PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor periode van 60 dagen NIXONPRIJSSTOP IN VS Akkoord over Vietnam getekend Bij Kats groeien in beton de havenlichten voor Hoek van twee Holland SER - VOORZITTER BOOS OP DE VAKCENTRALES Spreidings- heleifl Kissinger: verbreding en uitdieping oorspronkelijk verdrag DDR ratificeert basisverdrag HUWELIJK PRINSES ANNE 14 NOVEMBER WN VOLGENDE WEEK BRIEF WER REGELING COLLEGEGELD 216e jaargang - nummer 138 Donderdag 14 juni 1973 flRilS: Kissinger en Le Due Tho na tekening van de overeenkomst. WASHINGTON (AP) President Nixon heeft vannacht een prijsstop afgekondigd voor alle winkel prijzen in de VS. De prijsstop is onmiddellijk van kracht geworden en zal gelden voor een periode van 60 dagen. De president kondigde de prijsstop aan in een televisietoespraak. De maatregel houdt in dat geen hoge-, re prijzen mogen worden berekend dan die golden in de periode van 1-8 juni.| Ze heeft betrekking op alle produkten.i behalve onverwerkte landbouwproduk-1 ten. Nixon zei dat de periode van de prijs stop zal worden gebruikt om een nieuw systeem van prijsbeheersing te ontwik keling en in werking stellen. Dit sys teem zal strenger zijn en meer wette lijke maatregelen omvatten dan het ou de systeem. Nixon zei dat de prijsstijgingen in de VS onaanvaardbaar groot zijn. Hij deed een beroep op het congres om hem snel nieuwe volmachten te geven die hem in staat zullen steller, beperkingen aan de export op te leg gen, vooral voor levensmiddelen, waar van de prijzen anders omhoog zullen worden gedreven door buitenlandse "vraag in een jaar waarin grote delen van de wereld slechte oogsten zijn te verwachten. kaanse landbouw tussen de buiten landse markten en die van de VS moe ten v/ij de Amerikaanse consument voorrang geven, aldus de Amerikaanse president. Nixon gaf de verzekering dat zijn anti- inflatiemaatregelen de stijging in de Wij zullen niet toestaan dat de ver koop naar het buitenland van vlees en eieren deze van de Amerikaanse tafel zullen doen verdwijnen. Bij de verde ling van de produkten van de Ameri- kostcn van levensonderhoud aan ban den zullen leggen zonder de welvaart van de Amerikanen in gevaar te bren gen. Hij heeft opdracht gegeven tot een nauwkeurige inspectie van de boeken van maatschappijen die hun prijzen met meer dan 0,5 procent boven het niveau van januari hebben verhoogd- Hij beloofde dat als bleek dat deze prijsstijgingen niet gerechtvaardigd v/aren door hogere kosten deze zou den worden teniet gedaan. De maatregelen van Nixon hebben niet betrekking op lonen, rente en dividen den. (Van onze correspondent) PARIJS De vier oorlogvoerende partijen Verenigde Staten, Noord- en Zuid-Vietnam en de Voorlopige Revolutionaire Vietnamese regering hebben woensdagmiddag in Parijs het tweede Mnam-vredesakkoord ondertekend dat Nixons speciale boodschapper Kissinger samen met de Soordvietnamese topdiplomaat Le Due Tho na een wekenlang overleg had opgesteld. ft tekst bestaat uit 14 punten, die het 's vredesakkoord bevestigen of seren. Amerika belooft onmiddel lijk alle vluchten boven Noord-Viet- ie staken en verbindt zich binnen snm2and alle mijnen uit de noorde lijke havens te zidlen verwijderen. AL'e militaire operaties in Zuïd-Viet- im moeten worden gestaakt met ónng van 15 juni om 5 uur 's aotsens. Van hun kant zeggen de Noordvietna- nszen toe, alle verdwenen Amerika- tsnop te zullen sporen. Voorts wordt nogmaals de noodzaak uitgesproken na de onverwijlde oprichting van een rationale verzoeningsraad, waarin de one voornaamste politieke stromin- P- van Vietnam een plaats zullen astai vinden Voor die stichting ïsda 45 dagen uitgetrokken. En ksloi'e wordt- opnieuw de eis ge- Söi dat alle buitenlandse troepen uit fembodja en Laos zullen worden re 's nieuwe overeenkomst dekt, in gro- 'f lijnen, het vroegere vredesverdrag tt-voor een zeer groot deel dode ster was gebleven. /finger zei na de ondertekening dat ;ce partijen zich echt hadden inge- tsdtfen en hij sprak de hoop uit dat adere part ij deze inspanningen in oen zou omzetten. Hij