Die soigneurs knoeien maar wat aan met Guimards knieën TOURLAST IET PLEZIER ETAPPE VANDAAG VERGT HET UITERSTE Klassementen Tour de France JOSE EN OLLIE DRAGEN Dagboek van de Tour VOOR TOBBERS IN DE COLS LUDEN BEPERKT Cyrille: kort voor de start zal ik beslissen Gecompliceerder Gloeiend Raadsel Jan van Katwijk won in België 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 JULI lfy MERIBEL Gedreven door eerzucht („Zeker niet door geld", zeggen de mensen uit zijn naaste omgeving) heeft Cyrille Gui- mard het ook zondag niet kunnen laten een lijdensweg te gaan. Het leek, voor je hem krom lopend naar de start zag gaan en scheef op de fiets aantrof, een onverantwoorde gang en dat was het voor degenen die tot oordelen bevoegd zijn ook, maar Cyrille Guimard is wait dat betreft eigenwijs. Hij heeft zo z'n eigen opvattingen over medische begeleiding, maar de ellende die daaruit voortvloeit kon de chef van het me disch tourteam, dokter Miserez, op de rustdag in Divonne niet langer aanzien. Hij greep persoonlijk in, zij het dat hij verder geen invloed kon uitoefenen op de situatie en dat juist maakt 'het knietje van Guimard' tot zo'n opzienbarende zaak, waar de me dische veranwoordelijkheid als een rode draad doorheen loopt. •Het initiatief van dokter Miserez namelijk gin? feitelijk, het klinkt pa radoxaal, maar de Tournet schept die situatie nu eenmaal, buiten zijn be voegdheid om. Voor en na de wed strijd namelijk mag een renner de arts van zijn keuze consulteren. In de omgeving van Cyrille Guimard ver toeft daartoe ene Bernard Sainz, die de persoonlijke dokter van Guimard zegt te zijn, maar over wiens medi sche bevoegdheden Miserez de neus hoog optrekt. „Hij is geen arts", zegt hij beslist. Wat is dan Sainz dan wel? Miserez wenst daar verder niet op in te gaan, maar zijn gezicht spreekt boekdelen. Soigneur Jos Janssens, een rondbui- kige Belg, die al negen jaar in de ploeg van Guimard zit, zegt wél te weten wie Sainz is en wat hij doet. In sappig Vlaams legt hij uit: „Een ho- meopaat. Zo'ne kerel die ze van alles wijsmaakt, verstaat ge. Hij kletst wat en goochelt met fleskes. 'Ne echte amateur". Guimard blijkt al een paar jaar van Sainz' diensten gebruik te maken. „Maar", aldus Miserez. „dat is natuur lijk fout. Hij had afgelopen winter, toen hij diende te herstellen van zijn knieblessures die hij in de vorige Tour opliep, naar een specialist moe ten gaan". Guimard zelf over zijn dubieuze medisch beleid: „Och, met die Sainz heb ik niets te verlie zen". Toch kon Miserez dc situatie niet langer aanzien, wellicht ook al omdat zich in dc nabijheid van Guimard twee soigneurs ophouden die Jos Janssens kwalificeert met „nikskun- ners. Billenwrijvers. Ze hebben geen verstand van bet vak". In Divonne vervoegde Miserez zich bij Guimard met de beleefde vraag (zo gaat dat buiten zijn koersverantwoordclijk- heid...) of hij bereid was voor onder zoek mee te gaan naar een ziekenhuis in Genève. Voor het eerst sinds zijn knieklach ten (een jaar nu) doorbrak Cyrille Glimard het scherm van het door hem opgetrokken begeleidingsteam. Sainz bleef aebter op het imposante zonnegazon van hotel Du Golf et Pare, Guimard koos de zijde van Miserez. Voor het eerst bezocht hij een specialist, maar die het maakte de zaak alleen nog maar gecompli ceerder kon van de röntgenfoto geen verontrustende berichten afle zen. „We staan voor een compleet mys terie", aldus Miserez, die Guimard weer