Vliegramp bij Parijs NOODLANDING BOEING MISLUKT ZEKER 122 DODEN Ei oor de avondopleidingen leraar tech- Inisch onderwijs en kunstzinnige vor- Iming 250. E ISlr PROVINCIALE ZEEUV RANT Van der Stoel gelast onderzoek naar moorden Mozambique Bevolking binnenstad Terneuzen kan in september 'praatplan' bespreken de krant van zeeland r Cursussen aan avond- en dag- avondscholen worden duurder Fregat Nw-Zeefand in Frans proefgebied »el vis mm n i" Helicopter over boord gevallen Ondanks verbod ïandaatj in mitchell landbouw (TE) KRACHTIG Pagina 13 216e jaargang - nummer 162 Donderdag 12 juli 1973 banger ResihaviriyS" werk Bet gingsploegen bij het wrak van de Boeing 707. Redders dragen eender slachtojfers it te zijn*— schaal 3i MET INGANG NIEUWE SCHOOLJAAR en na na het j i aan heit houden /DEN HAAG (ANP) De cursusgelden voor de avondscholen, dag avondscholen en cursussen, die door het rijk worden bekostigd, wor- *v jen met ingang van het nieuwe schooljaar verhoogd. De avondscho ol'ijji" voor mavo, havo en vwo zullen respectievelijk 25,-, 50,- en ),- duurder worden en daarmee komen op cursusgelden van ach- envolgens 100,-, 150,- en 200,- per jaar. nen en nuttig handwerken voor meis jes 200. Voor het Montessoridiploma a ƒ200 en voor b 100. Voor de aantekening voor lichamelij ke oefening 150 evenals voor de cursus muzikale vorming voor het lager onderwijs en de hoofdakte voor kleuterleidsters. Lascursussen gaan maximaal 200 kosten, bij een lesgeld van een gulden per keer. Algemeen en op het beroep gericht onderwijs aan scholen voor beroeps onderwijs gaat de leerlingen, die 18 jaar en ouder, ten hoogste 100 kos ten bij een lesgeld van 0,50.' Aan scholen voor huishoud- en nijver- respectievelijk twee, kwartjes. dienst be nieuwe taneven voor cursusgelden bedragen voorts: voor de mo-a-akten Nederlands, Frans, Duits, Engels, Pries, boekhouden en wiskunde: ƒ300, W3t het ook was voor de andere' mo- i-opleidingen en welk bedrag niet ver- toogd wordt. ■Voor opleiding leraar zeevaartonder- Iwijs eerste graad 350. ■Voor de lo-akten Frans, Duits, Engels, ■Spaans, Fries, Esperanto, handelsken- wiskunde, lichamelijke oefening, uwehjfc handwerken en huishoud- ide 250. jVoor de lo-akten handenarbeid, teke- ■■■MAN WURGT ZOONTJE EN STICHT BRAND j BOTTERDAM (ANP) De 35-jarige IS. ran der A. uit Hoek van Holland «eit woensdagmorgen in alle vroegte nin 8-jarige zoontje gewurgd en een Poring gedaan zijn vrouw (35) en (dochtertje (3) uit de weg te ruimen, «a de wurging stak hij met behulp ran spiritus zijn huis aan de Prins Hendrikstraat in brand. De man heeft ach aangegeven bij de politie in Mon heidsonderwijs kennen de cursussen voor: werkende meisjes, bejaarden helpster, winkelpersoneel, leraressen en hoofden huishoudelijke dienst, maxima van 100, 150 en 200 voor opleidingen op respectievelijk la ger, middelbaar en hoger niveau. Deze maxima gelden ook voor andere cur sussen aan deze scholen als de leerlin gen nog geen 18 jaar is. Is zij het wel. dan is het maximum voor de opleidingen van alle niveaus 200. De gelden voor de cursussen middel baar- en hoger sociaal pedagogisch onderwijs zijn opgetrokken tot res pectievelijk 150 en 200 per jaar. Niet verder verhoogd worden per 1 augustus de cursusgelden voor de op leidingen voor een mo-a-akten (ƒ300) voor de mo-b-akte (ƒ350) en de'onge splitste mo/akten, inclusief de akte lichamelijke oefening mo 350). Het cursusgeld voor alle leérjaren van de handelsavondscholen ook de aflopende leerjaren handelsavondon- derijw aan mavo-avondscholen, wordt het komende studiejaar 50. (Van onze correspondent) PARIJS Minstens 122 inzittenden van een Braziliaanse Boeing- 707 zijn woensdagmiddag bij de internationale Parijse lucht haven Orly om het leven gekomen bij een der zwaarste catastro fes die de internationale luchtvaart de laatste jaren heeft getroffen. De slachtoffers zijn verbrand. 