PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FUSIE GIST-BROCADES MET MENEBA EN CSM Boersma: ook in 1974 'loonruimte' minimaal Ziekte in Zeeuwse populieren kan leiden tot rooien duizenden bomen NIXON BLIJFT NOG ZWIJGEN Dit jaar 40 min winst verwacht de krant van zeeland Verklaring na eind augustus lm MEER BOMMEN OP CAMBODJA INVENTARISATIE IN AUGUSTUS; DAARNA INPLANT NIET VATBARE RASSEN Delta-steen der wijzen D'o 216e jaargang - nummer 154 Dinsdag 3 juli 1973 AMSTERDAM (ANP) Aan alle onzekerheid rond de Centrale Suiker Maatschappij lijkt nu een einde te zijn gekomen. De kans is zeer groot dat de onderneming, samen met Meneba (Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij) opgenomen zal worden binnen Gist-Brocades. Door de fusie zal in Nederland een mammoetonderneming op het gebied van de voedingsmiddelen ontstaan, die dit jaar een omzet van 1,4 miljard zal behalen, een winst zal boeken van naar verwachting 40 min en werk zal geven aan ongeveer 12.500 man. De besturen van de drie ondernemingen verwachten dat de werkgelegenheid door het samengaan niet zal worden aangetast. Men neemt zelfs aan dat de verdere groei de werkgelegenheid juist zal bevorderen. De partners hebben op elkaar aansluitende werkterreinen. Suiker en melasse van de CSM dienen tot grondstoffen voor de fermentatieprocessen van Gist-Brocades, terwijl de gistdivisie van Gist-Brocades en vele van de Meneba-activiteiten zich richten op de meelverwerkende industrie. SAN CLEMENTE (UPI, RTR) President Nixon zal blijven zwijgen over de Watergate-affai re tot de senaatscommissie de huidige fase hoorzittingen eind augustus zal hebben beëindigd. Dan zal de president de zaak in een 'passend forum' bespreken, zo heeft woordvoerder Ronald Ziegler maandag meegedeeld. Ziegler sloot de mogelijkheid van een verschijnen van Nixon voor de com missie of een gesproken of geschre ven getuigenis voor de commissie zon der meer uit. „De president zal de Waitergate-zaak bespreken in wat hij een passend forum acht. De president meent dat hij een verantwoordelijk heid draagt ten opzichte van het ambt van president en de verdeling van machten onder de grondwet. De presi dent zal niet voor de commissie ver schijnen of voldoen aan enig bepaald verzoek de zaak te bespreken omdat hij meent een verantwoordelijkheid te hebben het prerogatief van de uitvoe rende macht te handhaven". Op de vraag of de speciale raadsman van de president, Fred Buzhardt, de houding van het Witte Huis weergaf toen hij Dean onlangs een 'misdadiger die bekend heeft' noemde antwoordde Ziegler dat Buzhardt „als raadsman van het Witte Huis" had gesproken. Ziegler zei dat Nixon niet van te voren had geweten dat Buzhardt dit zou zeggen. Senator Sam Ervin, voorzitter vai GASBOM BOEZINGE (BELGIË) (AP) Een aantal mensen is door gas bedwelmd nadat maandag te Boezinge, dat ligt in de buurt van Yperen een gasbom af komstig uit de eerste wereldoorlog was ontploft. Geen der slachtoffers hoefde evenwel naar het ziekenhuis. Nota DE WERKGEVERSORGANISA TIES VNO en NCW hebben samen een discussienota uitgebracht, waarin zij hun visie op de infla- tiebestrijding geven. (Pag. 3) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenland op pagina 1,3 en 9. Sport op pagina 11. Radio en tv op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. senaatscommissie die het Watergate- schandaal onderzoekt, heeft president Nixon 'de grootste onderdrukker in de geschiedenis van de presidenten van de Verenigde Staten' genoemd. Op een vergadering van de democrati sche partij in Noord-Carolina zei de senator dat de huidige regering plan nen heeft beraamd om de individuele vrijheden te vernietigen, die deel uit maken van de geschiedenis van de Verenigde Staten. Volgens het Amerikaanse blad Time heeft de Amerikaanse bond van vei- voerspersoneel in 1972 zijn invloed gebruikt om bijdragen te werven vooi Nixons verkiezingscampagne bij men sen in het gebied van Las Vegas, Nevada, die leningen hadden gekregen uit een sociaal fonds van de bond. Archibald Cox, de speciale openbaar