moest overhevelen aan zijn ei gen personeel, wier kwaliteiten door de erkende soigneur Jos Janssens (Raymond Poulidor heeft hem al van af zijn tweede Tour bij zich) vernieti gend worden omschreven: „Ze hebben nooit voor deze stiel geleerd, ze zijn er door Guimard zomaar bijgesleurd Het zijn buurjongens van hem. Eerst was het er ëën, toen kwam er een ander bij, want diens vader overleed en de jongen zat zonder werk. Cyrille wilde hem helpen, zo is hij. Een doodgoeie vent, maar in dit opzicht verschrikkelijk onverstandig. Die soig neurs knoeien maar wat aan". „Met mijn ervaring weet ik hoe il de knieën van Guimard zou moeten behandelen. Goed warm houden, al tijd. Gloeiend zetten. Cyrille heeft te zwakke kniegewrichten. Die paar keer dat ik hem masseerde, in een ronde of zo, heb ik het gemerkt. Maar van dat al begrijpen zijn soigneurs niks. Dat zijn meer supporters dan vak mensen, maar zo gaat dat in Frank rijk. Daar beeft een renner op een gegeven moment binnen de ploeg voor het zeggen wie hij als personeel bij zich wil. Zo is die Sainz er ook ingerold. Die man kan helemaal niks". „Och ja, ge kunt ermee lachen, want wat-ie met allerlei geheimzinnige toeren uitspookt, houdt ge niet voor mogelijk. Doeh sjuust is dat natuur lijk niet. Maar ja, hij komt ook uit Nantes, waar Cyrille woont". Sainz zelf echter praat uiterst tevre- ben een prof", verdedigde hij zijn besluit, „ik moet het maximum ge ven". Zondagavond echter na in de i.wee korte ritten samen ruim een half uur achterop geraakt te zijn begon hij zich gereserveerder op te stellen. „Ik zal kort voor de start beslissen of ik doorga", zei hij in Meribel en het klonk alsof hij de voorbereidingen trof voor een defini tieve aftocht. Hel: zou de beste oplos sing zijn. „Guimard is aan rust toe", oordeelde Miserez. PETER HEERKENS. MERIBEL Na de rustdag den over zichzelf, „Ik ben al vier jaar hebben de groten van de Tour bij Guimard. Ik weet precies hoe ik hem moet behandelen. Hij heeft zwak ke knieën gekregen van lange marsen in militaire dienst. Ik heb hem aange raden niet aan deze Tour te beginnen, maar hij wilde toch. Nu heb ik ge zegd dat hij moet stoppen, maar hij gaat door. Dat is fout. Een week rust. en alles gaat over". NANCY Hoe zwaar de last van de Tour de France ook mag worden, José Martins en Hercula- no Oliveira zullen hem met ple zier dragen. Want aan het eind van de trip wacht "nun een voor Portugese wïelerbegrippen on waarschijnlijk grote beloning: ruim duizend Nederlandse gul dens ofwel 9.000 escudo's. Die heeft hun tijdelijke werkgever Ton Vissers in het vooruitzicht gesteld als Parijs wordt gehaald. En de twee buurjongens uit Me- alhada (B0 kilometer van Oporto) krijgen er niet genoeg van daar hun grote dank voor uit te spre ken. 'Serdior Visser' is heilig voor ze. Voorlopig eohter duurt,,, dje weelde maar kort. Na de Tour de ■--France hebben: ze zich weer te melden bij hun Portugese wieier- bazen van wie Ton Vissers ze huurde. De door zijn Nederlandse ploegmakkers tot 'Ollie' omge doopte Herculano Oliveira: „José wordt betaald door zijn fabriek, ik krijg mijn geld van de club waarbij ik ben aangesloten, San- golos". Die financiële vergoeding blijkt geen rijkmakertje al zijn beide renners verrukt over him maandwedde van 3.000 escudo's (ongeveer 350 gulden). „Bij ons", zegt Oliveira, „is dat geen slecht salaris". Zijn echtgenote echter zo weet de Spaanse soigneur José Vidal die in deze