TOPGESPREK IN WASHINGTON IS GOED GESTART PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Treinongeval in Antwerpen Nederlandse schippers in Terneuzen in de rij voor financiële bijstand Sea Link geborgen de krant van zeeland VERHOOR DEAN WEEK UITGESTELD vatufeag 'w de k;r RREZJNEW NAAR PARIJS CNV wil studie prognoses hevo'kingsgroei Weslerlerp en het praalpatroon WARM WELKOM VOOR BREZJNEW WASHINGTON (Reuter) Met een uitwisseling van pleidooien samen hard te werken aan de vrede in de wereld hebben president Nixon en partijleider Brezjnew maandag hun topgesprek in Washing ton geopend. Beiden gaven uitdrukking aan de wens het succes van het eerste topgesprek in Mos kou, een jaar geleden, verder vorm te geven. Nixon liet Brezjnew delen in zijn vertrouwen dat het resultaat van de besprekingen deze week zal beantwoorden aan de hoop van miljoenen mens in de wereld die naar blijvende vrede streven. President Nixon en partijleider Brez- njew besloten al tijdens hun eerste Kjeenkomst hun ministers van buiten- ";e zaken te machtigen drie en ■lijk vier nieuwe Russisch-Ameri- se overeenkomsten te onderteke- zo deelde de woordvoerder van •ei Witte Huis, Ziegler, mee. De overeenkomsten zullen vandaag rorden ondertekend. Nixon en Breznjew spraken maandat ine uren en 45 minuten met elkaar. De besprekingen worden vandaag roortgezet met- de behandeling van ïpecifieke economische en handelsaan nheden, zei Ziegler. r zei dat minister van buiten- zaken Rogers en diens Russi- ambtgenoot Gromiko vandaag om 15.30 uur (Ned. tijd) overeenkom st zullen ondertekenen inzake ocea- r.ografisch onderzoek, transportsyste- i -onderzoek en een nieuw ver over culturele uitwisseling. Misschien zal ook een overeenkomst ksake landbouwonderzoek en -ontwik- iaiag worden ondertekend. Al deze rsreenkomsten waren al voorbereid sjdeqs eerder gehouden besprekingen asen deskundigen van beide kanten, jldus Amerikaanse functionarissen De Russische partijleider die zijn eer ste bezoek aan de Verenigde Staten brengt, en de Amerikaanse president begroetten elkaar breedlachend op het zedelijke gazon van het Witte Huis. Da plechtigheid werd gelardeerd met li saluutschoten en volledige militaire sr. Ze reikte naar het informele toen Breznjew, gevolgd door een lachende Nixon, herhaaldelijk op de wachtende menigte toeliep, handen schudde -en is saluut de armen gesloten boven het hoofd stak. in zijn welkomstwoord zei Nixon dat Mj en de 66-jarige Russische leider deze week de gelegenheid hebben nog meer vooruitgang te maken dan bij het spectaculaire topgesprek van Mos- ion, mei vorig jaar. Hun doelstellin gen zijn meer resultaat te boeken bij ie: inperken van de kembewapenin; sortering aan te brengen i deRussisch-Amerikaanse betrekkingen, de wereldvrede te bevorderen en de Amerikaanse en Russische volken te helpen bij het verwerven van een 'ster leven, „ik vertrouw erop dat rij in onze gesprekken aan deze hoop bunnen beantwoorden". Tm overstaan van een menigte van mzr schatting 10.000 mensen de grootste ooit bij het Witte Huis aan- teng ter begroeting van een buiten landse leider antwoordde Breznjew in gelijkluidende termen. Hij beklem toonde de sterk verbeterde onderlinge betrekkingen sinds Moskou vorig jaar si zag in de komende besprekingen WASHINGTON (AP) De speciale commissie van de Amerikaanse senaat die een onderzoek instelt naar de W iergate-affaire heeft een verhoor va de voormalige juridische adviseur va het ffile Huis. John Dean, voor ee week uitgesteld. De voorzitter van de commissie, Sam zei dat het besluit was genomen ran te voorkomen, dat Dean zijn ver klaringen zou afleggen terwijl de Rus- &cae partijleider, Leonid Breznjew. h het land was. Ervin zei dat het verzoek voor het uit stel afkomstig was van de leider van de democraten in de senaat, senator Mike Mansfield en de leider van de re publikeinen, senator Hugh Scott. Studenten AFGESTUDEERDE studenten zul len na 1974 allen een zekere stu dieschuld moeten terugbetalen. Dit heeft staatssecretaris dr. Klein gisteren aangekondigd, (pag. 3). