SPAANSE FURIE OCANA BARST LOS: FAVORIETEN OP TIENTALLEN MIN. OCANA: MOOIER ZEGE NOOIT GEHAD, ZWAARDER 00K NIET ALS HONDEN GESLAGEN FAVORIETEN ERKENNEN: TOUR IS BESLIST PUSTJENS EN TABAK leden niet voor niets Dagboek Tour Aanstichter Fuente van meedogenloos geweld: morgen weer proberen Lekke band WILLEKEUR BIJ DISKWALIFICATIE Wending Toch gepakt LOTTO EN TOTO ONDERZOEK NAAR GENÈVE JULI l«i DINSDAG 10 JULI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LES ORRES Wat konden de als honden geslagen favorie ten van de Tour anders doen dan Luis Ocana prijzen? Ze de den het, een voor een, en ze erkenden zonder uitzondering want ook daar was geen ontvluchten aan dat de Tour de France beslist is. Luis Ocana, die hen tussen Meribel en Les Orres op een be schamende achterstand van 7 minuten (Thevenet) en meer fietste (ruim 20 minuten voor Zoetemelk, Van Impe, Pouli- dor), gaat de ronde winnen. Hij heeft een voorsprong in het algemeen klassement van ruim 9 minuten op José Manuel Fuente de man die de verwoesting op gang bracht 10 minuten op Thevenet en meer dan 23 minuten op Zoetemelk, Van Impe en Poulidor. Maar Luis Ocana zelf wenste nog geen hosanna te roepen. „In Parijs pas", zuchtte hij, „is het beslist". En zijn ploeglei der, Maurice de Muer: „Met Luis weet je het nooit eerder dan wanneer hij de eindstreep gepasseerd is. Maar het moet al gek gaan, wil hij dit nog verliezen". Terwijl de onwaarschijnlijk hard achteruitgezette Tour-favo rieten beredeneerden wat er nu nog aan kruimels weg te ha len was (Zoetemelk: „Misschien een ritje winnen". Van Im pe: „Wie weet kan ik nog naar de bergprijs dingen") straalde Jose Manuel Fuente een zelfverzekerdheid uit die niet te rem men was. „Morgen probeer ik het weer", kraaide de kleine Spanjaard vrolijk, „wie weet of hij het dan houdt". J José Manuel Fuente, hij was ae aanstichter van alle kwaad geweest. Zijn ontembare vechtlust en onbere kenbaar temperament kostten Joop Zoetemelk, Lucien van Impe. Bernard Thevenet en Raymond Poulidor hun kans. In de beklimming van de Col du Tëlégraphe ('na 75 van de 237 kilome ters al) liet hij zijn zinnen zó de vrije loop dat het achter hem ging kreunen 'en kraken. „Ja", grijnsde de frêle i Spanjaard, „dat was nog eens van tac, tac, tac, hè". De regelmaat waarmee Fuente aan. zette voor een krachtsexplosie leek geen eind te kunnen krijgen, en de sterksten van het peloton jakkerden er hijgend achter aan. Luis Ocana .steeds als eerste, maar hij reageerde nooit direct. „Ik dacht", vertelde Oca na later, „als ik het met een sprong doe, rijdt hij mij kapot. Daarom ben ik steeds langzaam teruggeko- incia- geeft er de Toen José Manuel Fuente met dat alles vernietigende spel begon, konden m eerste instantie alleen Ocana en Thevenet hem houden. Joop Zoete melk sukkelde wat achteruit door een lekke band en spande zich daarna zó in voor een achtervolging, dat hij uiteindelijk bezweek. Hij was te on verstandig met zijn krachten omge sprongen. „Ik heb me geforceerd om terug bij Ocana te komen", wist hij aan het slot van een alles ontgooche lende race. Zwaar op kop van de achteruitge zette favorieten werkend, was Joop Zoetemelk er nog wel in geslaagd bij de leiders te komen (in zijn wiel profiteerden Van Impe en Poulidor LES ORRES De organsatoren heb ben 12 renner gediskwalificeerd omdat rij betrapt werden bij het zich vast houden aan volgauto's. Onder hen bevond zich de Belg Eddy Verstraeten die de derde etappe heeft gewonnen. De gediskwalificeerde renners zijn: de Fransen Gilbert Bellone, Joel Mil lard