voor hun totaal vreemde wereld hun trou we toeverlaat is trekt dage lijks naar het land om via groen teteelt de huishoudkas wat. meer inhoud te geven. Terwijl zijn vrouw over de stoffige akkers gaat, leeft Herculano zich uit op zijn fiets, „mijn kostbaarste be zit", zoals hij zegt. „De gelukkig ste momenten van mijn leven", [ubelt hij, „zijn als ik in Portugal ,rain of cours en de mensen nerkennen mij. Wanneer ik ze jan mijn naam hoor noemen wordt ik helemaal blij van bin- ien. Dat vind ik geweldig". Wat dat betreft heeft 'Ollie' lijn grootste genot in eigen land aioeten halen. Daarbuiten koerste aij tot Ton Vissers hem een oaar maanden geleden uit de bin- aenlanden haalde nooit en nu in de Tour gaat hij als een uit de lange rij van onbekenden aan de aonderdduizenden langs de route voorbij. Tengere, donkere, Ollie heeft moeite met het volgen op het vlakke, vandaar dat hij snak kend uitziet naar de bergen. ,Mijn terrein", prijst hij zichzelf. „Een week voor de Tour werd ik Dp een bergachtig parcours twee- :1e in het kampioenschap van Portugal, achter Agostinho, dat wil toch wat zeggen". Over de klimmerskwaliteiten van „Ollie" is Ton Vissers zó vol verwach ting, dat hij ter aanmoediging voor een overwinning in de ber gen een premie toezegde waar de Portugees van is gaan duizelen. „Vijfduizend Nederlandse gul dens", stamelt hij, „heeft Senhor Vissers me beloofd. Dat is een heel jaarsalaris voor mij, ik kan het gewoon niet snappen dat ik die mat ëën overwinning kan ver dienen". Zijn dorpsgenoot José Martins, van wie hij onafscheidelijk is op hotelkamers en aan tafel, be grijpt er evenmin wat van ook al heeft hij het financieel heel wat beter dan „Ollie". Hij is geadop teerd door de lakenfabriek Colli ma die acht profcoureurs aan trok. „Ik krijg weliswaar ook maar 3.000 escudo's per maand", aldus Martins, „maar de firma geeft daarnaast allerlei voorzie ningen. Ik ben sociaal helemaal verzekerd, in de fabriek is er voor de renners een massage ruimte, we hebben er het hele jaar door slaapgelegenheid, we mogen in de kantine gratis eten en materiaal krijgen we voldoen de. Dat zijn in ons land grote voordelen"... Die voor Portugese begrippen royale mate van sponsoring spruit voort uit een commerciële jacht die daar fel is en waar de bedrijven zichzelf op toeleggen of het doen via een club (zoals die waarbij Oliveira is aangesloten). ■Zo leggen de firma's duidt Martins de situatie uit beslag op zowat alle coureurs, die in Portugal talrijk zijn. „Het wiel rennen is bij ons enorm popu lair", zegt Oliveira. Dat er zelden of nooit- Portugese beroepsren ners in het internationale werk verschijnen ligt aan de vorm van de overeenkomsten die zich toes pitsen op publiciteit in eigen land. Oliveira: „Wij komen amper weg uit Portugal, Niet alleen de wielrenners, ook allerlei andere sporters. De clubs eisen presta ties .en publiciteit in Portugal, dat is hun grootste doel. Wij hebben allemaal contracten waardoor we nauwelijks over de grens kunnen. Een paar jaar geleden haalde De Gribaldy Joachim Agostinho weg, nu pakte Senhor Vissers ons. Dat zijn uitzonderingen en we hebben er zelf niets over te vertellen, Dat is allemaal geregeld met de clubs". Wat Ton Vissers aan huur voor zijn twee gastarbeiders moet be talen is nog niet bekend. „Dat zouden we na de Tour regelen", aldus de Canada-Dry-ploegleider. ,Jk denk dat we het met gesloten beurzen zullen doen. Die club van