De jeugd en de oorlog '40-'45 hier is uw VIC1 DE GROOT Geef vader 'n doos post DE VEY MESTDAGH HOE ONJUIST - ONBETROUWBAAR IS HET MORATORIUM-PAMFLET? Regionale tv UIT GOES NAM EEN PLAAT OP Geef VADER een goede zonnebril ZEISS Brillenglaser Prima verrekijkers VAKOPTICIENS BERGMANS Alstublieft mevrouw, ESCOLIET brandvrije geldkisten en archiefkasten Kantoorinstallaties VOLKERI vakantie- en weekendhulp 'Ricomac' elektronische rekenmachines Adverteren doet verkopen Centrale verwarming KORPORAAL 01860-3322 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 JUNI 1973 In kantlijn PZC 30 mei vraagt prins Bernhard tijdens een bezoek aan het Oorlogsmuseum Overloon zich af hoe de jeugd de geest van het verzet kan wérden bijgebracht. Afgezien van hel feit dat de hedendaagse jeugd totaal geen behoefte heeft zich aan de ellen de van de oorlogsjaren te laten herin neren, komt de prins wel wat laat tot - deze vraag, liet is maar goed dat die prins zich het zichzelf afvraagt, en niet deze vraag steld aan een oudstrij der of verzetsman uit de lagere regio nen. Immers wel bewust hebben alle na oor- logse regeringen en de officiële kop stukken wie ook de oud-bevelhebber van de BS en thans inspecteurgene- raai der strijdkrachten, zich verre gehouden van het in de vaderlandse geschiedenisboeken opnemen van de oörlogsactie's gedurende de jaren 1940-1945. De naoorlogse jeugd leerde er geen bliksem van. Waar het in de oude geschiedenisboekjes wemelt van jaartallen en namen van helden en gebeurtenissen, over die jaren 1940-1945, komt praktisch niets voor, Wel in de nieuwe geschiedenis der lage landen komt Jaap ter Haar er uitgebreider op terug. Hij heeft zelfs foto's gepubliceerd over wat is ge beurd, waaronder ook een kleurenfoto van de 'slag in de Javazee' van een schilderij van mijn hand, dat heden ten dage in het Helders marine-mu seum hangt- Had ik dat schilderij niet gemaakt dan was er geen officiële isemi officiële) afbeelding van die slag geweest, daar er geen enkele foto van beslaat, genomen tijdens deze gevechten. Toen ik zijn^ hoogheid op mijn activiteiten op tut gebied op merkzaam maakte had hij er maar lauwe belangstelling voor. Gelukkig was de directeur-conservator van het marinemuseum wel zeer geïnteres seerd. Aldus kon het museum met medewerking van vlagofficieren en de toenmalige staatssecretaris voor de marine enige doeken en aquarellen verwerven! En nu vraagt de prins zich af, hoe kunnen wij de jeugd interesseren in die materie. Die jeugd bestaat uit kinderen wier ouders de oorlog wel hebben meegemaakt en waarvan vele vaders het hoogste offer hebben gebracht en nog meer invalide of zich uit de oorlog c-q. kam pen van Duitser en Jap terugkwamen. En vele van die mensen is het kwalijk genomen dat ze terugkwamen door de autoriteiten. Dit is geen sprookje, maar pure werkelijkheid (zelf onder vonden) En zouden nu deze ouders van wie velen op de rand van de armoede leven omdat het pensioen van dien aard is, dat het te veel is om direct te kreperen. maar genoeg om net in het leven te blijven hun kinderen aanmoedigen zich te verdie pen in die oorlog en de gevolgen daarvan? En zeker niet de talloze Weduwen van militairen, beroeps zo wel als dienstplichtig soldaten die dan direct na de oorlog een onvoldoend pensioentje kregen toegereikt en die door nood gedwongen eer pension of kamerverhuurderij begonnen en dan 's' nachts een inval kregen van ambte naren om te zien of deze weduwe zich niet afgaf met een van haar kostgan gers, en zij dan, omdat ze zogenaamd in concubinaat leefde, het recht op periSióën verloor. Van arren moede gingen dergelijke reeds door de staat benadeelde weduwen dan maar een huwelijk aan waardoor het schamel