PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG GEEN BESLISSING OVER LANCE-RAKETTEN Nieuwe deltacommissie: 'wijze mannen' Nixon geeft senaatscommissie notulen van contact met Dean „Grootste druk op dollar voorbij" VREDELING: „GEEN RAADPLEGING TWEEDE KAMER" STABIEL ZOMERWEER NIXON-ADVISEUR STEIN: Vergoeding schade ramp Toepolev KLEINE GROEP DESKUNDIGEN, DIE BREED VELD OVERZIEN Instituten Esthetische redenen Mevrouw Brandt niet naar Israël Geen hoger beroep zaak Pentagon-papers Zeeuws-Vlaams zelfbeklag Pagina 2 216e jaargang - nummer 133 Donderdag 7 juni 1973 (Van onze correspondent) BRUSSEL Nederland is niet van plan zijn deffensie-inspanning eenzijdig te verminderen. Maar het zal geen Lance-raketten aanschaffen wanneer dat op verantwoorde wijze kan worden vermeden. Dit heeft minister van defensie ir. H. Vredeling zijn collega's in de zogenaamde Euro-groep van NAVO-landen woensdag duidelijk gemaakt. De minister zei na afloop letterlijk: „Ik werk met de intentie om op een verantwoorde manier van de Lance af te komen. Maar bij het onderzoek kan de beslissing anders uitvallen. Ik wil een verant woord besluit nemen in plaats van een gemakkelijke en populaire beslissing. Ik wil niet het geschie denisboekje ingaan als de minister die een voor de Nederlandse soldaat onverantwoord beleid heeft gevoerd indien de nood aan de man mocht komen". WASHINGTON Hugh Sloan, de voormalige penningmeester van de commissie voor de herverkiezing van Nixon, babbelt met zijn vrouw alvorens te getuigen voor de senaatscommissie voor onderzoek in de Watergate- affaire. De heer Vredeling legde er tijdens loopt moet het kabinet besluiten. Ir. een persconferentie de nadruk op dat Vredeling is niet van plan om over de vorige minister van defensie, Dei zijn voorstellen eerst nog de Tweede Koster, bij zijn Belgische. Westduitsc-j Kamer te raadplegen: de uitslag van en Britse collega's (bewindslieden van het gesprek met de experts en het landen die met een aan zekerheid kabinetsbesluit zal de Kamer worden grenzende waarschijnlijkheid de Lan-i meegedeeld. ce zullen aanschaffen ter vervanging van de zogenaamde Honest John) del verwachting heeft gewekt dat de Ne- %an óefenae heoben rn oe derlandse resermg een positieve be- ï&Hï5! 22, slissmg zou nemen ZowUin het ha- mededelmg EereaseeiJ oon der van de bondgenoot schaoneliike sa-al staat het wel vast hun raketten menwerking als°in het raam van dej WSÊt binnenlandse en Nederlandse politiek Ne" rn naar ziin razeen derlandse_ bewindsman („Ik ben staat hij daarom naar zijn voor een moeilijke beslissing. Voor het einde van deze maand wanneer de optie op de Lance ver- LAIRD EN HAIG OPVOLGERS VAN EHRL1CHMAN EN HALDEMAN WASHINGTON President Nixon heeft woensdag toegestemd de senaatscommissie van onderzoek naar het Watergate-schandaal de Witte Huis-notulen te verschaffen betreffende bijeenkomsten die j hij begin dit jaar met zijn voormalige adviseur John Dean had. Het Witte Huis deelde mee dat uit I deze notulen zou blijken dat een verklaring van Dean dat hij bij zeker 35 gelegenheden aspecten van de Watergate-verdoezeling' met of in aanwezigheid van Nixon had besproken, onjuist was. Er bestaat echter verwarring over de vraag of de notulen in werkelijkheid bijzonderheden bevatten van het essentiële dat Nixon besprak met Dean die op 30 april werd ontslagen, of dat de notulen slechts bestonden uit de data en de aantallen van de gesprekken tussen beiden. Nixon heeft gisteren twee benoe mingen bekendgemaakt. Ex-minister van defensie Meivin Laird, die zich min of meer had teruggetrokken uit het openbare leven, zal op het Witte Huis de functies overnemen van de afgetreden assistent van president Nixon, John Ehrlichman. De