PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEEL SLACHTOFFERS BIJ BEGIN VAKANTIEPERIODE Jacht in V.S. op moordenaars van Israëliër Toeristenstroom langzaam op gang, Schouwen en Z-. Vlaanderen het drukst Zeker 20 mensen gedood in verkeer- tien mensen verdronken Protestantse en katholieke partijen in Ulster: coalitie de krant van zeeland Temperaturen boven de 30 graden Biplomaat voor woning doodgeschoten 'Zonsverduistering van de eeuw' VLIEGFEEST DEELEN SUCCES Zeuen doden bij verkeersongeval in Frankrijk Met lege maag naar de zege Pagina 9 216e jaargang - nummer 153 Maandag 2 juli 1973 DEN HAAG (ANP) Tijdens het eerste grote vakantie-weekend zijn, voor zover zondagavond bekend was, bij verkeersongevallen in Nederland zeker 20 mensen om het leven gekomen. Zes Neder landers verongelukten tijdens hun vakantiereis in het buitenland. Door verdrinking kwamen in totaal tien mensen om het leven. De massale vakantie-uittocht (oosten en noorden van Nederland, bouw nijverheid en textiel) is volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen geleidelijk verlo pen. (Van onze weerkundige medewer ker) Voor de tweede keer in deze zomer zal het kwik vandaag en mogelijk ook dinsdag in een groot deel van ons land tot bo ven de 30 graden stijgen. Zondag middag kwam in de meeste pro vincies al een temperatuur van 28 tot 30 graden voor, in het Rijnland 31 graden. Zeer warm is het in Zuid-Frankrijk, Spanje en Noord-Italië. Toulouse kwam zon dagmiddag op 36 graden. Deze waarde werd ook in Spanje (Za- ragoza) bereikt, een aantal ande re stations in Spanje en op Ibiza kwamen tot 32 en 35 graden zo ook hier en daar in IVIidden-Ita- lië- Aan de Schotse westkust en in Ierland verregende de zondag. Plaatselijk viel er tot zondaga vond 25 millimeter neerslag bij temperaturen van 13 tot 15 gra den maar op het Europese vaste land is het in vrijwel alle landen warm tot zeer warm. In de loop van de week neemt van Frank rijk uit de onweerkans toe en eerst is er omstreeks woensdag enige afkoeling te verwach ten. Vrijdagavond, toen het vakantiever keer op gang begon te komen, was het iets drukker dan op een normaal week einde. Vooral naar het zuiden was er iets meer verkeer dan anders, maar van een werkelijke verkeersstroom was ook daar nog geen sprake. Zater dagmorgen was het aanzienlijk druk ker dan anders op de Nederlandse we gen. Hier en daar ontstonden files, vooral rond het Velperbroekplein bij Arnhem, waar veel inkomend Duits en uitgaand Nederlands verkeer was. Ook op de Zeelandroute ontstonden enige files, maar in de loop van de middag was de meeste drukte achter de rug. Ook zaterdagavond bleef het op de meeste Nederlandse wegen vrij rustig. Zondagavond was er volgens de rijks politie zeer veel verkeer in oostelijke richting. Veel Duitsers, die zaterdag morgen voor een weekend aan de Noordzeekust naar Nederland lava- men, keerden zondagavond weer naar huis terug. Deze vrij massale terug tocht zorgde voor enige filevorming. Verdrinkingen Het zomerse weekeinde heeft zeker tien verdrinkingsslachtoffers geëist. Zondagmiddag verdronken i Leeuwarden twee kinderen. De 8-jari- ge Bauke Smit verdronk, toen hij in de Dokkumer Ee uit een roeiboot viel. In het water van 'De kleine wielen' ten oosten van Leeuwarden, kwam de 2-jarige Petra van der Lei uit de Friese hoofdstad door verdrinking om het le ven. Voor de ogen van zijn verloofde is zondagmiddag de 23-jarige monteur A. (Van onze correspondent) WASHINGTON De luchtmachtattaché van de Israëlische am bassade Joseph Allon is zaterdag om half één in de morgen voor zijn woning vermoord. Zowel de Israëlische ambassade als de stads politie van Washington hebben geen commentaar gegeven over de mogelijke motiveringen