12 overlevenden werden onmiddel lijk naar het ziekenhuis van Créteil overgebracht. Woensdagavond werd echter voor het leven van nog enkele gewonden gevreesd. Tot de geredden behoren onder meer de gezagvoerder, de tweede piloot en een stewardess. Een woordvoerder van de politie deelde woensdagavond mee. dat de reddings ploegen uit het wrak van de Boeing in totaal 124 stoffelijke overschotten heb ben geborgen. Met inbegrip van de twaalf overlevenden die in ziekenhuizen lig gen. zouden er derhalve in het toestel 136 mensen hebben gezeten. Eerder had de Braziliaanse maatschappij Varig 134 opgegeven, 117 passagiers en 17 beman ningsleden. Toen even voor half vier in de middag het Braziliaanse lijnvliegtuig zich bij de verkeersleiders van Orly aanmeldde, bleek al gauw dat er iets aan het toesel haperde. De piloot gaf speciale rode lichtsignalen om te ver zoeken onmiddellijk de landingsbaan voor hem vrij te maken. Niettemin was -t toen al te laat. zodat de Boeing een noodlanding moest maken op een akker onder de gemeente Lon- geumeau, die maar een paar kilome ters is verwijderd van het Franse atoomcentrum Saclay. De noodlanding leek zich, volgens getuigen, aanvankelijk vrij gunstig te voltrekken, ofschoon de wielen van het toestel hun normale landingsposi tie niet meer in hadden kunnen ne men. Een der vleugels raakte echter een boom en bovendien veroorzaakte kortsluiting brand in de staar:. Op dat zelfde moment is vermoedelijk de vlam in de benzinereservoirs geslagen, waardoor in enkele minuten het hele toestel in een huizenhoge vuurzee ver anderde. Slechts acht passagiers wisten zich te redden. Na de interventie van de brandweer konden verder nog vier zwaargewonde en halfverbrande reizi gers tussen de doden worden ontdekt. Onder hen bevond zich de Braziliaanse politicus Muller, die de chef was van de regeringspartij in zijn land. D.nog vier inzittenden de ramp ".ebben overleefd, was vooral te dan ken aan liet feit dat en brandweer vanuit Orly het onheil praktisch onder hun ogen zagci -• beuren en daardoor betrekkelijk snel in actie konden komen. De Franse minister van transport was al snel ter plaatse. De oorzaak van de ramp is ke-we lijk van mechanische aard geweest. Deskundigen nemen aan dat een of meer motoren door nog onbekende redenen 'bij de aankomst niet meer functioneerden, waardoor de piloot de macht over het toestel verloor. DEN" HAAG (ANP) In de haven van Diego Suarez op Malazasi is woensdagochtend de boordhclikopter van hr. ms. Van Galen bij het afvliegen te water geraakt en op 50 meter afstand van het schip gezonken. De beide inzittenden, lt ter zee Hels terkamp en lt ter zee Pasman, manke- ren in het geheel niets fiantljn PARIJS (RTR) Dé FrAnse waarschuwing aan het interna tionale scheepvaart- en vliegver keer weg te blijven uit het Fran- SOOBNa», (ffigaeaen, waar c zijn de sociale omsxan- j. waarin het gezin vericecde, dr.jfveer van Van der A. geweest. Offisireeks half zeven ('s morgens l5rÜfnt °e- man z'jn zoontje Peter oom wurging om het leven. Daarna [«sprenkelde hij de verdieping, waar ®)n echtgenote en dochtertje sliepen, pet spiritus en stak de zaak in brand, ivoigens de politie hebben de vrouw en het meisje zich ternauwernood uit BS vlammenzee weten te redden. De Mvenvercüeping brandde totaal uit. w Rotterdamse recherche heeft het onderzoek in handen. ten dei 3 ze va: itenwfc doet'c ienl® idres;e. DE senaatscommissie voor Wa- krgate heeft ex-minister John Mitchell gisteren het vuur aan de «henen gelegd. (Pag. 3). BUIT ROVERS maakten gisteren een "Menlijke som geld buit bij een owrval op de Rabo-bank in de Bossche veemarkt. (Pag. 3). EUROPESE commissie wil de poer van sommige landbouw- Produkten naar derde landen be- 18:11611 (Pag. 13). Nieuws uit binnen- en bui tenland: pagina 1, 3 en 13. Nieuws uit Zeeland: pagina 5, 7 en 9. agina 14 en 15. Radio-tvpagina 17. financieel