positie van ex-assistent Bob Haldeman als hoofd van de staf van het Witte Huis, zal permanent worden hekleed door generaal Alexander Haig, die onder druk van senatoren zijn militaire rang aflegde en zich terugtrok als vice-chef- staf voor de strijdkrachten. Met deze benoemingen beoogt Nixon' kennelijk het aanzien van het Witte Huis in ere te herstellen. Lairds aanstelling werd door bevriende Con gresleden, die hem nog kennen uit zijn tijd als lid van het Huis van Afgevaardigden, met instemming be groet. Laird is de eerste medewerker van het Witte Huis, die politieke erva ring heeft en de verwachting is dat de verhouding tussen het Witte Huis en het Congres, die zeer verslechterde tijdens het hooghartige bewind van Haldeman en Ehrlichman, zal verbete ren. Maar ondanks deze stappen van het Witte Huis blijven de zich nog steeds uitbreidende schandalen in en rondom de Watergate-affaire het nieuws domi neren en wordt de vraag steeds drin gender, of de president in feite al niet het punt is gepasseerd waarop hij nog effectief als regeringsleider kan optre den. Enkele gouverneurs hebben open- GOUDEN HANDDRUK VOOR DIRECTEUR MOERDIJK BREDA (ANP) De directeur van in- dustriesciiap Moerdijk, tlrs. J. Draijer heeft met ingang van 1 juli ontslag ge- wegen. Dit ontslag gaat vergezeld van een gouden handdruk' van 370.0000,-. Mr. P. Reijnders, voorzitter van het in- oupieschap. zei woensdag dat dit- be ing is berekend op basis van vijf jaar- garissen. De praktijk wijst uit, dat functionarissen van de leeftijd van de heer Draijer (50) gemiddeld vijf jaar nodig hebben om weer aan de slag te tomen, zo stelde hij. lijk of indirect zijn aftreden geëist, i De geen publiciteit schuwende won- dergouvemeur van Georgia, Lester I Ivladdox, zei dat de president geen eer-j lijk mens was en dat was erger dan af gezet te worden, vond hij. Tijdens de zitting van de Watergate- commissie van de Senaat vertelde Hugh Sloan woensdag, dat hij al een maand na de inbraak tegen de officie ren van justitie die belast waren met l het onderzoek ernaar, gezegd had dat j Jack Magruder, die toen onderdirec- teur was van de herverkiezingscom- missie van de president, hem vertelde I (Zie slot pagina 3 kolom 3) nooit in het leger geweest, maar ik kan wel schieten") heeft gisteren over de aankoop van de raketten al bespre kingen gevoerd met- zijn Duitse colle ga Leber. „Hij heeft veel begrip ge toond voor de moeilijke positie waar in ik mij bevind", aldus Vredeling. Vandaag spreekt- hij in de marge van een nieuwe NAVO-bijeenkomst met de Britse minister lord Carrington en m een later stadium vermoedelijk ook nog met zijn Belgische ambtgenoot Van Den Boeynants. De Italianen héb ben inmiddels reeds tot aankoop van de Lance-artillerie besloten doch zij hebben geen bemoeienis met de cen trale sector van Europa waarbij Ne derland volgens hetNAVO-schema is ingedeeld. Minister Vredeling benadrukte dat BERLIJN Prinses Anne van Engeland heeft gisteren een be zoek gebracht aan West-Berlijn. Op de foto: de prinses met de burgemeester van West-Berlijn Klaus Schtits bij de Brandenbur gerpoort. Streekplan Gedeputeerde staten van Zeeland 'rilen nog deze maand naar de "uristers om te praten over het streekplan Oost-Z eeuwsch-Vlaan- «sen. (pag. 2). Nieuws uit Zeeladn op de pagina's 2,4, 5,7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op pagina 17. Radio en televisie op pagina 18. Financieel nieuws op pagina 19. OVERLEG THO- KISSINGER HERVAT SAIGON GIF-SUR-YVETTE (AFP) In Gif-Sur-Yvette bij Parijs is woens dagochtend het overleg tussen de Amerikaan Henry Kissinger en de Noordvietnamees Le Due Tho hervat. Uit het feit dat voor het begin van de vergadering de fotografen en camera