JOHAN KIJNE LIEP IN ROTTERDAM NAAR NATIONALE MARATHONTITEL THE GREEN S0X WERDEN 3 E OP EIGEN TOERNOOI KLEPPERTJES AXEL OPNIEUW CLUB KAMPIOEN ZEELAND P0NYDRESSUUI Kampioen wilde op 40 kilometer nog opgeven: ENGELSMAN JOHN JONES WERD MARATHONWINNAAR Grootste klappen KEES MARKUSSE VIERDE BESTE NEDERLANDR 'Vreemde vogel' Geert Jansen ziet het niet meer zitten Brian Armstrong kwam niet naar Rotterdam PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 JULI ltyj ROTTERDAM De man met de hamer heeft zaterdag tijdens de Nederlandse marathonkampioenschappen in Rotterdam geducht huisgehouden. Veertig lopers gaven de strijd op. Zelfs de sterk- sten kwamen in moeilijkheden. Zo wilde Nederlands kampioen Johan Kijne uit Vlaardingen zelfs op 40 km nog opgeven. In het zicht van de haven overwon de 26-jarige onderwijzer ook de laat ste inzinking en zo werd hij voor de eerste keer in z'n leven mara thonkampioen van Nederland in 2.24,30 minuten. Johan Kijne- smaakte niet het genoegen als eerste over de finish te gaan. Reeds binnen waren de beide Engelsen Jones en Hughes. Hun tijden wa ren resp. 2.22,49 en 2.23,48. De meest teleurgestelde loper was ongetwijfeld de 22-jarige Kees Ver boef uit Vleuten. De lange-afstandlo- pcr van Hellas was als dè grote, favoriet van start gegaan omdat bij met 2.22,lfi de snelste seizoentijd ach ter zijn naam heeft slaan. In zijn derrie marathon heeft een van Neder lands jongste en talentvolste mara thonlopers voor het eerst ondervon den wat „kapotzitten" betekent. Na de eerste 25 km uitstekend met de kop groep te hebben meegedraaid, stokte het tempo van Verhoef plotseling. Een ongekende belevenis voor hem, waardoor hij totaal van slag raakte. Ontgoocheld finishte hij ten slotte als 11e (zevende Nederlander) in 2.35,15. De 'eerste 20 km hielden de Neder landse kanshebbers elkaar angstvallig in het oog. De situatie toen was: op kop de Brit Atkinson en de Belg Slagmuilders. Daar achter een groep van acht lopers, waaronder de Neder landse favorieten Johan Kijne, Kees Verhoef, Bert van Sijtveld uit Amster dam, Henk Kalf uit Groningen, Hans van Rasteren uit Vlaardingen en bondscoach Aad Steylen uit Zutphen. Met 2.24,33 heeft de bondscoach van de lange-afstandlopers de op één na snelste seizoentijd gemaakt. Tussen de 20 en 25 km zijn de grootste klappen gevallen. Dit kwam hoofdzakelijk door het ge jaag op de beide koplopers. Aad Steylen en Hans van Rasteren waren de eerste slacht offers. Daarna moesten ook Henk Kalf en Bert van Sijtveld loslaten. Johan Kijne en Kees Verhoef waren de koplopers toen op een tiental me ters genaderd. De nog onervaren Kees Verhoef moest tol betalen voor zijn jacht. Een tempoverhoging van Johan Kijne gaf hem de genadeslag. De situatie was intussen totaal ver anderd. Aad Steylen was uitgevallen, ide Belg Slagmuilders was ver terugge vallen en zou later ook de strijd ROTTERDAM Kees Markusse van de Goese atletiekvereniging AV '56 heeft zich zaterdag tijdens de Nederlandse marathonkampi oenschappen in Rotterdam van zijn beste zijde laten zien. Mar kusse eindigde in een tijd van 2.32.13 als vierde Nederlander. Hij vestigde daarmee een nieuw Zeeuws record. Het oude record 2.33.07, stond ook op zijn naam. Tevens verbeterde hij zijn eigen en Zeeuwse 30 kilometer record dat op 1.46.40 werd gebracht- Kees Markusse liep samen met Peter Frietz en Hans van Raste ren. In dat groepje gaf de Zeeuw steeds- het tempo aan. Na 40 kilometer plaatste hij de beslis sende demarrage en liep weg van Frietz en Van Rasteren om als vierde beste Nederlander te finis hen. opgeven. Ook de Engelsman