pensioen verviel, wat de uiteindelijke bedoeling van de Staat der Nederlan den wel zal zijn geweest. Is het een Wonder dat deze mannen en vrouwen moeders en vaders helemaal geen be hoefte hebben om terug te zien op die rottijd van een 25 jaar terug en er ook hun kinderen niet van zullen doordringen hoe goed het was te vechten voor vorstin en vaderland. Propaganda Wat werd er niet in Engeland een schaamteloze propaganda gemaakt dat wij van de Nederlandse strijd krachten zulke dappere en fijne geal lieerden waren en ons geheel inzetten voor de strijd voor vrijheid en recht. Dan werd die prins er met de haren bijgesleept om een plak uit te reiken, talloze malen door 'de pers genomen' te midden van een Tteleboel goud. Maar die mannen die het dan deden of nog moesten gaan doen, verdwenen in het niets. Voor hen geen partij met cocktails en veel rum, maar achter het kanon- Of zoals een Engelse admi raal het uitdrukte toen hem iets werd verteld over de legering van militai ren: „What, the hell do you think you are! You do your duty untill death and no more, get out!! Dit gebeurde in Canada in Halifax bij het, insche pen op een troepentransportschip! Het was een troost voor ons te zien dat de officieren van die troepen er net zo beroerd aan toe waren als wij en ook als vuil werden behandeld. Het lag niet in de lijn van prins Bernhard en andere autoriteiten zich dergelijke dingen te herinneren. Ook ha de oorlog nooit gehoord van een reünie uitgeschreven door de regering van bijvoorbeeld 'de opvarenden van het eskader van - schout bij nacht Doorman, uit de oost? Nooit. Als er nog eens een reünie is, dan wordt die meestal door een comité van oud opvarenden of leden van groep oi afdeling georganiseerd, zoals enige tijd geleden van de 'van Kïnsbergen in Amsterdam'. Het regiment Irene houdt ieder jaar een reünie van ae nog overlevenden van de invasietroe pen, en het contact oudmariniers doet dat op de jaardag van het Corps, ADVERTENTIE in de modernste boekhandel _van Vlissingen kun je heer lijk uitzoeken St.-Jacobsstraat 20 - 22 telefoon (OllSJf) 21S6 Maar dat wordt allemaal van over- heidszijde niet aangemoedigd- Bij de mariniers als het een kroonjaar is zoals bijvoorbeeld bij het 300-jarig bestaan van het corps, ja dan wil zijne hoogheid wel van acte de pre sence geven. Maar zich inzetten voor Iets- c.q. pensioensverbetering van hen die met de weinig dienstjaren de dienst moesten verlaten en 'in het genot van pensioen worden gesteld', overigens op de pensioen grondslag van 1940 en hoewel zogenaamd waar devast. gemaakt heden ten dage toch nog ver onder het minimumloon ligt, dan wordt er gezwegen in alle talen. De talloze requesten en verzoeken hierover worden domweg doorgege ven aan de bevoegde instantie, die na maanden lange omzwervingen van ambtenaar tot ambtenaar ook niets doen kunnen zogenaamd of zoals mij eens werd te verstaan gegeven, jullie groep is aan het uitsterven, daarom doen we er niets meer aan. In de nieuwe pensioenwet van 1967 staal dan ook uitdrukkelijk dat deze niet geldt voor hen die reeds in het genot van pensioen cq uitkering geplaatst waren. Daarom zal de vraag die de prins zich stelde niet beantwoord worden door hem of een andere auto riteit, maar als die vraag aan ons gesteld zou worden een lawine van antwoorden en feiten oplezen, over nodeloos gesol met mensen en materi aal, over te lage pensioenen of over nog niet uitgekeerde tegoeden van geblokkeerde salarisrekeningen cq spaargeld van koopvaardij en marine personeel van nog niet uitbetaalde salarissen en claim's over geleden schade, legio oorzaken die deze vraag onbeantwoord zullen laten nu en al toos. Dat, deed de regering na de oorlog met de afdoener. Als