mensen in de villa werden toegelaten en uitvoerig opnamen werden ge maakt van de twee afvaardigingen, I leiden waarnemers af dat de bespre kingen ten einde lopen. De onderhandelingen hadden ten doel schendingen van de bestandsovereen komst te voorkomen. Ditmaal was voor het eerst de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, aan wezig. Zuid-Vietnam heeft Japan verzocht de door de terugtrekking van Canada opengevallen plaatsen in de internatio nale commissie van toezicht op het bestand in te nemen. Japan heeft dit evenwel van de hand gewezen, zo verklaarde een Zuidvietnamese woord- voerder woensdag in Saigon. .alles wat je in plaats van de Lance doet duurder uitvalt De beslissing, over de nieuwe raket is ook moeilijk, omdat, het om een deel-besluit gaat,! los van de nieuwe defensienota waar-1 in de heer Vredeling de gehele oefen-1 siast ructuur van Nederland wil behan-1 deled. De nieuwe bewindsman toonde zich een groot voorstander van taakverde- ling en specialisatie binnen de NAVO: als de kleine landen alles zelf willen blijven doen zo betoogt hij zullen zij tensotte beschikken over één vlieg-; tuig, één marinevaartuig en één zeer1 goed uitgeruste soldaat. „Politici", aldus de heer Vredeling! „lopen dikwijls achter de feiten aan. Het bedrijfsleven kent een internatio nale taakverdeling allang. De tijd is (Zie slot pagina 3 kolom 1) (Van onze weerkundige medewer ker) Het sterke hogedrukgebied met een barometerstand van rond 770 millimeter blijft stabiel en zonnig juniweer brengen met een gema tigde temperatuur van IS a 20 graden. In het binnenland is de uitstraling 's nachts nog zo sterk, dat het plaatselijk tot lichte nachtvorst komt. Dit overigens zeer zonnige weer vormt een goe de aanloop naar de pinksterda gen. die naar alle waarschijnlijk heid ook onder invloed van het genoemde hogedrukgebied zullen blijven staan. Een depressie bij Noord-Ilalië geeft buien met onweer. Vooral in Zuid-Frankrijk, Italië, Oosten rijk en Hongarije. In Oostenrijk rcger.de het woensdag vrij lang durig. in Noord-Spanje werden fikse onweersbuien gemeld. In Joegoslavië en Griekenland is het zeer warm met temperaturen van 30 graden. In Spanje is het zo merweer met temperaturen rond en iets boven de 20 graden maar zeer gematigd. fimtlijn AMSTERDAM (ANP) Speculanten tegen de dollar hebben woensdag uitputtingsverschijnselen te zien gegeven terwijl werd gezegd dat maatregelen ophanden zijn om de economie van de Verenigde Staten te versterken. Volgens bankiers en regerings functionarissen die in Parijs een internationale monetaire confe rentie bijwoonde, is de druk op de Amerikaanse geldeenheid zijn hoogtepunt voorbij. Na de scherpe koersdaling van der dollar op de wisselmarkten van maan-1 dag en dinsdagmorgen heeft de munt yail het herstel op de Europese wissel- waarin de dollar markten woensdag voortgezet. De dol- lar steeg hijvoorbeeld in Londen een cent en in Frankfort ongeveer zes i pfennig. Tegelijkertijd daalde de vrije j de geïndustrialiseerde wereld en dat goudmarkt krachtig. In Londen werd j woensdagmiddag een prijs vastgesteld van 121..50 dollar per ounce (31,.l j gramL. 4..50 dollar lager dan de 'fixing'niet zal herhalen. De conferentie var! de Staten gedurende het eerste kwar- taal van dit jaar de voornaamste oorzaak is van de moeilijkheden i is komen te verke- ren. Hij verwacht evenwel dat de inflatie in de VS zal verminderen tot een veel lager peil dan in de rest van j de geïndustrialiseerde wereld en dat de buitengewoon sterke toeneming van de consumptieve vraag van de eerste drie maanden van het jaar zich van dinsdagmiddag en 5..50 dollar la ger dan het record van 127 dollar van dinsdagmorgen. Op de conferentie van de