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Soprt op pagina 11. Radio en televisie op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. de gezamenlijke wal tot uitdrukking gebracht nieuwe bijdragen te leveren aan de vrede in de wereld. „Ik en mijn kameraden zijn bereid hard te werken opdat de gesprekken met u meneer de president en andere Ameri kaanse leiders de hoop van onze vol ken rechtvaardigen en de belangen dienen van een vreedzame toekomst voor de hele mensheid". De borstelige leider van het Kremlin was bij het Witte Huis aangekomen vanuit Camp David, het presidentieel buitenverblijf in Maryland, waar hij het weekeinde had doorgebracht na zijn aankomst zaterdag op de vliegba sis Andrews. Het begin van het topge sprek moest bijna een half uur wor den uitgesteld wegens de verlate aan komst. Door slecht weer in Camp David kon er geen helikopter opstij gen en Breznjew werd met een auto over een afstand van meer dan 10 km via kronkelige bergwegen naar het dorpje Thurmond gebracht een andere helikopter koers zette naar Washington. De agenda voor het topgesprek dat in het midden van de week naar Camp David wordt verlegd en tijdens het weekeinde naar het westelijke Witte Huis in Cahfornië is zeer uitvoerig en omvat alle kwesties van wereldbeleid en Amerikaans-Russische betrekkingen. Volgens functionarissen in Washington zijn de besprekingen goed voorbereid en hoewel harde on derhandelingen worden verwacht schijnen de twee leiders elkaar te willen vinden op een nieuwe beleids lijn die de onderhandelingen over de bewapeningscontrole moeten versnel len. Nixon en Breznjew tekenden vo rig jaar de eerste historische overeen komsten die beperkingen oplegden aan de offensieve en defensieve kern bewapening. Naar verwachting rollen Zie slot pagina 3 kolom 3 TWEE OPVARENDEN NOG IN LEVEN KEY WEST (RTR, UPI) In een dramatische wedloop met de dood is het maandag na zeven mislukte pogingen toch nog gelukt de op een wrak vastgevaren mini-duikboot te bergen met twee van de vier opvarenden nog in leven. Het vaartuig, dat 31 uur lang op 1201 meter diepte voor de kust van Florida heeft gelegen, is tenslotte boven water I gebracht door een bergingsvaartuig, dat gebruik maakte van op afstand bedienbare grijpers. Eerdere pogingen met een speciaal uit Califomië overge vlogen duikklok liepen op niets uit. Het duikbootje. Sea Link genaamd, is in de decompressiekamer yan een vaartuig van de Amerikaanse marine gezet- De twee mannen die in het. voorste compartiment zitten de be stuurder en een bioloog schijnen er het levend te hebben afgebracht. De andere twee duikers die achterin zitten zijn hoogstwaarschijnlijk be zweken door gebrek aan zuurstof. Voor de andere twee had men trou wens de hoop ook al opgegeven. Een archieffoto van de Sea Link WASHINGTON: De Russische par tijleider Leonid Brezjnev fluistert president Richard Nixon in het oor tijdens de ontvangst op het Witte Huis in Washingon. MOORD IN MAASTRICHT MAASTRICHT (ANP) In het Zuid limburgse Stein heeft de politie maandagavond drie mannen van 18, 23 en 26 jaar aangehouden op verden king van doodslag cq moord op de 54-jarige mevrouw A. Mattatulapatly uit Maastricht. Een getrouwde zoon trof de vrouw maandagmiddag met ingeslagen sche del aan in haar woning in de Maas trichtse wijk Heer. De drie mannen zijn allen stiefkinderen van de vrouw. Over het motief en de toedracht van de moord tast de politie nog in het duister. Buurtgenoten spreken var een familievete. De politie