„Politie Terneuzen voelt niet voor harde lijn in centrum" Vuil verwerkingsplaats te Serooskerke (S) in gebruik gesteld Vergunning 'Venus-drukkers' in Middelburg ingetrokken Centrumbewoners Terneuzen vrezen lange hete zomer OVERLAST CAFÉES zeeland EERSTE GEMEENSCHAPPELIJKE IN ZEELAND de bilt verwacht Tentoonstelling 'Kunst uit Zeeland' in Brugge Volgende week afronding van Oosterschelde-nota ALMANAK Eerste frambozen uit het open veld 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 JUNI I973 TERNEUZEN .Als het zo doorgaat kun je hier als normaal mens niet meer leven. Barbezoé- kers drinken hun pilsje op de stoepen en gooien flessen en bierglazen kapot, je struikelt over de fietsen en brommers. Ik durf er niets van te zeggen je bent meteen doelwit van repre saillemaatregelen". Dit zegt één van de bewoners van de café-rijke Nieuwstraat in het oude centrum van Terneuzen. Hij blijft hel; liefst anoniem uit angst dat jonge barbezoekers zijn huis barricaderen met brommers of een briefje in de bus schuiven met scheldwoorden. Het loopl; mis met straten als Nieuwstraat en Dijkstraat, vindt ook de pas begonnen wijkraad voor de binnenstad, die afgelopen week onomwonden om meer poli tietoezicht en een gesprek met hoofdinspecteur-korpschef E. Hu- bregtsen vroeg. De snelle groei van het aantal café's en bars. die Nieuwstraat en Dijkstraat volledig dreigen le domineren, het afschaffen van het sluitingsuur per 1 juni. kei hard spelende geluidsinstallaties en jukeboxes en bromfiets- en autogeronk dat soms tot diep in de nacht duurt, hebben een aan tal binnenstadsbewoners in actie gebracht. ..De politie moet meer patrouilleren", werd er afgelopen week in de vergadering van de wijkraad gezegd. En: „De politie luistert niet eens naar je klach- die klachten: gasten van hotels in de buurt kunnen niet slapen door rumoerige café-klanten, ze vinden soms hun auto's terug zonder radio-antennp of buitenspi'egeltje. wandelaars .glijden uit over on dergekotste stoepen en nog afge lopen weekeinde liep cafëruzie uit op een vechtpartij, waarbij een spiegelruit, van één van de hotels sneuvelde. De schade: meer dan duizend gulden. Begint de Nieuwstraait, en omgeving een 'probleembuurt' te worden voor politie en gemeente of lijkt het maar zo? Hoofdinspecteur-korpschef E. Hu- bregtsen wil kostenwat kost,® voorkomen dat. het, in het cen trum tot een' 'harde confrontatie' tussen politie en bevolking komt.. Op het politiebureau is niemand ervan overtuigd, dat het centrum van Terneuzen de laatste tijd ru moeriger is geworden. ZIERIKZEE DOET NIET MEE SEROOSKERKE (S> Met bet ledi gen van eeu vuilniswagen heeft gede puteerde .1. van den Bos vrijdag de eerste gezamcnlijkf vuilverwerkings- plaats in Zeeland aan de Hoosjesweg in Serooskerke op Schouwen-Duive- land officieel in gebruik gesteld. Alle gemeenten van het eiland, behalve Zierikzee, zullen er gebruik van ma ken. Voor de gelegenheid hadden de HOOFDINSPECTEUR-KORPSCHEF E. HUBREGTSEN houder dc wacht aangezegd. Als het lawaai niet afgelopen ft. raakt hij een maand zijn muziek vergunning kwijt. Mijn mensen hebben op dat punt ook strikte opdrachten, meegekregen. Na 1 uur mag er geen muziek meer zijn in de cafés. We kijken daarbij niet op een kwartiertje, maar als het t.e dol wordt gaan we naar binnen om de muziek af te zetten. Na dat bezoek krijgen ze. als de politiemensen dat. rapporteren in het dagrapport, van mij een brief, waarbij duidelijk gesteld wordt dat bij een tweede overtreding de muziekvergunning voor een maand wordt