EXPEDITIE NAAR KRAAMKAMER VAN 'NIEUWE AARDE' T/PJt een nijpende stilte vanuit de noordzee Nog drie elpees die we ook even moeten vermelden ZATERDAG 30 JUNI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LUIDEN Do/er dagen heelt zich bij de Azoren een van de grootste oceanologische ex pedities aller tijden verzameld om een kijkje te gaan nemen in de kraamkamer van 'nieuwe aarde', dat wil zeggen nieuwe aard korst, die gevormd wordt door de hete vloei bare massa waaruit de aarde beneden de aardkorst bestaat. Dat proces speelt zich af op ongeveer 3000 meter onder de golven van de Atlantische Oceaan in de breuklijn langs dé kam van de Atlantische Rug. De Frans-Amerikaanse expeditie hoopt bij dit onderzoek tevens meer te weten te komen over het ontstaansmechanisme van aardbevingen. De expeditie heeft naar Amerikaanse stijl de codenaam FAMOUS gekregen, een afkorting voor French.American Mid-Oceanis Undersea Survey. In de lengte-as van de Atlantische Oce aan, ruwweg van noord naar zuid, loopt een bergrug, waarvan de kam gemiddeld 3.000 meter onder het oppervlak reikt. De laatste tientallen jaren heeft de overtui ging postgevat dat zich hier bijzondere geologische processen afspelen, waarbij nieuwe aardkorst wordt gevormd. Dat gebeurt tijdens het uiteendrijven vrsn de schollen, waarop volgens de huidi ge inzichten de continenten en continenta le platten min of meer over de aarde rondzwerven als ijsschotsen op een woelig water. Die schollen „drijven" op het vloei bare binnenste van de aarde. In de afgelopen honderden miljoenen jaren heeft de wereldkaart er dan ook op vele andere manieren uitgezien dan thans het geval is. Continenten waren op geheel andere wijze gerangschikt, veelal op één kluitje bij elkaar gedreven om later weer uiteen te drijven. Waar zij van elkaar scheurden ontstonden breuklijnen, waar zij op elkaar stootten vormden zich berg- massieven, zoals de Himalaya en de Al pen. Gebergten ontstaan niet alleen bij bot singen, maar ook bij het uiteendrijven van schollen. Door de breuk wordt vloeibaar magma naar boven geperst dat vervolgens over de randen van de schollen stroomt alvorens geheel tot nieuw gesteente te stollen. Op deze wijze is de Mid-Atlantische Rug gevormd in een proces van vele tientallen miljoenen jaren. Dit vulkanische proces gaat ook heden ten dage nog door. zowel op de oceaanbodem als op en bij IJsland, een brokje van dat onderwatergebergte dat boven het oppervlak uitsteekt. De recente vorming van het vulkanische ei land Surtey ten zuidwesten van IJsland en de uitbarsting Helgafell op het vulkanische eilandje Heimaey waarbij het dorpje Vest- mannaeyjar verwoest werd zijn daarvan voorbeelden. Op bijgaande kaart is te zien, boe de breuklijn, waarlangs die vulkani sche activiteiten plaatsvindt, dwars over IJsland loopt. Een iets anders gevormde breuklijn, na melijk door het langs elkaar schuren van stukken schol in paralelle richtingen geeft vooral aanleiding tot aardbevingen. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de San Andreas Fault in Californië. Bouwen zich daar grote spanningen op, dan ontladen die zich door heftige schokken waarbij de stukken aardkorst nieuwe posities ten opzichte van elkaar gaan innemen, een nieuwe even wichtstoestand bereiken. San Francisco, dat vrijwel op deze breuklijn gelegen is, wacht met angst op de volgende grote verschuiving, waarbij een ramp zou kun nen gebeuren. Het is merkwaardig, dat het zolang heeft geduurd alvorens men algemeen de schollen-theorie heeft aanvaard als heel logische