Atkinson viel af. Op 30 km hadden John Jones, een 28-jarige kraanmachinist uit Enge land, 6n Johan Kijne de leiding. Op één minuut volgde Bert van Sijtveld, clle enkele inzinkingen had overwon nen en sterk aan het terugkomen was. Kees Verhoef was op dat moment nog derde Nederlander. Op 35 km kwam Jones alleen door. Vanaf dat moment liep hij een gewonnen race. „Ik ben niet gekomen om een snelle tijd te maken, maar om te winnen", verklaarde de Engelsman, die in zijn land weliswaar nog niet bij de top behoort, maar wel sterk in opkomst is. Zo maakte hij dit jaar op de 20 mijl met 1.42.21 de snelste wereld tijd. Op de laatste 7 km werd Johan Kijne nog gepasseerd door de tweede Engelsman Hughes. In lange-afstand- kringen is Johan Kijne, die ziju 8e marathon liep, een „vreemde vogel". Zo weigert hij zich aan te sluiten bij de selectiegroep van bondscoach Stey len. Hij Iiecl't zelfs niet eens een trainer. „Ik heb geen trainer nodig. Ik doe het veel liever helemaal alleen. Om naar de centrale trainingen te gaan kost mij te veel tijd. Ik loop dan liever een wedstrijd. Dat doe ik trouwens erg graag, daarom noemen ze mij misscliien wel een prijzenjager. Hoewel deze tijd een persoonlijk re cord voor me is, zal ik volgens mij niet veel sneller kunnen. Ik zit aan mijn plafond", aldus de Nederlandse kampioen. Dit alles t.ot zeer veel ongenoegen van bondscoach Steylen die vertelt: „Ik vind het maar raadselachtig dat Kijne bij de landenwedstrijd enkele weken geleden laatste werd op de 30 km. Volgens mij heeft hij zich toen gespaard. Het is jammer dat hij zo eigenwijs is, hij heeft een tijd van 2.15 in zijn benen zitten". Het gezicht van de tweede aanko mende Nederlander, Bert van Sijtveld (in het totaalklassement werd hij vierde in 2.25,18), toonde duidelijk de sporen van zijn „lijdensweg". De ogen van vermoeidheid diep in de oogkas sen gedrukt vertelde hij: „Ik heb verschillende inzinkingen gehad. Op het laatst ging het echter weer. Zo hep ik duidelijk op Johan Kijne in". Ook Henk Kalf van Olympia Gronin gen, de derde aankomende Nederlan der, hééft het enkele keren erg moei lijk gehad. Aangemoedigd door zijn vrouw kwam ook hij hier overheen. In de laatste kilometers veroverde hij zo zijn bronzen medaille. Voor het eerst werd aan deze mara thonkampioenschappen het Neder lands clubkampioenschap gekoppeld, Het organiserende Metro uit Rotter dam eindigde met de lopers Johan Kijne, Peter Fritz (vijfde) en Louis van Someren (11e) als eerste. Mara thon uit Hengelo werd met de lopers Luierweert (3e). Leberink (27e) en Sijbolts (35e) tweede voor AAC uit, Amsterdam. De uitslag is: 1 John Jones (GB) de 42,195 km in 2.22.49; 2 Lynn Hughes (GB) 2-23.48; 3 Johan Kyne (Metro) 2.24.31; 4 Ben van Sijtveld (AV 23) 2.25.18; 5 Robert Atkinson (GB) 2.27.29; 6 Hank Kalf (Llympia) 2.28.01; 7 Willy Roggenbach (W-Dld) 2:28.28; 8 Kees Markusse (AV'56) 2.32.13; 9 Peter Fritz (Metro) 2.32.23; 10 Hans van Kateren (Fortuna) 2.32.49; 11 Kees Verhoef (Hellas) 2.35.15; 12 Ben Luierweer (Marathon) 2.35.43; 13 Tonneman (W Did) 2.37.27; 14 Beirens (Belg) 2.37.43; 15 Wulmink (AAC) 2.38.22; 16 Vink (Atos) 2.39.26; 17 Van Someren (Metro) 2.39.30; 18 Czarnietzki (W Did) 2.39.39; 19 Joore (K en K) 2.41.28; 20 Bemer (Kimbria) 2.42.38. ROTTERDAM Voor Geert Jansen uit Amsterdam, Nederlands marathon- kampioen in 1971 en '72, ziet de toekomst er wat zijn sportcarrière betreft somber uit. Door zijn zware training begint zijn lichamelijk handi cap (zijn ene been is anderhalve cen timeter korter dan het andere) steeds zwaarder te wegen. Zijn ene heup wordt hierdoor zodanig