Kunstenaars verwijten directeur ZCR Koch onrechtmatig optreden Minister Westerterp bekeek stand van zaken rond de afsluiting van Oosterschelde Raadslid Terneuzen wil 'smeekschrift' naar Den Haag Restauratie slot 'Haamstede' werd officieel afgesloten Weer beweging in het conflict over kasboek polyreclame BEZOEK IS ZUIVER ORIËNTEREND" japonnen ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 MEI 1973 Missions to Seamen houdt garden fete VLISSINGEN'-OOST Mevrouw F. D. Wolters-Blauwijkel, echtgenote van de burgemeester van Middelburg, opent zaterdag 2 juni om half twee een garden fête bij de Missions to Seamen in Vlissingen-Oost. Naast de traditionele attracties op deze bazaar als handwerkstand en eigengemaakte Jams en cakes zijn er allerlei spellet jes voor oud en jong, loterijen en een voetbalwedstrijd. De bezoekers kun nen genieten van een echte Engelse 'Tea', ijs en barbecue-lekkernijen. De opbrengst is ten bate van de' zeemansz.org van de Flying Angel, Club, die excursies, ziekenbezoek en kerst- en andere attenties verzorgt en ook filmavonden en feestelijke club bijeenkomsten houdt. DEINING OVER SAMENSTELLING'ZEEUWSECOLLECTIE' PERTINENTE ONTKENNING MIDDELBURG In de klingen van dc Zeeuwse beeldende kunstenaars is grote deining ontstaan over de zoge naamde 'Zeeuwse collectie' van beel dende kunst die vorige weck woens dag in principe is samengesteld en die eind deze week als advies aan Hou maaVA de zoo Vel le bont f Hang er dan Balastore voor j de goedkope zonwering vanBatewnundv 'S-HEER ARENDSKERKE/BURGHSLUIS Minister di's. Th. E. Westerterp van verkeer en waterstaat heeft zich woensdag persoon lijk op de hoogte gesteld van de stand van zaken rond de afsluiting van de Oosterschelde. Dat gebeurde aan de hand van gesprekken met functionarissen van de afdeling milieu-onderzoek van de Delta dienst van rijkswaterstaat en tijdens een vaartocht op het Veerse Meer en de Oosterschelde. De heer Westerterp wenste geen mede delingen over zijn bezoek te doen. „U moet het als zuiver oriënte rend beschouwen. Je zou het kunnen vergelijken met een bespre king ten departemente. Het is ook niet gebruikelijk dat daarover na afloop mededelingen worden gedaan" TEGENSTANDERS NIET BIJ BEZOEK BETROKKEN De minister begon zijn bezoek, waar op Iiij werd vergezeld door de direc teur-generaal van de waterstaat, ir. J. van de Kerk, bij dc afdeling milieu onderzoek van de Deltadienst van rijkswaterstaat in 's-Heer-Arendsker- ke. Daar werd hij verwelkomd door ir. H. A. Ferguson, hoofdingenieur-di recteur van de Deltadienst. In 's-Heer- Arendskerke nam minister Westerterp met een aantal functionarissen van de Deltadienst de stand van het onder zoek over de gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde door. Bij dit ge sprek en de daarop volgende vaartoch ten, was ook de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. Zuurdeeg, aanwezig. Even na elf uur vertrokken de minis ter en de functionarissen van rijkswa terstaat naar Veere, waar het gezel schap zich inscheepte aan boord van het rijkswaterstaatvaartuig Stuvesant. Er werd ook een grote hoeveelheid laarzen aan boord gebracht. Het ge zelschap stapte namelijk op de Aard-I beienplaat van de boot om te kijken hoe deze plaat zich na de afsluiting van het Veerse Gat zonder enige men selijke ingreep had ontwikkeld. Bij de middelste aanlegsteiger van de Veer- sedam gingen de minister en zijn ge volg weer van boord. Dar, ging nogal, moeilijk, want de boot kon op de be tonnen steiger nergens aanleggen. De minister moest dan ook over de railing klauteren om weer voet aan wal te j kunnen zetten. Het gezelschap nam I ook nog een kijkje bovenop de Veer- In de Sofiahaven op Noord-Beveland ging het gezelschap aan boord van de Helcherzee. In de monding van d- Oosterschelde bekeek men de damaan- zet. Het werkeiland Noordland werd Na aankomst in de werkhaven van Burghsluis werd het werkbezoek minister Westerterp besloten. Zoals gemeld is de' minister niet inge- Minïstev Westerterp klimt over'de re ling van de 'Stuvesant'. (Foto PZC). gaan op het verzoek van het bestuur van D'66 Zeeland om zijn oor ook te luister