aanklager voor de Watergate-affaire, stelt een onderzoek in naar deze zaak, aldus Time. Tijdens de verkiezingscampagne heb ben vrienden van ex-vakbondsleider James Hoffa geld ingezameld. Charles Colson, een voormalig adviseur van Nixon, zou erop gezinspeeld hebben dat in ruil voor deze steun de beper kingen, die aan Hoffa's vakbondsacti viteit waren opgelegd, opgeheven zou den kunnen worden, aldus Ti- AMSTERDAM: Voor informaties over de fusie van CSM, Gist Croca- des en Meneba is maandagmiddag in Amsterdam een persconferentie gegeven, waarop we hier zien v.l. n.r. mr. F. Martin, president-direc teur van de Meneba, voorzitter ir. E. W. ter Horst van de raad van bestuur van Gist Brocades en di recteur I. Nieuwenhuijse van de Centrale Suiker Maatschappij. De CSM is de laatste weken zeer het nieuws geweest. Eerst was er het bod van collega-concurrent Suiker Unie in Rotterdam, later gevolgd door een nieuwe bieding van Koninklijke Sehollen-Honïg. De CSM voelde wei nig voor samenwerking met deze on dernemingen. Het bedrijf knoopte on derhandelingen aan met een 'Neder landse onderneming', die nu dus ge leid hebben tot de principe-overeen komst tussen Gist en Meneba. Het ligt in de bedoeling, zo is maan dagmiddag op een persconferentie ge zegd, dat Gist de aandeelhouders van CSM en Meneba'een omruilaanbod zal doen. Of Gist-Brocades de naam wijzigen is nog niet bekend. Het r we omruilaanbod zal gelijk of hoger zijn dan het laatste bod van KSH, zo is gezegd. KSH bood 900 in conver teerbare obligaties plus 50 in con tanten en de Suiker Unie deed een bod van 900. Om nu de nodig» rust rond de CSM te verkrijgen, zijn "geëigende maatre gelen' getroffen, die moeten beletten dat nog weer een bod op de CSM komen. „Wij voelen er niets voor weer geconfronteerd te worden met een nieuw bod. We hebben nu een slot op de deur", aldus CSM-directeur J Nieuwenhuijse op de persconferentie. Waaruit die 'geëigende maatregelen' bestaan wilde men niet bekend ma ken. De besprekingen tussen de dri part ners zijn in 'een bijzonder goede sfeer verlopen en zullen met voortvarend heid worden voortgezet". Men wil op zo kort mogelijke termijn nadere me dedelingen doen. Het officiële pros pectus wordt binnen ongeveer twee maanden verwacht. De opschorting van de notering van de aandelen CSM, Gist en Meneba zal naar ver wachting binnen enkele dagen opgehe ven worden. De contacten tussen Gist. Meneba en CSM zijn al geruime tijd geleden begonnen. Zij droegen tot voor kort een vrijblijvend, verkennend karakter en vonden met tussenpozen plaats. Door de ontwikkelingen van de laat ste tijd rond de CSM zijn zij in een stroomversnelling gekomen. De bestu ren achten de fusie voor alle betrok kenen medewerkers, aandeelhou ders, leveranciers en afnemers een goede zaak. De ingelichte Nederlandse Bietentelersfederatie heeft zich in principe akkoord verklaard. Voor de' 18.000 bietentelers, die leveren aan de' CSM, betekent het samengaan dat zij; het contact met de onderneming zul len behouden. Directeur Nieuwenhuijse wilde niet uitsluiten dat er nog hogere biedingen op zijn onderneming komen, „Daaro ver kan dan gepraat worden, maar wij willen geen speelbal meer zijn. We moeten niet zover komen, dat onze bietentelers door al het rumoer hun produkten elders gaan verkopen", zo zei hij op de aandeelhoudersverga dering van de CSM, die was uitge schreven ter gelegenheid van het bod van de Suiker Unie. Het oorspronkelijke karakter van de- (Zie slot pagina 3 kolom 2) TOKIO: Als een dreigende on weerswolk stormen hier 87 vissers boten door de Baai van Tokio uit protest tegen een plan van de hoofdstedelijke overheid een vuil- eiland te laten storten in het stroomgebied rond Tokio. Duizen den Japanse vissers hébben de af gelopen week demonstraties ge houden omdat ze grote verliezen lijden door kwilcvergiftiging en de veiligheidsmaatregelen van de Ja panse regering om de afzet te be lemmeren van vis met een te hoog kwikgehalte. VOOR INKOMENSBELEID VEEL TIJD NODIG (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken blijft