PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WIJZIGING SELECTIEVE INVESTERINGSHEFFING Aluminiumfabriek Pechiney heeft binnen een jaar 300 mensen nodig Minister Lubbers: Geen verbod van televisie uitzending Watergate-hearing FRANSE REGERING STELT DE VEILIGHEIDSGORDEL VERPLICHT ZES DODEN BIJ ONTPLOFFING IN AUTO IN NOORDIERSE STAD Miljoenenschade door brand in Dapierhal VRIJ STERKE DALING VAN WERKLOOSHEID IV ZF.FJ AND Wolkers in het Zeeuwse Minivé ilóe jaargang - nummer 13? V/oensdag 13 juni 1973 jtORUHORN Demonstranten dis dinsdag een oefenterrein van ■i yAVO bij Nordhom in West- l-iiisland bezetten omdat het la- pjjj van raketten en bommen bij schijnaanvallen te groot is, heb. ten hun actie in de avonduren vrijwillig beëindigd. Britse vlieg- luigen hadden hun oefenbombar dementen door de betogingen w eten opschorten. De betogers, voornamelijk plaat- tilijkè ingezetenen, hebben doel- schijven, een uitkijktoren en drie -.ie! meer in gebruik zijnde voer ingen die als doelwitten dienden, ii brand gestoken. (Van onze redactie economie) f DEN HAAG Minister Lubbers van economische zaken komt met wijzigingen op het wetsontwerp selectieve investeringsrege- ling. Dit kabinet wil de regeling verfijnen en meer het accent leg gen op de vergunningen dan op de heffingen. De bewindsman zou. zo zei hij dinsdag, graag zien dat de tweede kamer het wetsont werp eind augustus behandelt, na het reces, maar vóór Prinsjes dag. De behandeling zou moeten geschieden in relatie met de di- verse spreidingsnota's, die ook op de agenda staan. ring zal doen veranderen in behan deling te nemen. Uit de woorden van minister Lub bers vie! af te leiden dat hij het heffingsprincipe niet zal laten verdwij-i nen. De bedoeling is de heffing te versoepelen en al of niet in combina tie met de vergunningen van kracht te laten worden. Dan zal naar regio v/orden gevarieerd. In het oorspronke-j lijke wetsontwerp kwamen ook de vergunningen voor. maar zij werden! met. name van toepassing gedacht j voor vestiging van ondernemingen in Voorlopig niet voor buitenlanders (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft dinsdag voor automobilisten bet dragen van de veiligheidsgordel vanaf 1 juli verplicht gesteld. Sedert 1970 waren alle nieuwe Franse auto's al van een veiligheids- gordel voorzien. Voor eigenaars van oudere auto's en voor buiten landse toeristen geldt de nieuwe verplichting voorlopig niet. Bovendien wordt vanaf volgende j mand net als in Zwitserland. België en West-Duitslnnd de maxi- j Draaisnelheid op alle wegen die geeni iaehresen zijn. op 100 km per uur' tejuld. En als derde-maatregel ten feioere van de verkeersveiligheid is besloten dat de nieuwe rijbewij- Deze beslissingen werden dinsdag door de Franse premier Messmer be kendgemaakt. nadat het afgelopen Pinksterweekeinde weer 166 doden en 2667 gewonden als verkeersslachtof- fers had geëist. Die cijfers liggen iets onder die van vorig jaar, maar het aantal doden dat het snelverkeer in ai pas definitief zullen worden als j Frankrijk vergt bedraagt nog altijd fe debutant-automobilist de eerste te jaar geen ernstige brokken heeft smaakt. BOERSMA WIL MINIMUMLOON OOK TUSSEN TIJDS WIJZIGEN BEN HAAG (ANP) De wettelijk 'oorgeschreven termijn van drie ja- ra voor een wijziging van het mini mumloon zal worden aangepast. Bij oï hvcede kamer is dinsdag een wets- Mtiverp ingediend, waarbij de moge- lusneid wordt geopend tot wijziging bot minimumloon op een vroeger BMp dan in de huidige regeling is 'oomen. iEnister Boersma (sociale zaken) ■want deze versnelde aanpassing „uit j® oogpunt van sociale rechtvaardig- wenselijk. Het wetsontwerp truster de bevoesheid eer- S23 na afloop van de huidige Jr'oae ':on drie jaar de SER advies - 7F?Sen over de wenselijkheid van ^oijzondere verhoging van het mi- £®jmloon. Nadat de SER advies ~1E omgebracht kan het minimum- ™i. indien hiertoe naar de mening Ir ae regering aanleiding, bestaat bij "gemene maatregel van bestuur wor den verhoogd. 