te leggen bij de studiegroep Oosterschelde, de actiegroep Ooster schelde Open, het hydrobiologisch delta-instituut in Yerseke en andere groeperingen, die zich bij de afsluiting van de Oosterschelde betrokken voe len. Hoewel er woensdag geen acties te bespeuren vielen, hadden de orga nisatoren van het werkbezoek om ieder risico te vermijden in ruime mate de rijkspolitie ingeschakeld. „We wilden helemaal geen actie voeren", aldus een woordvoerder van de actiegroep Oos terschelde Open. „Het heeft dacht ik geen zin om de zaak op de spits te drijven. We hebben nog geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat dat minister niet van plan is zich te houden aan hetgeen in Keerpunt '72 over de Oosterschelde is gezegd. Voor lopig wachten we de regeringsverkla ring af. We hebben de minister wel een flinke hoeveelheid materiaal over de Oosterschelde gestuurd. TERNEUZEN Het VVI)-raads- lid mevrouw J. P. Korbee-Arnold uit Terneuzen wil met alle b. cn w-'s en raadsleden uit Zeeuwsch- Vlaanderen in historisch kostuum naar het Binnenhof in Den Haag, om er in een nieuw 'smeekschrift der edelen' te vragen om een vaste oeververbinding en het weer Invoeren van de invcsle ringspremieregeling. „Het kan geen kwaad om op een originelc- nianier aandacht te vragen voor de problemen van de streek, die verrassend veel gelijkenis verto nen met die uit de tijd van Philips de Tweede," toen het origi nele smeekschft' werd aangebo den", vindt ze. Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen heeft intussen al aan gekondigd de suggestie van het raadslid te zullen bespreken op de eerstvolgende vergadering van de b. en w.'s van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Mevrouw Korbee kwam op haar plan toen ze. terugbladerend in de geschiedenisboeken met de ko mende gekostumeerde geuzenfees- ten van Biervliet voor ogen, ont dekte dat Zeeuwsch-Vlaanderen er ook na de dood van Karei de Vijfde niet zo best aan toe was. Werkloosheid, inflatie, zwervende kinderen on onzekerheden in de rooms-katholieke kerk brachten in 1566 200 edelen ertoe naar Brussel te reizen om er landvoog des Margareta van Parma een smeekschrift te overhandigen, waarin de aandacht wordt geves tigd op de moeilijkheden. De stoet arriveerde er 5 april, maar die datum vindt het WD-raadslid niet zo belangrijk: ..Misschien kunnen wij de demonstratie kop pelen aan de braderie in Terneu zen of de Vliegende Hollander feesten. Geuzenkostuums zijn er genoeg, na het feest in Biervliet". Mevrouw Korbee hoopt dat haar idee weerklank vindt: „Het lijkt me in ieder geval iets waarmee je aandacht trekt en bijvoorbeeld de televisie haalt. Dat kan best belangrijk zijn voor Zéeuwsch- Vlaanderen". (ADVERTENTIE) Opvallend goed zijn onze óók opvallend in modellen, kleuren en dessins Breda-Tilburg Goes Roosendaal Middelburg leeuwse Minister Westerterp bij de Cam pui se Toren te Veere. tFoto PZC). Coureur W.i.ertermen blijven boeiend. Gisteren moesten we in de krant lezen dat ook die sport ten prooi is gevallen aan de verruwing. In een verslag stond dat een van de renners niet los te rijden ivas en 20 kilometer voor de aankomst naar het wiel van de koploper sprong. OORZAAK BRAND AXEL: VONK OP MET BENZINE SCHOONGEMAAKTE VLOERBEDEKKING AXEL Het is vrijwel zeker, dat een vonk op de pas met benzine en water gereinigde vloerbedekking oorzaak is geweest van de felle uitslaande brand, die dinsdagavond de woning en de inboedel van de familie De Nood aan de Stationsstraat te Axel heeft ver woest. De heer De Nood was met het schoonmaken bezig toen de brand uitbrak. Hij heeft nog geprobeerd het vuur te doven, maar toen dat onbe gonnen werk bleek is hij in paniek geraakt. Daardoor ging enige kostbare tijd verloren, aleer de brandweer werd gealarmeerd. Het bijna vierjarig dochtertje van de familie, dat met brandwonden in het ziekenhuis te Terneuzen werd opgeno men, is woensdag uit het ziekenhuis ontslagen. De heer De Nood zelf, die ook met brandwonden naar het zie kenhuis was gebracht, mocht dinsdag avond al weg. De schade van de brand bedraagt al leen wat de inboedel betreft al circa 20.000 gulden. Het