De bakkers zitten op de tribune Samenwerking tussen veilingverenigingen Kapelle en Terneuzen Morgen mag het dan weer Algemeen Verbond Bouwbedrijf Zeeland opgericht mossels GOEDKOPE SIMON Hcort hoort rTV__ Wilt u piano of orgel spelen? ALS DE ZON BADM0DE Goes-Middelburg DINSDAG 29 MEI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT dan nog dat risico lopen, dat je aan het eind van de dag vlug langs een viswinkel moet om ten minste nog met iets thuis te komen. Maar met zo'n verhaal hoef je bij de rasechte sportvis sers niet aan te komen: een dag je hengelen is voor hen één groot ritueel, een zeer serieuze aangele genheid, waar niet mee te spot ten valt. En ik moet op mijn woorden passen want het leger der sportvissers wordt alsmaar groter. Maar ik kan het mis schien nog goed maken door er nog eens op te wijzen dat de hengelsport eigenlijk het zwarte schaap is onder de sporten. Voor zitter Karei Vrijling van de alge mene hengelaarsbond heeft het pas geleden nog vertoornd uitge roepen: de sportvissers worden in Nederland door de overheid behandeld als financiële melk koetjes. En dat terwijl vele ande re vormen van sport en recreatie ruimschoots worden gesubsidi eerd. Vrijling heeft gelijk: hebt u ooit wel eens gehoord dat u om te mogen voetballen of zwem men, om te mogen gymnastieken of zeilen eerst twee tot vier gul den belasting per jaar aan het rijk moet betalen, plus nog eens een gulden legeskosten aan de gemeente? De hengelaars wel. Hebt u wel eens gehoord dat de vele duizen den die 's zomers verpozing zoe ken langs de dijken en oevers van rivieren en kanalen, daarvoor looprechten moeten betalen? De hengelaars wel. Voor een klei ne visakte met twee hengels be taal je al gauw tien tot twaalf gulden. En verder worden we steeds meer aangewezen op het kopen van aas. Leeglopers: zeven centen per stuk. Zagers: 2,50 tot 3 per ons. Ga er maar aanstaan. Vissen voor je lol wordt op die manier nog eens een luxe. Maar laten we vooral niet te somber doen op deze vooravond van een nieuw sportvisseizoen. Een seizoen vol gemoedsrust. En vis. door jacques cats Nog één nachtje slapen en die hengel kan eindelijk uit de paraplubak. Want mor gen wordt het visseizoen weer geopend. Eén dag eer der nog wel. Die sportvissers zijn toch maar bofkonten. Dat betekent nog een dag meer profiteren van een ui terst gezonde tijdsbesteding. Want vissen is goed voor je gemoedsrust, zeggen ze. Ikzelf zou er kriebelig van wor den: eerst dat geklooi met snoe ren, haakjes en schuifloodjes en Wuauur biedt aan: bloeiende Afrikanen. 20 et per htuk. Gehoord: waarom hebben amb tenaren geen ljzcrtjr» onder hun schoenen? Antwoord: Omdat dat zulke kras sen geeft op het bureau. Mededeling in Jaarverslag: sinds kort wordt er in onze crèche ook naar hartelust ge peuterd. Gelezen: uit oogpunt van mi lieuvervuiling geen rook werk meer in de Domburgv raad. Conclusierokert etfn viesjtcv- En toch zit er van het personeel uit de bakkerij van Lippens aan de Gravenstraat in Viivsingen geen mens naar de tv te kijkrn. Allemaal IcijenoortUupporters? Nee. vrienden. Of ik zou dan een uitzondering moeten maken voor de patroon, die inderdaad met de Rotterdammers sympatiseert. Nee, het zit zo: alle bakkers van En? Hebt u al wat bier koud staan voor vanavond? Toch maar eens doen. Want we zullen het nodig hebben: een verhittc- strijd en dan nog dat laffe weer. Dat moet toch wel dorstige mensen kweken. Maar het staat vast, dat het weer eens een uitgezochte gelegenheid is om lekker vadsig onderuit gezeten, of als u een zenuwpees bent, vanaf het puntje van uw stoel, de gebeurtenissen daar in Belgrado op je af te laten komen. Lippens zitten v una vond In Bel gr.ulo op de tribune. Dank zij hun werkgever die in ten royale bui uitriep, dat hij we: op kaartjes zou trakteren. Nou da: was niet tegen dovemansoren gezegd. Onmiddellijk ging er ie mand op uit om kaartjes to be machtigen. Maar bij onderzoek bleek