noemde het ■«cord een. verbreding en uitdieping i het oorspronkelijke verdrag a iieuwe overeenkomst". De presidentsadviseur zei dat langdu rig over Laos en Cambodja v/as sproken, maar dat geen besluit was genomen omdat 'definitieve resultaten afhangen van de soevereine beslissin gen van regeringen die niet hier zijn vertegenwoordigd". Op de vraag of Amerika de bombar dementen op Cambodja nu stopzet. antwoordde Kissinger: ..Daartoe heeft .Amerika zich in geen enkel opzicht verplicht. Wij hopen, en zullen stap pen daartoe ondernemen, dat voortge zet diplomatiek contact tot een wa penstilstand in Cambodja leidt". Ook Nguyen Xuan Phong van de dele gatie van Saigon verwelkomde het akkoord als 'voortreffelijk' als het wordt nageleefd'. Vragen over geheime boodschap aan Soeharto DEN HAAG (ANP) Het PSP-ka- merlid Van der Spek heeft minister president Den Uyl schriftelijk ge vraagd of hij dezer dagen een gehei me boodschap aan de president van de republiek Indonesië heeft gezon den. „Is de minister bereid de tekst van deze boodschap bekend te maken, althans onderwerp en strekking van zijn schrijven te publiceren", aldus dit kamerlid. BERLIJN DPAHet parlement van de DDR heeft woensdag unaniem het basisverdrag met de Westduitse) bondsrepubliek geratificeerd. Er wa ren geen tegenstemmen en geen ont houdingen. Zodra de ratificatie-oorkonden zijn, uitgewisseld wordt het verdrag van! kracht. Dit kan binnen een dag of tien het geval zijn, tenzij het Westduitse' hooggerechtshof nog tussenbeide komt. Het hof heeft een klacht van de deelstaat Beieren in behandeling over de vraag of het verdrag al dan niet in strijd is met de Westduitse grondwet. Engeland erkent Griekse republiek LONDEN (AFP, RTR) De Britse regering heeft woensdag bekendge maakt dat zij de verandering van de status van Griekenland van een mo narchie in een republiek erkent. Het nieuwe regime voldoet aan onze criteria voor erkenning, zo verklaarde! een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. Deze maatstaven zijn onder andere een redelijke kans dat de regering van het andere land de macht over het volk en een groot gedeelte van het gebied behoudt. De Griekse regering zette twee weken geleden de in ballingschap in Italië levende koning Constantijn af en riep de republiek uit. MILITAIR VLIEGVELD BIJ NORDHORN NOG BEZET NORDHORN (ANP) De bezetting van het militaire vliegveld Nordhorn- Rance bij Klaushefde duurt nog steeds voort. Enkele duizenden demonstran ten. onder wie veel scholieren en stu denten, bevinden zich op het oefenter rein. Ongeveer 1000 manschappen van de oproerpolitie houden toezicht. Woensdagmorgen hebben vier scholen' van de burgemeester van Nordhom vrijaf gekregen om de bezetting te ver sterken. Via een noodbrug over het Ems-Vechtkanaal is het oefenterrein te bereiken. De andere toegangen worden door de politie en militairen bewaakt. Een prikkeldraadversperring belet: iedereen het terrein te betreden. Maandagavond om 11.00 uur is men begonnen het oefenterrein te bezetten.! Om de twee uur v/orden de demon stranten afgelost. Af en toe doen zich incidenten voor. Zo heeft de politie in de nacht van dinsdag op woensdag tott weemaal toe geprobeerd de noodbrug van de betogers te vernielen. Er liggen echter al twee nieuwe 'oruggen klaar voor het geval deze brug onklaar wordt ge maakt- In hotel Kotting in Nordhom werd woensdagavond een vergadering ge houden, waarop het actiecomité en af gevaardigden van alle politieke par tijen een uiteenzetting hebben gegeven over de onhoudbare toestand in Nord- hom-Klausheide door het lawaai dat vliegtuigen die bommen afwerpen, ver oorzaken. Enkele duizenden mensen hoorden de 36-jarige actieleider Wilfried Haniseh de eisen van het actiecomité aan de bondsregering formuleren. De bevol king van Nordhom-Klausheide wil dat er direct een einde komt aan het af werpen van bommen. Zij wil wel een compromis sluiten inhoudende dat de oefeningen slechts dagen in de week! gehouden zullen worden. fiantltjn Circus Boltini mag dit jaar niet in Rotterdam optreden. Het college