PROVINCIALE ZEEUWS OOSTBLOK KOMT MET MEER ONTWERPTEKSTEN Aanhoudende droogte bedreiging voor Zeeuwse fruitteelt en akkerbouw i. uuun Ook verklaringen Duitse minister Scheel „PRIJSSTIJGINGEN DOOR VS-EXPORTSTOP SOJA" Nixon overwoog af te treden de krant van zeeland Dollar weer op dieptepunt Verklaring ZOMERZEER VASTHOUDEND FRUITTELERS: „GROTE REGENVAL IS BITTERE NOODZAAK 216e jaargang - nummer 156 Donderdag 5 juli 1973 PZC FRANKFORT/PARIJS (ANP/ GPD) De koers van de Ame rikaanse dollar heeft woensdag op de wisselmarkten in Europa een dieptepunt bereikt terwijl de bezorgdheid over de mone taire onrust toeneemt. In Parijs verklaarde president Pompidou dat de monetaire si tuatie verslechtert en dat alle landen hierdoor schijnen te worden meegesleurd. Er dient een onderzoek te worden ingesteld na.ar de toestand en er moet een beleid worden vastgesteld om Frankrijk en Europa te beschermen tegen deze kwaadaardige ziekte ge naamd 'monetaire crisis', aldus de Franse president. Ook in kringen van deviezenhande- laars te Londen ziet men de noodzaak in van maatregelen op regeringsni veau om de voortdurende daling van de dollarkoers tot stilstand te bren gen. De dollar is op het ogenblik uitge drukt in D-marken 27 procent min der waard dan de koers van 3,20 mark die begin dit jaar gold. De vice-pi'esident van de Westduitse centrale bank, dr. Otmar Emminger, noemde de daling van de koers van de dollar ten opzichte van de markt overdreven. Hij zei te verwachten dat er vroeg of laat een koersherstel zal intreden. Ook op de Amsterdamse wisselmarkt is de dollar op een nieuw dieptepunt gekomen. Tijdens een nerveuze handel en bij grote omzetten kwam een slot- notering tot stand op 2,5475-/2,5525 tegen een slot van dinsdag op 2,5875- ƒ2,5900. Ook ten opzichte van de Zwitserse .frank, de Franse frank en de Zweedse kroon bereikte de koers van de dollar woensdag een dieptepunt. Later op de dag was er echter in vele gevallen sprake van een koersherstel. PARIJS De Franse regering heeft in haar wekelijkse zitting van woensdag beslo ten de strijd tegen de inflatie met versnelde kracht op te voeren. Door de rentevoet te verlagen en een be drag van 2,3 miljard franken aan kredieten te blokkeren, hoopt de mi nister van financiën Giscard d'Estaing Verwacht wordt dat over dit jaar de Franse frank acht proeent van zijn waarde zal verliezen. CAIRO: De Lybische leicler kolo nel Moammer el Khadafy (l) en de Egyptische president Anwar Sadat zitten hier onder het nieu- embleem van de confederatie van Arabische Republieken, 'Adelaar van Qouriesh'. De foto werd gemaakt tijdens een speciale kabinetszitting waarin de werd besproken. BELGEN DROPPEN VOEDSEL BOVEN OPPER VOLTA BRUSSEL (ANP) C-113-toesteUen van de Belgische luchtmacht zijn mo menteel in Opper Volta bezig levens middelen met behulp van parachutes neer te laten boven ontoegankelijke gebieden in Opper Volta. Volgens een mededeing van de Belgische lucht macht verloopt deze operatie uitste kend. Per dag worden steeds twee vluchten uitgevoerd met telkens acht ton levensmiddelen. De Belgische luchtmacht heeft in de Sahel-landen, ten zuiden van de Saha ra, die door droogte geteisterd wor den verscheidene luchtmachttoestellen die behulpzaam zijn bij het transport van levensmiddelen van de Afrikaanse havens naar het binnenland. Ook zijn er Belgische parachutisten aanwezig.' VW H' een (Van onze correspondent). HELSINKI Zo min mogelijk concrete resultaten en zoveel! mogelijk formuleringen die de Russische invloedssfeer be schermen tegen infectie met westelijke ideeën, naast een rui me mate van economische, technologische en handelsrela ties met datzelfde Westen: deze beginselen liggen aan de basis van het resultaat, dat de War- schaupact-landen bij de confe rentie over veiligheid en samen werking in Europa willen berei ken. De Sowjet. Unie lijkt vooralsnog niet van zins de Brezjnev-doctrine, die de soevereiniteit der socialistische landen beperkt, te laten vallen, in weerwil van de vele volzinnen uit de Russische ontwerptekst over de begin selen van de