PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRIJSSTIJGING IN APRIL 1,7 PROCENT Delftse experimenten voor ontzilting van het Zeeuwse Meer zijn bijna rond In eerste 4 maanden met 4 pet omhoog KARL CARSTENS NIEUWE FRACTIELEIDER CDU Nixons herverkiezingscommissie werd vanuit het Witte Huis gedirigeerd de krant van zeeland Vandaag in da krant... DODE EN 47 GEWONDEN DOOR AANSLAG ANARCHIST IN MILAAN Consequente Barend Het schuim der eeuwen Pagina 2 216e jaargang - nummer 117 Vrijdag 18 mei 1973 den HAAG (ANP) De prij zen voor levensonderhoud zijn in april met 1,7 procent geste gen, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek bere kend. Dit houdt in dat de prijs stijging tot dusver dit jaar 3,7 procent bedraagt. Het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie liep op van 126,7 medio maart tot 128,8 medio april. De prijs stijging van 1,7 procent schrijft het CBS vooral toe aan de huurverhoging 0,6 procent en aan de kleding- prijzen 0,4 procent. Andere prijs stijgingen: brood, aardappelen, groen ten, vlees, margarine, eieren, huis- houdtextiel, schoeisel, benzine en va- lcantletarieven in binnen- en buiten land. De vakantietarieven worden één keer per jaar in april in de prijsindexcijfers verwerkt. De verho ging van de ziekenfondstarieven van januari zijn om technische redenen eerst nu verwerkt. In verband hiermee zijn de indexcijfers van janu ari, februari en maart herzien. De kledingprijzen die bij het indexcijfer voor april een rol speelden zijn geba seerd op het zomerpakket. Het cijfer van maart, steunde nog voor een deel op het winterpakket. De gedeeltelijke pakketwijziging bracht een stijging van het totaalindexcijfer van 0,3 pro cent teweeg, aldus het CBS. Een ver gelijking van 12-maandsgemidaelden met die van een jaar daarvoor geeft te zien dat de prijsstijging al geruime tijd een stabilisatie vertoont op rond 7,8 procent.. Jan 72 - dec 72 tov jan 71 - dec 71 7,8 procent, febr 72 - jan 73 tov febr 71 - jan 72 7,8 procent, mrt 72 - febr 72 tov mrt 71 - febr 72 7,8 nrocent, apr 72 - mrt 73 tov apr 71 - mrt 72 7,7 procent, mei 72 - apr 73 tov mei 71 - apr 72 7,7 procent. De Indexcijfers geven het prijsverloop weer van een pakket goederen PVDA-FRACTIE: KABINET MOET STRAK PRIJSBELEID VOEREN DEN HAAG (ANP) De tweede-kamerfractie van de Partij van de Arbeid is, na de publikatie van het jongste prijsindexcijfer, in haar mening versterkt, dat het kabinet-Den Uyl een strak prijsbeleid moet voeren. „De stijging van het cijfer vindt de fractie onrustbarend", aldus heeft een woordvoerder van de fractie donderdagmiddag meegedeeld. De PvdA-fraetie verwacht, dat de regeringsverklaring van het kabinet-Den TJyl. die op maandag 28 mei wordt afgelegd, heel duidelijk zal zijn over het prijsbeleid. „Het kabinet zal zonodig dieper ingrijpende maatregelen moeten nemen dan de nu geldende prijscalculatiebeschikkifig, gelet ook op de duidelijk gestegen winstmarges van vele bedrijven", aldus het standpunt van de PvdA-fractie. zen straks doorwerkt in de prijzen van de eindprodukten voor de consument, dan is het niet onmogelijk dat het prijsniveau in ons land dit jaar sterker stijgt dan was verwacht en dat de prognose van het Centraal Planbureau voor de prijsstijging in het Jaar '73 dus wordt overtroffen, aldus de directeur het Centraal Planbureau. diensten, zoals dit in 1969 werd aange schaft door werknemers-gezinnen met een bruto jaarinkomen van maximaal f 16.000 (bestaande uit vier personen). Planbureau De stijging van het prijsindexcijfer met 1,7 procent