getroffen gezin is niet tegen brand verzekerd. RIDDERZAAL OPEN VOOR HET PUBLIEK HAAMSTEDE Met een officiële bijeenkomst in de ridderzaal van slot "Haamstede' is een punt gezet achter de restauratie van dat kasteel. Tien jaar geleden werd met het immense karwei begonnen. Nu is het slot weeri in volle glorie hersteld. Een gebeurtc-| nis, die woensdag op een bescheiden wijze werd gevierd. Op de bijeen komst, waar onder meer vertegen woordigers van de gemeentelijke overheid, het provinciaal bestuur, mo numentenzorg en familieleden die de 'Landgoed Slot Haamstede BV' heb ben gevormd, aanwezig waren, gaven verscheidene sprekers uiting aan hun vreugde over de afsluiting restauratiewerkzaamheden. De kosten van de opknapbeurt bedra gen 1,2 miljoen gulden. De provincie, gemeente en monumentenzorg hebben een flink steentje bijgedragen. De rid derzaal van slot 'Haamstede' _wordt voor het publiek opengesteld. Boven dien zal de fraaie zaal worden ge bruikt voor culturele doeleinden. Ge dacht wordt aan lezingen en concer ten. De gemeenteraad van Wester- schouwen had dat als voorwaarde verbonden aan het beschikbaar stellen van een subsidie. De heer E. van Roijen (één van de familieleden) stapte met een paar 'ze venmijlslaarzen' door de geschiedenis van het slot. Hij vertelde onder meer, dat de familie met restauratie heeft beoogd het kasteel voor het nage slacht te bewarenj Het slot wordt als buitenverblijf ggbruikt. Dat die op knapbeurt hard nodig was. iluustreerde de heer Van Roijen door architect Van Beveren uit Veere te citeren: „Het gebouw stond alleen nog maar overeind uit traditiegevoel". Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen vond het „geeri klei nigheid om met dit grootse werk te beginnen en het te voltooien". „Wat zou het een verlies voor Haamstede zijn geweest als de restauratie achter wege was gebleven. Plet slot zou dan binnen de kortste keren helemaal in verval zijn geraakt. Dankzij de familie is dat voorkomen. Het slot prijkt weer als een sieraad voor Haamste de". Als blijk van waardering bood de burgemeester een olieverfschilderij Cora van Citters aan. Directeur A. I. J. M- Schellart van de Nederlandse kastelenstichting maakte woensdag van de gelegenheid gebruik om de eerste exemplaren van een boekje over slot 'Haamstede' te pre senteren. Het is geschreven door mr. F. T. Dijckmeester en zijn echtgenote mevrouw L. A. Dijckmeester-de Brauw. De heer Dijckmeester (één van de vele familieleden die de BV hebben gevormd) is burgemeester van Apeldoorn en oud-burgemeester van Zierikzee. Het boekje wordt uitgege ven door de Nederlandse kastelen stichting en de koninklijke Nederland se toeristenbond. Het is het zeventien de deeltje uit de serie 'Nederlandse kastelen'. De heer Bardet van de rijksdienst- voor monumentenzorg (hij maakte deel uit van de restauratiecommissie) ging uitvoerig in op de technische details van de werkzaamheden. Hij noemde de vondsten die daarbij ge daan zijn „bijzonder belangrijk". Bij de restauratie kwamen onder meer fundamenten van een groot gebouw naar boven. Tot nu toe heeft men niet kunnen vaststellen hoe dat bouwwerk er moet hebben uitgezien. Verder wer den er skeletten van Noormannen ge vonden en trof men overblijfselen een Romeinse handelspost ,aan. Door die vondsten is de waarde van slot Haamstede' als Nederlands monu ment aanzienlijk vergroot, zo meende de heer Bardet. Burgemeester Dijckmeester ook hij schotelde de bezoekers een portie ge schiedenis voor dankte namens de BV architect Van Beveren en de he ren Janse en Bardet van monur tenzorg. Hij overhandigde hen een boek. Een soortgelijk geschenk kregen de aannemers, de gebroeders Bom. Tot slot sprak dokter J. L. Braber van 'Stad en Lande' enkele waarderen de woorden. Op de foto: burgemeester Everwijn biedt een schilderij aan. gs ter vaststelling zal worden aange boden. Zoals bekend hebben gedeputeerde staten besloten om een collectie beel dende kunst, „representatief voor wat op dat gebied momenteel in Zeeland wordt gedaan", te laten samenstellen. Deze collectie zal in Brugge en Middel burg worden tentoongesteld. Naar an dere expositiemogelijkheden