dat je die kaartJe% alleen kon krijgen als je de reis erbi: nam. Dan geef lk die reis er w«" oij. riep de nog immer royale Lippens door de bakkerij. Als jullie goed zijn voor mij. dan ben ik het ook voor Julhe. Met Arie Koelewijn is het alle maal begonnen: hij ia een Ajax fan in hart en nieren en andere vitale delen. Waarom ga Je eigen lijk nooit kijken, zelden zijn ook lega'6. Lippens deed gr wat aan. En me*, alleen voor Arie Koele wijn- Die het niet mooier had kunnen dromen. Maar ook voor Huib Hoeker, Pons Eggly, Arie Janse en Jaap van Sluis. En vanmorgen is het zover: tot tien uur vanmorgen wordt er nog druk gebakken. Dan gaat het wit te jasje aan de kapstok. Want .om één uur moet Lippens met zijn vijf personeelsleden op Schiphol zijn. Zijn vrouw en win keihulp bakken dan d rest af Want je kunt niet zeggen: van daag Is er geen brood omdat Ajax speelt. En morgenochtend om zes uur staan de Vlissingers weer op Schiphol. In de loop van de dag kunnen de bakkers dan hun slaap inhalen, want op He melvaartsdag wordt er toch niet gebakken. Volgens Fons Egglv wordt bet vanavond 4-0 voor Ajax. „Het is een bekeken zaak", vindt hij. ..Het is precies als wanneer Ajax tegen de Meeuwen speelt. Dan staat de uitslag ook vast". Gisteren speelden de bakkers nos met de gedachte om een speciaal Ajaxbrood te hakken dat precies in de beker zou kunnen passen. „Kan niet", sprak een van de personeelsleden zeer beslist toen het plan ter sprake kwam. .Kan niet. Cruyff staat zoutlooe". PROVINCIE LOOPT LANDELIJK VOOROP MET FUSIE AANNEMERSORGANISATIES RUIM 300 BEDRIJVEN THANS AANGESLOTEN MIDDELBURG Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf Zeeland is opge richt. Dat is maandagavond gebeurt tijdens een vergadering in 'De Brasse rie' te Middelburg, waar alle Zeeuwse afdelingen van het protestants christe lijk en katholiek georiënteerde Alge mene Verbond Ondernemers Bouwbe drijf AVOB en de neutrale Nederland se Aannemers Patroonsbond NAPB waren vertegenwoordigd. liet besluit werd met algemene stemmen geno men.- In feite betekent dit een volledig samengaan van alle maatschappelijk georganiseerde aannemersbedrijven in Zeeland. Deze provincie loopt hiermee landelijk voorop. In het Algemeen Verbond Bouwbe- dnjf-Zeeland zijn samen gegaam, alle leden van de AVOB-afdelingen in Zee land en alle leden van de NAPB afdelingen in Zeeland. Hierdoor is één provinciale aanne mersorganisatie ontstaan, waarin vrijwel alle bedrijven van Zeeland zeker 90% zijn vertegenwoordigd. In totaal zijn dit ongeveer 325 bedrij ven met een gezamenlijke omzetcapa- citeit van omstreeks 450.000.000, en een 9.000 vaste werknemers. De leden van de nieuw gevormde vereniging behouden hun relaties met de nog met opgeheven bestaande or ganisaties aangesloten bij het Alge meen Verbond Bouw Bedrijf (AVBB). Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf- Zeeland is zo ingericht dat alle in de AVBB georganiseerde bedrijven hier van lid kunnen worden. De oprichters vinden het zeer belang rijk dat deze nieuwe vereniging zich nu kan presenteren als de vertegen woordiger van vrijwel het gehele bouwbedrijf in Zeeland. In het overleg en onderhandelingen met overheidsinstanties, sociale instel lingen, vakbeweging, enz enz zal dit zeer zeker zijn nut bewijzen, en is aan een versnippering van krachten een einde gekomen", zei voorlopig voorzitter L. Tieleman tijdens de pers conferentie, dinsdag in Middelburg. Hoofdlijnen In hoofdlijnen geschetst, zal de vere niging zich binnen het kader der akti- viteiten van de centrale landelijke or ganisaties van ondernemers in de bouwnijverheid beijveren in: het ontplooien van aktiviteiten ten aanzien van aangelegenheden, waar bij de belangen van het bouwbe drijf zijn betrokken; het bevorderen van overleg en sa menwerking tussen de leden, als mede het verstrekken van adviezen en voorlichting op sociaal, econo misch en fiscaal en technisch bied; het onderling