verklaring voor vele geologische en geografische verschijnselen. Antonio Snider suggereerde al zoiets in 1855 en de bekendste voorvechter van het denkbeeld werd later Alfred Wegener in 1915. Naar de huidige opvattingen vinden der gelijke verschuivingen van aardkorst-schol len over de gehele wereld plaats. In de Europese regionen is, behoudens de activi teit in de Atlantische Oceaan, ook van belang dat Europa en Afrika nog steeds dichter naar elkaar toe drijven, waardoor op den duur (maar ook dat is een kwestie van vele miljoenen jaren) de Middellandse Zee geheel of vrijwel geheel zal verdwij nen. Er is daarom nogal wat tegen futuris tische plannen om deze zee bij Gibraltar af te sluiten en gedeeltelijk als polder droog te leggen, omdat het proces daar door wel eens revolutionair versneld zou kunnen worden en catastrofale gevolgen zich zouden kunnen voordoen. De Frans-Amerikaanse expeditie, die thans van start is gegaan, heeft voor het onderzoek van de activiteiten in de Mid- Atlantische Rug de beschikking over drie oppervlakteschepen en 'n viertal „bathysca- fen" of duikbootjes voor zeer grote diepte. De oppervlakteschepen zijn onder meer bemand met tientallen geleerden en voor zien van een groot wetenschappelijk in strumentarium waarmee onderzoekingen van velerlei aard kunnen worden verricht. Het belangrijkste duikbootje is de Franse .„Archimedes", welk scheepje plaats biedt aan drie man en veel televisie- en foto apparatuur, benevens meetinstrumenten en apparaten voor het nemen van grondmon sters. De Archimedes gaat duiken in de scheur of kloof in de kam van de Atlantische Rug, welke kloof niet breder is dan 30 kilometer maar een diepte bereikt van ruim één kilometer beneden de randen. Dat alles dan op een diepte van circa drie kilometer onder de golven van de Oceaan. V Jf Zo zou in grote lijnen de Atlantische Oceaan er uit zien, wanneer hij werd drooggelegd. De 'schollen' die uit elkaar drijven op de vloeibare kern van de aarde zijn de continenten (in effen grijs) en de continentale platten waarop zij zijn gelegen (in wit aangegeven). Het grauwe in tint genuanceerde deel stelt de eigenlijke oceaanbodem voor. In het midden van noord naar zuid de Mid-Atlanti sche Rug met over de gehele lengte een kloof over de top. Dit is de eigen lijke breuklijn, waardoor vloeibaar materiaal uit het binnenste van de aarde over de zich van elkaar bewe gende schollen stroomt, waarbij de rug wordt gevormd. Er zijn talloze dwars-breuken te zien, ontstaan doordat de schollen langs de randen niet overal even snel van elkaar wegtrekken. Daarbij treden parallel verschuivingen van delen van schollen op met als gevolg zeebevingen, die niet anders zijn dan aardbevingen op het vasteland. Maar de breuk langs de kam van de hoofdrug zet zich ook in die verscho ven delen van de breukzone voort. Mk De Archimedes is daar volledig op bere kend. Het vaartuigje heeft al gedoken in de diepste zeetrog ter aarde, de Koerillen- :rog ten oosten van Japan, tot een diepte van meer dan tien kilometer. Het terrein waar het eerst gedoken zal worden ligt op de Rug ongeveer 320 kilometer zuidwesten van de Azoren. Daar heeft men tevoren talloze peilingen ver richt, waardoor topologie en structuur van de oceaanbodem vrij nauwkeurig bekend zijn. De Fransen en Amerikanen gaan daar vaststellen, hoe het vloeibare materiaal voor nieuwe korstvorming uit de breuk- kloof tevoorschijn komt en wat er precies gebeurt wanneer het hete vloeibare mate riaal uit het binnenste van de aarde in aanraking komt met