PROVINCIALE ZEEUWSE COUR AN1 BENZINEPRIJS FORS OMHOOG Procenten plus centen voor ambtenaren Afspraak over beperking van kernwapenbezit Landbouwmanifestatie 'Delta '73' op de Schotsman -Ru iterplaat geopend de krant0 van zeeland Tilanus weg als fractieleider CHU Voogd en Roethof trekken initiatiefwetsontwerp in hun Pr oude Adam der confessionelen \lcomobilisme mindert niet 13 fijdag 22 juni 1973 16e jaargang - nummer 145 MEINET: 4,5 CENT ACCIJNS EN UTSCHAPP1JEN 2 CENT Van onze parlementaire redactie) 0 HAAG Na de verhoging per 1 juli met twse cent per liter waarvoor de oliemaatschappijen ^ens een prijsstijging van de ruwe olie op de wereldmarkt verlof hebben gekregen, gaat de ben- ieprijs met ingang van 1 augustus nog eens me,; 4,5 cent omhoog, als gevolg van een accijnsverho- •ng die de minister van financiën, Duisenberg, de tweede kamer heeft voorgesteld. De minister wil S'oenzineaccijns met 3,8 cent per liter verhogen en de accijns op dieselolie met 1,59 cent per liter. 5ge bedragen komen in de praktijk iets hoger uit omdat ook de omzetbelasting op deze produkten se omhoog gaat. MORON: De 77-jarige oud-presi dent van Argentinië. Juan Peron, na zijn aankomst op de militaire vliegbasis in Moron. 30 km ten westen van Buenos Aires. Onder de wachtende miljoenen mensen in Buenos Aires, waar Peron aan vankelijk zou aankomen, is door schietpartijen een 20-tal slachtof fers gevallen, en zijn honderden gewond geraakt. In verband met de schietpartij zijn zes mannen gearresteerd. PENSIOENPREMIE 11,7 PCT je minister wil met de opbrengst de accijnsverhoging de beleidsom- dekken die het kabinet-Den ten laste van de lopende rang wil treffen. Het kabinet naar verluid in totaal 139 mil- gulden nodig, waarvan 57 mil- voor de hogere pensioenbijdrage liet overheidspersoneel. 25 mil- ïoor verlaging van de collegegel- W10 miljoen aan extra huursubsi- k 13 miljoen aan hogere uitgaven sur ontwikkelingssamenwerking en miljoen aan hogere uitgaven op de grating van CRM. Dan is er verder «j een gat van 10 miljoen, ontstaan iiir overschrijding van de lopende eroling. j Eisenberg heeft het kabinet, dat ->i;g over deze beleidsombuigingen rndert. voorgesteld de 139 miljoen; naden door 64 miljoen te bezuini- oo defensie. De hogere accijns op _jse en dieselolie levert hen 75 d'tón. op. Als de Kamer de volgende de accijnsverhoging accepteert, Waagt de totale belasting (accijns is omzetbelasting) op benzine ca. 'tent per liter. Es is echter de vraag of de minis- r sin zin krijgt. In de Kamer is sdoor zijn voorstel nogal verrast. 5 ia nog nooit eerder voorgekomen 6 een nieuw optredende regering ss dekking vroeg om de uitgaven c ie lopende begroting te kunnen --óre even. De minister loopt met 3 voorstel, dat 230 miljoen gulden n jaarbasis oplevert, vooruit op de de begroting voor 3 voorstellen. De financiële specia- ;-nn de KVP, drs. H. Notenboom, we donderdag al dadelijk zijn hui- over de handelwijze van het nieu- r; tabinet Hij wees erop dat men s al het begrotingsniveau begint op trekken, daarmee tegelijkertijd de rsrenruimte van 1974 opvoerend. a: de afgesproken maximale druk- nrering van 0,6 procent voor dat- start hierdoor op een hoger i. Drs, Notenboom heeft op zichzelf k zo veel bezwaar tegen de verho pt van benzineaccijns a,ls dekkings- astregel maar vindt dat beleidsom- teingen op de lopende begroting in prape door leningen moeten wor st gedekt, die later door meer struc- sle maatregelen in de belasting- a- of door bezuinigingen kunnen t&n omgezet. idgens minister Duisenberg komt lie slot pagina 3 kolom 4) BREZJNEW EN NIXON: WASHINGTON President Nixon en de Russische partijlei der Leonid Brezjnew hebben na een conferentie van twee dagen een overeenkomst getekend die een beperking beoogt van het bezit van offensieve strategische kernwapens. De Russen ver wachten een Amerikaans tegen- gebaar in de vorm van nieuwe graanleveranties, geldleningen en technische hulp. Bovendien ondertekenden de twee staatslieden een verdrag met een looptijd van tien jaar over de samenwerking bij het vreedzaam gebruik van kern energie. De twee landen