PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Eind dit jaar voorlopige keus mogelijk voor compartimentering Oosterschelde VERLIES NS VORIG JAAR 164 MILJOEN BOMMENLEGGER MAAKT FRANS SPOORWEGVERKEER ONVEILIG Reizigersvervoer gedaald Phnom Penh bereid tot een gesprek Juristen in Vatrcaan hel DEN UYL: MINDER VOOR DEFENSIE NAVORDERING OP REIZEN NAAR DUITSLAND EN OOSTENRIJK Margarine- s Pagina 3 oorlog 216e jaargang - nummer 158 Zaterdag 7 juli 1973 Cjk DRUKKERIJ DEN BOER VOOR HOOGWAARDIGE KWALITEIT il de congregatie voor d>- geloofsleer van de R.-K. Kerk deze week herft sepu bllceerd is vooral gench*. to gen de opvattingen van de Zwitserse theoloog Hans Kiing. Na hel tweede Vaticaans conci lie heeli deze auteur ln een helder en lezenswaardig boek het vraagstuk van de pauselijke onfeilbaarheid aan de orde gesteld. Onmiddellijk na de ver schijning besloot de congregatie Küngs geschrift aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen, in feite een kerkrech telijk proces. Kung heeft zich de afge lopen jaren bij herhaling verzet u-gen de wijze waarop dit proces is gevoerd: in het geheim en zonder dat hij de mogelijkheid had kennis te nemen van de processtukken. Donderdag heeft Küng in een eerste reactie op het nieu we Vaticaanse document al laten we ten dat naar zijn mening de congre gatie het 'vragende karakter' van zijn geschriften volkomen beeft genegeerd. Zijn boeken beschouwt hu namelijk als vragen in de dialoog met theologen en leken. In zijn studie over de pause lijke onfeilbaarheid heeft hij dit d'a- loog-karakter extra onderstreep', door een uitgebreid citaat van Augustinus. beginnend aldus: „Laten wij dan sa men de weg der liefde gaan en de handen uitstrekken naar Hem. van wie geschreven staat: zoekt te allen tijde Zijn aangezicht". Het ligt buiten onze bevoegdheid een oordeel uit te spreken over de theologische kanten van dit Ro meinse dispuut, nu in eerste fase be ëindigd via de publikatie van het nieu we Vaticaanse document. Wel hebben wij destijds met grote belangstelling kennis genomen van Klings boek 'On feilbaar'; het leek ons en het lijkt ons bij hernieuwde kennisneming ook nu een eerlijk en oprecht boek. Kling geeft onder meer inzicht Ln de politieke en kerkelijke achtergronden van het eerste Vaticaans concilie, waar het dogma van de pauselijke onfeil baarheid werd afgekondigd. Hij toont aan. dat in 1870 op politiek terrein de 'Romeinse kwestie' een zaak van levens belang was voor paus en curie. Het ging daarbij om de vraag of de toch al sterk ingesc'nrompelde ker kelijke staat kon worden behouden te gen de Italiaanse eenwordingsbewe- ging in. Vooral ook met het oog daar op wilde de paus de onfeilbaarheid tot dogma verheven zien: zouden de Italiaanse politieke leiders net wagen op te treden tegen de bisschop van Ro me, wiens persoonlijke onfeilbaarheid en primaat over de gehele wereld door een concilie in plechtige en definitieve vorm 'urbi et orbi' was afgekondigd V'erkeliik speelde vooral de afweer N tegen ae invloeden van modemis men. Paus Pius IX had daartegen in 1864 de Syllabus errorum doen pu bliceren. een lijst waarmee aïïeriei ne- gentienae-eeuwse stromingen socia lisme. gallicanisme, naturalisme enz. scherp werden veroordeeld. Mede daardoor werd het. eerste Vaticaans concilie aldus Küng 'niet het con cilie van ae interne hervorming en vernieuwing, maar van de naar buiten gerichte reactie en afkapseling'. Dit be toog van de Zwitserse theoloog maakt vooral de buitenstaander duidelijk waarom destijds de R.-K. Kerk tot de afkondiging van het dogma der pause lijke onfeilbaarheid besloot, terwijl zij toch negentienhonderd jaar zonder dit leerstuk goed was uitgekomen. Deze historische problematiek ontslaat de theoloog echter niet meent Ktlng van het onderzoek naar de waarheid van het dogma zelf. Dat onderzoek ondernam hij in het hier bedoelde boek, vragend en verkennend. Het ziet er nu naar uit dat dit nieu we Vaticaanse document meer bij het concilie uit 1870 past dan bij het tweede Vaticaans concilie uit deze eeuw. Het dogma uit 1870 heeft onge twijfeld tot stand gebracht wat er des tijds mee werd beoogd: het versterkte het centralisme in de kerk, het. verste vigde het. hiërarchieke denken, het be vorderde binnen de R.