16.000 per jaar. ofwel het equivalent van de bevolking van een kleine pro vinciestad, zoals onlangs werd geïllus treerd door de bevolking van zn'n stadje, die uitgestrekt op straat ging liggen om als afschrikwekkend voor beeld te worden gefotografeerd en gefilmd. De verkeersdeskundigen betwijfelen overigens of de jongste regerings maatregelen het genoemde cijfer, waarmee Frankrijk aan de spits staat, zeer ingrijpend zullen kunnen druk ken. Ze merken op dat zonder doel matige en intensieve controle alle ver boden gedoemd zijn even zovele sla gen in de lucht te blijven. En het is inderdaad een erkend feit. dat de Franse gendarmerie en verkeerspolitie reeds lange tijd aan een nijpend ge brek aan middelen lijden om hun controletaken langs de wegen naar bevrediging te kunnen vervullen. NIEUWE EXPERIMENTEN AAN BOORD SKYLAB HOUSTON (RTR) De comman dant van Skylab, Conrad, is dins dag begonnen met het afwerken van een nieuwe reeks experimen ten aan boord van het ruimte- laboratorium. Hij maakt in een luchtledig produkten uit metaal voor gebruik in de elektronica en de geneeskunde. Volgens Ameri kaanse ruïmtedeskuncligen staat de gewichtloosheid bij ruimterei zen toe te experimenteren met produktïemethoden die op aarde vrijwel uitgesloten zijn. Het eerste experiment van Con rad bestond uit metaal smelten. Het doel ervan is het gedrag van gesmolten metalen in omstandig heden van gewichtloosheid te be studeren en het aaneensmelten en snijden van metalen door elektro nisch lassen te beproeven. Volgens minister Lubbers is de spreidingsproblematiek niet los te denken van de zaak der investerings regeling. Want de selectieve investe ringsregeling ziet hij als een aanvul lend economisch instrument in han den van de regering om een betere spreiding van de economische activi teiten te bewerkstelligen. Wat dat be treft volgt liet kabinet-Den Uyl de lijn van zijn voorganger. Maar in de uit werking heeft de nieuwe regering an dere opvattingen, zoals ook reeds enigszins uit de regeringsverklaring bleek. In zijn opzet voorziet het wetsont werp selectieve investeringsregeling, zoals dat najaar 1972 werd ingediend, in het algemeen in een heffing van 40 procent op de bouwkosten van nieuwe gebouwen en installaties. Voor kanto ren, hotels en agrarische gebouwen zou 20 procent gelden. Deze gedachten hebben met, name in het bedrijfsleven veel kritiek geoogst. Dit werktuig om de activiteiten uit de Randstad „weg te spreiden" werd veel te grof geacht, ook veel te ongemotiveerd. Ondanks de vele kritiek, die zelfs aanleiding gaf tot een twee dagen durende hoorzitting van een kamer commissie, bracht de Tweede Kamer onlangs eindverslag over het wetsont werp uit. Dat leverde niet veel meer op dan enkele amendementen, waar van er een tot strekking heeft Alk maar en omgeving buiten het hef- fingsgebied te laten. Niet alle Tweede-Kamerfracties heb ben willen deelnemen aan deze afron ding. Zo meenden D'66 en de CPN dat eerst moest worden gewacht op de nieuwe regering. Inmiddels vormt dit geen beletsel om een nota van wijzi gingen die het karakter van de wet niet aantast, maar slechts de uitvoe- het Rijnmondgebied. DDR vraagt VN- lidmaatschap VER. NATIES NEW YORK (RTR) Oost-Duitsland heeft dinsdag officieel bet lidmaatschap van de Verenigde Naties aangevraagd. De Oostduitse waarnemer bij de VN. Horst Gruncrt, overhandigde het verzoek persoonlijk aan VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim. Een woordvoerder van de Westduit.se I waarnemers-missie zei dat de bondsre publiek later deze week zal volgen. Inzittenden auto met springstoffen ook gedood BELFAST (UPI, RTR, AFP) Dinsdag is voor het gebouw van het dagblad Coleraine Chronicle in Coleraine in Noord-Ierland een met springstoffen geladen auto in de lucht gevlogen. Zes in de om geving werkende mensen of voorbijgangers kwamen om het leven en twaalf personen liepen verwondingen op. Volgens onbevestigde berichten zijn de terroristen die met de bom in de auto zaten, eveneens omgekomen. Bij de slachtoffers zouden twee vrouwen zijn. Vijf minuten tevoren was een bom ontploft in een garage in Coleraine, maar daar was men van tevoren gewaarschuwd, zodat er geen slachtoffers vielen. Tot