ingetrokken. Da.t, is de enige manier". hij, dat de verzorging van de vullver- werkingsplaats optimaal zal zijn „zonder om die reden over centen tt kibbelen". Regionale aanpak Gedeputeerde J. van den Bos had waardering, voor de verantwoorde aanpak in regionaal verbanch .Ais men dit niet doet op een grotere schaal, dan.de gemeentelijke, wordt het te duur voor de bevolking en loopt men de kans het landschap te ontsieren". De opzet in Schouwen-Duiveland heeft trouwens navolging gekregen. In de gemeente Borsele zal een vuilverwer kingsplaats half oktober in gebruii kunnen worden genomen. In Zeeuwsoh-Vlaanderen verwacht men binnenkort het, verslag van een studie commissie. Ondanks herhaalde pogin gen van de heren Schouwenaar en Everwijn, kon gedeputeerde Van den Bos geen provinciaal 'potje' beloven voor gemeenten, die in de toekomst tot een gemeenschappelijke vuilver- werktogsplaats willen overgaan, HET WEER IN EUROPA Aberdeen, zwaar bewolkt 21 grad Athene, onbewolkt 27 Barcelona, licht bewolkt 23 Bordeaux, licht bewolkt 22 Frankfurt, licht bewolkt 22 Genève, regen 15 Helsinki, regenbui 26 Kopenhagen, licht bewolkt 02 Lissbon. onbewolkt 29 Locamo, regen 1* Londen, licht bewolkt 24 Luxemburg, onbewolkt 22 Madrid, onbewolkt 2n Malaga, onbewolkt - 23 Malloroa. licht .bewolkt 24 Munchen. regen 14 - Oslo. onbewolkt 27 Parijs, onbewolkt 24 Rome. zwaar bewolkt 25 Stockholm, onbewolkt 27 Zurich, regen Cnsft Btanca. zwaar bewolkt 25 Istanboel. onbewolkt 26 Las Palmas. zwaar bewolkt 16 WÊÊKHÊÊsmm PHH -V-flip OVERWEGEND ZONNIG Droog en overwegend zonnig weer, maar in het zuidoosten van het land ook wolkenvelden. Matige tot kracht!' ge noordoostelijke wind. Maximum temperatuur omstreeks 23 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager- Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Overwegend droog, tamelijk zonnig ra vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 7 tot 16 uur; min. temp.: omstreeks nor maal; max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: van 5 tot 13 uur; min. temp.: omstreeks normaal; max. tempvan ongeveer normaal tot 4 graden hoven normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Normalen voor 25:29/6: min. temp. max temp. Den Helder 13 19 Vlissingen 13 20 Eelde 11 21 Vlv. Zd-Ldmhurg 12 22 De Bilt 12 22 Gem. over Nederl. 12 21 STRANDWEERSVERWACHTING Ook zondag nog een droge wind tus sen noord en oost waarin veel zon en een vrijwel normale temperatuur van 20 tot 22 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: voorlopig zomers door hogedrukactiviteiten. ZON EN MAAN 24 juni zon zon maan op onder op 04.20 21.04 00.06 ZON EN MAAN 25 juni zon zon maan op onder op 04.21 21.04 00.25 BINNENKORT GESPREK MET WIJKRAAD VOOR DE BINNENSTAD TERNEUZEN „Het is voor de politic helemaal niet moeilijk om de zaken in de Nieuwstraat op scherp te zetten. Alleen geloof ik niet dat de relatie tussen politie en bevolking er mee gediend is. We moeten niet pola riseren, maar de weegschaal in even wicht houden. We zijn als politie niet het apparaat om in te grijpen in alle gevallen dat mensen zichzelf niet 111 de hand hebben. De mensen willen meer vrijheid, akkoord. Maar hou je zelf dan ook in de hand. Dat faalt eigenlijk." Hoofdinspecteur-korpschef E. Hu- bregtsen en adjudant A. Vermaire van de gemeentepolitie van Terneuzen met 46 van de 49 wettelijk toegestane manschappen bijna 'op sterkte') vin den bepaald niet dat er in de binnen stad van Terneuzen een alarmsituatie heerst, De hoofdinspecteur wil binnen kort gaan pralen