per 15 april is het Cen traal Planbureau niet tegengevallen. Deze stijging beantwoordde ongeveer aan onze -erwachtingen, aldus de di recteur van het Centraal Planbureau, prof. C. A. van den Beid. Hij herinnerde eraan dat de grootste prijsstijging zich gewoonlijk in de eer ste helft van het jaar voordoet en dat bij de prognose van het Centraal Plan bureau rekening was gehouden met van te voren vaststaande prijsstijgin gen, zoals de huurverhoging per 1 april jl. en de overschakeling op het zomerpakket kleding, die ook gewoon lijk hogere prijzen met zich brengt. Wat het Centraal Planbureau wél te genvalt is de omvang van de prijsstij ging ot> de wereldgrondstoffenmark- ten in "dit jaar tot nu toe. De invoer prijzen van grondstoffen zijn sterker gestegen dan was verwacht. Dat was voor het CPB een grotere verrassing dan de stijging van de prijsindex met 1.7 pet in de periode van 15 maart tot 15 april. Als de stijging van de grondstoffenprij- Konsumenten Kontabt Het Konsumenten Kontakt verwacht dit jaar een prijsstijging van 7,5 tot 8 procent, evenveel als in 1972. De prijs stijging tot dusver is vrijwel even groot als in 1972, bovendien zijn een aantal prijsstijgingen (melk, margarine, elek triciteit) nog niet in het indexcijfer verwerkt en staan andere te wachten (benzine, PTT-tarieven). De prijzen van- voedingsmiddelen, vooral van vlees, zullen blijven stijgen, zo zegt het Kon sumenten Kontakt in een commentaar op het prijsverloop in april. De orijsstijging mede veroorzaakt door het EEG-beleid. moet ook in EEG-verband worden aangepakt, zo vindt het Konsumenten Kontakt. Het vraagt zich af of de regering niet kan komen tot maximumprijzen voor pro- aukten die nu niet onder de prijsmaat regel vallen. Het kontakt wijst er op. dat in België de aardappelprijzen aan maxima zijn gebonden. Hoogleraar versloeg Schroder en Von Weiszacker 'Van onze correspondent) BONN De oppositie in West- Duitsland wordt voortaan ge leid door een keurige hoogle raar, die een nieuweling is in het parlement. In een korte strijd om de opvolging van Rai nier Barzel versloeg prof. Karl Carstens, afgevaardigde voor het Oostzee-eilandje Fehmarn, zijn beide tegenstanders met onverwacht gemak. Drie kandidaten ivaren er donder dagmiddag voor de functie aan het hool'd van de grote CDU-CSTJ-fractic in de Bondsdag, die Raïner Barzel tien jaar lang heeft uitgeoefend. Het waren (een merkwaardig toeval?) alle drie protestanten. Gerhard Schroeder, de 62-jarige veteraan, kreeg slechts 26 van de 219 afgegeven stemmen. Ri chard von Weizsaecker, de kandidaat man de wat progressieveren, kreeg er 58. Carstens boekte 131 stemmen. Omdat hij eind vorig jaar lid werd van de Bondsdag, heeft Karl Carstens pas laat zijn hart kunnen luchten over de Ostpolitik van de regering-Brandt. Maar de opgespaarde en goed samen gevatte kritiek, met autoriteit voorge dragen, kon nu des te meer indruk maken op zijn allang in clichés ver vallen politieke vrienden. Kraakwet TIJDENS een hoorzitting over minister Van Agts anti-woning- kraakwet in de tweede kamer is felle kritiek op het ontwerp en op het huisvestingsbeleid losge komen. (pag. 3) Jsiand BRITSE vissers hebben uit pro test tegen de huns inziens te ge ringe bescherming door de Britse marine de IJslandse viswateren verlaten- (pag. 13). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4,5,7 en 9 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,13 en 19 Sport op pag. 14 en 15 Radio en televisie op pag. 17 Financieel nieuws op pag. 19 Ineens was Karl Carstens, 58-jarig afgevaardigde voor het eiland waar zijn voorouders leefden, na de recente parlementsdebatten over de buiten landse politiek de ster in een hope loos met personeelsproblemen kam pende CDU- Zijn eerste reactie, toen men hem als mogelijk opvolger van Barzel noemde, lag eigenlijk voor de hand: „Op deze post hoort een in het parlementaire leven ervaren man". Het feit dat Carstens een nieuwe ling is, geldt echter alleen voor het parlement. Hij heeft grote ervaring in de Bonner politiek: staatssecretaris van buitenlandse zaken en van defen sie (beide keren onder de nu door hem verslagen minister Schroeder), chef van de Bondskanselarij onder Kiesinger. Hij leverde indertijd, na mens Bonn, zijn bijdrage aan het ontstaan van de Europese Gemeen schappen. In 1965 probeerde hij voor Schroeder om met de Russen lot een verklaring over het wederzijdse afzien van geweld te komen, Carstens, tegelijk de verlegenheidsop lossing en de nieuwe hoop van de CDU, is sinds 1960 professor in het Europese recht aan de Keulse univer siteit. Hij heeft rechten en politieke wetenschappen gestudeerd in Duits land, Frankrijk en Amerika. Na de oorlogsperiode (het handhoek voor de Bondsdag meldt kortweg: „1939-1945 soldaat") was hij tot 1949 advocaat in Bremen. Daarna zond de kleinste stad-staat hem als gevolmachtigde naar de provisorische hoofdstad van (Zie slot pagina 3 kolom 1) MILjUIN Omstanders en poli tiemensen verlenen hier eerste hulp aan vier slachtoffers van de explosie voor het politiebureau in Milaan. Publiek probeerde dader te lynchen MILAAN (AFP, RTR, UPI) In Milaan zijn donderdag bij een anarchistische aanslag een vrouw van 23 jaar gedood en zevenenveertig mensen gewond, van wie er zes in leevnsgevaar verkeren. De aanslag was vol gens de politie deze keer het werk van een anarchist, de 40- iarige, gearresteerde, Gianfran- co Bertoli. Sertoli pleegde de aanslag door het ooien van een handgranaat kort na dat in het hoofdcommissariaat van oolitie in Milaan door minister van binnenlandse zaken Mariano Rumor, :en horstbeeld was onthuld van com missaris Luigi Calabresi die een jaar geleden werd vermoord toen hij be zig was met een onderzoek naar de activiteiten van extreem links in Ita lië. De politie greep Bertoli toen het pu bliek op het punt stond hem te lyn- ;hen. De overleden vrouw was ernstig gewond,maar ze overleed kort na aankomst in een ziekenhuis. In Sofia, de hoofdstad van Bulga rije, vergadert de militaire raad van het verenigd opperbevel van de landen van het Pact van Warschau. De bijeen komst valt samen met de viering van het 18-jarig bestaan van het pact- De voor vandaag door de Italiaanse vakcentralen afgekondigde algemene staking is afgelast. Ze was bedoeld om de eisen voor onderwijshervor ming kracht bij te zetten, maar de regering kwam de leerkrachten don derdag een eindweegs tegemoet. AKKOORD IN LIBANON BEIROET (UPI-AFP) Libanese Palestijnse vertegenwoordigers hebben! donderdag 'volledige overeenstemming' I bereikt over nieuwe voorwaarden voor, de aanwezigheid van de Palestijnse! verzetsstrijders in Libanon, zo deel-) den officiële kringen in Beiroet mee. Volgens de officiële kringen garande ren de nieuwe voorwaarden Libanon's soevereiniteit en de zekerheid voor de Palestijnse revolutionairen. De bijzon derheden van de overeenkomst zijn niet bekendgemaakt. In Beiroet verschijnende kranten had den geschreven dat de Sowjet-Unie er bij de Palestijnen op had aangedron gen hun geschillen met Libanon bij te leggen, om het risico van een Israëli sche aanval op Zuid-Libanon te ver