PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERONICA KRIJGT GEEN UITSTEL VAN KABINET 2 opvarenden Sea Link dood Vijf Zeeuwse instellingen gehandicapten werken samen in nieuwe stichting Kamer praat nog voor reces over begrotingsmutaties Ambtenaren niet nominaal achteruit nota aan tweede kamer sba mm collegegelden volgende week aan de orde brezjnew morst champagne premier den uyl: voor het bevorderen van deskundigheid bij dag- en gezinsvervangende tehuizen Zeeland en landbouw m D - Liever muziek j dan eten Pagina 2 Woensdag 20 juni 1973 216e jaargang - nummer 143 KEY WEST, FLORIDA-. Het ore- derzoelc-onderzeeboolje Johnson Sea Link staat hier op zijn moe derschip. de Sea Diver, nadat het was opgehaald van een diepte van 110 meter voor Key West DEN HAAG Als er een einde aan Veronica komt, zal dat snel gebeuren. Wanneer de tweede kamer volgende week besluit het Verdrag van Straatsburg te ratificeren en overeenkomstig de Telegraaf- en Telefoonwet te wijzigen, waardoor een einde moet komen aan de uitzendingen van Radio Veronica, dan voelen de verantwoordelijke ministers er niets voor om Veronica nog een uitstel van dertien maanden te verlenen, zoals door een aantal leden van de KVP-fractie is voorgesteld. De ministers zijn van mening dat het verlenen van uitstel de grenzen van de redelijkheid te boven zou gaan. Sinds enige maanden was bekend' omzet van dag- en weekbladen. dat de behandeling van deze kwestie! voor de deur stond. Radio Veronica1 heeft al geruime tijd rekening kunnen I houden met de mogelijkheid van aan vaarding van de nodige wetswijziging door de Tweede en Eerste Kamer. zodat geen enkele noodzaak bestaat: de inwerkingtreding uit te stellen. In een nota. die dinsdag aan de: Tweede Kamer is aangeboden, noemt het kabinet-Den Uyl het zogenaamde „eigen karakter" van Radio Veronica maar een betrekkelijke zaak. Veronica richt zich zeker niet alleen op jeugdi ge luisteraars. Een goed deel van haar zendtijd wordt besteed aan andere! dan popprogramma's. Daarom is het kabinet niet overtuigd van de nood-: zaak gesteld al dat dit in het I huidige omroepbestel mogelijk zou! zijn een zender als Veronica tel laten bestaan buiten de NOS of de) bestaande omroepen. Het door de! PvdA gelanceerde plan om aan Veroni-1 ca een soortgelijke status als Radio i Luxemburg te verlenen, wijst het ka binet ten stelligste af- De minister van CRM, mr. H. van Doom, heeft van de bestaande zendge-i machtigden, inclusief de NOS, de ver-i zekering gekregen dat, als er door het! -wegvallen van Veronica een lacune! zou ontstaan, zij daarin in het belang: van de luisteraars zullen voorzien.' Het programma van Hilversum III I zal in de uren wanneer voornamelijk de jeugd luistert zodanig worden aan-i gepast, dat de hoeveelheid popmuziek zoveel mogelijk wordt gecompen seerd. Tevens is minister Van Doom be-j reid om uitvoering te geven aan het i voorstel om nachtuitzendingen over| één van de middengolfzendersmoge- lijk te maken. De kosten hiervoor zullen rond f25.000 per nacht bedra gen en per jaar negen miljoen. STER en voor Radio Luxemburg zal zijn, valt moeilijk te schatten. Natuur lijk kunnen de adverteerders de vrij gekomen gelden besteden aan reclame in andere media, maar in welke mate zij dit zullen doen en welke media zij zullen kiezen, valt niet te voorspellen- Voor wat de STER betreft staat de reclamezendtijd in de televisie reeds op het wettelijke maximum. De totale reclamezendtijd in de radio ligt nog beneden dit peil. maar er is slechts een kleine uitbreiding mogelijk. Het plan dat de socialist Jan Nagel had ingediend, waarbij Veronica wordt ondergebracht in Hilversum II- Zie slot pagina 3 kolom 3) Zeeland ?ntl op KEY WEST (RTR) Voor, twee van de vier bemanningsle den van