voor de aanslag. Vermoed wordt echter dat het een terreuractie was van Arabische nationalisten. de Laat uit Schijndel in de Zuiderpias in Den Bosch verdronken. De pasgetrouwde 39-jarige houtbe werker H. Gerritsen uit Wierden (O.' is in Mook bij het dorp Piasmolen verdronken. üit een kleiput bij het recreatiecen trum Eiland van Maurik is zondag middag het stoffelijk overschot opge- dregd van de 36-jarige G. A. Braam uit Amersfoort. De man, die de zwem kunst niet machtig is, waagde zich in de onlangs uitgegraven put, die op sommige plaatsen ca. 20 meter diep is. Zondagmorgen is uit de haven van Maasbracht het lijk van de 36-jarige schippersknecht W. J. Bouland opge vist. In het Drentse Stieltjeskanaal, ge meente Dalen, is de 21-jarige H. Hil- brands uit Dalerveen verdronken. De 24-jarige cacaobewerker H. W. de Rijcke uit Amsterdam is zaterdag avond in een siervijver in Amsterdam- Noord verdronken. De 65-jarige P. Voskuilen uit Hoog land is vlak bij zijn huis in de vaart gevallen en verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd zaterdagmorgen opge- dregd. In het kanaal Gent-Temeuzen is. eveneens zaterdag, het lijk gevonden van de 57-jarige mosselschipper P. Paauwe uit Yerseke. De man werd se dert vrijdag vermist. Verkeersdoden Zaterdagmorgen vroeg (6.15 uur) reed een personenauto in het Groning se Doezum (gem. Grootegast) door nog onverklaarbare wijze op een stil staande vrachtauto. Beide inzittenden, de 45-jarige depotchef J. Gebben en zijn 25-jarige echtgenote D. J. Gebben- Kingma uit Grijpskerk, waren op slag dood. Op rijksweg 12 (Utrecht - Arnhem - Duitse grens) kwam de 28-jarige me vrouw H. G. N. Tli. Popken-Liet uit Amsterdam bij een autobotsing om het leven. Vier personen werden ge wond, van wie twee politiemensen. In Steenwijk werd de auto van een echtpaar uit Tarijp (Fr.) van achteren Zie slot pagina 3 kolom 3 PARIJS. MADRID (DPA-U- PI-RTR) Duizenden mensen in Kenia en andere delen van Afrika zijn zaterdag in grote verwarring geraakt toen de dag door de 'zonsverduistering van de eeuw' ruim 7 minuten lang veranderde in een diepdonkere nacht. Stamle den werden kwaad op de weten schappelijke onderzoekers die de „zon gestolen hadden". Maar voor Bill Curtis uit Colorado, een van de honderden geleerden die de zonsverduistering waarnamen aan de kusten van het Rudolf- meer in Kenia, waren die enkele minuten het hoogtepunt van zijn leven. „Het was een grootse ge beurtenis", zo zei hij. De zonsver duistering die precies zeven mi nuten en vier seconden duurde en de langste zal zijn tot het jaar 2150, was zaterdagmorgen in Guyana in Zuid-Amerika begonnen. Verscheidene uren lang 'dwaalde* de schaduw van de maan over de Atlantische Oceaan en Afrika, van Mauretanië tot Kenia, om zater dagmiddag in de Indische Oceaan 'op te lossen'. Sterrenkundigen uil vele landen richtten in Tsjaad. Mauretanië of Kenia, waar de verduistering to taal was, hun instrumenten op de zen en verscheidene geleerden na men de zonsverduistering waar in de Brits-Franse Concorde die het verschijnsel door zijn grote snelheid 80 minuten lang kon 'achtervolgen'. In Spanje waar de verduistering maar gedeeltelijk was, hadden de autoriteiten de mensen gewaarschuwd door don ker glas of een zonnedril naar het verschijnsel te kijken, omdat de stralen van de zon anders het netvlies kunnen gesc'nadigen. In Parijs probeerden de mensen op straat door donkere glazen naar de rand van de maan te kijken die voor de zon schoof. De resul taten van het wetenschappelijk onderzoek zullen pas over maan den bekend zijn. RUDOLF MEER KENIAZo za gen de mensen in Kenia gisteren de totale zonsverduistering, die de Afrikaanse dag veranderde in een diep-donkere nacht. De moord heeft een diepe indruk