mijden. Aboe Zaimm, de militaire commandant van El Fatach in Libanon die de Pa-l lestijnen op het overleg met Libanon vertegenwoordigde, verklaarde toen hij uit de conferentiezaal kwam dat men het over alle aan de orde gekomen kwesties eens geworden was. UIT EERSTE WATERGATE-VERHOREN BLIJKT: (Van onze correspondent) WASHINGTON De eerste ronde van het senaatsonderzoek naar de Watergate-affaire diende voornamelijk om de gezagsverhoudingen binnen het Witte Huis en in het herverkiezingscomité van de president vast te stellen. Onder scherpe vragen van de senatoren kwam vast te staan dat de herverkiezingscommissie vanuit het Witte Huis werd gedirigeerd, en dat John Mitchell, toen de ze nog minister van justitie was, grote politieke bevoegdheden uitoefende in verband met de ver kiezingscampagne. De verhoren begonnen in een at mosfeer van grote ernst. Voorzitter, senator Sam Ervin, zei dat de beveili ging van het Amerikaanse democrati sche systeem op het spel stond. „Toen er in het kantoor van de Democraten werd ingebroken, zei hij. werd er in wezen in het huis V3n iedere Ameri-: kaan ingebroken". Hij zei dat de ge-i beurtenissen die aan het licht zijn gekomen een zwarte schaduw over het land hadden geworpen, en dat de regering zo goed als lamgelegd was. Vice-voorzitter, senator Howard Ba ker, zei dat het onderzoek ten doel had om een grote schoonmaak te houden voor de ogen van de wereld. Hij had het over een nationale cathar sis. en zei dat alle aanwijzingen van getuigen opgevolgd zouden worden waar het spoor ook heen mocht lel den. Dit was kennelijk om te suggere ren dat men, indien nodig, ook bereid was tot het ovale kantoor van de president zelf door te dringen- Senator Lowell Weicker zei dat de inbrekers „tot op een meter na" hun doel hadden bereikt om het verkie- (Zie slot pagina 3 kolom 4) NIEUW WATERLOOPKUNDIG LABORATORIUM 'ONDERZOEKT' OOK BAALROEKKANAAL PROEVEN MET MODEL VAN DE OOSTERSCHELDE (Van onze Haagse redacteur) DELFT Over enkele maanden worden in het nieuwe waterloopkun dig laboratorium in Delft de experi menten afgerond, waaruit moet blij ken hoe met behulp van een spuisluis in de Oostersclieldedam het toekom stige Zeeuwse Meer kan worden ont- zilt. Met een model van de Ooster- schelde worden momenteel proeven gedaan om vast te stellen hoe het zoute watér geleidelijk uit de Ooster- schelde kan worden gehaald door in de Oosterscheldedan- een spuisluis te bouwen, die is voorzien van een schuif, (lie men op grote diepte ge deeltelijk kan openen. Bij de experimenten gaat men uit van een gesloten Oosterschelde, waar in geregeld Rijnwater terechtkomt, zo dat de bovenste laag van het toekom stige Zeeuwse Meer zoet wordt. Men bekijkt nu in het waterloopkundig laboratorium hoe men het zwaardere en dus dieper gelegen zoute water ook uit de diepe troggen van de zeearm, langzaam in de Noordzee kan laten verdwijnen door de schuif in de spuisluis op grote diepte gedeeltelijk te openen. De nagebouwde Oosterschelde is ge- bouwd in de zogenaamde zout-zoethal van het waterloopkundig laboratori um. In die hal zal koningin Juliana volgende week dinsdag de officiële opening verrichten van het nieuwe gebouwencomplex van het Waterloop-' kundig Laboratorium, dat- bestaat uit een getijdemodel van Rijnmond, een, windgolfgotengebouw, een zout-zoet- hal, een hoofdkantoor en een aantal I magazijnen. Ter gelegenheid van die opening werd donderdag in het labo ratorium een persconferentie gehou den, waarop ook werd aangekondigd, dat op 24 en 25 mei een symposium wordt gehouden