de Amerikaanse mini-' duikboot, die meer dan 30 uur1 op de zeebodem heeft vastgeze ten, is de redding te laat geko men. Ze zijn overleden. De twee mannen, die bevrijd werden I uit het voorste deel van het duikboot- je, zijn in goede gezondheid. De artsen hebben nog niet vastgesteld Personeel Wanneer Radio Veronica verdwijnt, komen er negen dee-jays op straat te staan, elf technici, zes assistent-techni ci, twee nieuwslezers en vijf disco-1 theek-assistenten. Het overige admini-; stratieve en zeevarende personeel (cir-j ca 50 man) zal moeten proberen el-! ders werk te vinden, want bij de Nederlandse omroep is voor hen geen, plaats. Wat de dee-jays betreft deelt minis ter Van Doorn mee dat hij de om-, hoe lang de twee slachtoffers, Al roepverenigingen en de NOS bereid Stover (51) en Clayton Link (31), al j heeft gevonden aan hen voorrang te dood waren. verlenen, wanneer personeelsuitbrei- 1 ding bij de omroepen noodzakelijk is.l Het duikboot je, dat voor de kust vanDit ZOu zich kunnen voordoen als de: Florida wetenschappelijk onaerzoeknachtuitzendingen doorgang vinden, verrichtte op de zeebodem, was ver- Qok wat de technici betreft bestaat er (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer wil nog voor het reces, dat eind juni begint, met minister Duisenberg van financiën praten over de wijzigingen, die het kabinet-Den Uyl nog in de lopende begroting, wil aanbrengen. De ministerraad vergadert woensdag over die wij zigingen, die neerkomen op een verlaging van de defensiebegroting! met zo'n 70 tot 00 miljoen en verhoging van de begrotingen voor erm (sport, recreatie, cultuur en maatschappelijke zorg) en sociale zaken (werkgelegenheid). De wijzigingen zullen tegelijkertijd met de zogenaamde voorjaarsnota van de minister van financiën eind deze week of begin volgende week bij de kamer worden ingediend. Uit die voorjaarsnota moet blijken hoe het kabinet de verdere: overschrijdingen van de lopende begroting denkt te compenseren. strikt geraakt in het wrak van een torpedobootjager. Na enkele mislukte pogingen slaagden redders er maandag avond in het bootje naar de opper vlakte te halen. Het had toen meer dan 30 uur op 110 meter diepte op de oceaanbodem gelegen. bereidheid om hen in Hilversum aan een baan te helpen. De NOS wil reeds drie man technisch personeel overne-! men. Reclame Verschillende leden van de Tweede Kamer hebben de minister gevraagd of door het wegvallen van de reclame opbrengsten van Veronica de Neder landse handelsbalans geen geweld zal worden aangedaan. Volgens de minis ter zal dit nauwelijks verschil maken,; omdat vrijwel alle reclameboodschap pen afkomstig zijn van Nederlandse bedrijven. Voor auteurs zal inderdaad een inkomstenpost wegvallen. Wat het effect voor de reclame- KEY WEST, FLORIDA: Een van de twee overlevenden van de mini- duikboot Johnson Sea Link wordt aan boord geholpen van het hulpvaartuig USS Tringa, nadat de onderzeeër van 110 meter diep te naar de 'oppervlakte was ge bracht. Vervoers- vergunningen VERVOERSVERGUNMNGEN DE KAMER wil dat premier Den Uyl bondskanselier Brandt meer vergunningen vraagt voor de Ne derlandse vervoersondernemingen Haven 3). Het scheepvaartverkeer in de ha ven van Vlissingen nam in 1972 belangrijk toe. (pag. 7). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 10 en 11. Radio en televisie op pagina 13. Financieel nieuws op pagina 15. De kamer wil de volgende week ook nog met staatssecretaris Klein (onderwijs) van gedachten wisselen over de collegegelden. Kamervoorzit ter Vondeling overweegtdaarom de kamer al tegen de gewoonte in op maandagavond bijeen te roepen.. Hij vreest dat anders te weinig tijd over blijft voor de behandeling van de Veronica-wetjes, die ook nog voor het reces begint door moeten. De pacifist Van der Lek kreeg dins dag verlof op een nog nader te bepa len tijdstip de staatssecretaris van binnenlandse zaken te interpelleren over de financiële consequenties voor het rijk van het Amsterdamse raads besluit om toch tot voltooiing van de Oostlijn van de metro over te gaan. KVP, CPN en DS'70 zagen niets in de interpellatie. Zij vrezen een herhaling van het raadsdebat en menen dat de ONTVOERINGEN IN ARGENTINIË BUENOS AIRES Maandagavond en dinsdag zijn in twee voorsteden van Buenos Aires twee fabrikanten een Amerikaan en een Duitser ontvoerd. Het zijn John R. Thompson (55), di recteur van Firestone in Argentmië, en Rodolfo Kurt. (61), directeur van een grote kousenfabriek. financiële kant van de zaak ook bij de begrotingsbehandeling dit najaar van- zelf aan de orde komt. De overige partijen gaven echter hun fiat nadat Van der Lek had verzekerd dat hij alleen de financiële consequenties van het raadsbesluit ter sprake wil bren gen. De interpellatie zal waarschijnlijk pas eind augustus, na afloop van het reces, kunnen worden gehouden. I WASHINGTON fAFP-UPI) Met champagne-toosten en vrien delijke handdrukken hebben de Verenigde Staten en de Sowjet- Ume dinsdag vier stukken gete kend die de stroom studenten en artiesten tussen ae twee landen moeten verveelvuldigen en het onderzoek moeten bevorderen van de oceanen, de landbouw en het vervoer. President Nixon en partijleider Breznjew zaten via een tolk geanimeerd te praten terwijl de documenten werden getekend in een bloemrijke eet zaal van het ministerie van bui tenlandse zaken. Minister Rogers en zijn Russische collega Gromy- ko hanteerden de pennen en Nixon en Brezjnew en zo'n 400 verslaggevers keken toe. Minister van landbouw Butz tekende het Amerikaanse deel van het land bouwakkoord. De charnpagnekurken knalden en de twee partijen toostten op el kaar. Op een gegeven moment morste Brezjnew zijn champagne toen hij naar een servet reikte. Hij lachte, het zijn glas weer vullen, en bracht zijn toost uit. Brezjnew. een verwoed jager en autoliefhebber, kan twee geschen ken van president Nixon aan zijn verzameling toevoegen. De Rus krijgt een donkerblauwe Lincoln Continental 1973 en een met de hand vervaardigd geweer, waarvan ae kolf een met goed in gelegde Amerikaanse arend en de initialen van Brezjnew. LIB. ver toont- Bovendien ontvangt Brezj new een stuk porselein dat twee Amerikaanse indianen uitbeeldt. ■fiantlijn DEN HAAG (ANP) Premier! .-Alleen Den Uyl heeft zaterdag jongst leden, op de regionale PvdA ver gadering in Drachten, niet ge zegd dat hogere ambtenaren in hun nominale salarissen achter uit zullen gaan. gezegd, dat in het kader nkomensbeleid van de rege ring de ambtenaren met hoge salaris-, sen een offer moeten brengen en dat de hogere inkomens reëel in koop kracht er op achteruit zullen gaan", aldus drs. Den Uyl dinsdagavond in de tweede kamer in zijn antwoord op mondelinge vragen van het kamerlid (Zie slot pagina 3 kolom 2 NOG MOGELIJKHEID TOT UITBREIDING MIDDELBURG Sinds vorige week zijn in Zeeland vijf instellingen, die werkzaam zijn op het gebied van de zorg voor geestelijk gehandicapten en lichamelijk gehandicapten samenge bundeld in een stichting. Deze stichting heeft als doel het be vorderen van de voorzieningen dag verblijven en gezinsvervangende ver blijven der deelnemers in sociaal, methodisch, sociaal-medisch, admini stratief en financieel opzicht. Zonodig zal de stichting totstandkoming van voorzieningen voor gehandicapten be- Na een voorbereidingstijd van zo'n twee jaar werd de stichting vorige week officieel een feit met het passe ren van de acte. Deelnemende instel lingen zijn de stichting accommoda ties voor lichamelijk gehandicapten te Goes, de stichting dagverblijven