nieuwspagina 19. OPDRACHT AAN AMBASSADEUR IN LISSABON DEN HAAG De Nederlandse regering heeft besloten een onder zoek in te stellen naar de beweerde massamoorden door Portu gese legereenheden in Mozambique. De minister van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, heeft de ambassadeur in Lissabon, de heer A. de Waal, opgedragen om Tiinnen de grenzen van het mogelijke' inlichtingen te verzamelen die de regering in staat stel len zich een oordeel te vormen over de gebeurtenissen. ADRIAN HASTINGS Het Britse blad „The Times" nam dinsdag, zoals gemeld, een brief op waarin de Portugezen ervan werden beschuldigd op grote schaal bloedba den te hebben aangericht in de kolonie Mozambique. Op basis van inlichtingen die am bassadeur De Waal de regering ter hand zal stellen, zal het kabinet-Den Uyl bepalen of het de zaak al dan niet bij de Verenigde Naties aan de orde zal stellen. PPR-fractievoorzitter De Gaay Fort man wil van de regering weten of zij van plan is bijzondere stappen te ondernemen in de verhouding met Portugal. In schriftelijke vragen aan de minister van buitenlandse zaken wijst mr. De Gaay Fortman op de duidelijke bevestiging van het /ermoe- den dat de Portugezen in hun Afri kaanse de brief van father Adrian Hastings aan „The Times" van 10 juli jJ. Mr. De Gaay Fortman denkt aan het te rugtrekken van diplomatieke staven in de Portugese gebiedsdelen in Afri ka. Missionarissen Drie Spaanse missionarissen hebben woensdag in Madrid verklaard dat twee collega's van hen gesproken heb ben met overlevenden van de massa moord op 400 mannen, vrouwen en (Zie slot pagina 3 kolom 3) se kernproefgebied in het zui den van de Stille Oceaan, is woensdag van kracht geworden Toch voer het Nieuwzeelandse! fregat Otago het verboden ge bied binnen. De Otago had geen last van Franse marineschepen, maar wel werd he: fregat in de gaten gehouden door Franse verkenningsvliegtuigen. In de gevarenzone bevindt zich ook het in ternationale protestschip 'Fri'. Het Franse ministerie van defensie bevestigde in Parijs dat. het verbod nu van krrcht was, maar het waagde zich niet aan speculaties wat voor stappen genomen zouden worden te gen de Otago en andere schepen in j het verboden gebied van 72 mijl. De Franse regering zou zich intussen zorgen maken over de toenemende1 politieke en diplomatieke controverse rond de kernproeven. Haar werd woensdag een hart onder de riem gestoken door het dagblad Le Monde dat in het verleden veel kritiek op het regeringsbeleid heeft gehad. De Labourregering van Nieuw-Zeelancl I heeft intussen niet de hele natie ach ter zich in haar verzet tegen de voorgenomen Franse proeven. John I Marshall, de leider van de oppositie, vond dat de regering tot 'uitersten' ging en da: die uitersten zich wc-! eens tegen Nieuw-Zeeland zelf en min der tegen Frankrijk zouden kunner. keren. Marschall herinnerde aan de nieuwe onderhandelingen over het verdrag met de EEG die in 1975 moeten worden gehouden, en zei eist de Nieuwzeelandse protesten tegen de Franse kernproeven wel eens op de onderhandelingen van invloed zouden kunnen zijn. Aan boord van de Otago bevindt ach de Nieuwzeelandse minister Fraser Colman. die door premier Norman Kirk naar het proefgebied is g-:-"uurc als 'stille getuige'. AFDELING STEDEBOUW ZET IDEEËN OP PAPIER GEMEENTE KIEST VOOR FASERING TERNEUZEN De gemeente Terneuzen wil in september be ginnen met een serie inspraak avonden waarop bewoners van de binnenstad hun visie kunnen geven op de toekomst van het stadscentrum. Dat gebeurt aan de hand van een nieuw 'praat plan', op papier gezet door de af deling stedehouw van de dienst openbare werken. Het stuk is momenteel in behandeling bij b. en w. Zodra zij er hun goedkeu ring aan hebben gehecht gaat het naar de bevolking. Daarmee start Terneuzen de eer ste fase van een uitgebreide in spraakprocedure, die moet re sulteren in