van b en w heeft een verzoek van Toni Boltini in juli zijn tenten in de Maas stad op te slaan, afgewezen. Reden is de onverdraagzame houding die he'. circuspersoneel de afgelopen jaren te genover gemeente-ambtenaren heef. ingenomen. LONDEN Het huwelijk van prinses Anne met luitenant Mark Phillips is op 14 november vast gesteld, zo is van de zijde van Buckingham Palace verno- jj De trouwplechtigheid zal in West,- s minster Abbey worden ver- richt door de aartsbisschop van i Canterbury, dr. Michael Ramsey, i het hoofd '/an de Anglicaanse 1 Kerk. Op de veertiende november 1 is tevens de broer van prinses Anne. kroonprins Charles, jarig. Premier Den Uyl: den HAAG (ANP) De regering zal de tweede kamer aan het van de volgende week inlichten over het besluit, dat het •Abinet-Den Uyl aanstaande vrijdag neemt met betrekking tot regeling van het collegegeld. heeft kamervoorzitter Vondeling jwnsaag aan het einde van de verga- van de tweede kamer meege- Snnaar aanleiding van verkregen "fntingen van premier Den Uyl. 9rief was eerder op de dag ge- aoor het liberale kamerlid drs. >aa Dijk. RUMOER ROND HALFJAARLIJKS RAPPORT (Van onze redactie economie) DEN HAAG SER-voorzitter drs. De Pous heeft zich bijzonder kwaad gemaakt op de vakbeweging, omdat vertegenwoordigers van de vakcentrales in de commissie Ontwikkeling Nederlandse Economie het niet eens waren met de inhoud van het zogenaam de rapport Tialf jaarlijkse ontwikkelingen'. Bovendien stelde de vakbeweging, dat het rapport eerst in de achterban moest worden besproken net als de eventueel later ingediende amende menten op dit eveneens voor de rege ring belangrijke rapport over de eco nomische ontwikkeling. Drs. De Pous kreeg hierover een fikse woordenwis seling met waarnemend NW-voorzit- ter Adrie de Boon. De Pous is van mening dat het op de door de vakbe weging voorgestelde manier geen wer ken meer is. Augustus Het was de bedoeling dat het half jaarlijkse rapport, opgesteld door een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. Schouten, op 22 juni in de openbare vergadering van de Sociaal- Economische Raad besproken zou: worden. Door de procedure die de vakbeweging thans volgt, wordt het waarschijnlijk 3 augustus, met het gevolg dat het kabinet-Den Uyl het bij de opstelling van_ de begroting voor het dienstjaar 19/4 zal moeten doen zonder economisch rapport. Bezwaren I afgeremd en dat het mes in de sociale premies moet worden gezet. Een van I de grote bezwaren van de vakbewe- J ging richt zich ook op de passage, dat aan een voortgezette nivellering van de inkomens grote bezwaren kle- I ven. CNV-voorzitter Jan Lanser zei ons. dat hij verwachtte dat de ONE-com-j missie in augustus slechts een globaal rapport zou uitbrengen. „De discussie met de leden van de vakbeweging over de nota arbeidsvoorwaardenbe leid en het urgentieprogram is nog niet afgerond. Je kunt deze discussie niet gaan doorkruisen met uitspraken; van de SER". Lanser had geen idee; wat het gesprek in de ONE-commissie zou opleveren en welke beleidsadvie-| zen in het- uiteindelijke rapport zou den worden opgenomen. De vakbeweging heeft ook inhoude lijke bezwaren tegen het stuk. In het voorlopige rapport, aan de ONE-com- missie uitgebracht door een werk- groep, wordt gezegd dat in ieder ge val de lonen tot 1976 moeten worden; Naast SER-voorzitter drs. De Pous zijn ook de Kroonleden de „wijze mannen" in deze commissie en met (Zie slot pagina 3 kolom 4 Watergate JÜÜRICE STANS heeft tegen- ae senaatscommissie voor de "prgate-affaire toegegeven, be ende documenten over de fi- EBciering van de inbraak in het Serfat?gebouw te hebben ver lengd. (pag. 3). ws uit Zeeland op pagi- 5,7,9,12. sn- en buitenland ia 3,11,17. Radio en tv op pagina 15. Sport op pagina 12,13. Beurs en economie op pagi nal?. op SPECTACULAIR KARWEI NADERT CLIMAX TRANSPORT OP 9 AUGUSTUS KATS Bij het werkterrein van de 'Combinatie Oosterschel- de' bij Kats groeit de komende maanden een spectaculair kar wei naar zijn climax: de bouw van de twee havenlichten voor Hoek van Holland. Twee con