ik tot hier (het spoorweg- om <je verkeersstroom vlot te kunnen viaduct vlak voor Korteven) doorrij den". Voor de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg is het een druk week einde geweest. Opperwachtmeester A. C. Rademakers vertelt tussen de meldingen van de patrouillewagens i door dat zijn collega's het flink! druk hebben gehad. Op die drukte was •erwerken. De vierde boot hoefde er in tegenstelling tot vorige week niet aan te pas te komen en de tweede en 1 derde boot konden in de loop van zon dagavond uit de dienst worden geno men. De politiekorpsen van Middelburg en| (Zie slot pagina 2 kolom 5) Nixon beter WASHINGTON (AFP-UPI) In de gezondheidstoestand van president Nixon is zondag een lichte verbetering ingetreden. Sinds hij donderdag met een virus-longontsteking in het mari nehospitaal van Bethesda, een voor stad van Washington, werd opgeno men, heeft hij een rustige nacht ge had, aldus een zondagmiddag uitgege ven medisch communiqué. RIJSSEN (ANP) De 49-jarige Hilversummer M. F. Pelgrim is zon- dagavo- ter hoogte van Rijssen uit de sn.ltreift van Almelo naar Hilver- sum gevallen en omgekomen. De man die met zijn vrouw en drie kinderen op reis was stor.d een sigaret te roken in het gangpad. Zijn 13-jarig zoontje stond bij hem. De jongen zag zijn vader plotseling door de deurope ning verdwijnen, terwijl hij pogingen deed om zich vast te klampen. Ower de oorzaak was gisteravond nog niets bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1