en. Joseph Carletti, de Belgen An dre Doyen, Opdebeeck, Willy Planck- aerten Verstraeten, de Nederlanders Mathijs de Koning, Ben Janbroers en Jo Vranken en de Spanjaarden Gon- zalo Aja en Juan Zurano. De onheilstijding sloeg in als een nT' *!Joe&Ieider Ton Vissers van Ca nada Dry (nu nog maar met zes renners in de wedstrijd): „Dit is met ge.oven. Alle commissarissen heb- oen gezien dat renners stayerden. Het warener wel 50, waarom dan juist n„le Jr er uitsepikt. Dat vind ik onrechtvaardig". De gedupeerde ploegleiders spraken langdurig schande van wat. de Tour- oazen ze aandeden, waarbij hun voor naamste grief de willekeur was. ••pant klaagden ze, „er is geen enke- 1, rt"ne,r van BIC- GAN of Peugeot die renners hebben even haid oe wagens gehangen als de on- Wim Kclleners, van Canada Dry: ""it is een compleet raadsel. Ik durf info i Ddkcnnen dat ik me ook heb «jen trekken door een auto. Waarom ii ik er dan niet bij?" Ton Vissers: ««o Je nou, dat is het belachelij- De Nederlandse renners die gis- reren hun koffers moesten pakken, -oneen amper woorden vinden voor n® teleurstelling. Matthijs de Ko- v?3;, »pil is een verschrikkelijke «ap Ben Janbroers: „Als het zó Ze' t? lk lnderdaad net, zo lief naar jus En Jo Vrancken sloop stilletjes nit„ n Ton Vissers het slechte nieuws overbracht |pirtlen nog ,llebden de assistent-ploeg- w i Js 4ie nauw betrokken waren .ifaffaire geprobeerd tot ec-n ninoX k°men. maar de ervaren Ploegleider Raphael Gemimani heeft oaarvan weerhouden. „Het heeft Va™ 211 zei hij. „op deze beslissing Romen ze niet terug. Daar ken ik de °ur goed genoeg voor". De Tour de France kreeg daar. tegen de Galibier, zijn beslissende wending dank zij José-Manuel Fuente. de als een orkaan wervelende. Hij reed de favorieten in de vernieling, behalve Luis Ocana, die overigens het werk zo schitterend ging afmaken dat zijn succes geen enkele weerslag on dervond van wat Fuente ervóór deed- „Het was helemaal mijn bedoeling niet om vandaag wat te ondernemen", zei Luis Ocana. „Daarom liet ik Fuen te maar gaan". Volledig op hol gesla gen treinde zijn landgenoot zonder een moment te verslappen tegen de Galibier op. Daarna geloofde hij het wel. Vanaf de afdaling liet hij het werk over aan Ocana, die daar zeer ontstemd over was. In zijn eentje moest hij het tempo hoog houden en dat leidde aan de voet van de Izoard tot een voor sprong van 2.25 op Thevenet en van 8.30 op het groepje, waarin Zoete melk, Van Impe en Poulidor met een verloren strijd bezig waren. Alles wat hij te bieden had, legde Luis Ocana in een lange vlucht, die zo imponeerde, dat aan de finish de vakantie vierende manager van Eddy Merckx, Giorgio Albani, uitriep: „Vandaag spreken we niet over de afwezigheid van Merckx. maar begroeten we de formidabele prestatie van Ocana". De gele-truidrager mocht het feest van zijn glorie alleen vieren, omdat José-Manuel Fuente 35 km voor de finish een lekke band kreeg. .Maar", zei Luis Ocana, „anders bad ik hem in de finale toch wel gepakt, want ik vond dat hij niet meer fris zat". Bijna één minuut na hem was José- Manuel binnengekomen. Teleurgesteld over het tegen Ocana verloren duel. maar tevreden over wat hij bereikte: de genadegeslag voor de Tour. Ont daan van alle franje het werk van José-Manuel Fuente en later van de in supervorm stekende Ocana drup pelden de kansloos gemaakte vedetten Les Orres binnen. Ze waren simpel weg te kort geschoten in kracht. PETER HEERKENS. DEN HAAG De cijfers van de Westduitse lotto van dit weekeinde zijn: 1 4 6 23 24 43. Zusatzzahl 17. Olympia-Gewinnzahl: 2346. De cijfers van de Duitse toto zijn: 2 2 2 2 0 2 1 111 l.Auswahlwette (6 uit 39): 518 20 23 30 35. Zusatzspiel 21. 