PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NAVO trouw KVP MILDER VOOR KABINET Kabinet blijft Regeringsnota over de Oosterschelde komt nog voor 29 juni bij de kamer Chauffeur van bus gaf geen yoorrang- 6 doden mWESSEN: „QUA MENTALITEIT HEEL WAT DICHTER BIJ ELKAAR ENGELSE PRINSES ANNE (22) VERLOOFD MET LUITENANT (24) Vaste vragen Premier Den Uyl: Tarzart getart Pagina 2 216e jaargang - nummer 127 Woensdag 30 mei 1973 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik wil wel zeggen dat wij na de betogen van fractievoorzitter Van Thijn en premier Den Uyl, qua mentaliteit heel wat dichter bij elkaar zijn gekomen dan de laatste jaren het geval is geweest". Met deze woorden aan het adres van de nieuwe premier Den Uyl heeft KVP-fractieleider Andriessen dinsdagavond in milde termen het kabinet succes gewenst In tweede termijn zei An dries- sen tijdens het debat over de regeringsverklaring de indruk te hebben dat premier Den Uyl zijn wen sen naar een evenwichtig beleid deelt. „Dat heeft mij deugd gedaan". Overigens voorzag de heer An driessen nog wel een aantal pittige debatten. De ARP-fractie, die ondanks de verdeeldheid over de verantwoordelijkheid voor de totstandkoming van het kabinet- Den Uyl zich verantwoordelijk voelt voor het voortbestaan ervan en daarom een zekere distantie in acht neemt, heeft door het antwoord van de premier die afstand niet groter zien worden, zo deelde mr. Aantjes mee. WD-leider Wiegel was minder vriendelijk voor de ploeg van Den UyL „Wij wachten tot de tweede ronde in september", zei hij. LONDEN (UPI, RTR) Prinses Anne van Engeland, vierde in de rij van troonopvolgers, heeft dinsdagavond haar verloving met luitenant Mark Phillips, een beroepsmilitair van 24 jaar en een soldij van driehonderd gul- den per week, bekendgemaakt. In de bekendmaking van Buckingham Palace stond dat het verloofde paar waarschijnlijk in november vanuit Westminster Abbey of de kapel van Windsor Castle zal trouwen. Koningin Elizabeth, de moeder van de bruid, heeft het paar haar zegen gegeven en haalt zo een man binnen wiens moeder huisvrouw is en wiens rader directeur van een firma is die worstjes en ijsco's maakt. Nog pas tien weken geleden had de 22-jarige Anne verklaard dat zij en Phillips alleen maar goede vrienden met belangstelling voor renpaarden waren. De ouders van Phillips zijn niet rijk, maar kunnen zich toch veroorloven le wonen in een landhuis uit de zestiende eeuw bij het dorp Great Somer- lord in Wiltshire. Ze hebben nog een 'tweede kind, de 19-jarige Sarah. Het is waarschijnlijk dat Phillips op zijn trouwdag in de adelstand wordt verheven, zoals dat met de man van prinses Margaret, Anthony Armstrong- Jones, het geval was. Hij werd tot graaf Snowdon benoemd. De koningin tal zich in deze laten adviseren door haar Privy Council. Wiegel verklaarde nu nog niet te wil len ingaan op de mooie wensen van het kabinet. „Wij wachten tot er defi nitieve voorstellen komen. Eerst wil len we de rekening wel eens zien die bij al die mooie wensen hoort. Zolang de wensen nog niet waargemaakt zijn, blijft het kletspraat". Wiegel diende, ondanks zijn voorne men hiertoe, dan ook geen moties in. De confessionele partijen hebben vol gens Wiegel laten weten dat men eerst concrete wetsontwerpen wil zien. „Daar wachten wij dan ook maar op", zei Wiegel. Hij kreeg daarvoor hoon gelach van de zijde van de PvdA. Ook de CPN kwam niet met moties, J hetgeen nogal ongebruikelijk is bij de presentatie van een nieuw kabinet. J „Niet om dezelfde zwakke reden als l de oppositiepartij, de WD, maar om-1 dat wij het kabinet-Den Uyl met con-| structieve oppositie tegemoet willen treden", zei Marcus Bakker. De com munist liet duidelijk blijken dat hij het kabinet-Den Uyl wel veel positiever te gemoet zal treden dan de kabinetten- De Jong en Biesheuvel. wat verduidelijkingen te willen hebben met betrekking tot de voornemens over het minimumloon, het stakings recht, de verkleining van de klassen in het onderwijs en de woningproduktie. „Misschien vraag ik wel veel. maar na zoveel jaren oppositie dreig je wel on geduldig te