Oliveira wil namelijk een steunt je in de Ronde van Portugal en ze vroegen of ik daarbij wilde helpen. Waarschijnlijk zullen we het zo gaan oplossen dat ik onze drie of vier beste renners afsta om met Oliveira de Ronde van Portugal te rijden". Van de verhuur op zich worden Oliveira en Martins dus geen cent beter, maar dat steekt de mini mumloners geen moment. Ze hebben zich helemaal ingesteld op de extra premies en boven dien schonk Ton Vissers de' speci aal in Nederland gemaakte fiets. „Toen ik zei dat ik die niet terug hoefde te hebben na de Tour, dacht ik dat die Ollie gek werd. Zo blij. Ze zijn gauw tevreden". En José Vidal, die er alles van weet: „Een Portugese coureur is arm. Daarom heeft hij altijd hon ger naar werk". WEZEMBEEK (BELGA) De Neder lander Jan van Katwijk heeft in Bel gië zaterdag een internationale wieler wedstrijd voor profs in Wezembeek gewonnen. Hij legde de 167 km af in 4 uur 1 mi>n. De Belg Jos Sprayt werd tweede en diens landgenoot Van Gees- bergen derde. niets gevoeld voor een veldslag- op 'het vlakke' van de in tweeën gehakte zevende etappe. En daarvan konden de minder be gaafden in het klimwerk dank baar profiteren. Zij werden tus sen Divonne en Gaillard slechts tegengehouden met een flinke solo van Walter Godefroot, en tot op 20 kilometer voor het einde (waar de klim begon) van de tweede rit naar Meribel geen" W M?5£SZ Wee£ het PeIoton voIlecJiS =esI°- ten. Voor de tobbers in de cols werd het lijden zodoende beperkt tot de kleinst mogelijke afstanden, want pas bij het in zicht komen van de berg- passen drukten de bedreven klimmers Guimard zijn hele rust door op zijn hard op de pedalen. Beide keren mis; Dokter Miserez, die zichtbaar geïrri teerd is door de aanwezigheid van Sainz: „We hebben Cyrille drie acu puncturen gegeven. Hij wildé zelf starten voor deze etappe en daar heb ill verder niets aan kunnen doen. Voor ons was er via die röntgenfoto heeft, maar ik geef toe dat vreemd is. Ik sta voor een compleet raadsel. Er is niets aan die knie te zien, alles fungeert normaal. En toch kan hij het amper houden van de pijn". Door die vlammende steken bracht hotelkamer, waar al zijn maaltijden werden geserveerd. „Vroeger *had-ie alleen pijn als-ie trapte, maar nu ook als-ie ligt", wist Jos Janssens, die voorspelde: „Wanneer Guimard zó doorgaat, geen rust neemt en da.t personeel in zijn buurt houdt, zal het gauw gedaan zijn met zijn ca-rriè- te Raymond Poulidor de slag toen hij ging vallen, hij was de enige van de favorieten. De rest trof elkaar zoals verwacht. Van Impe, Thevenet, Ocana, Zoetemelk en Fuente maakten beide keren de dienst uit in de kopgroepjes, waarin ze slechts weinig anderen toe lieten met de kracht die ze ontwikkel den. In- de rit naar Gaillard waren dat Martinez, Galdos, Torres en Delisle; in de beklimming van de Meribel: Van Springel en weer Martinez met Gal dos. Achter hen gaf de situatie in beide etappes het vertrouwde Tour beeld. Wat minder ver en uiterst diep in de achterhoede ploeterende cou reurs. Een lange sliert van kleine groepjes, wier vreugde over het be trekkelijke gemak van de dag neer sloeg door de donderbui op de Meri bel, toen ze dicht bij de finish waren. Daar stortte het ijskoude water mei; striemende vlagen op hen neer en maakte hen van trots vechtende min deren tot drijfnatte, zielige, maar dap per dooi-zettende renners. Zij slopen koukleumend binnen, schreeuwend om een regenjack, sme kend om