wordt nog gezocht. Op advies van de Zeeuw se Culturele Raad hebben gs een ju ry benoemd die los van Zeeuwse bindingen en met een oog op wat lan delijk gebeurt deze collectie moet samenstellen en die tevens de opdracht is gegeven uit de inzenders tot de leeftijd van 35 jaar de vrouw of man te kiezen, die in aanmerking komt voor de culturele aanmoedigingsprijs van de provincie. Deze jury bestaat uit de heren H. Vis ser. directeur van de Nederlandse Kunst Stichting, phil. drs. Hans Rede- ker, kunstrecensent van NRC-Handels- blad en Lambert Tegenbosch, kunstre censent van De Volkskrant. Ambtshal ve secretaris is de heer J. J. de Rey, hoofd van het bureau cultuurzaken van de provincie. Een groot aantal Zeeuwse kunstenaars zet zich nu af tegen de bij de jurering gevolgde procedure. Bij die werkzaamheden is de heer Re- deker niet aanwezig geweest. Hij bleek eerst om redenen van gezondheid niet in staat op tijd te Middelburg te zijn; toen die bezwaren waren weggenomen werd meegedeeld dat hij intussen met vakantie was. De heer De Rey heeft voornamelijk door het vele extra werk dat hij had in verband met de presentatie van het Liedboek voor de Kerken, niet de volle tijd aan het bij wonen van de jurering kunnen wijden. In zijn plaats is aanwezig geweest de heer De Meurichy, ter griffie toege voegd ambtenaar aan de heer De Rey. Voorts is ook aanwezig geweest de heer H. W. Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad. 'Vmtleeime De kunstenaars verwijten de heer Koch bij afwezigheid van Hans Redeker als derde jurylid te zijn opgetreden, al thans de juryleden Visser en Tegen bosch op ontoelaatbare wijze te heb ben beïnvloed. Verschillende kunste naars hebben gs inmiddels per brief van hun ongenoegen kennis gegeven; er is ook een schrijven van het bestuur van de Zeeuwse Kunstkring naar gs onderweg. De grootste grief van de kunstenaars is dat de manier waarop de jury te werk is gegaan niet borg kan staan voor een aanvaardbare representatie van wat. in Zeeland op het gebied van de beelden de kunsten gebeurt. De héér Koch zou teveel een persoonlijke voorkeur voor stijl en personen hebben doorgedreven waardoor niet 'het gezicht van Zeeland' maar het gezicht dat Koch Zeeland wil laten trekken 'naar voren komt'. Men heeft op die representatiefor mule. die volgens de kunstenaars een veelvormigheid inhoudt, ingezonden en men wilde ook op die formule ge jureerd worden. Vooral in de Zeeuwse Kunstkring waar praktisch niemand toegang tot tie col lectie werd verleend, is 'de klap' hard aangekomen. Er is deze week tijdens een vergadering lang en breed gespro ken met de brieven aan gs als resul taat. In de Zeeuwse Kunstkring is de heer Koch een duidelijke antistemming te-' gen de aangesloten kunstenaars ver weten en een te gemakkelijk 'weglo pen' met wat zich als nieuw en mo dieus voordoet. Men neemt het de hen Koch bijzondei" kwalijk dat hij als di recteur van de ZCR aanwezig is weest bij een beoordelingszitting waar hij volgens de ZKK niets te ma ken had. «umuerk De heer Koch verzet zich tegen de I» wering dat hij medebeoordeeld of rit juryleden beïnvloed heeft. „Dat is pertinent onjuist. Ik ben wei aanwezig geweest, was benieuwd naar de reacties van de mensen en heb e: bij gebrek aan mankracht em; administratief en sjouwwerk verricht Ik heb een minimale achtergrond^ formatie verstrekt en dat is heel we anders clan zitten smoezen met de Ju ry. In het geval van Antoine Mes, i; men beslist bij de collectie wilde hei ben. maar van wie slechts één öerij aanwezig was heb ik gezegd dr. zijn overig werk uit de laatste perioj dienovereenkomstig was. En dat is dr. alles geweest. Mes overigens lid ra de ZKK is in de collectie opg men". De heer Koch hoopt dat de zaak nenkort aan de orde wordt ges tijdens een vergadering van de 5 „Ik heb trouwens ook de verwachtio; dat zoiets zal gebeuren. Met name dt heer Messer, lid van de raad, heelt mij fel aangevallen, echter op beslist onjuiste gronden. Ik heb de beoorde ling niet in een bepaalde richting ge leid. Ik hoop dat al cleze zaken wor den uitgesproken. Aaii ondergrondse verdachtmakingen heb ik niets. Het was