willen een fusiereactor ontwikkelen, samenwerken bij de verbetering van de zogenoemde snelkweek- reactors en samen de fundamen tele eigenschappen van de stof onderzoeken. De ondertekende kernovereenkomst heeft een zeer algemeen karakter en is in wezen bedoeld als een ruimere richtlijn voor de Amerikaanse en Rus sische delegaties die in Geneve onder handelen over de tweede fase van de Dr. Kraisinga tot opvolger gekozen tVanonze parlementaire redactie) ®N HAAG Drs. A. Tilanus, voorzitter van de CHU-fraetie in :e tweede kamer, zal volgende week worden opgevolgd door dr. °J. H. Kruisinga, die in het kabinet-Biesheuvel staatssecretaris sn verkeer en waterstaat was. 5e fractie van de CHU heeft donderdagmorgen met algemene stemmen a aangewezen als de nieuwe politieke leider van de CH, nadat Tilanus i had gegeven deze functie gezien de veelheid van taken die hiermee in verband met zijn leeftijd nog voor het kamerreces te neer Tilanus, die 66 jaar is, blijft overigens wel lid van de tweede zgn. Salt-overeenkomst. Wat de rege ringsleiders donderdag ondertekenden is te vergelijken met de afspraken die een jaar geleden werden getekend is Moskou, toen president Nixon de gast was van Breznjev. Waar het in de tweede fase van de Salt-onderhandelingen over gaat, is niet alleen een bijna permanent limiet op het aantal offensieve strategische kernwapens, maar vooral een overeen komst over het soort wapens. Hieron der wordt verstaan de meer-koppige kernraketten die hun ladingen op ver schillende doelwitten tegelijkertijd kunnen richten. Daarnaast is Washing ton geinteresserd in afspraken over de wapens die kemonderzeeboten (Zie slot pag. 3 kol. 1 CONFLICT KVP-PVDA NA AANNEMEN AMENDEMENT-VAN DER SANDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sfeer tussen KVP en PvdA in de tweede kamer is donderdagmiddag aanmerkelijk vertroebeld door de aanvaar ding van een amendement van de KVP-er Van der Sanden dat de minister van erm de mogelijkheid wil laten behouden omroepen zendtijd te ontnemen als zij over de schreef gaan. Door dit amende ment zagen de PvdA-ers Voogd en Roethof zich genoodzaakt een initiatiefwetje bedoeld om de minister dit recht te ontnemen in te trekken. Volgens Voogd en Roethof hield hun wetsontwerp niets meer in toen de tweede kamer akkoord was ge gaan met het amendement dat zegt dat de minister zendtijd intrekt of opschort, indien de voortzetting daar van gevaar zou opleveren voor de veiligheid van de staat, of, na her haald onherroepelijk geworden rech terlijk vonnis voor de veiligheid van personen of groepen van personen of voor de goede zeden. Dit amendement' Meteen nadat het amendement was aangenomen vroeg de heer Voogd het woord om een verklaring af te leggen. Hij zei daarop het wetsontwerp weer te willen intrekken omdat de tekst van het amendement juridisch teveel vragen openlaat, omdat het toch weer een verschil laat bestaan in de behandeling tussen de schrijvende pers en de omroep en omdat het een aantasting is van een studie vrijheid van meningsuiting. „We handhaven lie ver de onbevredigende situatie die nu bestaat dan dat we medeverantwoor delijk worden voor in wezen een onderschatting door de kamer van eigen verantwoordelijkheid van het volk". Eerder had de heer Roethof al gesproken van „een beschamende ver toning", omdat de KVP'er Van der Sanden niet in wilde gaan op juridi sche bezwaren die de PvdA'er had opgeroepen tegen de tekst van zijn amendement. Roethof had wat er verstaan zou moeten worden onder „herhaald vonnis". „Is dat twee keer per jaar of drie keer per vijf jaar? Zijn dat vonnissen tegen dezelf de personen of tegen steeds andere personen of tegen de omroepleiding?". vroeg hij de KVP'er die slechts ver klaarde dat de tekst duidelijk genoeg was en dat hij onder herhaald vonnis „minstens drie keer" verstond. In de discussie die aan de stem ming over hei amendement vooraf ging laaide de emotie aan beide zijden der kamer flink op. De PvöA'er Kos- to noemde het optreden van de KVP'er Van der Sanden „beneden alle peil". Roethof: „Het verschil tussen links en rechts is dat ze beide