een handdoek en snakkend naar warm vocht. Wim Schepers: „Dit moest niet mogen, oh, wat heb ik afgezien". En Gerard Vianen: „Het zit erop, maar daar is alles mee gezegd. Wat een verschrikkelijk weer". Lange, magere Herculano Oliveira: „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. En ik hoop het niet meer mee te maken ook". Geruime tijd had het ernaar uitge zien dat „Ollie" dicht bij zijn eerste grote prestatie voor de Canada Dry- ploeg zou komen. Hij fietste tot een naar kilometer onder de top van de Meribel in de eerste groep, geleid door de vedetten, in wier aanwezig heid „Ollie" zich goed thuisvoelde. Hij trapte soepel, leek niet stuk te krijgen onder het noodweer, maar toen sloeg de pech toe: zijn achterband liep leeg. En dat kostte hem, behalve een goede plaats, zijn- ritme, zodat het lang duurde voor hij weer goed op gang was. (door Pierre Huyskens). j MERIBEL Deze notitie;1 komen onder een zinken dak vandaan, waarop een hoosbui met de kracht van een zondvloed zo verschrikkelijk tekeer gaal, dat men geen schrijfmachine; meer kan horen en telefonerei onbegonnen werk is. De perszaal van de Tour is een grote lood;: op de hoogste top van het bij droog weer zo charmante Meri- bel. Maar nu spoelt de Ronde van Frankrijk weg. Een dijk vat een onweer tracht hem te treffen tot in het merg. Renners vluchten j over de finish meteen onder iedis re paraplu of ieder afdakje, dal zij kunnen vinden. Het publiek Is of weggevaagd of zit ónder del tribunes. En vergrijsde Tom-vol gers zijn het er over eens, dat nog nimmer zo'n hel prccie; boven het eind van een etappe Is' losgebroken. De situatie is op dit ogenblik vijf over half zes, bijna beangst)! gend. Het licht is uitgevallen. Elektriciens klimmen langs df spanten van onze loods om de gedoofde lampenperen weer aan het gloèien te krijgen. De tele foonverbindingen zijn gestoord. Hagel vermengt zich met regea en het zinken dak ratelt en rot- feit alsof een compagnie van he< vreemdelingenlegioen er stamp voetend overheen gaat. Exclusief voor de Provincia le Zeeuwse Courant geeft oud-Tourwinnaar Jan Jans sen zijn commentaar over de Tour. MERIBEL Joop Zoetemelk heeft geweldig gereden. Hij moet er nu alles aan doen om in de schaduw van Thevenet en Fuente te blijven. Want, die zijn vandaag in de grote Alpene tappe verplicht om in de aanval te gaan. Die moeten, naar mijn mening. Ocana het vuur na aan de schenen leggen. Zoetemelk dient ervan te pro fiteren. Als het slechte weer, dat gister avond in alle hevigheid losbarstte, blijft aanhouden dan hebben Thevenet en Fuente grote kansen om Ocana uit de gele trui te rijden. In de regen bibbert Ocana van de angst, in de regen durft Ocana niet te dalen. Hij is bang om risico's te nemen. Luis Ocana draagt weliswaar de gele trui, maar ik blijf vraagtekens achter hem plaatsen. Ik ken de Spanj aard, ik ken zijn karakter. Ik weet dat, als het maar even tegenzit, hij de last van de ronde maar moeilijk kan dragen. De gele trui maakt hem hy pernerveus, de gele trui maakt hem onzeker. De kleinste tegenslag en Oca na is van de kaart. Hij blijft niette min behoren bij de groep van favorie ten. Die groep is weer kleiner gewor den: Raymond Poulidor is afgevallen. Er zijn er nog maar vier die de Toui- kunnen winnen: Thevenet, Fuente, Ocana en Zoetemelk. Ik ben benieuwd hoeveel er vanavond nog over zijn. De etappe van vandaag zal het ui terste van de renners vergen. De Col de la