met de wijkraad, om van binnenstadsbewoners te horen in hoever ze overlast van de cafés in hun buurt hebben. Van dat gesprek hangt tiet af of de politie anders gaat optre den dan via het intrekken van rauziek- vergunningen.' zoals tot nu toe enkele malen is gebeurd. Het aantal klachten over-geluidshinder is niet overmatig, vindt men op het bureau aan de Rosegracht. De afgelopen anderhalf jaar kwamen er 74 binnen (over alle soorten geluidshinder), waarvan 38 van binnenstadsbewoners. In veel ge vallen bleek een waarschuwing aan het adres van de horeca-ondernemer en het dreigement dat de main zijn muziekvergunning kwijt zou raken voldoende om het zijn boxen schielijk te laten temperen. Niet moeilijker „Dat de situatie in de Nieuwstraat en omgeving in het algemeen moeilijker ligt dan een jaar geleden geloof ik bepaald niet", zegt hoofdinspecteur Hubregtsen. „We hebben als politie een 24 uursbezetting en dat kan geen enkele buurgemeente zeggen. Aan de andere kant: de gemeente bestaat niet alleen uit de Nieuwstraat, dat is de narigheid. Wij hebben een totaal sur veillance-oppervlak van 118 vierkante kilometer, ook andere plaatsen moe ten op een gegeven ogenblik bediend worden." Hij rekent uit dat er per uur minimaal 2 keer een surveillance wagen door de Nieuwstraat en omge ving rijdt, volgens een aantal cen trumbewoners niet voldoende. „Men zou het liefst zien dat daar een vaste dubbel-patrouille zou lopen, maar dat kan niet meer." Vermaire: „Men ver gelijkt het met vroeger, dan liep men iedere zater- en zondagavond door Nieuwstraat en Dijkstraat. naar het, burea. De patrouille die wegging maakte dezelfde ronde, maar dat kan niet meer. Als je dat doet kun je die andere: stukken, van Terneuzen rustig vergeten. Ais het vroeger om 12 uur sluiten was, om half een kwam je hiimen, dan was Terneuzen verlaten. Je ging de cafées nog eens rond, de Cafés in Nieuwstraat: binnenstadsbe woners. klagen.... rest vergat je. Dat kan niet meer, je moet nu heel je gemeente besurveille- ren." Hubregtsen: „Toen ik hier kwam was er een nachtdienst van 2 man: 1 man binnen en 1 man buiten, dat is het echt. niet meer. Maar de opper vlakte va,n de gemeente is misschien wel verviervoudigd. Mijn korpssterkte niet. Een hogere sterkte, de burge meester heeft, er al eens over geschre ven aan de minister van binnenlandse zaken (Terneuzen is centrumgemeen te) krijgen we eenvoudig niet. De minister heeft nu eenmaal een formu le die geldt- voor Hariingen en Terneu zen, die geldt- alleen niet voor Amster dam. Rotterdam en Den Haag." Wijkraad Korpschef en adjudant zijn teleurge steld over de manier waarop binnen stadsbewoners via de wijkraad aan de bel hebben getrokken Hubregtsen: „Het is heel vreemd met de mensen, maar als er klachten zijn dan berich ten ze ons dat niet. Iedereen die hier binnenloopt kan mij of een van de adjudanten spreken, maar je ziet maar een enkeling. Als steeds maar één man uit zo'n buurt klachten heeft, wat. ga je dan zeggen.... Ik ben van de week in de- buurt, geweest, heb niet gezien dat er met bierglazen werd gegooid (daar was het, misschien wat Ie vroeg voor), maar op het; punt van de geluidshinder hebben we een café- BRUGGE In het provinciaal hof aan de Markt in Brugge wordt op vrijdag 29 juni om 20.30 uur de tentoonstelling 'Kunst uit Zeeland' ge opend- Bij deze opening zullen aanwe zig zijn de gouverneur en leden van de bestendige deputatie van de provin cieraad van West-Vlaanderen en de commissaris van de koningin en leden van gedeputeerde staten. De heer