PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ree TE WEINIG GELD VOOR PROGRESSIEF PROGRAM Franco treedt af als premier HiPgji Onveilige Westerscheldedijk bij Paal wordt in juli op Deltahoogte gebracht Collegegeld komend studiejaar omlaag Grondwetswijziging Griekse regering Pinksterdrukte op de wegen drastische verhoging verwacht van loon- en inkomstenbelasting WISSELVALLIG PINKSTERWEER w september nog 1000 gulden Kabinet zuinig met drank carrero blanco opvolger twaalf 'basisprincipes' Van de zolder op de grond Puzzelen over Watergate Pagina 3 216e jaargang - nummer 135 Zaterdag 9 juni 1973 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft te weinig geld om zijn progressier programma uit te voe ren. Op de totale rijksbegroting van 40 miljard komt slechts één miljard gulden in aanmerking voor verschuiving naar andere posten. Van dit miljard moet eerst nog eens een paar honderd miljoen af voor het dekken van bestaande begrotingstekorten. Extra belasting en besnoeiing op de beleids voornemens is dan ook noodzakelijk. (Van onze weerkundige medewer ker) Het hogedrukgebied dat boven West-Europa heel langzaam in be tekenis afneemt blijft echter ook tijdens de Pinksterdagen een rol spelen. Doordat het centrum zich vrat terugtrekt wordt de wind meer westelijk. Daardoor zal het Pinksterweer, vooral in de kust gebieden, iets aan de koele kant blijven door wind van zee met temperaturen die beneden de 17 graden blijven. In het binnenland kan de tem peratuur. zoals vrijdagmiddag, ujöens zonnige perioden tot 18 k 20 graden blijven stijgen. Een raak front zal vandaag tijdelijk van het noordwesten uit ons land binnendringen met mogelijk een paar buitjes, maar overigens zal het tot maandagavond op de meeste plaatsen droog kunnen blijven. De gebieden met bewol king worden afgelost door zonni ge perioden, zodat samenvattend het Pinksterweer licht wisselval lig mag worden genoemd met een gematigde temperatuur. Naar verluidt zou minister Duisen-I de luchtmacht in ruil voor het niet berg van financiën voor volgend jaar deelnemen in de aanschaf van de een belastingverhoging van 650 mil- Lance-raketten voor de NAVO) zullen joen gulden willen doorvoeren. Die zal I felle discussies met zich mee kunnen vooral in de loon- en inkomstenbelas- brengen. ting worden gezocht omdat de btw niet wordt verhoogd. Waarschijnlijk gaat de inkomstenbelasting vooral voor de hogere inkomens sterk om hoog, terwijl ook gedacht wordt aan verdere verhoging van de vennoot- schapsbelasting en de dividendbelas ting. Het kabinet zal ook een vermo genswinstbelasting invoeren, hoewel het niet zeker is of die al voor 1974 is te realiseren. Minister Duisenberg is nog niet verder dan een studie van de mogelijkheden in samenhang met de vermogensbelasting en de rechten. Wensen Volgende week zullen de bewindslie den van het kabinet-Den Uyl him wen sen voorleggen aan de minister van financiën. Veel van de nieuwe plannen zal door de minister en zijn staatsse cretaris voor begrotingszaken De Goe de (d'66) moeten worden terugge bracht tot kleinere proporties of zal zelfs helemaal moeten worden ge schrapt. Politiek Den Haag verwacht ir komende zes weken dan ook harde onderhandelingen tussen de diverse ministers in het kabinet. Vooral de te verwachten sterke kostenstijgingen bij onderwijs, volksgezondheid en bij de fensie (uitbreiding van de taken van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het collegegeld zal voor het studiejaar 1973-1974 gewoon 1000 gulden bedragen omdat een wijziging van de wet op zo'n korte termijn niet moge lijk is. Wel zal het. kabinet nog voor september komen met een nieuw collegegeldbesluit, waar door gespreide betaling van dit bedrag mogelijk zal zijn. Nog in de loop van het komend studie jaar wil het kabinet dan in over leg met de tweede kamer het collegegeld stellen op 500 gul den en inpassen in een stelsel van studiefinanciering. Minister-president Den Uyl heeft de ze plannen van het kabinet vrijdag avond bekendmaakt na afloop van de vergadering van de ministerraad. (Zie slot pagina 3 kolom 2) dagen per week vergaderen over de begroting. Na 