JOOP ZOETEMELK TOONDE ARMOEDE NEDERLANDSE PROFWIELERSPORT Strijd zonder UITSLAG PROFS Kouijzer, De Pee en Schout jeugdatletiekkampioenen Keetie van Oosten: alleen rijden is zo ongezellig! Franse Nederlander reed in solo van 90 km naar de wegtitel Genadeloos Niet fit Verrassing WIELRENNER OVERLEDEN Weer of geen weer: MICHELIN LIMIETEN IN ATLETIEK WORDEN NIET VERSCHERPT Hongarije won turninteriand tegen Nederland NATIONALE KAMPIOENE VOOR DE VIJFDE MAAL MAANDAG 25 JUNI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VALKENBURG Op een broeierig hete Cauberg heefi de armoede in de Nederlandse profwielersport zich duidelijk en schrijnend afgetekend. Achter Joop Zoetemelk (kampioen met de grootste voorsprong uit de geschiedenis van de nationale titelstrijd: 7 minuten 20 seconden) gaap te een gat waarin alleen Ben Janbroers en Gerben Karstens niet dui kelen en Hennie Kuiper zich net staande houdt. De rest huist in onmetelijke diepte, wat overigens geen geheel nieuw verschijnsel is, maar het kwam op de Cauberg zo hard aan het licht. Bovendien, en dat was de professionals zeer kwalijk te nemen, ontbrak het aan inzet om ervan te maken wat er in de schaduw van de indruk wekkende prestatie van Joop Zoetemelk (solo van 90 kilometer) nog van te maken viel. Alleen Ben Janbroers (tweede in de uitslag) en Gerben Karstens (derde) getuigden van goede wil, maar hun voorbeeldig geploeter kon het droeve beeld van deze kampioenschappen en daarmee van de. balans 1973, niet meer redden. De demarrage waarmee Joop Zoetemelk ontsnapte, kreeg een nauwelijks serieus antwoord uit de kopgroep waaruit hij sprong en die bestond uit: Janbroers, Keileners, Prinsen, Krekels, Spetgens (allen van de ploeg Canada Dry-Gazelle), De Vlam. Duyndam, Beurskens (Frisol), Karstens, Kuiper (Rokado). De berusting was nagenoeg alge meen en de aftakeling van de kwali teit onder de Nederlandse profrenners daarmee duidelijk. Hoe genadeloos Joop Zoetemelk de ellende bloot leg de. moge blijken uit liet feit dat hij 7.ijn slag niet sloeg in zijn specialiteit, de beklimming van de Cauberg. maar op een plat stuk na de bevoorradings plaats. Hennie Kuiper mocht dan wel klagen dat Joop Zoetemelk profiteer de van de zuigkracht van een motor („Ik maakte me daar zo kwaad over", s Kuiper, „dat mijn benen ge il blokkeerden. Ik kwam niet meer vooruit, zo greep me dat aan"), macht waarmee Neerlands Tour- hoop wegdaverde, bet gemak waar mee hij zijn voorsprong opjoeg en de totale bezwijking van degenen bij wie hij vandaan fietste, liet verder geen enkele twijfel. Toch wilde Joop Zoetemelk nog wel aardig zijn voor zijn landgenoten, die hij zo voor schut zette: „Och", sprak hij mild, „als er op zo'n parcours iemand goed weg is, zoals ik nu, dan pak je hem niet makkelijk terug. Maar ik moet wel zeggen dat de tegenstand me al met al wat is tegen gevallen". verbeten jacht in gezelschap van Ger ben Karstens de grootste verrassing maakte er geen geheim van. „Na tuurlijk is Zoetemelk een klasse apart, maar dc manier waarop hij ons wegzette vind ik ronduit bescha mend. Als iedereen echt gewild had, zou hij nooit zover zijn gekomen. Hij zou waarschijnlijk toch wel kampioen zijn geworden, maar zo eentonig en saai had het niet hoeven te worden. Maar ja, niemand had zin in werken. We hebben even met een groepje achter hem aan gereden en als ik dan de snelheid opvoerde,begonnen ze te zaniken- Je maakt ons kapot, riepen ze dan. Daar zaten nota bene vier ploegmaats van me bij (Prinsen, Kei leners, Krekels en Spetgens