RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND ZATERDAG VOOR VEERTIENDE KEER TE BELEVEN „Ik heb meteen ja gezegd. Later dacht ik wat heb ik nu gedaan" IVlaïke Vinke (maten 87, 64, 93) werd rondemiss: Wielerklassiekers ongetwijfeld in belangrijkheid gedevalueerd ■nHBBna L - v J Vakantie Voorkeur (/OENSDAG 30 MEI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 GOES-MIDDELBURG Voor de veertien de maal wordt zaterdagmiddag aanstaande de Ronde van Midden-Zeeland gehouden. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes zal klokslag twee uur op de Grote Markt van Goes het kleurrijke wielerpeloton weer 'wegschieten' voor een wieleravontuur op Zuid-Beveland, Walcheren en Noord-Beve land. Rond deze Zeeuwse wielerklassieker zijn tal van evenementen te beleven. Voor onmis kenbaar het belangrijkste gebeuren zorgen fietsende dames: de absolute top van Euro pa komt in Vlissingen, Heinkenszand, Goes en 's-Heerenhoek aan de start. Onder meer wereldkampioene Geneviève Garnbillion (Frankrijk), werelduurrecordhoudster Ma ria Cressari (Italië) en oud-wereldkam pioenen als de Nederlandse Keetie van Oos- ten-Hage uit Kloetinge en de Britse huis moeder Beryl Burton en haar dochter ko men aan de start. Over al deze evenementen en over andere wieleronderwerpen is op de ze en de volgende pagina's veel te lezen. pzc-sport-pzc-sport-pzc pzc-sport-pzc-sport-pzc fteTL pI i; Wmm Overigens kan niet verbloemd worden dat de Ronde van Midden Zeeland sterk in belangrijkheid is gedevalueerd. In een nog niet zo ver verleden kwam de top van de Nederlandse amateurs in Goes aan de start voor deze mara thonrace van om en nabij 180 kilome ter door Zeeland. Maar de animo van onze vaderlandse topamateurs voor deze klassieker is steeds minder gewor den. Ook vorig jaar reeds, toen er slechts 72 renners aan de start kwa men. Bij het ter perse gaan van dit nummer waren er nog lechts 10 ploe gen van 6 man (totaal derhalve 60 ren ners) bij de organisatie voor zaterdag aanstaande ingeschreven. De oorzaak van deze teruglopende be langstelling is bekend: na de 8-daagse Olympia's Ronde van Nederland be staat er bij de renners maar weinig interesse voor de zware klassiekers. Ze wensen dan financiële beloningen te 'oogsten' in criteriums, de wedstrij den rond de kerktoren. Weliswaar was zaterdag JJ. nog een enorme belang stelling te constateren voor de 'koning der klassiekers' de Ronde van Lim burg (21 ploegen) maar voor die be langstelling was wel een verklaring te vinden. In Limburg wordt eind juni namelijk het nationale kampioenschap op de weg verreden en veel renners zagen de heuvelachtige ronde van Lim burg als een nutige trainingswedstrijd voor deze titelstrijd. De organisatie van de Ronde van Mid den-Zeeland besloot maanden geleden al dit evenement nu eens niet te laten betwisten door zogenaamde sponsor- ploegen (wielerteams die voor een be paald merk reclame maken) maar door verenigingsploegen. Zeer positief reageerden de Nederlandse wielerclubs aanvankelijk op dat idee: om en nabij twintig gunstige reacties kwamen bij de organisatie binnen. Maar tenslotte bleken slechts tien clubs bereid een team te sturen, waarbij slechts zeven van buiten Zeeland, want de Zeeuwse wielerclub Theo Middelkamp komt i 1 vereniging Zeeuwsch-Vlaanderen. De Ronde van Midden-Zeeland is niet het enige grote wielerevenement dat te kampen heeft met een teleurstellen de animo van de zijde der renners. In 'Wielersport', het weekblad waarin ook de officiële mededelingen van de KNWU zijn opgenomen, was vorige week nog het vol^pnde opmerkelijke bericht te lezen: 'Aan de telefoon een bijzonder verbolgen en teleurgestelde Gerrit de Vries, organisator van de Ronde van Midden-Nederland. 