principe hetzelfde willen, maar als het er op aan komt dan wil rechts niet". Van der Sanden na afloop van het debat: „Het was een overtrokken toning die ik nog nooit eerder heb meegemaakt. Ze kunnen niet hun verlies. Ik betreur het dat het wetsontwerp is ingetrokken. Opschor ting van zendtijd is een reële moge lijkheid die de minister moet hebben". De beide indieners van het wetsont werp werden na afloop van het debat door leden van de fractie van PvdA, PPR en D'66 gecomplimenteerd met hun optreden. DEN HAAG (ANP) Met in gang van 1 augustus a.s. zullen de salarissen van de ambtenaren een voorlopige verhoging van in totaal drie procent ondergaan, bestaande uit anderhalf procent plus een voor ieder gelijk bedrag van 25,per maand. Dit is donderdag in de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken beslo ten. Het was de eerste vergadering van I deze commissie onder voorzitterschap! van de minister •.-an binnenlandse za ken. mr. W. F. de Gaay Fortman. He: was ook voor het eerst dat deze centrale commissie officieel bijeen was, sinds de moeilijkheden die de J vijf in de commissie vertegen woord» 1 gende centrales van ambtenaren in januari jl. aanleiding gaven he: over leg met de toenmalige minister Geert- sema op te schorten. In de centrale commissie is donder dag ook overeenstemming bereikt over een verlaging van de pensioen premie tot 11,7 procent van het sala ris. Die premie was het vorige jaar tien procent, maar ze werd door het kabinet-Biesheuvel met ingang van 1 januari 1973 op 12,5 procent gebracht om budgettaire redenen. Dat was voor de centrales aanleiding massaal te demonstreren voor open overleg opj zakelijke gronden Ook is donderdag overeenstemming bereikt over het uitbreiden van he: minimum aantal verlofdagen met in gang van 1 januari 1973 van achttien j tot negentien. Volgende week donderdag 23 juni komt de centrale commissie 's avonds weer in vergadering bijeen ore. voor. het technisch verder uitwerken van de deze donderdag bereikte overeenstem- ming. De technische uitwerking betreft o.m. de verlaging van de pensioenpremie per 1 augustus 1973. De centrale com-, missie heeft besloten de zgn. premie- vrije voet, die op 1 januari jJ. 9576 j per jaar bedroeg, te brengen op j 10.000 per jaar, met dien verstande dat het zgn. minimum-verhaal word: gesteld op twee procent. Er zal bij de technische uitwerking ook worden nagegaan, of er groepen ambtenaren zijn waarvoor dat mini-1 mum-verhaal van twee procent niet zou moeten gelden. In het algemeen wordt het zo dat ambtenaren met een salaris van meer dan tienduizend gul den per jaar 11.7 procent pensioenpre mie zullen gaan betalen. Verder zal technisch moeten worden I uitgewerkt de betaling, bij de nacalcu latie in het komende najaar, van het verschil tussen het oude en het nieu we salaris. De nieuwe salarisregeling wordt nl. op 1 januari 1973 van kracht. Er moet dus een nabetaling volgen over de eerste zeven maanden van dit jaar. Br wordt naar gestreefd de nacalcula tie, die meestal in oktober tot stand! kwam, met een maand te vervroegen. Volgende week donderdag zal ook worden gesproken over een verdere salarisverhoging per 1 augustus as. als gevolg van prijscompensatie. Ook zal volgende week donderdag de| deze donderdag overeengekomen voor lopige salarisverhoging in procenten plus centen per 1 augustus as. (met terugwerkende kracht tot 1 januari jl.) nog nader worden bekeken. Dan! zal moeten worden getracht vast te stellen een gemiddeld ambtenarensala- ris. Aan de hand van dat gemiddelde j wordt de loonsverhoging van het een-1 tenbedrag nu voorlopig op f" voor ieder p vastgesteld. *7aierdag valt in Nederland WM een belangrijke beslis- 'XO-Ss sing: de dne grote con- V fessionele partijen zullen be- sluiten of ze in principe op- gaan in wat wordt ge- noemd - één open evangeli sche volkspartij. Bij de partijraden ze vergaderen op dezelfde dag ligt namelijk een gemeenschappelijke ont- werp-resolutie ter tafel, waarin wordt voorgesteld een 'christen democratisch appél' op te richten. Als deze resolutie wordt aangenomen krijgt dit appèl het karakter