IVINCIALE ZEEUWSE COURANT INKOMENSVERSCHILLEN AMBTENAREN KLEINER Na studie deltacommissie moet laatste woord in Oosterscheldekwestie vallen Den Uyl: Verhogingen in centen en proc. Vakbondsleiders willen boycot van Zuid-Afrika BREZNJEW IN DE VS Rellen in Nordhorn de krant van zeeland OPROEP VANUIT GENÈVE EERSTE GESPREK MET KISSINGER MINISTER DRS. TH. E. WESTERTERP (VERKEER EN WATERSTAAT): HOORZITTING VOOR ZEEUWSE DELEGATIES EXPLOSIE BIJ HOOGOVENS - TWEE DODEN jlóe jaargang - nummer 141 Maandag 18 juni 1973 DRACHTEN (ANP) De hogere ambtenaren zullen er in salaris ministers en staatssecretarissen ook de ambtenaren met de hogere inkomens een offer brengen. „Over de verlaging van de salarissen van ministers en staatssecretarissen slaan wij ons niet op de borst, maar het heeft wel consequenties voor de ambtenaren. We zullen er voor zorgen dat dit ook gebeurt in de particuliere sector. Een grote openbaarheid van inkomens is van belang om te komen tot verkleining van de inkomensverschillen". Dit verklaarde zaterdag morgen minister-president J. den Uyl op een PvdA-bijeenkomst in Drachten. Kamerlid Relus Terbeek leidde de vergadering waar naast de premier ook minister W. Duisenberg (financiën), staats secretaris can sociale zaken Marcel van Dam en kamerlid H. M. Franssen waren. De regering zal ook bij de ambtenarensalarissen streven naar verkleining van de inkomensverschillen. Salarisverhogingen zullen niet alleen in procenten maar ook in centen tot stand komen. Dit standpunt zal zijn kenbaar maken bij het georganiseerd overleg met de ambtenarenbonden, aldus een toelichting, die premier Den Uyl zaterdagavond nog gaf» MOEILIJKHEDEN CAO KEU HANDELSVAART IIBECHT (ANP) Tussen de orga stics viin werkgevers en werkne- ras in de kleine handelsvaart (kust- nirt) zijn ernstige moeilijkheden ont- itan. Als oorzaak noemen de vakbon- i;a „liet terugkomen op liet onderhan- èlingsakkoord door de werkgeversor- pnisatie". De federatie van werkne- rasorganisatie in de scheepvaart zal 'aar standpunt vanmiddag openbaar rakfn tijdens een persconferentie in Vïaffspoort in Den Haag. Sj de cao voor de kleine handelsvaart Êarond 5000 werknemers betrokken. Premier Den Uyl voorspelde in Drach ten dit kabinet een wisselende en onzekere toekomst. Het zal volgens hem een periode van permanente strijd worden. „Er is geen gewapende vrede, maar de werkelijke verhouding is er meer een van elkaar beloeren omdat beide programma's de grond slag van het beleid zijn". De minister-president gaf toe dat de regeringsverklaring een bleke passage bevat over het noorden des lands, maar gaf de verzekering dat de aange kondigde maatregelen in de nota- Langman uitgevoerd zullen worden. Hij was echter van mening dat ook de werkloosheid in de grote steden aandacht vraagt. Er zullen maand enkele gerichte maatregelen worden afgekondigd, aldus de pre mier. Hij beloofde de aanwezigen dat Nederland zal merken dat er een ander beleid komt. „We kunnen echter niet in een keer door de bocht", zei hij. Onderwijs GENEVE (RTR) Vakbonds leiders, die in totaal meer dan 1 miljoen arbeiders uit de he le wereld vertegenwoordigen, lebben zaterdag in Genève op aroepen tot een internationale loycot van Zuid-Afrika. Ze na- senmet algemene stemmen een itie aan die voorziet in Mtregelen die moeten bijdra- R.tot het uitroeien van de apartheid, in Zuid-Afrika. krakbondsleiders roepen op tot een «ttot ran Zuidafrikaanse produkten, Qepen en vliegtuigen. Ze vragen de rsfringen om de politieke, culturele, ^dels- en diplomatieke betrekkingen Zuid-Afrika te verbreken en een te maken aan investeringen in land. Vakbonden moeten er bij fa regering op aandringen geen wa- j® aan Zuid-Afrika te leveren en averts en vliegvelden voor schepen a