PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING TREKT 250 MILJOEN UIT VOOR WERKGELEGENHEID PZC Havenschap Vlissingen: voor langere kademuur f6,5 miljoen Sloehaven Tien miljoen extra voor individuele huursubsidies Negatieve Franse reactie op uitspraak internationaal hof Brezjnew en Nixon sluiten akkoord tegen kernoorlog de krant van zeeland MUTATIES IN RUSSISCHE REGERINGSTOP VERWACHT WEEKEINDE OP 10MERNIVEAU Smeren met subsidie Pagina 2 Zaterdag 23 juni 1973 216e jaargang - nummer 146 VOORAL VOOR DRIE GROTE STEDEN, BRABANT EN TWENTE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft besloten de oplopende werkloosheid in de gTOte steden en enkele regio's te lijf te gaan met een nieuw werkgelegenheidsprogramma van 250 miljoen gulden. Van dat bedrag is 100 miljoen bestemd voor de drie grote steden en 150 miljoen voor de rest van het land waarvan vooral Brabant en Twente zullen profiteren, gebieden waar de werkloosheid vol gens minister-president Den Uyl 'verontrustende vormen begint aan te nemen. Hel Internationaal Gerechtshof in Hen Haa<j heeft zich gisteren met acht tegen zes stemmen uitgesproken legen de kernproeven die Frank? rijk wil nemen tn de Stille Oceaan. Op de foto in het midden de vice- president van hel hof. geflankeerd door twee rechters tijdens de uit spraak. die Frankrijk verklaard heeft te zullen negeren. De kernproeven in de Stille Oceaan zouden voor eind juli moeten worden gedaan. De 250 miljoen komt bovenop het nog lopende werkgelegenheidspro gramma van de vorige regering en moet nog dit jaar tot uitvoering ko men. Het geld zal worden gebruikt om de bouwnijverheid te stimuleren en een aantal speciale knelpunten weg te nemen op de begrotingen van on derwijs, CRM en justitie. Zo zullen programma's tot stand komen voor verbetering van woningen, monumen ten en gevangenissen alsmede voor recreatieve projecten. Voorts zullen De Russische ambassadeur in Washington, Anatoli Dobrynin (rechts) wordt door een Egyptisch dagblad genoemd als de opvolger van de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko (links). Gromyko zou volgens berichten uit Washington aftreden en directeur worden van de afdeling internationale zaken van het politbureau. JONGEN GEDOOD IN BELFAST BELFAST (RTR, AFP) In het een- trum van Belfast is een protestantse jongen van 16 jaar doodgeschoten. Volgens een militaire woordvoerder had de knaap donderdagavond nog ge probeerd aan zijn achtervolgers te ont snappen door onder een geparkeerde auto te kruipen. Hij kreeg een kogel tussen zijn ogen. Eerder op de avond waren twee Britse soldaten omgekomen door verborgen valstrik-bommen. TEKORT OP BEGROTING 1972 NU 558 MILJOEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft tien miljoen gulden extra aan individuele huursubsidies uitgetrokken om de lagere inkomensgroepen aan een betaalbare woning te helpen en de leegstand van huizen terug te dringen. Er komt 13 miljoen meer aan ontwikkelingshulp beschikbaar als steun voor de voedselprogramma's voor de door droogte getroffen gebieden in Afrika. Op de weerkaart strekt zich een hogedrukgebied uit van Noord- Scandinavië via de Noordzee, zo dat er van de Oceaan de eerste da gen geen depressie kan doorbre ken. Daardoor komt er de eerste dagen nog geen einde aan de droogte, die in het grootste deel van ons land bijna drie weken duurt. De af en toe sterke noord- oostemvindvoert droge lucht aan met veel zon en temperaturen in de buurt van 22 graden. Een omvangrijke storing boven de Alpen geeft daar langdurige regen, in Zwitserland, Oostenrijk, Beie ren en een deel van Zuid-Frank rijk. Plaatselijk viel daar vrijdag meer dan 30 millimeter neerslag bij vrij koud juniweer van 13 tot 16 graden. De hoogste temperatu ren komen in de Balkan voor en Roemenië waar enkele stations maxima boven de 30 graden meld den. Bij ons zal in de komende dagen de onweerskans vanuit Duitsland in het zuiden en oosten wat groter worden. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7, 9, 11, 13, 18 en 21. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 17. Sport op pagina 19. Radio en televisie op pagina 28. Financieel nieuws op pagina 29; en in de zaterdagkrant Pag. 25: Ir. F. Postliuma verlaat de Rotterdamse haven; Letterkundige kroniek van Hans Warren. Pag. 26. Schaken, dammen, bridge hengelrubriek. puzzel en culinair avontuur. Pag. 27: De Groningse hoogleraar, prof. dr. P. J. Roscam Abbing schreef een boelc over 'Ethiek van de in komensverdeling'; Stem men uit de Kerken. Dat blijkt uit een brief die minis ter-president Den Uyl vrijdagavond de Tweede Kamer heeft gezonden over de beleidsombuigingen die zijn kabi net nog ten laste van de lopende begroting wil treffen. De begroting van CRM gaat 24 miljoen gulden omhoog om het mogelijk te maken een aantal knelpunten op te ruimen op het terrein van de volksontwikke ling en de recreatie, de cultuur en de maatschappelijke ontwikkeling. Het kabinet wil zoals gemeld de accijns van benzine en dieselolie ver hogen om deze beleidsombuigingen mogelijk te maken. Het heeft ook geld nodig voor de bijdrage aan de ambtenarenpensioenen, waarover in het georganiseerd overleg overeen stemming is bereikt en voor de uni versiteiten en hogescholen die minder collegegeld incasseren. De voor dit alles benodigde 130 miljoen gulden wordt tot 75 miljoen teruggebracht door temporisering van enkele defen sieprojecten, zoals de vervanging van de Starfighter en de aanschaf van het mechanisch luchtafweergeschut. Die EXECUTIES SALISBURY (RTR,) Drie negers die toegegeven hebben dat zij wapens naar Rhodesie hadden gebracht om blanken te doden zijn vrijdag in de gevangenis te Salisbury opgehangen, zo heeft de Rhodesische regering mee- gedeelt. Een vierde neger is terecht gesteld wegens moord. 75 miljoen moet uit de verhoging van de benzine-accijns komen, een lasten verzwaring. waaraan volgens minister president Den Uyl ook het kabinet- Biesheuvel niet zou zijn ontkomen. „Het gaat ons er niet óm van ander mans geld mooi weer te spelen", zei hij vrijdagavond na afloop van de ministerraad, maar om het oplossen van een aantal ernstige maatschappe lijke knelpunten. Blijkens de vrijdagavond gepubli ceerde voorjaarsnota van minister Duisenberg (financiën) heeft het kabi net-Den Uyl zich hij zijn optreden geconfronteerd gezien met begroiings- overschrijdingen tot een bedrag van 230 miljoen. De overschrijdingen zijn op tien miljoen gulden na gecompen seerd door. bezuinigingen elders op de begroting en door opvoering van en kele inkomsten. „Het is ons gelukt de begroting weer zoveel mogelijk in het gareel te krijgen", aldus minister Duisenberg vrijdagavond na afloop van de minis terraad- De compensaties treffen na genoeg alle departementen. Onderwijs levert met 50 miljoen de hoogste bijdrage. De overschrijdingen staan los van de tegenvaller van 400 mil joen in de financiering van de EEG en ook los van.de overschrijding met. 148 miljoen die is ('oortgevloeid uit het vorig jaar gesloten centraal ak koord tussen werkgevers en werkne mers. De beide posten worden niet gecompenseerd en waren reeds als aanvaardbare tekorten teerd. per 1 augustus 800 onderwijzers extra worden ingezet in de probleemgebie den. Brabant krijgt waarschijnlijk een extra woningcontingent toege we zen- Premier Den Uyl kon nog geen exact inzicht geven in het nieuwe programma, omdat dat vrijdagavond nog moest worden uitgewerkt. De nister-president toonde zich na afloop van de ministerraad bezorgd over de oplopende werkloosheid die volgens hem van karakter veranderd en struc turele vormen gaat aannemen. De openstaande vraag bedraagt tegen alle prognoses in nog steeds 122.000, het geen de regering te hoog is. Er zijn veel oudere werknemers onder. „Ons doel is beneden de 100.000 te komen", aldus de minister-president. „Als dat niet lukt zullen