van een voorlopig samenwer kingsverband. dat op korte termijn een nieuwe organisatievorm moet ont wikkelen. waarin zowel aan de politie ke eenheid als aan de geestelijke ver scheidenheid tussen de drie partijen recht wordt gc-daan. De resolutie bevat voorts een beroep op de kamerfracties om hun 'werkzaamheden zodanig te integreren dat tussen nu en het najaar van 1973 de eensgezindheid wordt weerspiegeld in het beleid van de frac ties'. Eensgezindheid De achterban van AR en CH blijkt nogal argwanend. De grimmige Beenunk heeft al met een nieuwe CHU gedreigd en bij de AR is de neiging om voorlopig zelf standig te blijven minstens eren sterk als bij de Christel ij k-historischen. Bo vendien heeft de afgelopen maanden kabinetsformateur Burger diepe spo ren in de confessionele partijen achter gelaten. Als gevolg daarvan is Bies heuvel van het toneel verdwenen en kon Aantjes slechts met moeite de een heid in zijn fractie bewaren. De CHU is oppositiepartij geworden en als zo danig een 'al dan niet tijdelijk» vlucht- adres voor spijtoptanten in KVP en AR. Inmiddels heeft de CH-kamer- fractie oud-staatssecretaris Kruisinga gekozen tot opvolger van Tilanus als fractievoorzitter en dat kan wel eens een hardere lijn betekenen. Bij de KVP is vermoedelijk de wil tot samengaan nog het grootst. Geen wonder wan neer men de verkie zingsresultaten van deze partij in aan merking fiantlijn De monetaire crisis hebben vooi internationale luchtvaartmaatschap pijen zoveel moeilijkheden veroor zaakt dat de IATA (international air transport association) nu overweegt een eigen, stabiele geldeenheid in he: leven te roepen. Bibliotheken TWEE miljoen Nederlanders kun nen niet naar de bibliotheek. Bi bliotheekorganisaties willen daar in, verandering. Gisteren hebben zij de regering daarover advies 7«strekt tegen de achtergrond •ja de totstandkoming van een bibliotheekwet. (pag. 13). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5,6,7 en 9. Binnen- en* buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op pagina 15. Badio en televisie op pagina 17. financieel nieuws op pagina DRIEDAAGSE ZLM-TENTOONSTELLING BIJ KAMPERLAND DONDERDAG GEOPEND „TENTOONSTELLING VAN ZIEN EN DOEN" KAMPERLAND Vier enorme tentoonstellingstenten staan er, op de Schotsman-Ruiterplaat aan het Veerse Meer hij Kam perland. En in de buitenlucht staan nog eens honderden land bouwmachines. Landbouw voor en na, overal waar men kijkt over een oppervlakte van zeven tien hectare. De ZLM-tentoon- stelling is begonnen. Donder dagochtend knipte ZLM-ere- voorzïtter ir. M. A. Geuze met een grote schaar de tentoonstel ling open. Het was een openings bijeenkomst zonder veel woor den. „Gepraat wordt er al ge noeg tegenwoordig. Dit is een tentoonstelling van zien en doen", vond ir. Geuze in een kor te openingstoespraak. Onder het toeziend oog van een groot aantal genodigden, onder wie commis saris der koningin, mr. J. van Aartsen hees de ere-voorzitter van de ZLM de vlag van de landbouworganisatie. Daarna volgde de Zeeuwse vlag. zij het dat die wat moeilijk op z'n plaats boven in de mast terecchtkwam. De Brabantse vlag werd gehesen door G. P. A. Nieuwenhuijzen van de Brabant- se afdeling van de ZLM en de Neder-1 landse vlag tenslotte nam de voorzit-1 ter van het tentoonstellingsbestuur, de heer S. J. van Langeraad voor zijn rekening. Daarna volgde de rondlei ding over het tentoonstellingsterrein. „Het mooiste terrein van Zuidwest- Nederland", noemde tentoonstellings- voorzitter Langeraad de Schotsman-1 Ruiterplaat onlangs. 