gemaakt op de Amerikaanse regering en op de in Washington gevestigde diplomaten. Minister van buitenlandse zaken William Rogers, heeft het Israë lische ministerie van buitenlandse za ken verzekerd dat alles in het werk wordt gesteld om de dader or daders op het spoor te komen. Maar laat zaterdagmiddag zei de stadspolitie dat ieder spoor nog ontbrak, en dat bero ving blijkbaar niet het doel van de aanslag was geweest. Dit verhoogde de speculaties dat de aanslag inder daad het werk was van Palestijnse terroristen. De moord heeft het gevoel van veiligheid aangetast dat de diplomaten in Washington hadden. Enkele jaren geleden gaf president Nixon opdracht lot de oprichting van een spec'ale politiedienst, belast met het bewaken van ambassades en diplomaten, en het werd aan deze maatregel toegeschre ven dat Washington tot nog toe poli tieke terreuracties bespaard bleef. De dienst is uitgerust met tientallen blau we limousines die regelmatig de be kende diplomatenbuurten patrouille ren, maar geen van deze patrouilles bevond zich in Bethesda, een wijk buiten Washington, toen Allon werd doodgeschoten. Allon keerde om half één terug van een diplomatenfeestje en bevond zich in zijn auto voor zijn woning, terwijl zijn vrouw al naar de voordeur was Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4 en 5. Binnen- en buitenland op pagina 3. Radio en tv op pagina 7. Sport op pagina 9, 10, 11,12, 13 en 14. gelopen. Hij werd op dat ogenblik door een aantal schoten dodelijk in de borst getroffen. Geen van de om wonenden, noch ook mevrouw Allon. hebben zelfs maar een glimp van de daders waargenomen. Allon zou deze zomer naar Israël teruggekeerd zijn en uit de militaire dienst treden. Eén van de speculaties die de ronde doen is dat de moord een repressaille zou zijn voor een recente aanslag op een Palestijnse nationalist in Frank rijk. Ruim 200.000 bezoekers geteld ARNHEM Ruim 200.000 mensen hebben zaterdag de grote vlieg- show op de luchtmachtbasis Deelen bijgewoond, 's Morgens om! zeven uur stonden al bezoekers voor de poorten te wachten, die ruim voor het vastgestelde tijdstip negen uur werden open gezwaaid. De bezoekersstroom duurde tot vier uur in de middag. Een feilloze organisatie lieeft er voor gezorgd dat de dag zonder incidenten ver lopen is. Tientallen luchtmachtmensen, marechaussees en politiemannen zorg den voor een goede opvang van het enorme aantal bezoekers. Aan alles was gedacht: toiletten, een kindercrèche, een informatiecentrum, een telefoongebouw, opvang van kinderen die him ouders kwijt waren, een verstaanbare omroepin stallatie. speciale voorzieningen voor invaliden en voldoende EHBO-posten die overigens verrassend weinig te doen hebben gehad. DEELEN: Terwijl zij de luwden beschermend opheffen tegen de scherpe zomerzon volgden konin gin Juliana en prins Bemhard ge spannen de verrichtingen van de vliegtuigen tijdens de lucht vaart show op de vliegbasis Deelen. za terdag. ZWARE OVERSTROMINGEN IN DELEN AMERIKA BORDEAUX (RTR) Zeveu mensen zijn om liet leven gekomen en drie zwaar gewond bij een botsing tussen twee auto's in de buurt van Burdeaux. Bij het ongeluk, dat zaterdag op een van de drukste vakantieroutes gebeur- de, was ook een auto met Belgische toeristen betrokken. De doden zijn vijf Portugezen die in Duitsland wonen, en twee Spanjaar den. De drie zwaargewonden zijn Span- Baby te vondeling in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) halte aan de Maaskade in Rotterdam ïs zaterdagmiddag een vondelingetje gevonden. Een elfjarig meisje trof daar een drie a vier maanden oud jon getje aan en waarschuwde de politie. De baby was gekleed in een biauw badstoffen kruippakje met witte rand. Het kind droeg verder een wit plastic