er bij dat er voor het ontwerpen van een echt inkomensbeleid nog geruime tijd nodig zal zijn. Drie tot vier jaar is nodig om daaraan gestalte te geven. Ook voor 1974 zou hij graag zien dat er tussen werkgevers en werknemers weer afspraken worden gemaakt over het arbeidsvoorwaardenbeleid. Voor volgend jaar zal de te verdelen loon ruimte' uiterst minimaal zijn. Staatssecretaris Mertens van sociale zaken zal al het mogelijke doen om voor bet eind van dit jaar het wetsontwerp over de volksverzekering tegen arbeidsongeschikt heid (vao) bij het parlement in te dienen. Dit bleek maandag tijdens een ken nismakingsbijeenkomst van de beide bewindslieden met de pers. Drs. Boersma had geen bijzondere nieuwe beleidsvoornemens bekend te maken. Zijn knelpunten blijven als in de vori ge periode bestaan op gebieden als sociaal overleg, werkgelegenheid, soci ale voorzieningen, inkomenspolitiek. resul taten van de grond te tillen. „En zelfs vier jaar is dan nog kort", aldus de minister. Wat het inkomensbeleid betreft, drs. Boersma meent dat alleen gevorderd kan worden als men in fasen denkt. Er ontbreken nog teveel gegevens om nu al aan een afgerond beleid te kunnen denken. Dit jaar moet er met name belangrijk resultaat komen op het punt van de openbaarheid der z.g. overige inkomens. Een moeilijkheid is WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse luchtmacht heeft de afgelopen dagen het aantal bombardementen op doelen in Cambodja met 50 procent opgevoerd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Washington maandag meegedeeld. Volgens het Pentagon worden nu meer dan 200 aanvallen per dag uitge voerd. Dit is niet gedaan om nog zoveel mogelijk aanvallen uit te voe ren voordat 15 augustus een einde moet komen aan de luchtaanvallen zonder speciale toestemming van het congres, maar omdat het weer is opgeklaard, zo zegt men. de benadering van de zg. vrije beroe pen- Deze sector is aanzienlijk minder strak georganiseerd dan die van de vakcentrales en de industriële werkge vers. Bovendien is zeer uiteenlopend. De te verdelen ruimte voor 1974 zal bovendien uiterst minimaal zijn. „Het gaat om tienden van procenten'', dus de minister. „Je kunt het wel opkloppen, maar dan stijgt de loon som weer sterk, met alle inflatoire gevolgen van dien. En het werkelijke resultaat is niet meer. De helft van ae ongeveer 4 procent produktiviteitsstij-l ging is nodig voor de automatische groei van belasting- en premiedruk. Van de rest zal door de voorgenomen stijging van de belastingdruk al veel in beslag worden genomen". Sociale premies Minister Boersma en staatssecreta ris Mertens menen dat de groeinorm van 3 procent voor de sociale verzeke ringen (in vier jaar) wel ongeveer kan worden gerealiseerd. Tenminste, als er geen tegenvallers komen, zoals vorig jaar met de stijging van de WAO-kosten. De voorgenomen VAO blijft buiten die drie procent als die althans geheel nodig is voor andere voorzieningen. Maar misschien is, al dus de heer Mertens. een beperkte opzet van die nieuwe verzekering nog Zie slot pagina 3 kolom 6 VOORAL NA OORLOG EN RAMP LANGS WEGEN EN OP DIJKEN INGEPLANT VLISSINGEN In vrijwel alle delen van Zeeland treedt mo menteel sterfte op onder een tweetal vooral langs wegen en op dijken frequent ingeplan te populierenrassen. Hoewel Staatsbosbeheer eerst na deze zomer gereed zal zijn met een inventarisatie van de gevolgen van dit verschijnsel wordt nu reeds gesproken over een ern stige zaak, die vermoedelijk zal leiden tot het rooien van dui zenden bomen. Bij Staatsbosbeheer heeft men op dit moment nog geen exact inzicht in de gevolgen van deze sterfte onder de populieren, maar wel kan worden ge zegd dat het populierenbestand in westelijk Zeeuvvsch-Vlaanderen het ergst getroffen is en dat sterfte ook voorkomt op Zuid- en Noord-Beve- lantl, Schouwen-Duiveland en Tho- len. Na de oorlog en vooral ook na de ramp van '53 zijn in Zeeland veel populieren ingeplant., door particulie ren zowel als door gemeenten, de waterschappen en door de provinciale waterstaat. Dit gebeurde veelal