het bitterkoud oce aanwater. Dit water word* in korte tijd sterk verhit en vermoedelijk worden daar door bij sterke woelingen vooral veel mineralen uit de oorspronkelijke rotsbo dem weggesleept. De drie bemanningsleden van de Archi medes zullen deze oer-vorming van de aardkorst kunnen gadeslaan door drie waarnemingsvensters. Met grijparmen aan de buitenzijde van het scheepje kunnen met handbesturing van binnen uit grond monsters worden genomen, die later op de oppervlakteschepen kunnen worden geana lyseerd. Men hoopt in december as. klaar te zijn met de eerste waarneming--reek* waarna volgende zomer een tweede reeks begint op andere plaatsen van de Atlantische Rug Pas begin 1975 zullen ae eerste wetenschappelijke publikatses aver de on derneming verschijnen. ..Het is her begin van een groots avon tuur". zo verklaarde de Franse leider van het project dr. C. Riffaud. „Wij hopen het proces van de vorming van nieuwe aarde gade te kunnen slaan. Indien FAMOUS maar de helft van oe resultaten oplevert die worden verwacht, zullen we toch in nog geen twee jaar meer te weten komen over de fundamentele processen van de aardkorst-vorming dan we in ae laatste 50 jaar hebben geleerd". Het Veronica-schip. Het wordt stil op de Noordzee. Voor velen een nijpende stilte. Alleen geruis op 538 en 220, want Radio Veronica, Radio Noordzee en de minder belang rijke Caroline moeten van de tweede kamer hun commercië le mondje dicht houden. Een beslissing, die miljoenen luis teraars diep in de ziel heeft ge troffen en een einde heeft ge maakt aan slogans als 'Veroni ca blijft, als u dat wilt'. De uit spraak van de kamer betekent de afsluiting van dertien jaar ether-piraterij en wellicht het doodvonnis over de zenders in hun huidige vorm. In Nederland is het begonnen in 1959 toen een paar ondernemende radiohandelaren naar Deens voor beeld het plan opvatten een drijven de zender op commerciële basis pro gramma's met. lichte muziek uit te jenden. De Vrije Radio Omroep Ne derland (VRON) werd in het leven geroepen en met een bedrag van 350 000 gulden moest het, allemaal verwezenlijkt worden. De Brokun Riff werd gekocht en in april 1960 kiest het schip de volle zee onder naam Veroncia. Veronica (samenge steld uit de letters VRON onder invloed van het- gelijknamige zwarte schaap dat Annie M. G. Schmidt nog al eens in haar versjes liet ronddar telen) heeft het in de beginperiode moeilijk gehad. De uitzendigen wer den zwaar gestoord en er werden beschuldigende vingers gericht op de PTT. Na de golflengtes 158 en 188 koos men 192- goed idee. Met zeer beperkte middelen gingen Ellen van Eek, Toontje Vos, Max Groen en Frans Nienhuis van start. Veronica was in de lucht en heel Nederland moest het horen. Want behalve de lichte muziek was er ook een brok avontuur te beluisteren. De gebroe ders Dirk, Buil en Jaap Verwey wa ren de grote mannen achter Veroni ca. Toen het de piraat financieel beter verging betaalden ze BUMA- rechten en belasting. De piraat was een meneer geworden Een echte popzender werd Veronica pas in 1963 onder invloed van Wil lem van Kooien (om le voorkomen dat zijn mede-studenten in de gaten jouden krijgen dat hij zich met zoiets onzinnigs als popmuziek be zighield. nam hij de naam Joost de Draaier aan) maakte Veronica die wending. Joost oriënteerde zich in Amerika en op zijn leerstof is bij voorbeeld ook de horizontale pro grammering gebaseerd. BEDREIGING De eerste gouvernementele bedrei ging kwam in mei 1962 toen de Raad van Europa de betrokken lan den voorstelde medewerking