onder de titel „Wa- terloopkunde in dienst van industrie en milieu". In de zout-zoethal, een onderdeel van het laboratorium, dat al weer en kele jaren oud is. werden ook de experimenten gedaan om vast te stel len hoe de Kxeekkraksluizen kunnen worden benut als zoutkering tussen het zoute Antwerpskanaal en het lager gelegen en in de toekomst zoete Zeeuwse Meer Men heeft de oplos sing daarvoor gevonden in een sys teem, waarbij eerst het zoute water uit het Antwerpskanaal in de schut- kolk wordt vervangen door zoet wa ter. Omgekeerd wordt hetzelfde sys teem toegepast om te voorkomen, dat veel zoet water verloren gaat in het Antwerpskanaal. halhoek Een derde belangrijk onderzoek, dat in het nieuwe laboratorium voor een Zeeuws project wordt gedaan is dat voor het Baalhoekkanaal. Met model len test men in de zout-zoethal van het laboratorium nit hoe de stroom op de in het Baalhoekkanaal te bou wen sluis kan worden verdeeld. Directeur van het Waterloopkundig! Laboratorium, ir- J. E. Prins zette donderdagmorgen tijdens de perscon ferentie uiteen, dat het laboratorium zowel voor de overheid als in de particuliere sector werkt, in en buiten Nederland. Een zeer belangrijk deel van het werk wordt gedaan in op dracht van de rijkswaterstaat, die in geld gerekend voor 70 procent van de bezigheden zorgt. Vijftien procent van de opdrachten komt direct of indirect uit het buitenland. De secretaris van het comité, dat het symposium over waterloopkunde heeft voorbereid, ir. K- a'Angremond maakte tijdens de persconferentie dui delijk, dat milieuvraagstukken op het symposium ruime aandacht zullen krijgen. Hij stelde in een korte uiteen zetting, dat men zowel het milieu als de industrie kan dienen in het water loopkundig onderzoek. H'v fiantlijn [et vertrek van mr. Ba rend Blesheuvel uit de actieve politiek heeft met name in de AH partij nogal opschudding veroorzaakt: er zijn daar pogingen onder nomen om de oud-premie» voor het politieke lied rijf te behouden, want men wil hern graag in de kamer zien. Voor die eer heeft de oudpre mier echter bedankt, hij ziet op dit ogenblik geen enkele aanleiding om weer actief aan de politiek te gaan deelnemen, al blijft hij lid van de AR. Sommigen in deze partij betreuren dat Biesheuvel deze houding aan neemt. Zij vinden dat hij de exponent is van een bepaalde denkrichting bin nen de AR en menen dat die het beste door Blesheuvel zelf in het parlement kan worden vertolkt. De aanhangers van deze opvatting wijzen er tevens op. dat de beeldvorming rond de oud-mi nister-president zo gunstig is geweest dat er bij de verkiezingen van een 'Ba rend-effect' kon worden gesproken. Op grond van deze overwegingen betogen zij dat Biesheuvel moet terugkomen. We geloven dat deze opvattingen niet stoelen op de politieke rea liteit van vandaag. Wat is namelijk die realiteit? Dat de meerderheid van de AR-fractie het mede mogelijk heeft gemaakt dat er een kabinet-Den Uyl tot stand kon komen. Anders gezegd: de lijn-Aantjes heeft het gewonnen van de lijn-Biesheuvel. En het gaat daarbij niet om zomaar een verschilletje van een paar millimeters, het betreft hier een principieel andere beoordeling van de politieke situatie in Nederland, zo als die was ontstaan na de verkiezin gen en tijdens de kabinetsformatie. Die beoordeling heeft het optreden van Biesheuvel bepaald: hij koos een andere koers dan Aantjes en de zijnen. Daarbij speelde ongetwijfeld de persoonlijke betrokkenheid van Biesheuvel bij dit alles een belangrijke rol. Begrijpelijk het beleid dat hij met zijn kabinet