worden", lichtte hij zijn verzoek toe. PPR Dr. B. de Gaay Fortman (ppr), voor een belangrijk deel tevreden over het betoog van de premier, meende dat er in de naaste toekomst geknokt moeten worden. Dat geldt met name voor de woningbouw, de belasting drukverdeling. de internationale poli tiek en het vredesberaad- PSP Toelichting KVP-leider Andriessen wilde nog wel wat toelichting op de financiële gevol gen van alle wensen van het kabinet. Ook over de plannen van de regering met betrekking tot het collegegeld vroeg hij een duidelijke uiteenzetting. „Wijziging van het bedrag van 1000 kan alleen door wetswijziging", hield hij samen met de ARP'er Vermaat het nieuwe kabinet nog eens voor. De PvdA-er Van Thijn constateerde dat er nu ook over een jaar een alternatief zal zijn voor het huidige kabinet. Hij verklaarde van het kabinet nog wel PSP-fractievoorzitter Van der Lek wist in tweede termijn „nog steeds niet wat hij aan dit kabinet heeft". Desondanks zal zijn fractie steun geven als dat mo gelijk is, zonder de eigen stellingname los te laten. De PSP-fractie komt zeer spoedig met een initiatief-wetsontwerp, om de ou de toestand wat betreft de collegegel den te herstellen en weer te bepalen op 200. Dit geschiedt omdat het kabinet het bedrag van thans 1000 niet verder wil verlagen dan tot 500. De fractievoorzitters De Gaay Fortman 'ppr), Bakker (cpn) en Van der Lek (psp) drongen er bij het kabinet op aan, niet te besluiten tot vervanging van de Honest-John raketten (in ge bruik bij het eerste legerkorps voor artillerie-doeleinden) dor de zwaardere Lance-raketten, die uitgerust kunnen worden met atoombewapening. De replieken van de zijde van de frac tievoorzitters worden vanmorgen om 10 uur voortgezet. rpUdens 1 het oi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal niet sleutelen aan het lidmaat schap van de NAVO. Het zal ook geen beslissingen nemen over een bijstelling van de NAVO-taak, zonder de bondgenoten te raadplegen. Dat zei minister-president Den Uyl dinsdag in de tweede kamer in antwoord op de opmerkingen die de fractie voorzitters in eerste termijn hadden gemaakt over de regerings verklaring. De premier bleek ervan overtuigd dat KVP en ARP zijn regeringsploeg een faire kans wilden geven. De scho ten voor de boeg die KVP-fractielei der Andriessen had gelost, aanvaardde hij als „Paulinische waarschuwingen". „Dat ligt in de positie van dit kabinet besloten", aldus Den Uyl. Hij zegde de Tweede Kamer toe dat iedereen, dus ook de confessionele bewindslieden, in het kabinet zijn ei gen inbreng krijgt. Hij verweerde zich tegen de legepde als zou de confessio nele programmainbreng alleen maar een „zijlicht" zijn. De premier her- Senaat VS voor beëindiging bombardementen WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse senaat heeft dinsdag met 55 legen 21 stemmen gestemd voor be ëindiging van de Amerikaanse bombar dementen op Cambodja, ondanks de tegenwerping van de regering van pre sident Nixon, dat een dergelijk besluit de positie van dr. Henry Kissinger op het komend vredesoverleg in Parijs zou verzwakken. Gestemd werd dinsdag eigenlijk parlementaire procedurekwestie, republikeinen zowel als democra ten onderkenden de stemming als een ran eminent belang. De vraag was of het juist is dat in een aanhanig zijnd w sontwerp inzake de toewijzingen, ds taal zo mag worden gewijzigd dat gebruik van alle geld, ook wat reeds eerder aan het minstere van defensie te-.wezen werd, ook voor de bom bardementen m Cambodja verboden te'er deze week wordt het eigenlijke a rendement over het inhouden van g .in voor de bombardementen in C .ïbodja in stemming gebracht. vandaag in -de krant Vietnam CANADA heeft besloten zich terug te trekken uit de internationale controlecommissie voor Vietnam (pag. 12). Watergate HET WITTE HUIS heeft een op treden van president Nixon voor één der onderzoek-commissies van de Watergate-affaire uitgesloten, (pag. 12). Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3,12 en 31. Sport op pagina 11. Radio en televisie op pagina 29. Financieel nieuws op pagi na 31. Alles over de RONDE VAN MIDDEN ZEELAND op de pagina's 17, 19, 21, 23, 25 en 27 VIJF KINDEREN EN VRACHTWAGENCHAUFFEUR OMGEKOMEN GORSSEL Bij een botsing tussen een GTW-bus met school kinderen en een vrachtwagen zijn dinsdagmorgen in de ge meente Gorssel (Gelderland) 5 kinderen en de 46-jarige chauf feur van de vrachtwagen, H. J. Bolink, uit Bathmen om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde dinsdagmorgen om half negen op het volgens de politie zeer overzichtelijke kruispunt tussen Almen en Harfsen in de ge meente Gorssel. De hotsing ontstond haalde nog eens dat hij gezegd heeft dat de programformule van forma teur Burger een zijlicht is en beide programma's (van progre ven en confessionelen) wel degelijk grondslag zullen zijn voor het te ren beleid. Summier fiantlijn Op tal van programmapunten waar over hem vragen waren gesteld, ging Den Uyl slechts summier in. HU ver wees naar de beide programma's en naar de komende begrotingsbehande ling. Op de volgende punten kondigde de minister-president wel iets Binnenkort komt er een nota over de ontstane werkloosheid in de grote1 steden in het westen van het land en over de bestrijding daarvan. In de loop van de volgende week wordt een wetsontwerp ingediend, dat het mogelijk moet maken het mini mumloon tussentijds in plaats van een maal in dc drie jaar op te trekken. Zo spoedig mogelijk daarna zal het kabinet het minimumloon aan passen. Per 1 juli zal het netto-aow-peasi- oen worden opgetrokken tot een half procent onder het netto-minimum loon. Nagegaan wordt of een uitbreiding van de zendtijd ten behoeve van een licht programma financieel haalbaar is. Er zullen initiatieven worden geno men tot verbetering van bet lot en de vrijlating van politieke gevangenen in Zuid-Vietnam en Indonesië. De Franse regering is al op de hoogte gebracht van de afwijzing van de kemproeven in de Stille Ore- Belastingen doordat de chauffeur van de bus, W. uit Ruurlo, geen voorrang verleende. De gevolgen waren verschrikkelijk. Van de 20 kinderen die m de bus zaten en op weg waren naar twee blo- scholen in Zuthpen overleden er vijf ter plaatse aan de opgelopen verwon dingen. De identiteit van de slachtoffertjes is bekend. Zij zijn allen uit Lochem afkomstig. Het zijn Gerrie Pasman (14), Wim Sloeserwcij (14), Wilma den Hariog (13), Trudie Jansen <D) en Ada Wolfevink (12). Volgens de politie is het volkomen duideUjk dat het ongeluk de schuld was van de buschauffeur, die geen voorrang ver leende. HU werd zelf niet gewond. De bus is na het ongeluk niet in brand gevlogen, maar slechts beschadigd door de vrachtwagen die er tegen aan viel. Er zijn 12 kinderen gewond in zieken huizen opgenomen. Twee van hen zijn met zeer ernstig hersenletsel in een ziekenhuis in Enschede opgenomen. Voor him leven wordt Den Uyl wilde ondanks sterke aan drang van VVD-fractieleider Wiegel geen concrete uitspraken doen over de stijging van de belastingdruk in het komende jaar. Hij herhaalde slechts dat de BTW niet omhoog gaat en dat maat regelen zullen worden ge- nomen in de vermogenssfeer. Ook na een vinnig debatje met Wiegel wilde Den Uyl geen concrete toezegging doen dat de indirecte belastingen ge lijke tred zullen houden met de direc te belastingen. Hij wilde ook geen kwantificering geven van hee bouw- (Zie slot pagina 3 kolom 3) AFSLUITINGSWERKEN GAAN - VOLGENS DE DELTAWET - VOORLOPIG DOOR 'MILIEU-PLEIDOOI' VAN VAN MIERLO (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In afwachting van de door de minister van verkeer en waterstaat toegezegde nota over alle aspecten van de Oosterscheldewerken, zal de afsluiting van de zeearm nor maal worden voortgezet Zolang geen tegengestelde beslissing is genomen, moeten de werken krachtens de Delta wet uitgevoerd worden. Dat verklaarde minister-president Den Uyl dinsdagmiddag, nadat van verschillende zijden uit de Tweede Kamer der Staten Generaal was ge vraagd om een verduidelijking van de Oosterscheldepassage in de regerings verklaring. De minister-president liet overigens weten, dat de nota over de Oosterscheldewerken op korte ter mijn, nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer, gereed