red.)". Verweer van Wim Prinsen: „Ja. maar wat Janbroers deed was niet al te slim. Hij sloeg steeds een gat van zo'n 10 meter. Dat is geen snelheid maken, maar tempo breken". Toch ging ook Prinsen de waarheid niet uit de weg: „We hebben inderdaad geen moeite gedaan om flink achter Zoete melk aan te jagen. Er is nooit een lekkere waaier gevormd. Dat kun je fout noemen, ja, daar ben ik het wél mee eens". beter. Eigenlijk had ik van dit kampi oenschap thuis willen blijven, want ik voelde me nog lang niet fit. Toch ging het niet onredelijk, maar de rest wei gerde mee te werken. Ik heb er nog een paar keer op aangedrongen, want ik was me ervan bewust dat we het publiek gingen teleurstellen. Ik hen prof genoeg om te beseffen dat zoiets niet kan". Eenmaal met Ben Janbroers op gang om tenminste enige variatie in het saaie koersverloop te brengen, moest Karstens andermaal regelend optreden, want de Canada Dry-renner kreeg van ploegleider Vissers op dracht geen kopwerk te doen. Vissers: „Op dat moment konden er nog ren ners van ons bij komen". Karstens: „Ik ben naast de auto van Vissers gaan rijden en ik heb gezegd: joh laat Janbroers toch alsjeblieft werken Dat is toch spektakel voor het publiek en zijn kansen stijgen er ook door". Achteraf bleek dat te kloppen, want in dc finale bleef de Zaankanter zijn veel meer gelouterde concurrent roy aal voor. Het was een niet onaardig succesje voor de Canada Dry-Gazelle- ploeg, die verder echter niets bijdroeg tot het attractief maken van de koers. Het moest alleen van Joop Zoetemelk komen. Hij draaide zijn rondjes met zo'n verbluffend gemak, dat de solo een indrukwekkend staaltje fietskunst werd. Hoe groots die prestatie ook was. de teleurstelling over de situatie in dc huidige profwielersport over heerste op dc Cauberg. Ben Janbroers echter De onttroonde titelhouder Tino Ta bak (op 10.49 binnengekomen) bleek nog wat feller in zijn veroordeling: „Ik heb nog een paar keer geroepen: jongens, we moeten koers maken, maar ze wilden niet. Zelf heb ik er trouwens wat naast gezeten, want ik wachtte te lang terwijl ik goed reed. Alles bij elkaar was dit. kampioen schap zeker geen reclame voor de wielersport". En Gerben Karstens (niet helemaal in vorm omdat hij pas hersteld is van een voorhoofdsholteontsteking): „Het was een slechte zaak wat hier gebeur de. Ik wilde wel, maar ik kon niet De uitslag is: 1 Joop Zoetemelk (Germigny l'Ev- eque) de 187,5 km in 4.36.06 2 Ben Jan broers (Zaandam) op 7.20; 3 Gerben Karstens (Prinsenbeek) z.t.; 4 Wim Prinsen (Hank) op 8.41; 5 Wim Keile ners (Limbricht) z.t.; 6 Henny Kuiper Oldenzaalz.t.; 7 Tino Tabak (Eg- mond) op 10.49; 8 Theo v. d. Leeuw (Valkenburg) op 11.22; 9 Jan v. Kat wijk (Turnhout) op 12.02; 10 Cees Priem (Goes) z.t.; 11 Jo Vrancken (Roosteren) z.t. Op een ronde: 12 Jan Krekels (Sittard); 13 Jos v- d. Vleuten (Helmond); 14 Harry Beurs kens (Belfeld); 15 Gerard Vianen (Kockengen); 16 Mathijs de Koning (Scherpenzeel); 17 Henk Benjamins "Hollandsche Veld): 18 Jo v. Tol (Montfort); 19 Cees Stam (Koog aan de Zaan). Op twee ronden: 20 Eef dolman Cs-Gravendeel); 21 Gerard Wesselius (Oude Wetering). Op drie ronden: 22 Ger Lelieveld (Amsterdam); 23 Harry v. Leeuwen (Den Haag). Op vier ronden: 24 Wout v. d. Berg (Wateringen). Op vijf ronden: Harry Kellenaers (Horst). Er waren 43 renners van start gegaan. AMSTERDAM Marja Kouijzer van Delta Sport, Le de Pee van dezelfde club en Jo Schout \an RKHAV hebben zich in Amsterdam op de Nederlandse jeugd kampioenschappen een