plegen van overleg inzake arbeidsvraagstukken; het plegen van overleg en het samenwerken met andere onderne mersorganisaties in binnen- en bui tenland; het plegen van overleg met over heidsinstanties, alsmede het voor zien in de vertegenwoordiging in openbare en andere colleges en organisaties, verband houdende met de aktiviteiten van de leden: het bevorderen van vakonderwijs; het, binnen het kader van de doel stellingen van de vereniging, in het leven roepen van instellingen, peri odieken en fondsen. Het Algemeen Verhond Bouwbedrijf- Zeeland heeft als vestigingsplaats Mid delburg. Bestuur Het voorlopig bestuur is samengesteld uit leden van alle afdelingen van de AVOB en NAPB onder voorzitterschap van de heer L. Tieleman te Haamste de. Het voorlopig secretariaat wordt waargenomen door de heer J. Stop pels te Middelburg. Op zeer korte termijn zal een ledenvergadering wor- ADVERTENTIE 'Vraag de 80 pagina's tellende kleurenkatalogus. MIDDELBURG Tevens orgelschool te Ook filialen te: Lange Delft 103-105 Vllssingen, Bellamipark13 Den Haag, Delft, Leidschendam, tel. 01180-7684 fel. 01184-3558 Groningen en Heerlen. Eerste De provincie Zeeland is als provincie de eerste met deze unificatie van aannemersorganisaties. Het waterweg gebied van Rotterdam kende al een dergelijke éénwording, maar wat de provinciale gebieden betreft loopt Zee land voorop. „Erg belangrijk", deelde voorzitter Tieleman mee, „want Zeeland lag nog al moeilijk, omdat daar de aanhang 50 pet AVOB en 50 pot NAPB was. Maar mei algemene stemmen is men dus met de nieuwe organisatievorm akkoord gegaan. Wat in Zeeland mo gelijk is, is zeker in het land moge lijk. Wij zijn erg trots op het Zeeuw- Overigens dient deze Zeeuwse 'aanne mers-fusie' zeker niet als een soort gemeenschappelijk front tegen de werknemersorganisaties, verklaarde de heer P. de Visser idee-voorzitter van NAPB Walcheren. Ook is de sa mensmelting alleen mz risch bedoeld. Er is geen sprake een prijsregelende organisatie, zo werd ter persconferentie toegelicht. Dat de eenheid in de Zeeuwse aanne mers-wereld niet eerder tot stand kwam vindt mede zijn oorzaak in de tot voor kort geografische afgeslo tenheid van de diverse eilanden in de provincie. Die is nu dank zij de nieu we verbindingen opgeheven. „In het kader van de totale schaalvergroting past ook dit samengaan", verklaarde de heer De Visser. Overheid, vakbon den en andere sociale partners zullen dus in de toekomst geconfronteerd worden met één Zeeuws secretariaat van de georganiseerde aannemerswe reld: het secretariaat van het Alge meen Verhond Bouwbedrijf-Zeeland in Middelburg, een teken van een ont wikkeling, die zich ook landelijk in aannemerskringen verder voort zet. 'Westerscheldeplan' Mr. Pij! Hogeweg KRUININGEN Toen burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal zijn gedachten lanceerde over een nieuw industrieterrein, aansluitend op het Belgische industriegebied bij Ant werpen, vertolkte Iiij niet de visie van b. en w. en de gemeenteraad. In het artikel in de PZC van dinsdag was het woordje "niet' weggevallen. Tijdens de persconferentie stelde Rei- merswaal's burgemeester met nadruk dat het niet ging om een visie van b. en w. en de raad. Het was zijn eigen 'gedachtengang'. Examen In Den Haag slaagde voor het diplo ma scheepswerktuigkundige B de heer P. A. N. J. de Hullu uit Terneuzen. (ADVERTENTIE) er maar is, dan kunt u lekker bruinen in onze goedpassende moderne badpakken en bikini's en komt er een hittegolf brengen wij in elke vorm voor iedereen en in élke prijs. Kijk rond in de Speciaalzaken LEDEN IN TERNEUZEN WILLEN NAAR ÉÉN ZEEUWSE VEILING TERNEUZEN De leden van de veilingvereniging Terneuzen zijn una- niem van mening, dat er voor de toekomst verder moet worden ge zocht naar nieuwe wegen om tot een centrale veiling voor Zeeland te ko men. Zij achten dit van economisch belang voor het veilingwezen en zijn belan gh ebbenden Dinsdagavond werd