er een vredesverdrag met een verenigd Duits land zal zijn gesloten komt deze wet ter sprake. En de regering maar dat andere Duitsland, de DDR erkennen als staat, waardoor dus deze wel ter afdoening regelingen en schulden aan overheidspersoneel voor immer in de ijskast gaat! Ik citeer nogmaals de regels van het gedicht dat als onder schrift bestemd was voor het schilde rij dat de strijdkrachten aan ons petekind prinses Irene aanboden dat ltüdde: Eens zal het kroost der Geuzen Wederkeren van de zee Om Nederland te hergeven Zijn vrijheid en zijn vree- Wel het kroost der geuzen heeft het gedaan maar het Kroost van de He ren regenten en vorsten en andere leidinggevende figuren uit die dagen van de geuzen, piekeren nog net zo als hun verre rijke voorvaderen en tellen de man die het doet niet, of slechts als een kostbaar, maar nodig kwaad, die na gedane arbeid wel te rug kan naar de goot. En als zo'n arme donder dan de brutaliteit durft op te brengen het te overleven en zijn rechten opeist wordt dat als een bele diging van het gezag gezien. Hoe durft hij. Weg. Terug naar de goot!! Daarom zal de prins der Nederlanden er nooit in slagen de huidige jeugd te doen inzien dat de tijd '40-'45 een tijdperk is geweest waar niet gepaste trots op kan worden teruggezien door hen die meededen aan het daadwerke lijk verzet en of de strijd buiten de landsgrenzen maar eerder als een tijd waarin zij die in Londen de verant woording hadden, deze veelal ten ei gen gunste aanwenden en het instru ment waarmee gevochten werd ook als een noodzakelijk kwaad zagen. Dat is het antwoord dat WIJ aan onze kinderen overbrengen! C. W. v. d. Ven BILJARTEN Naar aanleiding van uw stukje over de biljarter Frits Bakker in de sport krant van woensdag 6 juni jl. wilde ik enkele opmerkingen maken. 1 Als ik het stuk lees en een vergelij king maak met wat over Bakker en Westdorp wordt geschreven telt al leen dan Zeeuwsch-Vlaanderen maar?, resp. 77 en 3 regels. 2 Wat voor u een belofte is, hebben wij in district Walcheren - de Beve- landen zeker een handvol (Bruin zeel, Hamelink, V. Ieren, De Winter, v. d. Voort, L. Westdorp en ande ren). Waarover als zij ergens mee spelen geen grote foto's en stukken in de krant? 3 Ik ben al 5 maal finalist geweest in een Nederlands kampioenschap; 4 keer werd niets gepubliceerd en 1 keer 5 regels. J. Baegen uit Goes is nota bene kampioen van Nederland geworden en wonderlijk genoeg bleef het daar ook bij 5 regels. 4 Mijn algemene conclusie is daarom ook dat, aan de biljartsport in Zeeuwsch-Vlaanderen een overdre ven aandacht wordt besteed; aan Walcheren de Bevelanden weinig of niet. Want als de teamleiders van dit district 7 maal een uitslag in stuurt en dit wordt dan 2 maal gepubliceerd, vind ik treurig. En wanneer op een gewestelijke fina le (Driewegen) een fotograaf belooft om te komen en gewoon niet ver schijnt wordt de biljartsport mede door deze meneer achteruit gesteld bij andere sporten. Daarom vraag ik u of wij niet toe zijn aan een soort public relationman onder de als mindere geziene sporten (daarom niet minder mooi dan die andere), zodat, als er evenementen zijn, toch ook daar aandacht aan besteed wordt. B. Vermeulen, Pr. W. Alexanderstr. 10, "■vezande. Openbaar vervoer Naar aanleiding van het bericht over 'openbaar vervoer" in de editie van uw blad van donderdag 7 juni jl. zou ik het op prijs stellen het volgende in uw blad op te nemen. De mededeling van de betrokkene is juist. De chauffeur van de lijndienstbus was bekend dat een versterkingsrit zou worden gereden. De betrokken autobus is echter te Biervliet volkomen in het verkeer vastgeraakt en heeft derhalve geen dienst kunnen doen. Toen de uitvoerende dienst te Axel dit vernam was het te laat om maatrege len te nemen- Het spijt mij zeer dat dit geval van overmacht zich heeft voorgedaan, want iedereen bij ZVTM tracht alles te doen om het openbaar vervoer meer ingang te doen vinden. Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg-Maatschappij NV de directeur, dr. H. J- van Zuylen jaarbelasting van 5 mi Ui rem de prognose voor Borssele de kans per persoon erg klein. Maar hoeveel zekerheid heeft men over die vijf millirem als de wettelijk toegestane dosis een belachelijk hoge waarde van 500 bedraagt? En over hoeveel jaren ziektekans moet men rekenen per mensenleven? En hoe is het met de belasting als straks de tweede, derde, vierde kerncentrale er komt? En wat doet men als straks de centrale zelf steeds meer radio-aktief gaat worden? Wie moeten daarin de noodzakelijke werkzaamheden verrichten? De boe ren soms die juist door de industriali satie geen brood meer in de land bouw vinden? Hoeveel straling krij gen die te verduren? Wat moet er met het afval gebeuren als het buiten land dat niet. meer wil opnemen? Wat voor risico zit daarin? Te zeggen dat er niets aan de hand is is precies even incorrekt als te stellen dat vol gend jaar de eerste gevallen zich zullen gaan openbaren. Het is, om precies te zijn onjuist en onbetrouw- Is het een subtiele vorm van demago gie. de vragenstellerij van statenlid Evers dijk naar aanleiding v3» de kern energie-pamfletten van het moratori um-comité Nederland? De feiten over ziende zou je het wel zeggen: ingege ven om gedeputeerden in staat te stellen stoom af te blazen. Het was immers van te voren te verwachten, hoe het antwoord zou zijn: 'Voorlich ting onjuist en onbetrouwbaar'. Wat is het geval? Op 6 mei j.l. werd de tekst van een internationaal mora torium openbaar gemaakt, een eis tot stopzetting van kernenergie werken. Kerkgangers in de omgeving van de kerncentrale te Borssele werd daarbij een stencil uitgereikt, dat inging op bezwaren en gevaren van kernenergie- gebruik. Enkele zinnen uit dit pamflet vormden de aanleiding tot. de vragen. Daarin werd herinnerd aan de geza menlijke oorsprong van kernenergie en de kracht van de atoombom. Die verwantschap uit zich echter met di- rekt. zo werd gesteld, maar langs een omweg, door stijging van aantallen Icankergevallen en door kans op ge boorte van mismaakte kinderen. Dat is een kernachtige uitspraak. Maar door haar uit de context, te lichten wordt een suggestie gewekt, namelijk alsof volgend jaar in en rond Borssele de eerste gevallen van kanker en misvorming zich zullen gaan openbaren. Zelfs als dit het geval zou zijn, dan nog is niemand in staat om te bewijzen dat dat echt door een kerncentrale zou komen wat voor de technoloog betekent dat het niet zo is. Maar door de dingen niet te noemen gaat men voorbij aan statistische waarheden, waar geleer den van naam voor waarschuwen. Het is terecht dat ook op deze dingen de aandacht gevestigd wordt. Als de offi ciële instanties dit nalaten, dan zullen anderen het moeten doen. Het geci teerde advies van de gezondheidsraad noemt de lozing acceptabel, gezien tegen de geldende norm. Het gaat niet in op de waarde van die norm, noch op de kansen van overschrijding. Het is dus nutteloos om naar dit stuk te verwijzen; het gaat om een heel ander probleem. Inderdaad is bij een Honden-moord Dit is een waarschuwing voor alle hondenbezitters in Zeeland: de door loert langs de bermen van de B-wegen rond St-Laurens in de vorm van 'Strichnine'! Dus mensen loopt u met uw hond op deze wegen, houdt het dier dan aan de lijn. Laat ze tot geen enkele prijs iets eten langs de weg. Want het kan een koekje, worst of vlees zijn of wat dan ook, waar de strichnine inzit. Eet het