L. Tegenbosch, lid van de jury. leidt de tentoonstelling in. De tentoonstelling .duurt tot en met 29 juli. DEN HAAG (ANP) Het kabinet hoopt volgende week de beraadslagin gen over de Oosterscheldenota af te ronden. Dit heeft premier Den Uyl vrijdagavond meegedeeld. In de komende week moet minister Westerterp van verkeer en waterstaat met enkele collega's overleggen over de fonpulering van de opdracht aan de in te stellen commissie. Deze dient de gehele problematiek t e onderzoeken, waaronder de mogelijkheden van com partimentering. Hoofdinspecteur-korpschef E. Hubreg- ten li.) en adjudant A. Vermaire: niet polariseren (ADVERTENTIE) RESTO - VROUWENPOLDER Reserveringen diners - partijen - koffietafels 01189-1900-1965 Het gehele jaar geopend Zeeuwse Strafwerk Belust op wraak, omdat liij niet met de andere mocht spelenliet de Oud-Vdssemcerse jongen de banden van de fietsen op het schoolplein leeeglopen. De onderwijzer merkte dat op en liet de knaap HOO maal de regel ..Ik heb twaalf fietsbanden leeg laten lopen" schrijven. De volgende dag moest het straf werk zijn ingeleverd. De onderwij zer vond het eenzijdige proza op zijn tafel, alleen was het aantal twaalf veranderd in acht. ,Ja meester", verklaarde de be strafte leerling, „de andere vier kon ik jammer genoeg niet los krijgen". plaatselijke en provinciale autoriteiten zich op de stortplaats gewaagd en iedereen verwonderde zich erover, hoeveel er eigenlijk wel in zo'n vuil niswagen zal. Even later, in een zaaltje van restau rant. Schelphoek tijdens een besloten borreltafel, herinnerde burgemeester A. P. Schouwenaar van Brouwersha ven waarnemend voorzitter van het dageiijks bestuur van de reinigings dienst. op Schouwen-Duiveland. aan de geschiedenis van de nieuwe vuilver werkingsplaats. Tot dusverre werd het huisvuil door de gemeenten van Schouwen-Duiveland, zoals overal, on gecontroleerd gestort. Was de stort plaats vol, dan zocht men een ander terrein. In april 1971 is men naar een doeltreffender oplossing buiten ge meentelijk verband gaan zoeken. De vrijdag in gebruik genomen vuil- verwerkiligsplaats, waar het,huis vuil telkens bedekt wordt met een laag zand zal voldoen voor de komende dertig jaar. Hét terrein zal dan ongeveer tien meter hoger zijn, op gelijk niveau met de aangrenzende zeedijk. De heer Schouwenaar was blij met; de aanwezigheid vair enkele vertegenwoordigers van het gemeente bestuur van Zierikzee, die hij alsnog voor liet gezamenlijke project hoopt, te interesseren. Hij betreurde, dat er bij de provincie kennelijk geen 'potje' was, om de gemeenten bij de aanleg van viulverwerkingsplaat-sen daadwer kelijk te helpen. Geen geld Dat vond ook de heer H. P. Everwijn burgemeester van Westerschouwen. Hij had liever een vuilverbrandings plaats gezien, maar de kosten daar van zouden te hoog geworden zijn: ongeveer 35 per ton huisvuil. Hij was het roerend eens met de heer Schouwenaar, dat milieubesef nog geen milieugedrag is: „Men heeft er gewoon geen geld voor overHij deed een beroep op vakantiegangers en eigenaars van tweede woningen het eiland schoon te houden. Ook hoopte KAPEJXF. In de veiling Kapellc zijn vrijdag de eerste Zeeuwse fram bozen uit liet open veld verkocht. Dc kweker was veilingmeester G. Ruis- scn, die de frambozen in doosjes van 250 gram aanvoerde. De prijzen wa ren hoger dan venvacht: klasse extra bracht per doosje 4,60 op, klasse 1 4 ep klasse II 2 tot 2,90 per doosje. Overigens staan de frambozen in het open veld er beter voor dan na de harde wind in mei werd