-K. Kerk een regeringsstijl, die aan die van een ab soluut monarch deed denken, een stijl die zijn hoogtepunt bereikte onder de voorganger van Joannes XXIII: Pius XII- Dit nieuwe stuk past helemaal bij de formeel-juridische denktrant van cie Romeinse theologen uit de trarïitie- 1870, die geloofswaarheden het liefst maar verpakken in spitse en spitsvon dige formuleringen. Vandaar de uit eenlopende reacties op het document. Allerwege beijvert men zich in het zoe ken van interpretaties om daarmee de waarde van het geschrift af te zwak ken of zelfs ongedaan te maken. Dat is allemaal mogelijk. De Westduitse bisschoppen bijvoorbeeld hebben er al op gewezen dat het hier niet orn een pauselijke uitspraak gaat. geen ency cliek. evenmin wordt de vrijheid van net theologisch onderzoek aangetast. Met andere woorden: zo belangrijk is het ook weer niet. Inmiddels komen uit Rome geheel andere opvattingen, dwars ingaande tegen ae sussende ver klaringen. Dat is echter niet de geest van het tweede Vaticaans concilie, maar die van het eerste, uit 1870. Küng heeft daarover eens geschreven dat het meer 'juridisch dan bijbels' was. D3t klopt kennelijk ook voor dit nieuwe stuk. Als William Rogers maandag in Praag aankomt is hij de eerste Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken die sinds de tweede wereldoorlog Tsjechosiowakije bezoekt. Rogers blijft slechts een dag en tekent dan een consulaire overeenkomst. TREIN ONTSPOORD DOOR PLASTICBOM (Van onze correspondent). PARIJS Een onbekende ter rorist die in de nacht van don derdag op vrijdag de Micheline- trein tussen Auxerre en Avallon, 200 km ten zuiden van Parijs, met een plastic bom had laten ontsporen, heeft gisteren in een brief aan de Franse spoorwegdi rectie gedreigd het drukste sta tion van Parijs, het Gare Saint- Lazare op te zullen blazen, ten zij hem eerst een miljoen frank ter hand zou worden gesteld. Gezien zijn eerste prestatie nemen de spoorwegen dit dreigement begrijpe lijk beslist erg au-serieux en de Fran se recherche zet sedert enkele dagen clan ook alle zeilen bij om de bandiet in handen te kunnen krijgen- Er deden zich bij de ontsporing geen persoonlijke ongevallen voor. Al sedert hiim 1 jaar, zo heeft de spoorwegdirec tie nu onthuld, ontving ze regelmatig dreigbrieven, hoogst vermoedelijk uit dezelfde bron, waarin hoge geldsom men werden geëist om te voorkomen dat op bepaalde treinen 'n aanslag zou worden gepleegd. Aangezien de chan terende briefschrijver duidelijk be- vandaag in de krant Zeeuws nieuws op de pagi na's 2, 4, 5,7 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 12 en 13. Radio en tv op pagina 23. Financieel nieuws op pagina 25. en in de zaterdagkrant Paf. 15 Cruisevaart zoekt het ook door de lucht. Op deze wijze proberen de rederij en een deel van de loeris- tenmarkt terug te halen. Pag. 16 In Middelburg opent de Jezusbeweging een cen trum voor jonge mensen Stemmen uit de Kerken: Van en voor de draaita- feU Pag, 17 De Roman-Visscherkaart in één band met het Spe- cvlvm Zelandiae, een fac simile-druk die mag Letterkundige kroniek van Hans Warren. Pag. 1€ Popprael: Lezers schrijven. Pag. 19 Schaken, dammen, brid ge, hengelrubriek, puzzel en culinair avontuur. wees dat hij uitstekend met alle as pecten van het spoorwegwezen en ook van de afpersingstechnieken op de hoogte was, neemt men aan dat hij waarschijnlijk zelf tot het treinperso neel behoort. Lichtsignalen De directie zag zich daarop wel verplicht het gevaarlijke spelletje mee te spelen en zijn instructies tot op zekere hoogte op te volgen. Zo wer den al tweemaal treinen, 's nachts, hij