16 juli zullen zelfs vijf vergaderdagen per week aan de be groting gewijd worden. Eind juli hoopt het kabinet dan alles rond te hebben, zodat enkele ministers, die vorig jaar door de kabinetscrisis hun vakantie moesten missen, nu enkele dagen of weken rust kunnen nemen. „Als het tenminste allemaal lukt", zei Den Uyl vrijdagavond. Het kabinet wil nog vóór het reces komen met een aantal begrotingswij zigingen met het doel het defensiebud get wat te beperken en de uitgraven voor maatschappelijk werk kunst en sport met een honderd miljoen te verhogen. Minister Duisenberg ook proberen een deel van het tekort op de lopende begroting van 700 mil joen. ontstaan door grotere verplich tingen tegenover de EEG en de afslui ting van het Centraal Akkoord (ster kere loonstijgingen) door bezuinigin gen te compenseren. De rest van het tekort zal echter in 1974 moeten wor den opgevangen. Het opstellen van de begroting voor 1974 zal in een recordtempo moeten gebeuren, liet minister-president Den Uyl vrijdagavond weten. Hij wist niet zeker of het kabinet wel in de haar gestelde tijd klaar zou komen. „We lonen al enkele maanden achter het tijdschema van andere kabinetten. Minister Duisenberg van financiën moet nog met zijn streefcijfernota komen; een stuk dat anders al in februari als uitgangspunt voor de ge sprekken ter tafel ligt", aldus Den Uyl. Vanaf 9 juli zal het kabinet drie DIT WEEKEINDE AKKOORD OVER VIETNAM PARIJS (UPI/RTR) De Amerikaan se afgevaardigde Henry Kissinger en de Noordvietnamees Le Due Tho ver wachten vandaag of morgen een nieuw akkoord te bereiken over de strikte uitvoering van de bestands overeenkomst inzake Vietnam, zo heb ben Amerikaanse functionarissen in Parijs vrijdag meegedeeld. Zij zeiden dat het „hoogst onwaar schijnlijk" is dat het akkoord alleen beperkt zou blijven tot Noord-Viet- nam en de VS. Verwacht wordt dat vertegenwoordigers van de regering in Saigon en van de voorlopige revolutio naire regering het akkoord mede zullen ondertekenen. DEN HAAG De zestien mi nisters uit het kabinet-Den Uyl drinken geen sherry of jenever tijdens de wekelijkse minister raadsvergadering. Dat hebben de bewindslieden tijdens een van hun eerste bijeenkomsten afge sproken. Alleen als de vergade ring zou uitlopen tot ver in de middag of zelfs tot in de avond of nacht, mag de koffie, thee en frisdrank aanslepende bode ook wat zwaardere consumpties naar binnen dragen. Het progressieve kabinet on derscheidt zich hiermee duidelijk van het kabinet-Biesheuvel, waar de straffere vloeistoffen tegen het eind van de ochtend soms al aanwezig waren. De heer Boers- ma, die deze gewoonte nog kende uit het vorige kabinet, zou tegen het besluit van zijn nieuwe vrien- 3en geprotesteerd hebben, vol gens kringen in de directe omge ving van het kabinet. Ook minis ter Gruijters, meervoudig kroeg- eigenaar, die een goed glas vocht op waarde weet te schat ten, zou niet ingenomen zijn met het besluit, dat zelfs in de notu len van de ministerraad is vastge legd. MADRID Na 37 jaar van onafgebroken en onverzachte alleen heerschappij heeft generalissimo Francisco Franco, Caudillo van Spanje bij de gratie Gods, voor het leven benoemd tot nationale lei der van de nationale beweging, en sinds 1936 staatshoofd én rege ringshoofd van Spanje, tenslotte onder druk van zijn gezondheid, zijn familie, zijn ingewijden en de uiterst rechtse vleugel van zijn re gime, vrijdag voor het eerst een brokstukje van zijn macht uit han den gegeven. Dit is zonder enige twijfel het belangrijkste aspect van de twee korte decreten die hij vrijdagmidag bekend liet maken en volgens welke hij het ambt van regeringshoofd opgaf om het over I te dragen aan zijn vertrouweling, de 70-jarige admiraal Luis Car- rero Blanco. ATHENE (RTR/DPA) De Griekse regering heeft vrijdag twaalf 'basis-principes' gepubli- Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7, 8, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op de pagina's 24 en 25. Radio en televisie op pagina 27. Financieel nieuws op pagina 29 en in de zaterdagkrant Op de bodem van de sluitgaten in de Oost terscheldedam wor den