we niet aarzelen nieuwe programma's in uit voering te nemen". Premier Den Uyl zei dat nieuwe programma's al wor den voorbereid. Ze zullen vooral wor den gericht op gebieden waar werkloosheid dreigt op te lopen als het nog aan de gang zijnde program ma straks afloopt. De ministerraad stelde vrijdag voorts een nota over het huur- en woonruimteheleid vast, dat begin vol gende week de Kamer zal bereiken. De nota bevat plannen tot beperking van de jaarlijkse huurverhoging '74 en tot grotere bescherming van de huur der. Er worden aanvullingen in aange kondigd van de huur- en woonruimte- wet om de gevolgen van de huurlibe- raüsatie te verzachten. Het kabinet overlegt vandaag over de vraag of het tot aanschaf van de LANCE-raket moet worden overge gaan- De nota over de Oosterschelde komt in de loop van de volgende week bij de Kamer. Over de samen stelling van de aangekondigde studie commissie en de opdracht die deze commissie moet- krijgen, vindt nog departementaal overleg plaats. KAMERLID WIL HERKANSING HAVO-EXAMEN DEN HAAG (ANP) Het tweede ka merlid Wilbers (d'66) heeft staatsse cretaris Veerman (onderwijs) gevraagd om de leerlingen die voor het eindexa men havo zijn gezakt een nieuwe kans te geven, als zij beantwoorden aan de volgende voorwaarden: a. een onvoldoende cijfer voor het no- derdeel tekstverklaring Nederlands welke heeft geleid tot een onvol doende eindcijfer voor Nederlands. b. een aldus ontstaan eindcijfer Ne derlands dat uiteindelijk mede heeft geleid tot net zakken van de kandi daat voor het eindexamen, c. een duidelijke aanwijzing (via de betrokken examinator/leraar) dat de kandidaat, gedurende het laatste schooljaar voor het onderdeel tekst verklaring of voor het vak Neder lands als geheel duidelijk betere prestaties heeft geleverd dan op het eindexamen? De heer Wilbers vindt dat alles in het werk moet worden gesteld om deze leerlingen een extra leans te geven, zelfs al zouden na de soepeler normering 'slechts' enkele tientallen eindexamen kandidaten de dupe worden van de 'onjuiste opgave' tekstverklaring Ne derlands. Hij vraagt of de staatssecre taris er ook zo over denkt. Het kamerlid wil verder een medede ling over de opvattingen van onder wijsorganisaties over een herkansing. ATOOMPROEFTERREIN BEZET (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft vrijdag onmiddellijk doch naar te vrezen viel ook negatief gereageerd op de veroordeling van het Internationale Hof in Den Haag dat zich 's ochtends met acht tegen zes stemmen uitsprak vóór stopzetting van alle atoomproeven in de Stille Zuidzee. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat Frankrijk de competentie van het Hof niet erkent omdat bij het geschil de nationale verdediging direct was betrokken. Niettemin is het mogelijk dat het vonnis toch niet helemaal een slag in de lucht zal hoeven te blijven. Zeker is al wel dat Australië en Nieuw- Zeeland die de uitspraak hebben uit gelokt. hun ambassadeurs nu uit Pa rijs zullen terugtrekken, terwijl al eerder de Franse handelsrelaties met die beide landen onder de gevolgen van het conflict hadden te lijden. Maar onder een nog zwaardere druk zou de Franse regering nu door aller lei protest-manifestaties kunnen wor den gezet. Zo is donderdag de be faamde radicale journalist-politicus Jean Jacques Servan-Schreiöer in ge zelschap van de bekende generaal Pa ris de Bollardière, een pastoor en twee pacifistische voortrekkers van geweldloze actie naar de toekomstige plaats des onheils vertrokken, met del bedoeling door hun aanwezigheid iede re explosie onmogelijk te maken. j Zes schepen bevinden zich met dat zelfde doel eveneens al ter plaatse. De Franse bevelvoerder van het eilandje Mururoa waar de bommen tot explo sie plegen te moeten worden gebracht zit, schijnt het, met die onuitgenodig de waarnemers nu al lelijk in de maag. Hij hoopt dat JJSS en zijn metgezellen uit verveling het hoofd v/el