belast, dat hardlopen een pijnlijke bezigheid wordt. Geert Jansen heeft er in de loop der jaren al van alles aan gedaan. Zoals zijn zool anderhalve centimeter dikker maken. Alles echter tevergeefs Enkele weken geleden is hij voo onderzoek bij de bekende Utrechtse sportarts Strikwerda geweest. Het wachten is nu op diens uitslag. ROTTERDAM Brian Armstrong, de Canadees die zaterdag zou deelnemen aan de tweede internationale mara thon van Rotterdam, verscheen in de Maasstad met aan de start. De in Engeland studerende Canadees, die ge zien zijn 2.13.30 gelopen in de Maxol- marathon in Engeland als de grote favoriet gold, liet de organisatoren donderdagavond laat weten wegens een blessure niet te kunen komen. ROTTERDAM: De Brit John Jones (hier voorop) heeft zaterdag de 2e Internationale Rotterdam. Marathon ge wonnen. Hij legde de 42,195 km af in 2 uur 22 min 49 sec. Johan Kyne (18) van Metro werd Nederlands, kampioen, hij ging als derde door de finish in 2.24.31. MIDDELBURG De spelers van de jonge Middelburg se honkbalclub The Green Sox waren zaterdag na af loop van hun eigen toernooi in een opperbeste stem ming. Behalve dat het eerste toernooi van deze derde Zeeuwse honkbalclub een succes was geworden, had den de gastheren daarop bovendien nog een derde plaats behaald. In de eerste wedstrijd van het toernooi op het Sox-veld, dat de Middelburgers zelf van een backstop hebben voorzien, achter het ontmoetingscen trum in Dauwendaele, wonnen deSox met 42 van het eerste klas rayon spelende The Stags. De ploeg uit Etten Leur was weliswaar niet op volledige kracht naar Middelburg gekomen, maar voor de Middelburgers vol deed het van een hoger spelende tegenstander te heb ben gewonnen. De basis voor de enige overwinning van de Sox, verder werden alle wedstrijden verloren, werd gelegd in de tweede inning. Toen scoorden de slagman nen Geerman, Van Leeuwen en Henk Don achter elk aar drie punten. In de volgende inning maakte Sox- aanvoerder/voorzitter Varenkamp daar het vierde punt bij. Behalve deze in het- oog springende overwinning is de rest van het toernooi verlopen zoals de verwachtingen waren. De ploeg van Onze Gezellen uit honkbalstad Haarlem, die uitkomt in de derde klas van de lande lijke competitie ging zonder één verliespunt met de PZC-wisselbokaal naar huis. Sox-voorzitter Eduarrt Varenkamp uit Oost-Souburg meende zich daarom verzekerd van een ploeg die volgend jaar ook op dit toernooi, waarvan de Middelburgers een traditie wil len maken, acte de presence zullen geven. Pas als de bokaal drie keer is gewonnen is die definitief in eigen dom. De Haarlemse ploeg was zowel verdedigend als aanvallend erg sterk. In de wedstrijd tegen The Green Sox, die in een 51 stand eindigde, kreeg Onze Gezel len vooral verdedigend echter goed partij. Het enige tegenpunt werd gemaakt door Andy Croes na een honkslag van de Antilliaan Franklin Victor, die in deze wedstrijd Eduard Varenkamp als pitcher verving. Het Rotterdamse Euro Stars, dat speelt in de eerste klas van het rayon was een ploeg die qua. sterkte zeker op kon tegen Onze Gezellen. De Rotterdammers gaven de The Green Sox eerst een flink pak slaag (122), versloegen verder de Brabantse Stags met 51 maar verloren van Onze Gezellen met 41. In de wedstrijd Euro Stars - Green Sox (122) werden de twee pun ten van de Middelburgers gemaakt door Ron Geerman en Franklin Victor. De Stags uit Etten Leur (eerste klas rayon West-Brabant - Zeeland) verloor alle wed strijden. Behalve tegen de Sox (42) werden neder lagen geleden tegen Onze Gezellen (70) en tegen Euro Stars (51). Overigens