PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT METAAL-CAO IS NU ROND Skylab onbewoonbaar door hitte Dolfinarium 'Dolfirodam' van Rotterdam overgevaren naar de Grevelingen Problemen binnen dag opgelost Nixon: ingrijpende hervorming van de verkiezingsprocedure de krant van zeeland Vakanties ZUIDAFRIKAANSE MINISTER NIET NAAR NEDERLAND Sabotage, spionage en andere misbruiken voorkomen NASA NEEMT HAASTIG PROEVEN MET DOOR DRIE ASTRONAUTEN AAN TE BRENGEN ZONNESCHILD Vandaag in de krant... Sabotage Examens GEDEPUTEERDE A. L. VAN GEESBERGEN VERRICHT OPENING VOORDEEL VAN VESTIGING BIJ BROUWERSDAM: PARKEERPLAATS Inleressanic stelling Kardinaal onder stoom Pagina 2 216e jaargang - nummer 116 Donderdag 17 mei 1973 (Van onze redactie economie) DEN HAAG De metaal- en elektrotechnische industrie hebben weer een cao. Precies 14 weken nadat het overleg werd afgebro ken na een groot aantal vergaderingen, kwam alles nu rond bin nen één dag. In de tussenliggende tijd tussen afbreken en over eenkomst zijn er tientallen stakingsacties geweest, zijn NVV en NKV uit alle overlegorganen waar men met werkgevers te maken had, getreden en sinds een week daarin weer teruggekeerd, na dat men van de industriebonden had gehoord dat alles weer koek ec ei was. j)e grootste bijdrage van onze kant an het gesprek is geweest, dat we conflictsituaties zoals die zich de afge lopen maanden hebben voorgedaan, niet meer wensen", aldus werkgevers- Toorzitter A. Prins. Zowel de indus triebonden, de Unie BLHP, de NBT ils de werkgevers verklaarden, dat zij het pakket waarover nu overeenstem ming is bereikt, met overtuiging voor goedkeuring bij de leden zullen voor dragen. Sinds 1 januari 1973 betalen de werkgevers reeds loon- en salarisver hogingen, gebaseerd op een verhoging van 1,25 procent plus 20 gulden per maand. Hieraan wordt nu toegevoegd, dat het minimum dat uitbetaald zal worden per 1 januari f38,75 per maand of f465,- per jaar zal bedra gen. De toe te passen herberekening zal medio juli worden uitbetaald. Wat betreft de prijscompensatie hebben de onderhandelingsdelegaties zich bij het zogenaamde Haagse Akkoord aangslo- ten. Overeengekomen is nu dat de vloer in de prijscompensatie per juli 1973 en per 31 december 1973 f156,- per procent zal bedragen, wat neerkomt op 13 gulden maand. Studie Werkgevers en vakbonden zullen een gezamenlijke studie laten verrich ten over de hanteerbaarheid van een functieclassificatiesysteem voor alle groepen die nu buiten de cao vallen. Deze stuclie moet gereed zijn, als men met de onderhandelingen voor de cao voor 1974 begint. De afspraak houdt in, dat men bekijkt welke groepen alsnog onder de werkingssfeer van de cao gebracht kunnen worden. Werkge versvoorzitter Prins zei, dat hij de reeds bestaande contacten met de Ne derlandse Centrale van Hoger Perso neel zal bestendigen, hoewel hij nog geen duidelijkheid heeft hoe het hoger personeel zich in de sector van de De delegaties bereikten overeen-1 stemming over het feit, dat in de caoj nu wordt bepaald, dat een onderne-! ming verplicht is om ieder jaar een sociaal jaarverslag uit te brengen, waarin aandacht wordt besteed aan zaken zoals promoties, ontslagen, de positie van oudere werknemers. Bo vendien is afgesproken dat het zoge naamde hedrijvenwerk zal worden toegelaten en dat degenen die namens de vakbonden in die bedrijven optre-j den rechtsbescherming genieten. De vakanties zijn uitgebreid van 18 tot 20 dagen. Daarboven komen nog extra aagen voor dienstjaren en leef tijd. Voor het terugbrengen van de werktijd naar 40 uren per week, zoals in het Centraal Akkoord is overeenge-| komen, heeft men twee alternatieven] opgenomen. Bedrijven mogen in twee DEN HAAG Minister van ver keer en waterstaat, Weslerterp en zijn staatssecretaris Van Huiten, werden gistermorgen van hun de partement naar het congresge bouw gebracht met een T-Ford uit 1917, ter viering van het 25-jarig bestaan van de NOB Wegver voerJ. De minister probeert even hoe het aanvoelt op de 'bok', zijn staatssecretaris Van Huiten slaat de motor aan. fasen de werktijd gaan verkorten en terugbrengen tot 41.15 uur op 31 de cember 1973 en tot 40 uur op 