'Delta'73', zo heet de drie dagen durende expositie van j de ZLM, mocht zich direct donderdag i al verheugen in een enorme publieke! belangstelling. De toeschouwers, die ztker niet alleen uit Zeeland af/.cwü- stig waren, werden op het tentoonstel lingsterrein geconfronteerd met in de twee grootste tenten op het terrein in totaal zon 75 stands. In de open lucht staan trouwens ook nog meer dan 70 stands. Er is ook een speciaal ZLM- paviljoen. Attractie is hier de grote Delta-maquette, die destijds op de Flo- riade te zien was. Verscheidene be drijven hebben zelf ook tenten neerge zet. Zo is er in één van die zeildoeken huizen een modelvarkensstal opge bouwd. De kuikens zijn er trouwens ook aanwezig. Helikopter tentoonstellingsterrein. Daarna stapte men terug naar de ingang van het terrein. Een helikopter kwam overge vlogen en wierp een immense houten schaar naar beneden. Daarmee knipte ir. Geuze later het lint door, een handeling waarmee de tentoonstelling geopend werd. Met die helikopter kon den donderdag trouwens rondvluchten over het tentoonstellingsterrein wor den gemaakt. Dat kost wel vijfentwin tig gulden. Vandaag vrijdag is er de dag van het rund- en kleinvee, "s Morgens zijn er keuringen en s middags de monstraties. Er is ook gelegenheid tot het bekijken van collecties vleesvee. (Zie slot pagina 7 kolom 7 tevens jet op de uitslagen van sinds dien gehouden opinie-onderzoeken: de KVP brokkelt nog steeds af. Alles bij een voor de confessionelen een weinig opgewekt beeld. De resolutie van za terdag aanstaande komt veel en vee! te laat en had vér voor de verkiezin gen moeten zijn gerealiseerd om wer kelijk te kunnen inspireren. Nu maakt het geheel eerder de indruk van een reddingspoging dan van een geïnspi reerde start voor een nieuwe en boei ende fase in de confessionele politiek. Bij velen in de confessionele kring bestaat er een grote tegenzin om in machtspolitieke termen te den ken. Vandaar ook dat men meestal weigert om begrippen als 'rechts' en links' te hanteren. Men betoogt dan dat het hier om relatieve en weinig vast-omlijnae termen gaat en tegelij kertijd zoekt men naar andersoortige uitdrukkingen. Zo heeft het woord 'ra dicaal' bij de AR een zekere populari teit gekregen, via de KVP vooral is de aanduiding 'open' partij in zwang ge komen en ook het woord 'progressief wil men nog wel eens gebruiken. Dat alles echter neemt niet weg dat de be grippen 'rechts' en links' in de Neder landse politiek in alle relativiteit, nog altijd bruikbaar zijn, zeker als het gaat om machtsverhoudingen aan te geven. Zo hebben in de na-oorlogse jaren de confessionele partijen in Nederland altijd weer een centrumpositie tussen links en rechts ingenomen. En het is juist die positie, die de linkse partijen zo verwerpelijk vinden en de laatste jaren met zulk een felheid hebben be streden. Waarom Omdat zij zelf als minderheid afhankelijk zijn van het centrum, tot op de huidige dag. Het kabinet - Den Uyl is daarvan een mar kant voorbeeld: links kan alleen rege ren me: steun van het centrum. Men poogt dat nu wel te verhullen door iedere keer weer te roepen over de me dewerking van "de progressieve krach ten binnen de confessionele partijen', maar die camouflage maakt de machts verhoudingen niet ongedaan. De con fessionelen zitten in het centrum ook nu en hebben in deze "balans- positie' een grote macht: Anariessen heeft daarvan tijdens het debat rond de regeringsverklaring een bekwaam gebruik gemaakt. Deze machtsverhoudingen spelen op de achtergrond een rol bij de dis cussies over het samengaan der confessionelen. In elk van deze drie partijen is er een groep, die bevreesd is dat een nieuwe 'evangelische volks partij' een duidelijke stap naar links zal betekenen. Zij beschouwen tevens de huidige drie partijen als niet te ver waarlozen denkrichtingen, die het bes te zijn gediend met handhaving van de eigen partij. De groep die deze theorie aanhangt, slaat, de waarde van het voortbestaan der eigen partij hoger aan dan de vrees voor een verdere afbrokkeling bij komende verkiezin gen. Sommigen van deze categorie me nen zelfs dat de centrumpositie van de confessionelen een zo groot pluspunt is. dat de afbrokkeling we! tot staan zal komen: er stemmen vele Nederlan ders op het centrum zonder zelf con fessioneel te zijn, aldus deze theorie. De vernieuwers binnen de confessio nele partijen moeten niets ren deze machtspolitieke analyses heb ben. Zij spreken niet graag of liever nooit in termen van macht, maar over bijbelse gerechtigheid en over de uit- daging van het evangelie. ?.faar des ondanks zullen ook zij zich moeten (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1