in de schoot zullen leggen om onverrichter zake weer naar huis te rug te keren. Maar die berekening is dan toch wel aan tijd gebonden. Vol gens Servan-Schreiber zullen de nieu we experimenten vanwege de atmosfe rische omstandigheden in ieder geval Zie slot pag. 3 kol. 1 BEZORGDHEID IN EUROPA WASHINGTON (RTR) President Nixon en de Russische partij leider Leonid Brezjnew hebben vrijdag een akkoord ondertekend waarin hun regeringen zich verplichten het gevaar van een nu cleaire oorlog weg te nemen en militaire crises in de hele wereld te vermijden. Het uit acht artikelen bestaande ak koord heeft betrekking op de oorlogs dreiging tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, hun bondgenoten en alle andere staten. Het stuk bevat de afspraak dat de twee nucleaire supermogendheden zich van het ge bruik van of dreigen met geweld tegen elk ander land zullen onthou den. zich hetrecht voorbehoudend, van miliaiair optreden voor de eigen üe-i fensie of om verplichtingen tegenover dte komen. Het MEER SERVICE EN VERGROTING MOGELIJKHEDEN VLISSINGEN De raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen is vrijdagmorgen ak koord gegaan met het voorstel van het dagelijks bestuur de be staande kademuur aan de Sloe haven in zuidwestelijke richting te verlengen van 360 meter tot 530 meter. De kosten van deze uitbreiding zijn voorlopig op 5,5 miljoen geraamd, exclusief omzetbelasting. Aan bijkomen de kosten, zoals verlenging van de spoorlijn is nog eens 1 mil joen begroot. Om de bestaande scheepvaartactivitei ten in Vlissingen te kunnen behouden en zo mogelijk uit te breiden is het noodzakelijk dat men de beschik king krijgt over een kadelengte, waar aan twee grote schepen van elk ca 225 meter tegelijk kunnen afmeren. Aan de huidige kademuur kunnen één groot containerschip en een klein schip tegelijk meren. In het voorstel van het dagelijks bestuur leest men voorts, dat de NV Haven van Vlissingen behalve de ge wone containerdienst op Australië nu ook de Scan-Austral Line (gTOte ro-ro- schepen) tot haar klanten mag reke nen. Dc mogelijkheid van gelijktijdige aankomst is aanwezig; containersche pen zijn zeer gevoelig voor snelle service en moeten onmiddellijk gehol pen kunnen worden. Intusnen is ook de tabakloods van Alleghany Warehou se Corporation gereed gekomen en zijn de eerste schepen met tabak in Vlissingen gelost. Deze havengebruiker moet er eveneens op kunnen rekenen dat voldoende kaderuimte beschikbaar Bij de behandeling van het voorstel toonde burgemeester drs. P. A. Wol- ters van Middelburg aanvankelijk eni ge terughoudendheid; zo informeerde hij of het aantal containerschepen dat de haven aandoet, terugloopt op dit moment. Havenschapsdirecteur de heer J. van Konijnenburg stelde hier tegenover, dat verwacht wordt dat door de kade- verlenging de mogelijkheden aanzien lijk zullen toenemen en de voorzitter, gedeputeerde A. J. Kaland vulde hier bij aan dat- de huidige activiteiten aanleiding zijn geweest om met het voorstel te komen, dat beoogt meer mogelijkheden te scheppen. De heer Kaland zei vervolgens te verwachten, dat het uit de investering als progno se aangegeven tekort zal teruglopen. De raad van bestuur van het Haven schap Vlissingen ging eveneens ak koord met het voorstel bedragen van 24.000 (aanschaf vier boeien) en 50.000 (aanschaf ponton) uit te trek ken voor de verbetering van de haven accommodatie. Wegen De Raad van Bestuur kon voorts de inzichten van het dagelijks bestuur delen op de wegenstructuur Vlissingen- Oost nabij Rammekens. De techni sche werkgroep van het Havenschap adviseerde de nieuwe basisweg en de bestaande Sloeweg een haaks aange sloten verbindingsweg te geven, die in: het verlengde van de ontsluitingsweg van de container-terminal komt te liggen, met een loodrechte kruising van de Sloeweg. Hiermee bereikt men dat zowel de oostelijk als de westelijk gelegen industrieterreinen voor het