9-7-1973 8'RIT V MERIBEL- UMIUK j^Zdelein 237,5 km <£e A LES ORRES 9'RIT 234,5 km Gele truidrager Luis Ocana leidt hier een groepje renners bij het beklimmen van de Galibier-pas. gevolgd door Jose Fuentezijn Spaanse landgenoot, de t nr\ iTAAn Fransman Bernahrd Thevenet en de Nederlander Joop Zoetemelk. f_ll|[yl/\l{lj y I II Ik dankbaar van die inspanning), maar toen Fuente tekeer bleef gaan en mei moe werd van zijn acties om anderen pijn te doen, bezweek hij, mét ieder een. Dat was op 5 km onder de top van de Galibier. waar José-Manuel Fuente („ik had er vandaag zin in") zijn imponerende roffel van demarrages afbrak met een explosie van pure macht. De almaar bijtende concurren ten die zich achter hem hadden ge schaard (Ocana, Van Impe, Poulidor. Thevenet, Ovion, Pedro Torres en Lo pez Carill) en bij voortduring gelost werden, waarna zij tot op de bodem moesten gaan om de achterstand goed te maken, begaven het daar definitief. Op Luis Ocana en voor even maar Bernard Thevenet na. De driftig stampende Josë-Manuci Fuente bleek ten slotte alleen voor Luis Ocana houdbaar en de twee Spanjaarden gingen als een onstuit baar duo over de Galibier en tegen de Izoard op. Bernard Thevenet, de voor- beeldigste van alle vechters, lag op de top van de Galibier al 1.10 achter en Joop Zoetemelk, die een paar kilome ters daarvoor nog maar 30 sec. ver lies telde, arriveerde er 3.45 later. Hij smakte terug in een groepje met de ontluisterde Lucien van Impe („ik was ziek, last van darmkrampen") en Raymond Poulidor („het ging niet beter"). LES ORRES De Tour de France voor de achtste etappe. „De pi.in mijn knie is er nog steeds", zei hij. „en dat is met dit regenachtige weer helemaal geen doen". Guimard ging per vliegtuig naar Genève om zich opnieuw onder behan deling te stellen van de specialist die hij op de rustdag in Divonne be zocht. 9E ETAPPE Van het begin tol liet einde zitten er bergen in hel parkoers van de 9e etappe. Na 16 kilometer de Cayolle (9 kilometer klim), na 58 kilometer de Valberg (14 km), na J1G kilometer de St.-Martin (7 km), na 148 km de Turini (eerste categorie. 12 km lang) en op liet laatst wat bergjes van de 3c categorie. De laatste 14 kilometer zijn berg-af. De finish ligt op de baan van het plaatselijke stadion, waar na aankomst (310 meter) nog een ronde van 640 meter gereden moet wor den. LES ORRES: Druipend van het zweel en uitgeput ha de genadeloze rit van Meribel les Allues door de Franse Alpen naar Les Orres: gele truirijder Luis Ocana heejt de etappe gewonnen. (Van onze sportredactie) LES ORRES Uiteindelijk bleken Mathieu Pustjens cn Tino Tabak niet voor niets geleden te hebben. Uitge put. de ogen hol in de kassen, waren ze over de smalle witte eindstreep in Les Orres gegleden en de chronome ters van de juryleden wezen een over schrijding van de tijdslimiet aan. Voor Pustjens 1-20 en .voor Tabak 2.17. Maar op deze onmenselijke fiets dag wilde de Tourorganisatie niet hard zijn. Ze mochten blijven en dat was een verdiende beloning voor in drukwekkend doorzettingsvermo gen. Meer aan 100 kilometer trapten ze. verlamd door onmacht, als laatsten over de inmiddels met toeristen over stroomde Tourwegen. Toen Mathieu Pustjens aankwam kon hij niet an ders dan lang huilen. Wild snikkend zeeg hij neer in het busje dat de ploeg ter beschikking staat voor het vervoer. Een ontredderd man, die geen woord meer over zijn lippen