heeft ver. teld dat het slachtoffer veertien da gen geleden op de markt in Maas tricht zou zijn geslagen. Vandaag zal dr. Zeldenrust sectie verrichten op het lijk. TWINTIG LICHT GEWONDEN (Van onze verkeersredactie) ANTWERPEN Bij Antwerpen zijn maandagavond 20 inzitten den van een D-trein licht gewond geraakt, toen hun trein werd aan gereden door een locomotief. De trein was op weg naarAmsterdam. Beide locomotieven en vijf wagens ontspoorden, één locomotief i vloog in brand. Aldus konden de NS ons maandagavond meedelen. Het ongeluk gebeurde om kwart over zeven, juist toen de D-trein Ant werpen had verlaten. Het was D-trein (Van onze correspondent.) PARIJS Het verrassende bericht dat volgende week de Russische par tijchef Leonid Breznjew na zijn be zoek aan president Nixon in Washing ton ook nog twee dagen voor bespre kingen met het Franse staatshoofd George Pompidou heeft willen uittrek ken. werd maandag door regerings kringen in Parijs heel breed uitgeme ten. Een groot succes voor president Pompidou, zo juichte -maandag zelfs de doorgaans nogal gereserveerde „Lc Monde". Inderdaad is de uitnodiging van het Franse staatshoofd uitgegaan, die zijn gast waarschijnlijk in Versail les zal ontvangen. 285. die om 15.19 uur uit Parijs was i vertrokken en om 21.30 uur in Am-| sterdam had moeien aankomen. Teri volle snelheid rijdende D-trein in de flank gegrepen door een elektrische locomotief die juist uit een werk- plaats was gekomen. Alle vier sporen ter plaatse raakten, versperd, de elektrische bovenleiding I werd vernield. De Belgische spoorwe gen verwachtten dat laat in de avond verkeer over één spoor weer mogelijk zou zijn. zodat ook de nachttrein van Amsterdam naar Parijs, zij het met enige vertraging wel zou kunnen rij den. UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) meent dat de uiteenlopende voorspellingen wat betreft de groei van de Neder landse bevolking de noodzaak bewlj-! zen van een diepgaande studie om een wat duidelijker beeld te krijgen van de toekomst. Met een dergelijk onderzoek zal snel moeten worden begonnen om te voor komen dat er in de naaste toekomst onnodig zeer kostbare en moeilijk herstelbare fouten worden gemaakt, aldus het CNV in het officiële ver bondsblad "De Gids'. ACHTTIEN LENINGEN VAN 5.000 UITBETAALD „HULP HAD GEEN DAG LATER MOETEN KOMEN..." TERNEUZEN De sociale dienst van de gemeente Terneu zen heeft maandag een invasie van binnenschippers te verwer ken gekregen, die door de schip- persstaking in België en Frank rijk financieel ernstig zijn gedu peerd. Terneuzen is met Maas tricht aangewezen als hijstand- verlenende gemeente om de schippers de door het minister rie van verkeer en waterstaat toegezegde renteloze lening van! 5.000 gulden uit te betalen. Van deze mogelijkheid hebben maan dag in Terneuzen 18 schippers gebruik gemaakt. Verwacht wordt dat de gemeentelijke so ciale dienst, aan wie de uitvoe ring van deze bijzondere bij- stansregeling is opgedragen, in de komende dagen nog enkele tientallen schippers aan geld zal helpen. Door de blokkade van de vaarwegen in België en Frankrijk zijn ruim 600 Nederlandse binnenschippers getrof fen. Het gedwongen stilliggen (vorige week is de blokkade opgeheven) bete kende per schip per (lag aan vaste lasten. Vorige week kondigde het mi nisterie van verkeer en waterstaat, na een bezoek van de staatssecretarissen Van Huiten en Meyer aan het Franse Montague waar vele Nederlandse bin nenschippers lagen, een regeling aan voor de gedupeerden. Men kon van dé staat een lening ïan 5.000 gulden krijgen, renteloos tot 1974 en met een looptijd tot 1 juli 1976. In Frankrijk zelf werd de schippers de mogelijk heid geboden voorschotten te ontvan gen voor het directe levensonderhoud. Voor de sociale dienst van Terneuzen