betrekkingen tussen sta ten. Een Sowjet-woordvoerder heeft tijdens een persconferentie de Russi sche inval in Tsjechoslowakije als een daad van „vriendschappelijke bijstand op verzoek" gekenschetst en de con clusie die men daaruit kan trekken is dat een dergelijk gebeuren ook in de toekomst mogelijk is. Commentaar van minister mr. Max van der Stoel: „Als Praag zich zou herhalen dan zou de ontspanning een enorme klap krijgen en zou ook het bouwwerk dat wij nu proberen op te trekken worden ondermijnd". Wanneer de 35 ministers in de Fin se hoofdstad vermoedelijk vrijdag de eerste fase van de conferentie afslui ten, zal er een complete blauwdruk ter tafel liggen van de Moskouse opvattingen. Behalve de Russische ontwerptekst, zijn gisteren ook een Oostduits-Hongaars concept over de economische betrekkingen en een Pools-Bulgaars plan voor de humani taire en culturele contacten overhan digd. Indrukwekkend Ook van westelijke zijde echter komt er nu al inbreng voor de discus sies die zich in september te Genëve in de commissies en sub-commissies gaan ontwikkelen. Evenals na de rede van Gromyko toonde de heer Van der Stoel zich na afloop van de uitputten de stortvloed van redevoeringen, te leurgesteld over het Russische ont- Zie slot pagina 3 kolom 6 gons' tegenovc; plaatst. Zowel i van deze verkia zen of hier wo title trale iOKIO: Zeer boze vissers hebben woensdag een protestmars naar het ministerie van volksgezondheid in de Japanse hoofdstad gehou den om daar te betogen tegen de vervuiling van de Japanse wate ren. een vervuiling die zij aan de nalatigheid van de regering en de industrie wijten. IR. LARDINOIS EN KNOTTNERUS: Tegenmaatregelen BRUSSEL (ANP) De Europe se landbouwcommissaris, ir. Pierre Lardinois, vertrekt in het komende weekeinde naar de Verenigde Staten om er bespre kingen te voeren over de situatie die ontstaan is na het gedeelte lijk embargo van de VS op de uitvoer van sojaprodukten. Dat exportembargo beeft de EEG- landen in grote verlegenheid ge bracht. Vooral na oktober kan er een kritieke situatie ontstaan, aldus Lardinois, woensdag in DOCHTER JULIE: IN MEI VAN DIT JAAR WASHINGTON (DPA/UPI) In de beslotenheid van het bui tenverblijf Camp David in de heuvels van Maryland heeft Ri chard Nixon op 4 mei met de gedachten gespeeld af te treden als president van de Verenigde Staten van Amerika. Dit heeft zijn dochter Julie Eisenhower woensdag onthuld in een vraag gesprek in San Clemente in Ca- lifornië met twee verslaggevers van persbureaus, twee voor haar 25ste verjaardag. Volgens Julie had de familie Nixon van het idee afgebracht omdat zulks naar haar mening een „erkenning van verkeerd handelen" zou betekenen en fornië of zijn huis in Key Biscayne (Florida). Hij noemde de beweringen vals, grof en volledig onwaar. Zij ïni psels hij nodig was als president. Nixon! doen veronderstellen dat Nixons poli had tijdens een familiebijeenkomst ge-I zegd: „zou ik moeten aftreden?. Zou het beter voor het land zijn?. Zou het de wonden sneller helen?". De familie had hem gezegd van het tegendeel overtuigd te zijn. President Nixon is kwaad en ontzet over de aanhoudende beschuldigingen volgens welke hij bij i de aankoop van zijn huizen in Calïfor- nië en Florida duistere zaken zou hebben bedreven en een bericht vol gens het welk de hijzonder officier van justitie belast met het Watergat-1 onderzoek deze beschuldigingen in on-! derzoek zou hebben. Woordvoerder Ronald Ziegler deelde dit dinsdag mee en zei dat niets onregelmatigs of oneerlijks heeft plaatsgehad bij de aankoop van La Casa Pacfica in Cali- In Washington ontkende officier van justitie Archibald Cox een onderzoek te zijn begonnen naar de beweringen. Hij zei slechts één van zijn medewer kers te hebben verzocht de persbe richten daarover te verzamelen om precies te weten wat erin staat. Ko- 'omschrijver Jack Anderson had on der meer in de Washington Post ge schreven dat een dochtermaatschappij van ITT (international telephone and telegraph), Scott Lawn Products, gra- (Zie slot pagina 3 kolom 3) Brussel in een gesprek