'Ik schei er absoluut mee uit, zeker met spon- sorploegen. Volgend jaar doe ik het alleen nog met verenigingsteams, want nu ik slechts 9 ploegen heb kunnen krijgen, kan ik toch 1500 gulden uit eigen zak bijbetalen. Waar is het eind? Waar moet het met de klassiekers naar toe? Weet u het?', aldus de heer De Vries in het bericht in 'Wieler sport'. Helaas moet geconstateerd worden, dat in de Ronde van Midden-Zeeland geen enkele toprenner van buiten deze pro vincie van start gaat. De Zeeuwse top mannen zijn dan ook sterk favoriet. Die kanshebbers voor de zege zijn na tuurlijk Jan Raas uit Heinkenszand. die revanche zal willen nemen voor zijn nederlaag bij het provinciaal kam pioenschap in Kwadendamme (hij won er wel maar werd gedeklasseerd) en Toine van de Bunder uit IJzendij- ke, die beiden rijden voor het A-team van Theo Middelkamp'. Hun grootste rivaal is zonder twijfel Wim de Waal uit Axel van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, die al heeft aan gekondigd nu eens te willen winnen nadat hij al eens derde en vierde is geworden in deze Zeeuwse klassieker in de afgelopen jaren. Secretaris Kees Overklceft uit Middel burg- van het organisatiecomité ver wacht wel dat er voor zaterdag nog een aantal individuele deelnemers zal bijkomen. Wellicht staat wielenninded Zeeland dan toch nog een spectaculai- te strijd te verwachten in deze veer tiende Ronde van Midden-Zeeland. .MIDDELBURG Maike Vinke (19) uit Middelburg is het meisje dat straks gaat fungeren als de rondemiss voor de Omloop van Midden-Zeeland. Ze is van een type dat je eigen lijk alleen maar in de Zuideuropese regionen en met name de Riviera ontmoet (gebieden waar ze dan ook vele malen per jaar vakantie houdt): een bruin gezicht met daarin een paar grote, stralende bauwe ogen, twee rijen blinkend witte tantcn en daarboven een hypermodern kapsel „Ik ga altijd naar een kapper in Amsterdam, daar hebben ze het hipste van het hipste"). En omdat we tijdens de Omloop van Mid den-Zeeland niet in staat zullen zijn dit frivole typetje in bi kini te ontmoeten (het modehuis Berco uit Vlissingen en Goes zorgt voor een fleurig jurkje en Plouvier uit Vlissingen en Goes voor een paar moderne schoenen) drukken we hier maar even haar maten af: 87 cm, 64 cm. 95 cm. Hoe dat bij elkaar een geheel vormt over een lengte van 1.68 meter Is te zien op bijgaande foto. verschillende buitenlandse ploegen worden ontvangen, donderdag, kan ze tegelijkertijd haar twintigste verjaardag -deren terwijl ze zon dag na de Omloop vroeg ui: bed moet om op tijd op Schiphol aan te komen voor een vakantie van drie weken in Spanje. Maatje Rachel Vinke (zeg maar Maike, op mijn werk zeggen ze Maai, dat is nog veel korter') is het. zoals ze zelf zegt, allemaal een beetje op het dak gevallen. Het begon met de huldiging van Cees Priem, vorig jaar in de Goese sporthal de Bevelanden, waar ze door kennissen die op hun beurt weer kennissen hadden in de wie- Ierwereld terecht was gekomen. Daar ontmoette ze Kees Over- kleeft. een van de organisatoren van de Omloop van Midden-Zee land. die haar vroeg of ze mis schien wat voelde voor de functie van ronde-miss voor de Omloop. Toen nog in geen geval. De voort durend lachende Maike Vinke ver telt daarover: „Nee. ik wilde toen helemaal niet- Ik dacht dat is niets voor mij. ik blijf liever een beetje op de achtergrond. Ze bleven maar aanhouden maar ik dacht ik kijk wel uit". Toen haar die avond naar naar telefoonnummer werd ge vraagd gaf ze dat echter grif in de hoop dat dat was om haar eventu eel uit te nodigen voor een ritje naar het Antwerpse sportpaleis, iets waar Maike Vinke zeer nieuwsgierig naar is. Vorige week belde Kees Overkleeft weer op en hij vroeg hetzelfde: wil je mis schien ronde-miss worden van de Omloop van Midden-Zeeland. Zon der er enige erg in te hebben hapte Maike Vinke toen toe. „Ik heb met-een ja gezegd", vertelt de 19-jange ziekenhuissecretaresse uit