deze conclusie ge maakt, toen de Zeeuws-Vlaamse leden in de veilinghal van Temeuzen tijdens een buitengewone vergadering bijeen waren om te praten over de stand van zaken in de vastgelopen bespre king over samenwerking met de vei lingvereniging Goes-Krabbendijke. Met algemene stemmen besloten de leden de besprekingen hierover niet voort te zetten, omdat Goes-Krabbendijke vooralsnog niet meegaat in de wensen van Temeuzen. De veilingvereniging Temeuzen wil een betere regionale bestuursvertegenwoordiging in een, nieuw te vormen centraal bestuur en een statutenwijziging in een artikel, ten aanzien van beslissingsrecht via ledenstemming. In deze vergadering! werd wel afgesproken een nauwere1 samenwerking op zakelijke basis met: de veilingvereniging Kapelle-Biezelinge aan te gaan. DEUR NAAR OVERLEG MET VV GOES/KRABBENDIJKE BLIJFT OPEN „ALS GELIJKE PARTNERS OM DE TAFEL" KAPELLE De veilingvereniging Ka pelle-Biezelinge en omgeving te Ka pelle heeft de deur naar verder over leg met de centrale veilingvereniging 'Goes-Krabbendijke' om toe te treden tot dit toporgaan tijdens de dinsdag avond gehouden buitengewone leden vergadering open gelaten. Men wil het gesprek voortzetten, evenwel onder voorwaarde, dat ook de veilingvereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen te Temeu zen bij het overleg wordt betrokken. De Kapelse veilingvereniging besloot tevens vanaf heden met de veiling te Temeuzen op zakelijke basis een sa menwerkingsverband aan te gaan. Dit aan elkaar gekoppelde besluit werd met zitten en opstaan genomen. Slechts één lid stemde tegen. Uit de vergadering kwam duidelijk naar voren, dat men een samenwer king tussen de Zeeuwse veilingen toe juicht, maar dat dat alleen maar kan als gelijke partners. Voorzitter B Leijs; uit Kruiningen: „We zullen al het mo-( gelijke doen om tot elkaar te komen en niet van elkaar af te gaan". Hij! vroeg het besluit, dat - dinsdagavond ook met 52 tegen 5 stemmen door de' veiling te Temeuzen werd genomen, niet als een blokvorming te zien. „We staan alleen maar de belangen van de fruittelers voor", aldus de veilingvoor zitter. De suggestie om de totale sa menwerkingsvorm door een bureau te laten onderzoeken en daarin ook te la ten bemiddelen, kreeg niet de steun van de vergadering. Te bezien of de veiling te Kapelle tot het toporgaan zou kunnen toetreden, was een op dracht die de vergadering op 21 fe bruari aan het bestuur gaf. Hierover daarna drie vergaderingen Voorzitter Leijs, die in het kort een resumé van deze vergaderingen gaf, zei dat de eerste bespreking op 17 maart, te Goes het bestuur, alle hoop gaf. Ook in de twee volgende bijeen komsten was men het over enkele zaken snel eens. Er zou een fusipool komen met een gezamenlijke exploita tie- en verrekeningsbasis, waar geen moeilijkheden over zouden ontstaan. Voor het concentreren van de admi nistratie zag men Goes als de meest geschikte plaats. Ook dit gaf geen wrijfpunten, evenmin als de directie voering, die in eerste instantie wel wat moeilijkheden bleek te geven, maar waarbij van Kapelse zijde werd gesteld, dat de belangen van de telers, niet mochten worden opgehangen aanl persoonlijke eblangen. Algemeen di recteur zou de neer Dommisse uit Krabbendijke worden, met als adjunct- directeuren de heren Moens uit Goes en Vermaire uit Kapelle. Concentratie Een groter geschilpunt was de concen tratie van het aanbod. Voorzitter Leijs zette duidelijk uiteen als bestuur een groot voorstander te zijn van gecon centreerd aanbod, omdat dit de prijs vorming alleen maar ten goede kan komen. Elke veiling die evenwel lid van bet toporgaan wordt, zou zijn eigen exploitatie blijven behouden. Het zachte fruit zou men in Kapelle vei len, hard fruit bij grote aanvoeren ook of elders. Het toporgaan had evenwel de volgende gedachte: het fruit af komstig van ten oosten van het Ka naal door Zuid-Beveland zou te Krab bendijke moeten worden geveild en het fruit dat