Zee land te Hulst, de stichting Philadel phia tehuizen Walcheren te Middelburg en de stichting dagverblijven Schou- wen-Duiveland te Zierikzee- De andere zes instellingen die in Zee land op dit gebied werkzaam of in oprichting zijn worden momenteel be naderd om toe te treden. De stichting is er in de eerste plaats op gericht om deskundigen voor de voorzienin gen beschikbaar te stellen en om de deskundigheid van het in de voorzie ningen werkzame personeel te bevor deren. Het beschikbaar stellen van deskundi gen heeft vooral betrekking op die deskundigen, die in ieder van de voor zieningen slechts part-time werkzaam zijn, zoals bijvoorbeeld logopedisten, ortho-pedagogen, fysio-therapeuten, so ciaal-cultureel werkers en psychologen. In de huidige situatie heeft geen der instellingen, bijvoorbeeld de beschik king over een ortho-pedagoog. Zodra de provinciale stichting nu dergelijke deskundigen heeft aangetrokken, kun nen de stichtingsdeelnemers naar be hoefte van de deskundige gebruik ma ken. Afzonderlijk is men te klein om deze mensen in volledige dienst aan te stellen. zal door de stichting op de personeelsadministratie, de centrale inkoop, de public relations. Eveneens op verzoek van de deelnemers zal overleg gevoerd worden met andere instanties voor onder andere subsi dies, erkenning, garanties, palnning en: het sluiten van overeenkomsten.! Dinsdagavond hield het stichtingsbe- stuur de eerste bestuursvergadering.! waarop men zich tegelijkertijd presen-, teerde. Voorzitter is mr. W. K. H. Dieleman uit Middelburg: secreatres-; se. mevrouw J. J. van der Wel-Beije uit Middelburg; penningmeester de heer D. Rijkse uit Middelburg. Het, bestuur bestaat verder uit een achttal vertegenwoordigers van vijf deelne-1 mende instellingen. Op de bijeenkomst werd bekend ge maakt dat met de eigenlijke activitei-l Dinsdagavond werd in eerste instantie: bekeken op welke wijze men zich de benodigde financiële middelen kan verschaffen. De stichting krijgt een eigen bureau- met een directeur. De vestigingsplaats! moet nog nader worden vastgesteld. Ook de directeur moet nog worden aangetrokken. In september kan ook pas nader be keken worden welke deskundigen men precies zal aantrekken en In welk aantal dit gaat gebeuren. Allereerst zullen daarom de behoeften bij de voorzieningen aan deskundigen geïn ventariseerd worden. De vijf deelne-j mende stichtingen geven momenteel ruimte aan zo'n 200 gehandicapten.! landbouworganh l/k^l CBTB hield hier zijn bonds- dag. de ZLM houdt haar Jaar- vergadering en organiseert 1bij die gelegenheid een van die omvangrijke tentoonstellingen, waarmee deze Zeeuwse landbouworga nisatie een zo grote reputatie heeft op gebouwd. In de PZC van gisteren werd in dit verband op een opvallend ver schijnsel gewezen, de frequentie van de ZLM-expositie-, neemt voortdurend af. Vroeger werden ze jaarlijks geor ganiseerd, ze vormden dé hoogtijdagen van en voor het Zeeuwse platteland, daarna werden ze om de twee jaar ge houden. vervolgens was er een pauze van drie jaar en nu is het al vijf Jaar geleden dat de laatste ZLM-tentoonstel ling te zien was. Heeft dat te maken met een verminderde veerkracht van het Zeeuwse platteland We geloven dat daarvan allerminst sprake is. Het 'expositiepatroon' van de ZLM wordt door allerlei factoren be paald. Zo is het financieel en or ganisatorisch haast onmogelijk om dergelijke omvangrijke evenementen frequent te organiseren. Wellicht speelt mede een rol dat in de agrarische we reld het leefpatroon evenzeer veran dert als in verstedelijkte samenlevin gen: de belangstellingssfeer is breder geworden, de mobiliteit sterk vergroot. Bovendien is de huidige situatie in de landbouw niet te vergelijken met de periode van bijvoorbeeld onmiddellijk