structies in voorgespannen be ton, die rond de veertig meter hoog worden. Activiteiten ook, die er toe hebben bijgedragen, dat de werkgelegenheid vlakbij de oude veerhaven tot ongeveer 190 man kon worden opgevoerd. De havenlichten vallen globaal in drie onderdelen uiteen: de caissons, de schacht en de machinekamer met als dale een platform, waarop bij de definitieve plaatsing helikopters kun nen landen. De opzet is, dat de beide havenlichten op 9 augustus aanstaan de de werkhaven van Kats verlaten voor een opmerkelijk transport naar een tijdelijke plaats van bestemming in het Beerkanaal hij Hoek van Hol land. Ze komen per stuk op ongeveer vijf miljoen gulden. Er wordt in de openluchtfabriek bij Kats sinds november aan de construc tie van de havenlichten gewerkt. Aan vankelijk gebeurde dat op het werk terrein, waar de staalconstructie, de wapening en de bekisting voor de caissons werden gemaakt. Sinds dit voorjaar speelt het karwei zich echter af op een enorme bak in de werkha ven, waar nu de caissons worden gebouwd. Eén van de twee is al gestort, voor de tweede caisson zal men deze week nog beton gaan stor ten. Voor de constructie van de cais sons op een bak is gekozen, omdat elk van de caissons straks 3500 ton zal wegen en men niet over een kraan beschikt, die dit gewicht van hei werkterrein op een bak kan overheve len. Dat. het om een spectaculair project gaat, maken deze cijfers duidelijk: een havenlicht is 41 meter lang, een twaalfhoekige caisson is 13 meter hoog, 25 meter breed de bak waarop ze worden gebouwd heeft een breedte van 26 meter de toren schacht heeft een diameter van ruim 4 meter. Het helikopter-platform is 21 meter breed. De reuzenbok 'Ir. G. J. Snip', die indertijd zulke goede dien sten deed bij de bouw van de Zee- landbrug, zal in de laatste week van juli weer in de werkhaven van Kats worden ingezet om het onderste stuk van de torenschacht in de caisson te plaatsen: het gewicht van dit stuk is 400 ton. De beide caissons en de onderste stukken van de torens wegen samen 7.000 ton, het draagvermogen van de bak is 10.000 ton. De bovenste stukken van de torens en de machine kamers zullen afzonderlijk naar Hoek van Holland worden getransporteerd. De beide havenlichte* vormen een onderdeel van de totale vernieuwing van de toegang tot de Maasvlakte bij Hoek van Holland. Eerder werden op het werkterrein bij Kats voor dat doel vuurtorens geleverd. De haven lichten worden gesitueerd aan weers zijden van de uitgebaggerde vaargeul bij Hoek van Holland. Het is de bedoeling, dat ze na het transport van 9 augustus in het Beerkanaal eerst bedrijfsklaar worden gemaakt. Daar toe zal de bak worden afgezonken, zodat de caissons gaan drijven. Daar na worden ze tijdelijk aan de grond gezet. Niet meer Als de torens bedrijfsklaar zijn, zullen Zie slot pagina 9 kolom 1 fluister Lubbers van eco nomische zaken heeft tijdens een informele ken nismaking met de pens la ten weten dat dit kabinet de regionale economische ontwikkeling vooral zal uit stippelen in relatie met de ruimtelijke ordening. Maar is dat dan iets nieuws? We hadden de indruk dat die relatie al zeker vijftien Jaar bestaat. In de pe riode vrij kort na de tweede wereld oorlog toen de regionale ontwikke lingspolitiek haar eerste prille aanzet kreeg waren er twee belangrijke economische doelstellingen in Neder land: hel voorkomen van ernstige werkloosheid en het tegengaan van een catastrofale ontwikkeling op de beta lingsbalans. Dat kwam er voor de re gionale politiek op neer dat de in dustrialisatie vrijwel alleen werd be vorderd in een aantal gebieden, waar grote structurele werkloosheid be stond. Zo rond 1959 echter begon men in een andere richting te denken: het werd toen duidelijk dat de groei van de randstad niet onbeperkt kon voort gaan. De spreiding van de werkgele genheid werd sindsdien geplaatst in het kader van een veel bredere poli tiek, namelijk die van de ruimtelijke ordening. In 1960 werd dat beleid omstandig 1 geformuleerd in de eerste nota ruimtelijke ordening. In die nota werd er onder