op advies van Staatsbosbeheer. De snel groeiende populieren droegen bij tot een spoedig herstel van het land- schapsschoon. Bij Staatsbosbeheer heeft men er overigens al ideeën over hoe men de aantasting van het land- schapsschoon door deze sterfte onder de populieren zo snel mogelijk kan herstellen: door het inplanten van po pulierenrassen, die niet gevoelig zijn voor de ziekte die zich thans voordoet in veelvuldig in Zeeland ingeplante soorten als de Populus Serotina en de Populus Serotina 'Erecta', twee rassen die vatbaar zijn voor de schimmel ziekte marssonina. Want het is voor vrijwel honderd procent zeker, dat deze bladvlekkenziekte de oorzaak is van de sterfte onder deze hoog op gaande bomen. Als verschijnsel is de ze sterfte overigens niet te binden aan het jaar 1973, zo lichtte ons ir. F. N. Zwart toe. consulent van het land schapsbouwbureau van Staatsbosbe heer in Zeeland, Het is een proces dat mogelijk al tien jaar voortwoekert, juist in beide noemde rassen, die onder meer na de ramp veelvuldig in Zeeland zijn i geplant. Opmerkelijk is in dit verband ook, dat zich elders in Nederland althans op dit moment waarneembaar geen versterking van de ziekte voordoet. Dit sluit overigens de moge lijkheid van infecties elders in het land niet uit, want het. ziekteverloop kan een proces van jaren zijn. De infectiebiologie van de schimmelziekte marssonina ziet er als volgt uit: in het voorjaar komt de schimmel via infectiemateriaal op de bodem door windverspreiding op de bladeren te recht Dan kan. bij bepaalde klimato logische omstandigheden de factor vocht speelt hierin een grote rol het ontluikende blad worden aange- -tast. Dat gebeurt in de maanden april en mei. Na het infecteren ontstaan vlekken op de bladeren. Bij een be paalde vochtigheidsgraad treedt een proces op, waardoor de infectie zich heel snel, van blad tot blad en van boom tot boom kan verspreiden. Dit kan exploderen en manifesteert zich per jaar eerst goed duidelijk eind juli en in augustus, als de zieke bomen het blad te vroeg moeten laten vallen. Het blad functioneert dan niet meer in de biologie van de boom. geeft de boom geen voedsel meer en dat heeft de nadelige consequentie, dat de aan getaste populier niet meer voldoende reserve-voedsel kan verzamelen voor de winter. Er is dan sprake van een evenwichtsstoornis tussen kroon en wortel van de boom en het gevolg van dit alles is dat een gedeelte van het wortelstelsel afsterft. De hoorn kan hierdoor van jaar op jaar verder verzwakken, tot het kritieke punt is bereikt. Dit blijkt voor veel bomen in 1973 het geval te zijn. De sterfte is omvangrijk, eigenlijk meer aan ver wacht. waarbij nog eens komt dat men de gevolgen van de marssonina 1973 dus eerst eind juli en in augus tus zal kunnen constateren. (Zie slot pagina 2 kolom 6) m punt v pas verschenen not»- Oosterschelde van minis ter Westerterp bevat géén letter nieuws, maar zet wel alle problemen rond af sluiting of openhouden keu rig op een rij. Uit een ook inventarisatie is het wn uit stekend stuk. aanzienlijk beter dan de nota uit februari 1972 van rijkswater staat 'Het deltaplan in het licht van d<- laatste ontwikkelingen'. Deze nieuwe nota uitgekomen onder verantwoor delijkheid van de minister zeil be schouwt de afsluiting van de Ooster- schelde eerst recht 'in het licht van de laatste ontwikkelingen'. Zo gaat ze in op enkele projecten, die de laatste tijd naar voren zijn gekomen, namelijk het plan-Meijer aanleg van een dam in het Keeteni en het voorstel van de Delftse studenten verschenen onder de titel 'Zeeuwse meer?' (stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde). Tevens worden diverse milieufactoren omstan dig behandeld, waarbij diepgaand aan dacht wordt besteed aan het onderzoek dat inzake deze problematiek in hei kader van de afsluitingsv,-erken wordt verricht. In dit nieuwe stuk wordt po lar! sering zoveel mogelijk vermeden over de tegenstelling 'milieubevelliging' tegenover 'overstromingsbeveiliging' wordt bijvoorbeeld de vraag gesteld of deze beide elementen niet 