dier dit, dan is uw hond na 40 minuten dood! Onze trouwe 'Stella' was oo de 16e mei met mijn zoon gaan wandelen langs de Singleweg en Zandvoortseweg. Op de Zandvoortseweg heeft hu iets gegeten. Mijn zoon zag het te laat, want hij dacht dat hij gras stond te eten, wat hij wel meer deed, en zo vele honden met hem. Het begon al op de terugweg," hij kreeg last tijdens het lopen. Toen hij thuis kwam kreeg hij wat wij zagen als stuipen! Dat heeft 40 minuten geduurd toen was hij dood! De dokter zei 'strichnine Ik hoop dat u nooit zult meemaken als wij, de vreselijke doodsstrijd van uw trouwe hond, dat vergeet je je hele leven niet meer. En met mij zijn er heel veel mensen die op zo'n manier hun hond zijn verloren in de loop van 10 jaar. Ja tien jaar is deze moordenaar van onze honden al be zig! Heeft hij dan geen geweten en geen verstand. Heeft hij er wel eens bij nagedacht toen hij dit vergif voor de honden neerlag dat er ook kinde ren langs deze weg komen in het gras spelen! En dat kleine kinderen alles in hun mondje stoppen, wat ze maar denken dat. eetbaar is. Ik moet er met aan denken. Ik hoop dat de moorde naar van onze honden de euvele moed kano pbrengen mij te ant woorden op deze brief! Maar dat zal hij niet durven, want iemand die met vergif dood, is alleen maar een heel grote lafaard! mevr. Van Veen Van Cittersstraat 48 St-Laurens Maar als men zinnen uit een stuk licht, ze onder de schijnwerper plaatst en met grote precisie een technolo gisch waterdicht antwoord eist, dz men bij voorbaat overwinnaar, want dat antwoord is niet te geven. Het is daarom, dat gedeputeerde staten met veel genoegen op de vragen zullen ingaan, daarmee het provinciaal be leid zuiverend van de blaam die de aktie erover geworpen kan hebben. Meegenomen is dan ook nog, dat aan de voorlichting kan worden herinnerd, die zo ruimschoots is gegeven. We zijn dan allang vergeten, dat die voor lichting net zo schijn-zeker, net zo eenzijdig is als die, welke het Morato rium Comité juist wil aanvallen; een voorlichting welke de helft der des kundigen niet aan het woord laat, de twijfels uitbant, die de aktie juist heeft willen benadrukken. Niemand is in staat om in de toe komst te kijken, al wordt het denken daarover wel vergemakkelijkt als er radio-aktief plutonium in het geding komt iets waar we nóóit vanaf zullen raken. Maar juist daarom lijkt het mij zaak om meer te geven om de onzekerheid van de moratorium ondertekenaars dan om de schijnze kerheid van de heren technologen en van de politici-industrialisatie-adepten, die maar al te veel in eikaars uit spraken vertrouwen. P. J. Schroevers (lid Moratorium Comité Nederland) Politieke moraal Onder dit motto, hebben we in de rubriek 'Lezers schrijven' van 26 mei j.l. een reactie kunnen lezen van de heer Vermaas uit Middelburg, naar aanleiding van hetgeen uw kantlijn schrijver in het blad van 18 mei geschreven heeft, over de 'consequen te Barend.' Nu mag de heer Vermaas het zich voor betere voorlichting ge ven aanmerken, ik voor mij, houd het liever met de kantlijnschrijver: Men moet niet uit het oog verliezen onder welke mentaliteit men politici is. Biesheuvel, is namelijk een politi cus geweest uit de AR, let wel uit de zich noemende anti-revolutionaire par tij, die in de verkiezingscampagne (naar ik meen ook bij monde van Biesheuvel) gezegd heeft, da de heer Den Uyl niet in het Catshuis moest komen. Is het dan niet bedenkelijk, dat Biesheuvels geestverwanten, de heer Den Uyl mede in het Catshuis hebben geholpen? Zou het hierom al leen al niet consequent zijn van Bies heuvel dat hij zich uit de actieve politiek heeft teruggetrokken? Het is geen geringe zaak, en zeker niet óm er ook maar enige vorm van