te ver lenen aan "net strafbaar stellen van illegale radio-uitzending. In zeer kor te tijd werd "Vrienden van Veronica' opgericht. Gezien de verkiezingen, die voor de deur stonden durfde de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, geen duidelijk standpunt in te nemen. Eind '62 zinspeelde hij wel op de verdwijning, maar Veronica bleef. Een paar jaar later neemt de Engel se regering de niet populaire maat regel wel, waardoor de piraten moe ten verdwijnen. In Nederland werd gesidderd, maar in het hart geloofde men dat de regering de 'lieveling van het volk' oogluikend zou blijven toestaan uit te zenden. De tolerantie van Nederland leidde er toe dat in 1970 een nieuw schip rich aankon- digde. De Zwitsers Meister en Bol- lier spraken in maart van dat jaar over een nieuw schip De MEBO. Radio Noordzee Internationaal zou Engelstalige uitzendingen gaan ver zorgen. MOEILIJKER van de zwakkere snel aan. Toen het Veronica schip vorig jaar aan de grond liep volgde er geen ingrijpen. Iedereen dacht dat ze nog vele jaren door konden gaan. Maar toen de maatregel werd aangekondigd ont stond er een demonstratie in Den Haag. cue de massaalste uit ae Ne derlandse geschiedenis werd De re gering dreef de zaak door. de kamer aanvaardde net wetsvoorstel. Veroni ca zwijgt, ook als u dat niet wilt. RNI viel met zijn gatje in de Noord zee zoals een bekend spotje in de quiz Prijsbewust dat zegt en Caroline moet ook stil zijn. GEVAAR Nederland wil in ieder geval de stemmen van de discjockeys houden. De horizontale programmering was een succesformule, die in is geslagen ais een bom. De piraten hadden een functie. Ze hadden ook de kracht om een ar tiest groot te maken of te breken. Misschien is dat wel het grootste gevaar van de stations. Ze vertelden door platen tot vervelens toe te herhalen wat de luisteraar mooi moest vinden. De praatjes over corruptie waren niet van de lucht, maar de disc jockey's zullen dat nooit toegeven. Het wordt een angstige zaak wan neer een platendraaier in ruil voor een bedrag een op zich waardeloos produkt weet ie verkopen. In feite gaat het om agressieve verkoopme thoden. waar ae consumentenbond niet tegen weet op te treden. He: waren siuwe verkopers. Zonder te zeggen hoe ze over een plaat dach ten konden ze door er net predikaat alarm-, treiter- of troetelschijf op te plakken heel wat bereiken. Kwaii- teitsmuziek brachten ze niet op de uren dat de luisterdichtheid groot was en terecht werd er wel eens gesproken over ethervervuiling. Toch voorzagen ze in een enorme behoef te. De vraag naar de consumptieve plaat was en is groot. Vandaar dat 28 juni 1973 voor velen een le rouwdag is geworden. Wat is nu het alternatief na het verdwijnen van de piraten. Hilver sum III blijft de grootste giller aller tijden. Wie die zender Inscha kelt in de hoop lichte muziek te horen loopt een grote kaas bevoog dend te worden toegesproken door allerlei omroeporganisaties, die me nen het voornamelijk jonge con sumptieve muziek minnende publiek te bereiken. Logisch zou zijn wanneer er een vierde popzender gecreëerd zou wor den, die dan wei alle mogelijke vor men van popmuziek zou moeten brengen, zodat door een grotere di versiteit de luisteraar meer in eSaat wordt gebracht zelf een keus te bepalen. Doen ze dat niet dan ons- staat er een semi-piraat. die alleen legaal haar arbeid uitvoert. De be tutteling blijft op die manier be staan Het zal een moeilijke zaak worden, want het zuilensysteem staat bijvoorbeeld een horizontale programmering op een verschrikke