broekje en een blauwe papieren luier. Het was gewikkeld in een imitatie- bontjasje. De baby droeg voorts een blauw petje. De baby is in een tehuis opgenomen. De Rotterdamse politie vraagt een ieder die inlichtingen kan geven zich met haar in verbinding te stellen. BENNENGTON (RTR) In de Ame rikaanse staten NewHampshire en Vermont is de nationale garde in actie geroepen nadat deze oostelijke staten door zware overstromingen zijn getroffen. Duizenden mensen zijn I dakloos geworden. De gouverneurs hebben hun staten tot rampgebieden verklaard. In Vermont zijn minstens drie mensen om het leven gekomen en in New Hampshire zeker een. I De gehele staat Vermont is getroffen Bij een bus-door zware regenval en met name in het centrum en het zuiden is de schade groot. In New Hampshire is de grootste schade geconcentreerd in het noorden. De nationale garde is op grote schaal bezig duizenden mensen te evacueren uit gebieden die door overstroomde rivieren van de buiten wereld zijn afgesloten. Berichten over overstromingen komen ook binnen uit de staten Connecticut, Massachussets en Maine. Officiële schattingen over de schade zijn nog niet beschikbaar maar ze loopt in de milmoenen dol lars. In New Hampshire omschrijft men de overstromingen als de zwaar ste sinds 1929. Er is de laatste 24 uur van 12 tot 17 cm regen gevallen. I EINDUITSLAG VERKIEZINGEN BELFAST (DPA, Reuter, UPI) De leiders van de twee politieke! de 78 zetels in het nieuwe parlement, partijen die bij de donderdag in Noord-Ierland gehouden verkiezin- gen voor een nieuw parlement als de grootste uit de bus zijn geko men, hebben zich zondag uitgesproken voor een coalitie van pro testanten en rooms-katholieken. Oud-premier Brian Faulkner, leider van de merendeels protestantse Unio nisten. zei ervan overtuigd te zijn dat I een dergelijk akkoord kan worden bereikt. De uitslag wees er volgens hem duidelijk op dat de Noordierse bevolking het geweld verwerpt en dat er algemeen een wens tot een samen-! gaan van de twee godsdienstige bevol-| avond de uitslag in Belfast bekend kingsgroepen leeft. j werci gemaakï. De 'officiële' Unionis- Gerry Fitt, leider van de overwegend; ten van Faulkner verwierven 25 van rooms-katholieke SociaaI-Democrati-| sche Arbeiderspartij (SDLP). ver klaarde dat de kiezers duidelijk te verstaan hebben gegeven een samen gaan van rooms-katholieken en protes tanten te wensen. Als tweede eindigde de SDLP met 19 zetels. De andere protestantse partij en. die tegen het Britse witboek over de politieke toekomst van Noord-Ier land zijn de afgescheiden Unionis ten en de rechtse coalitie van Loyalis ten van dominee Ian Paisley en oud minister William Craig kregen sa men eveneens 25 zetels. De overige negen zetels gingen naar de Alliantie partij een bundeling van protestan ten en rooms-katholieken die er acht kreeg en de Noordierse arbeiders partij (één zetel). Nederlaag EERSTE VAKANTIEWEEKEINDE GAF POLITIE WEINIG PROBLEMEN: VRIJWEL GEEN STAGNATIES VAN BETEKENIS IN HET VERKEER VVV VERWACHT 'ECHTE' STROOM PAS DEZE WEEK VLISSINGEN De Zeeuwse wegen hebben de in liet afgelo pen weekeinde op gang geko men stroom vakantiegangers over het algemeen vrij goed kun nen verwerken. In Zeeuwsch- Vlaanderen en in de Westhoek van Schouwen-Duiveland was het het drukst: daar was sprake van overvolle wegen, kampeer terreinen en vrijwel geheel be zette hotels, terwijl ook de stranden overvol waren. Het eerste weekeinde in de vakantie periode heeft echter weinig ver keersproblemen opgeleverd. Er kwamen op de gebruikelijke knelpunten wel filevorming en vertragingen voor, maar een woordvoerder van de verkeers- groep van de rijkspolitie in Mid delburg sprak zondagavond over een 'vrij druk weekeinde, maar