JOOP ZOETEMELK (2) VOLGDE LUIS OCANA (1) HET LANGST Lucien van Impe durft zich vanaf nu pijn te doen Bernard Thevenet op een Cassius Clay-manier: Ik voel me de sterkste klimmer van allemaal fane me VROEGER WAS BELG PROFITEUR LUCIEN ALTIJD REGELMATIGSTE NAAR TOP VAN MERIBEL IN STORM, HAGEL EN DONDER... TOUR OP RADIO EN TELEVISIE 5^i^b°yafi Hij reed sterk Poulidor ver achter MAANDAG 9 JULI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 pzc-sporl-pzc-sport-pz DIVONNE-LES-BAINS Over Lucien van Impe hebben zijn collega's in vier Rondes van Frankrijk weinig vleiend gedaan. Hij mocht dan wel soepel zig zaggend tot opvallende presta ties komen in het hooggebergte, de bewondering had steeds te lijden onder de passieve houding van het kleine Belg.je, dat het beulswerk alsmaar aan andere overliet. Eddie Merekx heeft hem eens een grote profiteur ge noemd, een kwalificatie waar over Van Impe (26 .jaar) geen twijfel liet bestaan door de ma nier waarop hij vorig jaar de zware bergetappe tegen de Or- cières Merlette won. In het wiel van Joaguim Agostinho zoog hij zich naar de top om daar zijn gespaarde krachten los te laten. Ontwapenend eerlijk als hij kan zijn, heeft Lucier. van Impe nooit, ontkend dat hij aan slim geloer de voorkeur gaf boven inspannend kop- werk in de cols, het terrein waar hij zijn kleine lichaam met zo'n groot gemak naar boven hijst. Maar ais Lucien van Impe waar maak', wat hij op de vooravond van een gemeen zware tocht door de bergen gelooft, zal. hij dit jaar anders gaan. Hij heeft zich voorgenomen zijn afwachtende houding om te buigen tot meer aan vallend rijden, nu zonder Eddy Merekx de kansen op een Tourover- winning volledig open liggen „Ik ben me ervan bewust", zegt Van Impe ernstig, „dat ik meer zal moeten dur ven dan in mijn andere Rondes". Volgens zijn Nederlandse soigneur Jan Heil uit Amsterdam worden die woorden de komende twee weken da den. „Want", signaleert Heil. „Lucien durft zich tegenwoordig pijn te doen. HU klaagt soms over zere benen, dat is voor mij een goed teken. Lucien spaarde zich altijd te veel. Hij is dit seizoen sterk veranderd". Een stelling die gesteund wordt door twee opvallende overwinningen in dit wie- lervoorjaar: een etappe in de Midi Libre en de Ronde van Romandië. Lucien van Impe heeft in elk geval rustig de tijd gehad om naar een explosie van zijn kümkwaliteiten toe te leven, want van alle gerenommeer- den in het peloton is hij de enige die zijn seizoen nadrukkelijk afstemt op de Tour. .JVIeer wordt van mij ook niet verwacht", zegt hij. „De firma verlangt alleen wat van mij in de Ronde van Frankrijk. Daar moet ik me helemaal voor sparen" En zo komt het, dat Lucien van Impe huiten dp Tnur nooit in het nieuws ra3kt_ Hij rijdt een bescheiden criteriumprogramma zonder daarbij tot grote successen te komen (in zijn 5-jarige profcarrière won hij slechts één kleine koers). Terwijl zijn belang rijkste tegenstanders in de Tour een pittig programma afwerken, luiert kleine Lucien in zijn Belgische cforp Mere (5000 inwoners), waar hij een grote populariteit geniet, maar deson danks geen supportersclub bezit, een voor Belgische begrippen uniek man co in zijn wielerbestaan. Vogels en vissen erg genoeg dat ik me fatsoenshalve af en toe in het café van mijn ouders moet la'.en zier. omdat de stamgas'.er. da; verwachten. Ik ben het liefst thuis, bij mijn vogels er. mijn vissen. Ik heb een volière met 150 vogels en drie grote aquaria vol vissen. Dear kan ik uren naar zitten kijken. Dat oei', me eigenlijk nog meer dan dat hele fietsen. Al zou er een koers voor mijn deur zijn, ik ging er niet voor naar buiten. Van die vogels en vissen ben ik helemaal mesjogge. Het ge beurt dat ik in de Tour naar huis bel en dan mijn vrouw eerder vraag hoe hel me; de beesten is dan hoe het met de kinderen gaat. Daar heb ik elke Ronde al ruzie over gehad". Het wonderlijke wielerleven van Lu cien van Impe (in feite werkt hij maar drie weken per jaar intensief! zou in deze Tour wel eens een sensati oneel hoogtepunt kunnen krijgen, want met twee overwinningen ;n het bergklassemet heeft hij in elk geval bewezen mee te kunnen spelen in ha*, spel van de groten, ai heeft de herin nering aan zijr. afwachtende houding hem nog niet direct op de voorgrond geplaatst. Zelf piekert hij nauwelijks over kansen om