31 december 1974. Men mag echter ook ineens de 40-urige werkweek invoeren, maar dan pas op 1 juü 1974. De vakantietoeslag is verhoogd van 7.4 tot 8 procent. De minimum-vakan tietoeslag die zal worden uitbetaald, is 1296 gulden voor iedere werkne mer. De delegaties zijn voorts over eengekomen dat het wettelijkmini- mumloon ook zal worden uitbetaald aan werknemers, jonger dan 23 jaar Vakbonden en werkgevers zullen in de komende tijd gezamenlijk een studie verrichten over het totale vraagstuk van de pensioenen. Na de vakantie dit jaar zal de Raad van Overleg Metaalnijverheid he! vraagstuk van de jeugdigen aan de orde stellen. Een speciale commissie zal tevens het vraagstuk van de kop pelbazen gaan bestuderen, omdat de industriebonden van mening zijn da: het koppelbazenprobleem hier en daar weer de kop opsteekt. Bovendien zal deze commissie aandacht gaan schen ken aan de speciale problemen van de. buitenlandse werknemers. mr. van der stoel MINISTER VAN DER STOEL HEEFT GEEN TUD DEN HAAG De nieuwe minister van buitenlandse zaken, mr Max der Stoel, heeft zijn Zuldafrikaanse collega voor volkshuisvesting. J J. Loots, gevraagd bij zijn rondreis door Europa Nederland over te slaan. De woordvoerder van het ministerie ver klaarde woensdag dat de minister, in verband met de voorbereiding van de regeringsverklaring, die eind mei wordt uitgesproken, geen kans ziet tijd vrij te maken voor buitenlandse bezoekers. Minister Loots, die behalve volks huisvesting ook ruimtelijke ordening en statistiek onder zijn hoede heeft, was aanvankelijk van plan het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Den Haag te bezoeken. Men had daar voor zowel oud-minister Udink als oud-minister Schmelzer benaderd. De brieven arriveerden echter op een ogenblik dat de kabinetswisseling al vaststond. Minister Van der Stoel heeft zijn besluit om Loots niet te ontvangen dan ook om praktische redenen en niet op principiële gronden geno men. WASHINGTON (RTR, UPI) President Nixon heeft woensdag het Amerikaanse congres dringend verzocht, een nationale commissie bestaande uit vertegenwoordigers van beide partijen te vor men, die ingrijpende hervormingen moet opstellen voor de verkiezingsprocedure opdat sabotage en spionage en andere misbruiken van het Amerikaanse politieke stelsel onmogelijk worden ge maakt. De Amerikaanse president zinspeelde niet op de Watergate-zaak, die zijn bewind op de grondvesten beeft doen schudden. Hij zei wel, dat de commis sie methoden en mameren moet be studeren waanioor kwalijke praktij ken worden uitgesloten. Zo zon de oommissie moeten nagaan hoe ge weldpleging en dreigementen met ge weldpleging, politieke sabotage en spi onage en wat dies meer zij onmoge lijk kunnen worden gemaakt. Van vitaai belang acht de Amerikaan se president de bestudering van de mogelijkheid, dat een president slechts een enkele ambtstermijn ver vult. Volgens Nixon hebben vele poli tieke deskundigen het denkbeeld geop perd, dat de president worden geko zen voor één termijn van zes jaar in plaats van het huidige stelsel waarbij een president voor twee achtereenvol gende termijnen van vier jaar kan' worden gekozen. Nixon is van oordeel, dat de door hem voorgestelde commissie zich moet beraden over strikte grenzen voor de grootte van individuele bij dragen in verkiezingsfondsen, op kor tere verkiezingscampagnes, een scher pere controle op campagneorganisa ties. op nieuwe wetten tot het verbie den van praktijken, die thans alleen maar als niet-ethisch worden be schouwd en op de vorming van een onafhankelijke verkiezingscommissie met uitvoerende macht. „Het mandaat van de commissie die ik heb voorge steld zal even veelomvattend zijn als het federale verkiezingsproces zelf". Nixon wil, dat de door hem voorge stelde commissie vóór december haar aanbevelingen doet. De Amerikaanse president stelt voor, de commissie uit zeventien leden te laten bestaan, te weten vier democraten en vier repu blikeinen, die door het congres geko zen worden, de voorzitters van de democratische en de republikeinse partijen en zeven door de president gekozen leden, van wie niet meer dan vier uit cén partij kunnen zijn. HOUSTON (UPI) De stijgen-1 de temperatuur heeft het inte rieur van Skylab-1 onbewoon-j baar gemaakt en er zal naan alle waarschijnlijkheid een! ruimtewandeing van de eer-] ste groep van drie astronau-j ten voor nodig zijn om het euvel te verhelpen. Dit is woensdag bekendgemaakt I door het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart, j Nasa. Vluchtleider Chuck Lewis zei dat inge nieurs in het Marshall Space Flight Center in Huntsville in Alabama en reserve-kapitein Russell L. Schweic- ckart van Skylab-1, woensdag be gonnen met proeven met een zonne schild dat aan Skylab-1 zou kunnen worden aangebracht om het labora torium af te koelen. Vooralsnog wil Nasa proberen het sturen van de eerste ploeg van drie astronaluten naar Skylab-1 op zon dag, te handhaven, maar Lewis trok in twijfel of tegen die tijd het reparatiemateriaal klaar en be proefd zou zijn. Lewis zei dat als de astronatuen zondag niet gelan ceerd konden worden, men het vijf dagen later zou proberen. Eerder kan niet, in verband met de baan waarin Skylab zich dan ten opzich te van de aarde bevindt. Op zijn persconferentie verklaarde de vluchtleider dat de temperatuur aan boord van Skylab-1 is gestegen tot 48 graden Celsius. Dit verhindert volgens hem niet dat zich een astronaut aan boord van de Skylab begeeft, maar als woonverblijf is het laboratorium niet geschikt meer. Behalve het denkbeeld van het aan- van een 'gordijnachtig' scherm van plastic met een laag aluminium rondom Skylab-1, denkt men aan het plaatsen van een enor me ballon tussen de zon en Skylab, zodat op het laboratorium een ver-, koelende schaduw wordt geworpen.! Als men besluit tot het aanbrengen1 van het 'zonnescherm', dan wordt dat volgens Lewis een gevaarte van twaalf meter lengte en 3 of 3,6 meter breedte. Een van de drie astronauten zou het scherm, staan- (Zie slot pagina 3 kolom 3) g. Bradford cook De Amerikaanse president heeft voorts gepleit voor verlenging van de termijn voor het lidmaatschap van het huis van afgevaardiden van twee tot vier jaar. Slachtoffer Het Watergate-schandaal heeft woens dag een nieuw slachtoffer geëist. De voorzitter van de Amerikaanse beurs- commissie (SEC). G. Bradford Cook heeft bij president Nixon zijn ontslag Ingediend. Zijn i werd vorige week donder- (Zie slot pagina 3 kolom 4) Inbreker zette zichzelf klem bij vluchtpoging DEN BOSCH (ANP) Een inbre kende bedrijfsleider uit Vught, die in de nacht van dinsdag op woensdag bij een fabriek van bevestigingsartikelen. moeren, bouten en spijkers in Den Bosch De Bossche gemeentepolitie was door een man van de naehtveilig- heidsdienst gewaarschuwd dat er iemand in het bedrijf Wurth in Den Bosch was binnengedrongen- De Vughtenaar heeft waarschijn lijk de politie horen aankomen en toen getracht via een klap- raam het dak op te vluchten om vandaar weg te komen. Dit raam ging echter maar zover open dat zijn hoofd er door kon. Daarna kon hij niet meer voor- of achte ruit. Er zat niets anders op dan rustig te wachten, totdat hij uit zijn benarde positie werd bevrijd. Dat heeft bovendien de gemeente politie van Den Bosch nogal wat moeite gekost, want het raam zat Inderdaad muurvast en men wil de het slachtoffer geen pijn doen. VERMOEDELIJK door sabotage is grote schade ontstaan bij de elektriciteitscentrale aan de Hem- weg in Amsterdam, (pag. 3) DE LEERLINGEN van de detail handelsscholen zijn pittig aan de tand gevoeld bij hun schriftelijke eindexamens, (pag. 13) Nieuws uit Zeeland op pag. 2,5,7,9,11 en 14 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,13 en 19 Sport op pag. 14 en 15 Radio en tv op pag. 17 Financieel nieuws op pag. 19 SCHARENDIJKE - Er zwem men vier dolfijnen in de Greve lingen en ze luisteren naar de namen Juul, Door, Marleen en Dof. Over een paar weken gaan ze zes keer per dag een show verzorgen en daarbij honderden mensen plezieren. Zeeland heeft er een toeristische attractie bij: Een dolfinarium. De tribune- schepen, het middenschip, waar in de dolfijnen rondzwemmen en de kleine scheepjes, waarop een coffeeshop en winkeltjes zijn gebouwd hebben een plaat sje gekregen bij de Brouwers- dam, hij West-Repart. De plaat selijke VW vindt