vliegtuigen uit Zuid-Afrika te slui st De vakbondsleiders, die bijna 200 "toonden uit niet-communistische en Wamunïstische landen vertegemvoor- t1=a, hielden in Genève een twee- conferentie met medewerking ja de speciale VN-commissie inzake fsartheid. De vakbondsleiders waren Genève ter gelegenheid van de larvergadering van de Internationale JKidsorganisatie (ilo) waarin vak saden, werkgevers en regeringen zijn ^negenwoordigd. zwarte Zuidafrikaanse vakbonds- soster, Lucy Mvubolo, van de bond 'O textielarbeiders, kreeg geen toe- semming om de conferentie toe te 'teken nadat sommige afgevaardig- «n. vooral uit Afrika en communistï- riie landen, hadden gedreigd weg te 'Pen als zij het woord kreeg. Mej. wubelo toonde zicli hierover zeer Wenrgesteld. Ze bad willen zeggen Nieuws uit Zeeland op pa- §ma 2, 4 en 5. Binnen- en buitenland op pa gina 3. Radio en tv op pagina 7. Sport op pagina 9, 10,11,12, tó en 14. „Zij hebben gemakkelijk praten, geen van hen hoeft m Zuid-Afrika te leven. De beste manier om de apartheid te bestrijden is de neger-arbeiders te organiseren in vakbonden, en dat ge beurt nu langzamerhand", aldus mej. Mvubelo. Twee andere Zuidafrikaanse vakbondsleiders oefenden zondag kri tiek op de oproep. De secretaris van het 180.000 leden tellende Zuidafri kaanse vakverbond, C. P. Grobler, ver klaarde dat de Afrikanen van een dergelijke boycot meer te lijden zul len hebben dan de blanken. Volgens zijn al eerder dergelijke dreigementen geuit. De Zuidafrikaanse economie was echter sterk genoeg om hieraan het hoofd te bieden. De voorzitter van de bond van handwerkslieden bij de spoorwegen, John Zurich, liet zich in dezelfde zin uit. Hij zei dat de vak bondsleiders in Genève zich niet reali seren dat een vermindering van de buitenlandse investeringen in Zuid-Af- rica een harde slag zou betekenen voor de negerbevolking. laatste man' in te zetten in die gebie den, waar het onderwijs op de basis school een duidelijke tekortkoming vertoont. Dat mag volgens de minis- wel 30 miljoen gulden Den Uyl zei dat de werkelijke proble men van het onderwijs op de lagere school liggen. „Dat komt. voor een deel door de te grote klassen maar ook door een aantal in ons onderwijs systeem ingebakken onjuiste opvattin gen die leiden tot achterstelling van grote groepen kinderen", betoogde de minister-president. Om aan de gevol gen van die achterstelling wat te doen zullen acht tot negenhonderd onder wijzers en onderwijzeressen die nog niet voor de klas staan worden inge schakeld. De heer Den Uyl herhaalde dat de regering een studiefinancieringsrege ling wil ontwerpen waarbij de afge- stueerde naar rato van het inkomen dat hij na zijn studie verwerft bet van het rijk geleende geld terugbe taald. „Wij staan voor deze regeling", zei hij met. klem- De collegegeldrege ling die getroffen is voor het komen de studiejaar en die geldt als een overgangsregeling, is volgens Den Uyl niet om over te juichen. Maar wel stelde hij met tevredenheid vast dat aan de 1000-guldenwet van ex-minister De Brauw hiermee een eind is ge maakt. Niet alleen in Drachten, maar ook in Apeldoorn, Den Bosch, Rotterdam en Amsterdam heeft de PvdA zaterdag bijeenkomsten gehouden onder bet motto 'Keerpunt, verantwoording en perspectief. Zowel de gang van zaken tijdens ae kabinetsformatie als aspec ten van het te voeren regeringsbeleid zijn op deze regionale vergaderingen aan de orde gekomen. Kind omgekomen in zwembad SOEST (ANP) In het Socstcr na tuurbad is zondagmiddag de 6-jarige Lettert van Daal uit Utrecht verdron ken. Het jongetje was met een aantal vriendjes in het pierebadje gaan spe len. maar toen zijn moeder hem daar ging zoeken, bleek hij te zijn ver dwenen. Bij een oploopje, elders in het bad, vond de moeder