'naast elkaar moeten worden geplaatst' in stede van tegenover elkaar. Geen nieuw geluid- het klinkt als de echo van het debat in de Zeeuwse staten in september vorig jaar, waar in meerderheid dezelfde op vatting werd gehuldigd. Inventariseren: voor wie? In formele zin: voor de tweede kamer. Daar is het stuk immers ingediend. In mate riële zin echter is de nota vooral be doeld als een handreiking voor de com missie, die nu binnenkort zal worden ingesteld. De minister-president heeft vorige week verklaard dat de zeven le den in de komende ministerraad zullen worden benoemd, een opmerking die vermoedelijk te optimistisch is ge weest. We hebben begrepen dat het in deze vakantietijd niet eenvoudig is alle gewenste singuliere figuren te benade ren. Vermoedelijk zal ef nog wel enige tijd mee heengaan vóórdat de commis sie op volle toeren aan het werk kan en dat heeft onvermij delijk consequenties voor de termijn van rapportage. In de nota wordt betoogd dat het van groot belang is 'dat de commissie snel tot resultaten komt'. En in de opdracht, wordt gesproken over 'uiterlijk zes maanden na haar installatie'. Het ziet er desondanks naar uit dat het rapport zeker niet voor maart- ter talel komt. En dan nog is het vermoedelijk niet zover, dat onmiddellijk al besluiten fiantlijn kunnen worden genomen. De minister heeft namelijk meege deeld dat hij het rapport indien het daartoe aanleiding geeft aan het provinciaal bestuur van Zeeland zal sturen en aan de betrokken water schappen: zij worden dan in de gele genheid gesteld hun standpunt kenbaar te maken. In dat geval zal hij het te vens om advies doen toekomen aan de raad van de waterstaat. Een naar ons gevoel juiste procedure, die duidelijk recht doet aan de verantwoordelijkhe den van directbetrokkenen: het provin ciaal bestuur en de waterschappen. Wat het provinciaal bestuur betreft: de hier voorgestelde gang van zaken sluit aan bij het debat in de Zeeuwse staten in september vorig jaar. Er zijn toen niet voor de eerste keer trouwens enkele moties over deze problematiek aangenomen, die we wezen er al op precies in de lijn van de huidige nota liggen: niet het tegenover elkaar stellen van milieuveiligheid en waterstaatkun dige veiligheid, maar een combinatie van beide elementen. Wanneer de nieu we commissie op basis van de nota- Westerterp met bepaalde suggesties zou komen, lijkt het ons inderdaad vanzelfsprekend dat daarover een sta- tendebat komt. Sterker nog: het heeft ons verbaasd dat de minister het stuk alleen dan aan het provinciaal bestuur en de waterschappen zal sturen 'als het rap port daartoe aanleiding geeft'. Zou het niet beter zijn dat in ieder geval te doen Dat geldt zeker voor de raad van de waterstaat: dit college wordt in vrijwel alle belangrijke waterstaatsza ken geraadpleegd, het is het belang rijkste adviescollege van de minister. Nu het om de Oosterschelde gaat het grootste waterbouwkundig project van deze tijd zou er niettemin een kans zijn dat de minister deze raad buiten beschouwing laat: het komt ons voor dat de procedure die de minister in zijn nota heeft voorgesteld, niet eventueel maar in ieder geval zal moe ten worden gevolgd. Dat wil zeggen: het rapport dient om bericht en raad te worden gezonden aan het provin ciaal bestuur, opdat de staten er over kunnen spreken, aan de waterschappen en in ieder geval aan ae raad van öe waterstaat. Een behandeling in deze colleges kan op korte zo nodig voor te schrijven termijn geschieden. Daarna volgt zoals de nota aangeeft de besluitvorming binnen de rege ring, waarna de beide kamers op öe hoogte worden gebracht. TJet- laat zich alles bijeengenomen 1 aanzien dat het zeker volgend voor jaar op zijn vroegst wordt voordat de besluitvorming in een de finitieve fase komt. Waar het nu in de eerste plaats om gaat is de benoeming van de commissieleden en vooral ook van de voorzitter: iemand met grote bestuurlijke ervaring die 'het vertrou wen geniet van brede lagen van de be volking'. Een beperkende, maar tevens Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1