Madeleine is verschrikkelijk. Ik heb er eens 15 minuten achterstand opgelopen. De Col du Galibier is moordend. Het kost zweet, bloed en tranen om boven te komen. En de Col de l'Izouard is van het zelfde soort. Als het slecht weer is, geloof ik dat Ocana bet niet zal kunnen bolwerken, zélfs als de zon terugkeert, zal hij het zwaar krijgen. Als... liet offensief van Thevenet en Fuente inderdaad zal los barsten". „Het zou me verbazen als dat niet zou gebeuren. Mortensen en Agostinho zijn mij tegengevallen. Math Pustjens kwam een beetje te kort. Misschien dat hij vandaag meer aan zijn trek ken komt. De twee Portugezen in de Canada Dry-ploeg hebben bewezen goede klimmers te zijn- Dat is van Ton Vissers een goede greep ge weest". „Joop Zoetemelk staat er dus goed voor. Hij kam profijt trekken, uit een offensief van anderen. Voor Van Springel en Van Impe behoeft hij geen angst te hebben. Het is jammer dat hij in zijn ploeg geen sterke luitenant bezit. Delisle staat in de bergen Thevenet goed bij. Galdos helpt Fuente, maar Zoetemelk staat alleen. Doch zijn kansen zijn hoog. Hij had gelijk gisteravond tevreden te zijn". ETAPPE KLASSEMENT Eerste gedeelte zevende etappe: 1. Luis Ocana (Sp-De Muer) 2.20.39, 2. Mariano Martinéz (FR-Caput) 2.21.32, 3. Lucien van Impe (B-Stablinski) z.t., 4. Bernard Thevenet (FR-Plaud) z.t., 5. Pedro Torres (Sp-Moreno) z.t., 6. JOOP ZOETEMELK (Ned-Desvages) Jose Fuente (Sp-Barrutaa) z.t. na (Sp-De Muer) 4.44.45, 6. van Sprin gel (Belg-Driessens) 4.45,20, 7. Galdos (Sp-BaiTUtia) 4.45.24, 8. Martinez (Fr- Caput) 4.45.55, 9. Delisle (Fr-Plaud) er) op 7.04, 10. Perin (Fr-Caput) op 7.54, 11. van Neste (Belg-Stablinski) op 7.57, 12. Fuente (Sp-Barratia) op 8.10, 13. Ovion (Fr-Plaud) op 8.29, 14. rie):l. Thevenet 12 pnt, 2. ZOETE MELK (Ned) 10 pnt, 3. Fuente (Fra) 8 pnt. Klassement van de Grote Berg- tijd, 11. Martos (Sp-Barratia) 4.46.19, Geest (Belg-Driessens) op 9.07, 16. 12. Poulidor (Fr-Caput) z.t., 13. Torres Agostinho (Port-De Muer) op 9.37, 17. 8. Francisco Galdes (Sp-Barratia) z.t., (Fr-Caput) 4.47.11, 17. Martin (Fr-Des- 9. Raymond Delisle (FR-Plaud) z.t., 10. Ovis Region (FR-Plaud) 2.21.51, 11. Plaud) z.t., Antonio Martos (Sp-Barratia) z.t., 12. sens) J. Agostinho (Port-De Muer) z.t., 13. Aimar (FR-Geminiani) 2,23.02, 14. TA BAK Ned-Stablinskiz.t., 15. Pouli dor (FR-Caput) z,t„ 16 Vanneste (B- Stablinski) z.t., 17. van Springel (B- Driessens) 2,23.10, 18. Rouxel (FR- Plaud) z.t., 19. Danguillaume (FR- Plaud) z.t., 20. Grelin (FR-Caput) z.t., 21. Perin (FR-Caput) z.t„, 22. Manzane- que (Sp-Moreno) z.t., 23. Lazcano (Sp- Barratia) z.t., 24. Lopez-Carril (Sp- Barratia) z.t., 25. Alain Santy (FR-de (FR-de Muer), 43. PUSTJENS (Ned- Vissers) 2.24.19, 51. KREKELS (Ned- Vissers) 2.25.37, 53. VAN DER LEEUW (Ned-Vissers) 2.26.48, 92. VRANCKEN (Ned-Vissers) 2.27.39, 103. VIANEN (Ned-Desvages) 2.29.09, 106. SCHEPERS (Ned-Driessens) z.t., 109. KELLENERS (Ned-Vissers) z.t., 119. JANBROERS (Ned-Vissers) 2.30.42. 