lijke wijze in de weg. Het is de vraag of de omroepverenigingen Veronica en Noordzee het redden Noordzee heeft het in liaar bestaan lieel wat moeilijker gehad dan Ver onica. Sinds men 6 maart 1971 over schakelde op Nederlandstalige uit zendingen vormde het station een grote concurrent. Meister en Bollier maakten grote schulden en dat leid de tot vreemde zaken. Kees Man- ders (die een blauwe maandag bij Veronica en een even lange periode bij Noordzee heeft gewerkt) heeft op punt gestaan het schip aan de ketting te leggen. De homaanslag op 15 mei 1971 op Noordzee bracht de tegenstelling duidelijk aan het licht. Iedereen ver wachtte het ingrijpen van de rege ring. Noordzee is ook nog beticht van spionage, maar bewijzen zijn er nooit geweest. De perikelen hebben RNI gemaakt tot wat het ns. Want in Nederland trekt men zioih het lot Nog drie elpees, die vermeld moeten worden, maar meer eigenlijk niet (voor de een geldt dat uiteraard weer meer dan voor de andere en omgekeerd). Daar is in de eerste plaats 'Paradiso', weer zo'n 'original motion soundtrack; Het gaat hier om muziek die hij een film hoort, die is gemaakt in Amsterdam. Op de plaat zijn groepen te horen als CCC Inc., Brainbox, Canned Heat en Brinsley Swarz. Het komt allemaal weinig schok kend over, maar er zit dan ook helemaal geen verband tussen de muziek, die de groepen laten horen. De soundtrack geeft hoogstens een kleine indruk van de muziek die de verschillende groepen normaliter la ten horen. Deze elpee zal wel uitge bracht zijn omdat dat nu eenmaal een traditie is geworden, een elpee uitbrengen met muziek uit een film. (United Artists Records 5 c 062-93 544). Dan is er de elpee 'Mothers Prïdi' van de groep Fanny. Die gTOep be staat uit louter dames. Vfer, als we wel tellen. De groep speelt muziek van vandaag, lezen we in een epis teltje dat bij de plaat is gesloten. Volgens datzelfde schrijven moeten we ook vergeten dat het zijn, die dat allemaal presteren op die plaat. OPTIENTOPTIENTOPTIEN 1. 1) WE WERE Redbone 2. 3) DO WOUNDED LOVE ME FREE ELECTRIC BAND 4. 2) GOODBYE. MY LOVE. GOODBYE Dsmis Rouses 5. 4) GIN'SY COME LATELY Albert West 6. 6) Hé. KOM .AAS Dimilri van Toren t. (10) LATE AGAIN dealers Wheel S. RING RING Bjora, Benny. Anas. Frieda H. 7) GIVE ME LOVE George Harrison 10. SEE MY BABY JIVE Goed. dat doe je, zeker als je weet dat die vier dames (pardon, die vier musici) dat graag willen. We hebben te maken met de eerste vrouwelijke rockformatie. Leuk initiatief. De groep heeft al wat gedaan met Bar bara Streisand. We hebben het nooit gehoord. De elpee "Mothers Pride' wel en dat hoeft niet zo erg. Wei een aanrader voor aanhangsters van "Women's Lib' en Dolle Mina' van- zeïlsprekend- (Reprise REP 44 233). Tenslotte 'Son of Cactus' van The New Cactus Band- Een grote groep popliefhebbers kent de stevige rock muziek van Cactus wel. Het vreem de aan de groep Cactus is dat bij het uitkomen van iedere nieuwe el pee we! weer een andere bezetting is gevonden. Dat neemt niet weg dat de muziek nagenoeg niet veranderd. Nu heeft ook gitarist Mike Pinera. die eerder werkte met Blues Image. Iron Butterfly en Ramatam. zich bij de groep aangesloten. Verder in de groep nog organist Duane Hitchines. bassist Roland Robins en drummer Jerry Noris. De Cactus-fans kunnen met deze elpee weer dik tevreden zijn. Er is aan de sound nauwelijks iets veranderd. (Atlantic ATL 40 488). - oc möfW* At WIL NI CA Het rad oschip Mebo IJ van Radio .voordzee Internationaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 15