na ae oorlog, toen de tentoonstellingen jaarlijks werden gehouden. In die ja ren speelde mede een rol dat de land bouw feller dan te genwoordig moest deelnemen aan de nationale discussie: vergaderingen en tentoonstel lingen fungeerden toen mede als demonstra ties van agrarisch (en Zeeuws) zelf bewustzijn. Direct na de oorlog was een jonge generatie opgetreden in be stuur en staf van de ZLM, die er mede voor heeft gezorgd dat de stem van de Zeeuwse agrariërs duidelijk en zonder aarzelen weerklonk als het ging om belangrijke problemen. In deze tijd is dit allemaal vanzelfsprekend gewor den. maar dat is het eigenlijk aller minst. Men zou kunnen zeggen dat de ZLM het zien thans kan permitteren haar tentoonstellingen en manifesta ties om de vijf jaar te houden omdat er destijds zo fors en zo terzake is gewerkt. Toch is er allerlei veranderd. Niet in de eerste plaats bij de boeren, niet bij de ZLM, maar bij de Tjui- tenwereld'. om de nier-agrarische sa menleving zo maar eens aan te duiden. In de discussies, van de laatste jaren over de grote problemen van nu en straks is de landbouw plotseling her ontdekt. ae landbouw en het platte land. Er is bezig een opvallend verlan gen te ontstaan naar de plattelands samenleving: men beschouwt de land bouwer in een dichtbevolkt land als het onze niet meer uitsluitend als pro ducent van voedsel, maar ook als be hoeder van landschap en open ruimte. In dit opzicht is sprake van een merk waardige stijging van het agrarisch beroep op de 'waaröerings'-ladder: het ziet er naar uit dat de boer in de toe komst bij bevolkingsgroepen in de ver stedelijkte samenlevingen een veel be ter 'image' krijgt dan vroeger. Een ontwikkeling die als we het goed zien sommige agrariërs met verwondering en zelfs me*, enige argwaan ver.ult. Niet helemaal ten onrechteae herontdekkers van bet platteland hebben neiging om de land bouwers tevens een verouderde be- örijfsvoering voor te schrijven. En dat nu is een streven, dat niet past in het huidige agrarische patroon. De land bouwer van deze tijd moet rationeel en efficiënt werken: het is voor hem zelf niet alleen een levensbelang zijn bestaan hangt er van af maar het is ook zijn taak als producent van voedsel in deze wereld. Zo ervaart de moderne boer een opvallend aspect van het hedendaagse spanningsveld, namelijk mogelijke tegenstellingen tussen een rationele bedrijfsvoering enerzijds en anderzijds allerlei eisen die de buitenwereld hem stelt als be hoeder van ruimte en landschap. De manifestatie, die de ZLM deze week organiseert, is ook tegen deze achtergrond gezien een de monstratie van een rustig en markant boeren-zelfbewustzijn. Er verandert veel in deze wereld, er verandert voor al veel in de benadering van de stede ling jegens de agrarische plattelander. De landbouwer zelf echter gaat gestaag zijn gang: hij bebouwt zijn land. over legt met vakgenoten en viert als het hem pas geeft zijn 'vierdagen'. On getwijfeld zullen het ook dit jaar boei ende ZLM-öagen worden. Een grootse manifestatie in het Zeeuwse land dat in dit jaargetijde mooier is aan ooit Een landschap waarop de mens met zijn kennis en zijn werktuigen een duidelijk stempel heeft gezet: het cul tuurlandschap van de Zeeuwse boer. NEDERLANDER DREIGT DALI GERONA (EFE) De 25-jarige Ne derlander P. E. is dinsdag in de Spaan se stad Gerona gearresteerd nadat hij de woning van Salvador Dali was bin nengedrongen en de schilder met moord had bedreigd. Op verzoek van de hofmeester van Dali arresteerde de politie de Nederlander. De man maakte een verwarde indruk. Bij zijn binnenkomst had hij in de hal diverse voorwerpen stukgeslagen maar Dali had het beter geacht niet persoon lijk in te grijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1