aantal atletiek- titels toegeëigend. Marja Kouijzcr werd met een sprong van 1,(55 meter hoog Nederlands kampioene en verbe terde daarmee tevens het Zeeuwse damesrecord van Ella Hogendoorn (1,64). Het juniorenrecord (1,61) stond al sinds de Zeeuwse atletiek- kampioenschappen op haar naam. Leo de Pee, die de iaatsie tijd niet onder de meter meer schijnt te gooien, schitterde ook in Amsterdam met 50,72. Daarmee bleef hij wel onder zijn eigen record maar alleen het feit dat niemand dit weekend verder gooide telt uiteraard. Bij het hinkstapsprin- gen werd hij tweede met 13.56 even als bij het verspringen (6.46 m). Met 14.68 meter werd De Pee derde bij het kogelstoten. Jo Schout van RKHAV liep de 3000 meter in een winnende tijdvvan 8.31.6. Behalve een nieuw Zeeuws record is de tijd van Schout tevens de beste juniorenpres tatie van het jaar. Johan Breel van Marathon werd hier elfde in 9.20.6 Voor de overige Zeeuwen waren een aantal mooie ereplaatsen Izeline Hage van Delta Sport kwam echter niet zo hoog als haar eigen verwachtingen. De vier kg kogel stoot te zij 11,17 meter wat goed was voor een derde plaats. Op speer werd zij tweede (32,00 meter) en bij de 100 meter kwam ze op dezelfde plaats wat tevens een nieuw Zeeuws record inhoudt (15,79). Leo Boucherie van Marathon en Rob Geljon van Zeeland Sport sprongen beiden over 1,80 meter hoog maar dat was nog altijd 32 meter onder het nationale record dat Ruud Wielart vestigde. Izeline Hage was trouwens bij het discuswerpen bijzonder onge lukkig. Alle drie de pogingen viel ze uit de ring waardoor ze ongeldig zerden verklaard. Vooral de zenuwen hadden invloed op de Zeeuwse atle te. Van de Sc'neldesportatleten kwam de beste prestatie op naam van Peter Moelker, Hij werd vierde in 9.19.4. Van Moelker moet echter gezegd wor den dat hij teveel hooi op zijn vork nam. Zaterdag liep hij in de series van de 1500 mter een tijd van 4.20.9 wat in feite goed was voor een eerste plaats. Zondag kwam hij echter niet verder dan 4.43.4. Brigitte de Nijs liep bij de meisjes B een geweldige tijd op de 800 meter (2.26.4). Ze werd in haar serie vijfde. Peter de Munck van AV '56 kwam bij het hinkstapspringen op een vierde plaats (13,37). Op kogel werd hij zesde (13,14). Jacqueline Ha melink liep in 25.85 een goede 200 m bij de meisjes A. Op de 3000 meter jongens B werd Andre Stroo van Marathon een goede negende in tijd van 9.42. WENEN (AFP) De Australische amateur-wielrenner Grame Jose (21 jaar), die een ernstige vai maakte in de vijfde etappe van de Ronde van Oostenrijk, is zaterdag aan de gevol gen daarvan overleden in het zieken huis van Feldkirch (Vorarlberg), waarheen hij was overgebracht. Gra me Jose. liep bij de val een schedelba- sisfractuur op. Hij is niet meer bij bewustzijn geweest. Jose maakte deel uit van de Australische wielerploeg bij de Olympische Spelen van Mönchen. ADVERTENTIE Zet uw auto op de band die onder alle omstandigheden te vertrouwen is. radiaal Janboers (2e). Joop Zoetemelk (le). zijn echtgenote Frangoise. en Gerben Kars- VALKENBURG TANP) In het -uxemburgsc wielerkampioenschap wordt als regel de UtaJ geschonken aam de ene inschrijver, die daarvoor een bepaald traject dient af te lecgea- Die situatie was er zondag ln Neder land eigenlijk ook. al stonden er dan 43 renners aan de start Slechts een leverde een werkelijke prestatie. Joop Zoetemelk. De in Frankrijk wonende Nederlander kwam als volgt tot zijn tweede titel. le ronde: peloton compleet; 2e ronde: peloton compleet. 