betekent een en ander een heleboel werk. Plaatsvervangend directeur F. Willaert verwacht dat de stroom van schippers naar het gemeentehuis van Terneuzen de hele week nog zal aan houden. ,De regeling geldt tot 1 juli. Daarna moeten de aanvragen recht streeks naar het ministerie. Wij doen' dit werk eigenlijk voor het Het uitbetaalde geld wordt dagelijks gedeclareerd. Terneuzen ton dit niet1 zelf betalen. Maandag ging hier voor 90.000 gulden over de balie. Als hel werk ons boven het hoofd groeit kunnen we assistentie krijgen van he; bureau Zeeland van het ministerie van crm. Ik heb overigens wel begre- I pen dat alle schippers naar Terneuzen komen en niet naar Maastricht. De sociale dienst van Maastricht had maandag nog geen schipper gezien" „Wij hopen dat de lening in een schenking zal worden omgezet", ze de voorman van het actiecomité van Nederlandse binnenschippers. Harms uit Meppel, maandag in het Terneuzense gemeentehuis. „Pas dan zullen we helemaal gered zijn, al zijn we ontzettend blij met de geboden hulp". Schipper Harms heeft ook een paar weken met zijn schip Tediha' in de blokkade in Mortagne gelegen en ook hij is financieel aan de grond komen te zitten. 'Geen das later' De toezegging voor de lening van 5.000 gulden had volgens schipper Harms geen dag later moeten komen of de Nederlandse schippers hadden zich niet meer kunnen waren overgegaan tot agressieve ac ties. „Het. ging er om spannen. De woede van de schippers steeg tot het! kookpunt. De mensen waren wanho pig. Er werd niet alleen gedacht aan pritocües. zoals het in hei water gooien van loopplanken van Belgische en Franse schepen, maar ook aan het in brand steken van schepen. Verder waren er plannen om per bus naar Rotterdam te reizen om daar de scnippersbeurs te bezetten. Ook ston den 200 schippers klaar om de Volke- raksluizen te bezetten. Het actiecomi té heeft geprobeerd de zaak met pra ten te redden. Eerst met de ambassa deur en de consul, later met de staatssecretarissen. Toen ons financië le hulp werd beloofd zakte de agres sieve stemming. Ik ben ontzettend; dankbaar voor de snelle hulp van de Nederlandse regering". De dankbaarheid van schipper wordt! wel overschaduwd door zijn sombere I toekomstverwachtingen, „Er lagen I (Zie slot pagina 7 kolom 1 ministers en VM4/ staatssecretarissen van |h ■NYvl het huidige kabinet pru> ten in het openbaar mafcke- L—«L<Oj ljjk over a)jerlc-i bcleidsvoor- J nemens, ook al weet het par- lement nog van niets. Zelfs de minister-president blijkt er aan mee te doen: hij heeft het afgelopen week einde een aantal verklaringen afgelegd over de salarissen van de hogere amb tenaren, die nogal wat vraagtekens hebben opgeroepen. Zoals te doen ge bruikelijk zijn van de oppositiekan; aJ vragen gesteld, ditmaal door het CH-kamerlid Scholten. Toch zi.-n niet alle ministers zo spraakzaam: Wester terp bijvoorbeeld valt bulten he: op vallende praatpatroon dat kennelijk bij de nieuwe bewindslieden hoort. Zater dag na afloop van de hoorzitting over de Oosterschelde in het Middelburgse provinciehuis ontweek hij tijdens een persconferentie alle vragen, die terzake waren. Er was slechts één stereotype antwoord: „Wacht u maar af tot mijn nota over deze zaak aan de kamer wordt aangeboden". Voordat drs. Westerterp minister van verkeer en waterstaat werd, stond hij te boek als de buitenlandse des kundige van de KVP. Vóór hij kamer lid werd, was hij werkzaam bij het Europese parlement in Straatsburg, kreeg daarna op de KVP-üjst een 'kwa- liteits'-zetel als buitenlandse specialist en werd als zodanig gekozen. In het kabinet-Biesheuvel werd hij staats secretaris van buitenlandse zaken bij Schmeizer. Een dergelijke loopbaan is bijzonder geschikt om te leren reetoen nietszeggende antwoorden te gebruiken. Westerterp