de komst van de attractie leuk, de gemeente raad van Middenschouwen is wat minder positief. Op 1 juni wordt het dolfinarium Dol- irodam' door gedeputeerde A. L. van 'Leesbergen geopend. Maar de shows zijn dan, als alles volgens plan ver loopt, al aan de gang. Er wordt nu namelijk naar gestreefd met de shows op 26 mei te beginnen. Deze week Tner Doolf de Wit tr het werk met de zoogdieren. Dolfirodam' heeft een paar jaar in de Leuvehaven in Rotterdam gedraaid. Op topdagen kwamen daar soms zo'n 5600 mensen kijken naar de verrich ten van de dolfijnen. Toch was de plaats daar in de Leuvehaven uiteinde lijk niet zo geschikt. Er waren nauwe- -ijks parkeerplaatsen. Die zijn er bij de Brouwersdam vele honderden. De kwestie van de parkeerplaatsen was een van de belangrijkste aanlei dingen voor het vertrek uit de Leuve haven. Het hele complex met een grootte van ongeveer 5000 vierkante meter, mocht, zo besliste minister Udink verhuizen naar de Grevelingen bij West-Repart. De hele zaak werd in ongeveer een maand tijd geregeld. En dat wekte toch wel enige verwonde ring bij bijvoorbeeld de gemeenteraad van Middenschouwen. De raadsleden hadden verwacht dat er nog wel be sprekingen met de gemeente gevoerd zouden worden voordat toestemming voor de verhuizing van Dolfirodam' werd gegeven. Maar dat gebeurde niet. Gemeentesecretaris L. F. van Wijck, die ook voorzitter van de plaatselijke VW is, vertelt wat de gemeente van de komst van het dolfi narium uit Rotterdam vindt: „In eer ste instantie zijn we niet zo enthou siast, omdat we van mening zijn dat het dolfinarium afbreuk doet aan het karakter van het gebied". Verder heeft de gemeente Middenschouwen overigens nauwelijks bemoeienis met Dolfirodam'. Dagrecreanten 3n dan zet gemeentesecretaris de pet jp van voorzitter van de VW: „We geloven zeker dat het dolfinarium ons .TOte aantallen dagrecreanten zal brengen. Het kan zeker in een behoef te voorzien omdat we hier op Schou- vven-Duiveland eigenlijk nog geen goe ie slechtweervoorzieningen hebben". De heer Van Wijck vertelt dat het VW-kantoor nu ai regelmatig wordt gebeld door vrouwenverenigingen, on derwijsmensen en dergelijke, die in-l formeren naar de openingstijden, en naar de entreeprijzen. Daaraan gaan de mensen van Dolfiro dam trouwens zelf heel wat doen. Er worden op grote schaal folders ver spreid (er zijn er tweehonderdduizend in de maak), terwijl er op strategi- plaatsen ook affiches zullen wor- fiantiijn Hoe verliep het transport van Rotter dam naar de Brouwersdam? De heer C. Krolwinkel. procuratiehouder van de holdingmaatschappij waarvan de BV Dolfirodam deel uitmaakt: „We zijn, genoodzaakt door de slechtere weersomstandigheden vorige week. wat later met onze transporten begon nen. Daarentegen verliep her. daarna allemaal zo snel dat we nog binnen het schema gereed gekomen z:jn". was het wachten op de die de verschillende j elkaar gaat koppelen. Het werk voor het sleepbedrijf Eer-I CZie slot pagina 2 kolom 2 de valreep heeft minis- U ter Udink Zeelands ge deputeerde staten toegeroe pen dat de regering niets voelt voor industrievesti ging langs het nog te graven Baalhoekkanaal. Er 1« nu een Interessante situatie ontslaan op het schaakbord van de ruimtelijke or dening, met gedeputeerden, de minis ter en provinciale staten als belangrij ke stukken. Gedeputeerde staten met name zijn uiterst beperkt in hun mx- noeuvreermogelijkheden: zij zijn ge bonden aan een motie, die begin dit jaar met achtentwintig tegen vijftien stemmen in de staten werd aangeno men. Daarin werd uitgesproken dat bij de aanleg van zeehaventerrtinen Baalhoek de voorkeur verdient. Het effect van deze motie was tweeërlei: in de eerste plaats werd aldus een uit spraak gedaan over een kernpunt van het ontwerp-streekplan Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. De voorkeuren bleken tot dat moment nogal verschillend, som migen wilden Baalhoek. anderen pre fereerden Ossenlsse. Met die staten- motie echter werd een keus gedaan en daarmee de richting bepaald voor dit streekplan. In de tweede plaats hield de motie een opdracht voor ge deputeerden in: in feite werd hun on derhandelingspositie met