3« ronde, peloton compleet na korf- schermutselingen met onder anderen Kelleners. Pust J ros Tabak. De Vlam, Karstens en Beurs kens.; 4e ronde: Kuiper en Van de Leeuw nemen minimale voorsprong; 5e ronde; Kuiper en Van de Leeuw behouden wiast. tien seconden; 6e ronde: Priem, De Wit en vervolgens de hele groep sluiten zich aan bij de vluchters Beurskens. Kuiper. Kei le ners en Krekels ontsnappen opnieuw; 7e ronde: 35 seconden winst voor de eerste vier; 3e ronde: lekke band Karstens. Zoetemelk. Pustjens. Spet gens. Prinsen. Karstens en De Vlam 20 seconden achter topvier: 9e ronde: aanval Kelleners. Zoetemelk en Prin sen op zeven seconden. Krekcis en Kuiper op 0.14, Karstens en Janbroers Op 0.43, Bt-urskenv Spetgens en De Vlam op 0.51, Duyndam en Pustjens op een minuut. Peloton op 1.24: 10® ronde: kopgroep van elf renners. Pust jens op 1.30. Peloton op 155; 11e ronde: kopgroep ongewijzigd. Pust jens op 0.20. Peloton op 2; 12e ronde: Zoetemelk weg met De Vlam. Ku:per op 0.15, Prinsen en Krekels op 0 30. Overigen van eerste groep op 1.5. Peloton op 8.45; 13e ronde: Zoetemelk alleen. Op 1.00 De Vlam en Kuiper. Op 1.30 Janbroers. Kelleners. Kar stens. Prinsen en Beurskens; 14e ron de: Zoetemelk, op 250 Karstens. Kel leners, Prinsen, op 2.50 Beurskens. Janbroers, Krekels en Kuiper. 15e ronde. Zoetemelk, op 3.20 Karstens, Janbroers. Kelleners, Spetgens. Prin sen. cp 3 25 Kuiper en eBurskens; 16e ronde- Zoetemelk, op 4.12 Kuiper, Prinsen, Karstens, Kelleners, Sjxtt- gens, Beurskens, Janbroers en Kre kels. 17e ronde: Zoetemelk, op 4.40 Karstens en Janbroers. Op 4.50 Prin sen. Kuiper en Kelleners. Op 5.05 Krekels; 13e ronde- Zoetemelk, op 4 20 Janbroers en Karstens, op 5.15 trio van Prinsen: 19e ronde. Zoete melk. op 4.40 Karstens en Janbroers. Op 6.10 trio Prinsen; 20e ronde: Zoe temelk. op 5.20 Karstens en Jan broers. Op 7.20 trio Prinsen. Op 9.25 Priem, Franken, Van de Leeuw, Ta bak. Krekels. Van Katwijk. Van Tol en Beurskens: 21e ronde: Zoetemelk, op 5.45 Karstens en Janbroers. Op 8.10 trio Prinsen. Op 950 Tabak- Op 9.50 groep Priem: 22e ronde Zoete melk. op 6.34. Karstens en ajnbroers op 8.40. groep Prinsen, op 9.40 Tabak 23e rende: Zoetemelw op 6.50 Kars tens en Janbroers. Op 8.20 trio Prinsen. Op 9.40 Tabak. Op 10 55 Van de Leeuw, Franken. Van Katwijk en Priem: 24e ronde: Zoete melk. op 6.50 Karstens en Janbroers. Op 8 40 trio Prinsen. Op 10.5 Tabak, op 12.iO Van de Leeuw. Op 11.25 Priem. Van Katwijk en Franken: 25e ronde: kampioen Zoetemelk verdient 1100 gulden, op 7.20. 2 Janbroers (ƒ900) en 3 Karstens (ƒ700), op 8.41, (Van onze correspondent) DRACHTEN De Nederlandse top atleten kunnen gerust zijn. Voor de Europese Kampioenschappen volgend jaar in Rome zal de KNAU, in tegen stelling tot voorgaande keren, geen verscherpte eisen toepassen. De KNAU zal de normale IAAF-limieten hanteren. Er komt dus geen zenuw pende jacht op limieten. Dat vertelde NTC-voorzitter Hes Grewer zondagmiddag in Drachten. Hij vermelde tevens dat Nederland voor de halve finale voor de Europa Cup bij de vijf- en tienkamp, zowel met een dames- als met een heren- ploeg heeft ingeschreven. Aangezien er weinig krachtsverschil is voor het bezetten van de derde plaats bij de dames, zal er begin augustus een aparte vijfkamp worden georganiseerd. Hier zullen EUa Hoo- gendoorn uit Rotterdam. Rola v. Kla veren uit Amsterdam en Ria Ahlers uit Emmcn moeten uitmaken wie met Mieke van Wissen-Sterk en Mieke Doorn mee gaan naar IJsland. BOEDAPEST (MTI) Hongarije heeft de zaterdag en zondag in Boeda