haar in middels overleden zoontje, terwijl omstanders nog middels mond-op- mond-beademing probeerde'! het jon getje weer bij te brengen. Volgens getuigen heeft Leffert van Daal op de rand van het 1.40 me ter diepe bassin gestaan, toen hij een duwtje kreeg. Vermoedelijk is hij eerst nog met zijn hoofd op de rand van het bassin terechtgekomen. In opdracht van de officier van ju stitie zal sectie worden verricht. WASHINGTON (RTR) De Russische partijleider Breznjew die zaterdag in Washington aan kwam, heeft de zondag doorge bracht op president Nixons bui tenverblijf in Maryland. De 66- jarige Breznjew heeft in de bos sen van Camp David gewandeld en geconfereerd met zijn as sistenten, onder wie de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Gromyko. Zondagavond, omstreeks middernacht onze tijd, had hij een gesprek met Nixons adviseur Henry Kissin ger. Op de agenda voor het topoverleg met Nixon staan vrijwel alle belangrijke politieke problemen en de kwestie in zake de betrekkingen tussen de Sow- jet-Unie en de VS- Zo zullen beide mannen van gedachten wisselen over de onderhandelingen in Genève inzake de aanvulling van de ak koorden over de beperking van de stra tegische bewapening die het vorig jaar in Moskou zijn gesloten, de economi sche en handelsbetrekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie, de veiligheid in Europa, het Midden-Oosten en het vre desakkoord in Vietnam. Succes In Washington verwacht men dat de topconferentie een succes zal worden hoewel men niet rekent op opzienba rende akkoorden. Men gelooft dat de besprekingen zullen leiden tot onder handelingen in een sneller tempo dan tot nu toe over de uitbreiding van de in Moskou gesloten overeenkomsten ter beperking van de strategische bewa pening. een betere samenwerking tus sen de VS en de Sowjet-Unie op het ge bigd van de handel en de economie en nieuwe richtlijnen ter bevordering van de veiligheid in Europa. Vast staat dat er overeenkomsten ge tekend zullen worden over een nauwe re same-werking tussen de twee grote mogendheden op het gebied van het oceanografisch onderzoek en over de uitwisseling op cultureel en weten schappelijk terrein. Naar Parijs In Parijs is zondag officieel bekendge maakt dat Breznjew van 25 tot 2 juni een bezoek aan Frankrijk zal brengen op uitnodiging van de Franse presi dent Pompidou. WASHINGTON: De Amerikaanss minister van buitenlandse zaken, William Rogers (rechts) verwel komde zaterdag onverwachts de Russische -partijleider Leonid Brezjnev (wuivend), bij zijn aan komst op de luchtmachtbasis An drews bij Washington. Links de Russische ambassadeur in de VS Anatoli F. Dobrynïn. NORDHORN- De oproerpolitie van Neder-Saksen had zaterdag een enorm protestbord van bur gers uit Nordhom in beslag geno men. De demonstranten eisten het bord terug en na een langdu rige sta/vergadering mochten 2 burgers van de politie het bord te rughalen. Een tiental agenten gat het aan over de prikkeldraadver sperring op de brug. JEUGD 'S NACHTS SLAAGS NET POLITIE (Van onze correspondent) NORDHORN - Het afgrendelen door 1.000 man rellenpolitie van het Navo-luchtmachtoefenterrein Nordhorn Range bij Klausheide heeft de afgelopen nachten geleid tot botsingen tussen politie en enkele honderden jeugdigen. De politie zegt over bewijzen te be schikken dat het leden van links-radicale groeperingen betreft, die vanuit ondermeer het Ruhrgebied, Munster en Lingen naar Klaus heide zijn gekomen. Volgens de jongelui, die toen tenten- kamp hebben ingericht, is een bus met Nederlandse gelijkgezinden onder- weg. Deze zouden ook betrokken wor den bij toekomstige acties tegen het N A VO-schiet terrein op Terschelling Ook de Duitse politie houdt rekening met het feit dat Nederlandse radica-1 