was er van de zijde van het Middelburgers publiek maar een matige belangstelling. RENESSE Evenals vorig Jaar is het achttal van de ponyclub de Kleppertjes uit Axel clubkam pioen dressuur geworden tij dens het hippisch festijn, dat zich zaterdag afspeelde in Re- nesse tijdens de Zeeuwse kam pioenschappen voor clubs en in dividuele ponyruiters. Daarmee bewees de Axelse club sterk in de breedte te zijn want het kam pioenschap werd dit keer be haald door in vergelijking met vorig jaar een compleet nieuw achttal. De jonge ruiters en amazones uit Axel lieten vaak uitstekende staaltjes van dres suur zien: ze behaalden 1155 punten en dat waren er 64 meer dan nummer twee, de ploeg van de Gouwe Reijers uit Seroosker- ke (W,). Derde werd de Paarde bloem uit Goes (961V4 punt) en en vierde de Haringruiters uit Biervliet met 960 Va punt. lij de individuele dressuur was er •ooral in de klasse L (1 en 2, catego rie C en D) een enorme strijd om de reprijs. Erich de Bruin van de Klep- )ertjes liet met Walckie uiteindelijk ie beste prestatie noteren, waarvoor lij 100'.2 punt kreeg van de jury. Hij oleef de concurrenten met uiterst mi- ïiem verschil voor; tweede werd Luti- la Wattel van de Gouwe Reijers, met Jeno 100 punten verzamelde, derde werd Anne-Marie Picavet van de Klep pertjes, die met Sandy of Ashurst J9Vï punt behaalde en vierde werd Augusta Landsheer van Oranjezon uit Jostkapelle, die met Salto tot 99 Junten kwam. Men uitstekende indruk liet deze dag 'ok achter Jolanda Crucq van de andelijbe rijvereniging Walcheren uit ■lieuwland. Zij won 's-morgens met ïaar pony Sklppy de individuele dres suur in de klasse LI en 2, waarna ze s-middags de beste springprestaties leverde in de klasse L, categorie C en ook nu weer met Sklppy. Met lame in deze klasse werd bijzonder el gestreden op het lang niet gemak- lelijke en vooral lange parkoers, dat iouwer G. Baas en zijn assistenten in :lkaar hadden gezet. Je combinatie Trees Picavet van de ileppertjes met King veroverde de >rijs voor de bestgaande rijpony in :le categorie C en D, de beste in de ategorie A en B was Marie-Paule 'icavet met Shobley, ook van de Ileppertjes. Zij verkregen daarmee iet recht deel te nemen aan de Ne- (erlandse kampioenschappen. Bijzon- Ier veel eer legde het Axelse de flappertjes in met een caroussel; een inieke demonstratie met niet minder clan 24 combinaties, waarin instructri- ee mevrouw De Feijter onderdelen had geweven van de afdelingsdres- suur, waarop de landelijke ruitersport steunt. De Axelse groep kreeg er een enorm applaus voor. Burgemeester H- P. Everwijn van Westerschouwen had het knap druk met dit toernooi: 's-morgens vroeg was hij al present om het festijn te openen, in de loop van de dag was de burgemeester geregeld op het par koersterrein te vinden en 's-avonds nam hij de indrukwekkende parade af en reikte toen tevens de prijzen uit. Ccmitevoorzibter A. J- Hanse en zijn medewerkers zorgden voor een per fecte organisatie. De uitslagen ziun: Clubkampioenscha.p dressuur achttal len: 1 de Kleppertjes uit Axel 1155 punten; 2 de Gouwe Reijers uit Se- rooskerke (W) 1091; 3 de Paarde bloem uit. Goes 961V« en 4 de Haring- ruiters uit Biervliet met 960Vj" punt. Wedstrijd achttallen buitenkampioen schap: 1 de Kleppertjes 114Va p; 2 Reimerswaal 97 v2 p- Kampioenschap viertallen; 1 Walcheren uit Nieuwland (klasse L) 112V» p; 2 Schouwse Rui ters (klasse L) 105Va en 3 Oranjerui- ters uit Willemstad (klasse M) 105. Individuele dressuur klasse M: 1 Louisse van den IJssel met Richard (Gouwe Rijers) 96; 2 Trees Picavet met King (de Kleppertjes) 85; indivi