kon krijgen dan: „Onmogelijk". Zijn ploegleider Ton Vissers riep. luid bijgevallen door de renners, dat zo'n etappe eigenlijk niet zou mogen. „Ik vind dit volkomen onverantwoord. Een parcours dat voor de meesten zo duidelijk te zwaar is, moeten ze niet uitzetten. Dat is belachelijk", foeterde de Canada Dry-Tourleider. Mathieu Pustjens bleef dikke tranen over zijn wangen produceren en wat verderop verborg Tino Tabak het hoofd in beide handen. „Daar heb je dan de hele dag voor afgezien", sprak hij. onwetend van de mildheid waarmee de jury aan het werk was- „Ik kon bijna niet van de pijn, alles deed me zeer. Het is niet te begrijpen. Ik ben doorgegaan om morgen weer (e kun nen vertrekken. O, wat heb ik gele den". Met een vaart die dicht bij de 80 km lag. was hij door een lekke band tegen het asfalt geslagen. Radio Tour meldde dat bericht met de kantteke ning: „Een ongelooflijk spectaculaire val". Tino Tabak, de moedige, krabbel de overeind en trapte door. Een lange lijdensweg, aan het eind waarvan ze hem vertelden dat hij ruim twee mi nuten op de meer dan acht uur dal hij op de fiets zat. te Iaat was. „Begrijp je dat nou", kreunde Tabak, die pas in zijn hotel hoorde van het blijde nieuws dat de officials hun bewondering voor zijn doorzetten en dat van Pustjens beloonden met het toepassen van clementie op de Tourwct. Van de Nederlanders was Theo van der Leeuw de enige die begrijp kon opbrengen voor wat de Tourdirectie met het uitzetten van dit parcours de renners had aangedaan. „Natuurlijk heb ik pijn geleden", zei hij, „maar dat weet je van tevoren als je aan dit beroep begint. We zitten in de Tour en we moeten alles meemaken. Dit is niet te gek. Bij de profs is niets te gek". LES ORRES Luis Ocana heeft zijn rust gevonden. In een duivelse jacht over bergpassen die zó zwaar waren, dat al zijn concurrenten een moeizame tocht tegen de bulten maakten om ten slotte gehoond te wor den door het publiek, bereikte zijn nervositeit een punt van kalmte. Voor Luis Ocana zich dat goed realiseerde, waren er minuten nodig, want hij lag met gesloten ogen lange tijd tegen de bonkige schouders van zijn ver zorgers, die hem met eau de cologne en spuitwater bij moest brengen. van een van de meest historische Tour-etappes, die wat hem betreft ver gelijkingen opriep met twee jaar gele den toen hij op de Orcières Merlette een opzienbarende slag toebracht aan Eddy Merckx, bleek hij zijn emoties de baas. „Eindelijk", sprak hij tevre den, „voel ik me op m'n gemak. Natuurlijk zal ik gespannen blijven op elke aanval en ik realiseer me dat de koers pas in Parijs gedaan is, maar er kan me weinig meer gebeuren. Ik weet nu wie ik in de gaten moet houden". Dat is in de eerste plaats José- Manuel Fuente, zijn landgenoot, met wie hij de eer van de dag deelde en op wie hij des duivels was. „Vanaf de Galibier", ratelde Ocana vol minach ting'. „deed hij totaal geen werk". Ocana's ploegleider De Muer: „Fuente was de slechtste vluchtmakker die Luis kon treffen". Van die kritiek kennis nemend brak er een brede glimlach door op het smalle gezicht van José-Manuel Fuen te. „Dat was nu precies wat ik wilde", zei hij. „In de etappe naar Meribel. toen Thevenet won. heeft Ocana me dwars gezeten. Dal kon ik aan alles merken. Hij had maar één doel: dat ik niet zou winnen. Daar heb ik me vreselijk boos over gemaakt en ik heb nu wraak genomen". Op zijn beurt was Luis Ocana voor de start in woede ontstoken over Fuente, omdat die via de Franse bla den gemeld had dat hij hem in de heuse berger, met gemak op een