len naar Klausheide kunnen ko-, men. Overdag is het erg rustig bij de toegangsbruggen naar Nordhom Ran-1 ge. Het afgelopen weekeinde hebben duizenden dagjesmensen, onder wie vele uit Nederland, een kijkje ter plaatse genomen, 's Nachts komt ech ter de jeugd, die de politie met schel den, het gooien van stenen en molo- tovcocktails provoceert, waarna j wordt ingegrepen. Zo was althans het beeld gedurende vrijdag- en zaterdagnacht en voor de afgelopen nacht werden dezelfde moeilijkheden verwacht. Het politie- ingrijpen tegenover de jeugd verloopt over net algemeen vrij rustig. Op hei moment dat de poljtie massaal op dringt, versprpiden de aanwezigen zich over de ter plaatse uitgestrekte bossen en trekken zich na verloop van tijd terug in het tentenkamp. Tot nog toe zijn twee jonge man nen, door de politie aangeduid als aanvoerders, korte tijd vastgehouden geweest door de politie. Hun namen zijn genoteerd, waarna ze weer zijn vrijgelaten. He: burgercomité dat de acties tegen Nordhom Range leidt, alsmede de bevolking van Nordhom en Klausheide. hebben zich nadrukke lijk gedistantieerd van het geweld. „We streven naar geweldloze acties, met als enig doel het opheffen van Nordhom Range", aldus woordvoer der Willie Hani sen. De verwachting is dat het vliegver keer op Nordhom Range maandag zal worden hervat. Het is dan niet uitge sloten dat nieuwe wegblokkades zul len worden opgeworpen. Het burger- comité heeft zondagmiddag een ge sprek gehad met de politieleiding op Nordhom Range. Afgesproken is dat men meer contact zal hebben MIDDELBURG Na liet advies van de nieuwe deltacommissie, die binnen kort officieel zal worden geïnstalleerd, moet het laatste woord over de Oos- terschelde-kwestie worden gezegd. Dat is de stellige overtuiging van de nieu we minister van verkeer en water staat, drs- Th. E. Westerterp. Hij kwam er zaterdagmiddag mee in een kort gesprek met de pers na afloop van een lange, warme dag luisteren naar de argumenten van een gevari eerde reeks belanghebbenden en be langstellenden in de Oosterschelde- problematiek. Het was van 's mor gens tot laat in de middag een komen en gaan geweest van milieubescher mers, vissers, waterschapsmensen en provinciale bestuurders, die er prijs op stelden de nieuwe minister per soonlijk van hun opvattingen op de hoogte te brengen- Op het ogenblik werkt minister Wes terterp aan de nota, die hij nog voor het eind van deze maand in de tweede kamer zal brengen en waarin aanbeve lingen zullen worden gedaan voor de samenstelling en de taakomschrijving van de nieuwe deltacommissie, die een onderzoek moet instellen naar de mogelijkheid om milieubehoud en vei ligheid tegen stormvloeden in de Oos- terschelde te combineren. Volgens de minister moet er met dit onderzoek en de op basis daarvan genomen beslissingen wel een eind komen aan de Oosterschelde-discussie. „Het zou bepaald negatief werken als er nu nog een periode van langdurige onzeker heid zou blijven bestaan", voegde hij er aan toe. Over de inhoud van die nota wilde de minister zaterdapniddag weinig of niets loslaten. Hij vroeg de aanwezige journalisten nog even geduld te heb ben. Taakstelling en samenstelling van de deltacommissie, termijn waarbin nen rapport dient te worden uitge bracht, de vraag of er tijdens het onderzoek al dan niet met het werk moet worden gestopt of vertraagd, het komt allemaal in de nota die heti kabinet-Den Uyl onlangs bij de rege ringsverklaring heeft aangekondigd. Minister Westerterp wilde alleen- kwijt dat de zaak zich zal toespitsen op het hoofdprobleem van de kwestie: de! veiligheidsgaranties voor het achterlig-! genae gebied aan de ene kant en de milieufactoren aan de andere. „Da deltawet stelt vast dat voor de veilig heid de zeearmen