duele dressuur klasse L (categorie A en B): 1 Leuni Simonse met Sonja (Gouwe Reijers) 98 p; 2 Marja Brooij- mans met Jodocus (Eendrachtsrui- ters uit Tholen) 94; '4 Ccrien Zoete- weij met Michel (Paardebloem) 93V3; 4 Ad Dane met Carina (Oranjeruit-ers) 89; 5 Marie-Paule Picavet met Shobley (de Kleppertjes) 87Va; 6 Eric Goos- sens met Jacky (Haringruiters) 86 Va en 7 Judith Scholten met Flicka (O- ranjeruiters) 86 punten. Individuele dressuur klasse L 1 en 2, categorie C en D: 1 Erich de Bruin met Walckie (de Kleppertjes) 100Va; 2 Lutina Wattel met Ceno (Gouwe Rei jers) 100; 3 Anne-Marie Picavet met Sandy of Ashurst (Kleppertjes) 992; 4 Augusta Landsheer met Salto (Oranje zon uit Oostkapelle) 99; 5 Govert van Dis met Robijn (Oranjeruiters) 97Va; 6 Marga Hermes met Pipo (Gouwe Reijers) 97; 7 Leon de Haas met Dorine (Kleppertjes) 96Vs. Individuele dressuur klasse L 1 en L 2; 1 Jolanda Crucq met Skippy, L 2 (Walcheren) 1002; 2 Marjan Timmer man met Sabrina. L 1 (Paardebloem) 93; 3 Roland Murre met Carmen, L 1 (Kleppertjes) 91 Va; 4 Jan van de Velde met Prescot L 1 (Schouwse Ruiters) 90 Vs; 5 Ina Nijssen met Unicorn's, L I (Haringruiters) 88 Va; 6 Marjan de Nooijer met Bonzo, L 1 (Gouwe Reijers) 88 en 7 Phile Brooij- mans met Mat-hly L 1 (Eendrachts- ruiters) 87Vs. Individuele dressuur klasse LI en L2: 1 Nicole van Remortele met Juniper (Kleppertjes) 103; 2 Jaap Joosse met Amorette (Gouwe Reijers) 100; 3 Jea- nette Plaisier met, Chadow L2 (Oran jeruiters) 99 Vj; 4 Mia de Feijter met Prescott L2 (Kleppertjes) 98v2; 5 Alexander van der Peijl met Cedar L (Kleppertjes) 98; 6 Ina Crucq met Shackey (Walcheren) 97 en 7 Mari Kristalijn met Santos (Westelijk Schouwen) 96Vs. Springen klasse L categorie A en B: 1 Carlos Mabesoiie met Astrid (Harin gruiters); 2 Gerrit den Hamer met John (Haringruiters); 3 Pieter van Staveren met Prins Aja-x (Paarde bloem) Springen klasse L categorie C en D: 1 Jolanda Crucq met Skippy (Walche ren); 2 Ina Nijssen met Unicorn's (Haringruiters); 3 Huberdien de Vis ser met Roma-nus (Gouwe Reijers); 4 Philie Brooijmans met Mathly (Efc drachtsruiters); 5 Jan van de Vel;- met Smokey (Schouwse ruiters);: Sonja Allaart met Sv/ieber (Goue Reijers); 7 Janine Esselbrugge ie Victory (Klepyertjes) en 8 Resa Nieuwenhuijze met Orca (Walcheren! Springen klasse M categorie C enl 1 Augusta Landsheer met Salto (M ranjezon); 2 Anne-Marie Picavet K Sandy of Ashurst (Kleppertjes); 11 Mon Picavet met Zeelanda (Kleppff-; T jes); 4 Louisse van den IJssel ns n Richard (Gouwe Reijers). 1 6 Klavertje drie: 1 groep schimn» p Paardebloem; 2 groep schimmel j, Kleppertjes en 3 groep bruinen Kfe- pertjes. u Bestgaande rijpony categorie C en C v 1 Trees Picavet met King (Klepps: v jes): 2 Jeannette Plaisier met Chadtf fc (Oranjeruiters); 3 Nicole van Remt' a tele met Juniper (Kleppertjes); 4 ft gusta Landsheer met Salto (Oran- g zon); 5 Louisse van den IJssel it' s Richard (Gouwe Reijers); 6 Jacqift ne Kole met Carmen (Paardebloer.j 7 Jaap Flikweert met Flash (Schor-! p se Ruiters); bestgaande rijpony a» j gorie A en B: 1 Marie-Paule Picrt met Shobley (Kleppertjes); 2 Ad I" ne met Carina (Oranjeruiters); 3 Ift ni Simonse met Sonja (Gouwe jers). Behendigheidsspel voor B-n." ters: 1 Christien van Fraassen (Pa' g debloem); 2 Adje Marcus (Rein®; waal); 2e groep: 1 Marjo Crucq (®- cheren) en 2 Elsje Dekker (Haringm g ters). Bestparaderende achttal: Gout Reijers, bestparaderende viertal: V» a cheren. Het winnende drietal in het klavetH drie, een uniformiteitswedstrijd. (Foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 12