kwartier zou fietsen. „Laat; het hem officieel op papier zetten", schreeuw de Ocana in Meribel geïrriteerd, „ik za! het tekenen en boven op de Gali bier op hem wachten om hei tot een toeter te vouwen en op zijn spitse neus te steken". Verweer van Fuente: ,Dat heb ik helemaal niet gezegd, Dat ik eraan dacht is wat anders, maar verteld heb ik het zeker niet- Mijn woorden zijn verkeerd begrepen. Ik heb gezegd: in de zware bergen zullen ze de echte Fuente tegenkomen en dan kan men zien tot wat Ocana in staat is". Na die helse 8e etappe revancheer de Ocana zich met de opmerking: „Fuente viel me tegen", waarop de gangmaker van de go beslissende rit weer hits uitviel met: „Als ik geen lekke band had gekregen, zou Ocana me nog niet kwijt zijn geweest. Toen ik van fiets verwisselen moest, kon Ocana vrij z'n gang gaan". En dat ontkende de gele-truidrager niet. „Ik had geen plan om Fuente te lossen. Tja. toen hij platreed. was het niet zo moeilijk meer Innig gelukkig sprak Luis Ocana over ae mooiste overwinning uit zijn hele carrière. „Mooier heb ik ze niet gehad", zei hij, „maar zwaarder ook nie; Dit was de lastigste race uit mijn hele leven. Maar het schenkt voldoening. Dit succes had ik nooit verwacht. Het verbaasde me dat al die anderen zo achter bleven". Uit dat feit putte Luis Ocana uiteindelijk de moed genist te 2ijn. „Het heeft geen zin", filosofeerde hij. „om te praten over het verleden teen ik in de span ning van de wedstrijd faalde. Die val op de Col de Menté is geen maatstaf om te veronderstellen dat me nii weer iets zal gebeuren. Ik ben nu veel rustiger". (door IMcrre Huysken»)- LES ORRES De mIiowiv». Ier van Joop Zoetemelk. Jacques Duchauvsoy. gingtoet gisteren al» ren trein. Hij l>cleeft de Tour in ■Je rcclamekaravaan. waanan liU adjuuil-chef maar hij beleeft hem ook avonds In het reus achtige nifidgebcurrn van de Ronde. Jacques is een beminne lijk man. Ontvankelijk voor iede re Hollander, die hein onder ogen komt. Want. redeneert hij. liet zijn toch de Hollanders die hem z.o'n Jongen al» Joop hebben ;eleverd. Joop op zijn beurt heeft Iaequo' dochter f rancoive vero verd. Via haar zal Joop hem in augustus tot grootvader promo- teren. hetgeen Jacques een sensa tionele ervaring vindt, vooral als rintobt erin mocht slagen een zoon ter wen ld t'- brengen. Dan is de cirkel toch rond, meent Jacques. Dan hebben uit eindelijk de Holalnders hem een om Hollands wordenopgevoed, ronder dat nochtans de Franse hem voorbij zullen gaan- De ogen /.uilen blauw zijn als die van Joop blauw als de hemel bo ven RIJpwetering. Het karakter zal duidelijk van Joop stammen. ofeert Jacques, terwijl Fran- coisc er een snuifje temperament aan zal toevoegen. En zo is het toch inooi? Zo is toch alles ver wezenlijkt wat opa Jacques zich kan wensen. Dus néémt hij cr nog eentje: een goede fles wijn. •waaruit hij zijn Hollandse vrien den inschenkt met een bekwaam Maar gister was Jacques be droefd. Hij treurt, geheel tegen zijn gewoonte m. boven een fles je mineraalwater. Had hij niet het grootvaderschap in het voor uitzicht, dan zou hij in staat zijn spoorslags terug te reizen naar zijn woonplaats Germagriy-l'Eve- que, in het departement Seine et Marne. de karavaan de karavaan laten en in zijn drukkerij weer gewoon aan het werk gaan. Het liefst zou hij Joop maar meene men. nu deze door die duivelse Ocana op 20 minuten is gereden tijdens een etappe, zoals er nog nooit een in de Tour heeft ge woed. Als Joop geen antwoord heeft geweten op wat die norse, nukki ge Spanjaard hem gisteren op de Izoard