tussen Nieuwe Wa terweg en Westerschelde moeten wor den afgesloten. Zou als gevolg van het advies van de commissie een andere oplossing de voorkeur verdienen, dan moet de deltawet worden gewijzigd Het uitvoeren van alternatieven is een kwestie van politieke besluitvorming". (riiiek De minister legde op dit facet nog eens de nadruk, omdat tijdens de urenlange hoorzitting nogal eens wat kritiek in de richting van de rijkswa terstaat was gespuid. De minister had, zo zei hij, de rijkswaterstaat steeds tegen dergelijke opmerkingen afge schermd. „De rijkswaterstaat is een uitvoerende dienst. Wanneer men met die uitvoering niet, eens is moet men de betrokken minister aanvallen op zijn beleid. Dan kan die zich verdedigen". Drs. Westerterp was op verzoek van een aantal instanties en groeperingen naar Zeeland gekomen, nadat hij zich onmiddellijk na zijn aantreden op het departement eerst bij de eigen dien sten en dus ook bij de deltadienst van rijkswaterstaat had georiënteerd. Hij was zaterdag vergezeld van een kleine deputatie ambtenaren: de waarne mend secretaris-generaal mr. K. Wesierouen van Meeteren, de direc teur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. J. van de Kerk. het hoofd van de deltadienst, ir. H. A. Ferguson, ir. van der Kleij van de generale directie en de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. Zuur- °iinde „De argumenten, die vandaag naar voren zijn gebracht waren op zich geen nieuwe argumenten", aldus de minister. „De waarde van het gesprek was vooral dat op bepaalde aspecten accenten zijn gelegd. En dat kan ook van belang zijn. Bovendien heb ik nogal eens te horen gekregen dat men in het verleden vaak de indruk had dat er tegen een blinde muur werd gesproken. Dc afweging van argumen ten kan nu wat meer in georganiseerd verband gebeuren". Minister Westerterp had het op prijs gesteld, zei hij, dat er in het algemeen op strikt zakelijke gronden was gear gumenteerd. Daardoor was bereikt dat het gesprek niet door irrationele factoren was vertroebeld. Van ver schillende kanten was er bij de minis ter op aangedrongen een deltacom missie van 'wijze mannen' aan te bevelen die he: hele probleem zonder een al te nadrukkelijke betrokkenheid zouden kunnen benaderen. Gevraagd naar de invloed van deze 'persoonlijke ontmoeting' rondom de Oosterscheldekwestie op de inhoud van de aangekondigde nota zei minis ter Westerterp: „Die weegt zo zwaar als de argumenten, hier naar voren gebracht". ONDERZEEBOOT IN NOOD .WASHINGTON (UPI/DPA) Een kleine onderzeeboot die voor wetenschappelijk onderzoek wordt gebruikt, bevond zich gisteravond voor de kust van Florida in nood. Aan boord bevinden zich vier man. Het bergingsschip voor onderzee boten Tringa van de Amerikaanse marine was met dipezeeduikers en een reddingsklok aan boord op weg naar de miniatuur-onderzee boot. Het ruim zes meter lange scheepje, dat voor het Smithsoni an instituut in Washington een onderzoek instelt naar het diep zeeleven op de bodem van de At lantische Oceaan, ligt op 110 me ter onder de zeespiegel vast op 20 mijl ten zuiden van Key West aan de kust van Florida. Vermoed wordt dat het scheepje wordt vastgehouden door een onderzee se telefoonkabel of door visnetten. Voor de vier bemanningsleden is tot vanmiddag 17.00 uur onze tijd voldoende zuurstof aan boord. VELSEN (ANP) Een explosie fn de zuurstoffabriek van Hoogovens heeft zaterdag aan twee mensen het le ven gekost. De 32-jarige C- M. H. de Graaf uit Heemskerk was op slag dood. de 40-jarige H. O. Wijgergangs uit Alkmaar overleed later in een zie kenhuis. De explosie is ontstaan door een lek in een zuurstofleiding, zo verklaarde de voorlichtingsdienst van Hoogoven*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1