zal zijn. Dat reces begint op 29 juni. De heer Den Uyl had, zoals gemeld, maandag al toegezegd, dat de nota er zou komen. „In deze nota zal de instelling van een commissie worden voorgesteld, die de mogelijkheid zal onderzoeken om de noodzakelijke be scherming tegen stormvloedrampen in overeenstemming te brengen met het behoud van het natuurlijk mi lieu". Reactie van de heer Drees, fractie leider van DS70: „Gaan de afsluitings- werken nu door of niet". De heer Drees vond de Oosterscheldepassage vaag en hij sprak over een „driedi mensionale zin" in de verklaring. Ook de heer Tilamus (CHU) wilde meer duidelijkheid. „Voor de Oosterschelde zal een commissie worden ingesteld om de problematiek van veiligheid en milieu nog eens te bekijken. Ik ga ervan uit, dat de uitvoering van de werken, die reeds in volle gang is, op dit ogenblik doorgaat. Als deze veron derstelling niet juist is, verzoek ik de minister-president dat mee te delen", aldus de CHU-fractieleider. De heer Van Mierlo (D'66) miste in de Oosterscheldepassage in de rege ringsverklaring een opmerking over temporisering van de afsluitingswer- ken gedurende de tijd. dat de nieuwe Deltacommissie met studie over vei ligheid en milieu bezig is. .Daardoor is er enige onzekerheid over of bij die Deltacommissie ook de huidige afslui- tingswerken essentieel ter discussie zullen staan. Wij achten dat overigens vanzelfsprekend, omdat milieu-aspec ten van een in de een of andere vorm afgesloten Oosterschelde ook thans, zonder Deltacommissie, in studie zijn", aldus de fractieleider van l D'66. Met klem betoogde hij, dat het gaatl om een belangrijke zaak. „Van de! weinige nauurgebieden. die in ons land zijn overgebleven, zijn er vele onvervangbaar. De Waddenzee is er een van. De Oosterschelde ook. He: stemt tot voldoening, dat er een Del tacommissie komt", aldus de heer Van' Mierlo. De heer Abma (SGP) waarschuwde er tegen, dat instelling van de nieuwe1 commissie verlaging zou betekenen van de afsluitingswerken in de mon ding van de Oosterschelde. Brabant West-Brabant moet, als continu pro bleemgebied, spoedig extra hulp krij gen. Tegelijkertijd moet de leefbaar heid met zorg bewaakt worden, aldus de heer Van Mierlo. De heer Van Mierlo betoogde, dat bij herhaling en terecht de aandacht was gevestigd op de problematiek van het Noorden des lands en van Zuid-Limburg- „Deze ge rechtvaardigde aandacht mag die voor sommige andere, kleinere streken in ons land niet doen verslappen, inte gendeel. ook daar dient een ondersteu nend beleid door injecties, door struc turele verbeteringen geconcretiseerd te worden", aldus de heer Van Mierlo. De minister-president deed voor de kleinere regio's dinsdag geen concre te toezeggingen- Hij deelde mee. dat de regering bij de behandeling van de nota's voor Zuid-Limburg, voor het noorden des lands en over de sprei ding van rijksdiensten, een .nadere specificatie" van het regionale beleid zal geven. De behandeling van de no ta's zal nog voor de derde dinsdag van september plaatsvinden in de twee de kamer. bezoek aan het oorlogsmuseum in Overtoon heeft prins Bern hard deze week ln een vraaggesprek met een Lim burgs journalist zich afge vraagd hoe men alles wat zich ln de bezettingsjaren heelt afge- peeld aan de jeugd kan overbrengen: „Hoe kun je de jeugd de geeM van het verzet bijbrengen?" Het zijn de vaste vragen die de oorlogsgeneratie altijd weer naar voren brengt. Ze kwa men voor het eerst aan de orde toen de belangstelling voor de viering van de vijlde mei begon terug te lopen en menigeen zich verwonderd en zells bezeerd alvroeg hoe dat toch moge lijk was. Sindsdien zijn dergelijke vra gen bij herhaling gesteld en daarbij wordt vaak kritisch gedaan over de jeugd: zij zou geen begrip meer kun nen opbrengen voor de grote waarden die tussen 1940 en 194.' in het geding waren. Prins Bemhnrrt bijvoorbeeld heelt in het bewuste interview ook nog opgemerkt dat er gebrek aan va derlandsliefde is. De ervaring van de algelopen Jaren heeft geleerd dat discussies over dit soort vragen vaak uiterst moei zaam verlopen. In de eerste plaats blijkt