een bijzonder lichtsignaal dat de af perser eerst in een brief beschreven had, door de machinist tot stilstand gebracht. In cle brief was ook nauw keurig aangegeven waar een tas met bankbiljetten door de machinist moest worden gedeponeerd. Tientallen inspecteurs die in de trein hadden plaatsgenomen zetten met speurhonden onmiddellijk de omge ving af zonder dat de terrorist echter kon worden gegrepen. Politieinspec- teurs waren ook donderdagnacht weer vlak in de buurt waar de piastic bom ontplofte om een tweede trein nog net tijdig te kunnen waarschuwen. Een eerste dieseltrein was toen al ontspoord. Duits luchtverkeer vrijwel normaal HAMBURG (DPA) Het vliegver keer in West-Duitsland verliep vrijdag vrijwel normaal. Voor het noorden geldt dat evenwel alleen voor het verkeer naar Berlijn en chartervluch ten. De Lufthansa berichtte in Frank-; fort dat slechts de 'normale' vertra gingen van hooguit een half uur voor-: kwamen. Ook de grootste chartermaatschappij' in de bondsrepubliek. Condor, meldde, niet noemenswaardige belemmeringen in het verkeer. Het ministerie van verkeer in Bonn deelde mee dat de; luchtverkeersleidingsplaatsen nage-1 noeg normaal bezet waren. Alleen in| Frankfurt meldden zich enkele lucht-, verkeersleiders ziek. In Hannover; konden de toestellen voor Berlijn nor maal begeleid worden. In Hamburg lag het luchtverkeer, op' de Berlijnvluchten en de vluchten naar Scandinavië en Londen na, ge heel stil. Volgens de vliegvelddirectie reizen steeds meer chartermachines via Kopenhagen en Amsterdam zuid waarts. Het ministerie van verkeer maakte vrijdag bekend dat door de stópheids- actie van de verkeersleiders tussen eind mei en medio juni 3.539 vluchten geannuleerd moesten worden. De sommen die de afperser van de spoorwegdirectie, die ook in Frank rijk toch al met voortdurende en grotere tekorten te kampen heeft, ver langt zijn intussen van 500.000 tot één miljoen franken opgelopen. De nervositeit onder de honderduizen den Franse en buitenlandse toeristen die tijdens dit hoogseizoen met de trein naar hun vakantieoorden wilden reizen, neemt hand over hand toe en vele reizigers moeten hun treinkaart jes al weer hebben ingewisseld omdat ze. onder deze omstandigheden, een ander middel van vervoer verko zen. Zong Borel zei dat momenteel geen onderhandelingen gaande waren, noch met de rode khmer in Cmbodja noch met het verdreven cv-staatshoofd Norodom Sihanoek in Peking (deze verklaarde op 30 juni in een interview met de New York Times dat de opstandelingen in Cambodja hem had den verzekerd dat hij na de 'bevrij ding' staatshoofd zou blijven). De minister verklaarde dat zijn rege ring een nieuw plan van zes punten heeft. Die zijn: strikte naleving van artikel 20 van de Parijse akkoorden; terugtrekking van alle vreemde troe pen in Cambodja) beroep op de inter nationale commissie van toezicht en controle toe te zien op naleving van SAIGON: Onder grote publieke be langstelling wordt hier in het cen trum van Saigon een partij van honderden ponden zuivere heroïne in brand gestoken. Het vuur bete kende het einde van een twee jaar durende actie genaamd voor het volk' tegen narcotica. Het partij tje dat hier in vlammen opgaat is zo'n twee miljoen gulden waard. artikel 20; Aanvaarding in beginsel van het toepassen van een onmiddei lijke wapenstilstand; het sturen van een delegatie van de regering in Phnom Penh naar een nader overeen te komen piaats voor een ontmoeting; met vertegewooróigers van de tegen-1 (Zie slot pagina 3 kolom 5) DEN HAAG (ANP) De regering handhaaft haar voornemen de defen siebegroting. 