kamerbrede expe rimentele asfalttapij- ten uitgerold. Het priesterschap in discussie: de vrouw in de kerk: Stemmen uit de kerken: Pinksteren en het Liedboek Zeeuwse kastelen en landhuizen. kro- Culinair avontuur', schaken, dammen, bridge, puzzel. HBB ceerd voor de grondwet van de nieuwe republiek, die op 1 juni werd uitgeroepen. De republikein-1 se grondwet zal uiterlijk 29 juli bij referendum aan het Griekse volk worden voorgelegd. De nieuwe grondwet berust op onder meer de volgende principes: Griekenland is een parlementaire presidentiële republiek. De president van de republiek wordt met algemeen en direct kies recht gekozen voor een periode van zeven jaar. Hij is niet herkiesbaar. De kandidaat voor het vice-president- =chap wordt door de president aange- ,-ezen en tegelijk met de president De vrijdagavonaspüs is op deze vrijdag voor de Pinksteren druk ker geweest dan op andere vrijda gen. Het gevolg was, dat er tussen half zes en acht uur op diverse plaatsen files zijn ontstaan: op de rijksweg Arnhem-Utrecht tussen Driebergen en het verkeersplein Oude Rijn. Den Haag-Utrecht tus sen Moordrecht en Waddinxveen, Rotteram-Breda bij Ridderkerk, Den Bosch-Utrecht bij Veert-Eindhoven, en Amsterdam- Den Haag voor Leidschendam. Later op de avond kwam er wat vakantieverkeer in beweging van Rotterdam naar het zuiden. Om acht uur was het vrijdag- xvondverkeer over zijn hoogtepunt heen. De rijkspolitie kon samen vattend zeggen: het was een nor male vrijdagavondspits plus wat weekendverkeer. Foto: de drukte bij grensovergang Bergh. De Nederlandse Spoorwegen héb. ben vrijdag aan de vooravond van het pinksterweekend het flink druk gehad. De treinen versterkt met extra materieel waren vooral op de grote inter city treinen goed gevuld. Naar schatting had de NS 25 procent meer clandisie dan op normale meestal toch al drukke vrijdagavond, maar niemand hoef de op het perron achter te blij ven. De president, benoemt en ontslaat ie premier en de ministers en ae laatssecretarissen voor defensie, bui- enlandse zaken en openbare orde. De overige ministers en staatssecretaris sen benoemt de president op voor dracht van de premier. De wetgevende macht wordt door de president en het parlement uitgeoe fend. De wetgeving inzake defensie, veiligheid, buitenlandse politiek en openbare orde berust direct bij de president. De uitvoerende macht wordt uitge oefend door de president en de rege ring. De president is het hoofd van de strijdkrachten. Hij kan onder bepaal de omstandigheden de staat van beleg afkondigen. Het parlement telt 200 afgevaardig den, waarvan er 180 worden gekozen en 20 door de president benoemd. De benoemde parlementsleden nemen niet deel aan stemmingen over moties (Zie slot pagina 3 kolom 6) De nu 80-jarige Franco blijft staats hoofd en generalissimo en Caudillo en nationale leader. Hij onderstreepte in beide decreten dat hij zijn speciale macht om wetten en decreten uit te vaardigen zonder het parlement en zelfs zonder de regering (en dus ook de nieuwe minister-president) maar te raadplegen, behoudt. Hij trok aezel bevoegdheid aan zich in 1938 en 1939,! maar heeft wel in de huidige grond wet bepaald dat deze macht met hem in het graf zal gaan. De toekomstige koning Juan Carlos noch de nu reeds tot regeringshoofd benoemde Carrero Blanco zullen ait van hem erven. (Hij zou hen beiden overmorgen weer op staande voet kunnen ontslaan als hij wilde). Maar zelfs dit nauw omschreven i brokstuk van de macht dat Franco uit handen heeft gegeven is zelfs al opval-; lend. Het bewijst dat Franco er ge noeg van heeft om de dagelijkse gang van zaken in het land te controleren en het nu na 37 jaar wel iets rustiger aan wil doen. Het bewijst ook dat hij meer vertrouwen heeft in Blanco dar; in Juan Carlos. En het bewijst tenslot-1 te dat de uiterst rechtse vleugel van het regime (die Juan Carlos juist van „liberale afwijkingen" verdenkt) inder daad de overhand heeft gekregen in de machtsstrijd achter de schermen aan het eind van Franco's alleenheer schappij- De benoeming van admiraal Carre ro Blanco, die zaterdagmorgen in Franco's Pradopaleis vlak buiten