steeds weer dat allerlei begrip pen. die ln deze gesprekken een be langrijke rol spelen, voor de deelne mers niet dezelfde inhoud hebben. Om een voorbeeld te noemen: vrijheid. Voor de oorlogsgeneratie Is dat een concreet gegeven, dat vooral ln de be zettingsjaren gestalte heeft gekregen. Het betekent bij voorbeeld dat men kan gaan en staan waar men wil zonder het risico te lopen zomaar te worden opgepakt, het houdt in dat men zonder persoonlijk risico zijn me ning kan zeggen, kortom een reeks feitelijkheden ontleend aan een situa tie, die men heelt meegemaakt. Voor de jongeren Is het begrip 'vrijheid' vaak even emotioneel geladen, maar geënt op geheel andere omstandighe den: rassenongelijkheid, grote econo mische verschillen, ongelijke kansen bij studie en opleiding, om slechts en kele voorbeelden te noemen. Het gaat om situaties, die in de wereld van vandaag spelen en naar het oordeel van de jongeren aangegeven dat de vrijheid op deze wereld betrekkelijk Is. Wanneer het gaat om vaderlands liefde komen soortgelijke ver schillen aan de orde. Voor de oorlogs- genëfSUe beeft dit begrip te maken met weer baas-in-eigen-huis te kunnen zijn: een nabuurland had zich immer» met geweld meester gemaakt van dit Nederland en met nauw verholen woede en haat keken de Nederlanders toe hoe de zaken hier werden vertrapt. Voor die generatie betekent vader landsliefde een reële emotie wanneer de nationale vlag wappert, de bereid heid ook om het eigene te verdedigen. Maar zij vergeet daarbij wel eens. dat de jeugd in totaal andere omstandig heden opgroeit: men roept haar bij voortduring op tot verdraagzaamheid, men spreekt over verbroedering met andere landen en volkeren, men eist solidariteit met de derde wereld. En men moet erkennen dat de jeugd over het algemeen grote bereidheid toont die solidariteit op te brengen: zij is niet afzijdig, ze wil zich verdiepen in vaak uiterst moeilijke problemen. Toekomstdenken is de jeugd van de ze tijd evenmin vreemd. De be langstelling voor milieu-problematiek is groot juist met het oog op de vraag hoe de wereld er straks zal uitzien. En ook te dien aanzien is er bereid heid aan het werk te gaan: men dis cussieert en trekt de straat op. men wil de geesten wakker schudden, vaak tot ontsteltenis van de ouderen. Zij herkennen in deze activiteiten aller minst zoals prins Bemhard het noemde 'de geest van het verzet'. Evenwel: de omstandigheden zijn to taal veranderd, de problemen waar voor de oorlogsgeneratie zich destijds gesteld zag. boeit de huidige jeugd niet omdat zij haar problemen groter, geweldiger en belangrijker vindt.. Zij heeft zeker respect voor wat er toen gebeurde, er is ook belangstelling, maar de jongeren van deze periode behoren toch tot een andere tijd dan de generatie 1940-1945. Als het er ech ter om gaat de uitdagingen van deze tijd te vertalen in eigen activiteiten van de jeugd, dan is er naar onze over tuiging geen reden tot- pessimisme. De ouderen betogen weliswaar vaak dat de jeugd geen maat kent, dat zij soms mateloos overdrijft en aller lei waardevolle tradities overboord ze*. Heeft een jeugd van welke tijd dan ook maat gekend? Ze is inderdaad vaak makkelijk en slordig met die tra dities, die voor de ouderen belangrijk zijn. Maar daarop mag niet alleen wor den geoordeeld: hebben de ouderen wel kans gezien duidelijk te maken waarom die zaken voor hen belangrijk waren? Prins Bemhard vroeg: .Hoe kun je de jeugd de geest van verzet bijbrengen?" Wellicht door te begin nen te pogen de jeugd van nu in haar eigen situatie te begrijpen en vanuit dat begrip aandacht te vragen voor wat de jeugd van toen bezighield. Misschien dat het dan met de genera tieconflicten toch nog wel meevalt. Scholier vermist EDE (ANP) De politie van Ede is sinds een week op zoek naar de 15- jarige Lex Berndsen. De jongen ver liet 22 mei 's morgens zijn huis om naar school te gaan en sindsdien is hU spoorloos. Hij lijdt aan een ziekte, waarvoor hij iedere dag medicijnen nodig heeft. De ouders en de huisarts willen niet zeggen wat voor ziekte de jongen heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1