ten westen van het ka naal wordt geteeld, zou naar Goes moeten worden gebracht. ..Ik heb toen gezegd", aldus voorzitter Leijs, „dat Kapelle dan de meeste kans maakt om over enkele jaren te worden gesloten, want een dergelijk groot veilingcomplex als dat te Kapelle kan niet alleen in stand blijven voor de kleinfruitteelt. Zeker niet wanneer men de eigen exploitatie blijft behou den". Ook de tarieven leverden bij de ge sprekken weinig moeilijkheden op. Maar een breekpunt werden ae statu ten. „Het bevreemde ons", aldus de heer Leijs, „dat er geen gedifferen tieerd stemrecht was. Ofschoon men ons standpunt wist te billijken, wilde het toporgaan niet tot statutenwijzi ging overgaan. Er is zelfs met hei cen traal bureau van tuinbouwveilingen naar een tussenoplossing gezocht. Als het topbestuur van mening is, dat er drie mensen van Kapelle moeten ko men, leg het dan in de statuten vast. We hebben uw belangen te behartigen", sprak hij tot de ongeveer zeventig le den, „maar we moeten er dan ook de kans toe krijgen. Als er ook bij het toporgaan een ernstige wil tot samen werken is, dan moet deze toch ge- ent zijn op de gedachte, dat er geen andere weg is, dan in Zeeland te ko men tot het stichten van één vieling". „Het gaat niet om één artikel, maar om de praktische uitvoering", aldus voorzitter Leijs in zijn antwoord aan de heer M. J. Goud uit Baarland, die zich afvroeg of de statuten dan weer een punt van afbreken moeten worden. Teler M. C. Dagevos uit Wemeldinge vroeg zien of of er ooi: achtergronden bekend zijn van de frustratie: „Het kodmt mij over als: ze willen ruet". De heer Dagevos:: ..Als Goes en Krab bendijke verder willen vechten, waar om dan ook wij niet. maar dan tot op de bodem van de kist tot we elkaar van armoede in de armen vliegen". Voorzitter Leus: Jk heb niet de in druk van ze willen niet, ze willen wel. maar we moeten als gelijke partners om de tafel zitten" Waarop de heer Dagevos weer repliceerde: ,Als we de ze statuten aannemen, beginnen we ge lijk aan onze lio.uidatie". Voordat de telefonische mededeling van de Temeuzense veiling kwam, dat men het gesprek met bet toporgaan al leen maar verder wii voeren, wanneer dat samen met Kapelle plaatsvindt, had voorzitter Le:js medegedeeld, dat hei topbestuur tot op dit moment heeft geweigerd om met de besturen van Kapelle en Temeuzen samen te praten. Het topbestuur wil wel pra ten met Kapelle of Terneuzen afzon derlijk. Dit deed weer enkele andere leder, de opmerking maken, graag het overleg te hervatten, maar niet geheel ten koste Tan de veiling Kapelle en de veiling Kapelle niet te verkopen tot elke prijs. Fruittleler J- Kole uit Wemeldinge: „Al zeven jaar zijn jullie bezig om te wau welen en daar zullen nog wel zeven jaar bijkomen. Het zijn misschien wel de zeven vette en de zeven magere ja ren. Het loopt enkel maar over de plannenmakers achter de schermen, maar hei gaat echt niet om onze belan gen". aldus de heer Kole. Of het psychologisch wel verstandig is om zich aan Temeuzen te koppelen mondde als vraag uit in de gedachte, dat hei om teiersbelangen gaat en dat men gezamenlijk op stap" gaan, wil men de goede wee vinden. De opmer king tenslotte van de heer Goud dat t oeiang van ae iruitceelt met gediend .5 me: verdeeldheid, kreeg als ant- voord. dat het probleem niet in Ka- jelle of Temeuzen ligt, maar in Goes- rirabbendijke. Waarom is men het in jrote lijnen mei elkaar eens, maar ver- .kfc men het om statutenwijzigingen door te voeren? ,'ooratter Leus: „In de dr.e vergade ringen hebben we alle mogelijke con- .essies gedaan. We mogen ais de vei- ing met de grootste omzet toch wel ils een gelijkwaardige partner worden oeschouwd. We doen dat toch ook te genover de veiling met de kleinste om zet". De heer Goud uit Baarland stem de tenslotte als enige tegen met als ar gument dat hij direct de zaak verder uitgediept zou willen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9