lofprij zing over te maken, dat politici, uit een zich noemende AR-partij, zich nes telen in een kabinet met een revoluti onaire inslag. We zouden hier wel over op willen merken, dat degenen die er krachtens hun anti-revolutionai re devies, het verst van af moesten staan, er juist het dichtst bij zijn. Dit alles, omdat velen, ook onder de zoge naamde confessionelen, zich als het ware koeien met gouden hoorns laten beloven, en als zodanig dansen om het gouden kalf. Het kabinet van nu zal om zijn doelstellingen te bereiken tot verwezenlijking van 'Keerpunt 73' nog wel wat voorzichtigheid betrach ten. Mede daarom wordt het als nog een overgangskabinet genoemd, maar het spreekwoord zegt, dat men een vlieg beter kan vangen met stroop dan met azijn. Voor degene die abso luut uit AR-beginselen gekozen heeft, lijkt het mij wel kiezersbedrog. Se- mando, die werkelijk de AR beginse len is toegedaan, part een dergelijke progressieviteit niet zoals deze thans gesteld wordt. Nehemia was tot her bouwing van Jeruzalems muren ook progressief, maar dan op een andere basis, en wel deze 'God van den Hemel, die zal het ons doen gelukken, en wij. Zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen.' De VARA heeft haar regionale televi sie-uitzending over 'Zeeland van nu en vroeger', gepresenteerd door de ro manschrijver Jan Wolkers op 9 juru jl. een succes genoemd, naar aanlei ding van de vele reacties, die zij van kijkers heeft ontvangen. Laat me beginnen met te zeggen dat ik het programma maar matig en nogal eenzijdig heb gevonden. Over hoe 't vóór de industrialisatie van het Sloe in de Zak van Zuid-Beveland gesteld, kreeg men van de heer Wol kei's maar weinig te horen. Er bleek duidelijk uit, dat de presentator slecht geïnformeerd was. Enkele bewoners van de streek Zuid-Beveland, grenzend aan het Sloe- gebied werden geïnterviewd; een land bouwer die het had over de schadelij ke invloed van de door de fabrieken verspreide fluor op de gebitten van schapen en ander vee, een paar vrou wen die het jammer vonden dat binnen afzienbare tijd hun dorp z den moeten verlaten enz. Wat opviel, was dat geen der ondervraagden hef tig protesteerde tegen de industrialisa tie, hetgeen de heer Wolkers van pro testantse mensen verbaasde. Geen enkele deskundige werd ge hoord, geen lid van het provinciale bestuur, geen ambtenaar van de pro vinciale waterstaat of een bestuurder van het waterschap, noch een v stander onder de grondeigenaren in "De Poel' van de herverkaveling, en die zijn er nog al wat. Ik vraag me dan ook af wat zo'n oppervlakkige, weinig zeggende televi sie-uitzending voor zin heeft? Tenslotte wil ik nog wijzen op een ander aspect. De tegenstanders van de industrialisatie in het Sloe vindt men vooral in het randgebied van de Zak van Zuid-Beveland. Nimmer hoort men een klacht van de bewoners van mijn vroegere woonplaats Nieuw- St-Joosland, dat toch ook dicht bij het Sloegebied is gelegen. (Tot 1 kort hoorde het Sloe tot het grondge bied van de in 1966 opgeheven ge meente Nieuw- en Sint-Joosland. Als de Bijleveldpolder, die reeds ont ruimd is, en een groot gedeelte van de Nieuw- en St-Jooslandpolder bij het industrieterrein getrokken wor den, kan men bij wijze van spreken zeggen dat Nieuw- en St-Joosland onder de rook van de fabrieken is komen te liggen. De grootste herrieschoppers over de industrialisatie vindt men in de Zak van Zuid-Beveland onder de gangma kers van de PPR en D '66, die de bevolking daar intimideren. En deze partijen hebben in Nieuw- en St-Joos land niet de minste aanhang! J. K. Mesu, Honkbalwedstrijd Naar aanleiding van het oneerlijke verslag van de honkbalwedstrijd Green Sox tegen Marathon het volgen de. Ten eerste, het