heeft geflikt, dan is er op een bovenmenselijke wijze ge koerst. Dan is er gekoerst, zoals zelfs Merckx dat nooit gedaan heeft. Dar. meet er een satan zowel in Ocana als in Fuente zijn ,'evaren. want die twee droogden elkaar af op een gruwelijke ma nier en vooral ten koste van Joop Zoetemelk. Jacques Du- chaussoy kan het nog niet vatten. Hij voelt zich tegenover zijn Hol landse vrienden geweldig in zijn hemd staan. Hij had hen name lijk al uitgenodigd om na Joops e:ndoverwinning in Parijs meteen dezelfde avond te gast te zijn in zijn huis te Germagny. Daar zou hij ons witte en rode wijnen schenken, de beste Franse kazen laten aanrukken, de hele voor raad paté de ia maison uit de terrine laten snijden en een har- monikaspeler huren voor zowel de vtlse musette als het Oranje boven. Nu moet ik Jacques troosten. De Ronde is nog niet gedaan, of wel? En heeft Joop dan tóch niet de moraal, die Jacques in zulke vlammende kleuren heeft geschil derd? Gaandeweg trekt schoonpa pa bij. Het mineraalwater wordt een glas wijn. En met de wijn vloeit weer wat optimisme bij bem binnen. Inderdaad, verdom me. die Ronde is nog lang niet gedaan. Die Ronde is net zo wis pelturig, valt net zo van het ene uiterste in het andere, als het weer boven op de Galibier. En die dekselse Spanjaard kwam toch ook zo kapot, als een cou reur maar kapot kan zijn, over de meet? Natuurlijk heeft Joop moraal. Jacques za! hem daar op zijn kamer eens eventjes van gaan overtuigen. Hij zal eens door Joops zwijgzaamheid beenboren en fors graaien in de geestelijke reserves die bepaald wel in het souterrain van zijn inborst liggen opgeslagen en nog onaangetast zijn. Hij belooft Joop nog voor de zon achter het station van Les Orres is ondergegaan weer aan het bruisen te brengen als een flesje Perrier. Vanavond nog komt hij mij de uitslag meede len c-n hij is ervan overtuigd dat Joop hem zal permitteren nog maar weer eens een fles of wat voor zijn Hollandse vrienden open te kraken. En zo nokt Jac ques af. Een boeiende man. Even wispelturig als ae Ronde en het weer op de Galibier. Misschien gaat hij weer verder als een trein! Of Ocana inderdaad zo kapot zit ais Jacques en ik me: ons gezamenlijk Zoetemelk-complex na amper beraad aannemen, ont- tre.-:t zich in feite aan mijn waar neming. De Spanjaard is opgebor gen in zijn kamer en ongenaak baar. Hij had zich al gebaad en verschoond, toen Tino Tabak een van zijn vele slachtoffers schreeuwend van de pijn, half verlamd door het onfortuin van zijn val en met de laatste gram men van zijn moraal over de eindstreep wankelde. Ik reed ach ter hem toen hij met 80 km-uur in de afdaling tegen de weg sloeg- Wat hij daarna heeft ge presteera, is ae mooiste overwin ning van zijn leven. Zij is terecht beloond me: het pardon der wed- firijacommissarissen, ofschoon zij de voorpagina's niet halen zal. Rijd na zo'n val, met zoveel verwondingen, met zoveel neiging tot afstappen cn met niets min der dan de Izoard nog in het vooruitzicht, maar eens door! Ta bak deed het. Rijd maar eens door als het geduwd-wórden, nor maliter een zegen voor een cou reur die met een col worstelt, zoveel pijn doet. en ais het goed willende publiek dat maar niet begrijpen wil. Rijd maar eens door met het uitnfdigende grom men van de bezemwagen achter ie. in gezelschap van een renner die eigenlijk ook wil afstappen omdat doorrijden als je zo kapot zit. toch eigenlijk geen sport meer is. Of misschien wel? Is het misschien de hoogste vorm tan sport?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 11