nu toe was Coleraine, een stad met 16.000 inwoners, grotendeels aan het geweld in Noord-Ierland ontsnapt. De stad was de plaats van samenkomst van het Britse regeringstribunaal dat belast was met het onderzoek naar de gebeurtenissen op "oloody sun day' in Londonderry in januari 1972 toen 13 personen werden gedood nadat Britse paratroepen het vuur hadden geopend op roomskatholieke betogers. RECHTER WIJST VERZOEK VAN COX AF: ETTEN-LEUR (ANP) Een felle brand heeft dinsdagmiddag een grote hal met drie miljoen kilo papier van diepdrukkerij Etten in het Brabantse Etten-Leur in de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen guldens. De oor- zaak van de brand is nog niet bekend. De brandweerkorpsen van Etten-Leur. Hoeven en Roosendaal bestreden het vuur. WASHINGTON (RTR - UPI - DPA) Een federale rechter in Washington heeft dinsdag geweigerd een verbod uit te vaardigen op radio- en televisie-uitzendingen van de hoorzittingen van de senaatscommissie die de Watergate-affaire onderzoekt. Om dit verbod was gevraagd door Archibald Cox, de onafhankelijke openbare aanklager in de Watergate-zaak. Hij meent dat de uit zendingen het vrijwel onmogelijk maken later een onpartijdige jury te vinden als het tot een rechtszaak tegen de verdachten komt. verbieden. Tevens kende hij een be perkte onschendbaarheid toe aan Dean en Magruder. Dat betekent dat hun verklaringen voor de senaatscommis sie niet tegen hen gebruikt kunnen worden bij een strafproces. Stans Het verzoek van Cox betrof de ver horen van twee belangrijke getuigen, Nixons vroegere juridische adviseur John Dean en de plaatsvervangend lei der van Nixons verkiezingscampagne. Jeb Stuart Magruder. Rechter Sirica meende dat een rechter niet bevoegd is radio- of televisieuitzendingen te Magruder zal waarschijnlijk vandaag De senaatscommissie wees dinsdag eer, verzoek af van de voormalige minister van handel, Maurice Stans, om uitstel van zijn verhoor. Stans, die de finan cien van Nixons nerverkiezingscarr. pagne beheerde, verscheer, dinsdag voor de senaatscommissie. Hij haci ge vraagd om uitstel tot een 'passend tijd stip' omdat zijn getuigenverklaring voor de senaatscommissie narle'ie voor hem zou kunnen zijn in verhand met het proces dat hem nog in New York te wachten staat. Voorzitter Sam Ervin zei dat geen vragen zouden wor den gesteld die met deze kwestï® ver (Zie slot pagina 3 kolom 4) DOOR START TWEEDE PRODUKTIE-EENHEID vandaag in Ja krant Werkloosheid SE ABSOLUTE werkloosheid in ^«erland is in de maand mei «ter verder gedaald, (pag. 3). Minister JUISTER Duisenberg van finan- ien heeft in een interview zijn -ïangnjkste beleidsvoornemens tegelicht (pag. li). Nieuws uit Zeeland op rra"- 2,5,7 en 9 aen- en buitenland op Tallen 17 sPort op pag. 12 en 13 Radio en tv op pag. 15 Beurs en economie pag. 17 MIDDELBURG De alumi niumfabriek Pechiney in het Sloegebied heeft- in verband met het in bedrijf stellen van de tweede produktie-eenheid vóór juni volgend jaar ongeveer 300 man nodig. Dit vrij forse aantal nieuwe arbeidsplaatsen, dat aanvankelijk op 150 was gesteld, betreft de produktie-afdelingen en onderhoudsdiensten. De di rectie van Pechiney zal binnen kort met het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland bespreken hoe en waar de benodigde arbeidskrachten kunnen worden aangetrokken. De hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau, de heer J van der Gijp, deelde een en ander dinsdagmor gen in Middelburg 'lieet van de naald' mee tijdens de maandelijkse perscon ferentie over de arbeidsmarktsituatie in Zeeland. Volgens de heer Van der Gijp wordt in eerste instantie aan Nederlandse arbeidskrachten gedacht. Er komen plaatsen beschikbaar voor zowel ge schoolde als ongeschoolde arbeids krachten. „We gaan eerst op de pro vinciale arbeidsmarkt kijken en luist het hier niet, dan kunnen we kijken of er elders in het land belangstelling is," aldus de heer Van der Gijp. Ook in mei is de werkloosheid in Zeeland afgenomen en zelfs in vrij sterke mate. Onder de mannelijke be volking daalde het aantal ingeschre ven werklozen in deze maand