de Ronde te wmnen, „Ik mik in eerste instantie op he; berg- klassement". Een merkwaardig uit gangspunt. dat blijkt ingegeven door een ongeremde passie voor het klim men. „Dat heeft me van jongsaf bezig gehouden Ik vind regelmatig goede prestaties in de bergen altijd boeien der dan overwinningen. Al zou de eerste prijs van het bergklassement een paar sokken zijn. dan reed ik er nog de ziel voor uit mijn lijf. Ik ben nou eenmaal helemaal gek van dat werk. Daarom rijd ik ook déze Ronde op de bergprijs. Misschien komt het ook omdat ik zeker weet dat dat binnen mijn bereik ligt. Aan een Tour-over winning durf ik gewoon niet te dem ken. al weet ik dat het zonder Merekx nu de gelegenheid Ls om dat te presteren. Maar dat laat ik liever op z'n beloop. Ik zie wel hoe het gaat. want ais ik me daar tevoren druk mee bezighoud, word ik nerveus Daar ken ik mezelf goed genoeg voor". DIYONNE Na een rustdag in het mondaine vakantieoord Di- vonne-les-bains. begint de Tourka ravaan zondag aan het beslissen de stadium van de Ronde: de tocht door de bergen. Om acht uur 's ochtends trekt de stoet de Alpen in en daarmee begint de lange, moeilijke weg naar Parijs. De mindere goden staan voor een barre marteltocht, de vedetten moeten zich gaan bewijzen. In de laatste twte jaar bleek de kleine, smalle Belg Lucien van Impe de regelmatigste klimmer. Hij won in 1971 en 1972 he; bergklassemeat en kwam in de individuele rangschikking steeds op eervolle plaatsen. In volgorde van zijn debuut in 1969: 12. 6e. 3e en 4e. Omdat het Lucien van Impe altijd aan grote aanvals- moea heeft ontbroken, laten zijn kansen op de eindoverwinning zich moeilijk taxeren. In elk ge val gaat hij de cols in als „berg koning" en dat is eer. aanduiding n rekening mee te houden. MERIBEL Als een belangrijk man van de eerste dag in de bergen kreeg Bernard Thevenet er niet genoeg van gelukkig te zijn. Terwijl op de top van de Meribel (1730 meter hoog) net uit elkaar gerammelde peloton door een storm van regen en hagel terug naar heneden spoelde om er de hotels op te zoeken, wandelde hij met een grote bereidheid voor de jour nalisten onder de donderende hemel, waaruit alsmaar water kletterde. Op een Cassius Clay-manier schreeuwde hij, de anders zo rustige, zijn macht uit. „Ik voel me de sterkste klimmer van allemaal". Het was, hoe de Franse kampioen onder die wolkbreuk ook met vertoon van macht tekeer was gegaan op de fiets, een al te voorbarig oordeel. Hij won het tweede deel van de etap pe wel met een imponerende demarrage (2 km voor de top), maar daar stond een even sterk optreden tegenover van Luis Ocana, die in de eerste rit van de dag door een soepele jump op de Col du Salève niet alleen de etappe won, doch ook de gele trui, die aan het eind van de zevende tour dag nog steeds in zijn bezit was. de gedeelte van de Te etappe van de Ronde van Frankrijk, verreden tussen Aspro Gaillard en Miribel. MERIDEL LES ALLUES: Ronde van Frankrijk, tweede deel van de Te etappe, leidend van Aspro Gail lard naar Meriael les Allues. De kopstukken gaan op kop van de uitgebroken voorsprongnemers. die op de finish afstormen. Mid dende Spanjaard Luis Ocana. hij kreeg in de eerste etappehelft de gele trui en leidt hier het kop- groepje. Hij wordt gevolgd door. v.'t.n.r. Lucien van Impe 'Belg./, Bernard Thevenet (Fr.) die de etappehelft gaat winnen. Rechts Spanjaard Jose Manuel Fuente. onzichtbaar Joop Zoetemelk. Wie daarnaast Thevenet in zijn geestdrift ook vergat, was Jcop Zoetemelk, van de favorieten de gene die Luis Ocana op de Salève het langst volgde en die 's mid dags in noodweer op 8 sec. van Thevenet als tweede finishte en zijn verdiende beloning vond in de tweede plaats (alweer!) van het algemeen klassement, op 2.51 van Luis Ocana. Wat. Bernard Thevenet dan bovendien bij het uitkraaien van zijn vreugde ook nog over het hoofd zag. was het feit dat rondebaas Felix Lévitan de Col du Salève (in het eerste deel) en de Meribel als krachten- vretende reuzen in het profiel van de etappe had laten zetten, wat achteraf al te uitbundige uit halen van de tekenpen bleken, ken. De Salève was wel lastig, voor al door een aantal haakse boch ten die resoluut omhoog voerden, maar niet vernietigend .gemeen- En de Meribel blonk wat zwaarte betreft voornamelijk uit door lengte (17 km) en onverwacht