Marathon-team dat degradeerde bestond grotendeels uit de tegenwoordige Green Sox spelers. De schrijver van het verslag doet voorkomen dat Marathon de laatste slagbeurt had. Maar het is altijd de thuisspelende club die de laatste slag- beurt heeft; in dit geval dus de Green Sox. Verder is het de schrijver niet opge vallen dat Marathon met een ver zwakt team zonder reservespelers speelde. De schrijver 'vergeet' ook te schrijven dat de weiper van Green Sox na de tweede inning reeds vervangen moest worden daar hij bar slecht was. In tegenstelling tot deze werper, wierp de werper van Marathon 10 x 3 slag. Zelfs de meest ervaren Green Sox- spelers hebben dit ondervonden. W. Beeldsnijder. M. Hobbemalaan 38, Vlissingen. Het gave fruit Gelezen in uw krant van 12 juni jl. 'Wolkers in het Zeeuwse Ninivé'. Er bestaat dus nog objektaviteit in de pers, iets wat tegenwoordig op een enkele grote krant na een unieke zaak is. De ironie in dit artikel, verborgen tussen enkele aanhalingstekens, is ze ker niet misplaatst. Deze subtiele wij ze van schrijven vertoont een frap pante gelijkenis met de pennevruchten van de vroeger zo beroemde schrijver Jacques Gans. De waarheid moet on der ogen worden gezien en met wor den vertroebeld door een onbeduizend schrijvertje als Wolkers die alleen maar religie gebruikt als herkennings melodie. Nee, schrijver van de kant lijn ga zo door, het is voor de goede zaak. Rob van Hese Vlierboomplein 25 Den Haag Puzzelrit Ter afsluiting van het winterseizoen van de jeugdraad der Nederlandse Hervormde Kerk te Waarde werd za terdagmiddag een puzzelrit gehouden voor brommers en fietsen. De uitslag was: (brommers) 1 H. Weber; 2 Hans de Kunder; 3 A. Kamerling; 4 H. Drok; 5 Ad Bramsen; 6 Paul van Houte; 7 Gerrie Vreeke; 8 Ko de Seeuw; 9 Ko Joossen; 10 Wout van Sweden. (Fietsers): 1 Wies Schrier (beker); Paula van Houte (beker); 3 Karin van Houte en Jan Kees Klap; 4 Jaap Dale bout; 6 Dini Westveer; 7 Bas van Hou te; 8 Ineke de Seeuw; 9 Corrie de Seeuw: 10 Peter Koeman; 11 Paula Koeman. Collecte De collecte te Kruis bracht i WISSENKERKE WON B-JUNI0RENT0ERN00I VAN VV KAPELE KAPELLE In het kader van de ope ning van de clubgebouw van de w Kapelle is het B-juniorentoernooi af gewerkt dat werd gewonnen door Wis- senkerke. De eindstand luidt: 1 Wissenkerke, 2 Robur, 3 Kapelle I, 4 Noormannen, 5 Apollo, 6 Kapelle II, 7 Colijnspl. Boys, 8 Kwadendamme. Vandaag (zaterdag) wordt de reeks voortgezet met een sterk bezet A- juniorentoernooi. De deelnemende elf tallen zijn: Kapelle, Krabbendijke, Ro bur. Cortgene, Veere, Noormannen, Kwadendamme en Apollo. Op zaterdag 23 juni zal het clubge bouw om 15.00 uur officieel worden Concert EuterpeKOOR 1CHTUS Zaterdagavond geeft de muziekvereni ging Euterpe te St-Maartensdijk een concert op de markt, onder leiding van dirigent Gijzen uit Bergen op Zoom. Het concert begint om half acht. Collecic De Rode-Kruiscollecte heeft in Ooster- land 1600,- opgebracht. Collecte OOSTERLAND Het Oosterlandse comité van de Nederlandse hartstich ting hield in Oosterland een ledenwerf actie en een collecte. Er werden 74 leden ingeschreven. De huis-aan-huis- collecte bracht 1300,- op. Wegonderhoud OOSTERLAND In het kader van het wegenonderhoud van het waterschap 'Schouwen-Duiveland' heeft de firma Offringa NV te Vught een nieuwe bilu- menlaag aangebracht op een gedeelte wegdek van de Lage Rampertseweg te Oosterland. Het loopt vanaf de boerde rij van mevrouw Bouwman-Steenpoor- te tot aan het voormalige gehucht Ouwersluis. boven op de oprit op de Rampaartsendijk. Meisjeskoor SINT-ANNALAND Het meisjeskoor van Sint-Annaland onder leiding van de heer W. Fase zong in de recreatie zaal van het bejaardencentrum De