met jour-i nalisten. Het bestuur van het landbouw schap heeft in zijn vergadering woensdag aangekondigd dat op de maandelijkse bespreking met de minister van landbouw zal worden aangedrongen op een protest van de Nederlandse re gering tegen de Amerikaanse maatregel. De sojabonen wor den onder meer gebruikt voor veevoeder. Zowel ir. Lardinois als de voorzitter van het land bouwschap ir. Knottnerus vreest prijsstijgingen door de exportstop. De negen EEG-ianden zijn de voor naamste inporteurs van Amerikaanse sojabonen en veekoeken van soja-pro- dukten. Bonen en koeken dienen hier voornamelijk als veevoeder. Het Ame rikaans export-embargo houdt in dat de EEG tot medio september van dit iaar 50 procent van de bestelde soja bonen en 40 procent van de bestelde koeken geleverd zal krijgen. Als de situatie blijft zoals ze is zijn Europese tegenmaatregelen mogelijk, aldus Lardinois. We zouden dat voor zichtig kunnen doen, bijvoorbeeld door heffingen te leggen op onze graan ex port. Tegenover een volledige (Zie slot pagina 3 kolom 2) Prijzen Lardinois zei woensdag dat als gevolg van de ontstane situatie de consumen tenprijzen voor slachtpluimvee waar schijnlijk omhoog zullen gaan. Van de rundvleesprijzen verwacht hij niet dat ze sterk zullen stijgen. De prijzen voor rundvlees hebben momenteel een dalende tendens. Voor de rundveefok- kerïj is men meer afhankelijk van gras dan van soja-produkten. De kosten voor de varkensmesterijen zullen ook toenemen, aldus de ver wachtingen van de Europese land bouwcommissaris. De mesters hebben echter op dit ogenblik nog een marge waarmee ze wat kunnen opvangen, zo zei hij. (Van onze weerkundige medewer ker) De weerkaart geeft een lucht- dnikverdeling aan de grond plus een stroming in de hogere lucht lagen te zien welke beide als zeer gunstig mogen worden genoemd voor warm zomerweer. Wel daalt de luchtdruk boven vrijwel ge heel West-, Zuid- en Midden-Euro pa langzaam, hetgeen in de ko mende dagen de kans op de ont wikkeling van een verspreid warmteonweer doet toene men. Woensdagavond werd licht on weer gemeld aan de Moezel en in Frankrijk een fikse hui van 33 millimeter in Bretagne. De hitte in Spanje duurt voort; Madrid kwam op 37 graden en in het binnenland is het nu al twee dagen rond 40 graden. Bij ons draait de wind iets verder naar het Oosten, waarbij geleidelijk weer warmere lucht wordt aange voerd, in het binnenland rond of boven 30 graden. Boven de Noordzee ligt een mistgebied, dat vrijwel nergens het land binnenkomt en deze kans wordt door de naar Oost draaiende wind al weer kleiner. De droogte die deze zomer tot nu toe kenmerkt zal zich nog enige dagen kunnen handhaven. Zeeuws nieuws op de pagi na's 2, 5 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 11. Sport op de pagina's 12 en 13. Radio en televisie op pagina 15. Financieel nieuws op pagina 17. J. B. BECU: „VOOR AKKERBOUW NOG GEEN ALARM SLAAN" VLISSINGEN De aanhouden de droogte dreigt de Zeeuwse fruittelers en landbouwers par ten te gaan spelen. Met name in de fruitteeltwereld bestaat gro te ongerustheid. In sommige gebieden in Zeeland, zoals in de Quarlespolder, zijn scheuren in de bodem ontstaan. De scheuren in de kurkdroge grond leveren nog geen directe schade aan het fruitareaal op, maar willen de fruittelers straks geen strop lijden dan is veel regen volgens hef consu lentschap voor de fruitteelt in Goes (er zou minstens 30 mm regen moe ten vallen) een bittere noodzaak. Vooral de fruitteelt op de droogte gevoelige grond heeft veel te lijden. In de akkerbouw werd de situatie nog niet van zodanige aard genoemd dat at noclig is nu al alarm te slaan, maar een feit is wel dat de droogte niet te lang moet aanhouden. „Droogteschade is er op dit moment nog niet. Maar als de droogte aan houdt dan zal die schade spoedig komen. Overigens, die scheuren in de grond, dat is tijdens deze dagen een normaal verschijnsel", aldus een woordvoerder van het consulentschap voor de fruitteelt in Goes. De klein- fruitteelt gewassen hebben onder deze weersomstandigheden flink te lijden. In