1973 te verlagen. De des betreffende aanvullende begroting zal op korte termijn worde» ingediend Minister-president drs. Den Uj 1 schrijft dit in een brief aan de tweede kamer, waarin hij voorts meedeelt dat de regering moet afzien van een deel van de voorgenomen maatrege-i len, met name in de welzijnssector, als gevolg van het verwerpen door dej kamer van het voorstel tot verhoging j van de accijns op benzine, Met. het bedrag dat op de defensiebe-i groting 1973 wordt vrijgemaakt kan de regering zich voor dit jaar del middelen verschaffen tot. dekking vani de uitgaven voor de voorgenomen wijziging van het pensioenbijdragever-1 haal. De regering is niet voornemens1 wijziging te brengen in ae hierover, bereikte overeenstemming in de een- De regering beraadt zich nog op de mogelijkheid om te voorzien in dek king van een deel van de voorgeno men uitgaven voor noodhulp in het kader van de ontwikkelingssamenwer king en voor de inmiddels aangekon digde maatregelen ter bestrijding van de leegstand van woningen. De voorbereiding van de wetswijzi ging ter verlaging van het collegegeld wordt, ondanks het wegvallen van de voorgeselde dekkingsmiadelen aie; mede hiervoor waren bedoeld, voor gezet. Het wetsontwerp zal zo spoedig mogelijk worden ingediend. In het; kader van de indiening van de miljoe-' nennota 1974 zal nader worden mee gedeeld op welke wijze de gevolgen var. de voor te stellen wetwijzigihgj zouden kunnen worden opgevangen, aldus drs. Den üyl. MATERIAAL VOOR NIEUWE COMMISSIE-OOSTERSCHELDE (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Er is een goede: kans dat tegen het eind van het j jaar voldoende studiemateriaal op tafel ligt om alvast een voor lopige keus te maken uit een aantal mogelijkheden tot com partimentering (verdeling in bekkens) van het Oosterschelde- gebied achter een afsluitdam. De door het kabinet-Den Uyl aange kondigde commissie-Ooster- schelde zal dus op korte termijn over een in grote lijnen afgeslo ten onderzoek naar de water- huishoudkundige, milieutechni sche en uitvoeringstechnische mogelijkheden van een 'verka- ling' van de af te sluiten zeearm kunnen beschikken. De afgelopen anderhalf jaar hebben twee afdelingen van de rijkswater staat zich grondig verdiept in de con sequenties van een reeks verschillende oplossingen om liet Oosterscheldege- bied in zoete en /of zoute bekkens te verdelen. In Scharendijke hield de nieuwe afde ling 'nazorgwerkzaamheden' in ver band met de afsluiting van de Ooster schelde' zich vooral bezig met de technische kanten van het probleem. De afdeling milieuonderzoek van de deltadienst van rijkswaterstaat in 's- Heer Arendskerke onderzocht de di verse varianten vooral op de toekom stige waterkwaliteit. De verschillende studies zijn steeds ingebracht in een projectgroep Oosterschelde. In die projectgroep zijn naast de beide wa terstaatsafdelingen vertegenwoordigd het delta-instituut voor hydrobiolo- gisch onderzoek te Yerseke, het rijks instituut voor de zuivering van afval water (RIZA) te Voorburg, het Insti tuut voor bodemvruchtbaarheid in Groningen en de Drinkwaterleiding van Rotterdam. Extra Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft vorige week in zijn nota-Oosterschelde aan de tweede ka mer nog vastgesteld dat de mogelijk heid van compartimentering van het Zeeuwse Meer een 'extra element' is in aanvulling op een reeks beheers maatregelen om de waterkwaliteit in een afgesloten OosterschelBe in de hand te houden. En hij wees er daarbij op dat destijds (bij de aanleg van de Grevelingendam. Zandkreek- dam en Volkerakdam) in wezen al een begin is gemaakt met een vorm van compartimentering van het delta gebied met als mogelijkheid de aldus geschapen bekkens voor andere doel einden van de zoetwatervoorziening te gebruiken. In de hele discussie over aie compar timentering is de laatste jaren de mogelijkheid van een zout stilstaand bekken in het westelijk deel van de Oosterschelde sterk naar voren geko men. In eerste instantie bleef het bij zeer voorzichtige ideeenschetsen. De begin 1972 begonnen studies zijn daar van een uitwerking geworden. De twee waterstaatsafdelingen en de pro jectgroep Oosterschelde hebben reek sen mogelijkheden van zoete en zoute compartimenten aan een nader onder zoek onderworpen