bankiersvereniging en de gelijktij dig gehouden ministersvergaderir.z van de Organisatie voor Economische de Amerikaanse bankiersvereniging in Samenwerking en Ontwikkeling <oe- Parijs zei de voorzitter van de raad van economische adviseurs van presi dent Nixon,. dr. Herbert Stein,, dat het hoge inflatiepercentage in de Verenig- GASVONDST IN NOORDZEE so) en Parijs werden ook bijgewoond door de Amerikaanse minister van financiën,. George Shultz,. en de voor zitter van de Federal Reserve Board j (het bestuur van het centrale-bankstel- j sel in de VS),. Arthur Bums. Beiden; verkortten hn bezoek aan Parijs en gingen woensdagavond naar Washing ton terug,, hetgeen de speculatie over j snelle invoering van nieuwe maatrege- len om de inflatie in Amerika te DEN HAAG Invent Corporation, de ^Amerikaanse werkmaatschappij van j bestrijden nog vergrootte. het consortium Holland Sea Search II heeft op een afstand van 25 km van IJmuiden in blok Q-7 op het Nederlandse deel van de continentale plat aardgas aangeboord. Holland Sea Search NV heeft woens dag meegedeeld dat de resultaten van het lopende proefprogramma en nade re onderzoekingen moeten uitmaken of de vondst economisch winbaar is. Door het verrichten van deze boring zal de groepering onder voorbe houd van ministeriële goedkeuring een belang van vijftig procent verwer ven in de opsproingsverunning van de Nederlandse Aardolie Maatschappij BV (NAM) voor de blokken q-7 en p-14- MOSKOU De Russische minister- raad heeft woensdag de betrokken or ganisatie opdracht gegeven schadever goeding te betalen voor de schade die is aangericht door het verongelukken van de Toepolev-144 in Frankrijk. Dat moet volgens de internationale normen gebeuren. Bovendien zal 500.000 frank worden uitgekeerd voor de Franse burgers die er schade door hebben geleden- LAATSTE HAND AAN NOTA (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Alles duidt erop dat de door liet kabinet-Den TJul aangekondig de nieuwe Deltacommissie een 'com missie van wijze mannen' zal worden. Geen groot gezelschap van specialisten op alle mogelijke deelgebieden dus, maar eerder een beperkt aantal des kundigen die een breed veld (tech nisch, biologisch, milieutechnisch, pla nologisch) kunnen overzien- Voor de detailkennis van alles wat met de Oos- terscheldeproblematiek heeft te maken zouden zij dan een beroep kunnen doen op de daarin gespecialiseerde diensten, instellingen en instituten. Op het departement van verkeer en water staat wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de nota over de Oos- terscheldekwestie, waarin ook aanbeve lingen voor de samenstelling en werk wijze van de commissie zullen worden Zoals vorige week bij de regeringsver klaring beloofd, zal de tweede kamer nog vóór het zomerreces op 29 juni de nota over alle aspecten van de Ooster- scheldewerken op tafel krijgen. Het ziet emaar uit dat deze nota een docu ment zal worden met "hard feiten materiaal', dat de deltacommissie als uitgangspunt kan dienen bij haar on derzoek .hoe de noodzakelijke be scherming tegen stormvloeden in over eenstemming kan worden gebracht met het behoud van het natuurlijk milieu in de Oosterschelde". 