duidelijk dat hij welke beoordeling ook provinciale en plaatselijke groot heden zouden struikelen. Dat is ge beurd en nu wordt het zeer op deze manier afgereageerd, terwijl er vat mijn kant niets onregelmatigs is uit gegaan". Volgens de heer De Rey, secretaris, ls alles volgens het plan van de provincie en de richting van de Zeeuwse Cultu rele Raad uitgevoerd. .Alleen de her Redeker ontbrak, dat is alles. De herei De Meurichy en Tegenbosch hebben mij met klem verzekerd dat va medeheoordelen van de heer Koch volstrekt geen sprake is geweest. Vrij dag heb ik nog een rapportage-bespre king met de heer Tegenbosch en da hoop ik dat dinsdag het college gs zowel voor de aanmoedigingsprijs als voor de collectie tot een kan komen, uiteraard op advies van de juryleden Visser en Tegenbosch" De heer Messer. lid van de ZCR, v klaarde desgevraagd dat de zaak no? vandaag donderdag aan de orde komt tijdens de vergadering van de agendacommissie. "'vallers Aan de inzending voor de 'Zeeuwse Collectie' is deelgenomen door 75 kun stenaars met te zamen 227 werkstuk ken van te zamen 25 kunstenaars, zo- houdt in een verzameling van 57 wer ken van tezamen 25 kunstenaars, zo dat 50 inzenders zijn 'afgevallen'. De heer De Rey kon de namen van de rolijvei"s' nog niet noemen. Voor zover onze inlichtingen reiken zijn daar in elk geval bij mevrouw Bles te Ove- zande. Peter van Beveren te 's-Graven- polder, Antoine Mes te Middelburg Sander Littel te Oudelande, Guido Metsers te Middelburg, Jan Haa: Vlissingen en A. van Leeuwen te Sou burg. Alle inzenders uit de Zeeuwss Kunstkring met uitzondering van Van Beveren en Mes zijn afge wezen. Afgewezen is ook Jan Bruëns, te Eede. die eind dit jaar in het Stede lijk Museum te Amsterdam exposeert KANTONGERECHT TERNEUZEN HOORT 8 JUNI WINKELIER VERSPREIDING ONVOLDOENDE TERNEUZEN Er zit weer bewe ging in het langslepende conflict tus sen ruim 30 winkeliers uit Terneuzen en het reclamebureau Polyreclame uit Arnhem over de verspreiding van een huishoudkasboek, Het kantongerecht Terneuzen hoort vrijdag 8 juni in besloten zitting vertegenwoordigers van het electrotechnisch bedrijf Van Baal, dat indertijd door Poly voor de rechtbank is gedaagd om de beschul digingen aan het adres van het recla mebureau waar te maken. Het is op dit moment niet duidelijk wanneer de kantonrechter uitspraak doet in langdurige geschil. Het rumoer rond het huishoudkas boek ontstond in 1971. Een aantal winkeliers uit Terneuzen ging toen met Poly in zee voor een reclame-1 project. Poly zou over een periode van 2 jaar 480 nieuwgevestigde gezins hoofden in de kern Terneuzen een huishoudkasboek met voordeelcou pons van plaatselijke zaken bezorgen. De winkeliers bedongen daarvoor prij zen die varieerden van 80 tot f 100 per 60 bezochte adressen. Aan de contacten tussen Poly en de zakenmensen kwam abrupt een einde, toen de middenstanders ontdekten dat ze geen waar voor hun geld kregen. De verspreiding liet te wensen over, de boekjes zagen er anders uit dan was bedongen en in een aantal geval len zaten er in plaats van de beloofde 30 maar 15 voordeelcoupons in. Voor de zakenmensen vormde dat aanlei ding om Poly direct de dienst op te zeggen en geen enkele rekening te voldoen. Het Arnhemse bureau liet het er niet bij zitten en daagde één van de bedrijven, Van Baal, voor het kantongereoht. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden met eerst nog hier en daar een bui. Tileest gematigde wind uit zuidwest tot west. Maxi mumtemperaturen van 15 graden 3an zee tot omstreeks 18 graden in het binnenland. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: Eerst zonnig en vrij warm. Later regen of onweersbuien- Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 5 tot 16; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 8; min. temp.; 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Normalen voor 26 tot 30 mei: min. temp. max. temp. Den Helder 10 16 Vlissingen 11 17 Eelde 8 18 Vl.v. Zd.-Limb. 9 19 De Bilt 9 19 Gemidd. over Ned. 9 18 ZON EN MAAN 25 mei Zon op 04.33 onder 20.42 Maan op 01.12 onder 12.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2