Middelburg, „achteraf dacht ik wel wat heb ik nou gezegd. Maar ik vind wel dat wie A zegt ook B moet zeggen". Tot nu toe heeft Maike Vinke er geen spijt van gehad, het is voor haar alleen de vraag of ze dat werk allemaal wel zal kunnen. Dat is ook de reden waarom zo af en toe de vlagen spanning op ko men zetten („Soms zit ik hem wel :e knijpen") maar die verwerkt ze dan weer snel door naar haar vriend te gaan. Gelukkig voor haar heeft ronde-miss Vinke de dag voor de Omloop en de dag erna genoeg zaken te doen die haar aandacht kunnen verspreiden. De introductie dag van de Omloop, waarop de Het vakantie houden zit haar over igens wel in het bloed. Een voor beeld: direct na haar mulo-oplei ding hield ze een vakantie- van zes weken in Spanje, terwijl ze in de afgelopen vier jaar half Europa heeft gezien. „Teveel om op te noemen", lacht Maike Vinke, ,jk ben nou eenmaal gek op strand". Behalve dat veelvuldig er tussenuit knijpen heeft ronde-miss Maike Vinke weinig andere standvastige hobbies: ze fladdert zo'n beetje van hier naar daar. Ze tenniste, deed aan beat ballet, volgde een naaicursus en ga zo maar door. „Ik heb het allemaal zo gauw gezien", vertelt een la chende Maike Vinke, die tegelijker tijd haar rok gladstrijkt als die weer omhoog is gekropen. Ook rondemiss zijn heeft ze aangegre pen als weer iets nieuws. Een bepaalde voorkeur voor een renner die de Omloop van Midden- Zeeland zou moeten winnen heeft ze niet. Daan-oor weet de nieuw bakken ronde-miss te weinig af van wielrennen. Sinds de huldiging van Cees Priem volgt ze het wielerge- beuren wel meer in de kranten maar deskundig durft ze zich echt niet te noemen. Dat zal haar op de dag van de koers echter niet verhinderen de renners aan te moedigen. Maike Vinke vertelt daarover: „Vlak voor de Omloop kan ik ze natuurlijk van te voren bekijken. En dan kan ik een keuze maken voor een favo riete renner. Ik ga ze wel aanmoe digen. Ik doe wel meer gekke dingen". Maike Vinke staat nog wel wat onwenning tegen het hele wieler- wereldje (.Met is een heel apart kringetje") maar verlegen zal ze op die dagen niet zijn. hoogstens op het Viissingse stadhuis waar enkele wielerploegen worden ont vangen. Voor de kus zit ze niet in spanning, ofschoon ze wel hoopt dat de heren renners met frisge wassen gezichten bij haar zullen verschijnen. Als haar zusje Jeanette het woord Benelux kus hoort (één links, één rechts en één in het midden) roept ze uit: „Dat doet die Bels ook altijd". Die "Bels" blijkt dan haar grootvader te zijn die zLjn familie op dezelfde manier begroet. „Ik hoop en verwacht alleen dat het deze keer wat meer uitwerking zal hebbenvult Maike Vinke aan, terwijl ze met haar ogen rolt. Haar zusje zal er overigens deze twee dagen steeds bij zijn. „Want", zegt ze fier, „ik ben trots, dus ik ga ze aanmoedigen". Bij vader, moeder en broer Willem is het enthousiasme iets minder. Ze vin den het leuk voor Maike maar ze zullen zich er nauwelijks druk om maken. Zo ook met haar vriend Jan van der Driest die alleen als hij zich die dagen vrij kan maken, naar zijn meisje komt kijken. Op de dag van de koers zelf zal hij overigens weinig van haar te zien krijgen want het Is de bedoeling dat Maike dan In een sportwagen met de renners meerijdt. Het Is overigens nog de vraag of secreta resse Maike Vinke vrij krijgt van het ziekenhuis. Nu weten alleen nog de hoofdzuster en de eerste zuster het dat zij ronde-miss is. Via een telefoontje waarin aan de re ceptioniste werd gevraagd naar de ronde-miss van de Omloop van Midden-Zeeland werd het snel be kend. Maar ronde-miss Vinke heeft er het volste vertrouwen in. dat ze vrij krijgt. „Dat zal wel loslopen", vertelt ze. „daar zijn ze bij ons makkelijk mee. En wat is boven dien twee dagen op drie we ken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 17