'Van-buiten-af' Naar wij vernemen is de laatste weken op het departement van verkeer en waterstaat hard gewerkt aan de sa menstelling van een overzicht van: de waterstaatkundige stand van za ken rondom het project afsluiting Oosterschelde op dit moment en de planning vor de periode tussen nu en 1978 (het jaar van afsluiting); de biologische en milieu-technische ervaringen, die de laatste tijd zijn opgedaan in afgesloten bekkens als het Haringvliet en Grevelingen; de investeringen die totnogtoe in de afsluiting van de Oosterschelde zijn gestoken, de deelovereenkomsten die in het kader van het raamcon tract met de aannemerscombinatie zijn gesloten en de financiële pro grammering voor de komende periode. Met de toezeggin van de tweede kamer dat er een nieuwe Deltacommissie zou komen was er meteen ook de vraag, hoe een dergelijke commissie moet worden samengesteld. In de nota van de minister van verkeer en waterstaat zal naast een taakomschrijving voor de commissie ook een voorstel voor de bezetting van de commissie worden gedaan. Naar ons is gebleken wordt daarbij gedacht aan een 'commissie van wijze mannen', dus geen uitgespro ken belanghebbenden van welke disci pline dan ook. In dat geval zou ook de rijkswaterstaat niet. zelf in de commis sie vertegenwoordigd zijn, maar bij voorbeeld een waterstaatkundige 'van buiten-af'. Het zelfde geldt voor de bio logische en de milieutechnische sector. Wanneer inderdaad voor een dergelijke opzet van de nieuwe deltacommissie de voorkeur wordt uitgesproken in de nota betekent het ook dat de provin cie Zeeland en de waterschappen in het deltagebied er niet in afgevaardigd zul len zijn. De taakomschrijving voor de delta commissie zal in principe zo breed mo gelijk zijn. Het is niet ondenkbaar dat de commissie een werkwijze voor haar onderzoek zal kiezen, die in twee rich tingen zal gaan. Om te beginnen een antwoord op de vraag: wat is de be scherming tegen stormvloedrampen bij een afgesloten Oosterschelde en wat bij een open Oosterschelde? En verder een antwoord op ae vraag: wat zijn; de milieugevolgen bij een afgesloten Oosterschelde en wat zijn die gevolgen bij een open Oosterschelde met een an dere vorm van beveiliging. Daarbij ko men dan vanzelfsprekend ook de land- acbappelijke aspecten in het geding Een deltacommissie van 'wijze man nen' zonder een eigen staf zal voor haar onderzoek en voor het beschik bare materiaal over de diverse aspec ten van de Oosterscneldekwesiie uiter aard een beroep moeten kunnen doen op de kennis en derkundigheid van diensten als de rijkswaterstaat, het deltta-instïtuut voor hydrobïologisch onderzoek, de waterschappen, de uni versiteiten en een reeks van andere diensten en instellingen. Van de kant van het departement van j verkeer en waterstaat wilde men in i dit stadium geen commentaar geven op i de inhoud van de aangekondigde rege-1 ringsnota over de Oosterschelde en de eventuele personele samenstelling van de nieuwe deltacommissie. „Totdat het ding bij de kamer ligt is er nog van alles mogelijk", reageerde de woordvoerder. „Overigens moet het hele stuk nog een aantal instanties passeren voordat het helemaal is uit gekristalliseerd. Bovendien lijkt het me niet onmogelijk dat er ook nog overleg met andere departementen over de inhoud zal worden gepleegd". i Uorixe week is er bij de SljA'A.j V tweede kamer een weta- ontwerp ingediend dat rjSfün onder meer het onmo- gelijk moet maken ontslag te 1 Vj verlenen aan werkneemsters omdat zij zwanger zijn. Een juist voorstel naar ons gevoel. In de memorie van toelichting wordt uiteen gezet waarom dit ontwerp Ls Ingediend en bij die gelegenheid wordt nog eens ingegaan op enkele bezwaren zoals die vier jaar geleden in de sociaal-econo mische raad naar voren werden go- bracht. Het gaat hier om typerend» passages. In de SER was er namelijk op gewe zen. dat in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven werkgevers om 'esthetische redenen' aan een perso- neelslid-in-verwachtlng zullen willen weigeren dat zij doorgaat met werken. De ministers die het wetsvoorstel heb ben ingediend, zijn het gelukkig met dit bezwaar niet eens en zeggen dat in een plechtig kanselarij-Nederlands. Zij 'bedoelen niet als hun opvatting te ge ven dat een zwangere werkneemster