verkeer van Middelburg, lopend via de aan te leggen weg Middeiburg-Zuid- sloe, goed bereikbaar zijn. De kosten van de verbindingsweg worden ge raamd op 200.000. Voor onderhouds werken in'het gebied van het Haven schap is sinds 1 januari van dit jaar een technisch ambtenaar belast met de opbouw van een technisch appa raat. Voor de aankoop materieel voor deze dienst werd thans 85.000 uitge trokken. Hiervoor zullen onder meer een sneeuwploeg, een motormaaier, een terreinvoertuig en verdere gereed schappen worden aangeschaft. In ae adviescommissie uit het be drijfsleven van het Havenschap moes ten twee vacatures (de heren H. Frie drich en Th. Ackermans) worden ver vuld. Benoemd werden de heren ar. R. D. Schorning te Oost-Souburg, lid van de Raad van Bestuur van Hoechst Holland NV en F. de Vries te Sluiskil, districtsbestuurder van de In-1 dustriebond NW Grond Hoechst Aan het begin van de vergadering deelde de lieer Kaland nog mee, dat i met Hoechst overleg gaande is over i de nog gereserveerde gronden in Mis- i singen-Oost. De optie op deze gronden I gaat in op het moment dat de over heid alle grond in eigendom heeft verworven. Dit is nu het geval en er is thans met Hoechst overeenstem ming bereikt over de datum van 1 januari 1973 voor het ingaan van de optie. De optie loopt vijf jaar, maar het is niet uitgesloten dat Hoechst in Frankfort wordt hierop thans ge studeerd de optie teruggeeft aan het Havenschap, dat dan weer gron-; den aan het 'waterfront' vrijkrijgt om eventuele andere kandidaten te gerie ven. Uit verdere mededelingen van de voorzitter bleek nog, dat bet dagelijks- bestuur de directeur van het Haven schap heeft gemachtigd een bezwaar-;, Zie slot pagina 9 kolom 2) akkoord is he: tweede dat Nixon en Brezjnew hebben bekrachtigd bij hun inspanningen om de oorlogsdreigingen te verminderen en de kemwapenarse- nalen af te breken. Donderdag zetten de twee staatslieden hun handtekening onder een verklaring waarin zij zeggen alles in het werk te zullen stellen om in 1974 een nieuw bewape- ningsbeperkingakkoord te voltooien dat de offensieve kernwapens beperkt. In hun vrijdag ondertekende akkoord zeggen Nixon en Brezjnew dat het een doelstelling van hun politiek is „het gevaar van een nucleaire oorlog en van het gebruik van kernwapens uit de weg te ruimen". De twee lei ders hebben afgesproken dat zij el kaar onmiddellijk zullen raadplegen als he: gevaar van een kernoorlog tussen hun landen of met andere landen dreig;. De presidentiële advi seur. Henry Kissinger, verklaarde te genover verslaggevers dat het. ak koord een aanval van Rusland op China onmogelijk moet maken. In de Amerikaanse pers is onophoudelijk ge speculeerd dat de Sowjet-Unie op een dag wel eens een ke maan val op China zou kunnen doen om het kleine maar snel groeiende kemwapenarsenaal van dat land te vernietigen. Kissinger zei dat bij het opstellen van het akkoord nauw overleg is geweest met de NA- VO-bondgenoten en dat geen lid van de alliantie zich zorgen hoeft te ma ken. Inmiddels hebben Europese di plomaten zich bezorgd uitgelaten over de we! erg nauw wordende relatie tussen Moskou en Washington. In di plomatieke kringen in Londen meende men dat Europa hierdoor wel eens voor een Russisch-Ameri kaans mon sterverbond zou kiinnen komen :e staan- Ir. de inleiding van het akkoord staat dat de Verenigde Staten en ce Sowjet-Unie zich ervan bewust zijn dat een kernoorlog vernietigende ge volgen voor de mensheid zou hebben en dat het risico verminderd dient te worden en uiteindelijk geheel moet verdwijnen. De twee leiders verklaren dat de ontwikkeling der betrekkingen tussen hun landen niet is gericht te gen andere landen en hun belangen. He: akkoord is van onbeperkte duur- -De Amerikaanse minister van finan cien. George Schultz. en de Russische minister van buitenlandse handel Ni- Zie slot pagina 3 kolom 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1