van 2441 naar 1908; in percentages van 3,9 naar 3. Een vergelijking met vorig jaar valt duidelijk in het voordeel van mei 1973 uit, want het aantal inge schrevenen is nu ruim 550 kleiner dan eind mei vorig jaar. „We moeten wel heel lang teruggaan om een dergelijke daling van april op mei te constate ren," aldus de heer Van der Gijp. Bij i het districtsbureau wordt voorts ge constateerd: „Hoewel ongetwijfeld j voor een deel de oorzaak van het verminderen van de werkloosheid is: toe te schrijven aan seizoeninvloeden (o.a. horeca- en landbouwpersoneel), is ook ee nlichte conjunctuurverbete ring niet weg te cijferen, waarhij met name wordt gedacht aan de bouwnij verheid en de metaalnijverheid." De daling deed zich vrijwel in alle be roepsgroepen voor, met uitzondering van de levens- en genotmiddelensector en de visserij (hier trad door de beëindiging van het mosselseizoen de normale seizoen werkloosheid op). Ook de werkloosheid onder de vrou wen is over de gehele lijn verder afgenomen, namelijk met 73 van 457 naar 384. Vergeleken met vorig jaar om deze tijd, is er echter van een toename sprake, wat de heer Van der Gijp een merkwaardige trend noemt.. Vraag Tegenover het dalende aanbod van arbeidskrachten in mei staat een toe- nemende vraag, zowel naar mannen als vrouwen. De geregistreerde vraag steeg voor mannen var 655 naar 846 en voor vrouwen van 497 naar 603.. Deze toename richt zich voornamelijk op de jeugdige schoolverlaters, waar-, van op de bedrijven een actie is gevoerd. Deze trend is vooral te signaleren onder het vrouwelijk personeel, zoals naaisters, winkel- en kantoorperso neel. Voor deze laatste groep richt de vraag zich zelfs voor 70 pet op jeugdi ge krachten. Opvallend in de huidige Zeeuwse ar- beidsmarklsituatïe is de scherpe da ling van de werkloosheid in West Zeeuwsch-Vlaanderen, namelijk van 306 naar 181. In percentages daalde de werkloosheid hier van 6,7 naar 4. Voor het eerst sinds een groot aantal jaren zijn dit getal en percentage zelfs lager dan voor de omgeving Hulst. Op het districtsbureau wordt deze daling toegeschreven aan buiten- regionale invloeden.' Met name vinden veel West Zeeuwsvlamingen momen teel werk in het Sloegebied en bij Nederlandse bedrijven in de Kanaalzo ne van Zeeuwsch-Vlaanderen en Bel-1 gië. In dit laatste gebied valt vooral een toenemende vraag naar arbeidskrach ten te constateren bij Philips in Ter- neuzen en de Nederlandse Stikstof maatschappij in Sluiskil Ook op Sc'nouwen-Duivelana, Walcheren (vooral Viissingen) en in de omgeving van Temeuzen is de werkloosheid onder mannen flink afgenomen. In de omgeving Middelburg en Hulst wasj de daling wat bescheidener. Goes en Tholen bleven praktisch gelijk. Lande lijk gezien komt Zeeland met zi in j werkloosheidscijfers wat betreft de mannelijke beroepsbevolking nu op de i zesde "plaats.' die gedeeld wordt me: de provincie Limburg. De werkloos heid onder vrouwen is. op Limburg, na, het hoogst van Nederland. Jjantlijn Houw Uit een toelichting van het districtsbu- j Zie slot pagina 7 kolom 5) j over B Zeeland, waarin Jan Wol- kors ernstige dingen zei jVr^ip over dit gewest, werd aar>- gekondigd als een 'portret' - over deze provincie. Hot leek ons meer een portret over Jan Wolkers, waarbij vriendelijke Zeeuwen hem enige handreiking verleenden door als 'aangever' te fungeren. Zij spraken een tekst uit. die dan Jan Wolkers aanleiding gaf om sombere voorspellingen te uiten. Jona Wolkers in het Zeeuwse Ninivé: nog is niet alles verloren, maar over twintig Jaar is het echt bekeken, zo werd ons ge meld Met gedragen stem las Wolkers tenslotte zijn Zeeuwse kijkers enige verzen voor uit het vijfde kapittel van Jesaja: terug naar Zeeland en Oegst- geest Sn één etappe. Overigens een fraaie film: rustig van tempo, mooie beelden, een dominerende verteller. Alles gemaakt volgens een eenvoudig procédé. dat echter één nadeel heeft: de werkelijkheid wordt gereduceerd tot een zo simpel schema dat ze daar door onherkenbaar is geworden. Het portret wordt karikatuur. Met het uitspreken van een derge lijk waarde-oordeel bc-geven we