ook een waterhoos die op de aan temperaturen van 30 graden of meer gewende rennerslijven in sloeg als. bliksem. Toch kwam de hele karavaan aan, ook de nog steeds in grote nood verkerende Cyrille Guimard, die op23.51 in zijn eentje als laatste aankwam met de boodschap dat hij na het genieten van zijn nachtrust zou bekijken of hij aan de 8e etappe kan beginnen. Joop Zoetemelk zei zeer tevre den: „Vandaag had het weinig te betekenen. Het was pittig, maar niet wat je noemt ellendig. Het zwaarste moet nog komen. Mor gen en overmorgen, dan gaan we wat beleven. Maar we hebben in elk geval toch wel iets van el- kaars krachten kunnen zien". En wat dat betreft maakte Joop Zoe temelk een uitstekende indruk op Luis Ocana en Bernard Thevenet, die eensluidend oordeelden: „Hij reed sterk", al kon Bernard The venet niet nalaten op te merken: „Maar ik nog sterker". Dat ik in die eerste halve etappe niet won, kwam gewoon door pech". In die tegenslag bad Joop Zoe temelk een ongewilde rol ge speeld bij de klim van de Salève, waar Thevenet tegen zijn achter wiel zwiepte en neerging. In de afdaling toen jacht werd ge maakt op Ocana kreeg The venet moeilijkheden met zijn remmen, waardoor hij van de fiets moest, maar Joop Zoete melk meende dat zonder die strubbelingen Luis Ocana niet te grijpen was geweest. „Ocana". prees Zoetemelk, „viel me 100 procent mee. Zoals hij van ons wegsprintte op de Salève was van grote klasse. Ik heb hem kunnen houden tot 3 km van de top. toen fietste hij gewoon van me weg. Geen houden aan". Ook in de lange, sloom oplo pende lussen van de Meribel maakte Luis Ocana een indruk wekkende wedstrijd, samen met Bernard Thevenet, in wiens, gezel schap hij de grote aanvoerder, terwijl Joop Zoetemelk wat op de achtergrond bleef, omdat hij door het slechte weer moeilijk op gang kwam. zoals hij ver klaarde. Dat Bernard Thevenet kans zag op 2 km voor het hoogste punt van de Meribel te ontsnappen, maakte op gele-truidrager Luis Ocana, die daarmee vanaf dit weekeinde de favoriete rol in alle zwaarte draagt, wel indruk, maar ondersteboven was hij er niet .van. Net als Joop Zoetemelk oor- deelde Ocana: „De tijd moet lé- xen wie het 'sterkst is- Na één, "dag kun" je" er weinig Van 'zeggen,' maar ik geef toe dat Thevenet een man is om goed in de gaten te houden". Ofschoon de betrekkelijke waarde van de eerste indicatie naar alle kanten doorgetrokken moet worden, ook naar de nega tieve dus, maakten twee van de groten een slechte indruk bij de intocht van de bergen, die zelfs voor de zwakste klimmers niet te zwaar was, zodat iedereen het einde haalde. Aan liet begin van de schermut selingen namelijk bleef Raymond Poulidor voor zijn doen opval lend ver achter (ïn de eerste rit 2.23. in het tweede deel 1-54. zodat hij nu al bijna 6 min. achter staat op Luis Ocana) en schommelden de prestaties van José-Manuel Fuente onregelmatig op en neer met sterk fietsen aan het hoofd van de kopgroep en liet oplopen van een onverwachte achterstand, die hij dan overigens weer snel goed maakte. Beiden spraken over een tijdelijke inzin king. die ze naar eigen zeggen beslist te boven komen. Ook dat zullen met name de twee eerst volgende etappes moeten uitwij zen. PETER HEERKENS. Maandag 9 juli: achtste etappe van Meribel les Allues naar Les Orres over 230 km. Radio: Hilversum 3: 8.20-8.25 uur: voorbeschouwing: tussen 13.00 en 19.00 uur: directe korte reportages: 23.02-23.10 uur: nabe schouwing. Gastverslaggever: Wil lem Duys. Televisie: Nederland-1: 18.25- 18.45 uur: samenvatting; Neder- land-2: 22-55-23.05 uur: filmover zicht. •België-Ned.: 15.50-16.35 uur: rechtstreekse reportage; na het journaal van 19.45 uur en na het laatste journaal: filmverslag. MERIBEL LES ALLUES. De Fran se renner Bernard Thevenet guul in een verschrikkelijke stromende regen over de finish van het twee- ASPRO GAILLARDFRANSE AL PEN: Luis Ocana draagt de gele trui nadat hij de leiding van het algemeen klassement heeft geno men bij de aankomst van de eer ste etappehelft. van Divonne les Bains naar Gaillard-Aspro. De Spanjaard glimlacht... Poulidor raakte in de twee etappe- helften ver achterhel Franse idool is nu wel een beetje favoriet En ook Joop Zoetemelk, had alle reden er opgewekt uit te zien na de etappe van gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9