een structuurplan voor het stadscentrum. De raad zal een dergelijk plan op zijn vroegst volgend jaar vaststellen. „We Mezen voor een gefaseerde aan pak. Op basis van het structuurplan willen we komen tot het vaststellen van bestemmingsplannen voor gedeel ten van de binnenstad. Het is dus niet zo, dat het hele centrum op een be paald moment in de steigers staat", zegt gemeentelijk voorlichtingsambte naar J. Robesin. Hij beMjkt samen met de wijkraad voor de binnenstad hoe de inspraak het best tot zijn recht kan komen. Met dit 'eigen' plan van de afdeling stedebouw ziet Ter neuzen af van de assistentie van het jonge architectentrio Gruisen, Kerst- jens en Van Wapeningen, dat de ge meente vorig jaar op vrijblijvende basis een „Plan van kansen en voor waarden" voor het centrum aanbood. De architecten voerden dit project uit ter afronding van him studie. Robesi: „We hebebn hun ideëen gron- dig bestudeerd, voelen er sympathie voor, maar besloten uiteindelijk toch een plan te laten maken door onze eigen dienst. De visies van de archi tecten leven ook daar." Hoewel hij niet vooruit wil lopen op de inhoud van het 'praatplan', vertelt hij wel dat de afdeling stedebouw er een radicale visie op de verkeerssituatie in ont vouwt. Er zijn doorbraken van stra ten en 'ombuigingen' van de verkeers stroom aangegeven. In het verleden hebben b en w ten aanzien van de binnenstad steeds als uitgangspunt ge hanteerd dat er gerenoveerd en zo min mogelijk gesaneerd moet worden, een visie die nog steeds overeind De dienst openbare werken zag op het laatste moment af van plannen om in de binnenstad 16 juli te starten met een kwaliteitsonderzoek van wonin gen. Het was de bedoeling dat de bewoners zich via een huis-aan-huis- enquête konden uitspreken over de kwaliteit van him huizen en de wijze waarop ze hun omgeving en ae woonsfeer ervaren. „We vonden het, achteraf weinig verstandig om nu al: met zo'n onderzoek te beginnen." al dus de heer Robesin. „In de eerste plaats zijn er psychologische bezwa ren, omdat je de mensen ermee alar meert, en verder verouderen de gege vens snel. Als we bijvoorbeeld over 2 jaar iets aan de binnenstad zouden willen doen hadden we niets meer aan het materiaal gehad." Wan neer het kwaliteitsonderzoek wordt uitgevoerd is niet bekend. Wijkraad De gemeente heeft de wijkraad voor de binnenstad dinsdag als eerste uit gebreid voorgelicht over de inspraak procedure. De raad wordt nauw be trokken bij het ontwikkelen ervan. Terneuzen's voorlichtingsambtenaar denkt zelf aan een aantal informatiea vonden in het stadhuis, waar bewo- (Zie slot pagina 7 kolom 4) .erwachte aandacht de westelijke wereld voor de Portugese kolonie Mozambique toont nog weer - - ecns aan hoe onvoorspel baar het vaak met de we reldopinie toegaat. De gru welijke feiten die op dit ogenblik het Porugese regime worden verweten trekken ditmaal een ongewoon brede aandacht, een attentie die in het verle den nimmer op deze manier werd be reikt terwijl toch soortgelijke daden al menigmaal werden gerapporteerd. Vermoedelijk gaat het hier om een sa menloop van omstandigheden. In de eerste plaats komt de publikatie vlak vóór een bezoek van de Portugese pre mier Cactano aan Engeland, ze is voorts afkomstig van een r-k priester, die zijn informatie uit Spaanse bron heeft, tenslotte wordt ze naar bulten gebracht door de toonaangevende Lon- den.se- Times. En dit blad onderstreep te nadrukkelijk het belang van de pu blikatie door haar op de voorpagina mee te nemen. Dat alles bleek voldoen de voor de Portugezen om woedend te reageren met als gevolg reeksen nieu we publikaties. En daarbij wordt steeds dringender om een onafhanke lijk onderzoek gevraagd. Er speelt bij dit alles nog een belang rijke overweging een rol: de ver anderende instelling van de publieke opinie in met name de westelijke we reld jegens een koloniaal bewind. Der tig jaar