zonder al te veel proble- Politic on provinciale Zeeuwse VVV verwachten, clat de 'eelite' stroom in de komende dagen op gang zal ko men. „De toeloop valt tot nu toe nog wel wat tegen", meent directeur J. P. de Regt van de provinciale WV. „Er is in Zeeland echt nog geen sprake van een 'vol huis'. Vorig jaar was overigens ook zo: toen kwam stroom ook niet de eerste de beste dag op gang. De 'rnn ineens' hotels, kampeerterreinen en stranden is kennelijk voorbij: de stroom komt pas geleidelijk op gang", aldus de lieer De Regt. Werkelijk druk was het alleen in de Westhoek van Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen Op Schouwen kwam de stroom vakanti egan vrijdagavond goed op gang, toen een lange stroom auto's en caravans het eiland binnenreed. Zaterdagavond was er op de kampeerterreinen in de West hoek vrijwel geen leeg plaatsje meer te vinden. De grootste campings, zoals 'De Duinhoeve' in Haamstede en de 'Julianahoeve' in Renesse, die elk plaats bieden aan ongeveer 6.000 men sen, waren overvol. Grasveldjes in de buurt van campings moesten soms ook voor kampeerruïmte worden ge bruikt. De stranden van Westenschouwen en Renesse waren zondag overval. Om streeks 11 uur die zondagochtend moest de rijkspolitie de overvolle par keerterreinen afsluiten en liet de au to's langs de wegen parkeren. Een. woordvoerder van de rijkspolitie van Westenschouwen: „Overstelpend druk, alles tjokvol en een groot gebrek aan parkeerruimte". Zeeuwsck-Vlaanieren voorzitter J. H. Schippers van de streek-VVV. De wegen, parkeerplaat sen en stranden waren er overvol. Volgens ae VW-voorzitter is ook in Zeeuwsch-Vlaanderen de stroom va kantiegangers nog niet helemaal op gang gekomen. Donderdag en vrijdag was er geen sprake van drukte en pas zaterdag kwam de caravaan toeriste op gang. onder v.-ie veel Belgen. De meeste hotels, pensions en kampeer terreinen in Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben echter nog wel een plaatsje vrij, aldus de heer Schippers. De verkeersgroep Terneuzen van de rijkspolitie sprak van een 'buitenge woon druk weekeinde*, al waren er nergens verkeersopstoppingen. Steden als Hulst en Sluis gaven geen extra druk beeld te zien. De Zeeuws-Vlaam- (Zie slot pag. 2 kol. 1) In politieke kringen in de hoofdstad Belfast noemde men de uitslag een grote nederlaag voor die elementen onder de protestanten en rooms-ka tholieken die met scherpschutters en aanslagen de Noordierse kwestie wil len oplossen. Dit geldt in het bijzon der voor het (verboden) Ierse repu blikeinse leger. Ondanks de uitspraken van de protes tantse en rooms-katholieke leiders hangt de politieke toekomst van Ul ster volgens waarnemers nog hele maal in de lucht. Of een coalitie tot stand zal komen zal afhangen van welke voorwaarden voor een samen werking de overigens onderling zeer verdeelde protestantse partijen he: rooms-katholieke bevolkings deel zullen stellen. Daar komt nog bij de vraag welke rol de twee loyalisti sche groeperingen van Craig en Pais ley de Vanguard-Unionisten en de democratische Unionisten sullen gaan spelen. Tot dusver hebben zich zij tegen iedere samenwerking met de rooms-katholieken uitgesproken. In de coalitie van Paisley en Craig heerst onenigheid over de vraag of Noord- Ierland onafhankelijk moet worden of geheel en al bij Groot-Britacnië dient te worden geïntegreerd. Kardinaal Alfrink acht 'net bijzon der verheugend dat de Nederlandse regering nog niet heeft beslist over de vervanging van de Honest John-ra- rek met een veel zwaardere atoom kop. Kardinaal Alfrink. internationaal voorzatter van de katholieke vredes beweging Pax Christi. zei dit zondag middag in de KRO-radiorubriek Kruispunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1