heeft deze leerschool met succes doorlopen. Zo gaf hij zaterdag middag op een vraag het plechtige antwoord: „Ik ton mij voorstellen dat iets dergelijks zou gebeuren". Toen er wat gelachen werd zei de minister ver baasd: „Waarom lacht u Waarop één der journalisten droog opmerkte: „Wij kunnen het ons ook voorstellen". De bewindsman lachte maar eens en zei. .Ach ja, ik heb tenslotte op bui tenlandse zaken gezeten". Vfietszeggende woorden kunnen een IN nietszeggend beleid verbergen. We moeten echter erkennen dat deze bewindsman ondanks zijn vaagheden toch wel de indruk maakte te weten waarover hij het had. Zijn voornaam ste zorg is kennelijk geen wat men zou kunnen noemen 'vormfouten' te maken. Tot nu toe hebben bewinds lieden op dit departement zich nie: zo veel van de buitenwereld aangetrok ken. En met "buitenwereld" bedoelen we in dit verband alles wat buiten de parlementaire horizon ligt. Weliswaar was er altijd de mogelijkheid om ten departemente zijn zegje te doen, maar een minister die speciaal naar een be paald gebied trekt om uitvoerig van gedachten te wisselen met belangen groeperingen. is een betrekkelijk nieuw verschijnsel. Strikt genomen was een dergelijk bezoek niet nodig, de minis ter gaf dat min of meer toe: nieuwe gezichtspunten had hij namelijk niet vernomen. Toch vond hij zijn bezoek nuttig omdat er nu persoonlijk con tact was geweest. En dat is nu precies datgene wat we hiervoor ae zorg voor de juiste vorm noemden: als straks de nota-Oosterschelde aan de kamer wordt overgelegd zal de minister in geen.geval het verwijt kunnen worden gemaakt niet te hebben geluisterd naar belanghebbenden. Met deze hoorzitting onderstreepte de bewindsman tevens zijn eigen verantwoordelijkheid: hij is de gene die in eerste instantie de beslis- singen moet nemen. Er was nog een verdere accentuering van deze verant woordelijkheid. namelijk de verwijzing van de minister naar de rijkswater staat als uitvoerende dienst. In dit ver band wees drs. Westerterp er op dat hij tijdens de hoorzitting vrijwel uit sluitend was geconfronteerd met zake lijke argumenten, behoudens echter een enkele uitzondering. Kennelijk daarop doelend wees hij verwijten aan het adres van rijkswaterstaat van de handdeze dienst sluit de zeegaten af in opdracht van de minister van ver keer en waterstaat krachtens de delta wet, zo stelde hij met nadruk. Verwij ten over deze -.verken moeten aan de verantwoordelijke bewindsman wor den gericht, niet aan rijkswaterstaai, zei drs. Westerterp nadrukkelijk. Met. enige voldoening hebben we van deze verklaring kennis genomen: het is de laatste jaren een vaste gewoonte ge worden hier en daar om rijkswater staat voor te stellen als een verzame ling afsltritmaniakken, die op ei zen houtje maar wat aanrommelen. Zater dag heeft echter de minister precies datgene gedaan wat van een bewinds man in een parlementaire democratie mag worden verwacht: hij nam de vol ledige verantwoordelijkheid op zich voor beleidsbeslissingen. Als er gescho ten moet worden, dan dient dat op Westerteip te gebeuren, zo liet hij in feite weten. P\e minister zit lang genoeg in de po- Ls Htiek om te weten dat juist ten aanzien van de Oosterschelde de jacht op hem snel zal worden geopend. Indien hij zou besluiten door te gaan met de afsluiting, zullen de anti-afslui ters met scherp willen schieten, beslist hij het omgekeerde dan komt er zwaar geschut van de voorstanders. De minis ter gaat spannende weken tegemoet: eerst moet hij afwachten hoe zijn nota wordt ontvangen, dan komt het werk van de commissie, tenslotte de deflni- Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1 Watergate- humor Pagina 9 Dinsdag 19 juni 1973 216e jaargang - nummer 142

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1