geleden werd zelden in brede kring over een dergelijk beleid in mo rele termen gediscussieerd: het was een gegeven zeker in Nederland dat min of meer als normaal werd ge accepteerd. Na de tweede wereldoor log kwam de grote dekolonialisatie- golf. een beweging die in de vroegere koloniale mogendheden schoorvoetend werd geaccepteerd, De uitlopers daar van hebben zich in Nederland nog niet zo heel lang gele den gemanifesteerd, men denke slechts aan de Nieuw-Gui- neadebatten. Het lijkt oo dit ogenblik haast onvoorstelbaar, maar toch wam in dit land Nieuw-Guinea nog betrek kelijk korte tijd geleden een omstre den binnenlands politiek probleem, waarover felle debatten aan de orde van de dag waren In Frankrijk deden soortgelijke verschijnselen zich voor rond de strijd in Indo-China en vooral Algerije. De Britten hebben alles wat flegmatischer gedaan, maar dat neemt niet weg dat de dekolonialisatie ook daar diepe voren heeft getro .zen. Langzamerhand begint dat tijdperk wat te vervagen. Dank zij dat vervagingsproces wordt hel mogelijk zich kritischer op te stellen jegens een land, waar het kolo niale bewind nog volledig intact is. Die kritischer houding is namelijk mo gelijk doordat afstand is genomen van het eigen koloniale verleden, het is nu mogelijk geworden er vrij onbevangen over :e spreken. In een dergelijke si tuatie wordt Portugal herkend als een wreed anachronisme. De herkenning van dat anachronisme wordt bevor derd door ontwikkelingen bijvoorbeeld op theologisch terrein. In de R-K Kerk was "net veertig jaar geleden vanzelf sprekend dat staat en kerk in r-k lan den nauw samenwerkten, vandaar dat het normaal was dat in een land als Portugal een burgerlijke onderschei ding de 'Orde van Christus' werd ge noemd. He: hedendaagse theologische denken heeft zich echter van dergelij ke opvattingen verwijderd, er is een kritische verhouding ontstaan (ook in sommige r-k landen) tussen kerk en staat. En dat houdt in dat heel wat christenen in deze tijd een onderschei ding als deze Portugese Orde van Christus als een godslastering ervaren. Tenslotte speelt in dit geheel een her bezinning mee op de gewijzigde inter nationale politieke situatie gemaks halve aangeduid als het 'einde van de koude oorlog' waarbij vooral de vraag naar voren komt of politieke ethiek ondergeschikt mag zijn aan machtsverhoudingen: als het gaat om wat heet 'de verdediging van het vrije westen' kan dan Portugal daarin wor den geduld? rigens de aandacht niet van de feiten zelf wegtrekken. Er wordt thans algemeen geroepen om een in ternationaal onderzoek, een standpunt dat wordt gedeeld door de Nederland se regering. Men moet verwachten dat Portugal zich daar fel tegen zal ver zetten, men zal dat in eigen hand wil len houden. Nu echter de internationa le opinie duidelijker dan ooit in bewe ging is gekomen zal het nodig zijn dat met name via de Verenigde Naties wordt gepoogd tol een dergelijk onder zoek te komen. Reeds in 1961 is daar om gevraagd, maar de toenmalige Ne derlandse regering gaf toen opdracht aan haar afgevaardigde zich van stem ming te onthouden. Toen de KVP-pater De Beaufort minister Luns daarover in de eerste kamer kapittelde betoogde deze dat 'de banden die ons met Por tugal als NAVO-bondgenoot binden, dienden te prevaleren'. En voorts wees hij er op. dat Portugal in zijn over- -eese gebiedsdelen in de loop der eeu wen "belangrijk beschavingswerk heeft verricht'. Het gaat nu om werk van zeer recente aard. werk dat in geen en kel opzicht in één adem mag worden genoemd met het woord 'beschaving'. Minister Scheel naar de V.S. BONN De W'estduitse minister van buitenlandse zaken Scheel, ls on verwachts naar de Verenigde Staten vertrokken waar hij besprekingen zal voeren met president Nixon, de minis ter van buitenlandse zaken William Rogers en Henry Kissinger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1