Schutse' in Sint-Annaland. Het koor zong verschillende liederen. Onderwijzer OOSTERLAND Aan de christelijke basisschool aan de Van den Abeele- straat te Oosterland is tot onderwijzer in vaste dienst benoemd de heer J. G. van den Brink uit Lunteren. De nieuwe onderwijzer is inmiddels in dienst ge treden aan deze viermansschool. Kerkelijke benoemingen Tot diaken in de Nederlandse Her vormde Kerk te Waarde is gekozen mevrouw H. Bom van de Berge. Zon dagmorgen zal zij als zodanig worden bevestigd. GOES Het koor en combo lek thus' uit Goes heeft donderdagavond in de hal van de Goese Mariusschool een grammofoonplaatopname maakt. Het was de ecmte keer datd» ruim 80 jongeren 'voor de plaat' ion gen en speelden. De opnamen, dj» enkele uren in beslag namen, werden gemaakt door de BMG-maatschanpIj De oplage van de plaat is voorlook 1000 exemplaren. Het koor werd begeleid door de eken combo, met als instrumenten: elektri sche piano, trompet, dwarsfluit drums, castagnetten, klarinet, viool ai saxofoon. Het geheel stond onder lel. ding van dirigent M. J. Hoogerhelde uit Goes. De hal van de Mariusschool was op advies van Zeeuwse Koor school-leider Evert Heijblok speciaal voor de opnamen uitgekozen vanwest de goede akoestiek. De grammofoonplaat, een lp, bevat een hele serie geestelijke liederen uitgevoerd in een eigentijdse stijl, fis.' kele van de bekendste nummers dl» de Ichthus-jongeren op de plaat vast legden zijn: Dit is de wereld, Pooi me. Go tell it on the mountains, Oh mijn vrienden was het maar ter. droom, He's got the whole world fa his hand en It's me. De liedere worden gebracht in een sterk ribnt sche bewerking. De eerste grammofoonplaat van be: Goese kcor zal niet via de platenhan delaren te verkrijgen zijn, maar alleet via de Ichthusleden. Het is de bedoe ling dat de platen eind augustus uitko men. De netto-opbrengst van de LP's gaat naar het koor zelf, dat er een geluidsinstallatie voor wil aanschaf fen. Ichthus heeft het contact met de platenmaatschappij zelf tot stand ge bracht. Men kon een driejarige erva ring presenteren. Het koor treedt meestal op tijdens bijzondere- en jeugdkerkdiensten in heel Zeeland Het aantal aanvragen voor een optre den neemt de laatste tijd meer en meer toe. Ook over de belangstelling voor een plaatsje in het. koor heeft Ichthus niet te klagen: er komen meer aanvragen binnen dan men kan verwerken. Zeiss - Rodenstock - Buch- mann de beste voor uw ogen 7x50 ZIERIKZEE - Tel. (OlllO) 2029 Deze werden bij T.N.O. getest en brandveilig bevonden. Zeer belangrijk voor uw boekhouding. Dam 3 - ZIERIKZEE TeL 01110-3743. Gevraagd voor spoedige indiensttreding: voor het Zeeuwse dolfinarium aan de Brouwersdam in Scharendijke. Persoonlijk aanmelden na 19.00 uur bij onze heer De Mooy (tel. 01117 - 591). DOLFIRODAM B.V. - SCHARENDIJKE voo™ADMINISTRATIE BELASTINGZAKEN ACCOUNTANTSKANTOOR Voor het rayon Schouwen -Dulveland: DINSDAGS na 14.00 uur in hotel Van Oppen, Verre Nieuwstraat, ZIERIKZEE (01110-2288). Elektronische verwerking van al uw gegevens. MIDDELHARNIS IEPENLAAN 3 TELEFOON (01870) 2428 (voor snel en accuraat werk) Model 120 S708,75 Model 1010 P 1450,— Model 1214 P f 2350.— exclusief B.T.W. optellen door vermenigvuldigen aftrekken geheugenis delen omkeertoets vermenigvuldigen worteltrekken konstante faktor etc. Vraag inlichtingen bij: Kantoormachinehandel Lange Nobelstraat 12-14 ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2336 UW JUISTE ADRES r het huren van een luxe auto of VW-bus IS: GARAGE PIPPING OUD-VOSSEMEER Telefoon 01667-567 MAKELAAR P. KORSTENBROEK Bemiddeling bij Aan- en Verkoop Taxaties - Beheer Bouwkundige adviezen Zelkepolder 1 Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 38