Ma drid de eed van trouw ten overstaan van Franco zal zweren, staat immers; in direct verband met de felle ultra-1 rechtse betogingen begin mei in heli centrum van de Spaanse hoofdstad. Dat duizenden betogers, onder wie generaals in uniform, parlementsle den. aartsconservatieve prelaten, poli tiemannen in uniform of met de plak op de borst gespeld, tot tweemaal toe openlijk in Madrid konden schreeu wen niet alleen tegen communisten,, „rode paters" enzovoorts, maar ook. tegen meerdere kabinetsministers, was een duidelijke zwakheid van de regering. Het is een publiek geheim dat er; een flinke touwtrekkerij binnen het, kabinet aan de gang is tussen de zogenaamde „technocratische Opus Dei-leden" en de zogenaamde .nationa listische ideologen". Tot nu toe had Zie slot pagina 3 kolom 1 Jianttijn ZWAKKE PLEKKEN WORDEN VERZWAARD; AAN ONZEKERHEID EEN EINDE HULST De zwakke plekken buurtschap Paal in Oost- in de Westerscheldedijk bij de Zeeuwsch-Vlaanderen zullen voor het stormseizoen worden verzwaard en op deltahoogte; (5,80 meter) gebracht. Het waterschap het Hulster Am bacht heeft hiervoor een plan klaarliggen dat in de loop van de| maand juli in uitvoering zal ko-i men. Voor de bevolking van Paal en omgeving betekent het! dat aan de jarenlange onveilig heid een eind komt. Na 1953 heeft de dijk het ter plaatse wel gehouden, maar de risico's ble ven groot. Nog tijdens de voor- jaarsstorm van 2 april was over stromingsgevaar reëel aanwe- j zig. Dijkgraaf W. Staal gaf vori ge maand tijdens een excursie van statenleden te kennen niet langer de verantwoordelijkheid voor de situatie te willen drageD. Na deze hartekreet heeft het water schap het bouwbureau van de provin ciale waterstaat opgedragen een plan voor een noodoplossing te ontwerpen. Dit plan is nu over enkele weken be- steksklaar. Het behelst een verhoging van enkele dijkvakken (waarvan de hoogte nu rond 4,5 meter door het aanbrengen van kistdammen en nieuwe glooiingen en het aanbren gen van versterkingen op alle plaat sen die in het verleden bijna bezweken zijn. De dijkvakken die worden ver zwaard zijn die van Baalhoek over 1500 meter in de richting Kruispolder en verder in de richting Dui- enhoek. Dijkgraaf Staal: „We kunnen Paal niet langer in het onzekere laten. Voor de 1 herfst moet het werk klaar zijn. De noodoplossing is voorzien voor tien j jaar. Verwacht wordt dat dan het Baalhoekkanaal er zal zijn". -oor het Baalhoekkanaal de uitvoering van het Delta plan in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen i rigens danig in de war geschopt. Dit is ook de oorzaak van het feit dat er bij Paal nog steeds niets is gedaan aan de dijkverzwaring en ook de nu gekozen noodoplossing moet in dit verband worden gezien. In september 1971 kreeg de dijkgraaf van Hulster Ambacht onverwacht in Den Haag te horen dat het toen be- steksklare verbeteringsplan niet kon (Zie slot pagina 11 kolom 4) iff/ W": er nu 106 bul' V.j VV ten r- gekomen over de :C nieuwe Ocmtenichelde- y'ffjk I commlv ic die we citeren Y^y- de regeringsverklaring 'de I .1 mogelijkheden zal onderzoo- ken om de noodzakelijke be scherming legen stoimvloedrampen in overeenstemming te brengen met het behoud van het natuurlijk milieu' doet vermoeden dat er geen direct, betrokkenen in zullen worden opgeno men. Dat lijkt ons een wij» voorne men. Diegenen die op de een of andere manier bij de afsluiting zijn betrok ken waters taaismensen, hydrobiolo- ;:en enz. kennen de materie welis waar door en door. maar hebben alle maal een standpunt bij voorbaat. De waterstaatsingenieurs bijvoorbeeld zul len met klem van redenen betogen dat de Oosterschei de moet worden afge sloten. biologen of visserijdeskundi- -en daarentegen zullen naar het zich laat aanzien een tegenovergesteld standpunt innemen en dat kan beteke nen dat er een nietes-well es-sfeer ont» staat. Een commissie echter die met enige afstand, zij het wel met een ei gen deskundige inbreng deze netelige kwestie gaat bestuderen, kan derge lijke spanningen makkelijker vermij den. Dat betekent overigens niet dat de commissie geen gebruik zou moe ten maken van de specifieke