het bijzonder de frambozen doen het erg slecht. Dit komt niet alleen vanwege de aanhoudende droogte, maar ook door de stormschade van april, toen vele gewassen vernield werden. Dit alles heeft tot gevolg dat de frambozenopbrengst dit jaar zeer matig zal zijn. Met de rest van de fruitteelt, zoals appels, peren, aardbei- in, en de kersen, is het minder slecht I De mogelijkheid de fruitteeltgronden te bevloeien of regeninstallaties in1 werking te stellen wordt niet eens in; overweging genomen. Enerzijds be schikt men eenvoudig niet over dit soort installaties, anderzijds is vloeiing onmogelijk omdat er alleen maar brak water in de directe omge ving van de gronden aanwezig is. Er kan op dit moment nog niet worden gezegd dat de bomen er door de droogte beroerder bij staan. Het fruit groeit nog goed. ikkerbouw De heer J. B. Becu uit Groede, land bouwer en voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij (ZLM) meen de dat met uitzondering van de onder- drogende grond nog geen invloed van betekenis is. „Er is nog geen enkele reden tot alarm ,maar als het een tijd zo doorgaat weet ik het nog niet", aldus de ZLM-voorzitter. „Over het algemeen is het zo dat het positieve het negatieve in evenwicht houdt", was de mening van de heer Becu. Directeur ir. J. Minderhoud van de 'Wilhelminapolder' te Wiihelminadorp zei de indruk te hebben dat de schade in de akkerbouw nog niet zo groot is. Hij wees er op dat in Zeeland de temperatuur de laatste dagen lager is geweest dan in de rest van het land. „Maar", voegde de heer Minderhoud er aan toe, „er zal deze week wel regen moeten komen". Overbeluwe De aanhoudende droogte, vooral in het oostelijk deel van de Overbetuwe heeft de fruittelers daar voor grote problemen geplaatst. Ook hier is het zo dat de scheuren in de grond geen directe schade aan de gewassen kun nen leveren, maar wel zijn de fruit telers geadviseer regeninstallaties in gebruik te nemen. Voorts is men daar ook tot bevloeiing van de gronden overgegaan. „Al zou net, nu op staande voet gaan regenen, dan nog is er een flinke! achterstand. We hebben gewoon ernstig tekort aan neerslag. Daardoor •klopt de verhouding van verdamping neerslag en vochtigheidsgraad van de grond niet meer", aldus een woord-i voerder van het consulentschap voori de fruitteelt in Tiel. In westelijke richting is de Betuwse grond van een zwaardere klei-samen- stelling en niet zo snel volledig uitge droogd. Maar ook daar heeft de "ko peren ploert' echter al vele bressen in j de bodem geslagen. „Van droogtescha de is in de Betuwe tot op dit moment echter ook nog geen sprake. Overi gens is dit weer ideaal voor de ker sen. De vrachten zijn van prima kwa liteit en bij dit weer komt er geen scheurtje in. Bij droogte is er ook altijd weinig rot. Voor de aardbeien is het bijna te droog, want de rijping gaat met dit warme weer te snel. De kilo's zullen er niet komen. De kwali teit is goed, maar door de toppen in de aanvoer, als gevolg van te snelle rijping, zijn de prijzen voor de fruitte- I Iers niet geweldig", aldus het consu-i lentschap voor fruitteelt in Tiel. 1 Jjantlijn cJÜL,over het r^J 'opstarten' van de k-mcen- I I tra Ie. Hen vriendelijk -V.uk, waarin enkele 'voort' en 'te erden ge- de aard vraag rij- reële In- overheid»- an wei of het hier om een no il, waarmee de vakbeweging treft ovr-rt-- zij het kri- ïziend - tot de orde van de dag. Letterlijk slaat er In het stuk: 'Enerzijds kan het bij een snel slin kende reserve aan fossiele brandstof fen worden toegejuicht dat er ook andere methoden zijn gevonden om Sn de energiebehoeften te voorzien. An derzijds moet echter onder ogen wor den gezien dat blijkens elders opge dane ervaringen kerncentrales poten tiële gevarenbronnen zijn. waarbij het risico bestaat dat bepaalde gevaren nog niel of onvoldoende zijn onder kend'. Een nogal onverbindende zin. Vermoedelijk wordt echter aldus wel vrij precies •/erwoord wat de gemid delde burger over de kerncentrale denkt. Maar in dit geval en in dit sta dium desondanks onverbindend. Het gaat hier om een