gevreesd. Hoofdkeurmeester P. Oele verwachtte toen dat de oogst niet groter zou zijn dan de helft van een normale oogst. Het rustige weer van de laatste tijd heeft, echter veel goed gemaakt en de heer Oele venvacht nu dat. de oogst uiteindelijk toch nog zo'n 70 procent van een normale oogst zal bedragen. POLITIE MAAKTE EINDE AAN OPTREDEN MIDDELBURG De Middel burgse politie heeft vrijdagmid dag op de Balans een einde ge maakt aan het optreden van de straatwerkersgroep 'Mass Mo ving' uit Brussel die evenals donderdagmiddag in het ka der van het Jeugd en Muziek- project Muziek op straat' een aantal Middelburgse straten en pleinen bedrukte met de 'Venus van Milo'. Burgemeester drs. P.[ A. Wolters besloot vrijdagmor gen vroeg de vergunning voor dit onderdeel van het J en M- project in te trekken. Zoals gemeld hebben de winkeliers van de Burgpromenade donderdag heftig geprotesteerd nadat dc straat werkersgroep door middel van een rijdende drukpers de promenade over de volle lengte met behulp van rose verf had bedrukt met kopieën van het wereldberoemde beeld. De burgemeester heeft donderdag laat oog persoonlijk het resultaat van de kunstuiting op de Burgpromenade in ogenschouw genomen. Hij deelde dit vrijdagmorgen mee tijdens een op zijn initiatief gevoerd gesprek met een bcsluursdelegatie van de winke liersvereniging Burgpromenade. De heer Wolters was donderdagavond teruggekomen op zijn eerder ingeno men standpunt dat de winkeliers het 'besmeuren' van het plaveisel wat had den 'opgeblazen'. Tot grote opluchting van de winkeliers hebben personeels leden van de reinigingsdienst; vrijdag morgen in opdracht van de burge meester de verf van het plaveisel op de Burgpromenade verwijderd, zodat er nu nagenoeg niets meer van te zien is. Hoewel de bedruksels uit water verf zouden beslaan, heeft het schoon maken de reinigingsdienst, die met- groot materieel werkte, nogal wat moeite gekost. De politie had vrijdagmiddag de orga nisatoren van 'Jeugd en Muziek' nog niet kunnen bereiken om hen over het intrekken van de vergunning in te lichten. Daardoor kon het gebeuren dat de politie de slraat.werkers pas 's middags tijdens hun werk. nadat rij al in de Nieuwstraat. en op het D" plein bezig waren geweest, het besluit konden meedelen waarna zij verwon derd hun activiteiten staakten. Erger Burgemeester Wolters is van mening dal het uiterlijk van de stad door de activiteiten van de straatwerkersgroep is aangetast. .„Het was veel erger dan ik had kunnen vermoeden. Ik bad gedacht aan die landschapsschilders die bijvoorbeeld op (le kades in Oos tende werken. Maar wat hier is ge beurd is volstrekt ontoelaatbaar- Wij laten de stad niet 7.0 maar met subsi die besmeuren. Als ik dit allemaal had geweten, was het heel anders gelo pen". De burgemeester was er zeen gebelgd over dat dc groep ondanks hel intrekken van do vergunning toch nog de kans heeft gehad om de 'Venus van Milo' in dc Nieuwstraat en| op het Damplein af te drukken-1 (ADVERTENTIE) BURGEMEESTER WOLTERS: „WIJ LATEN ONZE STAD NIET MET SUBSIDIE BESMEREN" c.Beste Zeeuwen De braband.crs willen ti cn uw kinderen graag de twintig levende' sprookjes van de Eflciing laten zien. En het Diorama. En het kabouterhuis. En het waterorgel. En de poppenkast. En de echte stoomtrein. En dc speeltuin. En de stoomcarrousel. D'r lcomen vandaag de dag toch zoveel treinen tot vlakbij de Efteling. DE DFTELINQ dagvol sensaties voor 7BÊÊP5. drievijftig. jJ Kaatsheuvel Holland 20 km. N.W. v. Tllbuig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2