de regering er in omschreven, zij moesten pleiten voor aanwijzing van Baalhoek als zee haven-industriegebied. In de eerste fase van die onderhande lingen zijn gedeputeerde staten ken nelijk met de boodschap thuisgeko men. dat de minister niets voor het standpunt van de staten voelt. Dat be tekent dat gedeputeerden eerst bij de staten te biecht moe ten gaan vóór zij verdere stappen kun nen ondernemen. Zolang de motie van 26 januari j.l. van kracht blijft, kan om maar een voorbeeld te noemen niet tegen de provinciale planologische dienst wor den gezegd, dat de tekeningen van het industriegebied Baalhoek weer moe ten worden verscheurd en dat terugge keerd moet worden tot bijvoorbeeld de Ossenisseplannen. Een dergelijke handelwijze zou immers dwars tegen de uitspraak van de staten ingaan. Evenmin kunnen gedeputeerden zon der de staten te raadplegen verder met de minister onderhandelen over vol gende stappen. Alweer: er ligt een uit spraak en daar kan moeilijk van wor den afgeweken, tenzij de motie wordt ingetrokken om plaats te maken voor een andersluidende uitspraak. Thelangrijk is vooral de vraag hoe de D nieuwe bewindsman over deze kwestie denkt. Minister Gruijters heeft al laten weten dat de ruimtelijke orde ning zijn bijzondere zorg zal hebben: hij is er de man niet naar om een standpunt van zijn ambtsvoorganger zonder meer over te nemen. Misschien denkt hij er wel heel anders over dan Udink, wie zal het zeggen? Maar deze onzekerheidsfactor betekent weer, dat gedeputeerden niet bij de staten kun nen aankomen met een stuk over deze hele zaak vóórdat zij precies weten hoe deze nieuwe minister en dit nieu we kabinet over de Baalhoek kwestie denken. Bovendien: ais de minister daarover nader met hen wil praten vóór hij zijn standpunt bepaalt, dan is het college nog altijd gehouden uit te gaan van de statenuitspraak: voorkeur voor Baalhoek. De zaak wordt nog gecompliceerder doordat in de discussie ae Axelse vlakte mede een rol speelt. Dat is be grijpelijk: één van de onderdelen van het hele debat is het werkgelegen heidsvraagstuk, de werkgelegenheids situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen is im mers slecht en daaraan moet iets worden gedaan. Men kan zich voor stellen dat gedeputeerden in het ge sprek met de minister op dit aspect hebben gewezen en dat de bewinds man op zijn beurt heeft toegezegd de kwestie Axelse vlakte nog eens nader in de beschouwingen te betrekken. Maar dat versluiert deze affaire wel: een industrieterrein Axelse vlakte is namelijk van een andere categorie dan een zeehavengebted. Met andere woorden: Ossenisse of Baalhoek zijn niet uitwisselbaar tegen de Axelse vlakte. Een minister kan moeilijk zeg gen: 3aalhoek gaat niet door, omdat Zeeland de Axelse vlakte krijgt. Het gaat immers om verschillende groot heden. Zelfs al wordt rijkssteun ver leend voor ontwikkeling van de Axel se vl2kte, dan nog moet nationaal ge zien een antwoord worden gegeven op de vraag of zeehavengebieden in de toekomst bij Ossenisse. bij Baal hoek of de variant van de laatste tijd bij Valkenisse zullen komen. T~V voorganger van de huidige be- Ls windsman heeft nu op de valreep tegen één van die drie mogelijkheden 'nee' gezegd. De volgende fase van deze zaak wordt onvermijdelijk be paald door de vraag of ook de huidige bewindsman dit standpunt huldigt. Als dét bekend is kunnen gedeputeerden naar provinciale staten om het stand punt van de minister mee te delen. Zou dat gelijk zijn aan dat van zijn ambtsvoorganger, dan nog is bet de taak van provinciale staten de moti vering van de bewindsman te toetsen: is zij werkelijk gebaseerd op redelijke overwegingen van ruimtelijke orde ning dan wel wordt zij bepaald door financiële overwegingen jegens België. In ieder geval is op dit ogenblik een interessante stelling ontstaan op het schaakbord van de Zeeuws-Vlaamse ruimtelijke ordening. Voor de streek zelf is het dringend nodig dat met de volgende zet niet te lang wordt ge wacht. TOKIO (RTR) Premier Kakoeei Ta- naka van Japan zal op 31 Juli en 1 augustus In Washington besprekingen roeren met president Nixon,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1