des kundigheid, die in de loop der jaren bij diverse wetenschappelijke discipli nes rond de deltawerken is opgebouwd. Vanzelfsprekend moet daar gebruik van worden gemaakt, maar het grote voordeel van een commissie van 'wij ze mannen' is dat de deskundige argu mentatie van verschillende aard tegen elkaar kan worden afgewogen en dat die argumentaties een prioriteit in het geheel wordt toegekend. Van belang in dit opzicht is uiteraard hoe de taak omschrijving van de commissie zal zijn. Zal die zich beperken tot die ene zinsnede uit de regeringsverklaring Dan is het vrij eenvoudighet gaat uitsluitend om relatie tussen oeverbe scherming en natuurlijk milieu. Er spelen echter in deze zaak heel v t meer factoren: juridische vraagstuk ken. waterloopkundige problemen, de verhouding met België in het bijzon der met betrekking tot de Schelde-Rijn- verbinding, om er enkele te noemen. Bovendien is er de onloochenbare om standigheid dat de deltawerken als één complex zijn opgezet en dat der halve de nu bestaande dammen en dammen-in-aanleg realiteiten in de huidige waterstaatkundige situatie vor men. In dergelijk systeem kan niet zomaar een vernadering worden aan gebracht: wanneer één steen wordt weggetrokken wordt het geheel ont wricht. Elders in de krant wordt in de rubriek "Nader bekeken' op een aan tal dezer punten nader ingegaan. Toen ae deltacommissie (de eerste» werd geïnstalleerd door minister Algera, herinnerde de voorzitter ir. A. G. Maris aan een uitspraak van deze bewindsman. Hij was namelijk met een Fries gezegde voor de dag geko men: "Men kin net lan'e groun op de solder slappe', men kan niet van de grond op de zolder stappen. In de hui dige situatie geldt dat het omgekeerde eveneens waar is: men kan niet van de zolder op de grond stappen. Destijds zei ir. Maris: „We hopen tijdig de zol der te bereiken vóór het hoge water ons opnieuw verrast". Op dit, ogenblik is de zolder bijna bereikt, men kan zich er niet zomaar van laten afvallen. Naast de taakomschrijving lijkt ons vooral de tijd van belang die aan de commissie zal worden gegund. Het eindrapport zal namelijk op een redelijke termijn op tafel moeten lig gen, vooral nu duidelijk is geworden dat het kabinet niet voelt voor tempo risering. Terecht overigens. Temporise ring betetent in elk opzicht onzeker heid, vooral wanneer de commissie niet onmiddellijk met het resultaat van haar studie voor de dag zou kun nen komen. Maar afgezien daarvan: men mag hopen dat het eindrapport volgend voorjaar uiterlijk ter beschik lung is. In de tijd gezien kan dan spra ke zijn van een evenwichtige opbouw. Deze maand nog de nota van de mi nister. waarin zoals de regerings verklaring aankondigde „alle aspec ten van de Oosterschelde" worden be handeld. een informatieve nota derhal ve zonder dat een keus wordt gedaan. In die nota voorts een voorstel over samenstelling en taak van de commis si e met naar we hopen een tijds limiet. Vervolgens kan over dit geheel worden gesproten bij de behandeling van de begroting van verkeer en water staat omstreeks oktober, zodat de com missie eventueel nog rekening ten hou den met opmerkireen uit het parle ment. In het voorjaar zou dan to h -wel de commissie gereed moeten zijn en bovendien zou dan een kabinetsuit spraak moeten volgen. Die uitspraak kan daarna in de kamer worden ge toetst en vanaf dat ogenblik zal dan de Oosterscheldediscussie beëindigd kun nen wezen. Dat laatste moet immers het doe1 zijn: het onderzoek moet leiden tot een stellige uitspraak zodat iedereen weet wat er nu gaat gebeu ren. Dat is nodig voor de veiligheid, het is nodig voor de werken zelf, het is ook noodzakelijk voor bet planolo gisch beleid in dit deel van Nederland. Men mag aannemen dat in Zeeland ook het provinciaal bestuur te zijner tijd over het resultaat van de studie zal willen spreken, bijvoorbeeld kort voordat de kamer tot een uitspraak komt. Maar nogmaals: na uitspraak van regering en parlement over de re sultaten van de nadere studie behoort de discussie te worden beëindigd. Er moet een slot komen aan dit debat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1