120. DE KONING (Ned-Vis sers) z.t. Tweede gedeelte zevende etappe: 1 Thevenet (FR-Plaud) 4.44.30, 2. ZOE TEMELK (Ned-Desvages) 4.44.38, 3. Fuente (Sp-Barratia) 4.44.40, 4. van Impe (Belg-Stablinski) 4.44-42, 5. Oca- 4.46.19, 10. Ovion (Fr-Plaud) zelfde Mendes (Port-Sohotte) op 8.43, 15. de prijs: 1. Torres (Spa) 58 pnt, 2. van - - - -- Grosskost (Fra) 32 pnt, 3. van Impe (Belg) 29 pnt, 4. Ocana (Spa) 23 pnt, 5. ZOETEMELK (Ned) 20 pnt, 6. Thevenet (Fra.) 18 pnt, 7. Agostinho (Port) en Fuente (Spa) 16 pnt, 9. PUSTJENS (Ned) 11 pnt. Ploegenklassement Eerste gedeelte Zevende etappe:!. Plaud (Thevenet, (Sp-Moreno) 4.46.29, 14. Aimar (Fr- Geminiani) 4.46-31, 15. Gandarias (Poft-Geminiani) 4.46.50, 16, Perin vages) 4.47.13, 18. Danguillaume (Fr- Pintens (Belg-Dries- Vanneste (Belg-Sta blinski) z.t., 21. Lopez-Carril (Sp-Bar- rutia) 4.47.21, 22. Hezard (Fr-Stablink- sy) 4.47.22, 23. Mendes (Port-Schotte) z.t., 24. Martins (Port-Vissers)z.t., 25. Oliveira (Port-Vissers) 4.47.39, 48. TA BAK (Ned-Stablinsky) 4.50-35, 53. PUSTJENS (Ned-Vissers) 4.50.48, 60. VAN DER LEEUW (Ned-Vissers) 4.51.28, 72. KREKELS (Ned-Vissers) 4.54.03, 82. DE KONING (Ned-Vissers) 4.55.24, 97. JANBROERS (Ned-Vissers) 4.56.54, 102. VIANEN (Ned-Desvages) 103. SCHEPERS (Ned-Driessens), 111. VRANCKEN (Ned-Vissers), 112. KEL LENERS (Ned-Vissers), allen dezelfde tijd als JANBROERS. ALGEMEEN KLASSEMENT Algemeen klassement:!. Ocana (Sp- De Muer) 40.12.29, 2. ZOETEMELK (Ned-Desvages) op 2.51, 3. van Sprin gel (Belg-Driessens) op 2.55, 4. The venet (Fr-Plaud) op 3.17, 5. van Impe (Belg-Stablinksi) op 3.19, 6. Morten sen (Den-De Muer) op 6.14, 7. Pouli dor (Fr-Caput) op 6-24, 8. Delisle (Fr- Plaud) op 6.38, 9. Catieau (Fr-De Mu- Aimar (Fr-Geminiani) op 10.00, Martos (Sp-Barratia) op 11.59, 19. Verbeeck (Belg-De Kimpe) op 12.07, 20. Lopez Carril (Sp-Barrutïa) op 12.45, 21. Hezard (Fr-Stablinsky) op 12.46, 22. Gandarias (Sp-Geminiani) op 14.22, 23. Martins (Port-Vissers) op Delisle, Ovion) 7.04.55 23 plaatsen, 2. 14.45, 24. Berland (Fr-De Muer) op 14.48, 25. Alain Santy (Fr-De Muer) op 15.03, 64. VIANEN (Ned-Desvages) 7.Ó7.52,' 8. VISSERS 7.11.19. op 27.09, 75. PUSTJENS (Ned-Vissers) op 30,30, 80. KREKELS (Ned-Vissers) op 32.59, 85. TABAK (Ned-Stablinski) op 34.31. 99. VAN DER LEEUW (Ned- Vissers) op 42.33, 106. DE KONING (Ned-Vissers) op 49.15, 113. SCHE PERS (Ned-Driessens) op 57.13, 114. JANBROERS (Ned-Vissers) op 1.03.22, 115. VRANCKEN (Ned-Vissers) op 1.04.48, 118. KELLENERS (Ned-Vis- dErTlEEUW) 14.26.29. PLOEGENKLASSEMENT Ploegenklassement Tweede gedeelte Zevende etappe: 1. Barrutia (Fuente, Galdos, Martos) 14.1.6.28, 2. Plaud 14.17.08, 3. Stablinski 14.19.17, 4. Caput 14.19.30, 5. De Muer 14.22.04, 9. VIS SERS (MARTINS, OLIVEIRA, VAN sers) op 1.11.55. BERGKLASSEMENT Doorkomsten op de Cols Col du Saleve (le Categorïe):l. Oca na (Spa) 15 pnt, 2. van Impe (Belg) op 40 sec 12 pnt, 3. Torres (Spa) 10 pnt, 4. Fuente (Spa) 8 pnt, 5. Theven et (Fra) 6 pnt, 6. ZOETEMELK (Ned) 5 pnt. Col de Tamïe (3e categorie ):1. Tor res 10 pnt, 2. Hochart (Fra) 8 pnt, 3. PUSTJENS (Ned) 6 pnt. Meribel—lesAllues (2e catego- Algemeen Ploegen klassement: 1De Muer 121.59.02, 2. Caput 122,01.44, 3. Plaud 122.06.54, 4. Driessens 122.07.24, 5. Stablinski 122.07.56, 12. VISSERS 123.16.36. PUNTENKLASSEMENT Het puntenklassement: 1Van Sprin gel (Belg) 86 pnt, 2. ZOETEMELK (Ned) 69 pnt, 3. Guimard (Fra) en Verbeeck (Belg) beiden 63 pnt, 5. Van Rocsbroeck (Belg) 55 pnt, 6. VIANEN (Ned) 49 pnt, 7. De Geest (Belg) 46 pnt, 8. Ocana (Spa) 45 pnt. De ramp is compleet, omdat Meribel voor de ontvangst van de Tour toch al zoveel noodvoorzie- ningen had moeten treffen. De tenten van de renners slaan los uit de haringen. De spandoeken zijn in het kolkende water op weg naar omlaag. Motorrijders worden in de persloods droog, gewreven door masseurs en he'. is duidelijk