meer op gewezen dat het re gionale industrialisatiebeleid geen doel op zichzelf was. maar een onderdeel van een ruimtelijk beleid voor het ge hele land. Deze opvatting werd in nog sterker mate naar voren gebracht in ae nota ruimtelijke ordening II. Daar in staat letterlijk: 'Naarmate de ruim telijke ontwikkeling in het bijzon der de spreiding van de bevolking hogere eisen zal gaan stellen, zullen ook de instrumen ten waarmede de in dustrialisatie in de verschillende stre ken wordt bevorderd, moeten worden verzwaard'. Een zinsnede uit een nota, uitgebracht onder het kabinet-Cals: de handtekening van onder meer de hui dige premier staat er onder, teen mi nister van economische zaken. Minis ter Lubbers heeft dus echt niets nieuws gezegd: sinds vele jaren is do regionale industrialisatiepolitiek een beleidsinstrument in het kader van do ruimtelijke ordening. Minister Lubbers maakte deze zaak nog wat raadselachtiger. Hij ver klaarde namelijk: „De regionale econo mische ontwikkeling is eerst en vooral een zaak van de regio zelf". Wat houdt dat in? In het verleden is er zorgvuldig op gelet dat de lagere overheden het spreidingsbeleid van de regering niet doorkruisten. Destijds was er een Friese gemeente als we ons niet vergissen v/as het Franeker die was gepasseerd bij de aanwijzing tot in dustriekern. De gemeenteraad nam dat niet en besloot uit eigen middelen de zelfde faciliteiten te verlenen als het rijk in de kernen deed. Het raadsbe sluit werd vernietigd: Franeker mocht zichzelf niet tot kern verheffen. Begrij pelijk. Het is juist één van de grote voordelen van een centraal geleide spreidingspolitiek. dat kleinere eenhe den niet tegen elkaar kunnen opbie den, maar ondergeschikt zijn aan een nationaal beleid. Een beleid dat perio diek in het parlement werd behandeld, éénmaal in de vier jaar zelfs uitput tend omdat dan een speciale nota over dit alles verscheen. Die nota's zo heeft de minister laten doorschemeren zullen in de toekomst achterwege blijven. Maar hoe zal het dan in de praktijk met dit beleid gaan? In het kader van een nationale sprei dingspolitiek bestaan er allerlei ob jecten en plannen. Daarnaast zijn er programma's voor infrastructuurwer ken. aangepast aan deze nationale pro jecten en aan de regionale spreidings politiek. Wat gebeurt daar nu mee? Hoe gaat de minister op dit stuk van zaken handelen nu hij de regio primair verantwoordelijk stelt voor de econo mische ontwikkeling? Geeft hij be paalde fondsen aan de provincies en moeten die maar zien hoe zij die be steden? Of geeft hij helemaal niets meer? Maar hoe rijmt dat dan met zijn nadrukkelijke verzekering dat de regionale industrialisatie uitsluitend mag worden bekeken in het kader van de ruimtelijke ordening? Hevelt hij dit deel van zijn portefeuille over naar zijn collega Gruijters? Deze eerste opmerkingen van minis ter Lubbers muntten niet uit door duidelijkheid. Het lijkt er vooral op, dat alle aandacht blijft uitgaan naar Limburg en naar het noorden, terwijl in de randstad via de wet selectieve in vesteringsheffing de ontwikkeling wordt afgeremd. Voor de rest van heft land wordt dan niets meer in stimule rende zin gedaan, althans die indruk is nu gewekt. Dat zou er op neer k» men_ dat er eigenlijk niets verandert: het beleid van het vorig kabinet was precies zo. aan de regionale spreiding deed dat vrijwel niets meer. Men mng echter aannemen dat over dit alles in de komende tijd nog opheldering zal volgen, bijvoorbeeld bij de nieuwe be groting of mogelijk ook in de nieuwe oriëntatienota ruimtelijke ordening van minister Gruijters. De nogal mys terieuze mededelingen van minister Lubbers doen evenwel vermoeden dat bij die gelegenheden het overlijden zal v/orden aangekondigd van de sinds 1959 functionerende regionale In dustrialisatiepolitiek. De deelstaat Oettar Pradesj in India is woensdag onder rechtstreeks bestuur van Nieuw Delhi geplaatst. De regering van de deelstaat was rimwïag afgetreden wegens scherpe kritiek op haar beleid inzake de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1