pest gehouden dames-turninterland- wedstrijd tegen Nederland gewonnen met 366.00 tegen 3o2.55 punten. In liet individuele klassement bezette de 15- jarige Hungaarse Krisztina Medveczky de eerste plaats- met 75.55 punten, op ae tweede plaats gevolgd door haar 17-jarige landgenote Aniko Kery met 75.05 punten. Op de volgende plaatsen kwamen: 3 Joke Kos (Ned), ''2.40 pnt; 4 Bellak (Hong), 71.60 pnt De Hongaarse damesploeg eindigde bij de Olympische Spelen te München op de derde plaats achter de Sowjet Unie en Oost-Duitsland. Van deze ploeg maakten ook Medveczky en Kery deel uit. die in hef individuele klassement zich als respectievelijk 13e en 17e plaatsten. De Hongaarse dames- excelleerden vooral bij het paa.rdspringen, op de brug met ongelijke leggers en bij de vrije oefeningen. VALKENBURG (ANP) Keetie van Oosten-Hage, vorig jaar ge trouwd en sinds enkele maanden niet meer werkend, heeft nog steeds haar gelijke niet in het groepje Nederlandse wielrensters. Voor de vijfde keer in successie kreeg zij de kampioenstrui en weer kwam zij alleen aan bij de finish. Tot in de voorlaatste ronde duld de zij de 17-jarige Willy Kwantes aan haar wiel, maar bij de zesde beklimming van de Cauberg nam zij voor goed afstand van de jonge Zaanse. Keetie Hage en Willy Kwantes hadden geen con currentie op haar niveau. In de eerste van de zeven ronden ont snapten zij al uit het veld van 34 dames en drie ronden lang bleef de winst rond de halve minuut schommelen. Daama ging het tweetal het gat vergroten op een groepje van zes, Truus van der Plaat, Henny de Jongh. Gre Don ker Karin Vos, Bella Hage en Henny Jongenelen. Anne Riemers- ma en Dieneke Fopma kregen nog aansluiting, maar toen had Keetie van Oosten al afstand ge nomen van Willy Kwantes. „Ik had het- misschien wel eerder kunnen doen," vertelde de 23-jari- ge huisvrouw, „maar dat is zo ongezellig. Vorig jaar heb ik ook zo lang alleen gereden. Boven dien, Willy rijdt goed dit jaar. Ze was niet gemakkelijk te lossen, maar als zij aan kop kwam ging het toch iets te langzaam." Willy Kwantes: „Ik wist dat ik in dit kampioenschap tweede kon wor den. Keetie verslaan is onmoge lijk. Zij is de sterkste. Ik hoopte zo lang mogelijk bij haar te kunnen blijven en het verschil dan groot genoeg zou zijn met de anderen." Het verschil was groot genoeg. Toen Keetie van Oosten alleen op weg ging bij de voor laatste beklimming van de Cau berg, had Willy Kwantes ruim twee minuten voorsprong op het De 23-jarige Keetie van Oosten-Hage gaat met opgestoken armen over de eindstreep en wint voor de vijfde ach- tereenvolgende maal de Nederlandse loielertitel bij de dames. volg groepje en 20 sec. achter stand op Keetie van Oosten. In de laatste omloop van 7,5 km vergrootte de vijfvoudige kampi oene haar voorsprong op Willy Kwantes tot ruim een minuut en tot meer dan vier minuten op de anderen Keetie van Oosten is nog altijd een klasse apart in Nederland. De uitslag is: 1 Keetie van Oos ten-Hage (Kloetinge) de 52,5 km in 1.30.55; 2 Willy Kwantes Zaandam) op 1.13; 3 Truus van der Plaat (Geldermalsen) op 4.03; 4 Henny de ."ongh Apel doorn) op 4.22; 5 Gre Donker (Krommenie) zt; 6 Anne Rie- mersma (Slappeterp) op 4.29; 7 Tineke Fopma. (huins) zt; 8 Ka rin Vos (Rotterdam) z'; 9 Bella Hage (Den Haag) zt; 10 Ineke i-an Homoet (Alblasserdam) op 4.31. :ht, gaat Joop Zoe- Aangemoedigd door zijn Franse echt jenote Frangoise. die temelk op weg naar zijn overwinning. augustus haar eerste kind

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9