had gevoerd was in feite bij de verkiezin gen in de beoordeling betrokken. Ster ker nog: hij zelf mede oorzaak van de kabinetscrisis was in het geding. Toen zijn partij bij de verkiezingen het goed gedaan bleek te hebben, be tekende dat voor hem lijstaanvoer der een persoonlijke overwinning. Wanneer in een dergelijke situatie een kamerfractie vervolgens een andere weg inslaat dan haar voorzitter, dan is het moment voor die voorzitter aan gebroken de consequenties daarvan te overwegen. Ongetwijfeld speelt in dit geval de persoonlijke geraaktheid van Bies heuvel mede een rol, maar daar heeft de buitenwereld niets mee te maken. Voor die buitenwereld is slechts rele vant wat de politieke ethiek in een dergelijke stelling voorschrijft. Nu is de politieke ethiek op dit stuk van za ken in Nederland niet erg sterk ont wikkeld: in dit opzicht zijn er in dit land toestanden mogelijk gebleken die in buitenlandse democratieën ondenk baar zouden zijn. Luns is daarvan het klassieke voorbeeld. Hij ontwierp een Nieuw-Guinea-politiek die niet alleen in het Nederlandse parlement moes: worden beoordeeld, maar ook door de Verenigde Naties. De bewindsman ver zekerde zijn collega's in het toenmalige kabinet dat zij zich geen zorgen hoef den te maken: zijn plan zou het wis en waarachtig wel halen. Het tegen deel bleek waar: Nederland moest Nieuw-Guinea overdragen aan Indone sië. Na een dergelijke nederlaag is het vanzelfsprekend dat de minister, die zich fel tegen deze overdracht heeft verzet, zijn ontslag indient en memoi res gaat schrijven. Niet echter in Ne derland: Luns schakelde eenvoudig om en was de eerste die bij Soekarno thee ging drinken. Dat kan in de Neder landse politiek: het is er niet altijd gebruik dat politici wier plannen op overtuiging gebaseerd worden verworpen, uit eigen beweging heen gaan. Nee, zij wijzigen hun plannen, passen die aan de nieuwe situatie aan en blijven zitten. Na het Suez-avontuur in de Engelse politiek verdween Antho ny Eden terecht van het politieke to neel, in Nederland werd Luns na zijn Nieuw-Guinea-misluklring tot verbazing der beschouwers de populairste minis ter. In dit licht gezien is er alle reden respect te betuigen voor de houding van mr. Biesheuvel. Hij heeft de strijd in zijn fractie en in rijn partij op dit ogenblik althans verloren; een andere opvatting die van Aantjes en de zijnen heeft gewonnen, Daar uit trekt Biesheuvel de enig mogelijke consequentie: hij vertrekt uit de ac tieve politiek. Terecht. Het is absurd van hem te verlangen dat hij vrien delijk gaat doen over een kabinet, dat geleid wordt door de vroegere oppo sitieleider die hem te vuur en te zwaard heeft bestreden: een dergelijke elasticiteit zou een rechtzinnig calvinist en dat wil Biesheuvel vrezen elke geloofwaardigheid doen verliezen. De AR-leden, die er bij hem op hebben aangedrongen te blijven, hebben bij het verkeerde adres aangebeld: als tij het niet met het beleid van de AR- kamerfractie eens zijn, dan moeten ze niet Biesheuvel terug in de kamer wil len, maar langs de geëigende weg. via de partijkanalen, met hun fractie spre ken. Blesheuvels houding is de enig juiste op ait moment, ook met he: oog op de politieke stabiliteit. Nu zijn frac tie een andere weg is gegaan dan hij wilde, heeft hij daaruit de enig mo gelijke consequentie getrokken. Daar mee heeft hij meer bijgedragen tot ie politieke duidelijkheid dan diegenen die hem terug in de kamer wilden hebben. Mooie Barend is consequente Barend gebleken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1