onvermijdelijk verschijnsel in het maatschappe lijk bestaan: de overheid krijgt dagelijks allerlei al dan niet belang wekkende meningen te horen van burgers of groepen van burgers, maar ze komt er in vele gevallen niet veel verder mee, zoals het hierbedoelde stuk duidelijk maakt. Om misverstan den te voorkomen: dat geldt vaak ook van krantencommentaren, deze kolom niet uitgezonderd. Allerlei betogen ach teraf zijn soms boelend om er kennis van te 'nemen, maar fungeren vaak als de befaamde mosterd na de maaitijd, nog afgezien van de vraag of de be slissende instantie op het moment van de besluitvorming wel anders kon. Hier gaat het om een onplezierig ne venverschijnsel van de toenemende bureaucratie: belangrijke beslissingen moeten vele jaren in langdurige proce dures worden voorbereid en kunnen niet zo maar van de een op de andere dag worden omgebogen. Bovendien zijn de voorstanders van een bepaald project vaak op te respecteren gron den overtuigd van nun gelijk, men den- ke in dit verband aan de Amsterdams® metro-debatten. Een opvallend voorbeeld uit de mili taire bureaucratie biedt de histo rie van de eerste wereldoorlog. Toen Wilhelm II de mobilisatie had gelast, werd hij op het laatste moment door twijfel gekweld: hij wilde zijn be slissing herroepen. Waarop de gene rale staf hem liet weten dat een vol strekte chaos het geval zou zijn: de hele mobilisatie-machinerie met al lerlei ingewikkelde treinenschema's was al op gang gekomen en kon niet meer worden stopgezet. Een extreem voorbeeld, dat echter we! duidelijk maakt hoe in bepaalde stadia van het beleid beïnvloeding en ingrijpen bij zonder moeilijk worden. Vandaar dat in een moderne democratie openheid zo bijzonder belangrijk is. openheid vooral in het voorbereidend beleias- staaium, zodat ddn nog invloed kan worden uitgeoefend. Tegelijkertijd echter betekent dit voor belanghebben den b.v. vakbeweging, maar ook media dat zij voortdurend actief bezig moeten zijn, opdat een werke lijke wisselwerking met. de beleidsop vattingen tot stand komt, In een dergelijk stadium kan het geen kwaad bepaalde standpunten ex treem te formuleren, mits men be reid is naar de overwegingen ter an dere zijde te luisteren en die als dat althans mogelijk is in de eigen beschouwingen te betrekken. Overigens blijft in dergelijke gevallen de onver bindendheid van bepaalde opvattingen vaak een grote handicap. Dat komt ook voor bij de overheid zelf, met na me in de vertegenwoordigende licha men. Zo is het de laatste tijd gewoonte bij een commissaris- of burgemeesters- vacature een 'profiel' op te stellen, een lijst met eisen waaraan de nieuwe functionaris moet voldoen. In negen van de tien gevallen hebben ze in het hele land hetzelfde stramien: de man moet energiek zijn, behoort 'enerzijds begrip te hebben voor bepaalde indus triële ontwikkelingen, anderzijds te be seffen dat een zorg voor het milieu een eis van deze tijd is', niet te jong, niet te oud, deze of gene partij aanhan gend, niettemin boven de partijen staand: een minister of een commis saris kan er alle kanten mee op. Ook bij dergelijke 'profielen' zou een mar kantere formulering niet misplaatst zijn. U\e eerlijkheid gebiedt aan dit be- t-A toog tvree punten toe te voegen. In de eerste plaats dat diegenen die consequent weigeren het 'ander zijds' een plaats te geven r.aast hun eigen 'enerzijds' onmiddellijk het ver wijt krijgen dat ze zich aan polarisatie schuldig maken. In de tweede plaats moet er met betrekking tot de aanlei ding tot dit betoog de verklaring van de vakbeweging over de kerncen trale op worden gewezen dat het nier niet alleen om een verklaring ach teraf gaat. Ei v/orden namelijk ook enige wensen voor de toekomst gefor muleerd: strenge veiligheidscontrole, voorts niet eerder een tweede centrale dan nadat 'gedurende een langere pe riode is gebleken dat de bestaande kerncentrale de veiligheid niet in ge vaar brengt'. Maar vermoedelijk zal de overheid daar ook wel aan denken. Er is ten aanzien van deze zin eigenlijk Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1