De diverse varian ten werden steeds op alle mogelijke belangen doorgemeten, zoals het biolo gisch milieu, ae waterkwaliteit, land bouw, recreatie en visserij. Bij het onderzoek naar de waterkwaliteit zet te men steeds de consequenties van de belasting met fosfaten en nitraten en het zoutgehalte naast elkaar. Ook werden de consequenties van iedere mogelijke oplossing voor de scheep vaart aan een nauwkeurige beschou wing onderworpen. En dan was er natuurlijk steeds het kostenaspect. Op het ogenblik zijn de studies ver gevorderd. De nieuwe commissie-Oos- terschelde zal er in ieder geval bii haar werk al duidelijke indicaties uit kunnen halen voor het eventueel aan bevelen van een (In de rubriek "Nader Be keken' meer details over de Oosterscbelde-comparti- menterinffi UTRECHT Het verlies van de Nederlandse Spoorwegen over 1972 is bepaald op 164,5 miljoen gul- j den. De NS-resultaten lijken daardoor aanmerkelijk beter dan het voorafgaande jaar 257 miljoen tekort), maar dat is meer een kwestie van andere cijferschikking dan van een betere gang van za ken. Door de veelvuldige en aanzienlijke tariefsverhogingen in 1972 is het reizigersvervoer zelfs ge daald (al was de opbrengst wat groter). Hetzelfde geldt voor het goederenvervoer. Voor de spoorwegen was 1972 het eerste jaar waarop de EEG-verorde- ning van toepassing was, die de rege ring verplicht de tekorten op „gehand haafde verplichting van openbare dienst" te vergoeden, aldus het van daag verschenen jaarverslag van NS. Op grond daarvan kreeg liet bedrijf voor zijn reizigersvervoer een over- Iieidsvergoeding van 265 miljoen. Het netto-verliessaldo van 164,5 miljoen moet met dat als inkomen geboekte bedrag vermeerderd worden om het bedrijfsresultaat (verlies) te krijgen. Dat betekent dat in 1972 de uitgaven, de inkomsten overtroffen met rond 430 miljoen gulden. In 1970 en waren de vergelijkbare bedragen 242 en 362 miljoen gulden. Ook toen wa ren er bepaalde rijksbijdragen; de netto-verliessaldo's waren in '71 en '72 142 en 257 miljoen gulden. In de aanvankelijk door NS opge stelde jaarrekening was het veriiessai- do bepaald op 152 miljoen, waarbij uitgegaan was van een overheiasver- goeding van 277,5 miljoen. De staat, als enig aandeelhouder, heeft de jaar- Zie slot pagina 3 kolom 2) Staakt-het-vuren en gesprek met Sihanoek PHNOM PENH (AFP) De Cambodjaanse minister van buiten landse zaken, Long Boret, heeft vrijdag op een persconferentie ge zegd dat de regering in Phnom Penh bereid is tot een gesprek met de rode khmer om, op een in onderling overleg te kiezen plaats, te discussiëren over beëindiging van de vijandelijkheden en nationale verzoening. De wetgevende en uitvoerende organen van Cambodja aanvaarden, conform artikel 20 van de akkoorden van Parijs, een onmiddellijk staakt-het-vuren tussen de strijdkrachten van alle partijen in Cam bodja, zo verluidde vrijdag in Phnom Penh. AMSTERDAM Duizenden inwo ners van Amsterdam werden vrij dagmiddag verrast door een plot selinge onweersbui met volop neerstromendq regen. Binnen kor te tijd stonden straten onder wa ter doordat de rioolputjes ver stopt waren. Auto's reden door de stad met aan beide kanten een waaier van opspattend water. Op de foto: verraste Amsterdammers bezig het water te keren. Een van hen heeft bij gebrek aan beter maar een plasticzak gebruikt als DEN HAAG Nederlanders die dit jaar bij een reisbureau hun vakantie geboekt hebben in Duitsland of Oostenrijk zullen mogelijk door de recente revaluatie van de mark en de schilling nog een navordering moeten betalen. Het ministerie van economische zaken heeft toestemming verleend aan de reis bureaus om deze regeling door te voeren. De extra-heffing mag echter alleen worden gevraagd als de reizen door de reisbureaus nog niet zijn betaald. De revaluatie van de Duitse mark bedroeg 5,5 procent en die van de Oostenrijkse schilling 4.8 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1