ons in een haast onmogelijke discus sie. Immers, onze vaststelling dat Wol kers en de zijnen de Zeeuwse werke lijkheid of liever die van het Sloe en omgeving versimpelden totdat ze onherkenbaar was. wordt alleen geaccepteerd door diegenen die ons beeld van de werkelijkheid delen. Wol kers bijvoorbeeld zal en dat is zijn goed recht zonder meer lak hebben aan wat wij geloven dat hier de reali teit is Voor hem is Zeeland een hoogst persoonlijke ervaring, opge daan in naar hij vertelde, om en bij een week. In een dergelijke situatie wordt een gesprek moeilijk en moei zaam: het startpunt aan beide zijden is zo verschillend dat alleen al het luiste ren naar elkaar hoge eisen stelt. Als we Wolkers goed hebben begrepen valt de Zeeuwse wereld in twee groepen uiteen. Eén categorie bestaat uit een voudige landlieden, die echter niets hebben in te brengen en in hun ge zagsgetrouwheid ten onrechte weige ren in opstand te komen. Die opstand evenwel zou juist naar Wolkers' in zicht dringend nodig zijn. want Zeeland verloedert. En die verloede ring wordt welbewust veroorzaakt door de tweede categorie: een stel ge wetenloze lieden bestuurders, in dustriëlen die geen rekening houden met werkelijke waarden in dit leven. Voor die laatste groep gebruikte Wol kers als we ons goed herinneren de kwalificatie 'rapaije' of althans enig woord van die strekking. Discussies van deze aard zijn niet nieuw: ze behoren bij deze tijd. Her lijkt er wel eens op dat in Ne derland een nieuwe antithese ontstaat, namelijk tussen wat we nu maar neo conservatieven noemen en progressie ven. Wij gebruiken deze aanduidingen ter voorkoming van misverstanden zeggen we her er maar hij los van enig partijpolitiek etiket: met pro gressievee bedoelen we in dit geval diegenen die (nog) geloven in of her innering hebben aan het oude vooruit- gangsideaal. Zij menen terecht of ten onrechte dat de mensheid met veel vallen en opstaan toch wel iets is vooruitgegaan en zijn derhalve bereid nieuwigheden ook in het beleid als het bijvoorbeeld gaat om industriële ontwikkeling te overwegen en te toetsen. De neo-conservatieven daar entegen we gebruiken de toevoeging 'r.eo' ter extra onderscheiding van de ouderwetse politieke conservatief hebben een afkeer van die vooruitgang. Ze vinden dat er tientallen redenen zijn om die te wantrouwen, hij zou zelfs regelrecht naar de ondergang voeren. Op dit ogenblik is het neo-conserva- tisme de anti-vooruitgangsge dachte aan de winnende hand. Op vallend is dat bijvoorbeeld ook in de kerk dit heimwee naar het verleden sterk aan de dag treedt: men wil te rug naar de gemeenschap der heiligen, naar de eerste christengemeente voor al. de oervorm van het christendom, om van daaruit een levenshouding voor deze tijd te formuleren. We sche matiseren hier op onze beurt eveneens, maar we hebben dat nodig om aan te geven dat het voor ons moeilijk is op dezelfde golflengte in te gaan op wat Jan Wolkers Zeeland heeft voorgehou den. Zijn 'portret' was totstand geko men vanuit de hier gesignaleerde neo conservatieve levensbeschouwing en manifesteerde zich bij hem haast als een metafysica, die het hem mogelijk maakte de Zeeuwse realiteit naar zijn hand te zetten. Naar ons gevoel: op een ontoelaatbare manier. Onze bijdrage tot de discussie kan op dit ogenblik beperkt, blijven tot het aangeven van wat wij als de werkelijkheid zien. Welnu, zij is on derdeel van een historisch proces, op zichzelf een belangrijk gegeven dat menigeen buiten Zeeland gemakshalve vergeet. Er is hier in het verleden een lange periode geweest, waarin vrijwel uitsluitend sprake was van dat levens patroon, waarnaar sommigen in deze tijd een haast religieus verlangen heb ben: een agrarische samenleving. Een samenleving echter, die op het mo ment van haar bestaan, kwetsbaar was en voor de meeste betrokkenen verre van ideaal. Wanneer men kennis neemt van Boumans geschiedenis van de Zeeuwse landbouw, begrijpt men hoe kwetsbaar en hoe weinig ideaal. De ene landbouwcrisis volgde op de ander, er was armoede, er ontston- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1