dat morgen alle au to's schokken van de hoestbuien, want dit klimatologisch even» ment jaagt ons na zoveel hitte gegarandeerd zware verkoudhe den op het lijf. Méér dan ouderwets, is nu - tien over half zes de toestand Op de onhoorbaar geworden schrijfmachines wordt terugge grepen naar 50 jaar geleden, alle ellende van de wereld bij Tour hoorde. Is dit dan de dag van Bernard; Thevenet? Heeft hij op een aan-, komst als deze gewacht mei een loeder van een klim, met een nijdige Ocana, met een verbazing. wekkende Zoetemelk en met een' iveer dat nauwelijks te beschrij. ven valt? Alles vandaag was pre. cies zo gek als de Tour zelf ls: eën verschrikkelijk vroege stel na. een rustdag, die wat de vol gers betreft over het algemeen op een feestnacht is uitgelopen, zodat zij met kennelijk houten hoofden op weg gingen naar de Aspro-fabrieken. Een grapje van meneer Lévi tant. Hij wilde een van zijn voor naamste sponsors, verantwoord» lijk voor de medische verzorging in de Tour, eens plezieren. Hij wilde voor het eerst in zijn leven óók eens lollig zijn. Dus hakte hij, zonder- consideratie met de renners, deze werkdag in tweëen: een ochtendrit naar Aspro, wast iedereen kon proberen zijn kate? kwijt te raken, omdat hem de poeders en de pillen bij wijs van spreken in het gezicht vlo gen, samen met koude, halve lép pen, mineraalwater en wijn plus een rennie voor de maag ali toetje en een middagrit dit uitmondde in een zondvloed, 's Morgens sloeg Ocana toe op de iedereen onbekende Col d: Salève, een ploert van de eejste categorie die met korte maar o zo steile en scherp zig-zaggende trapezes tegen de hemel staal. Voor de renners een barre sur. prise, voor de volgers een niet mis te verstane aansporing ora toch maai- aan het werk it gaan. Een als geestig bedoeld Aspro-rit met ingebouwde scherp rechter van de ergste soort is the day after the night beiore natuurlijk helemaal geen punt Regelrecht gemeen is het vaa Lévitant om na de Salève de renners van de fiets te halen, hffi opnieuw te doen verzorgen, hus ritme te verpesten en hun zo it betrekken bij de hoofse buiging die hij zo nodig voor een Be faamd Pillendraaier moet ma. ken". De coureurs moesten allemaal weer even de tempel van de mammon in en zij deden hs gedwee. Ook zo'n eerbetoon is maf. Liever waren zij na de Salè ve doorgereden, warmgedraaid als zij waren, met de spierfl helemaal op het klimwerk tog* steld. Nu moesten zij in gedwon gen rast hun gedachten ander- maal zien te bepalen op het stuk je bijna-steilewandrijden, dat het einde van de middag wachtte Die klimpartij op zichzelf was groots en Joop Zoetemelk was ze mogelijk nog grootser, maar fiJj moesten etage na etage een don derend -noodweer in, dat hen dere kilometer meer te grazen nam en hen aan de finish botwei trachtte te verzuipen. En ook dal is, menselijk gesproken, te gel om los te lopen. Maar zo is nou eenmaal df Tour. In de rit van vandaag as ten alle nuances, waaruit de for mule van dit- circus bestaat is zot, aartsdramatisch, sport® en wat de begeleidende verschijn selen betreft volstrekt onberekw baar. Willem Duys, vandaag voor het eerst van zijn leven to d» Tour, had voor dit spektakel Mi na het Franse volkslied gezonga Met open mond ervoer hij 1® als een stuk gekker nog dan effl platenmaatschappij en hij haw de vuist van verrukking. Tol® ook hij, op de top van de doiï-i werd weggespoeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 10