in verband met haar toegenomen lichaamsomvang geen arbeid zou be horen te verrichten terwijl zij voor het publiek waarneembaar is'. In som mige kringen vindt men dat blijkbaar wel en dat noemt men dan 'estheti sche redenen". In gewoon Nederlands komt het er op neer. dat deze bezwaar den het onjuist vinden dat naar een vrouw in verwachting wordt gekeken. Het lijkt ons een puur-Victoriaanse opvatting, een poging namelijk om erotiek dan wel de gevolgen daarvan in het openbaar zoveel moge lijk te negeren. Godfried Bomans heeft in dit opzicht eens een paar rake op merkingen genoteerd naar aanleiding van de houding, die vroeger r.-k. gees telijken aannamen jegens de vrouw. Zij werd schreef Bomans 'terug gebracht tot twee geoorloofde ver schijningsvormen. De eerste was maagd, culminerend in Maria, de twee de de moeder, als hoedanig elke ge trouwde vrouw door hen op huisbe zoek werd toegesproken. „Zo moeder, alles wel in huis?" Alles wat echter tussen maagd en moeder lag werd ge negeerd, aldus Bomans. „De vrouw als minnares werd zorgvuldig toege dekt omdat zij zelf de dekens niet mocht opslaan. Er 'gebeurde even niets met haar en dan verschenen de jongens van stavast". Zo werden na melijk de kinderen uit een gezin toe gesproken. als jongens van Jan de Wit of jongens van stavast. In diezelfde sfeer bewegen zich de 'esthetische be zwaren'. die een jaar of wat geleden nog in de SER naar voren werden ge bracht. De ministers betogen echter, dat op dit stuk een verandering in de maatschappelijke opvattingen valt te constateren. Ook dat. zeggen ze met handschoenen aan: „Het is naar het inzicht van de ondergetekenden de ministers veeleer zo dat een zwan gere werkneemster die uit medisch en fysiek oogpunt in staat is haar arbeid te verrichten, aaarm door ae opvattin gen van het publiek niet behoort te worden belemmerd". 1.Iet andere woor den: de ministers vinden dat er in dez» tijd minder krampachtig wordt gedaan over dit soort zaken. En terecht. Waar om zou een vrouw in verwachting sprak men vroeger niet over 'gezegen de omstandigheden' aan het oog moeten worden onttrokken Waarom zou zij niet verder mogen werken als zij dat althans medisch en fysiek kan Er is geen enkele reden om op dit stuk van zaken termen te gebruiken ont leend aan de esthetica. Een rare uit drukking in een zaak als deze: 'esthe tische redenen'. Dat heeft in het nor male spraakgebruik te maken met kunstzinnigheid, met smaak, niet ech ter met de menselijke voortplanting. Daarvoor gebruikt men heel andere termen: geluk, blijdschap, verwach ting. Daar mag over worden gesproken en dat mag óók gezien worden. Dit ont werp tot wijziging van het burgerlijk wetboek betekent niet alleen dat een stuk discriminatie van de vrouw ver dwijnt, maar ook dat een einde komt aan rudiment uit een Victoriaanse pe riode. namelijk aan het tijdvak waar in over een vrouw in verwachting werd gesproken in 'esthetische' termen. BONN" Mevrouw Brandt, die de bondskanselier naar Israël zou verge zellen. zal vandaag niet mee kunnen omdat ze een infectie heeft opgelopen en koorts heeft. In Israël is een opinieonderzoek ge houden over het bezoek van Brandt. Het resultaat van het door een offi cieel bureau uitgevoerde onderzoek is dat 66 procent positief staat tegenover de komst van Brandt. Bijna twintig procent was van mening dat de Wes> duitse regeringsleider beter had kun nen wegblijven. Het bezoek van Brandt duurt vijf dagen. WASHINGTON De .Amerikaanse re gering heeft woensdag bekendgemaakt geen hoger beroep te zullen aanteke- nen tegen de vrijspraak van dr. Da niël ElLsberg en Antohy Russo in het proces inzake de Pentagonpapers in Los Angeles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1